Autor Téma: Uživí mne zahrada - rok 2014  (Přečteno 3753 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Uživí mne zahrada - rok 2014
« kdy: Duben 11, 2014, 05:34:26 odpoledne »
První... ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #1 kdy: Květen 03, 2014, 05:34:38 odpoledne »
Roste to...ale dnes je tedy "příšerná" zima...
Angrešt i rybíz mi dělá radost...letos bude dost na zavařování...třešně i hrušně odkvetly...uvidíme...
Salátky se také mají čile k světu... snad ty, co jsou venku, přežijí ty chladné noci...
Špenát jsem už obrala ve foliáku všechen, vybíhá do květu...na chalupě je další várka už vyseta...
Bob už také vylezl, další budu ještě vysévat na chalupě...
Cibulka tady je už hezká, na chalupě byla vysazena později, tak tam je ještě malinká...

Jinak ředkvičky už budou další várka brzy...a hned vyseji další...ty otáčím do roka několikrát...
Většina ostatních semínek půjde do země příští týden...zdržela mě nemoc a teď i to počasí...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #2 kdy: Květen 03, 2014, 08:42:03 odpoledne »
Dnes jsem na Tebe asi pětkrát myslela, Retti - nad druhou várkou ředkviček, vylezlými kukuřicemi, kvetoucími boby, nad přerostlým špenátem (odrůda Emilia F1 setá 30.8 vloni - teď se rozšoupl do velkých listů, takže zastínil dobře půl metru široký pás) a klíčícím lžičníkem.
I tady v Brně byla hnusná zima, ale včera naštěstí trochu sprchlo (po asi třech týdnech bez jediné kapky, kdy nás mraky neustále obcházejí jak horkou kaši a já místo práce zalívám a mulčuju). Prakticky všechno kromě vyloženě teplomilných plodin (fazole, laskavec, čirok) nebo toho, co nespěchá (slunečnice) je v zemi, ale o to víc mám zalívání a např. kudrnáčkovi trvalo měsíc, než se rozhodl vylézt. Asi tuší, že není do čeho se hrnout...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #3 kdy: Květen 03, 2014, 08:52:26 odpoledne »
Vidíš...a já nemám zaseto skoro ještě nic... :(

Rajčata jsou zatím doma pod střešním oknem...papriky také...dýně ve foliáku vylezly krásně...po zmrzlých půjdou ven...fazole také...a na chalupě ty kukuřice a boby až příští víkend...mrkev, petržel, tuřín atd. atd......snad to všechno doroste...ale mám zkušenosti, že jsem tam i mrkev stihla otočit 2x...a kukuřici také většinou seji až začátkem května...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #4 kdy: Květen 03, 2014, 09:44:47 odpoledne »
No, jestli se teď vrátí mrazy, mám problém. V takovém případě budu chránit jen ty nejcennější kukuřice, což i tak je dost velká plocha - mám nachystané velké kelímky od jogurtů a plachty na zakrytí. Rajčata, papriky, dýně prostě budu muset přiklopit poklopy/kbelíky/lavóry anebo chránit igelitovými pytli - nebo je obětovat, ale v zimní zahradě mám za většinu z nich už docela statnou náhradu. Však sleduju předpověď počasí jak ostříž:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #5 kdy: Květen 03, 2014, 10:06:47 odpoledne »
Myslím, že nějaké mrazy zatím nehrozí...i u nás by to mělo být v noci na pondělí kolem 0 a pak zase oteplení...

Snad nepřijde něco později...jako předloni, kdy mrazy -7 byly 18. května... :-[

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #6 kdy: Květen 04, 2014, 08:56:35 dopoledne »
u nas mrzlo dneska... a ponevac tu ziju uz delsim rokem tak sem v klidu nebot nic venku nemam, nic takove co by nemnelo rad mraz. zatim venku oves, repa, kukurice(minulej tyden),bob, salaty,redkvicky, jedine co tak to mzna schyta kedluben ale uvidime.pristy tyden jedu brambory.tendle rok to vypada ze budu pestovat na celkove plose asi 600-650 metru musim to promerit, tak doufam ze budu mit toho dost
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #7 kdy: Květen 19, 2014, 06:07:33 odpoledne »
Tak myslím, že ty přívaly o víkendu mi hezky vyplavily většinu semínek, co jsem pracně vysela...no, nevadí, já se nevzdávám...kdyžtak bude druhé kolo...

Musely tam být mrazíky, protože listy ořešáků zčernaly a opadly, ale už raší nové...třešní je také méně...

Dnes šly do foliáku všechny papriky a některé odrůdy rajčat, vysela jsem další várku salátu...tu první už budu příští týden brát.
Ředkvičky už jedu počtvrté ...paradoxně na chalupě jsou mnohem hezčí a větší...

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #8 kdy: Květen 19, 2014, 06:29:26 odpoledne »
Ľudia, kde na to beriete čas ??
Ja som rád, že pooberám ovocie. Inak nestíham nič. Záhradu nemám založenú.  :(
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #9 kdy: Květen 19, 2014, 07:28:46 odpoledne »
Ľudia, kde na to beriete čas ??
Ja som rád, že pooberám ovocie. Inak nestíham nič. Záhradu nemám založenú.  :(

Cajgalamo, čas krásně popisuje wikipedie. :) ;) :D
 http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cas

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #10 kdy: Květen 19, 2014, 09:40:57 odpoledne »
Je nejideálnější čas na sběr bylinek na zimu...nádherně narostla máta, meduňka, šalvěj i yzop...libečku už mám nasušenou sklenici...
Chystám se na chalupě ještě nasbírat kopřivu, popenec, sedmikrásky, hluchavku, kontryhel, jahodník, list černého rybízu...možná najdu devětsil, mochnu a brzy bude květ černého bezu...:)

Diviznu i lípu mám ještě z loňska, ale zásoby docházejí...:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #11 kdy: Květen 23, 2014, 05:26:50 odpoledne »
Tento rok to nezacalo moc dobre. Prestehoval jsem, tak musel jsem vytvorit zahony, kde byl jen travni porost. K tomu byl roky a roky, tak je tam zivot. Tak jsem musel vybijet obrovske mnozstvi slimaku a sneku. Nasteti jsem mel pomocniky(slepice), tak jsem neprimo nemusel zabijet a zbavovat se mrsinek.
Ale stale jich je dost, tak pozrali 2 truliky afrikanu(asi 300 kytek) a jeste par kelimku se sazenicemi. A co jsem presazel na zahony taky moc dobre nedopadlo. Uz jsem predazel novou varku, tak doplnim ztraty.
Nemam zadnou zeminu, kde je snadno podajna treba z kompostu, tak sazeni trva dele a nektere sazenice se neuchyti(uschnou).

Ale i neco pozitivniho. Zjistil jsem, ze je to pekna makacka, kdyz nemate nekde bokem zeminu. Taky jsem si vyzkousel jen vyrypnout drn a vysadit dyne, ktere mi nestihli snist slimaci. Muzu si otestovat jak by vypadala situace, kdyby lidi museli zacit zit na louce nebo na zanedbanem pozemku. Kolik casu to zabere a jestli ma sanci neco vypestovat prvni rok. 

Uvedomil jsem si, ze zvirata jsou velice dulezite pro zivot minimalne prvni roky, kdyz clovek zacina na zelene louce.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #12 kdy: Květen 23, 2014, 05:34:28 odpoledne »
Sahaw
Za to co děláš tě fakt obdivuju...
A držím palce.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #13 kdy: Květen 23, 2014, 11:34:12 odpoledne »
Držím palce, Sahawe. Slimáků je letos jak máku, dnes večer jsem na ně vyrazila i s baterkou a z jednoho m2 jsem posbírala v průměru 10 kousků. Taky mi sežrali, co šlo a co nebylo přes noc pod sklenicí. V Brně mám ty španělské baculíky, většinou ještě malé, na chatě velké pruhované elegány - viz portrét. Ale na chatě mám naštěstí v ostružiní taky rodinu tlusťoučkých ježků, kteří díky plžům nechávají na pokoji naši užovku Ubu a její rodinku...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #14 kdy: Květen 23, 2014, 11:36:03 odpoledne »
Taky mi žerou úrodu ve foliáku  :( ...na chalupě jsem na ně zatím nenarazila...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #15 kdy: Květen 24, 2014, 12:07:09 dopoledne »
No, nedalo mi to a vyběhla jsem s baterkou v noční košili ven ještě pro druhou plzáčí směnu - a zase jsem jich nasbírala plnou flašku. Je čas naučit na ně pipušky po Sahawově vzoru...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #16 kdy: Květen 24, 2014, 07:51:13 dopoledne »
Tak jsem ted natocil video pojidani velkeho tygriho slimaka slepicemi. Mam i video jak jedu
i velkeho sneka. Snad to nejak dam na youtube. Lidi mi neveri,ze slepice je miluji.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #17 kdy: Květen 24, 2014, 07:29:43 odpoledne »
Na chalupě jsem zatím na slimáky nenarazila...
Osázela a osela jsem další záhony, "zasadili" jsme brambory do posečené trávy a jinak průběžně kontroluji a sbírám úrodu...ředkvičky už přerostly, měla jsem je sebrat dříve...zasela jsem další...


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #18 kdy: Květen 31, 2014, 09:31:37 odpoledne »
Poklady přírody...z lesa, louky, zahrady...vyrábím lektvary... ;)


Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #19 kdy: Červen 01, 2014, 08:56:59 dopoledne »
co je na tretom obrazku,bazovy sirup?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #20 kdy: Červen 01, 2014, 09:12:58 dopoledne »
Je to kvašená bezová limonáda...květy bezu a 2 citrony se zalijí vychladlým cukerným roztokem (3l převařené vody a 250 g cukru...já jsem použila 100 g hnědého cukru a 2 lžíce medu), nechá se to stát asi 4 dny na slunci a jak to začne mírně kvasit, začnou se tvořit bublinky, tak se to vychlazené pije...

Zkouším to letos poprvé...jinak sirup bezový dělám, ten nám moc chutná...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #21 kdy: Červen 01, 2014, 12:43:03 odpoledne »
Já do toho hodím pár halouzek máty.. i meduňka  citronová je fajn....

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #22 kdy: Červen 01, 2014, 02:34:56 odpoledne »
bazovy sirup chutna aj mojim detom.ja mam radsej cistu vodu.tento rok som nemal cas a tak som stihol sterilizovat iba 3 litre sirupu a to nam dlho nevydrzi.u nas uz baza odkvitla
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #23 kdy: Červen 01, 2014, 08:56:38 odpoledne »
U nás teprve začíná...tedy na chalupě...jinde nesbírám...

Votroubku, s tou mátou a meduňkou vyzkouším...i do limonády už procezené bude fajn snítka máty...díky za nápad...:)


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #24 kdy: Červen 20, 2014, 08:41:48 odpoledne »
Tak mě asi zahrada neuživí...dnes na jednom záhonu zjištěno řádění asi srnek...na košťálovinách molice...fazole mi taky cosi okusuje...dýně moc nerostou...snad to zachrání brambory a česnek...a rajčata... :(

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #25 kdy: Červen 20, 2014, 09:31:15 odpoledne »
Jsem na tom podobně. Brambory jsou hezké, ale jinak nic moc. Je sucho, dýně nerostou, cuketa neroste. Molice ale záhadně zmizely, ale už tam poletuje bělásek, je potřeba to zakrýt netkanou textílií. Proti srně jsme už konečně oplotili provizorně a bohatě to stačí. Doporučuju pokud to je jen trochu možné, tak zatlouct rohové sloupy, levné pletivo 1,5m a není potřeba to ani šponovat, na srnu to stačí a je to zachvilku hotové.
Ale krtek nám podryl komplet okurky.
A už druhým rokem mi dochází jaké svině jsou ptáci, špačci, kosi.. rozhrabují mi záhony a dýně vyrvou, nebo zahrabou, jak hledají žížaly.
Jo, ale užili jsme si pořádně hrášek. Ten snad nezklamal žádný rok. To je taková jistota, že bych sadil ve velkém, mít místo.
Brokolici, květák, kapustu, zelí jsme nedokázali zatím nikdy vypěstovat, bez NPK, cereritu.. ty fakt vyžadují extra dobrou půdu, až mám strach, že snad ani kompost, hnůj na to nestačí, doufám, že se pletu.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #26 kdy: Červen 20, 2014, 10:07:23 odpoledne »
Já nepoužívám žádná umělá hnojiva...zatím si pěstuji pro radost a často bývám příjemně překvapená, ale i zklamaná...třeba loni mi komplet v září zmrzly fazole...a že jsem jich měla...a rajčata také (tedy na chalupě, tady u domu jsme nějaká rajčata měli).
Horší bude, až opravdu přijde krize a úroda nebude...

Mně se daří ještě ředkvičky(ty vysévám průběžně už poněkolikáté)...stejně tak i špenát.
Slušně zatím vypadá cibule...a možná bude nějaká mrkev...

Ale ten podupaný záhon, kde jsou hrášky, tuříny, část mrkve, jeden druh fazolí, pórek a kadeřávek...no, nevím, nevím...jen Ormien bob to hezky přežil...je úplně na kraji a je tam z boku deska.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #27 kdy: Červen 20, 2014, 10:56:17 odpoledne »
Letos je fantastický rok ohledně koštálovin. Máme úžasnou kapustu rannou, brokolice vypadá na biblické rozměry, ranné zelí expres už lze sklízet, kadeřávek už je velice pěkný, kedalubny a saláty máme z půlky sklizené, Jahody už nemůžem ani vidět, jako hrášek. Každopádně díky dvěma velikým foliovníkům a skleníku baštíme bazalku jako oteklí, už jsme ochutnali papriku a těšíme se na kopce rajčat. Zklamáním nám budiž dýně, tam se něco podělalo a nějaká zrůda nám to ožrala.Dýně jsme měli v první lize a letos jsme to podělali.... Ale česnek nám to vynahradí, ten se podařil letos jako málokdy.Odrůda havran nezklamala. Ranný tuřín už je a budeme zítra dosévat pozdní a díky šlechetnému daru i jeden rustikální typ.Muchovníky začínají červenat, stejně jako třešně. Začíná období hojnosti, které odezní až koncem října.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #28 kdy: Červen 21, 2014, 12:01:09 dopoledne »
Votroubku a co ti vlastně všechno děláš s půdou, aby byla rok od roku úrodná? Ty košťáloviny se mi fakt nedaří.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #29 kdy: Srpen 02, 2014, 10:20:55 odpoledne »
Letošní paličák...odrůda Bjetin

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #30 kdy: Srpen 25, 2014, 09:34:49 odpoledne »
Je uzasne, ze i bez sazeni stale neco roste. Na zahradce jsem nasel slunecnice, psenici, struchu a hodne a hodne slunecnich brambor.

Na jare  jsem presadil cukrovou repu na semena a jestli se to povede, tak budu mit plny kelimek semen. Z jedne repy vyrostl asi 1,5m stonek obaleny semeny. Bohuzel se lamou, ale ne zcela. Tak netusim jestli z toho neco bude.

Taky jsem pokusem dokazal, ze je mozne mit cukrovou repu po cely rok na seznamu v jidelnicku. Diky uskladneni v zemi vydrzi. To je dulezite pro majitele drubeze.

Za kolik kupujete krmne brambory?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #31 kdy: Srpen 25, 2014, 09:36:13 odpoledne »
No, zatím mě zahrada neživí, ale báječně si tam vyhraju...

Sahawe, co jsou to sluneční brambory? Topinambury?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #32 kdy: Srpen 25, 2014, 09:43:18 odpoledne »
Jo. Topinambury. V miste, kde jsem dukladne odstranil hlizy zas vyrostl prales. Hned  jsem dostal napad udelat  oploceny na pozemku. Roste to pres 2 metry a docela huste.  K tomu nejakou popinavku a je to husty plot.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #33 kdy: Srpen 25, 2014, 10:20:17 odpoledne »
Ale na podzim Ti plot rychle uschne, nemluvě o tom, že se Ti do něj kdykoliv mohou pustit srnky - i obyčejným nožem jej lze snadno a rychle překonat. Opravdu Ti stačí takový symbolický plot?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #34 kdy: Srpen 27, 2014, 07:37:25 dopoledne »
Mam pletivo, ktere se nemuze napnout, tak to nevypada pekne. Lidi pak maji urcite nejake pripominky. Tak pokud pletivo zakryji necim, tak ho neuvidi a usetrim pripominky.:)

Potvrdil jsem zajimavou vec, ze pokud maji vse ve vybehu, tak nechteji utec a staci velmi maly plot.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #35 kdy: Září 21, 2014, 07:44:59 odpoledne »
Část úrody sklizena...některé dýně snad ještě dozrají...nějakou kořenovou zeleninu jsem nechala ještě na záhonu...giganty a růžičkovou kapustu také...stejně jako pórek...
Modlím se, aby počasí přálo...a mohly dozrát fazole...

Podtrženo, sečteno...letos se nejvíce zadařil česnek, dýně(i když po "náletu" slimáků to vypadalo zjara všelijak), fazole(možná), mrkev, pastinák, boby...docela narostl pórek a skvěle se dařilo bylinkám...ředkvičky i špenát jsem zasela a sklidila několikrát...poslední várka je ještě na záhoně...

Zklamaly brambory (spíše mě zklamali hraboši, kteří se do nich pustili...naštěstí už máme od sedláka 150 kg ve sklepě), cibule nic moc, klasická rajčata brzy zplesnivěla...zelí nestihlo utvořit hlávky a je samá molice (i jiné košťáloviny a brukve - těm to ale tolik neuškodilo)...a ovocné stromy kromě hrušky letos nedaly skoro žádnou úrodu...ta hruška nám to vynahradila (už jsou 3 sudy naplněné a kvasí :))...aspoň bylo dost rybízu, angreštu, malin, ostružin...

Uvidíme, co přinese rok 2015...uživí nás aspoň částečně zahrada?

chovatel

  • Host
Re:Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #36 kdy: Listopad 20, 2014, 07:47:24 odpoledne »
Měl jsem krásnou úrodu chilli papriček. V příloze máte repcet.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Uživí mne zahrada - rok 2014
« Odpověď #37 kdy: Prosinec 10, 2014, 02:21:42 odpoledne »
První pokus s vlastní "moučnou" kukuřicí - pomleto, sítkem oddělena krupice (bude polenta :)) a z hladké mouky jsem udělala se dvěma vajíčky od svých slepičích kamarádek pár kukuřičných palačinek. Do posledních dvou jsem ještě přidala - v rámci testování - najemno nastrouhaný čerstvý jakon. To celé se Štičinou malinovou marmeládou - zhmotněná poezie... Pšenici do budoucna asi spíš přenechám pipkám:))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman