Autor Téma: Vesnický dvorek  (Přečteno 976 krát)

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4557
Vesnický dvorek
« kdy: Leden 10, 2016, 02:07:19 odpoledne »
 Našiel som na FB pekný opis začiatku hospodárenia. Aj názov "Prvorepublikový vesnický dvorek" je velmi výstižný.  ;)

Autor
Martina Holcrová
Před časem jsme řešili, zda zůstat v panelovém bytě a pořídit si zahrádku či chalupu, anebo se rovnou odstěhovat na venkov. Zvítězila vesnice. A tím vlastně začalo mé dnešní sedlačení na plný úvazek, byť mám vysokoškolské vzdělání v úplně jiném oboru.

Proč se kuřata nelíhla tak, jak by měla?
U domu, který jsme si pořídili, byl sad a také zděný kurník. Vyhlížela jsem auto pojízdného slepičince, z něhož místním nabízeli z velkochovu kuřice na počátku snášky. Koupila jsem pět slepic. Bylo po žních, stačilo se zmínit v hospodě a hned jsem měla i pytel krmné pšenice. A od hajného ze sousedství jsem k hisexkám dostala zakrslého rousného kohouta. Přes zimu jsem nastudovala novodobou literaturu a donutila manžela sestavit první umělou líheň. Kuřata se sice vyklubala v hojném počtu, ale vypadala podivně. Doufala jsem, že slepice budou trhat rekordy ve snášce, když mámy nesly celkem slušně, ale netrhaly. Skoro nenesly. Přišla další zima a další kolo studování, tentokrát ze starých knih a na téma genetika. Na jaře jsem pak začala pátrat, kdo v okolí chová čistokrevné slepice. Už jsem věděla, že v pojízdném slepičinci koupím jen finální několikaliniové hybridy, které sice skvěle nesou, ale kvalitní potomky mít nemohou. Marně jsem sháněla české kropenky, ale nakonec mám vlašky koroptví. Z úcty k babičce, která o nich mluvila jako o zázračných nosnicích.

domácí chov slepic

Slepice na balkón nepatří
Chovám je dvanáct let a stále se učím. Neohrnuji nos nad finálními produkty velkolíhní. Pro mnoho chovatelů jsou dobrou volbou k obnově hejna a zcela určitě jsou jednou z nejlepších voleb pro začátečníky. Mám čistokrevné hejno, vystavuji, ale nesdílím zanícení sportovních chovatelů; slepice má především snášet vejce.

Kroutila jsem hlavou nad letošní epidemií obnovy chovů a vizí balkonových kurníků. Je fakt, že k snášce slepice nepotřebují kohouta, že když se denně čistí, nezapáchají, jenže je fakt i to, že musí mít denně čistou vodu a kvalitní potravu. Krmení pšenicí, máčeným chlebem a kuchyňskými zbytky nestačí.

Na co dávat pozor při chovu slepic
Nesou skoro denně, ale nikoli celoročně. Vlašky třeba začínají snášet koncem října či počátkem listopadu, pořádně se roznesou před Vánoci, ale s prvními červencovými vedry snáška klesá a koncem srpna ustává zcela; slepice se přepeřují a odpočívají. V době vrcholné snášky se chovatel topí ve vejcích, a pokud je neudá v širší rodině nebo neprodá, musí se je naučit uskladňovat, například naložit do vápenné vody či vodního skla, nebo zpracovávat do trvanlivých potravin – dělat třeba těstoviny. Vize, že lze vydělávat na domácích vejcích od třicetihlavého hejna slepic, je lichá. A to i přesto, že vejce a oškubaná a vyvrhnutá drůbež se smí koncovému spotřebiteli prodávat i bez speciálního povolení přímo ze dvora (prodej upravuje vyhláška č. 289/2007).

slepice

Slepice mohou mít navíc choroby nebo parazity přenosné i na člověka. Nemyslím všenky a čmelíky (ty jsou nedobrou vizitkou chovatele), ale třeba chlamydie – žijí v jemném peří a způsobují „zápaly“ plic. Nakazit se lze vdechnutím, zpravidla při škubání nedostatečně opařeného ptáka. Strašák ptačích chřipek a salmonel je snad již za námi, nehledě na to, že původci uvedených onemocnění nepřežívají tepelnou úpravu.

