Autor Téma: Pěstování mezi trávou  (Přečteno 1650 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Pěstování mezi trávou
« kdy: Leden 16, 2015, 06:24:50 odpoledne »
Netuším jak to pojmenovat. Budu rád za správně pojmenování.

Jeden z důvodu je, že nemáte čas upravit vše na krásnou zeminu. Další důvod může být averze vůči holé půdě. Taky chcete mít po sklizni dýní výběh pro slepice, který bude stále zatravněný. Nebo máte to ve výběhu(rostlinky by byli pod sklenicemi). Nebo půda není tak kvalitní.

Do malých jam dáte rostlinku a pak ji pravidelně zavlažujete a zasypáváte zeminou.

Další foto a výsledky dodám později.

Offline Ormien

• Gardening
Re: Pěstování mezi trávou
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2015, 08:34:37 odpoledne »
Je to takhle rozumnější než za každou cenu mít na záhoně jen to jediné, co tam patří, v patřičných rozestupech, a jinak jen holou hlínu. Tvým způsobem lze pěstovat prakticky všechny větší rostliny - lilky, rajčata, papriky, dýně (květy jsou jedlé a slepice je rády ozobávají), kukuřice, slunečnice, boby, větší hrách, brambory, ....
Takže pravidelně podávej hlášení, těším se, jak se Ti bude dařit:)

P.S. Nebylo by užitečnější spíš než do trávy sázet do jetelového porostu? Aby jetel aspoň něco vracel do půdy...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
Re:Pěstování mezi trávou
« Odpověď #2 kdy: Leden 18, 2015, 10:53:58 dopoledne »
Mohl bych takto pěstovat dýni Hokaido? Má mít rozestupy 1,3 m. Mohu to pokrýt netkanou textílií, čouhaly by jen dýně a já nemusel běhat se sekačkou, mezi rozlezlými rostlinami.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2015, 12:42:45 odpoledne »
Já jsem takhle pěstoval Hokkaido. Na té fotce to je ona. Když se udělá cestíčka, tak velká, aby prošla sekačka, tak se může sekat dokud už sazenička nebude velká, aby překážela sekačce.
Byl to můj pokusný záhon a neměl jsem dost zeminy a taky zádnou vodu zadarmo, tak jsem to nechal volně bez údržby. Měl jsem pár dýní velikostí tenisového míčku. Fotky dodám jak bud seřazovat svůj archív.:)

Ormien: Asi jo, ale to chce rok předtím vysázet ten jetel. Já spíš přemýšlím o to, že se dá použít jako pastva pro drůbež nebo pokud člověk má více času, tak takhle.  Ona zas smíšený trávník je podle mně lepší než mít jen jeden druh rostliny. Tedy podle mne. Myslím si, že tahle varianta je spíš pro první rok nebo pokud někdo má moc velký pozemek nebo pozemek má nízkou hladinu kvalitní půdy.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2015, 12:49:58 odpoledne »
Anakine, zkus Hokaido spíš zasadit na kompost - zakryje nevábně vyhlížející části, jsou-li ovšem na slunku. Ze stínu se brzy odplazí na slunce (mimochodem posadit ji na kompost ve stínu je dobré, protože tam nebude půda tak rychle vysychat a organické zbytky dokážou udržet víc vody než jíl apod.).
Jinou variantou je vysadit Hokaido do porostu jetele, který trávu udusí, nemusí se sekat a když na podzim sklidíš Hokaido, lze ho posekat pro dobytek nebo nechat spást.
Proto jsem psala, že to vyžaduje vysoké rostliny, které trávu přerostou, čili jsem měla napsat "keříčkové dýně".

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #5 kdy: Únor 06, 2015, 12:17:44 odpoledne »
Citace
zkus Hokaido spíš zasadit na kompost
To zatím nemohu. Založili jsme kompost teprve vloni a na jiné místo. Ten starý sloužil jako odpadiště pro shnilotiny, nemající nic společného se správně promíchaným kompostem.

Pěstování mezi trávou se mi líbí. Mohu vykopat jámy, zeminu (pískohlinitá) promíchat s hnojem od souseda, dřevěným popelem a zasypat zpět do jam, do kterých mohu sázet. Do netkané textilie udělám otvory pro zúrodněné záhonky a bude to. Snad to není úplná blbost?

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2015, 09:02:04 odpoledne »
Ne, je to ok. Netkaná textilie omezí růst trávy, jámy spokojeně uživí Tvé rostliny a až to odplodí, můžeš postupně zrýt celou plochu, abys mohl příští rok nasadit zas něco jiného.
Kompost zas nemusí být nijak extra promíchaný, rostliny jako dýně, okurky, brambory apod. si s ním poradí i ve stavu zrodu - nejsou-li na něm nějaké jedy. Ostatně, kompost v podstatě ani není zapotřebí - bez výčitek svědomí lze kupit kuchyňský odpad kolem rostlin na záhonky v roli mulče - žížaly si to přeberou i tak... Klacíky a větve lze v pohodě uložit do spodku vyvýšených záhonů a netřeba čekat, až zetlejí v kompostu. Posekaná tráva (pokud možno bez semen trav), suché listí nebo seno se uplatní jako mulč na záhony a do jara taky zetlejí, stejně jako rozdrcené větve prohnané štěpkovačem.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #7 kdy: Únor 07, 2015, 10:28:07 dopoledne »
Ormien, jaká teplota je zapotřebí, aby spolehlivě zahynula semena plevelů?

Mám v okolí chalupy dost neudržované obecní půdy, kde roste plevel a už dlouho to tam nikdo nesekal. Chci tu trávu v létě postupně sekat a dávat ji do nádoby s vodou, kterou bude ohřívat solární kolektor. Myslel jsem, že by zvýšená teplota udělala ze semen neškodnou biomasu a voda z luhování by se snad mohla použít jako obdoba zkvašené jíchy z kopřiv. Po té "higienizaci / solární pasteraci" nechal třeba týden stát (do dalšího víkendu). Třeba bych tam, až by to vychladlo, hodil nějaké šikovné bakterie.. Technologicky mi to vychází tak, že bych měl nejprve pasterovat, v neděli, když budu na chalupě, a přes týden, když budu v práci, to nechat fermentovat.

Je možné takovouto vodu používat na zalévání? Stálo by za to sledovat / upravovat Ph?

Pak bych, další sobotu, varnou nádobu / fermentor vyprázdnil, převařenou a zkvašenou trávu zapracoval do kompostu / zvýšeného záhonu, zase ho naplnil, uzavřel, nechal v neděli sluníčkem uvařit.

Sousedi budou rádi, že pomaličku mizí džungle stařiny a náletu (ten zeštěpkuji na dno zvýšeného záhonu) a já budu mít biomasu do kompostu.

Co si o tomhle plánu myslíš jako biochemik a zahrádkář? Nemám čas sledovat, kdy jaká tráva dozrává, tak jsem si myslel, že musí existovat způsob, jak semínka zneškodnit. V kompostu je také docela slušné teplo, viděl jsem i barák vytápěný kompostem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #8 kdy: Únor 08, 2015, 01:10:43 odpoledne »
Saladine, máš tu podstatně zkušenější zahrádkáře a pěstitele, třeba Glocha, na ty se obracej především - já si pořád v podstatě jen hraju, část moudra posbírám po síti a mé biochemické znalosti už dost vybledly od té doby, co jsem to studovala, nemluvě o tom, že vývoj postupuje mílovými kroky. Zbyla mi jen jakási biochemická intuice, ale s tím se moc praktického dělat nedá.

Učili mě, že při 60°C se nevratně denaturují všechny bílkoviny, čili enzymy jako vlastní esence života ztrácejí nevratně svou funkčnost. Mezitím objevili vědci bakterie, které spokojeně žijí v horkých minerálních pramenech apod., takže to asi nebude platit univerzálně, ale pro drtivou většinu semen plevelů je teplota 100°C za mokra spolehlivě likvidační. U nižších teplot (zmíněných 60°C) si moc jistá nejsem, ale značné procento semen plevelů to určitě zahubí (např. když natáhneš v létě černý igelit, plevely pod ním všechny v pohodě uvaříš).

pH převařeného biologického materiálu bych asi pro klid duše zkontrolovala, ale nejeví se mi to jako životně nutné. Náš asistent z biochemie by Ti asi doporučil, abys to nechal vychladnout a ochutnal to (převařením se případné choroboplodné zárodky zlikvidují). Když to bude kyselé, přidej trochu vápence, když to bude hořké, přidej trochu nějaké kyseliny, např. kyseliny citronové. Já bych asi použila obyčejný univerzální pH papírek (lze koupit v drogerii nebo na internetu).

Dobře, tak ne drahou kyselinu citronovou, ale levný ocet nebo rašelinu nebo lesní hrabanku nebo jakoukoliv jiný kyselejší materiál.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #9 kdy: Únor 08, 2015, 05:58:35 odpoledne »
 <3 <3 <3  @-->  @-->  @--> Tohle mi opravdu stačí, vyčerpávající odpověď, jako vždy..  @-->  @-->  @--> <3 <3 <3

Děkuji,  @---//--------

P.S.: @---//-------- = rovná se e-růže

Edit: vyzkoušel jsem ty nové smajlíky, co jsem si extra kvůli Ormien a Retti objednal  ;)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #10 kdy: Únor 28, 2015, 06:47:46 dopoledne »
Koncem srpna jsem měl takové malé kuličky. Pak jsem musel experiment ukončit. Myslím si, že by dorostli do větší velikosti.

Asi to vypadá jako neúspěch. Asi jen 1 z pěti rostlinek měla plod. Ale byl jsem velmi přísný při vstupných podmínkách. Udelal jsem rýčem díru. Dal jsem tam odhadem 0,5l zeminy. A pak jsem zaléval týden asi 0,3l vody. A pak jsem tomu nechal volný průběh. Chtěl jsem si vyzkoušet jestli má mysl sázet někde ve volné přírodě nebo do neúrodné půdy, kde je blízko voda.

Z mého pohledu byl experiment velmi úspěšný. A budu určitě v tom pokračovat.

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #11 kdy: Únor 28, 2015, 09:36:14 dopoledne »
Já to chci dovést k dokonalosti. Podělím se se zkušenostmi až budou.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #12 kdy: Únor 28, 2015, 09:39:15 dopoledne »
Sahawe, zkus jet na kvalitu spíš než na kvantitu. Půl litru zeminy je na dýni málo, udělej díru na šírku 2 rýčů, délku 2 rýčů a hloubku 2 rýčů (čili jedna velká díra bude ekvivalentní 8 malým). Nanos do ní listí, kuchyňský odpad, spadaná jablka, posekanou trávu a z drnů vyklepej hlínu, příp. vezmi hlínu kdekoliv z nesilniční příkopy (splaveniny na dně bývají velmi úrodné). Prolej to důkladně vodou (0,3 l na rostlinu je málo, i tlení zbytků potřebuje vodu) a vyklepané drny trávy použij k obložení rostlinky kořeny vzhůru jako mulč (stejně tak lze použít i např. staré hadry).
Uvidíš, že výsledek bude lepší - držím palce:) Chystám se na podobný pokus s jinými plodinami...

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #13 kdy: Únor 28, 2015, 10:18:35 dopoledne »
Přesně takhle jsem to zamýšlel. Vykopat rovnoměrné díry a smíchat zeminu se zbytky, hnojem, dřevěným popelem apod. To přeci musí fungovat.
Zkusím dýně i rajčata....

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #14 kdy: Únor 28, 2015, 09:25:18 odpoledne »
Mohl bych takto pěstovat dýni Hokaido? Má mít rozestupy 1,3 m. Mohu to pokrýt netkanou textílií, čouhaly by jen dýně a já nemusel běhat se sekačkou, mezi rozlezlými rostlinami.
Ja tak pěstuji všechny dyně.

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #15 kdy: Březen 23, 2015, 01:45:56 odpoledne »
Minulý týden jsem si vykopal jámy pro pěstování těch dýní Hokaido, tak se chystám zaplnit je zúrodněnou zeminou. Velikost je cca 2x2 rýče a hluboká tak nějak podobně. Uvidíme jak to pak dopadne.

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #16 kdy: Březen 23, 2015, 06:07:05 odpoledne »
Takovéto pěkné jámy zasypu úrodnějším mixem

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #17 kdy: Březen 23, 2015, 07:47:10 odpoledne »
To vypadá slibně, podávej prosím postupně hlášení o vývoji fronty:) Dýně jsou schopné růst i na kompostu, takže těm lze dát do jámy skoro cokoliv - i když, vloni jsem zasadila pár dýní do neředěného kompostu z brněnské kompostárny a všechny do jedné na to zašly, bůhví, co v tom bylo za sajrajt...:(

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #18 kdy: Duben 06, 2015, 07:21:17 odpoledne »
Dneska jsem zasypal část jam mixem zeminy, najemno posekané trávy, dřevěného popela a substrátu. Občas někde přistály zbytky z kuchyně. Natáhl jsem na to textilii. Foto dodám až bude hotovo.

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #19 kdy: Duben 07, 2015, 08:25:43 odpoledne »
Tak hotovo

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #20 kdy: Duben 07, 2015, 08:29:26 odpoledne »
Parádní... @-->
Tam se bude dýním dařit... ;)

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #21 kdy: Duben 07, 2015, 08:40:05 odpoledne »
Doufám že jo. Měly by tu mít teplo a sluníčko...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #22 kdy: Květen 28, 2015, 02:08:28 odpoledne »
Není to trává, ale jen částečně zarostlý pozemek. Vysázeno 4x 18 rostlinek velkých dýní. Bohužel mi skoro žádné semínko hokkaido neujmulo, tak místo 1200 sazenic budu sázet tento rok celkem 120 sazenic dýní. Vysázeno za 74 minut. Mělo by se 3 dny zalévat, tak odhadem zabere ten záhon 120 minut i s sklizní. Doufám s 10 kg úrodou. Záhon je od červeného kyblíku do červené tašky.

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #23 kdy: Květen 28, 2015, 02:20:34 odpoledne »
Tak snad ti to něco nevyplení...