Autor Téma: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu  (Přečteno 13795 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #200 kdy: Prosinec 25, 2016, 12:05:05 dopoledne »
Dočetl jsem to tři minuty po Štědrém dni.. tedy, příští rok prosím trochu optimističtěji, ano?!

A co Votroubek?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #201 kdy: Prosinec 26, 2016, 11:41:14 dopoledne »
Otroci nemôžu slobodne behať po nete....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #202 kdy: Prosinec 26, 2016, 01:31:13 odpoledne »
Co tím chtěl básník říci?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #203 kdy: Prosinec 28, 2016, 02:11:13 odpoledne »
Tak jsem čekal pár reakcí a přišly jen dvě. No asi se to moc nelíbilo. Navíc tuhle povídku ještě stejně budu trochu upravovat. Bohužel tohle nebyla skupina, která měla zvláštní kliku.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #204 kdy: Prosinec 28, 2016, 02:30:23 odpoledne »

Štěpáne, upozornil jsi na špatný konec, tak jsem čtení odložila na dobu po svátcích, aby mi to nerušilo vánoční rozpoložení  ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #205 kdy: Prosinec 28, 2016, 03:59:11 odpoledne »
Doufám, že příští rok napíšeš o nějaké skupině, co měla kliku a neměla osivo od Mansanta. Mimochodem, dobrý nápad na zápletku a upozornění na velké riziko..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #206 kdy: Leden 03, 2017, 09:54:47 odpoledne »
Tak jsem měl od jednoho čtenáře výtku v SZ, že poslední povídka byla zmatečná a dotyčný se v ní nevyznal:

"Chtěl jsi nás odbýt úplným závěrem svého díla navzdory tomu, že se jedná o slátaninu a nezapadne do zbytku příběhu."
"Jaké ztracené příběhy? Vždyť to byl kaleidoskop krachu."
"Proč píšeš pohledem jiné skupiny a né pohledem černomlejňáků jako doteď? Celého jsi mne popletl."
"Píšeš zbytečně složitě a my jednodušší čtenáři se ztrácíme v příběhu."

A když jsem napsal:
Citace
To Pavel. To je jméno. Vždy mám v záhlaví kapitoly jméno. Lukáš, Tomáš, Tomislav, Kamil.....
A v tomto případě to mělo tady ještě tři podkapitoly.

To mám pokaždé dělat na začátku rozklad o tom, kdo to vypráví? :-)
Jméno, hodnost, bydliště před výbuchem, bydliště po výbuchu, povolání před průserem, sociální status po průseru? :-)
Tak jsem dostal odpověď, že bych měl hlavně napsat o jekou se jednalo komunitu.


Má někdo v tomto názor, který by byl ochotný tu napsat, abych měl více názorů prosím? :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #207 kdy: Leden 03, 2017, 10:28:58 odpoledne »
Mne sa hrozne zle číta na obrazovke príspevok, čo má viac ako 5 riadkov. Preto ani nepíšem dlhšie staťe, a kaleidoskop chcem prefotiť na papier a dočítať. A chcem nechať prečítať aj iným.

Ale padol si do oka hulibrčkovi. :D

Citace: Fabulous
Nalezl jsem pokračování tohoto "díla" a zároveň nového dna spisovatelského umu. Omlouvám se, ale nemohl jsem se udržet a nevložit sem odkaz. :mrgreen:

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,11572.0.html
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #208 kdy: Leden 03, 2017, 10:56:55 odpoledne »
Kdybych si měl v životě něco dělat z lidí, kteří nerespektují ostatní, tak jsem se už dávno zbláznil.  ;D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #209 kdy: Leden 03, 2017, 11:26:12 odpoledne »
Ahoj Štěpáne.

Já vůbec nelpím na kontiunitě postav ani komunit, protože mě v tvém textu víc zajímají konkrétní děje a reakce v různých situacích( prepperských a postapo.) Ale je to ode mě povrchní přístup. Kdybych se ponořila hlouběji, tak bych vysledovala stopy postav a míst z tvých dřívějších příběhů. Ale nedělám to, protože jsem tak nějak vyrostla z beletrie a zajímají mě slovníky, učebnice a herbáře :).
Prostě mám v těch svých šedesáti takovou optiku a takový filtr na "čtený text", nojono...
Jestli máš ambice na spisovatele, tak přidej!
Jestli chceš pro přátele vymýšlet didaktické příběhy, tak dobrý ale nevyžaduj zpětnou vazbu.



Za mě, prosím tě piš dál, u mě dobrý  <3


Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #210 kdy: Leden 04, 2017, 09:48:14 dopoledne »
ja si naopak myslim ze spätna väzba je dolezita.aj profi spisovatelia maju ludi ktory im skoriguju a opravia text.o to dolezitejsia je väzba pre "vikendoveho" spisovatela ako je Štěpán.s postrehov citatelov sa uči a zlepsuje (dufam  ;D )
ja osobne som bol v tej poslednej kapitole dezorientovany a celi cas som si myslel ze sa s černomlejnanov stali zaporaci a ze prisiel ich koniec.a tu neprehladnost som pripisoval tomu,ze Stepan chce mat od nas pokoj a narychlo naškrabal pribeh aby sme mu dali na sviatky pokoj
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #211 kdy: Leden 04, 2017, 10:24:56 dopoledne »
.s postrehov citatelov sa uči a zlepsuje (dufam  ;D )

Také doufám.  ;D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #212 kdy: Leden 04, 2017, 12:07:06 odpoledne »
Tak jo, zpětná vazba. :christmas:


Jakoby "recenze" pro někoho, kdo ještě nečetl:

Povídka popisující výměnný obchod mezi komunitami po selhání systému.
Její přínos je v tom, že ukazuje, jak je hlavní hrdina naivní a nepřemýšlí dopředu, byť šéfuje 300hlavou komunitu. Všechno řeší zatím dostupným "handlem" a povídka ukazuje, jak je to krátkozraké.
Když už začne přemýšlet o produkci vlastních potravin, tak je za prvé pozdě a druhak o tom neví ani ň.
Naprosto podceňuje důležitost formy a "kultury" jednání při výměnných obchodech.
Jak je v povídce zmíněný obrat "rychlý prachy", tak je typickým produktem takového chování  z doby před kolapsem.
Je to bl... a podle toho to dopadne.
Poučení ;D: vyhýbat se takovým lidem už teď. A po kolapsu je to přímo zákon !



Štěpáne povídka se mi líbí, je to další z mnoha možných úhlů pohledů na pro nás nepředstavitelnou dobu a kdo chce, vyzobe si z toho něco důležitého pro sebe.  :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #213 kdy: Leden 04, 2017, 02:58:42 odpoledne »
Povídka se čte téměř sama, ale ten konec... já si nemůžu pomoct, přijde mi to nereálné. Neumím si představit, že by se v takové nebezpečné době seběhli všichni VČETNĚ HLÍDEK podívat, co ta parta přinesla do vesnice... a rozumím tomu správně, že se z té vesnice nikdo nebránil a nechali se dobrovolně pozabíjet?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #214 kdy: Leden 04, 2017, 07:35:31 odpoledne »
Když stojíš a kolem tebe stojí celá tvoje rodina a příbuzenstvo, tak si rozmyslíš jestli bdueš střílet, protože v tomto případě by asi svinská taktika "kryjte se za ženy a děti" nefungovala.

A prostě měli všichni hlad, tak nedodrželi pravidla o hlídce.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #215 kdy: Leden 04, 2017, 08:08:22 odpoledne »
Tomu rozumím, nicméně si stejně myslím, že tak lidská psychika (psychika všech jedinců) nefunguje. Možná by se tak rozhodl jeden jednotlivec, ale určitě ne všichni jednotlivci. Spíš by převládla ta snaha jen tak se nedat, touha přežít, i sobecká touha přežít bez ohledu na ostatní, zejména když čelí jistému konci a nemají tedy co ztratit, jen můžou získat. A naděje je vždycky. Dokonce si myslím, že by se k útoku přidaly i ženy.


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #216 kdy: Leden 04, 2017, 10:56:44 odpoledne »
Hlavně takové amazonky jako jsi ty..  :bee:  :bee:  :bee:

Věřím tomu. I ta moje "empatická pacifistka", která si od puberťáka nechá líbit větu "Pos.r se, pí.o" aniž by mu dala facku, by určitě sáhla po jakékoliv zbrani, když by šlo o děti a jejich přežití.

Víš, Stepane, baby mají větší přesah než chlapi a dovedou se zatraceně dobře rvát, a stejně tak dokáží být i mnohonásobně větší mrchy než nejhorší chlap..