Společný chov slepic a vodní drůbeže?
Nedoporučuji chovat slepice a vodní drůbež v jednom omezeném prostoru. Kachny jsou jednak bacilonosičkami salmonel (to je negativum z oblasti přenosu nemocí na slepice a na člověka), ale také udělají z nevydlážděného výběhu blátivé kluziště. Jenže slepice potřebují suchý výběh a možnost popelit se. Přidávat ke slepičímu či kachnímu hejnu ještě husy, a zejména chovné, je také cesta do chovatelského pekla. Pominu–li rozdíly ve výživě jednotlivých druhů, je hlavním problémem doba husího toku a páření. Houser zlikviduje každou snášející slepici (kura i kachnu) ve svém teritoriu a stejně tak se bude snažit zlikvidovat případného soka a jeho fraucimor. Velké a druhově pestré drůbeží hejno mohou dnes mít jen ti, kteří vlastní velký dvůr, kterým navíc protéká potok.

housata

Chov králíků na roštu
K slepičímu dvorečku tedy přibyl kmen českých hus, aby spásal trávu v sadu, a páté vesnické jaro se smálo žlutými housaty. Protože ale trávy bylo pořád dost a rodině se přestaly líbit stále se opakující drůbeží hody, rozhodla jsem se pro chov králíků. Pach rozkládající se králičí moči u mne vyvolává nevolnost a dávení, nemohla jsem proto zvolit klasickou dřevěnou králíkárnu, hledala jsem tedy kompromis a inspirovala se velkochovy: roštovými podlahami, trusníky, chovem v klecích. Odpůrci takového chovu oprávněně poukazují na studenou „podlahu“, problémy s odřenými tlapkami, pokud konstrukce rezaví nebo není vhodně natřená, a s průvanem, který králíkům vadí. Na druhou stranu díky tomu, že bobky propadají roštem do trusníku, je minimalizováno případné rozšíření kokcidiózy. Pravidelné vysypávání trusníků do kompostu odstraňuje vznik typického odéru a omezuje hejna much. Klece mají niplové napáječky, zásobníky krmiva a jesle, vše umístěné vně kotců – takže lze doplňovat vodu dle velikosti nádrže jednou za den až týden, stejně tak granule či jádrové krmivo.

králíci

Nakonec přibyly kozy a krávy
Dosud jsem hospodářství obstarávala při zaměstnání, pak jsem však o ně přišla, v regionu jsem nemohla najít práci (i proto, že už nejsem nejmladší, i když vám to takhle nikdo nesdělí), takže nastala jiná situace. To už jsem měla za sebou kurz na zpracovávání mléka, zřízené číslo hospodářství a stájové deníky pro ovce, kozy a skot, nasmlouvané seno a domluvené se starostou, které obecní pozemky smím sekat na krmení. Chtěla jsem chovat kozí stádečko a v malém vyrábět sýry. Poptala jsem se po sousedech a známých, zda by byl o produkty zájem, a svěřila se dodavateli krmných směsí. Je to starý zootechnik a dal mi neocenitelnou radu: „Vykašli se na kozy, když jsi astmatik, měj dvě na mléko pro sebe a místo dalších si pořiď krávu.“

koza s kůzletem

Kam s kravským lejnem?
Kozí bobky bych neřešila, ovšem kráva, to je jiná – i když mám volnou původní vaznou stáj pro šest krav i s telaty. Dokud jsem neměla vyřešeno ono nerudovské „kam s ním“, netrápila jsem se hledáním volného zvířete. Ano, lejno není vítanou baštou pro věčně hladové pole, do kompostu se nehodí, je to nebezpečný odpad a hnojiště musí mít normou dané parametry – zákon o ochraně povrchových zdrojů vody je přísný. S plánem jsem seznámila spádového veterináře a konzultovala s ním úpravu stáje a milion dalších drobností. Raději jsem před koupí připuštěné jalovice obešla i sousedy, jestli jim to nebude vadit.

Kravička plemene jersey

Kravička plemene jersey se úspěšně otelila, máme také kůzlata, kozí mléko mi zklidnilo šílící imunitní systém a já se zbavila antihistaminik, dojím a vyrábím sýry. A koupu se v syrovátce. Opět vyvstal problém, co s ní. Ke slepicím, králíkům, husám, kachnám, kozám, krávě, teleti, rodině a dvěma psům tedy tenkrát přibylo i sele.

Zdravější, klidnější a šťastná
Práci ve své původní profesi už nejspíš nezískám. Jako selka z povolání a bez výměry nad pět hektarů se samostatně neuživím, tedy nevydělám si na povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění. Pokud přebytky neodvezu k zákazníkovi, neprodám je. Zájemce přijede spíš omylem. Mám vaznou stáj, mohu zapomenout na získání mléčné kvóty a tím i povolení k prodávání ze dvora syrového kravského mléka a výrobků z něj. Výrobnu sýrů mám v normě (povolení pro kozí mléko získat mohu), o schválení výroby jsem ale zatím nežádala, při objemu zpracovávaného mléka je to zatím bezpředmětné – co udělám, stačíme sníst sami.

Podařilo se mi vybudovat prvorepublikový vesnický dvoreček, který zužitkuje všechen odpad. Vypletý drobný plevel sypu slepicím, kachny a husy se pasou v sadu společně s kozami a ovcemi, vlky z ovocných stromů dávám na okus králíkům a zbytky v zimě podpaluji v kotli. Kuchyňský i vhodný jatečný odpad končí ve zvířecích žaludcích, kafilerní zbytky nestojí za řeč. Kravám (mám již dvě) sypu jak řezanku z košové sekačky, tak dlouhou trávu z bubnové sekačky. Část sena nasuším, větší část kupuji. Z mléka dělám sýry – měkké čerstvé i tvrdé zrající a archivní. Syrovátkou krmím prase, letos jsem se pokusila o inseminaci sviňky, povedlo se, budeme mít v létě poprvé vlastní selata. Líhnu kuřata z vlastního chovu (prodej zaplatí odchov na obnovu chovu), líhnu i na zakázku z dodaných vajec (zaplatí se provoz líhně). Celé hospodářství obstarávám sama. Jen do úklidu sena a sklizně brambor zapojuji rodinu, manžel je trpělivým údržbářem. Z potravin kupujeme pouze mouku, rýži, cukr, sůl, koření, čaj, kávu, kakao, citrusy, vzácně olej. Mléko a mléčné výrobky, vejce, maso a masné výrobky, těstoviny, ovoce, zeleninu, luštěniny nebo brambory máme vlastní. Šroty pro zvířata kupuji a náklady se mi daří z větší části pokrývat z prodeje ze dvora. Vlnu z oveček si zpracovávám sama – od stříhání až po pletení svetrů či ponožek. Hnůj na podzim rozvezu po poli, případný zbytek si rozdělí sousedé.

domácí sýr

Jsem rozhodně zdravější a klidnější, než když jsem chodila do práce. A z větší části vím, co jím. Je to hodně, nebo málo? Nevím, ale cítím se být šťastná.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 2737
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2016, 02:39:45 odpoledne »
Kapo, pěkný článek. Je to každodenní dřina, ale ten pocit štěstí za to určitě stojí.
Jednou bych se chtěla také dopracovat k malinkému hospodářství.

Ježíšek mi ještě opožděně nadělil knížku...Začínáme s chovem ovcí a koz.
Bude to sice ještě asi trvat, ale teorii už můžu nasávat...

Se včelami jsem taky tak začínala... :bee:

Offline PreppersMoravia

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 313
 • I přetavíme pluhy v meče
  • PreppersMoravia
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #2 kdy: Září 25, 2016, 10:35:45 odpoledne »
Hezky zpracováno.
 8)

Offline Nepeta

 • ***
 • Příspěvků: 18
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #3 kdy: Květen 21, 2017, 10:54:04 odpoledne »
Zdravím,
tohle je super shrnutí. Momentálně se připravujeme na "rozšíření chovu" o drůbež. Chtěla jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti s chovem slepic a kachen v rámci jednoho výběhu? Parametry: oddělené kurníky, společný menší výběh + možnost vypustit drůbež na plochu zhruba čtvrt hektaru, samozřejmě uklizeno a postaráno o ně, jak má být. Jde mi teď hlavně o přenos salmonely, jak je výše zmíněno. Nikdy jsem neslyšela, že by se to vážně řešilo, ale přijde mi to jako velmi dobrá poznámka. Řešíte to nějakým striktnějším oddělením?

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1391
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #4 kdy: Květen 22, 2017, 01:53:04 dopoledne »
S tou salmonelou bych se zeptal veterináře, my s tím nikdy problém neměli. Výběhy bych doporučoval oddělené. Slepice potřebují suchý výběh, aby se mohly popelit. Kačeny si pořád umývají zobáky a rochní se v bahně. Ideální by bylo pro ně zřídit (podle možností) nějaké koupaliště. Jsou pak krásně čisté.
Jinak čtvrt hektaru je spousta místa. Rozdělil bych to na víc sekcí a pouštěl je tam, kde tráva doroste. K rozdělení bych použil takové ty mobilní sítě pro slepice. Myslím se prodávají po pětadvaceti metrech. Volil bych typ, do kterého jde pustit elektrika. My slepicím křídla zastřihujeme (vždy jen jedno), ale oni se ji naučily podlézat, když ji nepřeletí. Elektřina to vyřešila. POZOR ne 220 voltů, ale ze zdroje impulzů.  :)
No a přeji úspěšný chov.  :rose:

Offline Nepeta

 • ***
 • Příspěvků: 18
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #5 kdy: Květen 22, 2017, 10:01:41 dopoledne »


S tou salmonelou bych se zeptal veterináře, my s tím nikdy problém neměli. Výběhy bych doporučoval oddělené. Slepice potřebují suchý výběh, aby se mohly popelit. Kačeny si pořád umývají zobáky a rochní se v bahně. Ideální by bylo pro ně zřídit (podle možností) nějaké koupaliště. Jsou pak krásně čisté.
Jinak čtvrt hektaru je spousta místa. Rozdělil bych to na víc sekcí a pouštěl je tam, kde tráva doroste. K rozdělení bych použil takové ty mobilní sítě pro slepice. Myslím se prodávají po pětadvaceti metrech. Volil bych typ, do kterého jde pustit elektrika. My slepicím křídla zastřihujeme (vždy jen jedno), ale oni se ji naučily podlézat, když ji nepřeletí. Elektřina to vyřešila. POZOR ne 220 voltů, ale ze zdroje impulzů.  :)
No a přeji úspěšný chov.  :rose:

Děkuji pěkně! :)
Tak to se asi přikloníme vážně k tomu rozdělení, nebude to problém a evidentně by to leckterým jiným problémům mělo naopak zabránit. Plot je stále v diskusi. Mobilní ploty jsou taky fajn, ještě jsme uvažovali o pevnější variantě - že použijeme zemní vruty a nějaké pevné sítě/pletivo, které na to podle potřeby upevníme... No, do jara máme nad čím přemýšlet.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #6 kdy: Květen 22, 2017, 10:16:53 dopoledne »
Také vymýšlím rozebíratelné voliéry ze střešních latí potažených buď svařovaným pletivem nebo klasickým pletivem plotovým. Ony slepice jsou skvělé na terraformaci prostoru budoucí zahrady, neb rozhrabou i drny a vše důkladně prohnojí.

Tedy, asi by se to mělo nazývat hortiformace, ale tomu by skoro nikdo nerozuměl, i já jsem si to musel vygooglit (Hortus = latinsky zahrada)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Nepeta

 • ***
 • Příspěvků: 18
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #7 kdy: Květen 22, 2017, 10:32:15 dopoledne »
... a pak prasátka, ty taky výborně připraví terén... Loni jsme měli vietnamské, asi ne 100% čistokrevné. Že prý nehrabou. Hrabaly. Letos máme křížence plemen mangelica a duroc. A už chápu, proč se o vietnamských říká, že nehrabou. Co vietnamská nerozhrabala ani za několik měsíců, to měli tihle naši noví hošani za dva dny komplet zpracované. :) Takže plán je vyhradit jim pruh zahrady, ten rozdělit na 3 části, jednu nechat rozhrabat, pak je přehnat na druhou, do té první zasadit například topinambury (a další plodiny)... a až se prasátka budou vracet na první, už tam budou mít co hrabat. Je taky výhoda, že je máme pod duby, žaludy přímo milujou a je to první, po čem jdou a zároveň máme radost, že se ty žaludy takhle využijou. A protože jsou to fakt chytrá zvířata, asi na 3x jsme vyztužovali plot, vždycky dokázaly zdrhnout, až jsem se divila. Těm mobilní oplocení nehrozí. :D

Offline bara

 • ***
 • Příspěvků: 270
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #8 kdy: Květen 22, 2017, 10:46:37 dopoledne »
Také vymýšlím rozebíratelné voliéry ze střešních latí potažených buď svařovaným pletivem nebo klasickým pletivem plotovým. Ony slepice jsou skvělé na terraformaci prostoru budoucí zahrady, neb rozhrabou i drny a vše důkladně prohnojí.

Tedy, asi by se to mělo nazývat hortiformace, ale tomu by skoro nikdo nerozuměl, i já jsem si to musel vygooglit (Hortus = latinsky zahrada)

Kamarád má na zahradě takovýhle podobný "slepičí traktor". Posouvá to po zahradě a slepice mu krásně zúrodňují půdu, jsou chráněné před predátory a nedělají bordel všude  :) Je to úplně jednoduchý, hadice, pletivo, trocha prken..
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #9 kdy: Květen 22, 2017, 10:54:17 dopoledne »
To je ale dost minimalistické.. Pro perličky to ale nebude..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Nepeta

 • ***
 • Příspěvků: 18
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #10 kdy: Květen 22, 2017, 11:03:53 dopoledne »
My těch slepic budeme mít víc, pod malý traktor by se nevešly a vhánět jich pod něj pár se mi určitě nebude chtít, jak se znám. Chceme zkusit slepice pouštět na část dne do určité části zahrady, aby to zahrada přežila a slepice si zároveň vyzobaly dobroty + pohnojily.

Ovšem řešení typu "slepičí traktor" mám ráda. Jednoduché, zvládne to každý, funguje to přesně, jak má... :)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #11 kdy: Květen 22, 2017, 11:30:41 dopoledne »
Také vymýšlím rozebíratelné voliéry ze střešních latí potažených buď svařovaným pletivem nebo klasickým pletivem plotovým. Ony slepice jsou skvělé na terraformaci prostoru budoucí zahrady, neb rozhrabou i drny a vše důkladně prohnojí.

Zkus karisítě s okama 10x10. Drží to spolehlivě samo o sobě, nekroutí se to. Když se to natře, nevypadá to tak zle. Dospělé slepice neutečou. Snadno smontuješ pomocí kousku drátu. Fajnšmekr si navaří na jednu stranu trubičku a na druhou "skobičku" aby to šlo do sebe zasunout (jako panty na dveřích). To ti umožní to libovolně kombinovat. A vodorovný drát na spodní straně uřež. Zbudou ti tam 10cm dlouhé dráty, který vyřeší nerovný terén (některé zapíchneš do drnu) a pokud máš rovinu, zapíchni to do země celý. Nepodhrabou se. Jen kdyby v tom měly být liliputky nebo kuřata, budeš muset na spodní stranu natáhnout králičí pletivo - připevníš ho jednoduše vázacím drátkem.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #12 kdy: Květen 22, 2017, 11:44:53 dopoledne »
To zní hodně dobře. Budu nějaké kari sítě kupovat na podlahy, takže když už k mám ten náklaďák pojede a poveze je, tak vezme o 10 - 15 kusů více..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vesnický dvorek
« Odpověď #13 kdy: Květen 22, 2017, 01:45:04 odpoledne »
A ještě to má jednu výhodu. Dají se ohýbat. Takže lze vytvořit tunely. A tunelama volně přepouštět kam je třeba. Z výběhu do výběhu.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.