Autor Téma: Cukr zahojí otevřené rány  (Přečteno 2497 krát)

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25

štika

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #1 kdy: Únor 18, 2013, 03:49:41 odpoledne »
Velice zajímavé

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/293484-cukr-zahoji-otevrene-rany-lepe-nez-antibiotika.html
Těch různých kravin z medií už bylo dost.Ale pokud jim chcete věřit????Jen si to vyzkoušejte.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #2 kdy: Únor 18, 2013, 05:34:57 odpoledne »
Nejlepší je obvaz namočený v rokfórském sýru :D ale to je také antibiotikum, že?!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #3 kdy: Únor 18, 2013, 05:50:43 odpoledne »
Nejlepší je obvaz namočený v rokfórském sýru :D ale to je také antibiotikum, že?!
Pozor!Je tam plíseň!

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #4 kdy: Únor 18, 2013, 07:04:18 odpoledne »
Pozor!Je tam plíseň!
Ony prý pavučiny na ránu musely být staré - právě aby tam ta plíseň byla. A prý se i oškrabávala ze starého chleba. Tak nevím.

alive

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #5 kdy: Březen 11, 2013, 06:54:28 dopoledne »
Pro delsi skladovani (vydrzi beze zmen cca 5 let) je vyhodnejsi pouzit misto antibiotik chemoterapeutika (Biseptol) Ucinkuji stejne a nejsou zalozeny na zivych kulturach (proto se daji lepe skladovat)

štika

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 11, 2014, 05:24:30 odpoledne »
Předepisování antibiotik jako na běžícím pásu  už kritizuji dávno a sama se tomu vyhýbám.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/odolne-bakterie-zabiji-v-roce-2050-vic-lidi-nez-rakovina/r~ac211528813d11e49b26002590604f2e/

Offline Panslavistka

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #7 kdy: Leden 17, 2015, 01:09:21 odpoledne »
Urobila som si malý internetový prieskum a cukor aj med sa využívali na krytie rán aj v minulosti, najmä na nehojace sa infikované a silno secernujúce rany- vredy predkolenia, diabetické nohy, amputácie a infikované traumat. rany. A prebieha aj veľa súčasných vedeckých štúdií s viacmenej priaznivým výsledkom. Takže až tak úplne by som to nezatracovala a v prípade PA jednoznačne vyskúšala, najmä keď nemáš ATB, alkohol, jód ani nič podobné.

chpslst

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #8 kdy: Leden 17, 2015, 03:58:21 odpoledne »
panslavistka, hoď sem nejaké múdra, na čo konkrétne si narazila na nete. je to zaujímavá téma...

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #9 kdy: Leden 17, 2015, 11:52:24 odpoledne »
Já vždy ve starých knihách slyšel chléb a pavučinu na ránu, ale ten cukr zní rozumněji. (Tedy alespoň dokud cukr bude.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Panslavistka

  • ***
  • Příspěvků: 6
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #10 kdy: Leden 18, 2015, 08:52:23 dopoledne »
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673685914989

ale lepsi je med, a mozno ho aj lahsie zozeniete v PA, nez cukor, takze hadzem mudra o mede:
http://www.jacksscale.com/woundmanagementhoney.pdf
ak nezvladate preklad, tak mozem sem potom hodit hodit aj strucny vycuc.

Offline alcarmo

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 38
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #11 kdy: Květen 27, 2015, 02:29:55 dopoledne »
S tím cukrem je to pravda, na kardiochirurgii jsem se staral o dost infikovaných ran (otevřených hrudníků) když už lékaři nevěděli co s tím a antibiotika nezabírala, dal se vysterilizovat cukr a ten se do rány nasypal, vzniklé kvašení v ráně začalo likvidovat patogeny. Možná s lepším účinkem by se dal použít med, pro obsah přírodní desinfekce :-)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #12 kdy: Září 11, 2019, 02:16:04 odpoledne »
Nevím, kam to zařadit, ale odpovědní se o to jistě postarají. Před cca 25 lety jsem ležel po autohavárii s otevřenými zlomeninami nohou v jedné z kanadských nemocnic. Včetně ztrátového poranění svalstva a kůže. Hojilo se to dlouho, samozřejmě následky jsou celoživotní, co mě ale zaujalo - při převazech mi každý den rány umývali roztokem soli. Nevím jak silný byl, ale byla to obyčejná sůl. Žádný ajatin nebo jód. Nikdy předtím ani potom jsem se s tím už nesetkal. Tak to tady dávám k dobru, zvážení a případné diskusi.

SoňaR

  • Host
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #13 kdy: Září 11, 2019, 02:35:34 odpoledne »
To je fyziologický roztok, neboli vodný roztok soli. Na omývání ran (nejen) se používá poměrně běžně. Dobrá připomínka, je to jednoduše připravitelné a může to hodně pomoct.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #14 kdy: Září 11, 2019, 02:54:58 odpoledne »
Fyziologický roztok se dá normálně koupit v lékárně nebo na internetu, kromě čištění ran slouží k vymývání očí, uší atd. Pokud nemáte nic po ruce tak místo toho použijte roztok na čočky.
Navíc se dá poměrně snadno připravit doma, jenom ho nesmíte  zapomenout před použitím sterilizovat.

To s tím medem je poměrně účinný trik, prý funguje i na akné :)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #15 kdy: Září 11, 2019, 02:59:47 odpoledne »


Fyziologický roztok to určitě nebyl. Byl to koncentrovaný roztok soli, který působil jako desinfekce. To by fýzák nezvládl  :)

SoňaR

  • Host
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #16 kdy: Září 11, 2019, 04:13:19 odpoledne »
Napadá mě šťouravá otázka - jak to víš, že to nebyl fýzák, když nevíš, jakou to mělo koncentraci? :)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #17 kdy: Září 11, 2019, 04:18:56 odpoledne »
Ptal jsem se. A nechávalo to po sobě hodně soli, když to uschlo. Ale fakt je, že k tomu nemůžu nic najít. Tak nevím. Našel jsem pouze nějaký text, kde se píše, že hypertonické roztoky NaCl likvidují baktérie tím, že z nich vysávají vodu osmoticky.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #18 kdy: Září 11, 2019, 05:29:01 odpoledne »
Každopádně si to může každý zahrnout do svého poznatkového systému, jakožto další potencielní využití nerostu, jimž král Já I. tak pohrdal  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #19 kdy: Září 12, 2019, 12:40:56 dopoledne »
Fyziologický roztok je jen 0,9% hm. NaCl takže má stejný osmotický tlak jako plasma a nenarušuje buněčnou stěnu...tedy nemůže ani sterilizovat. Ale stačí použít už cca 3% roztok (mořská voda) a buněčná stěna se poškodí...takže kloktání slanou vodou má smysl jen když je ta voda dostatečně osolená ....stačí polévková lžice na litr vody....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #20 kdy: Září 12, 2019, 12:48:09 dopoledne »
Správně by se k přípravě fyziologíckého roztoku měla použít demi voda pro infuze a injekce a sůl bez přídavku iodidu a fluoridu....což nemusí být vždy po ruce.
To vymývání ran fyziologickým roztokem jednak odplavuje nečistoty z rány a jedna je maxinálně šetrné ke tkáním....neporušuje osmotický tlak. Pokud ale není fyziologický roztok po ruce postačí i čistá tekoucí voda a nebo i mírně alkalická voda s mýdlem.....jde jen o to tu ránu vyčistit a odplavit nečistoty, aby se nedostaly do tělního oběhu...i když se rána infikuje dá se s tím i dodatečně něco dělat....třeba ATB.

Offline Pěstitel

  • ***
  • Příspěvků: 25
  • vypěstuji cokoli
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #21 kdy: Leden 13, 2020, 07:56:58 odpoledne »
Dostala se mi infekce z rybničního bahna do malého škrábance na bérci. Vyzkoušel jsem alkohol, ajatin, 2 antibiotické masti,dubovky, přesto byla skvrna den ode dne větší, už jsem zvažoval, že půjdu k doktorovi, ale poslední pokus, medový obklad, uspěl tam, kde ostatní nezabralo. Med zabral viditelně do druhého dne. Když jsem to později říkal doktorovi, zmínil se, že cukrem zkouší léčit "diabetické nohy" a někdy to pomůže tam, kde nic jiného. Cukr nebo med způsobuje navrchu na ráně velký osmotický tlak, což hubí bakterie. Také mi řekl, že z glukózy přiložené na problematické místo čerpají energii bílé krvinky, může toto být pravda? Moc se mi to nezdá, ale je to dobrá představa... přikrmovat si imunitní systém v místě potřeby  ;)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #22 kdy: Leden 13, 2020, 08:40:31 odpoledne »
O tom cukru na desinfekci ran jsem také slyšel a i něco četl na jiných fórech, ale nemám s tím osobní zkušenost. Pokud jde o osmotický tlak, ten naroste....pokud jde o možnost výživy bílých krvinek lokálně touto formou...nemám tušení. Ale nedávno jsme řešili ošklivou ránu u koně...naštěstí cizího, který se někde asi rozpáral o ostnatý drát nebo kus plechu. Veterinář to odmítl zašít s tím, že je to stará rána...tak se to opakovaně vymylo vodou s troškou hypermanganu, pak ještě 3% peroxidem vodíku a naknec po zaschnutí jsme to mazali mastí z průmyslového konopí a vepřového sádla. No a pomalu se to zaceluje a naštěstí zatím bez infekce, jizva to bude ukrutná, ale kůň to přežije.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #23 kdy: Leden 13, 2020, 11:15:30 odpoledne »
Sedláku nebyl to náš kůň a veterináře si volal jeho majitel. My jen pomáhali, protože jezdíme na stejné místo a tak je to taková vzájemná výpomoc... Ta rána byla cca 1-2 dny stará, takže se to šít prý už nedalo, navíc to nebyla hladká otevřená hluboká rána...bylo to spíš řezno tržná a znečištěná...takže se čistilo a čistilo, kůň dostal antibiotika a když bylo vyčištěno, pak se to začalo pomalu zacelovat...ale ta mast pomohla, aby to nemokvalo a ani infekce se tam nedostala. Kůň si užil své a my s ním také, ale poo pár dnech už nám začal důvěřovat. Převazovat to šlo špatně, kůň si tam dosáhl zuby takže si to strhával, ale tu mast strpěl...