Někde jsem četl prý pravdivý příběh, že za II světové přišlo Gestapo do chalupy střelmistra z lomu na domovní prohlídku.. Paňmáma s úsměvem na tváři položila na rozpálená kamna kastrol, ve kterém byla hledaná trhavina. Pak si sedla ke stolu a počkala, až to bouchne. Pátrací komando Gestapa posvítilo paňmámě a pantátovi na cestě chodbami smrti..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #217 kdy: Leden 05, 2017, 07:03:41 dopoledne »
Nejsem Amazonka  :D ... Ale jak říkáš, pokud jde o děti nebo moji rodinu (mého muže, rodiče), tak překonávám sama sebe. A určitě bych nenechala mého muže či otce odstřelit jako ovci, kdyby byla sebemenší šance, že tomu můžu zabránit. A navíc jsem děsně nedůvěřivá a asi bych tomu šéfikovi nevěřila, že až pozabíjejí chlapi, tak nás ostatní nechají v klidu odejít. Ale to už je až ta poslední motivace pro aktivní obranu.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #218 kdy: Leden 05, 2017, 07:24:27 dopoledne »
Děti zabité být neměly. Takže chceš říci, že by některé ženy a někteří muží raději zkusili boj s perspektivou, že to tam někdo nasype mezi děti kulometem než aby přijali nejistou budoucnost? No tak to mohu upravit podle tohoto. Ale nevím jestli se Vám bude výsledek zdát .... hmmmm.... řekněme pravděpodobnější.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #219 kdy: Leden 05, 2017, 07:42:48 dopoledne »
No mně chybí pár informací - kolik tam těch "útočníků" přišlo a jak byli ozbrojení. To jsem v povídce buď přehlídla nebo to tam není. Dočetla jsem se tam o šéfikovi a o tom jeho zabijáckém poskokovi a pak ten konec (i kdyby tam bylo ještě pár chlapů navíc) působí nereálně. Pokud by byli obklíčení přesilou chlapů se samopalama, pak by byla situace jiná.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #220 kdy: Leden 05, 2017, 07:50:28 dopoledne »
Když jsme dorazili domů, tak se seběhli úplně všichni lidé. Dokonce i hlídky. Všichni chtěli vidět co jsme přinesli. Když uviděli pytle, tak prostě museli vědět, co je uvnitř. Museli jsme jeden pytel hned vysypat na kolečko, aby to viděli. Jenže do kolečka se kromě zrní vysypala i krabička a na ní blikala dioda. „Kurva,“ ozval se mi za zády Kuliš. Otočil jsem se na něj a uviděl jak za našimi zády přichází ten zasranej šéfik z Černomlejnova. A netvářil se vesele ani spokojeně. Chtěl jsem sáhnout po zbrani, ale došlo mi, že jednak jsou všude kolem děti a ještě navíc na nás jeho lidi už určitě míří. Tak jsem se rozhodl doufat, že není absolutní hajzl.
„Mám chuť Vás všechny nechat pobít. Protože je to už podruhé v krátké době, co nám někoho zastřelili kvůli obilí. Vyhrožovat nám a myslet si jak se z agresivních hajzlů..“ to slovo od něj znělo nepatřičně a skoro jako by ho vyplivnul „… poděláme je prostě k naštvání. Nemáme sílu, abychom mohli s takovými lidmi jednat v rukavičkách...." Dál se nedostal, protože jedna žena bleskově vytasila pistoli a střelila ho do hrudníku. Vzápětí se z křoví v dohledu rozštěkalo asi šest kulometů a prásklo několik výstřelů z pušek. Chumel lidí kolem té ženy se přeměnil v krvavou kaši a na některých jiných místech davu bylo asi deset mrtvých, kteří měli kolem sebe zbraně, kterých se chopili. Kuliš ležel na zádech a z hlavy mu tekla krev, ale přesto vnímal, protože ho trefili blbě. Děti a některé ženy začaly ječet, spousta lidí začala zvracet a další se nekontrolovaně klepali. Někteří lidé byli zranění a pozvolna z nich vytékala krev.
Načež se ten jejich šéfik zvednul a trochu sevřeným hlasem řekl: "Jestli už jste skončili, tak Vám dám nabídku. Jednu a poslední. Pokud po zbrani sáhne ještě teď nědo další, tak to ukončíme několika granáty a nebudeme se s Vámi dále zabývat. Nabízím odchod dětí a žen, které nesáhly po zbrani. Muži nad 18 let, ženy, které sáhly po zbrani a ti, kdo nebudou moci doklady prokázat svůj věk si hodí kostkou..." Strčil ruku do kapsy, podíval se do ní, vytáhnul jednu desetistěnnou kostku a pokračoval v řeči, "... pokud mu padne nula, tak ho zabijeme. Pokud mu padne jednička, tak u nás bude na deset let na nucené práce. A na rovinu nebude se flákat ani mít příjemnou práci. Ti ostatní si budou moci vzít do kapes a jedné náruče věci. Zbraně žádné. A budete označeni tetováním. Pokud v budoucnu proti mojí komunitě sebeméně vystoupíte, tak s vámi bude jednáno zcela bez milosti. Takže máte na výběr. Můžete jednou vystřelit, abychom to ukončili a nebo můžete rozsudek přijmout. Jak se rozhodnete?" "Tihle lidé za nic nemůžou. Zabíjíte nevinné. A zabili jste nám děti," vykřikla jedna z žen. "Děti jste si zabili sami tím, že stojíte mezi nimi a rozpoutáte přestřelku. Do toho nás netahejte," vyplivnul odpověď a vypadal opravdu naštvaný. "Nemáme jistotu, že dodržíte co slibujete," vykřikl Karel. Jeden  nejstarších lidí tady. "Nemáte. A žádnou záruku vám dávat nebudu. Máte mé slovo. Na rozdíl od vašich jednatelů si slova vážím a nedávám ho nazdařbůh." "A co ranění? Ti nemohou odejít. A proč bychom odcházeli. My jsme tady doma," vykřikla další z žen. Jméno jsem si nevybavil, ale dříve dělala na nějakém úřadě. "Protože tuto vesnici vyrabujeme a zničíme jako součáíst vašeho trestu." "Snad vašeho trestu..." "Dobrá tak součást našeho trestu pro vás. A rozhodněte se rychle. Ať můžete zkusit ošetřit raněné." Slova se nesla nad ztichlou vesnicí a při pohledu na masakr, který vznikl po jediném výstřelu z naší strany bylo poměrně jisté co bude dál. Přijmeme to a budeme se modlit, aby dodržel slovo. A já se budu modlit, aby mi padlo více než jedna. V ten okamžik jeho pohled dopadl na mne. "Vy si házet nebudete. Jste ten, kdo vydal rozkaz. Stejěn tak ten, kdo ho vykonal. Kdo ho vykonal?" ukázal jsem na jednu z mrtvol a on pokýval hlavou a sarkasticky odpověděl: "Máte to jednoduché, když můžete označit někoho jiného, kdo už se bránit nebude co? A asi si myslíte, že jsem úplně blbej." Při těch slovech došel k ležícímu Kulišovi a kopnul do jeho odstřelovací pušky. Došlo mi, že jsme jinou odstřelovačku ve skupině neměli. Vy a tady pán zemřete. A jestli ještě ceknete, tak vás dovedu k nám a nechám příbuzné našeho kněze, aby si s vámi před smrtí pohráli." Neznělo to jako planá výhrůžka a bylo vidět, že se mu to nelíbí, ale stejně jsem nepochyboval, že by to udělal. Je tu zpět středověk. Nebo spíše bible. Oko za oko....
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #221 kdy: Leden 05, 2017, 07:51:57 dopoledne »
No mně chybí pár informací - kolik tam těch "útočníků" přišlo a jak byli ozbrojení. To jsem v povídce buď přehlídla nebo to tam není. Dočetla jsem se tam o šéfikovi a o tom jeho zabijáckém poskokovi a pak ten konec (i kdyby tam bylo ještě pár chlapů navíc) působí nereálně. Pokud by byli obklíčení přesilou chlapů se samopalama, pak by byla situace jiná.

To že tam nepříliš daleko bude někdo další jsem bral jako jasně vyplývající z logiky věcí. Oni se ti, kdo je pronásledovali nechtěli vystavovat při případné přestřelce. A Lukáš tam šel osobně hlavně proto, aby se pokusil masakr omezit.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #222 kdy: Leden 05, 2017, 08:33:35 dopoledne »
Sice s masakrem, ale mnohem lepší, propracovanější, logičtější.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #223 kdy: Leden 05, 2017, 10:17:03 dopoledne »
Nejsem Amazonka  :D ... Ale jak říkáš, pokud jde o děti nebo moji rodinu (mého muže, rodiče), tak překonávám sama sebe. A určitě bych nenechala mého muže či otce odstřelit jako ovci, kdyby byla sebemenší šance, že tomu můžu zabránit. A navíc jsem děsně nedůvěřivá a asi bych tomu šéfikovi nevěřila, že až pozabíjejí chlapi, tak nás ostatní nechají v klidu odejít. Ale to už je až ta poslední motivace pro aktivní obranu.

Takže by jsi hodila do banku svoje děti, aby jsi zkusila vyhrát manžela při pravděpodobnosti 1:10 ve tvůj neprospěch?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #224 kdy: Leden 05, 2017, 10:49:43 dopoledne »
Nepřekrucuj to, tak jednoduché to není  :)

Jen pro příklad (vycházeje z tvé původní verze) - představím si takovou situaci: pár chlapů, z nichž jeden vyhrožuje pozabíjením chlapů a zničením vesnice, celá vesnice je seskupena kolem... jako přirozenou reakci bych očekávala akce různého druhu - někteří se bojí, jiní bouří, některé ženy se možná k agresorovi vrhnou a začnou ho prosit, aby to nedělal, někdo to dokonce může udělat cíleně, aby se dostal k šéfovi blíž a mohl ho "zajmout", což by byla šance, děti brečí, jiné ženy i někteří muž se snaží děti nenápadně dostat za sebe, některé děti možná i utečou a pokusí se schovat, vládne celkem zmatek, strach, křik. Za takové situace si umím představit, že se na agresora někdo vrhne a tím spustí lavinu. Přidají se ostatní a doslova se na ně sesypou.
Ti lidé nevědí, že někde za křovím možná někdo čeká se samopalem, bojují o život, o svoji jedinou šanci.

