Autor Téma: Brambory  (Přečteno 30668 krát)

Offline Ormien

• Gardening
Re:Brambory
« Odpověď #100 kdy: Leden 05, 2013, 07:14:50 odpoledne »
Pěstujete někdo batáty?
Letos jsem to poprvé zkusila, a to proto, že batáty nejsou tolik závislé na délce osvětlení, takže by se možná daly pěstovat přes zimu. Zato ale potřebují potvory teplo. Než se mi podařilo přesvědčit batátu, aby milostivě vygenerovala pár kořínků a výhonků, trvalo to asi 2 měsíce, přičemž batáty z velkoobchodů jsou podle mě po smrti, na ty nezabralo vůbec nic. Vyrašily jen batáty od freshbedynky.cz. Batátu s cca 30cm výhonky jsem nasadila to přepravky s proděravělým dnem, ujala se bez problémů, ale od té doby se ani nehnula, takže teď řeším otázku osvětlení a tepla. Dál se uvidí. Přinejhorším musí vydržet do května, než bude teplo.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #101 kdy: Leden 05, 2013, 07:24:57 odpoledne »

štika

• Host
« Odpověď #102 kdy: Leden 05, 2013, 07:54:15 odpoledne »
Na modré brambory bych si asi těžko zvykala kvůli barvě,Mám ráda pěkně žluťoučké. Už tak mi vadí,že se zbarví v borčši od červené řepy.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #103 kdy: Leden 05, 2013, 08:32:41 odpoledne »
Boršč, ten já miluji.. Musí v něm lžíce stát!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #104 kdy: Leden 05, 2013, 08:47:20 odpoledne »
Kolega v práci prý modré brambory pěstoval a prý byly velmi chutné. ale je to info z druhé ruky.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #105 kdy: Leden 05, 2013, 09:13:41 odpoledne »
Boršč, ten já miluji.. Musí v něm lžíce stát!
Zrovna jeden takový dojídám - mňam - jeden z nejchutňejších vynálezů(dle mého) slovanské kuchyně.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #106 kdy: Leden 09, 2013, 04:09:02 odpoledne »
Pěstujete někdo batáty?
Starkl letos nabízí batáty Inca-gold, katalog str. 15 dole...

Jacob

• Host
« Odpověď #107 kdy: Únor 15, 2013, 08:43:52 dopoledne »
Pěstujete červený brambory?

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #108 kdy: Únor 15, 2013, 12:34:19 odpoledne »
Ano, ale není žádný rozdíl mezi nimi a žlutými. Jde spíše o vlastnosti odrůdy než barvu slupky.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #109 kdy: Únor 15, 2013, 12:46:06 odpoledne »
Já myslím, že se méně rozvaří. Ale zase na loupačku mi lépe chutnají žluté. ;) Jinak je to putna.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #110 kdy: Únor 15, 2013, 01:17:56 odpoledne »
Základní otázkou je, co to jsou "červené" brambory - žluto/bělomasé brambory s červenou slupkou? Nebo červenomasé brambory?
Ráda bych letos vyzkoušela pěstování modrých (fialovomodrý vnitřek, odrůda Valfi) i červenomasých brambor. Důvod: barviva v nich obsažená (antokyany) mejí výrazně pozitivní reference z hlediska dopadu na zdraví (obsažené i v borůvkách, ostružinách, červené řepě), ale skladovatelných potravin (v syrovém stavu) s obsahem antokyanů je málo.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #111 kdy: Březen 01, 2013, 09:02:10 dopoledne »
Vcera jsem se koukal do 2 kyblu s bramborami, ktere byli zakryty s hadrem a copak nevidim. Oni jsou krasne pekne a vypada to, ze je budu moc sazet. Zadna plisen nebo vychle. Docela mne to prekvapilo. Taky netopim a tak v mistnosti je jen 5 stupnu asi. 

Sklizel jsem brambory asi v polovine listopadu.

Miro69

• Host
« Odpověď #112 kdy: Březen 01, 2013, 09:38:29 dopoledne »
Nakupujete sadbové zemiaky, alebo používate z vlastnej sadby? Aký je rozdiel vo výnosoch?

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #113 kdy: Březen 01, 2013, 10:06:35 dopoledne »
Kupujeme brambory od zemědělce a ty, které nám chutnají, tak na jaře vysadím...ale nemáme jich moc, o soběstačnosti se nedá mluvit - zatím.
Máme ale osvědčené zemědělce a jejich brambory jsou dobré, bereme červené i žluté...

štika

• Host
« Odpověď #114 kdy: Březen 01, 2013, 10:56:44 dopoledne »
Brambory zatím nesadím,ale máme v místě bydliště jednak školku(stromy,keře,růže),které si sami pěstují a mají i pole na brambory na uskladnění a sázení.Jsem s nimi spokojená.
Říká se,že nejlepší je brát z místa pěstování kvůli klimatu.
I když je pravda,že tatínek do Zlína přivezl broskvoň,kterou jsme po uschnutí po 21 letech museli skácet.A byla každý rok obsypaná,i když občas měla kadeřavost.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #115 kdy: Březen 01, 2013, 11:14:23 dopoledne »
Babicka a tatka brali vzdy z predchozi urody. Tedy pokud neco zustalo. Zasazeno 1 kybl brambor. Vynos 2 -3 kyble. Bez prihnojovani a starani. Jen zasadili a hotovo.

Taky jdu cestou minimalnich nakladu a prace.  ;)

Miro69

• Host
« Odpověď #116 kdy: Březen 01, 2013, 11:42:01 dopoledne »
Pri použití vlastnej sadby je úroda len 20-30, maximálne 50 percent úrody ktorú možno dosiahnúť certifikovaným sadivom. Dôvodom sú virózy. Virózou napadnutý trs dáva zemiaky malej veľkosti a tie sú potom záhradkármi použité ako sadivo.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #117 kdy: Březen 01, 2013, 11:57:13 dopoledne »
Nemyslim si, ze je to ovlivneno pouziti vlastni sadby. Bylo mi receno od zahradkare, ze pouziva svoji sadbu, ale poradne hnoji kravskym hnojem a pouziva kompost a ma az 8-10 urodu.

Sazbove brambory jsou jen vybrane brambory urcite velikosti a vypadajici pekne.

Miro69

• Host
« Odpověď #118 kdy: Březen 01, 2013, 01:09:21 odpoledne »
Sadbové zemiaky sú pestované špecializovanými firmami a kontrolované. Pestované sú vo vyšších nadmorských výškach, kvôli voškám. Sú ošetrované proti voškám počas celého veget. obdobia. Vošky sú prenášačmi viróz z chorých zemiakov na zdravé. Keď majú zemiaky sadbovú veľkosť, tak sa chemicky-desikáciou zastaví rast vňate. Po zbere sa robí Elisa test na prítomnosť vírusov. Ak sa objaví vyšší podiel infikovaných hľúz, tak sa porast zamietne.
Organické hnojenie pred sadbou je samozrejmé.

veiko

• Host
« Odpověď #119 kdy: Březen 01, 2013, 01:20:44 odpoledne »
Myslím, že pak dochází ke zreslování příprav. Měli bychom brát skutečný výnos brambor po PA.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #120 kdy: Březen 01, 2013, 02:11:02 odpoledne »
Myslím, že pak dochází ke zreslování příprav. Měli bychom brát skutečný výnos brambor po PA.
Pokud nepoužiješ čerstvou sadbu a nežiješ v nadmořské výšce nad cca 400 -450 m počítej, že sklidíš tak 50% - 75% toho co s čerstvou sadbou. Já to udělal 2x v životě a vždy na to doplatil.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #121 kdy: Duben 19, 2013, 06:26:18 dopoledne »
Vcera jsem nasel 4 brambory v zemi, kde byli minuly rok brambory. Byli perfektni stavu. Rozhodl jsem se, ze pokud  sezenu dost pisku, tak budu tuto zimu nejake brambory skladovat v pisku a zjistim jestli mohu ziskat taky takove. Pak moje predsudky, ze skladovat brambory ve velkem mnozstvi v domacich panelovych podminkach je tezke.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #122 kdy: Duben 19, 2013, 05:39:29 odpoledne »
Problém je v teplotě - při vyšší víc dýchají atd.  Pokud byly v zemi venku, mimo dosah mrazu tak je to pro ně téměř ideální.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #123 kdy: Duben 19, 2013, 05:48:34 odpoledne »
Taky jsem takhle našla pár zdravých, nenaklíčených brambor v hlíně a přemýšlím o tom, že příští rok zkusím vysadit brambory už na podzim a zastlat je podestýlkou od koní, příp. zakrýt černou textilií - obojí na jaře jen stáhnu, aby se země začala prohřívat. Dala by se tím ušetřit práce s nakličováním a sázením. Ale začnu s malou plochou...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #124 kdy: Duben 19, 2013, 06:22:06 odpoledne »
Kolik sklizite brambor? Ja mam jen 2,5 az 3 krat tolik co jsem zasadil. (Bez hnojeni)

Offline Redot

« Odpověď #125 kdy: Duben 19, 2013, 08:00:01 odpoledne »
loni 60 kg do země a zhruba 300 kg ze země,  hnojím koňským hnojem ale neměli jsme čas přihrnovat takže jen sem zasadil  jednou vyplel a pak kopal

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #126 kdy: Duben 20, 2013, 06:26:53 dopoledne »
Dal jsem si brambory do bedynky. Znam jednoho pana, ktery uz davno je dal predklicit a myslim, ze uz je ma vysazene na zahrade a pripravenou pro jistotu prekrytou slamou a cernou folii. A uz pripravuje dalsi varku do bedynek, aby mohl zasadit znova. Zkusim si vzpomenout jak velke urody dosahuje. Brambory pouziva vetsinou ke kmrneni zvirat.
Mam jen 3 bedynky.:(  Ve dvou jsem prikryl zeminou a v jedne jsem na jednu vrstvu dal druhou a neprikryl.

A vysadil jsem i nejaky ten natesno radek.

štika

• Host
« Odpověď #127 kdy: Duben 20, 2013, 07:06:25 odpoledne »
Jak sázíte brambory.Celé nebo jak jsem se dozvěděla rozdělené s očkem?
Pak bych nemusela kupovat tak velké množství.
A jaké je množství asi na 100 m2 ? (já si to pak vynásobím).
Jsem v tomto laik ale příští rok to bude na chalupě určitě lepší.
Ale říká se,že první sadba blbce má největší úrodu. :D :D :D

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #128 kdy: Duben 20, 2013, 11:18:03 odpoledne »
Brambory malé vcelku, pokud jsou větší tak rozříznuté. A nebo pokud je málo sadby tak taky řežeme. Na 100 m2 je potřeba asi 25 - 35 kg brambor. Záleží na velikosti hlíz a na hustotě sázení  U nás se používá taková pomůcka - sází se do řádků vzdálených 2 "mužské šlapy" od sebe a vzdálenost v řádku 1 "šlapu" což odpovídá přibližně 60 x30 cm.

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #129 kdy: Duben 21, 2013, 01:08:45 dopoledne »
Zdravím.
A já k tomu dodám, že pokud sázím do květináčů (sadbovač) tak z jedné brambory udělám klidně i tři. Podmínkou je aby řezná rána byla v pohodě jinak to shnije dřív než se to dostane do půdy. Namočím je do hypermanganu, roztok silně červený asi jako víno (ne jak se doporučuje pouze růžový) a po okapání, řezné rány obalím buď v drceném dřevěném uhlí a nebo popelu ze dřeva. Řezné rány musí zaschnout a tak jakoby se svraštit. Taky musíte zabezpečit, že na každém dílku brambory je tzv. OČKO nejlépe již narašené. No a na Josefa jdou do země a nekoukám (jako letos) zda je venku teplo a nebo padá sníh. Teda dal jsem jich ven pouze polovinu přeci jenom jsem měl strach, a brácha se smál co tam v té skoro vánici dělám. No ale ty co jsem zasadil v té zimě nezahálely a dělaly kořeny, dnes již některé píchají klíče ven. Ty co jsem zasadil minulý týden jsou ještě v zemi.
Miki.

Permabak

• Host
« Odpověď #130 kdy: Duben 24, 2013, 06:31:46 odpoledne »

origosch

• Host
« Odpověď #131 kdy: Květen 01, 2013, 07:33:32 dopoledne »
Zkusim si vzpomenout jak velke urody dosahuje.
Ranné brambory maji menší výnos.

Karolik

• Host
« Odpověď #132 kdy: Květen 01, 2013, 09:15:42 dopoledne »
pro inspiraci

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #133 kdy: Květen 01, 2013, 10:32:15 dopoledne »
Zdravím.
Kdyby u příspěvku bylo pár slov jak to pěstovat tak bych tě Karolíku jen chválil.
Takže jak to dělat ? :
Tohle je velmi dobrý způsob jak pěstovat brambory. Ekonomicky velmi výhodné, nenáročné na práci a ničení plevelů. Navíc nepoužívám pytle bramborové z  textilu (tkaniny, ty jsou za dvě sezóny zhnilé), ale ty odpadkové ze silnějšího černého igelitu dají se použít i ty rašlové jsou s oky a z umělých vláken. Půda se v pytli lépe prohřeje a neutíká voda ze zálivky (u těch igelitových), navíc je použiji mnohokrát. Zemina se musí postupně doplňovat tak jak brambory rostou. Za celou sezónu jsou tak okolo 80 cm vysoké a jsou přímo napěchované bramborami. Do pytlů dávám všechnu organiku z okolí, trávu natě a i třeba starý papír, krabice natrhám na kousky a zasypu zeminou. Fantastická úroda. A na podzim máte všechen odpad rozložený na kompost.
Miki.

Karolik

• Host
« Odpověď #134 kdy: Květen 01, 2013, 10:41:14 dopoledne »
Fotografie mluví za tisíc slov. ;)

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #135 kdy: Květen 01, 2013, 11:00:38 dopoledne »
Zdravím.
Plný souhlas ale kde tam můžeš najít to o těch pytlích a té organice. Bohužel pro vás, je pravdou, že mladá generace raději zhlédne foto (video) ale ty slova jsou též potřeba, na jemné postřehy (postupy) ani ta fotka nestačí. Bohužel potom jsem svědkem, že ten dotyčný nad problémem stojí a neví jak prakticky a nebo to dělá (nevědomky, částečně) špatně.
Prostě když něco dělám tak to musí být co nejefektivnější a v rámci možností dokonalé.
V PA době by se to mohlo šeredně vymstít. Přesto díky za příspěvek.
Edit :
Doporučuji přečíst můj příspěvek na : http://www.prepper.cz/index.php/pestovani/109-pestovani-brambor-v-pytlech-sudech

Miki.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #136 kdy: Květen 01, 2013, 05:16:54 odpoledne »
Já děkuji za foto i za slovní postup...díky, Miki, za tip na pytle...vyzkouším tak pár brambor i rajčata...

Jen mi není jasné to dosypávání hlíny...když už tam mám zelenou listovou část, tak to mám zasypat další vrstvou a ty listy se proderou znovu?

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #137 kdy: Květen 01, 2013, 05:53:41 odpoledne »
Řekla bych, Retti, že je třeba obsypávát stonky jen do výše horního patra listů. Něco zeleného vždycky musí zůstat ve stavu vyčnívajícím nad zem. A jakmile to zase povyroste, pokračuješ v zasypávání. Tipuju to na dosypávání max. 1x měsíčně, možná 1x za 6 týdnů.
Kdosi mi kdysi říkal, že není od věci nechat na pytli cca 10 - 15 cm límec (přečnívající okraj pytle nad zeminou), aby se stonky víc a rychleji vytahovaly za světlem. Ale sama jsem to zatím nezkoušela. Tož - mohla bych to ještě letos stihnout, pravda...

Offline Marcus

« Odpověď #138 kdy: Květen 01, 2013, 05:56:04 odpoledne »
take jsem o podobne veci premyslel a letos mam na pokusy hromadu brambor... koupil jsem si blb 25 kg a tedka to nejsem schopen zasadit, tak budu s tim zbytkem, co se mi nepovedlo zasadit bezne, experimentovat a nakonec napisu postrehy, co se mi jak povedlo a osvedcilo
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #139 kdy: Květen 01, 2013, 06:24:44 odpoledne »
Ormien, tak nějak jsem si myslela, že to bude...mám ještě také dost brambor naklíčených...většina už je pod slámou...ale pár pytlů zkusím...díky za odpověď...

