Autor Téma: Stavění ze šutru(kamení)  (Přečteno 3785 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Stavění ze šutru(kamení)
« kdy: Prosinec 20, 2014, 11:33:51 dopoledne »
Kdyz se koukam kolem sebe, tak obcas uvidim nejaky vetsi sutr. Velky jako 2litrova flaska. Existuji nejaky pravidla jake kameny muzou byt pouzity na stavbu treba chlivku/chaticky/kulny? A co pouzit jako pojivo jíl?

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 20, 2014, 11:44:37 dopoledne »
no stavba z kameni....
kamen ma dobre vlastnosti a to ze drzi teplo, dlouho trva kym ho vyhrejes ale pak dlouho vyhasina.
Byldim vbaraku z casti s kameni a je pravda ze trva kym to vytopim ale pak kdyz jdu na den pryc teplota klesne jen mirne.pro nase podnebi ideal. bohatsi lidi meli domy s kamene, chudsi se dreva....
ale teda ke kamenu. nesmis mit kamen jako piskovec ktery se moc sype. to pak se ti rozsype za par let, jinak na druhu kameni nezalezi, akorat aby nebylo radioaktivny.
Dale pak je dobre naucit se vazat, to je o tom aby se ti spary neopakovali na stejnem miste
napr tady  http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/kamenne-zdivo
kdyz si budes studovat to cim to vazali, tak podle toho co meli k dispozicy....nekdo hlinou , nekdo maltou...
obyc jilova smes ma tu vyhodu ze pri zemetreseni nebo posuvech pudy sa jil jakoby presype do spar ktere vznikli posunem a dal to drzi, to je duvod proc hrady a zamky drzi dotedka...... kdyz tam narves beton tak to posunem praskne a reknou ti ze cele to musis rozebrat a slozit znovu......
myslim ze v lidovem stavitelstvi najdes i filmy ale i pekne clanky je toho myslim docela dost....
kdo chce kam, pomožme mu tam

CyPro

  • Host
Re:Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2015, 03:47:27 odpoledne »
sahaw: Jaká je Tvoje rychlost nacházení kamenů? Jinými slovy, jak dlouho Ti bude trvat nalezení (a dopravení) dostatečného množství kamenů na chatku nebo chlívek?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #3 kdy: Leden 09, 2015, 04:53:41 odpoledne »
Pozvolné hromadění kamenů by mi zabralo asi 5 roků na chaticku 2x2 metru. Je to vlastně o náhodě. Stačí, aby někde stavěli a budu mít šutrů i s odvozem na pár chatiček.:)

Aktualně je neberu, protože se těžko pak zbavím. ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re:Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #4 kdy: Leden 10, 2015, 10:44:15 odpoledne »
Z kameňa som už čo to postavil. A je to jeden z najkrajších stavebných materiálov, ale aj najprácnejší.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

CyPro

  • Host
Re:Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #5 kdy: Leden 11, 2015, 11:34:39 dopoledne »
Dan: Máš pravdu, kámen je opravdu neopakovatelný, zvlášť když se to s ním umí. Čím jsou spáry užší, tím lépe:
http://www.zedastet.cz

sahaw: Když se mrkneš na fotky z uvedeného odkazu, zjistíš, že je nejlepší kombinovat velké a malé kameny. Pokud bys byl odkázán pouze na donesené kusy, budou nejspíš věechny dost malé. Nevím jak pro Tebe, ale už takový 10 - 15 kg kámen se v ruksaku nese dost blbě. Nezapomeň, že čím menší kameny, tím větší spotřeba pojiva na kubík. Což by asi nebylo ve Tvém duchu. Mimochodem, při Tvých opravdy skromných nárocích, nenapadlo Tě někdy stavět na zemních vrutech? Žádné kopání základů, žadný beton, 4 šrouby do země a hotovo:
https://www.google.cz/images?client=opera&q=zemn%C3%AD+vruty&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl&hl=cs&sa=X&oi=image_result_group&ei=GVCyVJniLKioygP5h4GACQ&ved=0CD4QsAQ





Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #6 kdy: Září 15, 2015, 12:11:01 odpoledne »
Něco takového si postavit.


Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #7 kdy: Září 15, 2015, 12:53:59 odpoledne »
Sahawe, nepřemýšlel jsi o gabionech (ty sítě na kamení). Je to docela levný (výraznělevnější než betonovat) a vybereš si velikost ok na sítích podle toho, jak máš velké kameny. Je to docela zajímavé řešení.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #8 kdy: Září 15, 2015, 06:16:08 odpoledne »
Gabiony nie su lacna zalezitost. Z kamena nie je problem stavat. U nas su vsetky stare stavby postavene z kamena a hliny. A stoja stovky rokov. Mna to tiez bavi, a kamen, hlina, drevo, prutie, slama su lacne a prijemne materialy. Tiez su ekologicke a miestne.
Postavit si kurnik z prutia nie je napr financne narocne. A netreba ani klince.
Omietnut stavbu hlinou je tiez len zalezitost zrucnosti....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #9 kdy: Září 17, 2015, 10:58:10 dopoledne »
Šutr si musíš nechat přivést, sám ho málo kdo naláme.
Co takhle postavit z prázdnejch flašek ?
byl jsem (na Rakovnicku) v takový chatě.
Prázdný flašky - většinou ze dvou vináren - a jílová hlína.
Ve finále vyspárování "laciným" (ošizeným) betonem.

http://www.nazeleno.cz/sklenene-i-plastove-lahve-jako-netradicni-stavebni-material.aspx
nebo
http://jecinak.eu/kategorie/stavba
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #10 kdy: Září 17, 2015, 11:06:18 dopoledne »
A proč se ta malá bouda na bydlení neudělá ze dřeva, když už se nechce z běžných a levných konvenčních materiálů.

Vše rádoby eko z vodpadků chce strašné množství lidské práce s nejistým výsledkem. Pokud by jsi čas věnovaný stavbě+sbírání matroše dal na brigošku, vydělal by jsi na normální materiály.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #11 kdy: Červenec 16, 2016, 09:43:09 dopoledne »
Zdravím, ráda bych si postavila kamennou chatku 24m2. Podlaha je v takovém domě prý nejlepší beton, na to minerální vlna a na ni dřevěná podlaha. Jde to tak udělat i s vnitřním obložením stěn s tou vlnou? Jaký kámen nejlépe na stavbu použít? Nemám představu, jaké množství kamene na dům padne, zhruba? Díky moc za odpovědi Dana

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #12 kdy: Červenec 16, 2016, 11:45:29 dopoledne »
Protože na stavbě je to nejdražší doprava, skus zjistit, jestli není v daný lokalitě nějaký lom. Je málo kamení, ze kterýho by stavět nešlo  ;)
Co se množství materiálu, skus si namalovat plának, a najít (třeba v hospodě) starýho zedníka, nejlíp důchodce. Ten ti odhad udělá na první pohled  :)

Já mám takovej domek, ze šutru. Mám stěny okolo metru ! (Štítová stěna je 105 cm!)
Vnitřek mám vyloženej sádrokartonem.
Já mám za sádrákem mezeru, ale můžeš si tam dát vaty kolik chceš.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #13 kdy: Červenec 16, 2016, 04:24:16 odpoledne »
Aha, díky. Myslela jsem, že mezera mezi kamennou zdí a vnitřním obkladem musí být něčím vyplněná. Myslíte, že by teda stačilo kamenná zeď a na to "nalepit" rovnou dřevo bez mezivrstvy? Omlouvám se za debilní otázky, ale vůbec stavařině nerozumím.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #14 kdy: Červenec 16, 2016, 04:44:46 odpoledne »
Nalepit ne. Ta vzduchová vrstvy je dost důležitá.

Když jsem před deseti roky koupil baráček, byl dost vlhkej.
Barák jsem vyzdobil sádrokartonem, a nainstaloval jsem malej ventilátor. Vycucávám z mezery vlhkej vzduch, barák je suchej.
Ventilátor žere asi 30 watů. Je zapojenej na levnej proud, pro přímotopy. Ten jede 20 hodin denně. Při přepnutí na "vysokej tarif" proudu, ventilátor se zastaví. A taky na noc v ložnici vypínám,  aby mě nebudil  ;)
Taky vypínám při mlze a při dešti, abych si netahal zbytečně vlhkost do baráku.

Vzduchová vrstva je taky dobrá tepelná izolace. Skelná - nebo minerální vata právě proto izoluje, protože má v sobě hodně vzduchu. Stejně tak izolujou bublinky v polystyrenu  :-*
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #15 kdy: Červenec 27, 2016, 08:21:24 odpoledne »
Jestli do toho teda můžu kecat, tak kamenné zdi dole dobře izolovat...ale proč je obkládat? Dřevo je sice krásný materiál, ale kámen taky...třeba tady (od Ol. v rozumné vzdálenosti a větší než 24m2 to nebude: http://foto.mapy.cz/original?id=150766 )
Pokud něco dřevěného, tak podlahu...

Pokud bych chtěl dřevěné stěny, volil bych něco na způsob dřevostavby, dřevěný rám obložený z obou stran dřevem a mezi to izolaci. O moc dražší než z kamene by to ve výsledku nebylo, šlo by to i v zimě za krátkou dobu vytopit a nejspíš by to bylo i o dost dřív hotové...

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #16 kdy: Červenec 27, 2016, 08:49:55 odpoledne »
Vysvětlím :
Proč kamennou stěnu obkládat ?
Já koupil 150 let starej barák, a izolace stěn byla nijaká.
Tak jsem sádrokartonem vytvořil mezeru, pomocí který - a odsáváním vzduchu z mezery - jsem barák do roka docela slušně vysušil. Taky jsem tím vyřadil možnost "tepelných mostů".
Toť vše.

Já vím, že dodře postavená, a odizolovaná,  neomítnutá kamenná stěna je krásná. Ale já jsem nechtěl zbourat a stavět znova :P
Sádrokarton mi dva chlapíci udělali do tejdne, a barák byl k nastěhování.
                                          :pa:
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #17 kdy: Červenec 27, 2016, 09:27:31 odpoledne »
Milo, i když to nebylo úplně patrné, reagoval jsem na Dana06, která jak jsem pochopil, chce stavět nanovo...

Kamenná zeď není to, co bych chtěl mít někde, kde nastálo bydlím. Asi jsem moc zmlsanej omítkama...ale do "boudy", chaty je to mc fajn věc. Pokud je postavená a vyspárovaná "pěkně".   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #18 kdy: Červenec 27, 2016, 09:29:58 odpoledne »
Vysvětlím :
Proč kamennou stěnu obkládat ?
Já koupil 150 let starej barák, a izolace stěn byla nijaká.
Tak jsem sádrokartonem vytvořil mezeru, pomocí který - a odsáváním vzduchu z mezery - jsem barák do roka docela slušně vysušil. Taky jsem tím vyřadil možnost "tepelných mostů".
Toť vše.

Já vím, že dodře postavená, a odizolovaná,  neomítnutá kamenná stěna je krásná. Ale já jsem nechtěl zbourat a stavět znova :P
Sádrokarton mi dva chlapíci udělali do tejdne, a barák byl k nastěhování.
                                          :pa:

Ten sadroš máš jen v jedné vrstvě? Jak jsi řešil kuchyňskou linku digestoř? Zárubně musí být slušné tunely? Co vytápění?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #19 kdy: Červenec 27, 2016, 10:29:26 odpoledne »
Když se dělá sádroš, staví se nejdřív stojky. Mezi ně se daly prkna, na kterých potom visí vrch linky. Teprve přes to přišel sádrokarton.

Sádra je v jedný vrstvě, asi 4 - 7 cm od stěny. (Bylo to pěéékně křivý ;) )
No, zárubně - ono se to u těch tlustejch stěn jaxi ztrácí v tlačenici  ;)

Mám sice všude přímotopy, ale topím v kachlovým sporáku. Za cenu, že v kuchyni odpoledne trochu přetopím, vytopím i ve velkejch mrazech celej barák.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #20 kdy: Červenec 28, 2016, 09:37:51 dopoledne »
Pro PooM: Já chtěla nejdřív srub, pak jsem přešla na dřevěnou chatku. Jenže jsem si říkala, že v době PA ji lze velmi snadno zapálit. Pokud někomu odmítnu dát jídlo, protože sama budu mít málo a on se mi bude teoreticky chtít pomstít. Pak jsem to změnila na cihlovou. A skončilo to u kamene kvůli tloušťce stěn. Srub jsem zavrhla, protože dřevo pracuje a praská. Četla jsem v jedné diskuzi, že paní si ani po 10 letech na tohle nezvykla a odstěhovala se. A postavit srub, i když malý a po několika letech se stěhovat  :(

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #21 kdy: Červenec 28, 2016, 10:52:07 dopoledne »
Dani, reagoval jsem na to, že plánujete kamenné zdi obložit dřevem (nebo jsem to jen špatně pochopil?). Přijde mi škoda obkládat kamennou zeď čímkoli, pokud se jedná o chatu...

A...smím nabídnout svůj pohled na problém? Pokud nemáte ráda kritiku vlastních nápadů nečtěte dál...Z vašich příspěvků úplně nechápu, zda to má být hlavně zahradní chatka, nebo to plánujete na trvalé bydlení...

Kámen má dobrou balistickou odolnost (proti prostřelení) a hořlavý taky není. Jenže střechu to mít bude. A vazba (krovy) se dělá ze dřeva...a dřevo hoří...na 24m2 není kam před ohněm utéct, kam se schovat...koneckonců, stačí jen ucpat komín od kamen, spolehlivě vás to vykouří. V dalších možnostech dobývání nadzemní stavby můžu klidně pokračovat (pokud nepostavíte něco jako ŘOP z I. Republiky - betonový monolit, tak věřte, že to něco půjde dobýt/vyplenit/zničit vždy a to poměrně snadno).
 
A teď nevýhody kamene: je "studený", stěny budou muset být poměrně hodně "silné", aby to nějak vypadalo, musí se to umět postavit, spotřeba malty - pojiva je obrovská...vytopit to v zimě je problém (pokud to promrzne a zatopíte po delší době, klidně se může stát, že na stěnách zkondenzuje tolik vody, že ji uvidíte stékat po zdech)...

Kdybych něco takového stavěl já (tzn. chatku s možností skromného trvalého bydlení) postupoval bych asi nějak takhle: vybetonovat základovou desku, a na ni zdít z porothermu balistická odolnost víc než dobrá, nehořlavé, dobře izolující, spotřeba malty - pojiva minimální...pokud nemáte zdroj kamene někde hodně blízko, výsledná cena nebude o moc vyšší, než při stavbě z kamene. Netuším, zda plánujete podkroví a jaký na to máte rozpočet...tomu by pak odpovídala střecha - tvar, výška atd...
Spíš než na PA bych se díval na nebezpečí, která hrozí teď - vykradení, takže pevné okenice (3-4mm plech) a nějak stejně (mříž) zabezpečit vstup, panty pevně upevněné do zdí už při stavbě...

Já bych ale nictakového nedělal. Za sebe volil klidně i maringotku (přitáhne to traktor a je to "ihned k nastěhování") nebo mobilní buňku - takou tu jak mají stavbaři na stavbách...tam je složitější doprava, pokud nemá dopravce na autě dostatečně silnou a dlouhou hydraulickou ruku, bude potřeba i jeřáb...když se to časem lépe izoluje, obloží dřevem a dodělá se veranda a sedlová střecha, je to chata jako lusk...ale je to použitelné ihned!
A ušetřené prostředky (čas+peníze+vlastní energie) bych vložil do stavby sklepa, který je pro uskladnění zásob vhodnější - a pokud by část byla na vlastní výpěstky (ovoce+zelenina) - neizolovaná (vlhká) a část na konzervy, cukr a podobné (izolovaná - suchá), počítal bych s tou "suchou" částí i jako přechodným útočištěm. Oproti nadzemní stavbě má podzemní stavba mnoho PA výhod (je tu i diskuze o stavbě krytu - zvlášť zajímavě se mi jeví možnost využití plechových přepravních kontejnerů)...

Ale pokud na to jste a budete sama, nemá podle mne význam plánovat trvalé přežití v poměrně lidnaté oblasti blízko velkého města...ale to je úplně jiná kapitola...   

Pokud jste přeci jen dočetla až sem, doufám, že jsem vám v plánech nenadělal moc nepořádek...  :rose: 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #22 kdy: Červenec 28, 2016, 11:04:00 dopoledne »
Pro PooM: Naopak kritiku přivítám.  :) Já tím chtěla říct, že jsem chtěla dům ze dřeva, ale protože hoří, tak zvenku obložit kamenem. Vykouření mě vůbec nenapadlo. Což by se dost prodražilo, mě tak napadá. Střechu bych chtěla mít mírně skloněnou, ne sedlovou. Ráda bych tu chatku měla později k trvalému bydlení.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #23 kdy: Červenec 28, 2016, 11:27:11 dopoledne »
Já bych prostě začal tím, že bych si opatřil něco takovýho: https://dum.bazos.cz/inzerat/63579938/Maringotka-bunka-chata.php . Pokud chci stavět sám, potřebuju zázemí, sklad nářadí...a až postavím, prodám to. Nebo se mi to zalíbí a nastěhuju tam včely nebo si z toho udělám kurník ;). Je to na kolečkách, tak se nestane, že by to překáželo - soused mi to traktorem o kousek popotáhne...

A postavte z cihel - porotherm, nebo podobné...nebude to sice ta správná romantika, zato to bude o dost rychleji stát, příjemněji se s tím pracuje a na bydlení to bude o dost příjemnější...

Mimochodem, myslíte, že zvládnete bydlet na 24m2? Není to úplně pro každého...ale to jen tak na okraj.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #24 kdy: Červenec 28, 2016, 11:54:42 dopoledne »
Dano, PooM má hodně pravdy.
Já mám kamennej barák, ale koupil jsem ho k trvalýmu bydlení.
Tepelná setrvačnost je obrovská, ale kdybych sem jezdil jenom na víkend, tak budu topit až do neděle, nežli se tady zavlaží.
A pak tejden bez topení, a v pátek bude znova zima.

Ty tlustý stěny se dělaly proto, že se zdilo "na bláto", teda jíl + minimum vápna, a to jenom na rohy, okolo oken a dveří.

Kamenná stavba, stejně jako jakákoli jiná, má svoje pro - a proti.
Všechno musíš zvážit. Hlavně se hodně ptej, tady (myslím) bude vždycky někdo, kdo ti poradí.
Sebedivnější dotaz ti může v budoucnu uchránit od velikejch starostí !
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #25 kdy: Červenec 28, 2016, 12:09:46 odpoledne »
Díky všem za rady.  @--> Já si připadala jak blbec, že jsem si neuvědomovala tolik věcí.  a mám pocit, že se ptám na kraviny. Nejspíš si v budoucnu postavím cihlový domek a vymyslím nějakou záložní lokalitu jako plán B.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #26 kdy: Červenec 28, 2016, 12:14:15 odpoledne »
Radši se pětkrát zeptám. Proto si nemusím připadat jako blbec...
jako blbec si musím připadat až když proinvestuju hromady peněz (a práce) a výsledek je k ničemu, protože jsem chtěl "být chytřejší". Nikdo neví a ani nemůže vědět všechno...

Pokud se víc rozpovídáte o pozemku  okolí, terén, výměra, sousedi a o vlastních požadavcích (a i o tom, co vás k tomu vede) - dají se dělat kouzla s málem...opravdu. Chce to jen odhodlání a skromnost.  ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #27 kdy: Červenec 28, 2016, 12:38:44 odpoledne »
Ten pozemek mám pár měsíců. Sousedku jsem viděla jednou, byla jsem tam zatím 3x.  Je to v menší vesnici, 3000m2, z toho asi 1500 zarostlé. Zbytek louka, keře. na východ stromy, na Z. keře na okraji pozemku a za nimi pole (to není moje). Sever dům sousedů, jih zahrada jiných sousedů. Mají krom plotu i vysoké smrky, tak si k sobě nevidíme. Dřív jsem měla strach z EMP, proto tam chci mít minimum věcí na elektřinu a hlavně kvůli pěstování a soukromí. Jsem v paneláku. A nesnáším, když si nemůžu v říjnu zatopit, protože venku není požadovaná teplota, aby zapli topení  >:(. A mně je i ve svetru zima. Jsem zimomřivá. Ale teď mám strach z muslimských toků a islamizace za pár desetiletí. I když mám pocit, že politici chtějí svou (ne)reakcí na chování "uprchlíků" vyvolat v Evropě válku. Jen nevím, jestli proto, aby vyhladili je nebo domorodé Evropany. Jinak si chování politiků nedovedu vysvětlit.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #28 kdy: Červenec 28, 2016, 01:24:00 odpoledne »
Kameň ako stavebný materíál je v dnešnej dobe na prácu asi najnáročnejší.
Osobne, ak by som sa pustil do stavby malého domčeka, tak určite by som urobil velkú pivnicu. Ideálne skrytú-bez okien a bez viditelného vonkajšieho vstupu.
Samozrejme nemusel by to byť hneď atomový kryt, ale v malom 20m2 domčeku sa bývať dlhodobo nedá. Do suterénu umiestiť komoru, práčovňu, vodárničku prípadne aj sociálne zariadenie. Hlavne ak by sa stavalo vo svahu, tak by nebol problém s odvádzaním splaškovej vody.

A ako písal PooM vrch postaviť z dákych tehloblokov. Je to rýchla a nie moc predražená stavba.

U malej stavebnej plochy by som určite uvažoval aj nad dákym podkrovným priestorom. Aj keby sa nevybudovalo hneď, ale urobiť to tak, aby sa dodatočne bez problémov a úprav dalo dokončiť. /Výlez, okná, izolácie/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #29 kdy: Červenec 28, 2016, 04:25:19 odpoledne »
Stavba z cihel bude jistojistě dáááleko jednodušší, a asi i levnější.
Když zvážíš jenom dopravu tolika kamení  :-\

Ale pokud na tom budeš trvat, ona stačí jenom jedna kamená stěna, resp. kamenem obložená. Ale to záleží, jak a odkud sehnat vhodnej kámen.
Pěkný kamení je třeba se sběru z polí (teda v některých lokalitách  :D )
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #30 kdy: Červenec 28, 2016, 05:25:36 odpoledne »
Je otázka, zda není výhledově možnost (v plánu) přistavět dalších 24m2 - pokud to ještě jde jen na ohlášku...

Jinak Dani, ten pozemek nevypadá zle...pro spoustu "měkčích scénářů" ideální volba...na přilepšenou trocha zeleniny - vitamínů, možná trocha vajec i nějaký otop (z té zarostlé části).

Jinak trvám na tom, co jsem psal. Jednoduchou stavbu na povrchu - 24m2 je skutečně hodně moc skromné bydlení...jde to, ne že by nešlo...a když není zbytí a je volba jen stan nebo tohle...

Sklep bych udělal mimo, ne přímo pod domkem. A spíš než zděnou stavbu bych řešil vážně jen nějakou buňku (časem to jde obezdít, dodělat podkroví, verandu...hlavně jde brzy vypadnout z města, z bytu - to je opravdová past) a zaměřil bych se na sklep - něco v tom smyslu, který jsem popisoval...

Jinak bydlení bez elektriky řešíme zde: http://preppers.cz/forum/index.php/board,309.0.html
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #31 kdy: Červenec 28, 2016, 05:42:27 odpoledne »
Dano, PooM má hodně pravdy.
Já mám kamennej barák, ale koupil jsem ho k trvalýmu bydlení.
Tepelná setrvačnost je obrovská, ale kdybych sem jezdil jenom na víkend, tak budu topit až do neděle, nežli se tady zavlaží.
A pak tejden bez topení, a v pátek bude znova zima.

Ty tlustý stěny se dělaly proto, že se zdilo "na bláto", teda jíl + minimum vápna, a to jenom na rohy, okolo oken a dveří.

Kamenná stavba, stejně jako jakákoli jiná, má svoje pro - a proti.
Všechno musíš zvážit. Hlavně se hodně ptej, tady (myslím) bude vždycky někdo, kdo ti poradí.
Sebedivnější dotaz ti může v budoucnu uchránit od velikejch starostí !

Prosím tě proč jsi kupoval kamenný barák na trvalé bydlení?

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #32 kdy: Červenec 28, 2016, 06:01:52 odpoledne »
Nevím jak Milo, "můj" dům je převážně cihlový (kameny jsou použity pouze na místech, kde chci udělat průraz skrz stěnu nebo kde bourám - tedy výhradně tam, kde mi opravdu vadí), místy vepřovice (nepálené cihly)...u mě to bylo kvůli místu (nejlepší flek v dědině, nejdýl slunce, je v dědině a při tom není, vlastní louka a les 50 metrů od vchodu, vlastní vydatný pramen...) a atmosféře. Genius Loci.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dana06

  • Komunitní zahrada Chedrbí
  • *****
  • Příspěvků: 39
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #33 kdy: Červenec 28, 2016, 06:52:20 odpoledne »
Domek bude cihlový, rozhodnuto :D Já týden žila v chatičce 20 m2. Naprosto v pohodě. Bydlím v tří pokojáku. Zdržuju se v podstatě jen v jedné místnosti, 12m2. A nevadí mi to. Občas zajdu do kuchyně, jinak jsem v pokoji, kde spím. Takže jsem zvyklá  ;)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #34 kdy: Červenec 28, 2016, 07:01:55 odpoledne »
Nahoru bych zvážil sedlovou střechu - a pod ní "ložnici". Kvůli místu by se tam muselo po žebříku a nejspíš by to stavbu prodražilo, ale ne zase o tolik...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #35 kdy: Červenec 28, 2016, 07:11:32 odpoledne »
Prosím tě proč jsi kupoval kamenný barák na trvalé bydlení?
Když je dům k trvalýmu bydlení, tak bude (a je) dům trvale vytápěnej.
V tom případě se chová jako každej jinej barák  ;)
Jsme tady 10 let, a vyhovuje nám takový bydlení. Tepelná setrvačnost kamenýho baráku je fajn. Když na vejkend v zimě odjedeme, přijedu, škrtnu sirkou, a je teplíčko. barák hned tak nevychladne.
V létě je v domě taky pohoda.
Tak proč bych ten barák nekoupil  "omg"
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #36 kdy: Červenec 28, 2016, 09:25:40 odpoledne »
Prosím tě proč jsi kupoval kamenný barák na trvalé bydlení?
Když je dům k trvalýmu bydlení, tak bude (a je) dům trvale vytápěnej.
V tom případě se chová jako každej jinej barák  ;)
Jsme tady 10 let, a vyhovuje nám takový bydlení. Tepelná setrvačnost kamenýho baráku je fajn. Když na vejkend v zimě odjedeme, přijedu, škrtnu sirkou, a je teplíčko. barák hned tak nevychladne.
V létě je v domě taky pohoda.
Tak proč bych ten barák nekoupil  "omg"

Měl jsem na baráku cca 250 let starém - cca 225 m3 člověka co se zabývá těmito rekonstrukcemi . I kdybych do toho dal majlant tak to tepelné parametry mít nebude. S tou vlhkostí jsi si poradil, ale je to závislé na elektrice. V zimě bych protopil hodně, nevím kolik říkal přesně 35-45tis. Možná se pletu. Střecha celkem ok, by taky něco spolkla + krytina.
Pak jsem se bavil s majitelem dvou starých kamenných domů - pěkné domy, říkal že už by to znovu nikdy neopravoval a že ho to stálo 10let života. Já si neuvědomuju že by mě někdo kamenné domy chválil, leda by nějak vydělávaly -restaurace, penzion atd. Genius loci je samozřejmě neopakovatelný, balistická odolnost také, ale pak už moc výhod nespatřuji. Protože rádi cestujeme i na víc dnů nepřipadá mě ani moc super to roztápění domu. Nicméně rád si poslechnu všechno o kamenných domech + i - protože mám už tři roky velké dilema.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #37 kdy: Červenec 28, 2016, 09:38:10 odpoledne »
Něco o kamenných domech. Dřív se na dovolené nejezdilo a v kuchyni se topilo stále kvůli vaření, tak tam bylo sucho a teplo. Většinou to mělo dřevěný podlahy a bylo sucho. Ale jakmile to někdo vybetonoval, začaly vlhnout stěny. Kamenná stavba se podřezává sakra špatně, bourat otvor v kamenné zdi je problém. A subjektivně: v místnosti z opuky se mi nějak líp dýchá. I když je na zdech omítka...ale obecně platí, že kámen má víc nevýhod než výhod...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #38 kdy: Červenec 28, 2016, 10:56:04 odpoledne »
No a topilo se v jakých kamnech? Kachlových...nic jiného v době vzniku původních statků nebylo. Taková kamna naakumulovala teplo. Moc tepla...takže i když vyhasla, hřála...ne 100% kontinuálně celý den, ale...(koneckonců i proto jídlo zůstávalo v troubě, ne? Aby bylo stále ohřáté).
Přiznávám, napsal jsem to nepřesně, nemělo tam být "stále", ale "topilo se denně" - je to lepší? (Ať byl venku sebevětší hic, uvařit bylo třeba - někdy to znamenalo i přílišné horko v místnosti...)

O tom, že se dřív lidem mohlo o "trenýrkové teplotě" v pěti místnostech celou zimu jen zdát jsem psal jinde ( http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9936.0.html )...o tom, že je dobrý naučit se být v zimě v místnosti ve svetru taky...takže o co vlastně jde?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #39 kdy: Červenec 28, 2016, 11:40:41 odpoledne »
Vytápění kamenných staveb má své specifikum. Je to dáno poměrně vysokým součinitelem tepelné vodivosti [W/(m.K)], který je u smíšeného kamenného zdiva okolo 1,1-1,15...pro srovnání pískovec má asi 1,4-1,5....smrk kolmo na léta asi 0,2 OSB cca 0,15....iton, porother okolo 0,11-0,15 no a ty EPS a minerální vaty 0,032-0,042....Takže 4cm EPS mi udělají cca R=1 nebo také 110cm kamenného zdiva....tedy na dnes běžne dosahovaných izolačních vlastnostech cihlových domů by ten kamenný musel mít zdi 5,5-6m....Pokud by zdivo bylo vlhké bylo by to ještě horší. Prakticky stejné by to bylo u betonu....

Tepelná akumulace je sice enormní, ale ztrátám vedením lze zabránit pouze tepelnou izolací zvenčí....A volil bych porezní, aby kámen mohl vysychat. Pak se dům bude chovat velice ekonomicky jako obrovský dobře izolovaný tepelný akumulátor....rozhodně to není vhodný objekt pro víkendové návštěvy...A je rovněž zbytečné uvažovat o bobře regulovaných zdrojích tepla....ta stavba bude mít obrovskou setrvačnost. Při výpadku zdroje tepla bude vychládat dny možná týden...Ale natopit to také potrvá....Ideální pro solární ukládání energie.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #40 kdy: Červenec 29, 2016, 06:05:35 dopoledne »
Vytápění kamenných staveb má své specifikum. Je to dáno poměrně vysokým součinitelem tepelné vodivosti [W/(m.K)] . . . . . . . 
Kamaráde, přistupuješ k tomu přísně vědecky, ale když jsem kupoval domeček, tak jsem takhle neuvažoval.
Tepelný vodivosti stěn -  :) - manželce vyhovovaly 85 cm široký parapety. Tam šlo nastavit hóódně kytiček  ;)
Daleko víc mě vadilo, že půl baráku (ložnice) je 100% ze žuly. A protože žula se v elektrickým prostředí chová dost nestandartně, tak se z ložnice, a ani do ložnice mobilem prostě nedovolám  ;D
Ale to je nakonec docela výhoda. Kdo mi má co volat do ložnice, žejó  :D

Je pravda, že bych pro velkou náročnost a pracnost nejspíš kamennej barák nestavěl, ale já kamennej mám, a jsem s ním spokojenej !
                                      :pa:
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #41 kdy: Červenec 29, 2016, 05:53:00 odpoledne »
Milo to je naprosto v pořádku, já jsem občas jako kluk pobýval v kamenném domě, kde zdi byly 120-150cm...Jezdilo se tam jen o prázdninách a když bylo venku týden 30, uvnitř bylo stěží 21....Topit v zimě tam bylo za trest....přijet v pátek tak topím celý víkend, aby v neděli byla teplota okolo 18oC....Vím o čem to je na vlastní kůži...."Vědecký" přístup a srovnávání se známými materiály dělám vědomě, aby si lidi co to nepoznali mohli udělat lepší představu....Jinak kamenně stavby mají svůj šmrnc....a dá se z něho dobře stavět i dnes. Viz.
http://bydleni.idnes.cz/uzasny-dum-je-moderni-kamennou-tvrzi-majitelum-bude-dobre-slouzit-i-po-smrti-1wa-/dum_osobnosti.aspx?c=A100916_172738_dum_osobnosti_web

Anebo jedna z nejslavnějších staveb RD na světě Wrightův vodopád zasekaný kompletně do skály...frajeřina s obrovským citem pro materiál a kompozici....
http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=365

Nalim

  • Host
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #42 kdy: Červenec 31, 2016, 07:47:35 odpoledne »
Domek bude cihlový, rozhodnuto :D Já týden žila v chatičce 20 m2. Naprosto v pohodě. Bydlím v tří pokojáku. Zdržuju se v podstatě jen v jedné místnosti, 12m2. A nevadí mi to. Občas zajdu do kuchyně, jinak jsem v pokoji, kde spím. Takže jsem zvyklá  ;)

Ahoj Dano,
asi před 3 roky jsem byl v podobné situaci jako Ty teď, řešil jsem otázku, z čeho stavět první chajdu na čerstvě koupeném pozemku, zhruba stejně velkém, jako máš Ty. Já jsem dospěl k (podle mne) racionálnímu závěru, že zděnou ne, protože:

A)nepotřebuji (víceméně betonový) pomník "na věčné časy a nikdy jinak".
B) cihly apod. materiál budou vážit několik tun, doprava tedy nebude možná vlastními silami (osobák + vlek). Já rád soběstačnost i skromnost ve všech směrech, navíc ohled k přírodě.
C ) základy v jakékoli klasické betonové formě budou zase vážit mnoho tun - zase potřeba výroby betonu (+ doprava vody, písku/štěrku, cementu), jeho doprava na staveništi a uložení do nějaké konstrukce - proč si nevystačit jen s betonovými patkami pro relativně lehkou dřevostavbu?
D) po vybetonování základů nutná technologická přestávka pro vyzrání betonu, pak provést izolaci proti vodě a radonu (cena a pracnost?), pak vyzdít stěny, dopravit nad hlavu a osadit pěkně těžké překlady nad stavebními otvory, pak udělat bednění pro věnec, uložit do něj výztuž a zase ve výšce zabetonovat - a zase technologická přestávka na vyzrání, pak (po alespoň částečném vyzrání železobetonového věnce) lze teprve zhotovit a osadit konstrukci krovu a střechy.
E) po dokončení hrubé zděné stavby je nejjistější nechat (neuzavřenou) stavbu přes zimu promrznout (vlhkost vysublimuje), pak teprve je vhodné udělat vnitřní a venkovní omítky (a zase doprava a zpracování několika tun materiálu "mokrým procesem"). A zase počkat na vyzrání vnitřních omítek, než je rozumné se nastěhovat.

Naproti tomu
1)např. tzv. skeletová dřevostavba (principem je nosný skelet z hranolů sestavený přímo na místě a opláštěný vhodnými deskami (nyní nejčastěji Fermacell) může spočívat jen na nosných betonových patkách (velikosti např. 50 x 25 cm), vzdálených od sebe cca 2,5 m. Tušíš ten markantní rozdíl v potřebném množství betonu – řádově v mnoha m3 či v tunách?
2) u tohoto typu dřevostavby nejsou nutné (téměř) žádné technologické přestávky ani k vyzrání, ani k vysušení mohutných betonových konstrukcí (z betonu jsou jen docela subtilní základové patky).
3) zcela odpadá izolace celé základové desky (25 m2) proti vlhkosti a proti radonu, izolují se jen základové patky 0,5 x 0,25 m (9 ks, celkem tedy asi 1,2 m2).
3) tloušťka nosné cihlové zdi by měla být 30 cm, k tomu tepelná izolace (pro chajdu) řekněme 10 cm Ti sebere ze zděné chajdy o vnějším půdorysu např. 25m2 celých 6m2, takže k obývání máš už jen 19 m2 (oproti dřevostavbě, kde Ti obvodové stěny seberou jen 2,6 m2, takže k životu máš 22,4 m2). Dřevostavba Ti tedy při podobných rozměrových a tepelně izolačních parametrech poskytne o 3,4 m2 navíc než zděná chajda, což je např. místo pro DVĚ postele v chajdě navíc. Anebo např. o koupelnu uvnitř navíc. Nestojí i tohle za úvahu?
4) hořlavost konstrukcí? Když vnější opláštění chajdy uděláš z Cetrisu a podobnou skladbu konstrukce uděláš i na krovu i v podlaze, tak

I.   z vnějšku nevyhoříš, Cetris i pálené střešní tašky jsou nehořlavé materiály. Hořlavé jsou „jen“ latě mezi nimi, ale ty lze natřít (oficiálně) nehořlavým nátěrem, pokud o to budeš stát.
II.  i kdyby Ti hasiči při event. požáru (zvenčí) chajdu prolili hektolitry vody, dovnitř obytného prostoru se Ti voda skoro vůbec nedostane, cetris ji nepropouští (rizikové jsou "pouze" konstrukční spáry).

Balistická ochrana je u dřevostavby samozřejmě nulová, ale i na tohle mám pro spřátelené soukromé zájemce řešení.
 
Jestli chceš, přijeď se podívat na naši chajdu (lokalita Bouzovsko), ukážu a vysvětlím v praxi - nejsem žádný teoretik.

Nalim

SoňaR

  • Host
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #43 kdy: Červenec 31, 2016, 08:17:48 odpoledne »
No já bych teda raději stavěla pomaleji, ale bytelný barák, o kterém budu vědět, že vydrží.
Ty skeletové stavby mají pro mě jednu nevýhodu - nejsou příliš odolné. A jelikož se očekává nárůst
(množství i síly) extrémních povětrnostních jevů, tak bych raději volila pevný, těžký, poctivě postavený cihlový barák.
Však to známe z Ameriky - zafouká a krajinou se kutálí celé tyto skeletové baráčky, nebo jejich části.
Nebo volně odplouvají po vodě.

A když jsme u toho stavění ze šutru - já bych si k tomu cihlovému baráku přistavěla kamenej špajz  ;)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #44 kdy: Červenec 31, 2016, 09:17:07 odpoledne »
A když jsme u toho stavění ze šutru - já bych si k tomu cihlovému baráku přistavěla kamenej špajz  ;) 
Kamennej špajz -- proč né.
Aby jsi mohla využít tepelnej potenciál kamene, musel by ten špajz mít alespoň metrový stěny.
Pokud chceš "chladnou místnost", je lepší udělat dvojitou stěnu, se vzduchovou mezerou (stačí mezera 5 - 7 cm).
Kamarád kyýýýsi koupil bejvalou hospodu. Tam byla cihlová "lednice".
Byla to 30 cm stěna, 5 cm mezera a znova 15 cm stěna.  Do tý lednice navozili v zimě bloky ledu, a chladili pivo až do další zejmy.
Podlaha tam byla cihlová, a spárama se roztátá voda ztrácela. Ale jak byl udělaanej strop nevím.  Tenkrát jsem se o to nezajímal  :-\
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #45 kdy: Červenec 31, 2016, 09:19:59 odpoledne »
Taky dobrý.... škoda, že nevíš ten strop. Já totiž pořád koketuju s myšlenkou, že si ten špajz na chalupě přistavím  :)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #46 kdy: Červenec 31, 2016, 09:29:45 odpoledne »
No - strop nejspíš taky dvojitej.
Navíc - dneska máš možnosti polystyrenu a spoustu jiných izolací  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #47 kdy: Červenec 31, 2016, 10:00:37 odpoledne »
To jo, ale já tyhle materiály nemám ráda...

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #48 kdy: Červenec 31, 2016, 10:19:52 odpoledne »
To jo, ale já tyhle materiály nemám ráda...
Ráda - nerada. 
Na izolaci dveří je to vynikající.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Stavění ze šutru(kamení)
« Odpověď #49 kdy: Červenec 31, 2016, 10:41:35 odpoledne »
Na požádání dodám pro inspiraci souřadnice volně přístupných starých (+/- 150 let, spíš o dost víc) zčásti zasypaných pivovarských sklepů kousek od Šumperka (škoda že nejsou k mání, zatím...). Jako děti jsme s tam něco nablbli...stejně jako u toho vraku kombajnu nad jezem...
Nemyslím, že by ty sklepy měly dvojité stěny (i když to nevím jistě), ale jsou hodně hluboko v zemi - tak to možná supluje ty dvojité stěny....
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.