Jiná situace: vesničany obklíčí ozbrojenci se samopaly, s jasnou výhružkou, že pokud se o něco pokusí, tak začnou střílet a je jim jedno na koho... pak se zřejmě nikdo o nic nepokusí, možná někdo bude opatrně vyjednávat, někdo bude prosit, aby je ušetřil, ale to bude tak vše. Jedinou možnost na únik by nikdo zřejmě nevyužil (také je k ní potřeba spousta štěstí).

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #225 kdy: Leden 05, 2017, 11:51:50 dopoledne »
Obávám se, že situace kdy má někdo v pasti mé děti, mou ženu/muže a a mne a určuje pravidla jsou zcela triviální...pokud je šance, že se z toho dostanou aspoň oni za cenu mé kůže...neváhám. A kdyby se mě žena pokusila jakkoli bránit a tím ohrozila sebe nebo děti, nikdy bych jí to neodpustil, snažil se ji sám zastavit...možná jsem proto sráč?

Rozumím tomu správně tak, že zabili ty dva muže (toho co dal rozkaz a toho co ho vykonal) a zbytek mužů si házel kostkou a ostatní mohli odejít?
Nebo zabili všechny muže a ostatní házeli kostkou? 

V obou případech propásli pravou chvíli - pokud byli všichni na jednom místě obklíčeni neznámým počtem střelců s automatickými zbraněmi (a patřičně nasranými)...těžko se bránit. To je prostě situace, kdy není moc možností...koordinovaný protiútok nebyl možný. Takže řekněme jen akce jednotlivců, které by ovšem pro celek znamenaly zkázu (pokud se tedy dalo věřit slovům šéfa nepřátel...těch o tom, že "Jediný nepřátelský akt" i těm, že "ostatní mohou odejít").

Konec mi přijde opravdu dost zrychlenej...protože (je to jen a pouze můj názor):
- obchodní stanice byla zřejmě dobře prosperující a vyhlášená - tedy měli velmi dobře našplápnuto (ti co jí zřídili) k rozšíření své sféry vlivu (nejsnazším způsobem jak si někoho zavázat je získat si jeho vděk - třeba výhodným úvěrem). Pokud jsem to správně pochopil, tak dřív v pustině vznikaly obchodní stanice, které byly nejen centrem obchodním (doplnění zásob), ale i centrem kultury (hostinec + ubytování + kabaret třeba), civilizace (a ta v sobě obnáší hlavně SPRAVEDLNOST! a pokud by byla spravedlnost rychlá, přísná ale současně NESTRANNÁ! a OBJEKTIVNÍ! velice by to pomohlo rozvoji dané oblasti a její "moci", majitel/správce takového místa by se stal osobou váženou a vyhledávanou mnohem víc, než někdo, kdo se řídí házením kostkou). 
- z mého pohledu si šéf moc nepomohl tím, že vytvořil odstrašující příklad (neříkám že to nechápu, rozumím tomu postupu, v daný okamžik byl nejsnazší a efektivní ale v ten okamžik se jen minimálně lišil od nájezdníka), já bych asi volil jinou cestu - smrt za smrt (popřípadě doživotní otroctví) pro toho kdo dal rozkaz a (nejspíš) i pro toho, kdo vystřelil, ale až po ŘÁDNÉM PROCESU! Vzhledem k tomu jak to bylo a kolik by na to bylo svědků by byl soud záležitostí jednoho odpoledne (max), výsledek stejně předem daný a plebs by se pobavil divadýlkem a veřejnou exekucí (provazem). Ale nastalo by zdání civilizace.
- pro ty, co tam byli s ním tresty od 3 do 5 let nucených prací - tento systém se osvědčil v historii už mnohokrát, zvlášť při kolonizování nových území. Možná jsem naivní, ale všichni lidé nejsou stejní a slušné zacházení v kombinaci s pochopením trestu může dost změnit pohled na svět. Prostě "tvrdší" pluhokrumpáčová verze nucených prací pro muže a "mírnější" hospodyňkozahrádkářská pro ženy (které s sebou mohou mít děti s tím, že jim umožníme přežít tuto zimu, ale na tu další se už budou muset zaobstarat sami - mimo rámec čtrnáctihodinové pracovní směny, v neděli jen osmihodinové + propadnutí veškerého majetku.
- ostatní nechat jít, nebo nabídnout pobyt v osadě (tam kde jsou) nebo někde blíž obchodní stanici s tím, že přijmou "nucenou správu" - daně obchodní stanici



   

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #226 kdy: Leden 05, 2017, 12:19:41 odpoledne »
Děti zabité být neměly. Takže chceš říci, že by některé ženy a někteří muží raději zkusili boj s perspektivou, že to tam někdo nasype mezi děti kulometem než aby přijali nejistou budoucnost?

Obávám se, že někteří ano :'( jsou tací mezi námi, jimž pramálo záleží na ostatnívh, pokud z toho vyáznou oni. V tomto kontextu je ta kostka geniální. Nutí tak dlouho čekat a neriskovat, až už je na všechno pozdě...

Boj byl cestou, dokud nebyli obklíčení všichni pěkně pohromadě. Pokud se nepříteli dalo věřit, že někteří vyváznou, bylo lepší složit karty a vzít to jak t je. My si začali, my jsme prohráli a taky jsme dohráli....
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #227 kdy: Leden 05, 2017, 12:30:31 odpoledne »
Ta "obchodní stanice" jak to nazýval vypraveč byl Černomlejnov. Ve skutečnosti obchod nebyl jeho hlavním artiklem, ale pouze prostředkem. Provozovali kombajn díky kterému si první rok na podzim opatřili tolik obilí, že z něj mohli další roky platit jiným za materiál.
Hlavním artiklem Ćernomlejnova se stala technika - dokázali lidem opatřit elektřinu, vodu a pařípadně s věcmi poradit. Samozřejmě jen těm, kteří byli schopní a ochotní zaplatit. Ti, kdo se snažili dostali samozřejmě možnost úvěrů. Vzhledem k nepočetnosti obyvatel v bývalé čr v téhle době - 50 000 - 100 000 by asi i vypravěč dostal možnost si u nich něco na úvěr vzít. Jenže tím, že se pokusil Černomlejnov podrazit (minimálně z pohledu černomlejnova) si zavřel vrátka. A podrážet by se nikdo nenechal.

A kdyby to bylo podle Poomem popsané spravedlnosti, tak otcové od rodin, kteréhladoví by z černomlejnova zabíjením zkoušeli dostat obilí dvacetkrát měsíčně. A Černomlejnov měl jednu nevýhodu - relativně málo obyvatel i když by se tam lidé rádi nastěhovali všichni. Jenže Černomlejňáci si vybírali. Tvrdě vybírali, aby neměli vnitřní problémy. Brali hlavně specialisty a lidi, kteří měli od někoho (kdo už v Černomlejnově nějakou dobu byl) doporučení. Dokonce i přidružené vesnice si vybíraly. A celá tahle hromadná komunita žila ve stínu Tábora.
Takže teoreticky si mohli tihle lidé(z vypravěčovy komunity) jít stěžovat do Tábora. Ale tam by se jim také spíše nechtělo si s tímhle případem pálit prsty. Maimálně by ho zneužili k proklamování morální převahy nad Černomlejnovem.


Citace
Rozumím tomu správně tak, že zabili ty dva muže (toho co dal rozkaz a toho co ho vykonal) a zbytek mužů si házel kostkou a ostatní mohli odejít?
ano

v nové podobě se k mužům přidali ti, kdo nemohli prokázat věk (schovám občanku a i když je mi dvacet pět, tak tvrdím, že mi je šestnáct.) a ženy, které sáhly po zbrani. Ti všichni si museli hodit kostkou.

A ohledně věření - píšu to tak, že v téhle době má každý jedno slovo. A jakmile ho poruší, tak se mu moc nevěří. Proto si minimálně dvě ze tří hlavních postav KK dávají sakra majzla co slibují.
Možná to upravím ještě trochu.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #228 kdy: Leden 05, 2017, 12:32:55 odpoledne »
Obávám se, že někteří ano :'( jsou tací mezi námi, jimž pramálo záleží na ostatnívh, pokud z toho vyáznou oni. V tomto kontextu je ta kostka geniální. Nutí tak dlouho čekat a neriskovat, až už je na všechno pozdě...

No on Lukáš není blbý. Proto to je formulovné takhle. A myslím, že šéf i Kuliš by nic v téhle chvíli už nezkoušeli. Protože na rozdíl od ostatních měli lepší představu jakou silou může Černomlejnov disponovat a bylo jim jasné, že zhruba polovina z ní je možná na dostřel.