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #140 kdy: Květen 01, 2013, 07:01:26 odpoledne »
Zdravím.
Kdyby u příspěvku bylo pár slov jak to pěstovat tak bych tě Karolíku jen chválil.
Takže jak to dělat ? :
Tohle je velmi dobrý způsob jak pěstovat brambory. Ekonomicky velmi výhodné, nenáročné na práci a ničení plevelů. Navíc nepoužívám pytle bramborové z  textilu (tkaniny, ty jsou za dvě sezóny zhnilé), ale ty odpadkové ze silnějšího černého igelitu dají se použít i ty rašlové jsou s oky a z umělých vláken. Půda se v pytli lépe prohřeje a neutíká voda ze zálivky (u těch igelitových), navíc je použiji mnohokrát. Zemina se musí postupně doplňovat tak jak brambory rostou. Za celou sezónu jsou tak okolo 80 cm vysoké a jsou přímo napěchované bramborami. Do pytlů dávám všechnu organiku z okolí, trávu natě a i třeba starý papír, krabice natrhám na kousky a zasypu zeminou. Fantastická úroda. A na podzim máte všechen odpad rozložený na kompost.
Miki.

Miki, co ty všechno nemáš vyzkoušené v praxi.. Také jsem uvažoval o něčem podobném, chci si tímto způsobem vytvářet zeminu na záhony, uvažoval jsem o nějakých plastových profilech, jako o stavebnici, ze které by se dal postupně postavit cca 75 cm až metrový komín plný brambor.. Neplesniví ti to v tom igelitovém pytli?

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #141 kdy: Květen 01, 2013, 07:10:22 odpoledne »
Podle mě se musí aspoň na několika místech pytel perforovat, ať přebytečná voda odteče a trochu to dýchá...

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #142 kdy: Květen 01, 2013, 09:58:28 odpoledne »
Přesně tak, není dobré, aby se v něm na dně hromadila voda, protože začne hnít a zničí i brambory.

Offline Marcus

« Odpověď #143 kdy: Květen 01, 2013, 10:02:50 odpoledne »
dulezita bude i ta hlina... mozna by bylo dobre do ni dat nejake predmety, at ta voda lepe protece a nikde nedrzi

Offline Marcus

« Odpověď #144 kdy: Květen 02, 2013, 09:09:01 odpoledne »
promyslel uz nekdo ty pytle?
co to dat do klasickych igelitovych, co jsou na odpadky a treba, aby se tam nedrzela voda, jim uriznout dno a posadit to na normalni pudu, treba na travnik, kdyby to hnilo, tak to bude zespodu jeste vyzivovat tu pudu

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #145 kdy: Květen 02, 2013, 09:22:36 odpoledne »
O pytlích už tu psal miki...černé pevnější...viz. jeho příspěvek...

To dno bych neuřezávala...jen tam udělám pár děr...

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #146 kdy: Květen 02, 2013, 09:27:38 odpoledne »
A ty pytle máte odzkoušené? Asi v nich budou brambory náchylnější na plíseň. Igelit je zmetek.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #147 kdy: Květen 02, 2013, 09:29:52 odpoledne »
Nemám...ale odzkouším...pár naklíčených brambor mi ještě zbylo...

Offline Marcus

« Odpověď #148 kdy: Květen 02, 2013, 10:54:23 odpoledne »
osobne si take myslim, ze klasicky igelit muze byt probelm, zejmena, pokud bude na Slunci a cele se to bude prehrivat a zaparovat...
nejlepsi by byl asi nejaky pytel necerne barvy nebo nejaky tkany, ci z nejake prodysne latky...ten igelit bych take zkusil, uvidime...
ono se to nakonec da pestovat temer v jakekoli hluboke nadobe... klidne v kyblu ci kosi apod...

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #149 kdy: Květen 03, 2013, 12:08:42 dopoledne »
Což o to, hromadění vody by se dalo zabránit třeba vrstvou rašeliny na dně. Pokud to má Miki vyzkoušené, tak asi ví o čem hovoří. Dovedu si představit sklizeň brambor přes prohazovačku na nějaké větší káře, kterou tu hlínu rovnou odvezu někam, kde jí budu potřebovat. Vysypu pytel, zatřepu prohazovačkou a mám sklizeno.