Autor Téma: Sezóna sázení a přesazování 2015  (Přečteno 2739 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Sezóna sázení a přesazování 2015
« kdy: Leden 16, 2015, 06:58:38 odpoledne »
Už to pomalu začíná. Už něco sázíte do misek jako papriku,rajčata a jiné druhy zeleniny, kde trvá dlouho probuzení semen? Nebo to necháváte v polovině února? Při jaké teplotě máte misky?

Jestli nebude zítra pršet, tak si vyreju par kbelíku zeminy. Nebude moc mokrá, tak pracovat s ní bude jedna velká radost při sázení semínek. Par druhů zeleniny zkusím vysázet už teď.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2015, 07:05:15 odpoledne »
Papriky a celer dostávám už předpěstované.
Rajčata, dýně a cukety předpěstovávám...rajčata mám v pokojové teplotě v chladnějším pokoji pod střešním oknem...dýně, cukety a zeleninu (kedlubny, zelí, brokolici atd.) předpěstovávám zjara ve foliovníku...pokud hrozí mrazíky, přikrývým netkanou textilií.

štika

  • Host
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #2 kdy: Leden 16, 2015, 07:26:42 odpoledne »
Nevím proč nové téma, když totéž, ale pod jiným názvem :  "Předpěstování sadby " založila Ormien.
To budeme každé jaro znovu zakládat????????? ;D ;D ;D ;D


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #3 kdy: Leden 16, 2015, 07:30:10 odpoledne »
To jsem nevěděla...ale je možné to přejmenovat na "Uživí mě zahrada 2015"...toto téma se zakládá každoročně nové ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2015, 07:39:24 odpoledne »
Tohle téma je jiné než od Ormien. Tady je snaha sespat postupně po celý rok vše kdy se začíná sázet, v jakých nadmořských výškách, teplotě v pokoji a hlavně jaký byl úspěch s tím. Už od 15. ledna někdo sázní do misek. Dělá to postupně po celý rok a vždy na prázdné místo po sklizni zas zaplní nějakou sazeničkou. Pak je výnos z m2 o dost větší.

Fiona

  • Host
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2015, 09:56:20 odpoledne »
Chci o víkendu sázet celér, lilek, mochyňi,gigán.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2015, 09:53:35 odpoledne »
Už něco sázíte do truhlíků? U mně mrzne, tak jsem to odložil.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #7 kdy: Únor 06, 2015, 09:55:47 odpoledne »
Ještě je čas. POčkám do konce února, pak začneme s rajčaty. Už nán snad vše nakoupeno.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #8 kdy: Únor 07, 2015, 04:31:53 dopoledne »
Je ideální čas k:
- ověřování, zda je dost osiva + jeho klíčivosti + chystání mísek k "probouzení",
- chystání výsevové zeminy (kdesi jsem se tu už ptala, jestli si ji děláte sami, takže já letos po špatných zkušenostech už ano - 1 díl písku, 1 díl rašeliny, 1 díl perlitu, přepéct v troubě kvůli eliminaci nežádoucí populace semínek plevelů),
- chystání/mytí květináčků, děrování kelímků od jogurtu, příprava truhlíků, sadbových desek
- shromažďování táců a podnosů pro květináčky,
- chystání popisných štítků,
- plánování počtu rostlin a využití ploch,
- vytváření potřebných prostor pro klíčení různě náročných rostlin - u nás okenní police/desky+stoly v zimní zahradě (6 - 10°C), studené ložnici (14 - 16°C), teplé pracovně (20 - 22°C),
- příprava jakonů/batát k narašení,
- kontrola stavu hlíznatých rostlin uložených ve sklepě, příp. přesun do navlhčené směsi písku a rašeliny,
- nákup prostředků proti škůdcům (plzáci), nastudování metod ochrany před známými škůdci,
- resuscitace pařeništních fólií, nákup netkaných textilií a potřebných plachet, střešních latí na ochranné konstrukce, pletiva apod.,
- oprava zahradního nářadí,
...?

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #9 kdy: Únor 07, 2015, 09:06:37 dopoledne »
Vlastně skoro tohle všechno už dělám.

