Autor Téma: Brambory  (Přečteno 34502 krát)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Brambory
« Odpověď #250 kdy: Leden 02, 2018, 05:54:47 odpoledne »
no, je to těžké, protože lilkovité jsou obecně náchylné na plísně, a ty přežívají právě v půdě. Takže bude záležet na prioritách...Pokud máš zahrádku jako koníček, pak na tom moc nezáleží, pokud však počítáš se soběstačností, budeš muset ctít pravidla přírody, do kterých lidi moc pindat nemůžou, páč nedohlídnou na širší souvislosti. Takže se mi líbí jednoduchá a naprosto účinná pravidla sedláka, sám to dělám podobně, přičemž moje paní určuje, co kam půjde, má to zaknihováno co kde kdy bylo a funguje to bezvadně. Dnes si těch pravidel nemusíme všímat, když to nevyroste, tak si to koupíme, ale v budoucnu budou karty jinak rozdány.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #251 kdy: Leden 02, 2018, 06:28:10 odpoledne »
Vím, že je to blbost. Proč vymýšlet něco co funguje xx let.

Jen myslím, že je rozdíl zahradničit na 500-1000m2 a na poli.

SoňaR

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #252 kdy: Leden 02, 2018, 06:59:15 odpoledne »
Střídání plodin je základ. Nejen kvůli škůdcům, ale i kvůli rozdílným nárokům na živiny. Na menších pozemcích je obvyklý 3letý cyklus, protože se plodiny dají rozdělit do 3 skupin dle náročnosti na živiny. Brambory patří do té první. Jenže třeba drátovce to stejně nevyřeší, zejména na menších pozemcích. Je to sice krásná myšlenka, ale nestačí, a je třeba hledat další doplňující způsoby. Drátovci nemilují jen brambory, ale třeba i mrkev a salát (obojí druhá trať), kukuřici, řepku, cukrovou řepu.. a nepomůžete si ani tím, že daný pozemek necháte na píci a osejete ho třeba jetelem, to je pro drátovce ráj. Stejně tak zelené hnojení i hnojení kravským hnojem dělá drátovcům jen radost a poskytuje jim hojnost krmení. Takže kdo si nechce občas na podzim pohnojit dusíkatým vápnem a má na svém pozemku drátovce, nezbývá než rozestavět kolem budky pro ptáky, nainstalovat pasti a na těch nejhůře napadených pozemcích pěstovat luštěniny.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Brambory
« Odpověď #253 kdy: Leden 03, 2018, 09:01:24 dopoledne »
Já tomu tedy nerozumím abych radil, ale přemýšlím co se s tím vápnem vše poničí, jestli je to tak výhodné než třeba na to místo dát hrášek, fazole, pohanku nebo něco jiného co drátovci nemusí a zvládne to místní podmínky, pořádně zrotavátorovat a nahnat tam slepice? třeba na dva tři roky. Máte někdo zkušenost s tímto postupem?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Brambory
« Odpověď #254 kdy: Leden 03, 2018, 10:48:18 dopoledne »
to máš těžký....záleží na tom, jak to cejtíš....jestli jsi purista,jako já, pak do půdy nikdy nedáš nic, co by jí ublížilo, nebo tradicionalista, který ctí a chápe moudrost předků a chápe jejich principy, nebo někdo jiný. Každej to vidí jináč.

SoňaR

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #255 kdy: Leden 03, 2018, 11:15:45 dopoledne »
Já tomu tedy nerozumím abych radil, ale přemýšlím co se s tím vápnem vše poničí, jestli je to tak výhodné než třeba na to místo dát hrášek, fazole, pohanku nebo něco jiného co drátovci nemusí a zvládne to místní podmínky, pořádně zrotavátorovat a nahnat tam slepice? třeba na dva tři roky. Máte někdo zkušenost s tímto postupem?

Opakované zapracování pozemku je taky možnost, jak omezit výskyt drátovce. Musí se provádět za teplého počasí, kdy jsou larvy blíže k povrchu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #256 kdy: Prosinec 21, 2018, 09:11:59 dopoledne »

Nalim

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #257 kdy: Prosinec 21, 2018, 05:23:08 odpoledne »
to máš těžký....záleží na tom, jak to cejtíš....jestli jsi purista,jako já, pak do půdy nikdy nedáš nic, co by jí ublížilo, nebo tradicionalista, který ctí a chápe moudrost předků a chápe jejich principy, nebo někdo jiný. Každej to vidí jináč.
ještě bych zmínil jeden zajímavý směr hospodaření, rozvíjející moudrost předků: biodynamické hospodaření (dle Rudolfa Steinera) skloubené s respektováním výsevních dnů (dle Marie Thunové). Němečtí soudruzi ve spolupráci se sovětskými vzory na pozemcích výzkumáku v Potsdam u Berlína - několik po sobě jdoucích let po Černobylu - údajně prokázali, že pozemky takto obhospodařované se významně rychleji zbavily RA kontaminace. Osobně jsem (asi před 15 lety) mluvil s člověkem, co byl u toho, a přednášel o tom.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Brambory
« Odpověď #258 kdy: Prosinec 21, 2018, 06:09:49 odpoledne »
steiner a hauschka, to jo, ale to funguje v německu, rakousku a jinde, nikoli u nás. Jednak to je otázkou důvěry a edukace zákazníků, jednak poctivostí pěstitelů a dílem to je poctivostí kontrolních orgánů, což je u nás těžký problém, i když je kontrolní organizací DEMETER, tak se česká ulička promítla i zde. Nejsme na biodynamiku zvyklí, zařízení, ani dosud připraveni, či zralí.Ale v rakousku nikdo o biodynamice nepochybuje a já osobně mám několik přátel z toho oboru. Jeden má farmu, kterou zakládali v steinerových časech a jede nonstop dodnes.V pohodě, zdraví a vážnosti. U nás se ozve armáda chytrých a začne kázat bludy o šarlatánech a zaříkávačkách.Mně osobně biodynamika velmi imponovala, vlastně i kvůli tomu, že byla v rozporu s vědeckým realismem, přísně diktovaným masám....
Moje pozemky splnují po dvaceti letech bez chemie všechny atributy pro biodynamiku,ba dokonce mám za sebou kontrolní rozbory půdy od demeterů....Ale nejedná se o nenáročnou kratochvíli, ale o poměrně složitý a sofistikovaný systém šetrného pěstování, před kterým se i jámusím poklonit.Mám respekt a úctu.Byl jsen na pár workshopech přes dynamiku a lidi v tom oboru jsou parádní....Možná jednou, kdo ví.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #259 kdy: Prosinec 21, 2018, 06:39:16 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #260 kdy: Prosinec 21, 2018, 07:07:32 odpoledne »
Plánuji 300m2 hustě. Sázím 2kg brambor na 1m2.

Tedy až v roce 2020. Rok 2018 byl tak drcující, že zkusim v roce nepěstovat a uvidim jestli v roce 2020 bude stejná invaze.

Vím, že je to divné, ale od zemědelce koupim 300kg za 600kc a vypěstuji 300kg velkých brambor, které prodám za 9000 Kč. A zabere mně sázení den. Rychlé prachy, kdyby nebylo toho amíka.:)

Nalim

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #261 kdy: Prosinec 21, 2018, 07:59:26 odpoledne »
Sahawe, kdysi jsem 3 roky po sobě respektoval výsevní kalendář od Marie Thunové např. na bramborách na zahradě, a mandelinku jsem po ty 3 roky ani nemusel sbírat - fakt jen sem tam se dal najít jen jednotlivý brouk. Že by to byla po 3 roky jen náhoda? A nejsem zdaleka sám, kdo tohle zažil.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #262 kdy: Prosinec 21, 2018, 08:55:10 odpoledne »
Představ si, že jsi prepper, který věří, že brambory jsou důležité pro PA. A víš, že tedy každou zimu musíš mít alespon 50kg na osobu na setí. A nemáš velkou zahradu a taky techniku a čas. K tomu bůda je často jílovitá. Zjístíš, že stačí zajet k místnímu zemědělci a koupit si od něj krmné brambory za 2 Kč/kg. Je Vás třeba v rodině 4 lidi, ale máš i příbuzné, tak si vezmeš 600 kg. Stojí tě to 1200Kč a benzín. Manželka kroutí hlavou a ty ji vysvětlíš, že 1200 Kč získáš a zpět. Na jaře máš sklep brambor. Tak máš jediné řešení vysázet brambory hustě do rýh v zemi. A kupodivu něco vyroste. A hned máš nové brambory za 20 Kč/kg. Cizím lidem je prodáš jako chemicky nesetrené i za 40Kč/kg.  Tak ti stačí ze 600kg ti vypěstovat jen 60kg, abys ušetřil za jídlo 1200Kč. A to z těch 600kg získáš určitě.

To je jedna nevýhoda prepperství, že si musíš dělat zásoby. Byl to příklad.

Ten člověk, ktery tak roky pěstuje nemá mandelinku. Žije ve městě a má jen malou zahradu. Myslím, že hlavní důvod je, že v okolí nikdo nepěstuje nechemicky brambory. Když jsem žil v Pečkách, které je taky město, i když malé, tak se u mně neobjevila mandelinka.

Vím, že někdo zkrmuje brambory prasaty nebo je dává slepicím. On to nemohl, protože chovat prase ve městě je problémové.

Já jeho způsob kopíruju asi 4 roky. Jedne rok v Pečkách, kde jsem měl super uspěch díky tomu, že neni mandelinka a pak tady v Chedrbí, ale mandelinka mně níčí.

Už jsem se setkal s preppery, kteří mluvili o svaté trojici : zelí,brambory,červená řepa. A jak se dá na tom přežít a je to budoucnot v PA. Háček byl, že neměli ani kilo brambor. Při pokusech jsem zjístil, že pokud nechci mít hlad, tak musím sníst 5-6kg brambor denně. 365x5 je 1800kg. Kolik pak musí mít prepper uskladněný každý rok ve sklepě, aby mohl v PA dost jídla? :)


Ty preppeři nemusí mít zásoby. Vědí, že zde skladuji pro jiné preppery brambory, tak si vezmou.:)) Tedy tento rok ne.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Brambory
« Odpověď #263 kdy: Prosinec 22, 2018, 02:59:35 odpoledne »
na mandelinky se užívá olej ve vodě, kterej těm sviním zacpe dejchání.Emulguje mazlavým mejdlem, přihodíme li odvat z čili papriček a černého pepře, funguje to na všechna vývojová stádia. Hotový přípravek na bázi indického dřeva vyrábí biocont laboratory.Osobně používám i výluh z bylin a jde to. Plísně jsou zvládnutelné pouze výběrem odrůdy, řádkováním ve směru větrů a pomocí jích, které zpevní pletiva rostlin, jako přeslička, rebarbora a jiné.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Brambory
« Odpověď #264 kdy: Prosinec 22, 2018, 09:25:25 odpoledne »
Mandelinku výborně sbírá krůta bronzová. Dává si záležet. Ale co jsem vypozoroval, vezme jen to, co je na listech...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Brambory
« Odpověď #265 kdy: Prosinec 23, 2018, 08:19:55 dopoledne »
Mládeži, vy si to asi nepamatujete, ale já ještě chodil se školou na celodenní výlety do polí, a sbírali jsme "Americké brouky".
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory
« Odpověď #266 kdy: Prosinec 23, 2018, 05:14:01 odpoledne »
Sahawe, já tomu nerozumím.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Brambory
« Odpověď #267 kdy: Prosinec 23, 2018, 05:30:22 odpoledne »
Pokud věříš, že může nastat kolaps a chceš pěstovat brambory i po kolapsu, tak musíš skladovat větší množství, než jako rodina sníte.
Na vesnici je možnost sehnat krmné brambory za 1-2Kč/kg. Pak si člověk nakoupí do zásoby. Měl by na jaře zasadit jen tolik brambor, aby sklidil tolik, aby rodina měla jídlo + zásoby na sázení na další rok. Ale pěstovat normálně brambory zabere hodně času.
Když je jen zakope, tak mu něco vyroste a má dost brambor  i na kolaps. Ale proč je uskladnit na další rok na sázení, když je může se ziskem prodat. 

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory
« Odpověď #268 kdy: Prosinec 23, 2018, 06:02:12 odpoledne »
Jasně, to co vypěstuješ to spotřebuješ a sadbu koupíš. To dělá většina lidí, jen nepoužívají na sadbu krmné brambory.
Jen jsem zvědav, kdo v případě kolapsu bude prodávat brambory. Jistota je něco si nechávat pro strýčka příhodu.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory
« Odpověď #269 kdy: Květen 07, 2019, 08:32:02 odpoledne »
Dnes mi zmrzly brambory. Mám z poloviny černé natě. Nemám s tím zkušenost, vzpamatují se?

Nalim

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #270 kdy: Květen 07, 2019, 08:41:53 odpoledne »
To je "ve hvězdách". Jestli je můžeš zavlažit, to jim může trochu pomoct.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Brambory
« Odpověď #271 kdy: Srpen 28, 2019, 12:14:27 odpoledne »
Na otázku z května odpovím, že zmrzlé natě krásně obrazily a byly pod nimi krásné brambory.
Nyní mám dotaz na využití zelených brambor. Dají se zkrmit některými zvířaty?  A je jedovatá jen ta zelená část, nebo celá brambora?
A ještě jeden dotaz mimo téma, proč mi nejdou vkládat smajlíci?