Offline Peta

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #24 kdy: Únor 19, 2020, 08:50:35 odpoledne »
Jestli si dobre pamatuji, jako kluk jsem cetl knizku Dersu Uzala, z obdobi mapovani Ruska, snad Tajgy? Po napadeni a podrasani medvedem si zraneny zasypal rany praskovym cukrem a dostal se z toho.
Rika to nekomu neco? Knizka (vlastne jich bylo vic) by mela byt psana podle skutecnych udalosti. Aspon myslim ze je tato informace z ni a mam to zafixovano v pameti uz od detstvi...
Jeste jsem to ale nastesti nemusel vyzkouset, medvedum se snazim vyhybat...

konec

  • Host
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 01, 2020, 01:36:18 dopoledne »
Nejlepší je obvaz namočený v rokfórském sýru :D ale to je také antibiotikum, že?!
Pozor!Je tam plíseň!
Penicilin je co? Také plíseň!

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 18, 2020, 09:06:21 dopoledne »
Velice zajímavé

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/293484-cukr-zahoji-otevrene-rany-lepe-nez-antibiotika.html

To není velice zajímavé, ale velice nalhané!
Znáte někoho, kdo má cukrovku?
Cukrovkářům totiž velmi často musí amputovat prsty na noze nebo ruce. A pokud ne, tak tomu cukrovkáři stejně upadnou a ještě navíc dostane otravu krve z uhnívajícího prstu před tím, než prst definitivně upadne.

Rána zasypaná cukrem se nezahojí, ale naopak, začne zahnívat. Budete mít úplně stejný problém, jako cukrovkáři, jejichž těla nedokážou stáhnout z krevního řečiště nadbytečný cukr.

Pokud potřebujete desinfekci, tak poslouží alkohol nebo sůl. Ty však ránu nehojí, pouze ji zbavují případné infekce. Zasolenou ránu je pak vhodné vymýt čistou vodou, o které jste přesvědčeni, že infekční nebude.

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 18, 2020, 10:02:15 dopoledne »
Velice zajímavé

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/293484-cukr-zahoji-otevrene-rany-lepe-nez-antibiotika.html

To není velice zajímavé, ale velice nalhané!
Znáte někoho, kdo má cukrovku?
Rána zasypaná cukrem se nezahojí, ale naopak, začne zahnívat. Budete mít úplně stejný problém, jako cukrovkáři, jejichž těla nedokážou stáhnout z krevního řečiště nadbytečný cukr.
Máš s tím osobní zkušenost, nebo jenom žvejcháš nesmysly? Mimochodem, v uvedeném článku není o cukrovkářích ani slovo.

No fungovat by to vlastně mohlo, protože koncentrovaný cukr má schopnost zabíjet buňky. Tímpádem by mohl skutečně zbavit ránu infekce. Čistý koncentrovaný cukr.
Následně by se však měla rána vymýt a nechat čistá, protože cukr zabíjí i lidské buňky.

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re:Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 18, 2020, 10:21:03 dopoledne »
Velice zajímavé

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/293484-cukr-zahoji-otevrene-rany-lepe-nez-antibiotika.html
Těch různých kravin z medií už bylo dost.Ale pokud jim chcete věřit????Jen si to vyzkoušejte.

Máš s tím osobní zkušenost, nebo jenom žvejcháš nesmysly?

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re: Cukr zahojí otevřené rány
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 19, 2020, 10:30:35 dopoledne »
štika píše v jiné diskuzi:
Pravý med je velmi čistý.Může s používat na rány,protože díky vysokému obsahu cukru ničí bakterie(nevěřím proto krystalickému cukru,co se zde psalo,protože nebude určitě tak čistý).Dále pro nízký obsah vody se na něm nemůžou uchytit kvasinky.
Lidovému používání medu se dostalo vědeckého vysvětlení:med působí jako antibakteriální a antiseptický činitel.
Já ho kromě jiného v zimě používám na suché a popraskané rty a nebo peventivně.

zdroj http://preppers.cz/forum/index.php/topic,2192.0.html



Takže už víme, proč by štika nepoužila cukr. Protože by použila med. Jenže když to není pohromadě v jednom vláknu...

A použití plísní může být problémové, protože plísně sice zabíjí bakterie, ale mohou se sami začít pomnožovat. Navíc plísně mohou být toxické i pro člověka. Bohužel je diskuze mrtvá a nikdo není ochoten psát podrobnosti.