Autor Téma: Cukety  (Přečteno 614 krát)

štika

• Host
Cukety
« kdy: Září 19, 2014, 01:56:05 odpoledne »
Letos se mi zadařilo. Hodně cuket.
Malé krájím na kolečka a griluji. Velké oloupu, vydlabu, nakrájím na kostky a přidávám do leča-vůbec se tak nepozná a leča je více.
Někteří pečou buchty z cuket, já jsem to ještě nezkusila.
Dnes jsem ale uvařila cuketové zelí. Rychlé a výborné. :) :)

Retti určitě něco přidá.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
Re:Cukety
« Odpověď #1 kdy: Září 20, 2014, 03:29:37 odpoledne »
Přidám...až budu doma na PC...:-)

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #2 kdy: Září 20, 2014, 09:12:18 odpoledne »
Cuketové zelí je výborné...chutná mi více než kedlubnové...

U nás jsou v oblibě tyto recepty:

Cukeťák (může být i z přerostlejších cuket): 1 cuketu oloupeme, vydlabeme vnitřek, nastrouháme a trochu vymačkáme (pokud používáme malé cukety - nemusíme loupat ani vydlabávat vnitřek - použijeme 3-4 kusy), přidáme 3 nastrouhané brambory, 1 na drobné kostičky nakrájenou cibuli, 1 paličku česneku (nebo méně), 100 g nahrubo nastrouhaného sýra, 200 g uzeniny nakrájené na kostičky (vegetariánská verze - tofu nebo uzený tempeh :)), 3 vejce, sůl, pepř, majoránku a asi 1 hrnek polohrubé mouky. Vše smícháme a vlijeme na plech vymazaný a vysypaný. Upečeme a podáváme teplé nebo studené.

Z přerostlých cuket děláme na zahradě se sousedy(sousedka má takovou velkou elektrickou pánev) i toto: Velkou cuketu oloupeme, nakrájíme na kolečka,vydlabeme vnitřek, posolíme, posypeme grilovacím kořením a dáme na pánev s rozpáleným olejem. Pokud jsou kolečka opravdu velká, vyklepeneme dovnitř vejce, posmažíme, obrátíme a opečeme z druhé strany. Pokud není cuketa příliš velká, rozmícháme si vajíčka v míse s nakrájenou uzeninou a sýrem a tuto směs po lžících vlijeme do středů cuket.

Jinak z mladých cuket dělám špízy...nebo obaluji v těstíčku...i krémová polévka je dobrá...a plno jiných receptů na 1000 způsobů :)

Cuketa je velmi dobrá plodina - nenáročná, se spoustou variací na úpravu...

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #3 kdy: Září 20, 2014, 09:13:10 odpoledne »
A Ormien tady dávala naskenovaný sešit...Tykve...je tam spousta inspirativních receptů...

http://preppers.cz/forum/index.php?topic=2625.msg22154#msg22154