SoňaR

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #272 kdy: Srpen 28, 2019, 01:51:27 odpoledne »
Jedovaté jsou zelené části hlízy, ale i hlízy nezelené, které jsou staré, seschlé, hodně naklíčené, klíčky samotné a slupka starších brambor. Solanin je jedovatý i pro zvířata.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Brambory
« Odpověď #273 kdy: Srpen 28, 2019, 06:33:51 odpoledne »
K tomu solaninu vkládám zajímavý příspěvek....jeho množství se dá významě snížit okyselením vody v niž se brambory vaří...také vyluhování pomůže drobnější pokrájení. a samozřejmě oloupat, vykrájet a vodu slít a nepoužívat na nic kromě agrochemického postřiku...jako osvědčené antidotum se přidává po staletí kmín...
zdroj: https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76596.aspx

Hlízy kulturního druhu bramboru (Solanum tuberosumL.) obsahují toxické, hořké glykoalkaloidy alfa-chakonin a alfa-solanin, které se dříve nazývaly solanin, a které představují asi 95 % glykoalkaloidů brambor. (Alkaloidy jsou dusíkaté bazické sloučeniny, vznikající jako sekundární metabolity a vykazující v závislosti na konzumovaném množství různé biologické účinky. Vyskytují se nejčastěji v různých částech vyšších rostlin, někdy ale i u určitých druhů mechů hub a bakterií).
Glykoalkaloidy jsou v různých částech rostliny bramboru rozloženy velmi nerovnoměrně. Největší množství solaninu je v květech a klíčcích, méně pak v hlízách. Z celkového množství glykoalkaloidů v hlíze je 30–40 % ve slupce, kolem oček a v klíčcích. Oloupáním hlíz dochází k odstranění zhruba poloviny solaninu. Vyšší množství solaninu obvykle obsahují drobnější hlízy, jeho hladina se může rovněž značně lišit u jednotlivých odrůd. Množství solaninu v bramborových hlízách se ve většině případů pohybuje značně pod hodnotou 200 mg/kg, která je vyhláškou MZ stanovena v potravinách jako maximálně přípustné množství, a zpravidla neovlivňuje kvalitu a nezávadnost potravin. Někdy ovšem může docházet ke zvýšení jeho obsahu vlivem podmínek růstu, intenzity a spektrálního složení světla, mechanického poškození, doby sklizně, resp. rozdílné fyziologické zralosti hlíz atd. Intenzivním působením světla a vlivem poranění se může biosyntéza glykoalkaloidů zvýšit výjimečně až o 400 %. Vizuálně se zvýšený obsah solaninu projeví zezelenáním hlízy.
Odhadovaná smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 a 500 mg. Při mírné intoxikaci se objeví závratě, bolesti hlavy a břicha, zvracení, průjmy a v některých případech může dojít i ke zvýšení teploty.
Solanin je při běžném tepelném zpracování brambor značně stabilní. K jeho destrukci nedochází ani při výrobě bramborových lupínků a hranolků, naopak se jeho relativní množství v důsledku ztráty vody během smažení zvýší. Při vaření ve vodě se solanin z části vyluhuje. Vyluhované množství se může zvýšit přídavkem kyseliny octové (0,3 % kys. octové sníží obsah solaninu ve vařených bramborách až o 85 %). Při skladování brambor jsou optimální podmínky pro prevenci tvorby glykoalkaloidů vyšší teplota a nižší relativní vlhkost. Vzhledem k relativně nízkému obsahu solaninu a jeho vyluhování během vaření, otrava z bramborových hlíz ve většině případů nehrozí. Přesto se ale doporučuje před použitím brambor pečlivě vykrájet očka s klíčky a odstranit zelené části hlíz. Nejvhodnější není ani vaření brambor ve slupce v jarních měsících.
V posledních letech se věnuje stále více pozornosti zdravotním rizikům z přírodních toxických látek obsažených v kulturních rostlinách, mezi než patří i glykoalkaloidy. Vyhláška č. 305 ministerstva zdravotnictví uvádí pro brambory nejvyšší přípustné množství glykoalkaloidů 200 mg/kg.
Ve formě soli s kyselinou chlorovodíkovou (solaninhydrochlorid), která je rozpustnější, se solanin používá v zemědělství k postřikům jako insekticid. V minulosti byl používán jako prostředek k léčbě bronchitidy, astmatu a epilepsie. Jako anticholinergenní činidlo může pomáhat při potlačování projevů rýmy a kašle. V poslední době jsou však tyto efekty zpochybňovány.   

SoňaR

  • Host
Re: Brambory
« Odpověď #274 kdy: Prosinec 06, 2019, 05:04:32 odpoledne »
Můžete mi prosím někdo říct, jaké má odrůda Anuška výhody oproti jiným odrůdám? Tady je pomalu problém sehnat jinou odrůdu. Já teda po zkušenosti s Anuškou můžu akorát říct, že na uskladnění nic moc, protože to brzy klíčí.