Autor Téma: Malá městská zahrada přístupná slepicím  (Přečteno 1959 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Malá městská zahrada přístupná slepicím
« kdy: Leden 17, 2015, 11:03:00 dopoledne »
Když tak koukám na své pipky, jak se teď v zimě šťastně prohrabávají kompostem a přebírají v prázdných záhonech, přemýšlím o tom, jak strukturovat svou malou zahradu, aby na ni měly přístup vždycky.

Moje zahrada má cca 6 x 10 m, pipky v ní mají zastřešený ohrazený výběh o ploše cca 3 x 4 m a v něm dřevěný uzavíratelný kurník. V jejich výběhu stojí i kompostér 1 x 1 m o výšce asi 1,5 m, ze kterého si zespodu vyhrabávají postupně jeho obyvatelstvo včetně obsahu. Do výběhu se sypou piliny, skartovaný čistý (tj. nepotištěný) papír a suché listí, příp. jehličí z lesa. Jednou za čas se to celé včetně kompostu, který pipušky vyhrabou zpod kompostéru, přesune na záhony (jako mulč) a prostor se zasype čistými pilinami. Piliny sajou vlhkost, takže díky tomuto postupu zastřešený výběh v létě nesmrdí ani při největších vedrech. Výběh je v závětří, takže tam vítr nevíří prach.

Jinak je na zahradě u východní zděné stěny vyvýšený záhon (cca 40 cm vysoký a 75 cm široký) ohraničený starými cihlami a 11 "kastlových" vyvýšených záhonů o výšce cca 20 cm. Ty jsou stavěné tak, aby se v zimě/na jaře daly zakrýt igelitem nataženým přes kostru z plastových trubek nasazených na kusy armovacího železa zatlučeného uvnitř rámu záhonu.

Moje představa je, že se na záhony, které se osadí, natáhne buď hrubé králičí pletivo a na něj igelit, který se bude dle teploty shrnovat, aby se obsah záhonu předčasně neuvařil. Pletivo ochrání obsah záhonu před pipkami do doby, než rostliny dostatečně vyrostou, aby aktivitu mých 4 slepičích slečen ustály.

Jiným způsobem může být ochrana větších rostlin pomocí vršků plastových lahví, do kterých mohou být ze strany vystříhané malé otvory kvůli proudění vzduchu (vhodné např. pro boby a jiné chladuvzdorné), nebo spodků plastových lahví, půjde-li současně o ochranu před zimou.

Další metodou ochrany vzcházejících rostlin před mými pipouši mohou být z hustého pletiva vytvořené "žlaby" položené na zasetý řádek.

Aby má zlatíčka nestrádala, mám v plánu postupně zapustit podél cestiček černý jezírkový igelit bránící prorůstání obsahu cestiček do záhonů a osadit cestičky mezi šlapáky jetelem, obilím a jinými laskominami, které slepice milují, takže nehrozí, že by to přerostlo.

Další možností, jak ochránit rostliny před slepičí zvědavostí, je zasadit je do plastového límce o průměru cca 10 cm a hloubce cca 10 cm, aby slepice v záchvatu hrabání rostlinám zbytečně neubližovaly. Takový límec by vyčníval cca 1 cm nad povrch. Límec lze vytvořit z vyřazených kulatých/hranatých květináčů, z uzávěrů krabic od CD, plastových misek od zeleniny, z větších plastových lahví atd. atp.

Prosím místní tvůrčí jedince, aby mi pomohli vymyslet další možnosti ochrany rostlin.

Zkušenosti z podzimu ukazují, že pipky nechávají na pokoji hrách od výšky cca 10 - 15 cm a nezajímá je polníček, zato milují červenou řepu a veškeré košťáloviny, čili ty je třeba chránit i ve vyrostlém stavu.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2015, 11:14:18 dopoledne »
Já jsem přemýšlel o posuvných voliérách, ale né pro slepice, ale pro záhony. Slepice rádi hrabou, tak záhony by přišli ujme. Ale pokud bych zabránil na záhony, tak by cestičky a volný prostor mohli využívat i slepice. Pak by i problém se slimáky nebyl tak velký. Taky místo voliéry udělat něco jako vyvýšený záhon, ale muselo by zůstat dost prostoru na růst rostliny, aby nemuselo prorůstat pletivem co bude krýt. Viděl bych to na pařeniště, které až bude teplo se změní z folie na pletivo.

Největší problém je hrabání.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2015, 12:15:06 odpoledne »
Záhrada a slepice nejdú moc dokopy. Teda vo vegetatívnom období. Ale môžeš slepicám urobiť tú posuvnú volieru a do nej trebárz tunel z pletiva, a občas im vyhradiť niečo na revíziu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #3 kdy: Leden 17, 2015, 01:30:19 odpoledne »
Nemohu jim udělat to, čemu se říká "slepičí traktor", protože mám zahradu maličkou a plnou vyvýšených záhonů, přes které traktor nelze přesouvat. Proto hledám jiné cesty. Vím, že jsou to dva na první pohled neslučitelné elementy, ale věřím, že existuje cesta, jak je "smířit". Takže prosím nikoliv o argumenty, proč to nejde (těch mě samotnou napadá dostatek), nýbrž o nápady, jak by to mohlo jít.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2015, 12:53:36 odpoledne »
Ještě mě napadá, že se na ochranu rostlin před slepicemi hodí prázdné děrované přepravky a vyšší plastové krabičky od zeleniny...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #5 kdy: Leden 18, 2015, 01:44:18 odpoledne »
Navrhla jsem doma, abychom si tady pořídili 4 slepičky po vzoru Ormien...bohužel, zamítnuto.
Máme zahrádku 120 m2...ale kolem dokola zahrádky a bytové domky.
No, tak zatím zůstanu jen u včel na chalupě...ale slepice nezavrhuji a budu to zkoušet dál ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #6 kdy: Leden 18, 2015, 01:50:06 odpoledne »
Navrhla jsem doma, abychom si tady pořídili 4 slepičky po vzoru Ormien.
Co kachničky. Pižmovky jen sičí. Maximálně jsou hlasitý, když se koupou nebo ráno testují křídla. :D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #7 kdy: Leden 18, 2015, 01:59:06 odpoledne »
Mo tak kachničky vůbec ne...to by sousedé nerozdýchali...
Spíše bych to viděla na ty slepičky...ale počkám...včely také musely uzrát. ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #8 kdy: Leden 18, 2015, 03:48:16 odpoledne »
Moje pipky jsou mí miláčci. Nejsou hlučné (nekdákají, jen si brblou), v novém výběhu nesmrdí, jsou přítulné (dnes se mi miloučce blboučce pletly pod nohy, když jsem vybírala kamení ze staré hromady písku), vděčné a nádherně jednoduché. Když si s nimi člověk povídá, dají hlavičku na bok, jakoby poslouchaly, když se k nim skloníš, přičapnou v očekávání pohlazení. Postupně se mi podařilo vyřešit skoro všechny podstatnější problémy - rozlévání a špinění vody, špinění lavóru s popelem apod. - a to, co zbývá k řešení, taky ještě spolu vymyslíme. A jsou tak vděčné, když mohou trajdat po zahradě a uzobávat... Odmítám existovat bez slepic...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #9 kdy: Leden 18, 2015, 05:18:09 odpoledne »
To je skvělé, Ormien. Věřím, že se u tebe mají jak v ráji a hezky se ti pak odmění.
No, já zkusím zase za nějaký pátek nadhodit... ;)
Myslím, že i se sousedy by se dalo vše domluvit, jen jedni by mohli dělat problémy...uvidíme.

Ale to jak o nich píšeš, je nádhera.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #10 kdy: Leden 18, 2015, 06:14:19 odpoledne »
Ono existujú aj maličké druhy sliepok, z celkom slušnou znáškou. Alebo prípadne skúsiť prepeličky japonské. Tie sú do malých priestorov vhodné. A majú vraj zdravé vajíčka.

Ormien, no, s tými plastovými bedničkami a krabičkami vytvoríš naozaj prekrásnu záhradku.  ;D Hladaj teda cestu, ako by to šlo. Prípadne daj fotku svojej záhrady, bo takto neporadíme.

Inak, všeobecne: ak slepice nemajú možnosť volne behať, tak vo vegetatívnom období im to neuškodí, lebo majú dosť zeleného z pletia záhradky, odpadu z kuchyne a kosenia trávnika. Ak ich chceš pustiť, tak sa odporúča ich najprv nakrmiť, a na večer pred tým než pôjdu spinkať na chvílu pustiť. Nenarobia takú škodu, ako keď ich vypustíš zrána. Vtedy fakt dokážu zlikvidovať záhradu viac, ako divé svine.
Tiež by boli dobré slepice, ktoré nie sú tak hrozne zhánlivé. Čo mám brahmanky velké, tak tie tak nekutrú, ako hemšírky. Sk§r čakajú pri bránke, kedy prídem a niečo im usypem.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #11 kdy: Leden 18, 2015, 06:41:57 odpoledne »
Chovat křepelkych nedoporučoval.

Nedoporučuji ty kelímky od zeleniny. Jsou moc měkké a občas rádi sedaji slepice na ně, tak je zníčí.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #12 kdy: Leden 18, 2015, 06:47:21 odpoledne »
Zapomněla jsem napsat, že mám dvě zakrslé šumavanky a dvě zakrslé velsumky. Šumavanky se vylíhly vloni ve 2/3 dubna, velsumky mám od října od chovatele. Všechny čtyři už nesou, zatím v průměru 1 vejce za 3 dny. Krmivo jsem jim vypěstovala: brambory, kukuřicií a řepu/topinambury, do krmiva přidávám jen skořápky a zeolit. Kromě toho mají volný přístup ke kompostu, kam přijdou veškeré organické zbytky z domácnosti, a to přístup shora i zespoda, kde se vyhrabuje hotová kompostová hlína.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #13 kdy: Leden 21, 2015, 10:36:21 dopoledne »
Babička měla mimo jiných plemen i vlašky, které byly malé, celkem klidné a nesly docela dobře. Vajíčka o něco menší, protože je slepice menší, ale vzhledem k menší spotřebě myslím, že se to vyplatí.
Mohu celkem doporučit. (Snad za těch dvacet let co jsou mé informace staré ten druh nezdegeneroval.)

http://www.ireceptar.cz/zvirata/hospodarska-zvirata/zkuseny-chovatel-a-jeho-chov-slepic-plemene-vlaska/
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #14 kdy: Leden 25, 2015, 09:11:23 dopoledne »
Přestože je toto téma asi nezajímavé, doplňuji další možnost ochrany záhonů před slepicemi a příp. i před nepřízní počasí:
Zakrytí záhonů pomocí pletiva a průhledné nepromokavé plachty může předcházet jejich přemokření při déletrvajících deštích. Pak není problém vyrolovat po krajích plachtu, aby záhon větral - pletivo brání pipkám v přístupu.
Moje představa, jak zajistit k takovým záhonům přístup k osazování apod.:
- u záhonů, kde stačí nízké krytí, lze udělat vyšší okraje záhonů a horní konstrukci (skelet + pletivo + plachta) jako kompaktní, snímatelnou "desku", která se prostě jen vezme a sundá (např. dřevěný rám a na něm napnuté pletivo, přes to hozená plachta). Výšku krytí pak lze regulovat výškou jeho usazení podle rostoucí výšky rostlin - vhodné tak cca do 2 m2
- u záhonů s vysokými rostlinami lze natlouct na okraje delší armovací pruty a nasunout na ně delší plastové trubky a celkově udělat záhon širší, takže vznikne malý "skleník", kterým lze - třeba po čtyřech - uprostřed prolézt, sklidit, vyplet apod. Výška středu oblouku pak závisí na tom, do jaké míry je majitel ochoten/schopen ohnout hřbet:)

V každém případě se vyplatí mít záhony zavlažované ovladatelným kapkovým závlahovým systémem, protože zalívání bude s plachtami nepraktické. 
Jak to tak čtu, zní to zcela samozřejmě, takže možná tady jen rozmnožuji množství spamu...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #15 kdy: Únor 18, 2015, 11:58:15 dopoledne »
Mimochodem, rámy na záhony umožní pěstovat i rostliny "krátkého dne", např. ocu, která začíná tvořit hlízy, až se začne zkracovat den (koncem srpna). Bude-li se jí den takto zkracovat uměle, může s tím začít dřív:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7551
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #16 kdy: Únor 18, 2015, 12:15:50 odpoledne »
Niečo takéto by to chcelo. Vyvýšené záhony, nad nimi podla potreby oblúková konštrukcia, na ktorú by sa natiahla buď sieť, alebo fólia. Len je to pre začiatok dosť pracné.
http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #17 kdy: Únor 24, 2015, 11:02:33 odpoledne »
Rámy nad záhony se mohou hodit i při velkém vedru k polednímu zastínění rostlin nebo k ochraně citlivých rostlin při nadměrných deštích (viz vloni rajčatová plíseň)...

Z rostlin se může na zimu hodit "stromkový" kadeřávek, protože pipky všechny kadeřávky obraly do mrtě:(
http://www.thompson-morgan.com/vegetables/vegetable-seeds/brassica-and-leafy-green-seeds/kale-walking-stick/779TM
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #18 kdy: Březen 10, 2015, 09:12:21 odpoledne »
Vedení delší, zato solidní. Čím déle o zahradě pro slepice uvažuju, tím víc možností mě napadá a jsem přesvědčená, že stojí zato se o to aspoň pokusit, i když je to dost pracné...  Když procházím zahradou a mé čtyři načechrané kamarádky za mnou peláší jak pejsci (zejména když někam přenáším rýč, v čemž vidí předzvěst rytí a zpřístupnění dalších žížal...), bylo by mi líto je zase nechat zavřené v kurníku jako vloni...

Konstrukce nad záhony lze využít i k zastiňování rostlin krátkého dne na jaře, kdy mají sklon jít do květu - ředkvičky, saláty, špenát apod.

K ochránění čerstvého výsevu se dají použít např. i staré mřížky z lednice, stará síta, umělohmotné řídké záclony, větší kusy skla apod.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #19 kdy: Březen 20, 2015, 08:09:05 odpoledne »
pro inspiraci

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #20 kdy: Březen 24, 2015, 04:34:31 odpoledne »
Přesunul jsem 3 slepice a 1 kohouta(vyadontky zlaté černě lemované) do 2x3 m výběhu. Konečně od dubna udělám pořádnou statistiku kolik toho snědí.

Přemýšlím, že bych jim udělal cestičky jen pro zábavu jako je to na předchozí fotce. Udržovali by prostor zcela bez vegetace.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #21 kdy: Duben 14, 2015, 08:58:02 odpoledne »
Dnes jsem sázel do přepravek travičku. Jen do tří, abych si zkusil udělat zásobu trávy pro kuřata.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #22 kdy: Červen 30, 2015, 09:21:47 dopoledne »
Tak jsem vyzkoušel a ještě zkouším. Brambory, topinambury, afrikany, měsíček, fazole si kuřata nevšímaji. Do 4 týdnů jsou chráněny i rajčata a ředkvičky,ředkve, ale pak už začínaji kuřata okusovat.

2 měsíční kuřata neště nejsou tak agresivní ohledně hrabání a okusování, tak je převážně chráněny rostlinky. Pokud není půda mokrá. Pak začínaji vše čistit.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #23 kdy: Červen 30, 2015, 12:14:45 odpoledne »
Některým plodinám nic neudělají - brambory, fazole, slunečnice, topinambury, oka, jakon... Buď jim nechutnají nebo jsou moc velké. Když mají slepice dostatečný výběr mezi trávníkem (pampelišky, jetel, sedmikrásky, jahodník) a velkými záhony/polem, většinou zvolí trávník. Proto hodlám na chatě příští rok jednu zahradu osázet jen polopolním způsobem a dát ji slepicím k dispozici, jakmile rostlinky vylezou a dostatečně zesílí. Takže teď uvažuju o nějaké verzi přesouvatelného plotu - možná dřevěné stojky na velkých křížích a mezi nimi plastové pletivo nebo něco podobného, co lze relativně snadno přesouvat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #24 kdy: Červenec 07, 2015, 07:05:04 odpoledne »
Moje starší kuřata mi snědli listy brambor. Tak experiment pěstování brambor v pytli skončil v pytli. :D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Malá městská zahrada přístupná slepicím
« Odpověď #25 kdy: Červenec 07, 2015, 07:59:41 odpoledne »
Dobrý - chudáčci, už asi nic lepšího k snědku nenašla...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman