Autor Téma: Hybridy, alebo čistokrvné plemená?  (Přečteno 3149 krát)

Miro69

• Host
Hybridy, alebo čistokrvné plemená?
« kdy: Únor 14, 2013, 11:02:44 dopoledne »
Viem, že z pohľadu PA sú vhodné iba čisté chovy, ale čo chováte dnes? Hybridné nosnice a brojlery na mäso, alebo čistokrvné plemená? Aké?

Offline Gloch

• Moderátor
Re:Hybridy, alebo čistokrvné plemená?
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2013, 03:47:17 odpoledne »
Slepice mám jednak čistokrevné, jednak nějaké původní plemeno co jsem kdysi dovezl z pomezí Polska a Ukrajiny. Jinak to co mám na maso - kupuji co je - tzn. hybridy.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2013, 06:48:33 dopoledne »
Používám polotěžké - nejvíc plymutky - kohouti mají slušnou váhu a velikost a navíc - větší slepice lépe snáší chlad. Ty "polodivoké" jsou rázu lehčího, ale zase mají výrazně kvalitnější peří. U plymutek je výhoda mnoha barevných rázů, mám slepice každý rok jiné barvy a nemusím kroužkovat.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2013, 12:31:56 odpoledne »
Někdy líhnu, někdy kupuji - nechám si pár starých, po vylíhnutí jdou do mražáku a pak už mám jen ty mladé. Někdy to koupím - pokud třeba nemám kohouta a nebo kvůli čerstvé krvi.
Mám malotraktor, občas si půjčím od souseda Z25, jde to rychleji, mlátit si nechávám, stejně tak vázat slámu.

Miro69

• Host
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2013, 12:40:43 odpoledne »
Mám možnosť obrábať 4ha, aký typ staršieho malotraktora by sa vyplatil? Chcem malotraktor, aby som ho využil aj v záhrade+ mám rôzne pôdy po 30aroch .
Oplatí sa pestovanie pšenice na rozlohe 30arov?

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2013, 05:54:13 odpoledne »
To je otázka peněz, které na to máš, jaký typ půdy, jestli na svahu atd. Na běžné obdělávání stačí malotraktor typu jako je TZ-4K-14. Ideální je pokud máš možnost nechat si to někým poorat velkým traktorem - zbytek už si uděláš hravě sám. I to orání se dá zvládnout - dokonce to ekonomicky vyjde lépe tím malým traktorem - ale nesmíš si počítat vlastní čas. Pokud se té pšenice týká - vyplatí se ti to - nejhorší je sehnat kombajn - ostatní si uděláš sám, z té plochy bys mohl 20 -25q výnos. Závisí ovšem na půdě, agrotechnice atd.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #6 kdy: Únor 16, 2013, 07:29:42 odpoledne »
Asi by na to mělo být jiné vlákno - ale pokud ti to družstvo i obdělá i jinak, ale musíš na jaře povláčet, zaset, po sklizni potřebuješ odvoz. Co bys chtěl pěstovat ještě - mimo pšenici?

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #7 kdy: Únor 16, 2013, 08:17:13 odpoledne »
Těch 3x30 arů ti pro samozásobitelství úplně stačí. Naučíš se na tom hospodařit a pak se můžeš rozhodnout jestli rozšíříš a nebo ne. Na sad ti bohatě stačí cca 1000 až 1500 m pokud vybereš správné odrůdy, můžeš tam sklidit i dost sena. Pokud budeš pěstovat lucerku - vojtěšku tak na té výměře uživíš i krávu. V okolí Levic sklidíš vojtěšku i 5x za rok a k tomu slámu obilovin - máš krmení i pro 2 krávy.

Miro69

• Host
« Odpověď #8 kdy: Březen 05, 2013, 10:22:41 dopoledne »
Mal som predstavu, že budem chovať čistokrvné plemená hydiny, kvôli možnosti rozmnožovania. Dozvedel som sa však nemilú informáciu, že v súčasnosti sú plemená šľachtené na exteriér a strácajú úžitkové vlastnosti. Aj chovateľ výstavných zvierat kupuje brojlere a znáškové hybridy. Takže dnes je človek odkázaný na nákup mládok z fariem, alebo sa zmieriť s výrazne horšími úžitkovými vlastnosťami čistých plemien. Asi budem zatiaľ chovať oboje a selekciou sa pokúsiť vrátiť pôvodné úžitkové vlastnosti plemenu.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #9 kdy: Březen 05, 2013, 03:07:22 odpoledne »
Ten rozdíl není - pokud se týká snášky tak velký - pokud nemáš pro snáškové hybridy stravu přesně vyváženou, jejich užitkovost se výrazně snižuje, také jsou choulostivější na vnější podmínky. Takže v běžném selském chovu se jejich užitkovost srovná, v zimě jsou dokonce čistokrevná plemena díky odolnosti a lepšímu opeření výkonnější. V největších mrazech mi loni i předloni nesly jen "polodivoké" slepice původem z východního Polska.
U brojlerů je situace jiná - tam opravdu na brojlery čistokrevná plemena v rychlosti růstu nemají.

Miro69

• Host
« Odpověď #10 kdy: Březen 05, 2013, 04:05:45 odpoledne »
Dalo by sa jednoducho kombináciou dvoch plemien hydiny, podobne ako u zajacov vyrobiť vlastné hybridy s výrazne lepšími vlastnosťami ako rodičia? U nosníc je tuším až 8 líniový hybrid a to je ešte plemenitba tajná.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #11 kdy: Březen 05, 2013, 04:19:26 odpoledne »
Dalo - např. kombinací bílé plymutky a kohouta kornyš bílý vznikne něco na způsob brojlera. Roste lépe než běžná plemena  a je masitější. Nebo když použiješ nosný hybrid Hisex hnědý a kohouta rodajlendky získáš velmi kvalitní nosnice které navíc jsou i odolnější než hybrid. (Hisex je vyšlechtěn právě z rodajledky)

Miro69

• Host
« Odpověď #12 kdy: Březen 06, 2013, 11:34:06 dopoledne »
Pri tom brojlerovi by som bol čistokrvným plemenom sebestačný, ale na vajcia by som musel kupovať hisex, alebo by sa dalo od nich po spárovaní s kohútom rodajlendky trvalo odchovávať kvalitné nosnice? Nehrozí tam rozštep vlastností skôr k zhoršeniu?

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #13 kdy: Březen 06, 2013, 12:08:19 odpoledne »
Hisex je jen velmi vyšlechtěná rodajlendka - její barva je výsledkem křížení bílých a červených rázů RI (Rhode Island) - na bílé slepice RI se připustí červený kohout RI. barva se dědí " do kříže" takže kohouti jsou pak bílí a hned po vylíhnutí jdou do kafilerie a slepičky jsou červené. Barva je ovšem díky křížení tzv "zamouralá" či "rozmytá". Takže pokud použiješ kohouta RI na Hisex dostaneš zase variantu RI. Na výstavu by se s tím jít nedalo ale pokud se nosnosti vajec týká rozdíl by nebyl nija výrazný - pokud nemáš klimatizovanou halu optimalizací světelného režimu na odchov a vybalancovanou krmnou dávku. RI "neprošlechtěná dává při normálním chovu cca 250 vajec za rok. U hybridů se uvádí 280 vajec v optimálních podmínkách. Ale podle testování VŠZ Brno těchto výsledků nedosahují.
http://www.isvav.cz/h09/resultDetail.do;jsessionid=8192213BF076BAC6B8521C763F10EC75?rowId=RIV%2F00027014%3A_____%2F04%3A00010050!RIV%2F2005%2FMZE%2FM02005%2FN
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rodajlendka_%C4%8Derven%C3%A1
http://slepice.info/kur-domaci/nosne-hybridy

Miro69

• Host
« Odpověď #14 kdy: Březen 06, 2013, 01:04:50 odpoledne »
Barva je ovšem díky křížení tzv "zamouralá" či "rozmytá". Takže pokud použiješ kohouta RI na Hisex dostaneš zase variantu RI.
Ďakujem za trpezlivosť. Ešte dotaz. Bude možné naďalej sexovat kuriatka podla farby, alebo sa to bude štepit.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #15 kdy: Březen 06, 2013, 01:39:12 odpoledne »
Už to asi nebude tak čisté - musel by mít kohouta bílých RI. Ale je zbytečné kohouty hned likvidovat - já je chovám i na maso - u polotěžkých plemen je z toho na podzim pěkný kousek masa.