Autor Téma: Tuřín  (Přečteno 13022 krát)

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Tuřín
« Odpověď #100 kdy: Červen 18, 2014, 08:31:26 odpoledne »
Ohledně slimáků a obsypání rostlin čímkoli, co se radí, že slimáci nemají rádi, tak se tomu už jenom směju, pokud mi to není k pláči. Mě právě děsí, jak zjišťuju, že všechny ty rádobypřírodní rady proti škůdcům, kterým jsem v první fázi tak věřil a myslel jsem si, jak je vše jednoduché a vyřešené a jaký jsem king, na co jsem nepřišel, tak po vyzkoušení už vím svoje. Obsypal jsem v jednom roce kdy bylo slimáků plno (2 roky nazpět) rostliny vším možným - meduňka, máta, kopce popela, kopce jehličí. Nic nefungovalo. Jako bych tam nic nedal. Zaslizené cestičky byly přes to obsypané a vyžrané rostliny.

Toto mě právě teď straší, jak to vlastně dělat jinak, bez chemie a nejlépe ve velkém.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Tuřín
« Odpověď #101 kdy: Červen 18, 2014, 08:39:34 odpoledne »
Mimochodem, toto jsou fotky mého tuřínu z minulého roku http://www.makrobiotika.info/neon/turin/

Tak by mě zajímalo, jestli vaše vypadají podobně nebo uplně jinak? Mám je hodně poničené (prožrané) molicema.
Máte je taky tak vylezlé venku (ty bulvy)? Tak prožrané listy, vybledlé?
A hodně z nich po vytažení mám prolezlé červama.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Tuřín
« Odpověď #102 kdy: Červen 18, 2014, 08:53:03 odpoledne »
Měla jsem kdysi molice na gigantech...bulvám to asi nevadilo...narostly a snědli jsme je...

Tak myslím, že na listech tuřínu to snad také velký problém nebude...něco jiného je asi zelí, růžičková kapusta atd...

toto je jediná fotka mých lonských tuřínů...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Tuřín
« Odpověď #103 kdy: Červen 18, 2014, 09:13:30 odpoledne »
Mám podobné pocity, Neone. Nelze každou rostlinu obsypat dostatečným kruhem popela (po kterém plzáci prokazatelně daleko nedocestují). Rostlinky vypěstované ze sáčku semen deklarovaných jako rostliny odpuzující plzáky mi po vyklíčení ty dobré duše sežraly, asi jsem je měla patřičně vyškolit... Snad jim po nich nebylo špatně...
To, na čem mi hodně záleží, přiklápím na noc skleněnou flaškou. A přemýšlím, co mají plzáci nejradši, abych jim to naservírovala a v nejlepším pozměnila slavnostní hostinu v hromadnou popravu za spáchané zločiny... Jenže se zdá, že jsou zmlsaní skoro stejně jako lidi a každému "jede" něco jiného...
A tak mi nezbývá než o půlnoci bloudit po zahradě v noční košili a s baterkou a své sazeničky hlídat. Ne že by těch žroutů ubývalo... Ještě chvíli a vyměknu a zaleju celou zahradu těmi hlísticemi...

Další otázkou jsou molice. Mám tu kytičku (jmenuje se Nicandra), která je údajně odpuzuje - zatím celé čtyři kusy. Jenže - to mám mít celou zahradu plnou nejedlé kytky, abych vypěstovala pár kedlubnů?
O mšicích ani nemluvě. Jsou i na kukuřici...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Tuřín
« Odpověď #104 kdy: Červen 18, 2014, 09:19:08 odpoledne »
Pro dobrý vývoj tuřínů je třeba humozní půdu, trochu vody na start a spon 30x30. Největší jsme loni měli z jarní výsadby 6 kg, na semeno a uskladnění jsou vhodnější z červnového výsevu, jako i červená řepa.
Slimáci jsou problém, avšak při ¨důsledném vyrušování nakonec zmizí. Dobrý výsledek tvoří nehašené vápno vysypané do cestičky kolem záhonů při bezdeštném počasí, skvělé jsou pivní pasti z petlahví a nakonec ničení neobdělaných porostů, coby jejich množíren a vápnění půdy na podzim.Dobré je podporovat jejich konzumenty, jako žáby, které žerou vajíčka a ještěrky , co žerou jejich dorost. Já tak učinil hromadou kamení a jezírkem.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Tuřín
« Odpověď #105 kdy: Červen 18, 2014, 09:37:48 odpoledne »
pro boj s hmyzem je třeba si rozmyslet, jestli chceme jít cestou chemie, nebo organiky. Ta druhá ce¨sta je trnitější, ale možná.Dobré je vědět, že existuje řada možností, kterak pracovat s přírodními látkami a rostlinnými insekticidy. Na svilušky, molice i mšice stačí chili koření, nebo pálivá paprika, tedy co nejpálivější. Nechá se to týden smíchané s vodou a pak se to přefiltruje a pofstříká. K lepší funkci lze dojít přikdáním mazlavého mýdla a rostlinného oleje do postřikové jíchy. Také oůdvarový výluh z listů rebarbory je skvělý a funguje jako dokonaLý růstový stimu
látor, který dokáže řešit i katastrofální napadení rostlin.Pak můžete pracovat s neuvěřitelným množstvím jích, odvarů i výluhů mnoha rostlin, které umí zacvičit s kdejakým prevítem.Skvělá literatura je dobrým pomocníkem, viz rostlinné pesticidy a rostlinné insekticidy.
Mnoho postřikových roztoků lze vyrábět z odpadů a nebo divokých bylin, takže to nestojí ani vorla.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Tuřín
« Odpověď #106 kdy: Duben 08, 2015, 08:20:28 odpoledne »

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Tuřín
« Odpověď #107 kdy: Únor 22, 2016, 04:38:40 odpoledne »
Okopírováno ze "zahrada.cz"
Tuřín si předpěstovávám a sázím na konečné stanoviště sazenice /tak jako tu už bylo psáno/. Hořkne z více důvodů. Jeden z nich je nedostatečná zálivka (má rád podmínky podobné péči o rané kedlubny či květák), druhý napadení květilkou zelnou, hořkne i na nehnojených půdách, možná nedostatek draslíku, hořčíku. Dá se pěstovat na uskladnění (narůstá opravdu jako řepa), vysévat vícekrát za sezonu na přímý konzum ve velikosti kedlubny (nedřevnatící, trochu sušší pevnější kedlubna). Doporučuji zpracovat, jíst z těch mladých i listy. Podle různých zdrojů je to zelenina, která má snad největší obsah luteinu. Zlepšuje stav při léčení podagry. Pěstuji odrůdy bělomasé i žlutomasé, moc velký chuťový rozdíl mezi nimi necítím. Ještě jsme neměl v zahradě tzv. listové odrůdy, cením si více těch bulev. Přijde mi, že odrůda Wilhelmsburger nejvíc láká květilku. Ta když napadne mladou rostlinku v srdíčku tak tuřín nepřežije. A když hnije příšerně zapáchá. Tuřín dobře hojí různá zranění (od krup, od slimáků, napadení květilkou u starších rostlin...), vydrží ve sklepě do jara. Do konce středověku patřil k základním potravinám.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Tuřín
« Odpověď #108 kdy: Únor 22, 2016, 04:40:45 odpoledne »
Tuřín jsem nikdy nepředpěstovávala....letos mi došla semínka gigantického tuřínu - jen 5 ks- tak ty předpěstuju.
Klasiku vyseju rovnou na záhon...

Já už se tak těším... @-->

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Tuřín
« Odpověď #109 kdy: Únor 23, 2016, 12:29:23 odpoledne »
viz rostlinné pesticidy a rostlinné insekticidy.
Citovanou knihu jsem nastudovala - o to více mne pak udivilo, když jsem molice a mšice našla i na mátě, bazalce. šantě kočičí a řadě dalších rostlin, které jsou v knize uvedené jako rostliny vhodné k odpuzování těchto škůdců...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Tuřín
« Odpověď #110 kdy: Březen 03, 2016, 05:58:25 odpoledne »
Tuřín jsem letos nechala na záhoně, protože jsem na něj jaksi zapomněla a úroda nevypadala nijak závratně. Přežil ve zdraví a když jsem ho před týdnem vykutala, zjistila jsem, že je pořád dobrý. Nehlídala jsem, jaké byly letos mrazy, ale řekla bych, že krátkodobě do -10°C snáší i holomráz.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Tuřín
« Odpověď #111 kdy: Březen 03, 2016, 07:01:54 odpoledne »
Taky ho zkusím. Já nevykopal ani jedinou topinamburu, když už jsme u nezdaru  :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Tuřín
« Odpověď #112 kdy: Březen 03, 2016, 07:40:21 odpoledne »
To mě mrzí - asi máš na zahradě nějaké šikovné hlodavce. Jinak si to neumím vysvětlit, protože když mé zahrádkářské pokusy a suchá vedra nepřežilo nic jiného, tak topky ano. Máš-li zájem, ráda Ti pošlu další zásilku hlíz, než je sbaští můj zbrusu nový čuníček:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Tuřín
« Odpověď #113 kdy: Březen 03, 2016, 08:05:03 odpoledne »
Moc děkuji, ale asi už ne.  :) až si na ně vyčlením lepší místo, ozval bych se.