Autor Téma: Dužina olejnaté dýně  (Přečteno 2190 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Dužina olejnaté dýně
« kdy: Únor 12, 2015, 01:30:57 odpoledne »
Olejnatá dýně je Cucurbita pepo, která mutací přišla o schopnost vytvářet semínkům tuhou slupku, takže se pěstuje kvůli semínkům, která se používají jako oříšky nebo se z nich lisuje olej.

Jenže co s dužinou?
Dá se zkrmit domácímu zvířectvu (včetně slepic a psů), dobře, ale nezkoušel někdo dužinu využít k nějakým kuchařským účelům? Retti - nenapadá Tě něco? Házím kousek do každé zeleninové polívky, kde se rozvaří a poslouží místo jíšky. Zkoušela jsem to rozvařit a používat např. do kaší - rýžové, kukuřičné, jáhlové, strouhám to do bábovek a přidávám do ovoce na buchty, ale nemám šanci to rozumně spotřebovat...

Dceřin pes a moje pipky mají jen jeden žaludek a semínek je v jedné dýni dost málo na to, jakou pro ně mám slabost...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2015, 02:30:05 odpoledne »
Tak si najdi niekoho, kto to dokáže zúžitkovať.  ;)
Mne tak v mladosti matka spolahlivo vybudovala alergiu na tekvicu. Tiež to pchala všade-omáčky, polievky, koláče, kompóty...

Ale aspon viem, čo idem sadiť :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #2 kdy: Únor 12, 2015, 04:05:03 odpoledne »
Olejnatou dýni jsem ještě neměla...semínka si zatím kupuji...a jsem zatížená na hokaida (popř. Hubbardy a máslové dýně).
Vnitřek dýní se semínky používám spolu se zeleninou (povadlou, stonky, košťály) do zeleninového vývaru do zásoby.

U olejnaté dýně nevím...ale v PA by se určitě uplatnění našlo.

Napadlo mě - udělat si dýňové pyré a zmrazit či zavařit pro pozdější potřebu...ale na to jsou opravdu spíše jiné druhy dýní...nebo kombinace jablek a dužiny jako přesnídávka.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #3 kdy: Únor 12, 2015, 09:30:54 odpoledne »
Celé odpoledne o tom přemýšlím. Vzhledem k tomu, že dužina olejové dýně je zcela bez chuti a zápachu, zkusím nařezat na kostky a přidávat je po troškách do omáček, pudinků, brambor na kaši, bramboráků, zeleninových salátů, ovocných salátů. Zamrazit větší množství v jedné nádobě nemá smysl, protože se z toho pak nedá odebrat dostatečně malá část, aby to chuťově neovlivnilo výsledek a nezpůsobilo někomu "alergii" na dýně.
A hlavně zkusím olejnatou dýni zkřížit s jinou C. pepo, která je chuťově lepší - třeba se zadaří mutaci přenést do chutnější verze:) I když to asi nebude jednoduché, protože kdyby to jednoduché bylo, už by to určitě někdo udělal ;)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #4 kdy: Únor 12, 2015, 09:42:33 odpoledne »
Tak to skús kandenzovať.
Ak je bez chuti, tak by sa tam dala tá chuť dáko vtlačiť. Pridaním hruškového, citrusového  alebo ananásového sirupu-šťavy.

Citace
Ovocie umyjeme pod tečúcou vodou, zbavíme jadier a pokrájame na menšie kúsky. Z cukru a vody uvaríme sirup, ktorým zalejeme pripravené ovocie, pomiešame a necháme do druhého dňa stáť. Na druhý deň sirup z ovocia zlejeme, prevaríme a ešte horúci nalejeme na ovocie. Tento postup opakujeme 10 dní. Potom ovocie, pokiaľ treba scedíme a obalíme v jemnom kryštálovom cukre a rozložíme na rovnú mriežku alebo sito prípadne na plech a necháme sušiť. Dobre usušené ovocie uložíme do zaváracích pohárov, pevne uzatvoríme a skladujeme v chladných a suchých priestoroch.


V šedých časoch socializmu sme robievali vo velkom z tekvíc kompót alá ananás. Vcelku sa do dalo jesť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #5 kdy: Únor 12, 2015, 10:32:53 odpoledne »
Kapo...zase jsi na to kápl...to je nápad...my milujeme kandovanou...:)

Dávám ji pak i do pečiva atd...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #6 kdy: Únor 12, 2015, 10:48:48 odpoledne »
Mám tu kandovanou dýni od loňska a dávám ji do čaje, abych se jí zbavila. Na nás je to moc sladké a spotřeba kompotů se u nás limitně blíží nule:(
Teď mě ale napadlo, že by se z dýně taky dalo dělat čatní nebo by se dala nastrouhaná najemno narvat do čalamád, do hořčice, do kečupu, do dětských výživ (chudák náš Rubík), do meruňkového džemu, naložit s česnekem apod. Na podzim jsem zkusila zavařit dýňovou marmeládu s jablky, ale to u nás taky nikdo nejí...
Asi budu muset vymyslet dýňový likér...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #7 kdy: Únor 12, 2015, 10:53:28 odpoledne »
Tu kandovanou používám do buchet místo rozinek a je to dobré...do vánočky, briošek, dala jsem i sousedce...a ta ji dával do tvarohu do palačinek a byly také moc dobré.

Dýňovo-mrkvový džus s pomerančem je také dobrý, ale nevím, jestli to pijete. Dá se zavařit a pak ředit vodou. 

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #8 kdy: Únor 12, 2015, 11:15:49 odpoledne »
Džusy se u nás taky moc neuplatní, pijeme spíš čaje. Do mrkvového salátu dýni přidávám zcela bez zábran, ale jen trochu, abych to tou kničemózní chutí úplně nezabila...
Kandované dýně možná časem místo rozinek přijdou vhod, to je fakt... Jenže na ty jsou lepší chutnější odrůdy než je zrovna olejnatá dýně.
A na těch dýňových marmeládách je průšvih v tom, že do toho člověk musí narvat nějaké aroma, aby to po něčem chutnalo. Jenže ta chemická aromata prostě chutnají chemicky, ať dělám, co dělám... I moje dýňovo-jablečná marmeláda s příchutí pomeranče je dobrá, ale na můj vkus moc chemická. Je to dýně:jablka 1:1 + na kilo výsledku 1 citrón a 3/4 kg cukru.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #9 kdy: Únor 12, 2015, 11:50:07 odpoledne »
Preboha, to kolko ton toho máš?  :o

Chcel som len tak šplechnúť, že uvar z toho teda pivo. Ale to už sa varí, a dokonca len na slovensku ...

Citace
Robíte aj nejaké špeciálne pivá?

Ako prví sme na Slovensku priemyselne uvarili tekvicové pivo - Pumpkin Ale 12,8°. Tento experiment sme si dovolili až v čase, keď ľudia zistili, že robíme dobré pivá. Pri varení sme použili upečené tekvice hokkaido a vo varnom procese rôzne koreniny, napríklad koriander a muškátový orech........

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #10 kdy: Únor 13, 2015, 08:47:59 dopoledne »
Zatím mi spotřebování jedné dýně i s vydatnou pomocí slepic trvá skoro měsíc. Ale semínka z ní jsou spotřebovaná nejpozději za půl dne:) A zahradní kapacita umožňuje vypěstování podstatně většího množství... Bohužel mi pivo nechutná a nemám znalosti, čas, vybavení, síly ani lidi na jeho výrobu. Ale už mě to taky napadlo:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #11 kdy: Únor 13, 2015, 09:20:27 dopoledne »
Tak nás už nenapínaj, a prezraď, čo chceš z tej dýně urobiť....a my ti to schválime.

A otázka, ako sa dajú rôzne tekvice pestovať vedla seba, aby sa geneticky neprekrížili?

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #12 kdy: Únor 13, 2015, 09:32:10 dopoledne »
Tak si aj odpoviem. Nedajú sa pestovať vedla seba, aniž by sa prekrížili. http://www.dynovysvet.cz/semena-dyni/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #13 kdy: Únor 13, 2015, 09:56:13 dopoledne »
Líh do vařiče na vaření by se z toho vydestilovat nedal? Výpalky jako hnojivo. Samozřejmě že ne v dnešní době, ale na dobu po PA.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Dužina olejnaté dýně
« Odpověď #14 kdy: Únor 13, 2015, 10:29:57 dopoledne »
Dagu, fakt za tím není nic tajného - miluju dýňová semínka a ta domácí jsou oproti těm mrtvolkám z obchodu podstatně lepší. Jenže co s tím zbytkem. Mít v sousedství někoho, kdo chová pašíky, dala bych to jemu, ať to skrmí. Ale nemám. Tak vymejšlím...

Dýně se dají pěstovat vedle sebe celkem v pohodě, když si ohlídáš na každém druhu pár květů a zajistíš opylení ručně - a z takto vzniklých plodů pak bereš další semínka.

Nedal, Saladine, obsah sacharidů, a tudíž i obsah využitelné energie je v tom zanedbatelný. Obsahuje to právě jen ty esenciální látky, které člověka udrží při životě, ale neslouží jako primární zdroj energie.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman