Autor Téma: Chov koní - všeobecně  (Přečteno 4391 krát)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #50 kdy: Leden 12, 2017, 09:14:33 odpoledne »
Odkladám si sem odkaz k štúdiu: Príprava k zapriahaniu http://prace-s-konmi.weebly.com/praacutece-ze-zem283/priprava-k-zaprahani
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #51 kdy: Leden 12, 2017, 09:31:55 odpoledne »
Nádhernej kůň na fotce... beztak frísák

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #52 kdy: Listopad 22, 2017, 01:27:53 odpoledne »
Narazil jsem na zajímavý článek, kde Poláci srovnávají náklady na obdělávání půdy pomocí traktoru a páru koní....zajímavý je závěr, že při ploše 10-12ha jsou náklady na koně nižší nebo srovnatelné jako při využití traktoru....Sedláku, Votroubku a jiní větší hospodáři, jak se k tomu stavíte z vlastní praxe? Údržba techniky, pořizovací náklady, garáže, skladování paliva, náhradní díly...V PA by toto mohla být možná cesta, protože paliva bude málo a velké lány nikdo neuhlídá...10ha je políčko 330x300m...tedy je přehlídnutelné a lze jej snad i uhlídat, pokud bude na dohled osady....pokud by se osela plocha řekněme 4ha a 2ha na pastvu mohlo by toto hospodářství podlé mé úvahy uživit okolo 20 lidí (tedy akorát tak "osádku" statku). A to bez nafty a benzínu....

Zmiňovaný článek je zde:
http://www.equichannel.cz/konie-robocze-porovnani-nakladu-na-provoz-mechanicke-a-konske-tazne-sily

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #53 kdy: Listopad 22, 2017, 03:56:20 odpoledne »
Tie 2ha lúky a 4ha osivo berieš ako pre uživenie tých 20 ludí? Alebo len na uživenie tej páry koní? :D

V ustálenej neskorej PA dobe by kone boli určite fajn, ale kde ich potom vziať? Keď príde hlad, tak konina sa bude žužlať už o tri dni. Dnes zvládne kona vystrojiť a ísť s ním pracovať tak jeden človek zo 100 tisíc. Plus veterina, či starostlivosť o kopytá.....
Učenie trvá roky. Najlepšie už od mala. Takže ja to nevidím ako cestu, či možnosť. Ale koníček je to určite fajn.... :)

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #54 kdy: Listopad 22, 2017, 04:13:23 odpoledne »
Pevně doufám, že se na začátku PA doby najdou soudní lidé, kteří nebudou chtít sežrat všechno, co se hýbe, ale budou myslet i na budoucnost a budou se snažit udržet pár chovných kusů zvířat už kvůli jejich reprodukční schopnosti (tu traktor nemá  ;D ) a i kvůli jejich dalšímu využití  :)

Co se nákladů na koně týče - nejspíš počítali náklady, jaké jsou na koně vynakládány v současnosti. V období středověku (který by se dal připodobnit k takové pěkné PA době) byly ty náklady mnohem nižší.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #55 kdy: Listopad 22, 2017, 04:20:24 odpoledne »
Dagu z mé strany je to jen přemítání, nemám praktickou zkušenost s hospodařením. Ale 1 koně v rodině máme, pravda je to kůň spíše jezdecký a pro děti, takže to je ten důvod, proč mě to zajímá. Bral jsem to asi takto 10-12ha celkem, každý kůň 1 ha pastviny - zbývá mi 8-10ha a ty bych dělil na 1/2, aby si půda mohla odpočnout. Takže mám k dispozici 4-5ha na obživu. No a tak mi to vychází při 20 lidech cca 2000-2500m2 na osobu, což by snad mohlo stačit.

Pokud jde o mě, umím si představit, že se naučím ovládat pár koní v tahu a snad i opravit relativně jednoduché zemědělské náčiní a stroje...Ale že bych se cítil na to udržovat traktor to tedy ne, nedal bych ho dohromady ani kdybych měl všechny díly, natož kdybych musel něco rozbitého vyrábět...třeba nějaký odlitek, elektroniku....

Proto mě ten článek zaujal. Lze tak relativně efektivně obdělávat kus země, kterou přehlédneš a která uživí malou skupinku lidí, kterou ubytuješ ve větším stavení nebo v pár chalupách. I když je pravda, že nějaký menší traktor s rozumnou spotřebou práci zefektivní, ale jen do doby dokud budou díly a palivo...Je jasné že dnešní 150kW drobeček se spotřebou 35lnafty za hodinku do PA nebude to pravé. Možná nějakou Kubotku, MT8,...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #56 kdy: Listopad 22, 2017, 04:32:21 odpoledne »
Soňo je fakt, že reprodukovatelnost koně je obrovskou výhodou. Pokud by bylo vhodné plemeno s možností nížinného celoročního pastevního ustájení (jasně že klisny s hříbaty by se museli v zimě nahnat do stájí) a stáje by se užívaly jen za obzvláště nepříznivého počasí a v případě ohrožení, odpadla by i kupa práce s kydáním hnoje. Pastvina se tím i průběžně přihnojuje, koně mají kvalitnější rohovinu a pokud se nepohybují po tvrdém podkladu, můžeš vynechat i kování a omezit se na strouhání a korekturu kopyt...Jasně že do těžšších prací by se okovat muselo, ale pro ježdění mimo cesty pokud nejde o sportovní ježdění ani dnes mnoho lidí nekove.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #57 kdy: Listopad 22, 2017, 04:38:43 odpoledne »
Hej, v stredoveku boli náklady na kona menšie, ale na traktor ovela väčšie. :D

Počet ťažných koní je v dnešnej dobe hrozne malý, a reprodukcia je u koní hrozne pomalá. Aby sa s nimi dalo počítať do budúcna, bolo by treba začať už teraz.
Ani dnes nie je nezvyklé, že sa u nás kradnú kone kvôli mäsu.
Další problém, že kto bude kone chrániť pred kým? Kedysi kone používala šlachta aj armáda. Dnes je to pár nadšencov. Ako ochránia svoje kone pred ozbrojenými bandami?

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #58 kdy: Listopad 22, 2017, 08:56:08 odpoledne »
Díky za postřeh. No jezdecký teplokrevník se hodí max. na lehký tah a rychle ho to přestane bavit. O plnokrevníchích jsem neuvažoval - bylo by to jako orat pomocí silničního ferrari (já vím, že umí i ty traktory). Ale třeba kladrubáky používají jak policisté k jízdě, tak jsou cvičeni pro kočárová spřežení. Mimochodem takové dvanáctispřežení Starokladrubáků musí snad uchvátit každého koňaře. Na tah to chce hold klidné vytrvalé chladnokrevné koně. Ale ačkoliv to britské encyklopedie neuvádí (podle nich nemáme ani toho Starokladrubského, ačkoliv je ten hřebčinec jeden z nejstarších v Evropě), máme ještě z dob rakouskouherska českého chladnokrevníka, kterého v písku došlechťovali připouštěním belgiků aby zjemnili tu strašně těžkopádnou hlavu. Teď už jich v lese člověk moc nepotká, ale jeden čas se uvažovalo s jejich nasazením na Šumavě v chráněných lokalitách. Ono jeden kůň a dva chlapi s pilou napadený strom pokácí a uklidí bez větší paseky kolem i uprostřed chráněného lesa.

SoňaR

  • Host
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #59 kdy: Listopad 22, 2017, 10:17:27 odpoledne »
No ono se to sice nezdá, ale máme tu tažné koně - např. čím dál víc nádherných frísů, noriky, huculy, českomoravské belgiky... no a samozřejmě již zmíněné kladrubské bělouše a vraníky.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #60 kdy: Listopad 22, 2017, 10:25:56 odpoledne »
měl jsem čmb, českomoravský belgik, a je to nejmenší plemeno, které vezme samotné jednoradličný pluh.Jako dva lehčí koně, které se taky dříve unaví, protože u koní je tažná síla daná jejich hmotností....Bedokážu si představit do vyběhného čt zapříhnout vůz se dvěm kubíkam dřeva a táhnout to ke mně do kopce, jak jsem to dělal já.Sice nedokáže tak daleko  rychle klusat, ale já tehdá nikam nespěchal. Když umřela, tak to bylo naposledy, co jsem bečál jako ovce.KŮŇ JE totiž kámoš....

SoňaR

  • Host
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #61 kdy: Říjen 04, 2018, 11:15:51 odpoledne »
A je to tady zase... tak pozor na javory, kdo máte koně na pastvě...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #62 kdy: Říjen 05, 2018, 10:22:55 dopoledne »
Soňo díky. Přečteno vytištěno a zkonzultováno s lidmi z praxe.

SoňaR

  • Host
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #63 kdy: Listopad 29, 2018, 08:32:26 dopoledne »

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Chov koní - všeobecně
« Odpověď #64 kdy: Duben 24, 2023, 12:20:11 dopoledne »
Kôň, technika a človek...  8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.