A mimochodem ta kostka tam byla také proto, aby nikdo neponoukal sosusedy, aby to v Černomlejnově zkusili. Protože ponoukat sousedy může znamenat, že moje šance přežití bude 9/10. Za to ta potenciální možnost od dotyčného vyhandlovat trochu obilí nestojí.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #229 kdy: Leden 05, 2017, 02:31:06 odpoledne »
A kdyby to bylo podle Poomem popsané spravedlnosti, tak otcové od rodin, kteréhladoví by z černomlejnova zabíjením zkoušeli dostat obilí dvacetkrát měsíčně. A Černomlejnov měl jednu nevýhodu - relativně málo obyvatel i když by se tam lidé rádi nastěhovali všichni. Jenže Černomlejňáci si vybírali. Tvrdě vybírali, aby neměli vnitřní problémy. Brali hlavně specialisty a lidi, kteří měli od někoho (kdo už v Černomlejnově nějakou dobu byl) doporučení. Dokonce i přidružené vesnice si vybíraly. A celá tahle hromadná komunita žila ve stínu Tábora.
Takže teoreticky si mohli tihle lidé(z vypravěčovy komunity) jít stěžovat do Tábora. Ale tam by se jim také spíše nechtělo si s tímhle případem pálit prsty. Maimálně by ho zneužili k proklamování morální převahy nad Černomlejnovem.


Citace
Rozumím tomu správně tak, že zabili ty dva muže (toho co dal rozkaz a toho co ho vykonal) a zbytek mužů si házel kostkou a ostatní mohli odejít?
ano

v nové podobě se k mužům přidali ti, kdo nemohli prokázat věk (schovám občanku a i když je mi dvacet pět, tak tvrdím, že mi je šestnáct.) a ženy, které sáhly po zbrani. Ti všichni si museli hodit kostkou.

Zase si zareaguju, smím? Jak jsem psal, postupu rozumím ale to neznamená, že ho schvaluju. Navíc respektuju, že je to vaše povídka a vaši hrdinové, tedy v žádném případě mě nemusíte číst ani na mě reagovat :rose:

Proč by to zkoušeli dvacetkrát měsíčně kdyby věděli, že spravedlnost je rychlá a tvrdá, přesto ne nesmyslná a zbytečně krutá? Proč by někdo s černomlejnskými zkoušel vy.ebávat, kdyby věděl, že po dobrém dosáhne o dost víc? Přepečlivě vybíraná komunita nezní vůbec špatně, ale právě proto by jich bylo málo - do budoucna by hrozila degenerace a všelijaký takový srandy...podle mě logičtější postup je mít "své vědeckoprůmyslové" centrum dobře opevněné a obklopené méně významnými spřátelenými osadami. Protože málokdo z nájezdníků bude útočit přímo na centrum, sice z toho bude koukat větší vejvar, ale taky mnohem větší riziko, je snazší vyrabovat stodolu osadě někde na kraji - žrádlo tím získám a riziko nebude takové. A nikdo nebrání buďto doplnění zásob vykradené osadě od ostatních (nevíme, kdy budeme sami potřebovat - to pak ale znamená x útoků ročně) nebo sestavení trestné výpravy ze všech dostupných zdrojů - osad včetně centra podporované/vybavené technologiemi z centra. Stále ale nevidím přínos (podle mě) zbytečné likvidace všech (mužů) paušálně. Pokud někoho nechám jít beze zbraně a jen s tím co unese, bude mě nenávidět, i kdyby si za to nakrásně mohl sám (ženy a děti nemusely o plánu na přepadení vůbec vědět a někteří muži také ne, navíc už v té době byli bez zásob, takže jedinou jejich logickou volbou po čase stejně bude krádež - cokoli vypěstovat je už pozdě, takže budu mít ve svém okolí možná i pár lidí, kteří nemají co ztratit) ale když ho tvrdě potrestám a přitom mu dám možnost přežít...možná si ho velmi silně zavážu a navíc je budu mít pod kontrolou. Možná. Možná mi pověst někoho, kdo je hodně silný a při tom se striktně řídí spravedlností a lidskostí přinese pár nových osadníků, které usadím dost daleko na to, abychom si příliš neviděli do talíře a přitom dost blízko na to, aby mi mohli přijít na pomoc nebo já jim...Možná.

Selekce lidí-přátel jistě, ale - čistě hypoteticky - já a mí přátelé se máme příliš dlouho příliš dobře. A za kopcem se nám usaźují odmítnutí
a nemají se zdaleka tak dobře jako my, takže nám párkrát něco šlohnou (nebo to zkusí) čímž vzroste napětí ovšem je jich tolik a nás tak málo (byť jsme samej dobrej), že...že nás prostě utlučou čepicema. Zase se k tomu vrátím - příchozího samozřejmě nepřijmu mezi "elitu" do centra, ale ani ho nevyženu, nabídnu mu možnost usadit se tamhle v zemědělské osadě. Bude to sice dřina, ale taky teplo a jídlo. Lepší než se aby se mi potloukal kolem. Každý prohřešek samozřejmě ihned tvrdě trestám.
 
Pokud bych já byl vládce Tábora a doneslo se ke mě něco o masakru (třeba od propuštěných) vyhodnotil bych situaci tak, že to Černomlejnov přehání a využil bych situace abych je klepnul přes prsty, nebo ještě líp, celou komunitu si podmanil. Minimálně by to využili k proklamování morální převahy...
Kdyby se ke mě doneslo něco o trestné výpravě, soudu a spravedlivém trestu, nebylo by tomu moc co vytknout. Možná.

A poslední věta (odstavec). Pracovně jsem to nazval ve špatnou dobu na špatném místě. Řekněme, že jsem ve zlodějské komunitě i s rodinou relativně nedlouho, ale už připravuju odchod (nebo jsem tam byl jen na návštěvě nebo tak něco), protože se mi jejich styl nelíbí. Mezitím "naši" přepadnou Ćernomlejnov (kdybych o tom věděl, varoval bych je - černomlýnské!) jenže jsem to nevěděl. Věděl jsem jen, že jdou zkusit vysomrovat zásoby na úvěr - na tom mi nepřišlo nic špatného. Najednou jsou zpět se zásobami a do toho se objeví černomlýnští se zbraněmi. Než mi dojde co se děje mám pistoli v ruce a stejně tak moje žena (prostě se objevil z mého pohledu nějaký cizí suverén, nečekán, nezván...). Necháte nás házet kostkou a přežiju to. Moje žena ne. Odejdu se dvěma dětmi pro které se u vás pokusím vyžebrat jídlo - nejsem v postatě násilník - vy pochopitelně odmítnete (byl jsem mezi nájezdníky a hotovo - chápu). Takže jste mi zabili ženu, což jsem sám (srab) sobě vnitřně omluvil tím, že jsme byli ve špatnou dobu na špatném místě (v realitě bych to omluvit nedokázal, tady ano) ale když obě mé děti zemřou na hlad a já se na to dívám (v realitě bych to takhle daleko zajít nenechal)...právě jste si vytvořili hrozného nepřítele. Bída z lidí vlky činí a vlky z lesů žene hlad. Přežiju jen abych vás dostal. zdecimoval a rozložil - abych viděl smrt každého jednoo z vás, abych si ji mohl vychutnat. Možná začnu cestovat a všude budu vykládat, jak je ten černomlejnov skvělý místo narvaný zásobama, možná začnu kázat a podaří se mi zfanatizovat dav...chápete kam mířím? Než tohle, bylo by pragmatičtější vyhladit osadu kompletně...neříkám že správné, ale logické.   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #230 kdy: Leden 05, 2017, 04:20:04 odpoledne »
Máš pravdu, soudruhu..

Číňané říkají, že pokud nejsi odhodlán nepřítele definitivně zničit, musíš mu nechat alespoň stéblo slámy, po kterém ti přijde naproti. Tedy by bylo logické tu osadu naprosto zmasakrovat či zotročit, nebo nalézt skutečné viníky, ty potrestat, třebas i krutě, a ostatním dát šanci přežít.

Pás spřátelených osad okolo "technologického centra" také dává rozum a logiku. Nemocnice, semenářské, plemenářské a technologické centrum budou ty spřátelené osady hájit samy, protože kam jinam by šli se zaníceným zubem či apendixem..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #231 kdy: Leden 05, 2017, 05:32:03 odpoledne »
Černomlejnov úlohu o které mluví Saladin plní jen částečně. Lékařské centrum rozhodně není. Nemá jediného doktora a jedna zdravotní sestra + jeden Robert lékařství nedělají. Semenářské centrum jsou částečně. Plemenářské centrum jsou par excellence. Technologické centrum jsou také superiorní.

Zmasakrovat celou vesnici by bylo logické z hlediska člověka, kterému jsou jeho lidé 100% oddáni, nikdy nic nevykecají a nemluví ze spaní. To u Lukáše neplatí. Protože pokud by ves naprosto zmasakroval, tak se o něm dříve či později roznese maximálně, že to zmasakroval, ale vzhledem k nedostatku svědků o co šlo by to bylo tak, že by si na něj udělali pifku všichni okolo. Nebo by minimálně byl nedůvěryhodný. To by pro něj byla příliš velká cena.

Černomlejnov má vsí, které u něj nakupují dostatek. On si může dovolit některou občas odstřihnout.

Ohledně toho jak popisujete co budou dělat ti, kdo z tě vsi odejdou.... odejdou k jiným komunitám a tam vyloží co se stalo.... že jejich šéfové přepadli Černomlejnov, zastřelili tam někoho, aby z něj vyrazili obilí a Černomlejnov za to jejich vesnici nepřiměřeně potrestal. O tom jak budou ostatní vsi hodnotit kráděž 1500 kg obilí, když je to jídlo pro 5 lidí na rok... no jenže pro některé vsi je to třeba třetina jejich zásob obilí. Takže ano mohou to pokládat za nepřiměřené a něbo si mohou myslet, že Černomlejnov jsou hlupáci, kteří měli zlikvidovat v té vsi všechny. Ovšem budou takhle přemýšlet všichni. Proč všichni? Vzhledem k počtu vypovězených se zpráva dostatne nejspíše ke každé vsi, protože takovéhle množství lidí zusí o vstup žebrat nejspíše naprosto všude.

A pokud by Lukáš tyhle lidi přijal jako přidruženou komunitu, tak mu na ves zaútočí v nejbližší době spousta dalších lidí, kteří budou vědět, že oni si to sice odserou, ale jejich rodiny za to budou patřit ke komunitě Černomlejnov. A tam se hlady netrpí. Takže abych se za své děti a vnoučata obětoval a oni pak díky tomu dostali tuhle příležitost.... no super. To už by stálo opět docela dost lidem za to vzít ten kvér i když by věděli, že umřou. Protože pro vesnici je z toho výsledek veskrze pozitivní. Nezapomněli jste pánové při svých úvahách na tenhle faktor?

A navíc tenhle člověk si z Lukáše za jeho dobře míněnou nabídku zvířat na úvěr před první zimou začal dělat srandu, že se jich chce zbavit, aby se o ně někdo jiný staral. To není optimální v žádné fázi spolupráce a v počáteční tím spíše ne.

Citace
Zase si zareaguju, smím?

ANOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #232 kdy: Leden 05, 2017, 05:50:35 odpoledne »
Já jsem to nečetla všechno, můžu se zeptat, kolik lidí měla ta vesnice?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #233 kdy: Leden 05, 2017, 06:27:39 odpoledne »
Zeptat se můžeš na co chceš, já na co chci odpovím. :-) To je fér ne? :-)

Která vesnice?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #234 kdy: Leden 05, 2017, 06:35:32 odpoledne »
Jasně  :)
Ta, co šlohla obilí a měla být kvůli tomu zničena.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #235 kdy: Leden 05, 2017, 06:42:01 odpoledne »
Tak ještě pokus lehce upraveně:

Když jsme dorazili domů, tak se seběhli úplně všichni lidé. Dokonce i hlídky. Všichni chtěli vidět co jsme přinesli. Když uviděli pytle, tak prostě museli vědět, co je uvnitř. Museli jsme jeden pytel hned vysypat na kolečko, aby to viděli. Jenže do kolečka se kromě zrní vysypala i krabička a na ní blikala dioda. „Kurva,“ ozval se mi za zády Kuliš. Otočil jsem se na něj a uviděl jak za našimi zády přichází ten zasranej šéfik z Černomlejnova. A netvářil se vesele ani spokojeně. Chtěl jsem sáhnout po zbrani, ale došlo mi, že jednak jsou všude kolem děti a ještě navíc na nás jeho lidi už určitě míří. Tak jsem se rozhodl doufat, že není absolutní hajzl. Vzápětí se z křoví za ním ozvalo cvakání natahovaného závěru. A já bych to tipl na kulomet a podle toho jak začaly Kulišovy lehce cvakat zuby, tak kdo ví jestli to ve skutečnosti nebude něco těžšího.

„Mám chuť Vás všechny nechat pobít. Protože je to už podruhé v krátké době, co nám někoho zastřelili kvůli obilí. Vyhrožovat nám a myslet si jak se z agresivních hajzlů..“ to slovo od něj znělo nepatřičně a skoro jako by ho vyplivnul „… poděláme je prostě k naštvání. Nemáme sílu, abychom mohli s takovými lidmi jednat v rukavičkách...." Dál se nedostal, protože jedna žena bleskově vytasila pistoli a střelila ho do hrudníku. Vzápětí se z křoví v dohledu rozštěkalo asi šest kulometů a prásklo několik výstřelů z pušek. Chumel lidí kolem té ženy se přeměnil v krvavou kaši a na některých jiných místech davu bylo asi deset mrtvých, kteří měli kolem sebe zbraně, kterých se chopili. Kuliš ležel na zádech a z hlavy mu tekla krev, ale přesto vnímal, protože ho trefili blbě. Děti a některé ženy začaly ječet, spousta lidí začala zvracet a další se nekontrolovaně klepali. Někteří lidé byli zranění a pozvolna z nich vytékala krev.

Načež se ten jejich šéfik zvednul a trochu sevřeným hlasem řekl: "Jestli už jste skončili, tak Vám dám nabídku. Jednu a poslední. Pokud po zbrani sáhne ještě teď nědo další, tak to ukončíme několika granáty a nebudeme se s Vámi dále zabývat. Nabízím odchod dětí a žen, které nesáhly po zbrani. Muži nad 18 let, ženy, které sáhly po zbrani a ti, kdo nebudou moci doklady prokázat svůj věk si hodí kostkou..." Strčil ruku do kapsy, podíval se do ní, vytáhnul jednu desetistěnnou kostku a pokračoval v řeči, "... pokud mu padne nula, tak ho zabijeme. Pokud mu padne jednička, tak u nás bude na deset let na nucené práce. A na rovinu nebude se flákat ani mít příjemnou práci. Ti ostatní si budou moci vzít do kapes a jedné náruče věci. Zbraně žádné. A budete označeni tetováním. Pokud v budoucnu proti mojí komunitě sebeméně vystoupíte, tak s vámi bude jednáno zcela bez milosti. Takže máte na výběr. Můžete jednou vystřelit, abychom to ukončili a nebo můžete rozsudek přijmout. Jak se rozhodnete?" Na okamžik nastalo ticho, které nenarušily ani děti, které najednou pochopili, že je sitauce vážná. "Tihle lidé za nic nemůžou. Zabíjíte nevinné. A zabili jste nám děti," vykřikla jedna z žen a opět tak rozpoutala kakofonii zvuků kolem. "Děti jste si zabili sami tím, že stojíte mezi nimi a rozpoutáte přestřelku. Do toho nás netahejte," vyplivnul odpověď a vypadal opravdu naštvaný. Kolem se děti tiskly k rodičům a plakaly. Doufal jsem, že by ho to mohlo obměkčit, ale nejspíše měl v poslední době pár nemilých zážitků. A nebo byl věřící a byla chyba trefit zrovna kněze.
 "Nemáme jistotu, že dodržíte co slibujete," vykřikl Karel. Jeden  nejstarších lidí tady. "Nemáte. A žádnou záruku vám dávat nebudu. Máte mé slovo. Na rozdíl od vašich jednatelů si slova vážím a nedávám ho nazdařbůh." Nedaleko ode mne se zazmítal jeden z raněných a pak se přestal hýbat. Došlo mi, že umřel. A také že rozhodně není dneska poslední.
"A co ranění? Ti nemohou odejít. A proč bychom odcházeli. My jsme tady doma," vykřikla další z žen. Jméno jsem si nevybavil, ale dříve dělala na nějakém úřadě. "Protože tuto vesnici vyrabujeme a zničíme jako součást vašeho trestu." "Snad vašeho trestu..." uraženě odpověděla. "Dobrá tak součást našeho trestu pro vás. A rozhodněte se rychle. Ať můžete zkusit ošetřit raněné." Slova se nesla nad ztichlou vesnicí a při pohledu na masakr, který vznikl po jediném výstřelu z naší strany bylo poměrně jisté co bude dál. Přijmeme to a budeme se modlit, aby dodržel slovo. A já se budu modlit, aby mi padlo více než jedna. V ten okamžik jeho pohled dopadl na mne. "Vy si házet nebudete. Jste ten, kdo vydal rozkaz. Stejně tak ten, kdo ho vykonal. Kdo ho vykonal?" ukázal jsem na jednu z mrtvol a on pokýval hlavou a sarkasticky odpověděl: "Máte to jednoduché, když můžete označit někoho jiného, kdo už se bránit nebude co? A asi si myslíte, že jsem úplně blbej." Při těch slovech došel k ležícímu Kulišovi a kopnul do jeho odstřelovací pušky. Došlo mi, že jsme jinou odstřelovačku ve skupině neměli.

Jedna z žen se v ten okamžik asi pokusila něco udělat, ale vzápětí dostala od manžela pěstí a ten na ní hystericky zašeptal: "Nekrav. Nebo tu děti zůstanou samy, co když mi to nepadne..." Ten šéfik se na ně podíval a pak přenesl pohled zpět ke mně. "Vy a tady pán zemřete. A jestli ještě ceknete, tak vás dovedu k nám a nechám příbuzné našeho kněze, aby si s vámi před smrtí pohráli." Neznělo to jako planá výhrůžka a bylo vidět, že se mu to nelíbí, ale stejně jsem nepochyboval, že by to udělal. Je tu zpět středověk. Nebo spíše bible. Oko za oko....
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #236 kdy: Leden 05, 2017, 06:46:08 odpoledne »
Jasně  :)
Ta, co šlohla obilí a měla být kvůli tomu zničena.

Kolem 150 - 250.
Takže dle tebe:  Nemohlo dojít k takovémuhle srocení lidí a i kdyby došlo, tak tam nemohl Lukáš jen tak nakráčet.
I kdyby tam nakráčel, tak ho nemohli všichni slyšet. A v tom zmatku by si ti venku ani nevšimli, kdyby si někdo nenápadně připravoval zbraň. A nebo by bylo možné někoho na koho ti z křoví neviděli schovat v některém baráku.