- s tím kupovaným substrátem jsi mě znervózněla....
- včera jsem objevil krásné truhlíky s vyndavacím dnem pro samozavlažovací knoty
- kelímky jsem ještě neděravěl
- musím přikoupit netkanou textilii
...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #10 kdy: Únor 07, 2015, 10:50:09 odpoledne »
Na ty samozavlažovací truhlíky bacha, jsou dva druhy - Lebišův, kdy ze dna vyčnívají trny, na které se usadí druhý truhlík, který má ve svém dně natáhnuté knoty (čili se skládá prakticky ze dvou truhlíků, ze spodního voda v případě nadbytku přetéká), a druhý, který má jen vyndavací dno - v tom se může vcelku snadno stát, že hlína i kytky budou stát ve vodě, protože spodek nemá kam odtékat. I když se do stěny ve výši dna udělají otvory, aby případný nadbytek vody odtékal, voda má tendenci v něm zahnívat - nedostatečně to dole větrá...
V podstatě lze udělat samozavlažovací květináč z jakéhokoliv květináče - dírami dole se protáhnou knoty a postaví se do jakékoliv podmisky na pár kamenů tak, aby v žádném případě nemohl stát ve vodě.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #11 kdy: Únor 11, 2015, 11:12:57 odpoledne »
15. unora začínám předsazovat do kelímků. Mám všude 3-7 stupnů. Tak pár dní si budu lámat hlavu co si zasadit.

15. března jsem už sázel na záhony.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #12 kdy: Únor 11, 2015, 11:28:15 odpoledne »
Sahawe, netuším, ve kterém tématu byly ty Tvoje trojobrátkové hrachy, ale ty, co jsem zkoušela, mají od NohelGarden čísla 0893cc a 0906dd (Winner). Oba se sází v únoru (II.), oba vloni byly vysazené koncem února a vydržely mírné mrazíky a uzrály jako první (v květnu V.).
Další z možných adeptů k intenzivnímu využití půdy je mrkev Naomi (NohelGarden 1800cc) - k výsevu rovněž koncem února (II.), v květnu (V.) se mezi ni zasadí rajčata/papriky/lilky apod. a než se rozkošatí, mrkev se začne sklízet a dala by se nahradit např. hrachem 0893cc, který ocení vlhko a zastínění v nejhorších vedrech a dozraje do podzimu.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #13 kdy: Únor 12, 2015, 11:47:11 dopoledne »
Decká, a nemohli by sme mesiace označovať číslami? Ja /a asi aj ostatný lováci/potrebujem na tie vaše označenia mesiacov používať prekladač.... ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #14 kdy: Únor 12, 2015, 11:50:37 dopoledne »
Jasně, to není problém:) Doplňuju....
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #15 kdy: Únor 22, 2015, 06:56:54 odpoledne »
Dnes jsem zasel rajčata a dal do pařeniště. Snad jsem to provedl dobře a vyroste to.
Zasel jsem tyčkovou a keříčkovou odrůdu. Použil jsem kelímky a vaničky.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #16 kdy: Únor 22, 2015, 07:05:18 odpoledne »
A kam do pareniště? Von? Ja mám pred barákom stále meter snehu.... :o
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #17 kdy: Únor 22, 2015, 07:09:18 odpoledne »
Minipařeniště. Mám jich několik na okně v domě. Říkám tomu pařeniště, ale možná to nazývám blbě  ;D
Ale sníh my tu nemáme  8)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #18 kdy: Březen 01, 2015, 12:07:53 odpoledne »
Tak jsem vysázel dnes do kvetináčku pokusné osivo. V místnosti mám 7 stupnu. Vysázel jsem TOP10 preppers osivo. Tedy sluneční brambory(necháno v zemi) a normální brambory už předtím.

Cukrová řepa
Červená řepa
Ředkvičky
Pastiňák
Hrách
Kukuřice
Dýně
Slunečnice

Je to TOP10 pro preppera. Nejsou náročný a tvoří jídelniček, který zajísti vše + planné rostliny.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #19 kdy: Duben 08, 2015, 08:23:34 odpoledne »
Dneska jsem začal předpěstovávat dýně. Koupená semínka hokaido a vydlabaná semínka muškátové a máslové.
Uvidíme co z toho vzejde, hlavně když původ vydlabaných semínek je z hytlermarketu, kde země původu jedné dýně bylo Španělsko a u máslovky nevím, možná ČR

