Autor Téma: Experimentátor v rozpacích  (Přečteno 1301 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Experimentátor v rozpacích
« kdy: Prosinec 21, 2014, 10:22:58 odpoledne »
Retti, Tys psala o dýňové mouce, viď? Máš nějaké recepty, jak tyhle speciální mouky použít, nebo je prostě přidáváš do normálního cukroví místo části pšeničné mouky? Upekla jsem klasický základ a teď tu váhám nad spoustou experimentálního materiálu počínaje karobem, přes kokosový cukr, chia mouku, kaštanovou mouku atd. Něco nacházím na www.varimezdrave.cz, ale když vidím přísady jako "rýžový nápoj Zajíc" nebo "práškové sladidlo Sladovit", chytá mě běs...
Tady:
http://histaminovakasulka.com/2013/04/10/kastanove-susenky-s-brusinkami/
nacházím zajímavý recept, ale zas nemám čirokovou mouku. Asi tam vrazím pšenici a budu doufat, že mě v noci nepřijde strašit nějaký bezlepkově nízkohistaminový vegan, protože jsem znesvětila jeho recept obyčejným máslem a nepoužila máslo Earth Balance, o odpařené třtinové šťávě ani nemluvě. Když takový stránky čtu, mám strašnou chuť na čerstvé škvarky...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 21, 2014, 11:29:06 odpoledne »
Tak do cukroví dýňovou mouku vůbec...má velmi specifickou výraznou chuť...dělala jsem sušenky naslano a pak přidala do housek jen trochu a to bylo docela dobré... Ještě mám v plánu chleba...
Karob je bezva...dávám místo kakaa...do moučníků, polevy, krému...
Kokosový cukr neznám...jen mouku a olej...ten používám často v kuchyni i kosmetice.
Rýžový nápoj zajíc také občas používám i sladovit.
A ta odpařena šťáva je výborná... Chutná mi vice než klasický třtinový cukr...ale je dražší...

Já cukroví pro chlapy peču klasiku...jen Linecké jsem si udělala celozrnné...ale jinak budu mlsat to nezdravé. :-)

A mám také ještě plno materiálu k experimentům...od Zajíců v krabici...snad se na ně o svátcích dostane...

Jo, a dnes jsme dostali výborné vyuzené klobásky...tam experimentů netřeba... :-)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 22, 2014, 10:30:27 dopoledne »
Jo, klobásky se dají už jen smlsat, pravda...
Víš, nejde mi ani tak o superzdravou výživu jako spíš o nalezení alternativ, takže se musím občas zastavit a uvědomit si, kam směřuju, abych se tou komercí nenechala udolat. Vlastními silami jsem schopna se teoreticky dobrat ke kukuřičné, pohankové, jahelné, čirokové, konopné a kaštanové mouce, přepuštěnému máslu, mouce z dýňových semínek i sušených dýní (která je asi zbytečná, když je plná komora různých dýní), možná ještě tak ke sladovému, jakonovému či topinamburovému sirupu - a tím to hasne...
Prosím o zprávy, s čím se co jak daří - své experimenty taky popíšu:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 22, 2014, 10:56:01 dopoledne »
Já ještě experimentuji s obilnými, semínkovými mléky...jako náhražka mléka dobré...klasické mléko téměř nepiji, dělám pouze tvaroh, sýr, výjimečně jogurt...takže tato alternetiva je pro mě vyhovující, i když nebudu mít každotýdenní přísun mléka jako nyní...
Výrobu sladu má výborně na svých stránkách popsán Klára z kopce...

Bez dýňové mouky se asi obejdu...zas takový zázrak to pro mne není...ale v kušných dobách to bude dobrá náhražka.
Ještě se někdy chci zkusit pustit do mouky žaludové...v době nedostatku byla hojně využívána.

Jo, a také na jednom blogu byl i postup na javorový či březový sirup...stromy ale navrtávají (údajně jim to tolik neubližuje).

Nevím, jestli se někdy budu schopná dobrat vlastními silami k nějakým obilovinným moukám...možná ke kukuřičné a ještě tak k hrachové...zatím se snažím držet si zásoby několika desítek kg obilí...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #4 kdy: Leden 25, 2015, 08:27:58 odpoledne »
Nechce se mi zakládat nové vlákno pro experimenty s kukuřičnou moukou.

Zkusila jsem dnes tortilly jen z kukuřičné mouky (Hopi Blue, což má být kukuřice vhodná i na tortilly). Mouka má charakter velmi jemného písku a těsto jen z vody a trochy oleje se opravdu chová jak navlhčený písek. Možná jsem to měla nechat déle odpočinout - takhle jsem prostě vyměkla a přidala k tomu stejný objem pšeničné hladké mouky - ne že by výsledek nebyl dobrý...

Když se zeptám někoho, kdo se chlubí kukuřičnými tortillami, jak je dělá, řeknou mi, že podobně jako palačinky, jen prostě z kukuřičné mouky.

Jsem si ale jistá, že se pravé tortilly dělají na horkých kamenech a hoňte po kameni palačinkové těsto:) Někde tomu chybí nějaký fígl...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #5 kdy: Leden 25, 2015, 09:18:31 odpoledne »
Dělala jsem v sobotu z kukuřičné mouky noky z odpalovaného těsta podle Kláry z kopce...a výborné...dala jsem napůl s pšeničnou celozrnnou moukou.  Těsto se musí udělat hodně hutné, aby se nerozvařovalo. Dovedu si je představit i nasladko třeba s malinovou, povidlovou nebo jahodovou omáčkou.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #6 kdy: Únor 03, 2015, 12:07:15 odpoledne »
Dnes jsem upekla kukuřično-pšeničné placky...jsou skvělé...chutnaly i rodině.

Recept: 1 hrnek kukuřičné mouky, 1 hrnek pšeničné celozrnné mouky, 1 velké nebo 2 menší vejce, 1 lžička soli, 1 lžička třtinového cukru, 1 lžička prášku do pečiva, 3 lžíce oleje, mléko. Udělat těsto asi jako chlebové, vytvořit placičky, uložit na plech pomazaný olejem, potřít olejem a upéct.

Budou výborné i s povidly...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #7 kdy: Únor 03, 2015, 12:53:14 odpoledne »
Bezva, díky za povzbuzující zprávu - rozdíl oproti mým tortillám je v tom vejci a oleji - pravé tortilly se dělají bez vajec a bez oleje, jen mouka, voda a sůl, prostě minimalismus... Prášek do pečiva je tam podle mého spíše na okrasu, možná je výsledek nepatrně načechranější... Zkoušela jsem svého času palačinky s práškem do pečiva a bez něj a nikdo rozdíl nepoznal.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

chpslst

  • Host
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #8 kdy: Únor 03, 2015, 01:55:41 odpoledne »
no a teraz mi "Papulky" povedzte, čo na to náš organizmus, keď to nieje predtrávené kvasnicami /ako napr.chlebík/

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Experimentátor v rozpacích
« Odpověď #9 kdy: Únor 03, 2015, 02:03:03 odpoledne »
Náš nic...dělám obilné placky občas...a v pohodě... ;)