Tak co tipnul jsem si správně? :)

Mimochodem neměla být zničena, ale zdecimována. To dělali už staří římané. V historii tu už skoro všechno bylo.
 
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #237 kdy: Leden 05, 2017, 07:00:35 odpoledne »
To s tím vyprovokováním boje, aby mohli být "pozůstalí" kooptováni do komunity, to by mně taky nenapadlo.  Hodně jsem přemýšlel, co si počít s lidmi, kteří přijdou k branám.. neveselé myšlenky to byly..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #238 kdy: Leden 05, 2017, 07:10:13 odpoledne »
Jasně  :)
Ta, co šlohla obilí a měla být kvůli tomu zničena.

Kolem 150 - 250.
Takže dle tebe:  Nemohlo dojít k takovémuhle srocení lidí a i kdyby došlo, tak tam nemohl Lukáš jen tak nakráčet.
I kdyby tam nakráčel, tak ho nemohli všichni slyšet. A v tom zmatku by si ti venku ani nevšimli, kdyby si někdo nenápadně připravoval zbraň. A nebo by bylo možné někoho na koho ti z křoví neviděli schovat v některém baráku.


Tak co tipnul jsem si správně? :)

Mimochodem neměla být zničena, ale zdecimována. To dělali už staří římané. V historii tu už skoro všechno bylo.

 :D ani ne... jen jsem počítala nosiče obilí  ::) ... no já vím, je to trochu uhozený, ale... no to bych tady o sobě prozradila už moc  :D

No jestli jsem to pochopila správně, tak zdecimována měla být jen část obyvatel, ostatní vyhnáni, vesnice zničena... tak jsem si holt vybrala zjednodušující termín "zničena", budiž mi to prosím odpuštěno  @-->

Nicméně ta tvá myšlenka, kterou jsi mi přisoudil, je docela zajímavá... asi se jí začnu zabývat  :)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #239 kdy: Leden 05, 2017, 07:18:40 odpoledne »
Nicméně ta tvá myšlenka, kterou jsi mi přisoudil, je docela zajímavá... asi se jí začnu zabývat  :)

Tohle je typická manželčina reakce, když si tipnu správně a ona to nechce přiznat a navíc to zneužije, aby se tvářila, že je ten nápad vlastně z mé hlavy a jí by to V ŽIVOTĚ NENAPADLO. :-D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #240 kdy: Leden 05, 2017, 07:22:03 odpoledne »
Mno to je možný, ale já nekecám, fakt jsem počítala, kolik tak lidí mohlo nést to obilí  :D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #241 kdy: Leden 05, 2017, 08:20:34 odpoledne »

Citace
Zase si zareaguju, smím?

ANOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak dobře  :)

Zničit vesnici, kde lidé nutně nemusí mít ponětí proč se to vlastně stalo je chyba (a podle mne je to chyba, i když tuze dobře vědí, proč se to děje). Šéf černomlýnských stále nevysvětlil, proč se tak stalo (a to právě by šlo udělat u soudu - obžaloba). Navíc by existovalo i něco jako obhajoba, což by tomu celému dodalo váhu a důvěryhodnost. A i kdyby - mentalita lidí není příliš složitá. Pokud se budu coby vyhnanec (to s tím tetováním je dobrej nápad - ale museli by jím být označeni jen ti skutečně viní, ne každý z komunity) snažit přidat k libovolné komunitě v okolí, ale objevím se s "holým zadkem" nejspíš mě nevezmou a tím spíš ne, pokud přiznám že jsem z té zlodějské komunity, tím spíš, pokud na sobě budu mít tetování (pak se stanu zoufalcem, který nemá co ztratit a třeba...). Větší šance budu mít, pokud se je pokusím dojmout - začnu vykládat, jak to u nás v osadě bylo všechno v pořádku a vzkvétalo a černomlýnští nás napadli a povraždili všechny naše (to je jedno koho, něco vymyslím) protože k nám dokonce utíkali jejich specialisti (co na tom, že to není pravda? Ona se záminka proč napadnout Černomlýnov se třeba někomu bude hodit) protože my nebyli takoví namyšlení a nepovyšovali jsme se nad ostatní (ano, i tak se dá vnímat přísná selekce členů komunity). A Černomlýn bude mít spoustu zábavy s uváděním fám na pravou míru, navíc v tom nikdy nebude stoprocentně úspěšný - semínko bude zaseto a je jen otázkou času, kdy tyto fámy využije ten, kdo bude chtít Černomlýnov z jakéhokoli důvodu ovládnout (pak bude hodně záležet na tom, co o nás budou vědět/myslet si lidé v okolí).

Pokud jsem někde napsal něco o tom, že nucené práce znamenají vstupenku do osady omlouvám se, nic takového jsem na mysli neměl a pouze jsem se nevhodně vyjádřil. Nucené práce znamenají vykonávání těch nejpodřadnějších prací (vyvážení latrin, práce v kamenolomu, na opevňovacích pracech osady EDIT: takže by cizí krev pot a slzy činily Černomlýnov mocnější, opevněnější a zásobenější bez profitu pro pracujícího - ale i stroj, má-li dobře fungovat, musí se namazat a člověk nakrmit. Konec EDITu...). 14 hodin denně by asi vydržel málokdo, ale i při dvanáctihodinové směně by byla úmrtnost dost vysoká. Rozhodně žádnej med. A jediné k čemu by to vedlo by bylo, že by po konci trestu byla možnost usídlit se v jedné z osad "v pohraničí", na okraji sféry vlivu Černomlýnova, v nebezpečném (nárazníkovém) pásmu...a začít od nuly - s úvěrem od Černomlýnských. Tedy tam, kde bylo možno začít před zločinem (a trestem) v klidu a postupně se vypracovat. Nucené práce nejsou dovolená a už vůbec ne vstupenka do osady, no dobře, jsem humanista, takže max. pro osiřelé děti do čtyř max. šesti let.
Osvícený "panovník" by - za přísných podmínek a se zárukami, pochopitelně - takovou šanci nabídnul každému, kdo by za tu šanci stál. Žrádla pro kanony není nikdy dost a je lepší je mít v "nucené správě", pod kontrolou, než...prostě je dobré si i (případné) nepřátele držet u těla. Někdo, kdo by byl schopen vybojovat a přivézt "zásilku" (železa) by za tu šanci nejspíš stál (už proto, že byl schpen vést komunitu a o cosi se snažit). A kdyby se "panovníkovi" nelíbil vůdce zlodějské komunity, měl by právě díky přepadu skvělou možnost jak se takového vůdce zbavit...legálně, podle Nové Ústavy. Ale pokud by o osazenstvo dané osady stál, měl spoustu možností jak to udělat jinak, bez krve, diplomaticky...kdykoli.   

Vsí, které u mne nakupují (pro které jsem nepostradatelný) nemám nikdy dost. A čím jsem pro ně potřebnější, tím je to pro mě lepší. Jen nesmí začít vnímat mou dobrotu jako hloupost. A je mi jasné, že tady bruslím na tenoučké hrance - snadno se to může zvrtnout proti mě. Možná by bylo fajn mít v osadě profi diplomata 8)

A vtěsnat všechno o čem píšu do poměrně krátké povídky (nová ústava, systém trestů atd...) je dost nereálné uznávám :rose:

 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #242 kdy: Leden 06, 2017, 06:32:39 dopoledne »

Šéf černomlýnských stále nevysvětlil, proč se tak stalo (a to právě by šlo udělat u soudu - obžaloba). Navíc by existovalo i něco jako obhajoba, což by tomu celému dodalo váhu a důvěryhodnost.

On prostě předpokládal, že to místní vědí. Obzvláště, když se ho nikdo nezeptal.

A i kdyby - mentalita lidí není příliš složitá. Pokud se budu coby vyhnanec (to s tím tetováním je dobrej nápad - ale museli by jím být označeni jen ti skutečně viní, ne každý z komunity) snažit přidat k libovolné komunitě v okolí, ale objevím se s "holým zadkem" nejspíš mě nevezmou a tím spíš ne, pokud přiznám že jsem z té zlodějské komunity, tím spíš, pokud na sobě budu mít tetování (pak se stanu zoufalcem, který nemá co ztratit a třeba...). Větší šance budu mít, pokud se je pokusím dojmout - začnu vykládat, jak to u nás v osadě bylo všechno v pořádku a vzkvétalo a černomlýnští nás napadli a povraždili všechny naše (to je jedno koho, něco vymyslím) protože k nám dokonce utíkali jejich specialisti (co na tom, že to není pravda? Ona se záminka proč napadnout Černomlýnov se třeba někomu bude hodit) protože my nebyli takoví namyšlení a nepovyšovali jsme se nad ostatní (ano, i tak se dá vnímat přísná selekce členů komunity). A Černomlýn bude mít spoustu zábavy s uváděním fám na pravou míru, navíc v tom nikdy nebude stoprocentně úspěšný - semínko bude zaseto a je jen otázkou času, kdy tyto fámy využije ten, kdo bude chtít Černomlýnov z jakéhokoli důvodu ovládnout (pak bude hodně záležet na tom, co o nás budou vědět/myslet si lidé v okolí).

Běžní lidé, kteří s Černomlejnovem obchodují vědí, že úzkostlivě dbá na dodržování slibů a snaží se většinou dohodnout. A od Černomlejnova si mohou zprávy co se stalo zjistit. Možná doplním ještě jednu drobnost.

Pokud jsem někde napsal něco o tom, že nucené práce znamenají vstupenku do osady omlouvám se, nic takového jsem na mysli neměl a pouze jsem se nevhodně vyjádřil. Nucené práce znamenají vykonávání těch nejpodřadnějších prací (vyvážení latrin, práce v kamenolomu, na opevňovacích pracech osady EDIT: takže by cizí krev pot a slzy činily Černomlýnov mocnější, opevněnější a zásobenější bez profitu pro pracujícího - ale i stroj, má-li dobře fungovat, musí se namazat a člověk nakrmit. Konec EDITu...). 14 hodin denně by asi vydržel málokdo, ale i při dvanáctihodinové směně by byla úmrtnost dost vysoká. Rozhodně žádnej med. A jediné k čemu by to vedlo by bylo, že by po konci trestu byla možnost usídlit se v jedné z osad "v pohraničí", na okraji sféry vlivu Černomlýnova, v nebezpečném (nárazníkovém) pásmu...a začít od nuly - s úvěrem od Černomlýnských. Tedy tam, kde bylo možno začít před zločinem (a trestem) v klidu a postupně se vypracovat. Nucené práce nejsou dovolená a už vůbec ne vstupenka do osady, no dobře, jsem humanista, takže max. pro osiřelé děti do čtyř max. šesti let.
Osvícený "panovník" by - za přísných podmínek a se zárukami, pochopitelně - takovou šanci nabídnul každému, kdo by za tu šanci stál. Žrádla pro kanony není nikdy dost a je lepší je mít v "nucené správě", pod kontrolou, než...prostě je dobré si i (případné) nepřátele držet u těla. Někdo, kdo by byl schopen vybojovat a přivézt "zásilku" (železa) by za tu šanci nejspíš stál (už proto, že byl schpen vést komunitu a o cosi se snažit). A kdyby se "panovníkovi" nelíbil vůdce zlodějské komunity, měl by právě díky přepadu skvělou možnost jak se takového vůdce zbavit...legálně, podle Nové Ústavy. Ale pokud by o osazenstvo dané osady stál, měl spoustu možností jak to udělat jinak, bez krve, diplomaticky...kdykoli.   

Takže bych odvedl celé obyvatelstvo do Černomlejnova a tam bych dospělé zaměstnal a děti bych buď nechal umřít a moji ottroci by mne nenáviděli ještě více a nebo bych je krmil a pak by na tom byli lépe než při vyhnání a dokonce lépe než před vyhnáním a pořád by se jim útok na mne vyplatil. Bohužel nevidím žádnou variantu mezi.
Ale možná nejsem dost chytrý. :-)

Vsí, které u mne nakupují (pro které jsem nepostradatelný) nemám nikdy dost. A čím jsem pro ně potřebnější, tím je to pro mě lepší. Jen nesmí začít vnímat mou dobrotu jako hloupost. A je mi jasné, že tady bruslím na tenoučké hrance - snadno se to může zvrtnout proti mě. Možná by bylo fajn mít v osadě profi diplomata 8)

Nemám nikdy dost vesnic, které u mne nakupují?
To je s odpuštěním HOVADINA!
Černomlejnov nemá nekonečné sýpky plné obilí. On toho obilí má omezený počet a ten počet se spíše snižuje, protože nejvíce měl z té první sklizně.
Nemohu si udržovat dvacet vsí, když jich uživím patnáct.

A vtěsnat všechno o čem píšu do poměrně krátké povídky (nová ústava, systém trestů atd...) je dost nereálné uznávám :rose:
Myslím, že to není ten můj problém. Mě stále připadá, že mnou popsaná reakce je sice drsná, ale v dané situaci spíše ta správnější.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #243 kdy: Leden 06, 2017, 08:23:04 dopoledne »
Dobré ráno,
vidím, že se neshodneme (minimálně se točíme v kruhu) - znovu opakuji: je to vaše povídka a vaše postavy a já to zcela respektuju.
Takže tentokrát se vynasnažím o stručnost - kdyby se vše seběhlo tak,jak je popsáno, není ani čas se zamyslet o co jde, ptát se když na mě míří kulomet - černomlýnští taky dřív střílí než se ptají (po právu, ale i tak...).

Co vědí nebo myslí si "běžní lidé" je jedna věc, co se komu bude hodit a pasovat je věc jiná. V kontextu to na mě prostě působí tak, že: Vem si co uneseš krom zbraní a zmiz = rozsudek pomalé dlouhé smrti s mizivou nadějí. Důsledek - jiná komunita mě nevezme, zvlášť s tetováním ne, takže nemám co ztratit a ... zkusím ten zas....j Černomlýnov aspoň zapálit, stejně za fšecko můžou voni (divná logika, ale reálná i v dnešní době - když nemám nic já, tak vy taky nebudete mít).

Ne, psal jsem o tom minule. Vůdce + střelce odsoudit (veřejně, formáně), osatní účastníky přepadu odsoudit k nuceným pracem a propadnutí majetku, ostatním (těm, co se přepadu přímo neúčastnili) dát vybrat, zda zůstanou v osadě (kde to aspoň znají) a přijmout "nadvládu" černomlýnova nebo ať si dělají co chtějí (to ale znamená onu pomalu smrt).
Třetí možnost: poskytnout zásoby na přežití zimy (ideálně ještě před přepadem) na úvěr (a oproti záruce - třeba každý prvorozený?) a dosadit "nucenou správu" - tedy někoho, kdo je naučí hospodařit. Odstranit neschopného/agresivního vůdce by nebyl až takový problém...ovšem z tohoto pohledu je snazší je prostě komplet vystřílet - je to bez rizika.

Nemůžu si dovolit udržovat ani černomlejnov (natož N vesnic kolem), když produkce potravin stačí jen pro černomlejnov a kolem mám jen samé hladové krky, které jsem učinil na sobě závislými - oni mi kradou i to málo co mi zbývá, protože už s nimi nemám co vykšeftovat. To jsem pootom udělal chybu hned v začátku - učinil jsem je na sobě závislými moc. Měl jsem je víc učit samostatnosti. Stejná situace nastane, když už nebudou mít mi co nabídnout - nic nepůjde sehnat, ani ukradnout při stále klesající produkci jídla. Tak jim obilí nedám a jsou ve stejnejch sra...ch jako by byli jen o pár let později. Prostě jsem je využil.

Chytrý jste víc než dost "hold" takže buďto mě vůbec nechcete chápat, nebo to prostě popisuju nepochopitelně jako negramot - nepochopitelně, nebo máte prostě pravdu. Že mi váš/Lukášův postup nepřijde logický neznamená, že není reálnější. Správný ale není určitě. Ne veškerá realita se mi nutně musí líbit nebo připadat správná, to vím.   

EDIT:  Stručnost vypadá jinak, vím...
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #244 kdy: Leden 06, 2017, 08:54:16 dopoledne »
Už rozumím...pro vás je cizí člověk přítěž. Pro mne zdroj. Proto tolik odlišné postoje.

J. Cimrman: "Když jsem držel tu sekyru, tak jsem se vám zastyděl. Neměli bychom zapomínat na ideály humanismu...pojďme ho nechat zmrznout".
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #245 kdy: Leden 06, 2017, 10:37:13 dopoledne »
No ale na druhou stranu - dává to možnost pokračování příběhu... co, Štěpáne?  ;) ... po čase se v okolí začne objevovat nemilosrdná skupina "loupeživých válečníků", jsou mezi nimi mladí muži i dívky, nikdo neví, odkud přišli, ani kde přebývají... a nejčastěji napadají majetky, dodávky a lidi... no hádejte koho?  ;)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #246 kdy: Leden 06, 2017, 11:03:53 dopoledne »
Pro mě cizí člověk zdroj není. Nejsem kanibal.  ;D

Ne omlouvám se za odlehčování situce teď už vážně:

Dobré ráno,
vidím, že se neshodneme (minimálně se točíme v kruhu) - znovu opakuji: je to vaše povídka a vaše postavy a já to zcela respektuju.
Takže tentokrát se vynasnažím o stručnost - kdyby se vše seběhlo tak,jak je popsáno, není ani čas se zamyslet o co jde, ptát se když na mě míří kulomet - černomlýnští taky dřív střílí než se ptají (po právu, ale i tak...).

No pokud by nejdříve složitě vyjednávali, tak je mnohem větší šance, že se místní pokusí, místo podřízení se rozhodnutí, o přestřelku.
A nejspíše by z toho byly nemilé ztráty a ještě víéce zlé krve na obou stranách. Lukáš se je snažil dotlačit ke kapitulaci bez zbytečného zabíjení.

Co vědí nebo myslí si "běžní lidé" je jedna věc, co se komu bude hodit a pasovat je věc jiná. V kontextu to na mě prostě působí tak, že: Vem si co uneseš krom zbraní a zmiz = rozsudek pomalé dlouhé smrti s mizivou nadějí. Důsledek - jiná komunita mě nevezme, zvlášť s tetováním ne, takže nemám co ztratit a ... zkusím ten zas....j Černomlýnov aspoň zapálit, stejně za fšecko můžou voni (divná logika, ale reálná i v dnešní době - když nemám nic já, tak vy taky nebudete mít).

Tak samozřejmě. Jenže pokud nemáš zbraně, tak se ti bude pevnost dobývat docela blbě. Černomlejnov je samozřejmě tak nějak opevněný. Jinak by si tihle týpci v klidu někoho pro vyjednávání unesli a nespokojili se se střílením z dálky.

Ne, psal jsem o tom minule. Vůdce + střelce odsoudit (veřejně, formáně), osatní účastníky přepadu odsoudit k nuceným pracem a propadnutí majetku, ostatním (těm, co se přepadu přímo neúčastnili) dát vybrat, zda zůstanou v osadě (kde to aspoň znají) a přijmout "nadvládu" černomlýnova nebo ať si dělají co chtějí (to ale znamená onu pomalu smrt).
Třetí možnost: poskytnout zásoby na přežití zimy (ideálně ještě před přepadem) na úvěr (a oproti záruce - třeba každý prvorozený?) a dosadit "nucenou správu" - tedy někoho, kdo je naučí hospodařit. Odstranit neschopného/agresivního vůdce by nebyl až takový problém...ovšem z tohoto pohledu je snazší je prostě komplet vystřílet - je to bez rizika.

Jste poněkud v rozporu sám se sebou. Jedním příspěvkem tvrdíte, že tahle vesnice, která na Černomlejnov zaútočila měla dostat potraviny na zimu a také, že by neměl k sobě vázat vsi, když je neuživí (kurzívou označené věci dopsány v úpravě). V jižních čechách je řekněme minimálně deset dalších vesnic, které hladoví a Černomlejnovu nikoho nezastřelili. Proč by proboha měli černomlejnovsští dávat potraviny zrovna téhle vesnici? To mi opravdu nějak uniká. Možná jste myslel, že je tohle jediná hladová vesnice. Není. Je jich více a navíc jejich počet bude každým rokem spíše přibývat. (Což je rozumným lidem jasné. Protože spusta vsí si jen dokázala nahromadit o něco více potravin než tahle, ale v přístupu se příliš neliší. Nebaví je rýpat se v hlíně.) A tímhle precedensem - vy nám někoho zastřelíte a my vás za to nakrmíme na zimu by jsi své vsi podepsal rozsudek smrti i u ekonomicky silnějších vsí než je Černomeljnov.

A druhá věc" Jak by poznali majetek těch co je přepadli. To by jako místní přiznali: Jo tohle je majetek co ho chcete zabavit a tohle není. Hmmm to by bylo na dvouleté vyšetřování. Na to opravdu čas nebyl. A že by lidé kteří jsou an tom s jídlem špatně nebudou lhát je nepravděpodobné.
A co společné jídlo? Z toho by odebíral patřičný podíl jak? Vždyť by ti lidi byli ještě nasranější a někteří z nich by nejspíše zkusili někoho jen tak ze sportu nešťasnou náhodou sprovodit ze světa. On šel zrovna dole a my jsme zrovna házeli polena na zátop. Nemůžeme za to, že se nám tu motáte.  (jen rychlý příklad - určitě by to bylo mnohem sofistikovanější.

S tím, že je kompletní vystřílení bez rizika jsem nesouhlasil už předtím a vysvětloval to z hlediska prozrazení. Jen doplním, že z hlediska lidí co by to chtěli řešit - lidé z téhle vsi mohli mít jinde příbuzné.  Kompletní vystřílení prostě sníží kredit osady, která ho provedla a když byli zastřelení všichni, tak si lidé budou domýšlet nejrůznější okolnosti, které to budou ještě více očerňovat.

Nemůžu si dovolit udržovat ani černomlejnov (natož N vesnic kolem), když produkce potravin stačí jen pro černomlejnov a kolem mám jen samé hladové krky, které jsem učinil na sobě závislými - oni mi kradou i to málo co mi zbývá, protože už s nimi nemám co vykšeftovat. To jsem pootom udělal chybu hned v začátku - učinil jsem je na sobě závislými moc. Měl jsem je víc učit samostatnosti. Stejná situace nastane, když už nebudou mít mi co nabídnout - nic nepůjde sehnat, ani ukradnout při stále klesající produkci jídla. Tak jim obilí nedám a jsou ve stejnejch sra...ch jako by byli jen o pár let později. Prostě jsem je využil.

Takže když někdo tři měsíce po katastrofě přijel za obchodem, tak mu měl Lukáš obchod odmítnout se slovy: "Já nevím jestli vaši ves za pět let uživím."  ::) :P ;D   Pardon. už z toho zase dělám trochu komedii, ale nějak jsem se neudržel. To že si některé komunity zvykly jezdit do Černomlejnova jako do supermarketu není Lukášův problém. On určitě inzeroval, že nebude mít dost obilí pro všechny. Proto také ceny věcí v obilí spíše klesaly navzdory tomu, že se věci sháněly čím dále hůře.

A Černomlejnov i teď navzdory situaci vypěstuje několikanásobek jídla co spotřebuje.

A vsi nemůže libovolně nabírat, protože by překročil počet, který má ve smlouvě s Táborem. A musel by začít platit více. To je ještě jeden aspekt, který jste možná nevzal v úvahu.

Chytrý jste víc než dost "hold"
ego EGO EGO EGO EGO EGO EGO :bee: pssssssss. Tak snad už jsem splasknul. ;)

takže buďto mě vůbec nechcete chápat, nebo to prostě popisuju nepochopitelně jako negramot - nepochopitelně, nebo máte prostě pravdu. Že mi váš/Lukášův postup nepřijde logický neznamená, že není reálnější. Správný ale není určitě. Ne veškerá realita se mi nutně musí líbit nebo připadat správná, to vím.   

Možná je problém této doby ten, že správný postup prostě neexistuje. Já myslím, že jsem Vaše hledisko pochopil a rozhodně ho beru v úvahu. Jen se naše názory neshodnou, ale i tak budu v diskuzi rád pokračovat ať už veřejně nebo v SZ.

EDIT:  Stručnost vypadá jinak, vím...
Ale houby. :-)



Ještě jednu věc: Proč myslíte, že si Lukáš nechal od téhle skupiny přivážet to železo? Věděl kde je, měl dost vycvičených lidí a dobytek na rozdávání určitě neměl. Zamysleli jste se nad tímhle?
On to totiž udělal právě proto, aby svoje lidi neposílal zbytečně mimo osadu, kde je mnohem větší riziko, že budou v ohrožení.
Což mám pocit, že Vám všem nedošlo, ačkoli indicie k tomuto jste myslím měli dostatečné.

A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #247 kdy: Leden 06, 2017, 11:04:16 dopoledne »
No ale na druhou stranu - dává to možnost pokračování příběhu... co, Štěpáne?  ;) ... po čase se v okolí začne objevovat nemilosrdná skupina "loupeživých válečníků", jsou mezi nimi mladí muži i dívky, nikdo neví, odkud přišli, ani kde přebývají... a nejčastěji napadají majetky, dodávky a lidi... no hádejte koho?  ;)

Příští vánoce?  :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #248 kdy: Leden 06, 2017, 12:10:31 odpoledne »
Řekněme, že to jedno hmotnostní procento mělo cenu 20% z celku. Na jednu stranu je výhodné upozornění, že tohle chceme obzvláště, ale na druhou stranu tím, že řekneš, že chceš hlavně tohle, riskuješ, že dotyčný až tam bude, tak z těch osmi kousků si jeden dva nechá pro sebe a za nějakou dobu někoho nechá, aby to za něj prodal a shrábne další peníze navíc. On Láďa (ten technik) nevěděl přesně kolik tam toho bylo. A kdyby se tak náhodně nesetkali a ten z Prahy to neprokecnul, tak to Černomlejnov neví a i kdyby věděl, tak nedokáže.
A udávat, že hlavně stojíme o tohle.... nebyl důvod, pokud za celou zakázku měl být jeden "předmět" - no spíše jedna položka - kráva. Pokdu yb jsi sliboval bonus za zbytek, tak by jsi musel dávat další věci navíc.

Ad PS: Já to beru jako diskuzi. Ta je vždy zajímavá.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #249 kdy: Leden 06, 2017, 03:03:05 odpoledne »
Pro mě cizí člověk zdroj není. Nejsem kanibal.  ;D


Ještě jednu věc: Proč myslíte, že si Lukáš nechal od téhle skupiny přivážet to železo? Věděl kde je, měl dost vycvičených lidí a dobytek na rozdávání určitě neměl. Zamysleli jste se nad tímhle?
On to totiž udělal právě proto, aby svoje lidi neposílal zbytečně mimo osadu, kde je mnohem větší riziko, že budou v ohrožení.
Což mám pocit, že Vám všem nedošlo, ačkoli indicie k tomuto jste myslím měli dostatečné.

A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.

No, pokud jediný způsob jak využít člověka jako zdroj je sežrat ho...tohle jsem na myli neměl... (taky pokus o vtip).

Proč si nechal dovést železo jsem pochopil a zmínil to v souvislosti s tím, že vůdce nájezdníků nebyl úplně nepoužitelnej, když to zvládnul (že byl křivej je věc jiná) ale zčásti bych ho omluvil tím, že nevěděl co přesně veze a pokud se v tom úplně nevyznal, mohl se prodej těch pár kousků železa jevit jako dost dobrej kšeft. Zadáním konkrétní objednávky (chci přesně tamhle to) by černomlýnští eliminovali riziko, že to cestou "ztratí". Samozřejmě to sebou nese výše zmíněná rizika...


Když zešílet, tak s plnou parádou hned.