Autor Téma: Fosfor a jeho deficit v půdě  (Přečteno 1358 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Fosfor a jeho deficit v půdě
« kdy: Říjen 18, 2014, 11:27:30 odpoledne »
Jak (třeba i s předstihem, v před PA dobou) zajistit dostatek fosforu v půdě, pokud možno tak, aby se udržel co nejdéle? Jak to dělali naši předci?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #1 kdy: Říjen 19, 2014, 08:11:39 dopoledne »
Pôda sa nedá trvalo zásobiť fosforom v rastlinám prijateľnej forme - P2O5.  Ak pominiem umelo vyrábané superfosfáty tak pre PA dobu rovnako ako v minulosti sú najvhodnejšími zdrojmi fosforu: močovka, mleté kosti, popol z kostí, trus hydiny
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

CyPro

  • Host
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #2 kdy: Říjen 19, 2014, 08:25:16 dopoledne »
Např. tady:
http://www.goveganic.net/article217.html
Článků a postupů jak na to, existuje mnoho. Stačí pohledat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #3 kdy: Říjen 19, 2014, 08:46:36 dopoledne »
Zajimavost: Fosfor a vapnik dodavali do kompostu v Anglii v minulosti pomoci Kostni moucce z  lidskych kosti.

Offline Týna

  • ***
  • Příspěvků: 38
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #4 kdy: Říjen 19, 2014, 08:50:01 dopoledne »
Naši předci hnojili hnojem, jak jednoduché.
A fosfor do zásoby asi nejlépe sušený drůbeží trus.     http://www.agronavigator.cz/inf_pult.asp?ids=0&ch=0&zobraz=1&id_dotazu=1697

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #5 kdy: Říjen 19, 2014, 09:18:55 dopoledne »
výborné a aktuální téma.Fosfor vždy byl a taky bude problém. Kde chcete vzít na pole pár metráků kostí?
Ani slepičí trus, pokud slepice nebudem krmit zrním s obsAhem sfosforu jej mít nebudou. Ani kosti jej mít nebudou, protože naše půdy jej nemají a tak byl superfosfát prvním umělým hnojivem. Každopádně není, kde brát a jsou tuším dvě poslekdní naleziště na zemi, jedno v číně.
Sice je potřeba trošička, ale je potřeba. Já hnojím 12 let záhumenek hnojem a s fosforem problém nemám, rostliny rostou pěkně, deficit nevidím.
Pro případ deficitu mám však připraveno pár lahví kyseliny fosforečné, které mi v koncentrované formě zaručí doživotní dostatek.
Současné zemědělství však musí ve své  klasické formě hledět na pečlivé zásobení fosforem, neboť v půdě již není. Mám svoji teorii, že s obsahem humusu v půdě se množí mykorhizní houby , které pro rostliny nestravitelné látky zpřístupní, vč fosforu.
Tento problém bude v budoucnu palčivý, protože humus bude stejně nepřístupný, jako fofor.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #6 kdy: Říjen 19, 2014, 10:25:55 dopoledne »
Takže, kromě soli nakoupit i superfosfát, popřípadě tu kyselinu fosforečnou.

Pokud vše, co v PA vypěstujeme na místě i spotřebujeme, tak budeme muset nahrazovat jen fosfor z našich vlastních kostí, přeci jen, pieta je pieta..

Jak zabránit, aby fosfor neodtekl do rybníka?

Už jsem to tu několikrát nakousnu, Votroubku, co si myslíte o rašelině a biouhlu?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #7 kdy: Říjen 19, 2014, 02:11:13 odpoledne »
Rašelina není nějaká zásobárna živin,zlehčuje půdu, ale není v místě potřeby dostupná, navíc se její kyselost musí tlumit něčím zásaditým, což je vápno, které se také musí dovézt.
Biouhel se musí taky vyrábět, vozit z lesa a tak kolem...
Vlastně jdsem příznivcem trvale udržitelných postupů, což je v našem případě ortodoxní rolnictví po staru.
Je to potřeba brát jako trychtýř, do kterého cpeme távu pro krávu, kozu i praůse, podestýlku ve formě darebného sena, nebo i slámy, nebo sušeného řezaného mladého rákosu. Děti natahají z lesa čerlstvě napadané listí, jako podetýlku, z které si dobytek vybere svoje a halouzky vyřezávaných dřevin se pověsí v pugetech na půdu a v zimně se dobytku zlepšují příjem dobrot.
Lidé mají kadibudku na hnojišti a tento hnůj se každoročně v zimně, když je tvrdo stěhuje na humna, aby uhnil a použil se následující podzim.Všechny zbytky rostlinné i živočišné patřili tam, ba i mnohý neřád, propíchlý vidlemi končil ve hnoji, aby obohatil bilanci živin. A ty živiny šly do políčka, které bylo mnohokrát menší, než louky, meze a příkopy, které se sekly, aby se nakrmil dobytek a vznikl hnůj.
Slzy se mi derou do očí, když slyším výkřiky vegetariánů, že zvířata jsou k ničemu.
Vždy tedy trychtýř, kdy široký konec bude louka a úzký konec je pole, role, zahrádka. Loukyjsou extenzivní a nehnojí se.
Tehdy se pracuje s přebytkem živin a lze tak hospodařit bez rizika vymrskání půdy, tedy deficitu živin. Tam už není potřeba živit fosfor či ostatní, protože to prostě funguje.
Vím to dobře, dělám to tak.
Slepice opravdu umí koncentrovat živiny, i fosfor. Dokonce i bez zrní, ovšem potřebují velký , opravdu veliký výběh s keři a zarostlou, bujnou vegetací, kde se hmyzáci zdržují a množí.Vyplavování fosforu neřeším, i když mám zásobu fosforu, zatím ji nepotřebuju, protože udržuju půdu v pětileté plodnosti, což znamená, že 5 let ode dneška nemusím hnojit, aniž by klesla úroda. Je to sice balancování na hraně přehnojení, ale testy na dusík mi sdopadly dobře, takže mne  nevadá, že rvu do půdy hory uhlíku, ve formě humusu.
Na obsahu půdy podle mne až tolik nezáleží, spíše na struktuře, lehké, humozní, dobře obdělatelné, půda, která udrží půdní vlhkost, není vysychatelná. K tomu jsme vymysleli s kámošem metodiku nejen zůřodnění, ale i konzervace živin, vč odstranění plevele. Půda se pohnojí, min 5, lépe 10 kg hnoje na metr čtverečný a  oraniště se zamulčuje na jaře vrstvou 20cm slámy. na podzim se vše nechá zorat a opět se na jaře rozvrství mulč ze slámy, k zamezení zaplevelení. Po pěti letech se z půdy stane neuvěřitelně nádherná prst neuvěřitelných vlastností, struktury a užitkovosti. Není to drahé a dají se takto dělat tísícimetrové výměry.Pak lze hospodařit, nebo pokračovat v udržování plodného a bezplevelného stavu.



Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #8 kdy: Říjen 19, 2014, 03:38:13 odpoledne »
Něco podobného mne čeká na chalupě, půda je neskutečně vymrskaná, až na kamení a jílovitý substrát. Proto se tak zajímám o zúrodnění půdy v době, kdy není problém přivézt rašelinu a vyrobit biouhel, protože je dostupná ropa a další výdobytky dnešní doby.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #9 kdy: Říjen 19, 2014, 06:12:52 odpoledne »
Také jsem se o víkendu dozvěděla, že pokud si budu chtít na chalupě zúrodnit půdu, dospodu dát hnůj ,slámu, hlínu, pak poorat, ale sadit až za tři roky!!!  Tak to mě čeká 3 roky kupování zeleniny.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #10 kdy: Říjen 19, 2014, 06:46:05 odpoledne »
Já bych to zase tak tragicky neviděl.

Spíše bych hned pod barákem udělal pár teras - vyvýšených záhonů, do toho hnůj, posekanou trávu, hlínu a podobně a už bych sázel zeleninu. A zbytek půdy bych zúrodnil podle rady toho sedláka. Do prohnojeného pole bych hned zasadil přinejmenším brambory, také jsme je sázeli do hnoje.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #11 kdy: Říjen 19, 2014, 07:06:19 odpoledne »
Myslím si, že štika umí dobře číst a tak se nadechne, přečte si znova a pak nechá na hlavě.

chpslst

  • Host
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #12 kdy: Říjen 20, 2014, 05:56:12 dopoledne »
 :)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Fosfor a jeho deficit v půdě
« Odpověď #13 kdy: Říjen 21, 2014, 07:44:11 odpoledne »
Zdraqvím.
Tak pokud se hospodaří tím stylem, že vše co je organické přijde na pole nejlépe přes bachor krávy a potom se přidá kompost,
tak je vystaráno. Pro případ nedostatku fosforu a i draslíku to řešit uložením několika pytlů příslušného hnojiva do zahradní boudy. Ono když se dá 50 kg pytel (fosforečnanu a nebo draselné soli) do igelitového tak vám vydrží desítky let. K tomu nějaký koncentrát stopových prvků a je to v klidu. Dnes je cena směšně nízká. S tou kyselinou fosforečnou bych byl opatrný, jednak neutralizací vznikají fosforečnany, které jsou špatně rozpustné a druhak je to dost nebezpečné.
A pokud si myslíte, že kostí bude v PA době nedostatek tak se mýlíte. Stačí mít struhadlo a nebo mlýnek na kosti. Hi Hi.
Miki