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #20 kdy: Duben 09, 2015, 05:59:05 dopoledne »
ja som pred dvoma tyzdnami zasadil ružičkovy kel a este stale nevysla ani jedna rastlinka,pretoze ja blbec som kupil semienka zasa v supermarkete!
ale zato mi uz vo folii rastie pekna redkovka a šalat a cesnak ma na vysku cca 20 cm :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #21 kdy: Duben 09, 2015, 10:03:05 dopoledne »
Ale v hytlermarketech přeci prodávaj semínka od známých výrobců, je jedno kde to koupíš, možná ve značkách budou rozdíly... nevím. Spíše se chci zabývat nehybridními semeny abych mohl semenařit.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #22 kdy: Duben 09, 2015, 11:44:02 dopoledne »
Není nad vlastní - i u výrobců se sem tam něco nepovede. Vloni jsem i z Německa dostala pár semínek, která jsem nebyla schopná rozchodit, a pár takových, která 100% nebyla tím, za co se vydávala/byla vydávána... Když si je vypěstuju sama, aspoň nemáš komu nadávat, že došlo k záměně  P:-/
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #23 kdy: Duben 09, 2015, 05:47:31 odpoledne »
neviem preco je to tak ze zo supermarketovych semienok mi nikdy nic nevzide,ale mozno to bude ich zlym skladovanim sadiva.a vlastne semena ružičkoveho kelu nemam,tento rok ho chcem vyskusat pestovat prvy krat :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #24 kdy: Duben 09, 2015, 07:41:46 odpoledne »
Zasel jsem mrkev a řepu. Na obalu píšou v dubnu i dřív. Mrkev jsem zasel nahusto a budu protrhávat, ačkoliv jsem to zamýšlel udělat jinak. Protrhané natě půjdou do zeleninových jídel.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #25 kdy: Duben 09, 2015, 10:11:11 odpoledne »
Většinou se to protrhává v dost raném stadiu, kdy je to dost mrňavé. Ale mrňavou mrkev můžeš klidně spotřebovat celou od hlavy k patě... Mimochodem, výsevové pásy se dají celkem slušně dělat doma z papírových kapesníků - v patřičné vzdálenosti umístíš semínko (lepší než v řadě je dělat klikatou čáru) na navlhčený pás z papírového kapesníku a připlácneš na to druhý (stačí i jediná vrstva), necháš rychle uschnout (aby semínko nevyklíčilo, ale ne na topení!) a když s tím budeš manipulovat opatrně, není to problém. Vloni jsem takto měla nachystané ředkvičky v pásech po 6 ks, každý týden šel jeden do půdy a byla to rychlovka. Je k tomu ale zapotřebí osivo s ověřenou klíčivostí...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #26 kdy: Duben 11, 2015, 06:23:43 odpoledne »
Příprava na pěstování keříčkových malých rajčátek dokončena. Teď jen počkat na vhodnou dobu na přesazení.
Ředkvička a hrášek zasety. Petržel taky.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #27 kdy: Duben 25, 2015, 09:16:57 odpoledne »
Tak dnes na chalupě konečně něco málo zaseto a zasazeno... @-->
Sazečka, karotka i mrkev pozdní, petržel, ředkvičky, špenát, bob...brambory, topinambury...zítra pokračování...snad bude počasí přát "hold"

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Sezóna sázení a přesazování 2015
« Odpověď #28 kdy: Červen 01, 2015, 04:41:02 odpoledne »
Sahawe, netuším, ve kterém tématu byly ty Tvoje trojobrátkové hrachy, ale ty, co jsem zkoušela, mají od NohelGarden čísla 0893cc a 0906dd (Winner). Oba se sází v únoru (II.), oba vloni byly vysazené koncem února a vydržely mírné mrazíky a uzrály jako první (v květnu V.).
Tak hrách zasazený 28.2.15 (0893cc) začal klíčit 25.3 a teď začíná dozrávat, tj. v současné době mezi něj lze nasadit něco dalšího, je-li sázený dostatečně řídce.
Týž den sázený 0906dd (Winner) je víc ve stínu a ještě potřebuje tak 14 dní.
Zkusím mezi 0893cc zasadit další hrách, jestli to zvládne zase za 2 měsíce (už jsou tam nasazené oky, ale snad se vejde).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman