Autor Téma: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu  (Přečteno 11593 krát)

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #250 kdy: Leden 06, 2017, 06:32:39 dopoledne »

Šéf černomlýnských stále nevysvětlil, proč se tak stalo (a to právě by šlo udělat u soudu - obžaloba). Navíc by existovalo i něco jako obhajoba, což by tomu celému dodalo váhu a důvěryhodnost.

On prostě předpokládal, že to místní vědí. Obzvláště, když se ho nikdo nezeptal.

A i kdyby - mentalita lidí není příliš složitá. Pokud se budu coby vyhnanec (to s tím tetováním je dobrej nápad - ale museli by jím být označeni jen ti skutečně viní, ne každý z komunity) snažit přidat k libovolné komunitě v okolí, ale objevím se s "holým zadkem" nejspíš mě nevezmou a tím spíš ne, pokud přiznám že jsem z té zlodějské komunity, tím spíš, pokud na sobě budu mít tetování (pak se stanu zoufalcem, který nemá co ztratit a třeba...). Větší šance budu mít, pokud se je pokusím dojmout - začnu vykládat, jak to u nás v osadě bylo všechno v pořádku a vzkvétalo a černomlýnští nás napadli a povraždili všechny naše (to je jedno koho, něco vymyslím) protože k nám dokonce utíkali jejich specialisti (co na tom, že to není pravda? Ona se záminka proč napadnout Černomlýnov se třeba někomu bude hodit) protože my nebyli takoví namyšlení a nepovyšovali jsme se nad ostatní (ano, i tak se dá vnímat přísná selekce členů komunity). A Černomlýn bude mít spoustu zábavy s uváděním fám na pravou míru, navíc v tom nikdy nebude stoprocentně úspěšný - semínko bude zaseto a je jen otázkou času, kdy tyto fámy využije ten, kdo bude chtít Černomlýnov z jakéhokoli důvodu ovládnout (pak bude hodně záležet na tom, co o nás budou vědět/myslet si lidé v okolí).

Běžní lidé, kteří s Černomlejnovem obchodují vědí, že úzkostlivě dbá na dodržování slibů a snaží se většinou dohodnout. A od Černomlejnova si mohou zprávy co se stalo zjistit. Možná doplním ještě jednu drobnost.

Pokud jsem někde napsal něco o tom, že nucené práce znamenají vstupenku do osady omlouvám se, nic takového jsem na mysli neměl a pouze jsem se nevhodně vyjádřil. Nucené práce znamenají vykonávání těch nejpodřadnějších prací (vyvážení latrin, práce v kamenolomu, na opevňovacích pracech osady EDIT: takže by cizí krev pot a slzy činily Černomlýnov mocnější, opevněnější a zásobenější bez profitu pro pracujícího - ale i stroj, má-li dobře fungovat, musí se namazat a člověk nakrmit. Konec EDITu...). 14 hodin denně by asi vydržel málokdo, ale i při dvanáctihodinové směně by byla úmrtnost dost vysoká. Rozhodně žádnej med. A jediné k čemu by to vedlo by bylo, že by po konci trestu byla možnost usídlit se v jedné z osad "v pohraničí", na okraji sféry vlivu Černomlýnova, v nebezpečném (nárazníkovém) pásmu...a začít od nuly - s úvěrem od Černomlýnských. Tedy tam, kde bylo možno začít před zločinem (a trestem) v klidu a postupně se vypracovat. Nucené práce nejsou dovolená a už vůbec ne vstupenka do osady, no dobře, jsem humanista, takže max. pro osiřelé děti do čtyř max. šesti let.
Osvícený "panovník" by - za přísných podmínek a se zárukami, pochopitelně - takovou šanci nabídnul každému, kdo by za tu šanci stál. Žrádla pro kanony není nikdy dost a je lepší je mít v "nucené správě", pod kontrolou, než...prostě je dobré si i (případné) nepřátele držet u těla. Někdo, kdo by byl schopen vybojovat a přivézt "zásilku" (železa) by za tu šanci nejspíš stál (už proto, že byl schpen vést komunitu a o cosi se snažit). A kdyby se "panovníkovi" nelíbil vůdce zlodějské komunity, měl by právě díky přepadu skvělou možnost jak se takového vůdce zbavit...legálně, podle Nové Ústavy. Ale pokud by o osazenstvo dané osady stál, měl spoustu možností jak to udělat jinak, bez krve, diplomaticky...kdykoli.   

Takže bych odvedl celé obyvatelstvo do Černomlejnova a tam bych dospělé zaměstnal a děti bych buď nechal umřít a moji ottroci by mne nenáviděli ještě více a nebo bych je krmil a pak by na tom byli lépe než při vyhnání a dokonce lépe než před vyhnáním a pořád by se jim útok na mne vyplatil. Bohužel nevidím žádnou variantu mezi.
Ale možná nejsem dost chytrý. :-)

Vsí, které u mne nakupují (pro které jsem nepostradatelný) nemám nikdy dost. A čím jsem pro ně potřebnější, tím je to pro mě lepší. Jen nesmí začít vnímat mou dobrotu jako hloupost. A je mi jasné, že tady bruslím na tenoučké hrance - snadno se to může zvrtnout proti mě. Možná by bylo fajn mít v osadě profi diplomata 8)

Nemám nikdy dost vesnic, které u mne nakupují?
To je s odpuštěním HOVADINA!
Černomlejnov nemá nekonečné sýpky plné obilí. On toho obilí má omezený počet a ten počet se spíše snižuje, protože nejvíce měl z té první sklizně.
Nemohu si udržovat dvacet vsí, když jich uživím patnáct.

A vtěsnat všechno o čem píšu do poměrně krátké povídky (nová ústava, systém trestů atd...) je dost nereálné uznávám :rose:
Myslím, že to není ten můj problém. Mě stále připadá, že mnou popsaná reakce je sice drsná, ale v dané situaci spíše ta správnější.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #251 kdy: Leden 06, 2017, 08:23:04 dopoledne »
Dobré ráno,
vidím, že se neshodneme (minimálně se točíme v kruhu) - znovu opakuji: je to vaše povídka a vaše postavy a já to zcela respektuju.
Takže tentokrát se vynasnažím o stručnost - kdyby se vše seběhlo tak,jak je popsáno, není ani čas se zamyslet o co jde, ptát se když na mě míří kulomet - černomlýnští taky dřív střílí než se ptají (po právu, ale i tak...).

Co vědí nebo myslí si "běžní lidé" je jedna věc, co se komu bude hodit a pasovat je věc jiná. V kontextu to na mě prostě působí tak, že: Vem si co uneseš krom zbraní a zmiz = rozsudek pomalé dlouhé smrti s mizivou nadějí. Důsledek - jiná komunita mě nevezme, zvlášť s tetováním ne, takže nemám co ztratit a ... zkusím ten zas....j Černomlýnov aspoň zapálit, stejně za fšecko můžou voni (divná logika, ale reálná i v dnešní době - když nemám nic já, tak vy taky nebudete mít).

Ne, psal jsem o tom minule. Vůdce + střelce odsoudit (veřejně, formáně), osatní účastníky přepadu odsoudit k nuceným pracem a propadnutí majetku, ostatním (těm, co se přepadu přímo neúčastnili) dát vybrat, zda zůstanou v osadě (kde to aspoň znají) a přijmout "nadvládu" černomlýnova nebo ať si dělají co chtějí (to ale znamená onu pomalu smrt).
Třetí možnost: poskytnout zásoby na přežití zimy (ideálně ještě před přepadem) na úvěr (a oproti záruce - třeba každý prvorozený?) a dosadit "nucenou správu" - tedy někoho, kdo je naučí hospodařit. Odstranit neschopného/agresivního vůdce by nebyl až takový problém...ovšem z tohoto pohledu je snazší je prostě komplet vystřílet - je to bez rizika.

Nemůžu si dovolit udržovat ani černomlejnov (natož N vesnic kolem), když produkce potravin stačí jen pro černomlejnov a kolem mám jen samé hladové krky, které jsem učinil na sobě závislými - oni mi kradou i to málo co mi zbývá, protože už s nimi nemám co vykšeftovat. To jsem pootom udělal chybu hned v začátku - učinil jsem je na sobě závislými moc. Měl jsem je víc učit samostatnosti. Stejná situace nastane, když už nebudou mít mi co nabídnout - nic nepůjde sehnat, ani ukradnout při stále klesající produkci jídla. Tak jim obilí nedám a jsou ve stejnejch sra...ch jako by byli jen o pár let později. Prostě jsem je využil.

Chytrý jste víc než dost "hold" takže buďto mě vůbec nechcete chápat, nebo to prostě popisuju nepochopitelně jako negramot - nepochopitelně, nebo máte prostě pravdu. Že mi váš/Lukášův postup nepřijde logický neznamená, že není reálnější. Správný ale není určitě. Ne veškerá realita se mi nutně musí líbit nebo připadat správná, to vím.   

EDIT:  Stručnost vypadá jinak, vím...
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #252 kdy: Leden 06, 2017, 08:54:16 dopoledne »
Už rozumím...pro vás je cizí člověk přítěž. Pro mne zdroj. Proto tolik odlišné postoje.

J. Cimrman: "Když jsem držel tu sekyru, tak jsem se vám zastyděl. Neměli bychom zapomínat na ideály humanismu...pojďme ho nechat zmrznout".
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #253 kdy: Leden 06, 2017, 10:29:34 dopoledne »
Vyhnat v zime hladovy lidi jen tak bez niceho a vypalit jim vesnici muze byt i spravedlive ale trosku bych se obaval toho ze se dotycni uchyli k pomste protoze uz nebudou mit co dalsiho ztratit a varianta dostat kulku pri snaze se pomstit a vzit par tech co za to muzou (subjektivne, protoze na to kdo strilel prvni radi zapomenou) sebou zni jako dost lakava alternativa proti pomale smrti hladem a zimou...

SoňaR

 • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #254 kdy: Leden 06, 2017, 10:37:13 dopoledne »
No ale na druhou stranu - dává to možnost pokračování příběhu... co, Štěpáne?  ;) ... po čase se v okolí začne objevovat nemilosrdná skupina "loupeživých válečníků", jsou mezi nimi mladí muži i dívky, nikdo neví, odkud přišli, ani kde přebývají... a nejčastěji napadají majetky, dodávky a lidi... no hádejte koho?  ;)

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #255 kdy: Leden 06, 2017, 11:03:53 dopoledne »
Pro mě cizí člověk zdroj není. Nejsem kanibal.  ;D

Ne omlouvám se za odlehčování situce teď už vážně:

Dobré ráno,
vidím, že se neshodneme (minimálně se točíme v kruhu) - znovu opakuji: je to vaše povídka a vaše postavy a já to zcela respektuju.
Takže tentokrát se vynasnažím o stručnost - kdyby se vše seběhlo tak,jak je popsáno, není ani čas se zamyslet o co jde, ptát se když na mě míří kulomet - černomlýnští taky dřív střílí než se ptají (po právu, ale i tak...).

No pokud by nejdříve složitě vyjednávali, tak je mnohem větší šance, že se místní pokusí, místo podřízení se rozhodnutí, o přestřelku.
A nejspíše by z toho byly nemilé ztráty a ještě víéce zlé krve na obou stranách. Lukáš se je snažil dotlačit ke kapitulaci bez zbytečného zabíjení.

Co vědí nebo myslí si "běžní lidé" je jedna věc, co se komu bude hodit a pasovat je věc jiná. V kontextu to na mě prostě působí tak, že: Vem si co uneseš krom zbraní a zmiz = rozsudek pomalé dlouhé smrti s mizivou nadějí. Důsledek - jiná komunita mě nevezme, zvlášť s tetováním ne, takže nemám co ztratit a ... zkusím ten zas....j Černomlýnov aspoň zapálit, stejně za fšecko můžou voni (divná logika, ale reálná i v dnešní době - když nemám nic já, tak vy taky nebudete mít).

Tak samozřejmě. Jenže pokud nemáš zbraně, tak se ti bude pevnost dobývat docela blbě. Černomlejnov je samozřejmě tak nějak opevněný. Jinak by si tihle týpci v klidu někoho pro vyjednávání unesli a nespokojili se se střílením z dálky.

Ne, psal jsem o tom minule. Vůdce + střelce odsoudit (veřejně, formáně), osatní účastníky přepadu odsoudit k nuceným pracem a propadnutí majetku, ostatním (těm, co se přepadu přímo neúčastnili) dát vybrat, zda zůstanou v osadě (kde to aspoň znají) a přijmout "nadvládu" černomlýnova nebo ať si dělají co chtějí (to ale znamená onu pomalu smrt).
Třetí možnost: poskytnout zásoby na přežití zimy (ideálně ještě před přepadem) na úvěr (a oproti záruce - třeba každý prvorozený?) a dosadit "nucenou správu" - tedy někoho, kdo je naučí hospodařit. Odstranit neschopného/agresivního vůdce by nebyl až takový problém...ovšem z tohoto pohledu je snazší je prostě komplet vystřílet - je to bez rizika.

Jste poněkud v rozporu sám se sebou. Jedním příspěvkem tvrdíte, že tahle vesnice, která na Černomlejnov zaútočila měla dostat potraviny na zimu a také, že by neměl k sobě vázat vsi, když je neuživí (kurzívou označené věci dopsány v úpravě). V jižních čechách je řekněme minimálně deset dalších vesnic, které hladoví a Černomlejnovu nikoho nezastřelili. Proč by proboha měli černomlejnovsští dávat potraviny zrovna téhle vesnici? To mi opravdu nějak uniká. Možná jste myslel, že je tohle jediná hladová vesnice. Není. Je jich více a navíc jejich počet bude každým rokem spíše přibývat. (Což je rozumným lidem jasné. Protože spusta vsí si jen dokázala nahromadit o něco více potravin než tahle, ale v přístupu se příliš neliší. Nebaví je rýpat se v hlíně.) A tímhle precedensem - vy nám někoho zastřelíte a my vás za to nakrmíme na zimu by jsi své vsi podepsal rozsudek smrti i u ekonomicky silnějších vsí než je Černomeljnov.

A druhá věc" Jak by poznali majetek těch co je přepadli. To by jako místní přiznali: Jo tohle je majetek co ho chcete zabavit a tohle není. Hmmm to by bylo na dvouleté vyšetřování. Na to opravdu čas nebyl. A že by lidé kteří jsou an tom s jídlem špatně nebudou lhát je nepravděpodobné.
A co společné jídlo? Z toho by odebíral patřičný podíl jak? Vždyť by ti lidi byli ještě nasranější a někteří z nich by nejspíše zkusili někoho jen tak ze sportu nešťasnou náhodou sprovodit ze světa. On šel zrovna dole a my jsme zrovna házeli polena na zátop. Nemůžeme za to, že se nám tu motáte.  (jen rychlý příklad - určitě by to bylo mnohem sofistikovanější.

S tím, že je kompletní vystřílení bez rizika jsem nesouhlasil už předtím a vysvětloval to z hlediska prozrazení. Jen doplním, že z hlediska lidí co by to chtěli řešit - lidé z téhle vsi mohli mít jinde příbuzné.  Kompletní vystřílení prostě sníží kredit osady, která ho provedla a když byli zastřelení všichni, tak si lidé budou domýšlet nejrůznější okolnosti, které to budou ještě více očerňovat.

Nemůžu si dovolit udržovat ani černomlejnov (natož N vesnic kolem), když produkce potravin stačí jen pro černomlejnov a kolem mám jen samé hladové krky, které jsem učinil na sobě závislými - oni mi kradou i to málo co mi zbývá, protože už s nimi nemám co vykšeftovat. To jsem pootom udělal chybu hned v začátku - učinil jsem je na sobě závislými moc. Měl jsem je víc učit samostatnosti. Stejná situace nastane, když už nebudou mít mi co nabídnout - nic nepůjde sehnat, ani ukradnout při stále klesající produkci jídla. Tak jim obilí nedám a jsou ve stejnejch sra...ch jako by byli jen o pár let později. Prostě jsem je využil.

Takže když někdo tři měsíce po katastrofě přijel za obchodem, tak mu měl Lukáš obchod odmítnout se slovy: "Já nevím jestli vaši ves za pět let uživím."  ::) :P ;D   Pardon. už z toho zase dělám trochu komedii, ale nějak jsem se neudržel. To že si některé komunity zvykly jezdit do Černomlejnova jako do supermarketu není Lukášův problém. On určitě inzeroval, že nebude mít dost obilí pro všechny. Proto také ceny věcí v obilí spíše klesaly navzdory tomu, že se věci sháněly čím dále hůře.

A Černomlejnov i teď navzdory situaci vypěstuje několikanásobek jídla co spotřebuje.

A vsi nemůže libovolně nabírat, protože by překročil počet, který má ve smlouvě s Táborem. A musel by začít platit více. To je ještě jeden aspekt, který jste možná nevzal v úvahu.

Chytrý jste víc než dost "hold"
ego EGO EGO EGO EGO EGO EGO :bee: pssssssss. Tak snad už jsem splasknul. ;)

takže buďto mě vůbec nechcete chápat, nebo to prostě popisuju nepochopitelně jako negramot - nepochopitelně, nebo máte prostě pravdu. Že mi váš/Lukášův postup nepřijde logický neznamená, že není reálnější. Správný ale není určitě. Ne veškerá realita se mi nutně musí líbit nebo připadat správná, to vím.   

Možná je problém této doby ten, že správný postup prostě neexistuje. Já myslím, že jsem Vaše hledisko pochopil a rozhodně ho beru v úvahu. Jen se naše názory neshodnou, ale i tak budu v diskuzi rád pokračovat ať už veřejně nebo v SZ.

EDIT:  Stručnost vypadá jinak, vím...
Ale houby. :-)Ještě jednu věc: Proč myslíte, že si Lukáš nechal od téhle skupiny přivážet to železo? Věděl kde je, měl dost vycvičených lidí a dobytek na rozdávání určitě neměl. Zamysleli jste se nad tímhle?
On to totiž udělal právě proto, aby svoje lidi neposílal zbytečně mimo osadu, kde je mnohem větší riziko, že budou v ohrožení.
Což mám pocit, že Vám všem nedošlo, ačkoli indicie k tomuto jste myslím měli dostatečné.

A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #256 kdy: Leden 06, 2017, 11:04:16 dopoledne »
No ale na druhou stranu - dává to možnost pokračování příběhu... co, Štěpáne?  ;) ... po čase se v okolí začne objevovat nemilosrdná skupina "loupeživých válečníků", jsou mezi nimi mladí muži i dívky, nikdo neví, odkud přišli, ani kde přebývají... a nejčastěji napadají majetky, dodávky a lidi... no hádejte koho?  ;)

Příští vánoce?  :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #257 kdy: Leden 06, 2017, 11:44:35 dopoledne »
Ještě jednu věc: Proč myslíte, že si Lukáš nechal od téhle skupiny přivážet to železo? Věděl kde je, měl dost vycvičených lidí a dobytek na rozdávání určitě neměl. Zamysleli jste se nad tímhle?
On to totiž udělal právě proto, aby svoje lidi neposílal zbytečně mimo osadu, kde je mnohem větší riziko, že budou v ohrožení.
Což mám pocit, že Vám všem nedošlo, ačkoli indicie k tomuto jste myslím měli dostatečné.

A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.

Zrovna to proc tam nekoho poslal je pochopitelne docela dobre, co je pochopitelne mene je zpusob objednani - evidentne meli zajem o zcela konkretni cast materialu a zbytek byl bonus, asi by bylo vyhodnejsi jasne vazat odmenu na to o co jim ve skutecnosti slo - nastrojovka - s tim ze za ten beznej zbytek bude premie.
Ani ne tak kvuli tomu ze cestou tu zajimavou cast prochlastaji ale spise kvuli zvyseni sve sance ze ten material fakt dostanu - treba ze ho nalozi nejdriv a cestou si daji pozor na to aby dorazil hlavne vuz s timhle.
Soude dle chovani prazske kolony stejne ten material poptaval konkretne jinde, tak v zatajovani co ma cenu nevidim moc smysl. Vydirani zvysovanim ceny sice muze kuryra napadnout, jenze nastrojovka se klidne muze nechat ulezet, narozdil od prazdneho zaludku...

PS: A neber to jako nejakou velkou kritiku, spis jen takove plkani nad zajimavym textem :D

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #258 kdy: Leden 06, 2017, 12:10:31 odpoledne »
Řekněme, že to jedno hmotnostní procento mělo cenu 20% z celku. Na jednu stranu je výhodné upozornění, že tohle chceme obzvláště, ale na druhou stranu tím, že řekneš, že chceš hlavně tohle, riskuješ, že dotyčný až tam bude, tak z těch osmi kousků si jeden dva nechá pro sebe a za nějakou dobu někoho nechá, aby to za něj prodal a shrábne další peníze navíc. On Láďa (ten technik) nevěděl přesně kolik tam toho bylo. A kdyby se tak náhodně nesetkali a ten z Prahy to neprokecnul, tak to Černomlejnov neví a i kdyby věděl, tak nedokáže.
A udávat, že hlavně stojíme o tohle.... nebyl důvod, pokud za celou zakázku měl být jeden "předmět" - no spíše jedna položka - kráva. Pokdu yb jsi sliboval bonus za zbytek, tak by jsi musel dávat další věci navíc.

Ad PS: Já to beru jako diskuzi. Ta je vždy zajímavá.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #259 kdy: Leden 06, 2017, 01:01:35 odpoledne »
Krava za celou, pul kravy za 19312  ;D ... aneb bonus muze byt krava, standardni odmena neco mene hodnotneho ...

... rict o co jde je samozrejme dvousecne - na jednu stranu riskuji ze si neco z toho uleje a budu casem muset priplatit, na druhou stranu zvysuji svoji sanci ze dostanou co chteji - treba pro pripad ze sberaci budou muset vypadnout "narychlo" jak se v takove nebezpecne dobe stava.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #260 kdy: Leden 06, 2017, 03:03:05 odpoledne »
Pro mě cizí člověk zdroj není. Nejsem kanibal.  ;D


Ještě jednu věc: Proč myslíte, že si Lukáš nechal od téhle skupiny přivážet to železo? Věděl kde je, měl dost vycvičených lidí a dobytek na rozdávání určitě neměl. Zamysleli jste se nad tímhle?
On to totiž udělal právě proto, aby svoje lidi neposílal zbytečně mimo osadu, kde je mnohem větší riziko, že budou v ohrožení.
Což mám pocit, že Vám všem nedošlo, ačkoli indicie k tomuto jste myslím měli dostatečné.

A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.

No, pokud jediný způsob jak využít člověka jako zdroj je sežrat ho...tohle jsem na myli neměl... (taky pokus o vtip).

Proč si nechal dovést železo jsem pochopil a zmínil to v souvislosti s tím, že vůdce nájezdníků nebyl úplně nepoužitelnej, když to zvládnul (že byl křivej je věc jiná) ale zčásti bych ho omluvil tím, že nevěděl co přesně veze a pokud se v tom úplně nevyznal, mohl se prodej těch pár kousků železa jevit jako dost dobrej kšeft. Zadáním konkrétní objednávky (chci přesně tamhle to) by černomlýnští eliminovali riziko, že to cestou "ztratí". Samozřejmě to sebou nese výše zmíněná rizika...


Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #261 kdy: Leden 06, 2017, 04:49:39 odpoledne »
Krava za celou, pul kravy za 19312  ;D ... aneb bonus muze byt krava, standardni odmena neco mene hodnotneho

Dovolím si citovat Švejka:
"To se nám to žere, když nám lidi půjčujou. "


Tím myslím v tomto případě: Když dám více prostředků, tak to zorganizuji mnohem lépe než ty. ;-)


No, pokud jediný způsob jak využít člověka jako zdroj je sežrat ho...tohle jsem na myli neměl... (taky pokus o vtip).
Doufám, že vtip byl v té první větě. ;-)
(pardon. nedalo mi to ;-) i když černý humor většinou nepěstuji)

Proč si nechal dovést železo jsem pochopil a zmínil to v souvislosti s tím, že vůdce nájezdníků nebyl úplně nepoužitelnej, když to zvládnul (že byl křivej je věc jiná) ale zčásti bych ho omluvil tím, že nevěděl co přesně veze a pokud se v tom úplně nevyznal, mohl se prodej těch pár kousků železa jevit jako dost dobrej kšeft. Zadáním konkrétní objednávky (chci přesně tamhle to) by černomlýnští eliminovali riziko, že to cestou "ztratí". Samozřejmě to sebou nese výše zmíněná rizika...

Víš vesnic, které by rády dělaly za obilí černomlejnovu formany a dodavatele je docela dost. Takže to, že jim řekl o tohle železo (a nástrojovka nebyla rozhodně většina dodávky) byla svým způsobem zkouška. A když zkusil Černomlejnov podrazit (to že si bohužel jen zrovna nevzpoměl byla jeho smůla. Tohle nemají čas ani možnost zjišťovat) tak z Lukášova pohledu se stal nepoužitelným. A aby se pokoušel v té vesnici měnit šéfa.... jen proto, že na ně zkusili ekonomický podvod? To by nic jiného nedělal. Ono to, že ten, kdo zkusí podvádět, má příště výrazně horší podmínky, je docela odstrašující, když má černomlejnov tak velký kus sektoru s prodejem obilí.
(Většina obilí totiž žádným přeprodejem neprojde a sežere se ve vesnici, kde se vypěstovala a sklidila.)

PS: Odpovídat budu spíše až v neděli.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #262 kdy: Leden 06, 2017, 04:53:32 odpoledne »
A číhat kolem Černomlejnova v lese, kde víte, že když vás místní uvidí, tak Vás bez milosti odstřelí, tak to je docela rizikové čekání. A když budete muset na příležitost čekat týden... tak čím se budete živit? Někde na někoho číhat a plánovat si pomstu je sice hezké,a le není to levné z hlediska vynaložených zdrojů.

Pomsta se da naplanovat i jinak nez tim ze na nekoho v lese vybehne s klackem ... tedy pokud se nekomu podari prezit zimu, klidne zmizet pryc a vratit se v lete srovnat ucty. Vybrat si nejake pole obili a rozdelat tam ohen, nejlip po vetru ... i kdyby to nezpusobilo tolik skody tak to minimalne zamestna lidske zdroje. Urcite si budou urodu hlidat aby jim ji nekradli ale zniceni je snazsi nez kradez. Clovek se nemusi trapit sklizenim a odvozem ...

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #263 kdy: Leden 06, 2017, 05:10:42 odpoledne »
No z toho, že by zapálil pole obilí by byli hlavně nadšení všichni ti, kdo by od Černomlejnova obilí kupovali. Ti by dotyčného pokud by ho chytili velice rádi čtyři pět dní nechali naživu a to se speciální péčí.
Tím, že by totiž spálil třeba i polovinu obilí, tak by ohrozil ostatní ne černomelejnov. A všichni by ho měli rádi.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #264 kdy: Leden 06, 2017, 05:16:16 odpoledne »
A vi to i ten dotycny? Nenavist je silna motivace pro ruzne ciny ;-)

jo a hezky vikend :-)

Offline štika

 • ***
 • Příspěvků: 5067
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #265 kdy: Leden 06, 2017, 05:49:35 odpoledne »
Musím trochu přetnout KK, protože už delší dobu není o čem číst.
Promiň Štěpáne, ale kolem tvojí povídky je takový humbuk, že už opravdu asi nikoho nic jiného nezajímá.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #266 kdy: Leden 06, 2017, 06:23:00 odpoledne »
Náhodou, je to celkem zajímavé, řešit modelové situace. Každý není zalezlý na vysokém kopci..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2470
 • a
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #267 kdy: Leden 06, 2017, 06:28:39 odpoledne »
Musím trochu přetnout KK, protože už delší dobu není o čem číst.

Tak zkus neco psat.

Offline štika

 • ***
 • Příspěvků: 5067
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #268 kdy: Leden 06, 2017, 06:43:00 odpoledne »
Povídku ani román psát nebudu. Jen současnou situaci.

SoňaR

 • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #269 kdy: Leden 06, 2017, 06:43:57 odpoledne »
Jooo když holt momentálně není o čem jiném psát, tak není o čem jiném číst... pořád lepší diskutovat o KK, než mrtvé fórum. A navíc, probírají se tu i jiné věci, nejen KK.

A pokud se to někomu nelíbí, má možnost nastolit jiné téma, které bude natolik zajímavé, že přitáhne pozornost i ostatních diskutérů.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #270 kdy: Leden 06, 2017, 07:26:40 odpoledne »
Povídku ani román psát nebudu. Jen současnou situaci.

Už to úplně vidím. Námět na povídku jako fík...zubařka v důchodu, zahořklá, protože konec světa furt nikde, nikdo s ní už nemluví, ani sousedi ne, protože neustále někoho učí jak žít, vychováv a peskuje jako by na to byl kdosi zvědavej...a najednou konec světa je tady, zubařka všechny zachraňuje, všichni se jí klaní a konečně je spokoená, protože se jí dostalo poct, o nichž věděla již odmala, že jí po právu náležejí.
Teď to jen trochu rozvést a je to cajk.

Adminové, je zde možnost ignorovat uživatele? Tak abych jeho příspěvky prostě neviděl? Děkuju
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline štika

 • ***
 • Příspěvků: 5067
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #271 kdy: Leden 06, 2017, 07:37:13 odpoledne »
Ad PooM: Ad possibilia nemo tenatur.
Amicus certus in re incerta cernitur.

Offline štika

 • ***
 • Příspěvků: 5067
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #272 kdy: Leden 06, 2017, 07:43:29 odpoledne »
Kdyby PooM nerozumněl:
1. Nikdo nemůže být nucen k nemožnostem.
2. Pravého přítele poznáš v nejisté době.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #273 kdy: Leden 06, 2017, 08:05:45 odpoledne »
Děkujeme za překlad. Můj děda maturoval z latiny a řečtiny. My ostatní máme Google translator..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

 • ***
 • Příspěvků: 5067
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #274 kdy: Leden 06, 2017, 08:10:37 odpoledne »
Sladine, to nebylo pro tebe, jen odpověď na urážlivou glosu od PooMa, i když si nejsem vědoma, čím jsem si to "zasloužila".

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #275 kdy: Leden 06, 2017, 08:56:33 odpoledne »
Vážená Štiko, PooMa se stačilo zeptat, rád by odpověděl - věřím, že čeština nevadí.
Předně se klaním vašemu břitkému úsudku, když jste poznala že je to o vás "hold"

Já se řídím tím, že když se mi něco nelíbí, tak to prostě NEČTU. Nanejvýš si zaťukám na čelo co že to ty lidi na tom tak moc baví...a jdu si po svém.
Nevadí mi, že vám vadí že se nám líbí rozebírat hypotetické situace. Pro mě je to přínos - znám pohled druhé strany. A určitě mi to dává víc než činnost vašich sousedů s koňmi - ta je mi úplně ukradená, přesto nemám potřebu na ní jakkoli reagovat. Třeba zaujme někoho jiného. Rád si potom přečtu plodnou diskuzi o práci s koňmi. I kdyby měla milion příspěvků. Nebo ji prostě číst nebudu! Ale rozhodně nebudu nikoho buzerovat za to, že o tom diskutuje!
Vadí mi, že si sem chodíte jen stěžovat, někoho vychovávat, zcela zbytečně rejpat atd...prostě otravovat vzduch. Teď všichni nechte povídku povídkou a klaňte se óóóóó Štice, neboť se rozhodla vás oblažiti svou přítomností.

Odpovím příslovím v češtině - nezní to sice tak učeně a vzdělaně, ale jde to od srdce, tedy: "ŽIJ A NECH ŽÍT!"

 

   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

 • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #276 kdy: Leden 06, 2017, 08:59:38 odpoledne »
Ne ne, povídku povídkou nenecháme, já jsem se ji konečně rozhodla přečíst od samého začátku a Štěpán už určitě pracuje na volném pokračování  ;)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #277 kdy: Leden 06, 2017, 11:00:10 odpoledne »
Nikdy jsem neměl ambici být spisovatelem...tedy neodpovím protipovídkou, ale volným proudem pocitů a myšlenek - alternativou. Pokud by Štěpánovi vadilo, že jsem vyšel ze závěru jeho povídky a použil název "Černomlýn" nechť mě na to upozorní - ihned to odstraním - použil jsem to pro obhajobu sebou navrženého postupu (tzn. buďto dát šanci, nebo zahlušit kompletně).

           Můj konec začal dost nenápadně. Náš velitel odešel do Černomlýnova zajistit zásoby na zimu. A najednou jsou tady ti elitáři z Černomlýnova a chtějí je zpátky. Prý se tam střílelo nebo co. Jenže co o tom já mám sakra vědět? Moje malá Zuzka je nemocná a já už tři týdny nevytáhnul paty osady.
                              Jenže teď už Zuzka není. A já už taky ne. Od chvíle kdy spustil kulomet a ji a několik lidí kolem rozstřílel. Prý někdo v jejím okolí sáhnul na zbraň nebo co. Blbost. Jen nám chtěli ukázat kdo je pánem situace. Ten co nás vedl byl idiot. Pár lidí se na to tady vykašalo zavčas. Nemarodit mi dcera, byli jsme už taky pryč. Kdo mohl sakra vědět že ti dva kreténi budou střílet? Nikdy nebrali moc ohledů na nikoho kolem sebe, ale tohle vážně přehnali. A to nám tvrdili, že jdou jen sehnat obilí na zimu, v nejhorším prý na úvěr. Vylízaní kreténi, začít si s Černým mlýnem...Nic z toho jsem v tu chvíli ještě nevěděl, ale když nad tím tak přemýšlím, přesně tohle se od nich dalo čekat. Tehdy jsem se staral jen o to, aby Zuzu bylo líp a mohli jsme se hnout z osady – nikdy jsem tady nebyl rád, nevyhovoval mi přístup vedení osady a i díky tomu to tady šlo poslední dobou od desíti k pěti. Vlastně jsem zde byl jen proto, že se tu líbilo Zuzance...ta ale brala za vděk jakoukoli společností, ideálně svých vrstevníků. 
                              Pak si vzpomínám jen na to, jak jsem mlčky hleděl na tělo své dcery. Pak házení kostkou a hodně křiku a ještě víc smrti. I když smrt mě ještě nedostala...pamatuju si, jak jsem kopal hroby a ukládal do nich mrtvoly. A pamatuju si, že mi nedovolili se rozloučit s dcerou. Zahrabat, vyrabovat náš domov a každýho z nás pustit s ranečkem do světa. Jděte a zdechněte hlady...A ten frajer co jsem mu prý ukradl obilí stál nad tím vším, tvářil se strašně ztrápeně ale nezarazil to. Hajzl.

                             Všechno krom smrti vlastní dcery bych jim odpustil. Vlastně jsme si za to mohli sami, ale jak za to sakra mohla malá holka? Pamatuju si jak jsem se cítil když se narodila, když udělala první krůček, když...a pořád jsem byl s ní. Slíbil jsem jí, že ji ochráním kdykoli to bude třeba a slovo jsem nedodržel. Jen jsem se díval, jak nás zabíjejí, jak...nevím jak to že jsem nebyl schopnej myšlenky, pohybu, jak to že jsem fungoval na příkaz jako stroj: „kopej jámu, nanos do ní mrtvoly, zahrab je, sbal se a vypadni...a ještě bys nám měl poděkovat“. Možná před tím, dřív by to někdo označil za těžký šok nebo tak něco. Dnes to ale byla jen slabost. Chvilková slabost. Dodnes se nenávidím za to, že jsem po něm neskočil, aspoň holýma rukama jsem mu mohl zkusit zakroutit krkem...

                            Pak si toho moc nepamatuju...myslím, že jsem se snažil dostat co nejdál. Vážně toho moc nevím. Myslím, že jsem párkrát kradl a párkrát jedl zdechlinu a nejsem si jistý že to bylo vždy jen zvíře. Vlastně netuším, jak se mi povedlo zůstat naživu. I když ostatní mě vždycky považovali za zasranýho klikaře. 17 let, cesta ze zábavy domů, trochu opilej kamarád řídil, nezvládnul zatáčku, 4 mrtví a já nezraněnej. To jen tak na okraj. Prej štístko. Nikdo si neumí představit co znamená žít s tím, že 4 kamarádi jsou mrtví a já...jakým právem vůbec? Proč?
                            Pak se mi vybavuje že jsem byl někde v domě. V teple, v posteli. Prý je vzbudil štěkot psa a venku objevili na kost vyhublou promrzlou skoromrtvolu jak se snaží rvát o žrádlo s jejich psem. Tak nějak jsem na tom tehdy byl. Dostal jsem se až někam v Vamberku. Trvalo mi prý týden, než jsem se probral z bezvědomí. První tři dny jsem se prý jen svíjel v křečích a ječel jak k sobě přicházely omrzlé tkáně. Asi nelžou, na těle mi přibylo pár pořádnejch jizev. Odmítl jsem mluvit, jen jsem sprostě využil jejich pohostinnosti. Po čase se s tím smířili a přestali se vyptávat. Vykrmoval jsem se u nich až do jara. Žrádla měli požehnaně. A taky obrovskou výhodu. Nikdo o nich nevěděl. Nic mi po nich nebylo, proti nim jsem nic neměl. Ale až u nich jsem pochopil. Štístko přežil aby se pomstil. Všem z Černomlýnova. Každýmu zvlášť a všem dohromady. Za malou Zuzanku. Za tu budete chcípat. Pomalu vy bastardi. Dlouho. Já mám čas. Moře času. Mám ho jen pro vás...zmrdi.
                             Dřív by mi přišlo nevhodné v noci potají opustit hostitele. Teď ne. Snad mi poslouží aspoň trochu ke cti že jsem vzal jen to co jsem potřeboval nejnutněji a mnohem méně než jsem mohl. A něco málo jsem si snad i odmakal. Celou tu dobu tady jsem jen makal, sbíral síly a přemýšlel...

                        Ta parta zasranejch elitářů je zalezlá za vysokejma pevnejma hradbama. Kolem je dost slušně promakaná obrana, v noci vidí líp než ve dne – aspoň tak se to povídá a dost bych se divil, kdyby to bylo jinak. A i když je jich tam málo, silou by je mohla dobýt snad jen armáda.
                        Je vás málo a máte hodně. Máte víc než většina lidí kolem. To je vaše slabina, hrajete si na elitu a při tom se chováte jako svině. Těště se zkurvysyni. Žrádla už teď máte málo. A technologií se nenažerete. A pro mě je tady celej, celičkej svět...pomůže mi vás zničit...

                        Vydával jsem se za posla z Černomlýnova...všude kam jsem přišel. A rozhlašoval, jakej je ten Černomlým vlastně ráj na zemi a hlavně, jak tam hledají a nabírají lidi. Kohokoli, kdo něco umí a je ochoten pracovat. Čím zbídačenější osada, tím víc lidí se dalo na cestu. Ti ubožáci byli tak neuvěřitelně vděční za naději. A ještě mě pohostili z toho mála co měli, asi aby měli v Černomlýně protekci nebo co. Asi bych měl cítit lítost, často jim ani nemohly stačit zásoby na cestu, ale co už. Stejně by nejspíš vychcípali, nebo by je pobil někdo v zájmu vyššího dobra. Sem tam už o Černomlýnovu dokonce slyšeli. A zprávami o jejich nových technologiích, elektrárně, strojích pro zemědělskou výrobu a lékařskou péčí byli prostě nadšeni. Co na tom že to byly ryze moje výmysly? Mnoho z nich vyrazilo na cestu, přestože ti rozumnější je varovali, že se jim na tom něco nezdá. Doufám, že jich dorazí aspoň polovina...
                         Úplně to vidím – víc a víc lidí dožadujících se vstupu do Černomlýna. Většinou bez možnosti návratu. Co na to asi ten řezník co je vede, všechny je pobije? Vyžene a nechá zdechnout od hladu? Pošle je dál nebo zpátky? Ale co s těma co dojdou na pokraji sil a úplně bez zásob? Doufám že nebude měkkej a vypráská je pryč. Tenkrát neměl koule aby nás pobil všechny, možná si chtěl zachovat vizáž humanisty a spravedlivého trestu...tak by většinu těchhle taky mohl nechat jít.   
   
                         Lidská závist a zlost jsou tak čitelné...sice budou proklínat mě za falešný tip, ale svou zlobu obrátí zcela nesmyslně proti Černomlýnským. Tak co elitáři, už se začínáte bát? O tom, že se dokážete dívat na smrt zblízka nepochybuju, vím to o vás, ale kolik smrti snesete? Já jsem dnes tady, zítra tam, dávám si sakra pozor na to, abyste mě nevystopovali. Jasně že vy máte vysílačky, ale tihle ubožáci ne. A tak strašně zoufale mi chtějí věřit. A já stále slibuju, víc a víc...
                         Doufám, že se některé z těch odmítnutých hladovějících trosek povede vám zapálit pole, otrávit vodu nebo tak něco. Možná se tam najde i pár ranařů, kteří to zkusí silou. Jasně že vás nic z toho nedostane na kolena. Ale donutí vás to spotřebovávat zdroje, ubere vám to sil...třeba i trochu nalomí morálku...Vždy jsem tvrdil, že zloba je ta nejzbytečnější věc na světě a teď mě drží při životě. Ta nejobyčejnější nejodpornější touha po vašem konci. Jestliže náš konec byl naše vina, pak tohle všechno, ten bastard jímž jsem se stal a váš pomalý konec znamená jen, že sklízíte co jste zasili.
                         No, myslím že vyrazím zkontrolovat jak se mi dílo podařilo. Jak to teď asi vypadá v Černomlýně? Já prostě nepřestanu, dokud hlavu toho zkurvysyna nepoložím na tvůj hrob Zuzi...a pak si lehnu k tobě a budeme zase spolu, jak to má být...
                         Blíž Černomlýnu jsem dost změnil rétoriku. Už jsem nedělal nábor, ale štváče... copak jsou víc než my? Oni jsou ti, kdo žijí z naší krve a našeho potu. Nám hodí ohlodanou kost, obilí na úvěr jen abychom přežili zimu a mohli na ně další rok makat a sami nemakají a mají všechno. Elektriku, lékařskou péči...a na nás si nevzpomenou. Jsme jim dobří jen na tu dřinu...
semínko bylo zaseto a díky všeobjímající bídě padlo na úrodnou půdu. Snad se mi v okolí černomlýna vyprofiluje i pár schopných vůdců, kteří proti Černomlýnu povedou partyzánskou válku. Na jejich bezohlednost už prý bylo i pár stížností v Táboře, zatím oslyšených, ale pokud by jich přibylo, bude třeba s tím něco dělat...Lidská závist a zlost jsou tak čitelné...
                        Ale teď se budu muset na pár měsíců ztratit – prý na mě Černomlýnští vypsali odměnu...jenže přátel vám už moc nezbývá, nene, nezvládli jste ten nápoor příchozích ani jste nedokázali čelit pomluvám...jakpak na tom asi teď jste? 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #278 kdy: Leden 08, 2017, 05:09:45 odpoledne »
Člověk tu chvíli není a už si tu lidé vjedou do vlasů a ještě navíc mu s úsměvem pohřbívají jeho vlastní oblíbenou osadu v jím napsaném .... povídání. (nebudu říkat knížce či novele)

Takže: Štiko ... omlouvám se, že jsem si debatu o tomto užíval, ale částečně musím dát za pravdu POOMovi... když chceš něco jiného nahoď jiné téma a toto nečti.

Na druhou stranu POOMe... trocha úcty ke starším by ti určitě slušela... resp. neuškodila... resp. byla by poněkud na místě.

A ještě než ti začnu odpovídat dotaz: Četl jsi vůbec Kaleidoskop krachu?
(Jám mám totiž pocit, že jsi četl jen ztracené příběhy. Ale třeba se mýlím. Mě se zdá, že jsi přečetl jen povídku, neznáš hlubší souvislsti toho jak svět vypadá a přesto o tom světě píšeš nějaké vyprávění s ambicí na náznak rozhodování.)

Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

 • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #279 kdy: Leden 08, 2017, 05:33:03 odpoledne »
Na druhou stranu bychom se tu mohli respektovat tak nějak všichni (bez ohledu na věk, pohlaví, bydliště, počet pytlů obilí či zbraní či já nevím čeho ještě  ;) ... a respektovat i ty odlišné představy o tom, co je zajímavé k diskuzi a co ne.  :)

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #280 kdy: Leden 08, 2017, 06:32:08 odpoledne »
Já se o to snažím. I když mi to možná občas nejde.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

SoňaR

 • Host
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #281 kdy: Leden 08, 2017, 06:33:18 odpoledne »
Snaha se počítá  :)

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #282 kdy: Leden 08, 2017, 06:35:26 odpoledne »
Jáchyme hoď ho do stroje:

"A to ona s tebou počítá?"
"Jasně."

"sedm, osm, devět, deset."
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #283 kdy: Leden 08, 2017, 11:02:11 odpoledne »
Člověk tu chvíli není a už si tu lidé vjedou do vlasů a ještě navíc mu s úsměvem pohřbívají jeho vlastní oblíbenou osadu v jím napsaném .... povídání. (nebudu říkat knížce či novele)

Příjemný večer,
nic a nikoho jsem nepohřbil, i když přiznávám, že jsem na to chvíli měl i chuť - ale nemám na to vůbec žádné právo (koneckonců pokud vadí i to, co jsem napsal na vašem základu, samozřejmě to smažu) i když by měl zajímal postup černomlýnských v dané situaci. Je to vaše osada, vaše postavy a vůbec, vaše dítě. Jen jsem se dost neuměle pokusil nastínit jednu z alternativ a obhájit tím svůj pohled na věc. A vycházel jsem ze situace, která vyplynula z dané povídky... :rose: 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #284 kdy: Leden 09, 2017, 05:55:01 dopoledne »
Aha. Myslel jsem si, že jste přečetl jen povídku, která byla víceméně přídavkem ke Kaleidoskopu krachu. A jak vidím z reakce, tak jsem se nemýlil.

No to co jste naznačil by bylo možné, pokud by Lukáš (šéf Černomlejnova ne nějakého černého mlýna) byl opravdu řezník. Ale to nebyl. Pomáhal mnoha osadám a přesvědčovat osadu, kde jen za nějaké přivezené zásoby zavedl stejnosměrnou elektřinu a dal jim osivo nemonsantového obilí.... by příliš úspěšné nebylo.
A i kdyby některá osada byla, že přežila díky úvěru.... jasně mohou přestat splácet. On je Černomlejnov ke splácení nutit nebude. Ale tím skončili s obchodováním v Černomlejnově. A všechno budou muset kupovat přes prostředníka - tj. dražší. A přímou technickou pomoc ve své osadě nedostanou. Protože prostě neplatíš - máš embargo. Ano Černomlejnov má na lecos monopol, ale využívá toho jen přiměřeně. Ale vyskakovat si na sebe nenechává. Až na to, co bylo popsané v povídce, byly vztahy většinou bezproblémové a žádné drakonické tresty se nekonaly. Nebyl důvod. Ale riskovat, že každý žebrák zkusí z Černomlejnova vyrazit obilí.... nechtěli.

Takže námět to je, třeba to do případného pokračování (jestli bude) zapracuji. Nicméně tak úspěšné jak to je v tomhle popsané to nebude.

Jen pár důvodů:
V první osadě, která Černomlejnov zná, se putující skupině vysmějou, že to, že by Černomlejnov bral každého, je ptákovina a že si z nich někdo vystřelil. Otázka je jestli pak půjdou všichni dál. Řekl bych, že dál spíše půjde menšina.
Žádná osada není nucená, aby pro Černomlejnov pracovala. Černomlejnov si spolupracovníky může vybírat, protože platí technikou. Takže ta argumentace, že žija z našich svalů.... nejvíce využívá tykovéhle vesncie na seno a pro sbírání sena používat, že žije z cizích svalů...
Dotyčný o Černomlejnovu ví houbeles. Nejspíše tam nikdy nebyl a pokud byl, tak rozhodně nebyl ve vyjednávací místnosti. Podle popisu o vysokých hradbách má informace od opilého člověka, který viděl Černomlejnov více z dálky. První, kdo by věděl alespoň jméno tamního šéfa a to může vědět díky vysílačce, by tohoto provokatéra usvědčil ze lži a varianta dehet + peří by nejspíše nenastala a pokud ano, tak by měl provokatér mimořádnou kliku. Někoho, kdo vás posílá do Ciboly a přitom je to past  by nejspíše narazili na kůl.
Na usvědčení by nemusel potkat nikoho z Černomlejnova, stačil by téměř libovolný vyjednavač z České Třebové, Tábora nebo Prahy.
Ti, co by k Černomlejnovu dorazili, by neměli žádnou vesnici těsně vedle, kde by se usadili. Vesnice nejblíže patří ke komunitě Černomlejnov a rovnou by dotyčné poslali do pryč.
Možná by se dotyční usadili někde poblíže Černomlejnova a tam by žili ve stanech, takže si to Člověk můžepředstavovat jako dnešní tábory uprchlíků, jenže je tu jeden velmi podstatný rozdíl. Tady by nepřijela žádná organizace, která by je krmila, takže by jim jídlo začalo docházet brzy. A lesy v téhle oblasti jsou od zvěře spíše prázdné, takže by bylo výhodnější jít jinam, protože tady nemám z čeho žít. A pokud by se usadili ve vzdálenější osadě, tak by se jim určitě vyplatilo chodit krást šest kilometrů daleko.
Černomlejnov by na takovéhleho člověka vypsal odměnu poté co by se dozvěděl o druhé, třetí vesnci na cestě. A tudíž až by přišel do první.... nejpozději řekněme třetí vesnice, která Černomlejnov zná, tak by z něj měli velikou radost, protož kde si jednoduše přijdete k takovémuhle množství obilí za jediného člověka. Vyhlášení odměny by určitě nečekalo tak dlouho. Je to přece jen hloupost. A operaci obličeje by určitě dotyčný nesehnal. ;-)
Velkou Část odmítnutých by vcucnul Tábor. Možná by neměli Černomlejnov rádi, ale nestálo by jim za to, aby proti němu něco dělali. Vypovězení z Tábore je také nepříjemná záležitost.
(Jen mimochodem až by se stkal s někým z té "své" vesnice, tak by zjistil, že střílet začala ta ženská z jeho vesnice. Ale v té době už by mu bylo jasné, že poslal z svého pohledu stovky dětí a tisíce lidí na smrt, takže by to jeho názor nezměnilo. Tohle uvádím jen pro úplnost.)
Spousta vsí Černomlejnov používá hlavně na to, aby si od něj jen půjčila kombajn. Takže z daného kusu obilného lánu díky tomu sklidí více (nevytrousí se zdaleka tolik jako ručně), rychleji (lidí při žních není nikdy dost) a ještě vymláceně. A tudíž rozházet si to s Černomlejnovem... je jednoduše nevýhodné. Ano pár dalších vsí možná má kombajn, ale to jsou staré komunistické, které jsou horší a více žerou.


A jen faktická k tvému psaní: Pes, který si nechá žrádlo v misce zmrznout na kost je u mně debil. Protože pokud by pes štěkáním majitele vzbudil, tak je noc. A pokud mrzne, tak pes si žrádlo musí sežrat včas. V téhle době by se psovi téměř jistě nenechávaly v misce granule přes noc pro případ, že by měl náhodou hlad.

A za mne osobně tenhle člověk, který posílá stovky až tisíce dětí na smrt kvůli pomstě je kandidát na dalšího hlavního záporného hrdinu. Zhruba na úrovni toho z KK. Takže mi kdyžtak řekni jméno. Nebo dvě, abych si mohl vybrat. Štístko ho nazývat opravdu nebudu. To není jméno pro záporného hrdinu. Jeho motivaci myslím chápu, ale přesto ho pokládám spíše za psychopata. Ale klidně s tebou budu jeho kroky občas konzultovat.Mazání netřeba. Asi bych tam některé věci upravil, ale spíše do tohoto textu zasahovat nebudu. Pokud to nebude vadit, tak ho přijmu jako inspiraci.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #285 kdy: Leden 09, 2017, 12:50:05 odpoledne »
Nic jiného než drobná komplikace to být nemělo (jak jste si to vymyslel vy je vaše právo autora, já se to pokusil zkomplikovat - nemyslím, že neřešitelně). Ovšem s lidským zoufalstvím, leností a hrabivostí je prostě potřeba počítat, stejně jako s případným psychopatem (mimochedem jméno Štístko pro psychopata je stejně ujeté jako třeba Humungus, Kazatel, Nadsmrťák Džou nebo tak. Nicméně chcete-li alternativy pak prosím: Jirka, Bobo (Bohuslav), Mirek, Tonda, pokud možno v tomto poořadí, všiml jsem si, že jména berete dost osobně a nebylo by vhodné, aby záporák měl stejné jméno jako klaďas ;D nebo kdokoli, koho "máte rád") a ano, má to být psychopat. Vyšinutý, duševně zmrzačený člověk.

Co by bylo a jak by to bylo ponechám jen na vaší fantazii - je to váš svět.

Podle mě by reálné vzbouření proti komukoli na základě velké bídy. No a pokud by se v oblasti "nakumuovalo" dost "přivandrovalců" a měli by hlad dost dlouho (k čemuž by zřejmě došlo postupem času i samovolně) neměli by co ztratit. A možná to vzali šturmem. Pokud by se záporák pohyboval dost daleko a v odlehlejších, mohlo by se to podařit. V případě vypsání odměny a prozrazení by musel dost výrazně změnit taktiku - řekněme se vydávat přímo za vyslance Černomlejnova a "najímat" další a další "vyslance" z řad zoufalců řekněme za příslib vyšší funkce v Černomlejnově pokud na místě prokáží, že "naverbovali" aspoň sto lidí. Nebo začít otevřeně štvát lidi proti Černomlýnovu jak jsem naznačil (mají se líp, nemakají, prostě říkat lidem to, co chtějí slyšet a co se právě hodí, byť by to nebyla pravda). Při nedostatku komunikace a dostatečné vzdálenosti by tak mol vzniknout dost zmatek (trochu bych to přirovnal k dnešní uprchlické krizi - najednou se objeví spousta lidí odevšad táhnoucích za blahobytem - a je potřeba to nějak řešit. Řešení by nebylo je krmit za nic, ale něco by se dít muselo. Otázka je co a jaké by to mělo důsledky). Rozhodně by to donutilo Černomlejnov věnovat řešení krize jisté úsilí a tedy spotřebovávat zdroje. A pokud i blízkému Táboru, pak tím líp (vždy je snazší lůze ukázat blízkého viníka - Černomlýnov, než se s nejistým výsledkem honit za přízrakem). Třeba nakrmit "likvidační četu" nebo platit "deportace" nebo...
Samozřejmě je mu jasné, že ty lidi posílá na smrt, jenže jsou to lidé, na kterých mu pramálo záleží. K dost zásadnímu posunu v jeho psychice došlo po smrti dcery - prostě se přesypaly kolečka a... A dost velká nenávist dokáže udržet při životě...samozřejmě o Černomlejnovu ví houbeles a tím je to pro něj snazší. Našel a určil nepřítele a víc ho nezajímá. Je zajímavý rys lidské povahy nepřiznat chybu i když jsme si ji vědomi, tedy i kdyby se setkal s někým ze zlodějské osady mohli by se vzájemně udržovat ve lži, že oni přeci nic - rozhodně by to bylo snazší než přijmout pravdu že si za to z větší části můžou sami (i když jsem se snažil vykreslit situaci, kdy se někdo ocitl ve špatnou dobu na špatném místě).

Vyjednavač z (odkudkoli) který by to měl uvést na pravou míru by fungoval jen pokud by příchozích bylo málo (a to by záviselo na zdrojích daných osad - prostě vycházím z toho co jste napsal, na většině míst jde z tlustejch do tenkejch a to by předpokládám mohlo pohnout lidmi) - dějiny jsou plné případů, kdy lidé opouštěli domovinu a táhli za lepším. Dokonce si dovolím předpokládat, že za (pro psychopata) příznivých okolností by se jeho lži začaly šířit tak nějak samovolně (to že se nikdy nevrací jsem poovažoval za zbytečné zmínit). S přílišným přiblížením k Černomlejnovu jsem to přehnal - blíž než 80-100km by si zřejmě troufnout nemohl. Ale pokud by byl příchozích dostatek nevstřebalo by je prostě nic. Ani Tábor. A pokud ano, zase: donutilo by je to spotřebovávat zdroje, bylo by třeba je nakrmit...posílání pryč by nemuselo zabrat, zvlášť kdyby viděli že v Černomlejnově jídlo je, zvlášť kdyby nebylo kam ani proč se vracet.

V případě vypsání odměny by nemusela být plastika nutná...stačila by historka o tom, jak ho černomlejnští vyhnali protože chtěl otevřít brány a dát jídlo lidem. Tomu by pochopitelně musel přizpůsobit i další rétoriku a historky. (Celej ten svůj slint jsem měl hotovej za hoďku, druhou hoďku jsem to celý přepisoval (pak jsem to nechal jak to je, jinak to přepisuju doteď) je to vidět, další hoďku jsem se rozmejšlel, zda jít s kůží na trh).

Faktická - spousta psů je tedy debilních :rose: můj pes sežere tolik, kolik potřebuje a zbytek zakope na horší časy (a pokud je země zmrzlá, není kam zakopávat, nechá to kde to je). Díky tomu ale nikdy neměla nadváhu, má lesklou srst a dělá pevná ... ;D. Prostě si to tak nějak řídí sama - pokud kolem není něco (třeba kočka) a nechce jí to její žrádlo vzít - to pak secpe všechno na sílu. Navíc můj pes jde do konfliktu vyjímečně , většinou pouze v případě že jdu do konfliktu já, coby vůdce smečky. I takového psa tam mohli mít - třeba jen jako vzpomínku na staré časy. Navíc opět mohlo nastat spousta okolností kdy by k tomu dojít mohlo, ale připusťme že "našeho hrdinu" našli polozmrzlého spát ve psí boudě. Opět - můj pes (a víc psů, které znám) by to snesl.

Technická - netuším jak jsou na tom moderní kombajny se spotřebou na hektar, ale starej pokrok (už jsem s ním měl tu čest, kámoš má 2 :) a já mu na tom dělám "šéfmechanika" -  https://cs.wikipedia.org/wiki/Fortschritt_E_512 ) není vůbec špatnej stroj - hydrauliky minimum, většinu těch hebel vevnitř ženou ohromný klíňáky, ale když se to zdiriguje, vymezí se vůle a používá se to jak má...prostě je to z velké části kovářská práce a ta bude fungovat dokud budou šikovný ruce a nafta. A to, že za některými kombajny bylo pole jako by ho znovu osel nebyla chyba kombajnu, ale zanedbané údržby a seřízení v kombinaci s lenošnou obsluhou. Rychlost pojezdu neodpovídala schopnostem stroje obilí pořádně zpracovat, zato to ale bylo dřív posečený a mohlo se jít na pivo. Řešit kombajn pro osadu, budu daungrejdovat - https://stroje.bazos.cz/inzerat/69701825/kombajn.php - podobné strojky měly totiž původně benzinový motor, který lze dost snadno přestavět na dřevoplyn, určitě snáze než nafťák. Do velkého kombajnu je třeba velký motor (a čím větší benziňák, tím hůř se bude shánět), tuhle mrňavou hračku rozhejbe 2,5l nissan (tuším). A ano, mám to vyzkoušené, resp. přestavby jsem se účastnil (na na dřevoplyn, ale zástavby nissana místo tuším czepele). Opatřit dost velkej benziňák pro velkej kobajn lze buďto ze Zila (nebo něčeho podobnýho) ale ty docházejí, nebo z CNG autobusu (ale tím si vůbec nejsem jistý), už proto, že zapaluje ultrachudou dávkou nafty...takže není úplně vhodný vzhledem ke složitostem a elektronice motoru - např. nemožnost ho seřídit na "horší" palivo. Můj názor je, že v PA bude cokoli ovládaného elektrikou dlouhodobě neudržitelné - už proto, že je v tom hlavní kabelový svazek tlustý jako stehno...a oprava bez diagostiky (běžně nesehnatelná, i když netvrdím že sehnat nejde vůbec) znamená spoustu času u osciloskopu nebo aspoň s miltimetrem, což může být při žních fatální (hele, tamhle se žene bouřka...) diagnostika napoví - podívej se na čidlo 12x9...a takových snímačů a elektromagnetů a...tam jsou desítky (možná stovky). Na novej stroj se záběrem 12+ metrů je radost se podívat, to ne že ne, ale...   
Mimochodem, pokrok (E 512) spolkne v kopcích 15-20l na hektar...to opravdu není málo. moderní kombajn na tom bude o něco líp (i když si nemylím, že nějak zásadně - na hektar, nikoli na motohodinu! motohodina v tomhle o ničem nevypovídá).
Osobně bych méně účinný kombajn (který za sebou něco málo vytrousí) doplnil hejnem drůbeže a stádečkem prasat, které by pole po sklizni "vyluxovaly" do čista. Pochopitelně pod dozorem husopasky či pasáčka vepřů. Je to postup ověřený staletími (při využití příslušného plemene zvířat).
 
 


 

     
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #286 kdy: Leden 09, 2017, 01:06:52 odpoledne »
jen rychlá drobná odpověď - v tomhle světě (KK) došlo zároveň s "debilizací části populace" k EMP na většině povrchu planety, takže proto je technika taková vzácnost.
Bohužel je na reakcích docela vidět, že jste KK nečetl. Ale což.
Informace o kombajnech je zajímavá.  "hold"
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #287 kdy: Leden 09, 2017, 02:25:01 odpoledne »
Tak já to teda přiznám, nečetl P:-/, ale makám na tom, mám rozečteno.  :bee:

A můžu ještě o technice obecně? Můžu můžu že můžu prosííím...

Ohledně techniky obecně bych volil něco z přelomu 80-90 let, tedy před nástupem "digitalizace" protože to byly stroje dotažené na dle mého názoru"mechanickou špičku", což by ale mohlo znamenat horší nahraditelnost/vyrobitelnost dílů - určitě horší než u strojů z 50.let, kdy šlo dost o "kovářskou" práci. (Ad, absurdum. 80. leta - dokonale vyvážený setrvačník, pak malé ložisko na hřídeli, 50. leta vyvážení setrvačníku by trvalo moc dlouho a bylo moc drahé, takže hřídel uložíme do velikých ložisek (nejlépe kluzných) které vibrace snesou. A všude dáme mazničky. Samomazné ložisko neexistuje :"no":
Déle netřeba číst, pokud vás nezajímá možná dost vyhrocená obhajoba "starých krámů".

Pro představu (tam je vývoj vidět nádherně). Podpěrné "nohy" jeřábu PV3S - nejprve šroubovací (ohromnej šroub) - to vyžadovalo strojníka v umaštěné kombinéze s velikou ráčnou a prackama jak pepek námořník. Nadřel se jako mezek, zdržovalo to při práci...ale nemělo se na tom co pokazit, pokud na to jednou za čas kydnul špachtlí hroudu kolomazi.
                                                                                                              - poté hydraulické - to vyžaduje čerpadlo, spoustu hadic, hydraulický rozvaděč a pístnici (hydraulický válec) v každé noze. Pokud tomu odpustím netěsnosti (slintal z toho olej) ještě stále to "šlo udržet při životě kladivem" i když třeba šoupátka hydraulického rozvaděče jsou poměrně přesná záležitost - v případě nouze je možno přeleštit lapovacím papírem nebo jemným brusným papírem, vyměnit v tom o-kroužky a smířit se s tím, že "to nejspíš poteče". Pokud odešlo těsnění ve válci a "padalo to", dalo se nahradit kůží  s tím, že se občas vzalo za páku, dotlakovalo se to a bylo. Zrychlení práce při "zapatkování" a komfort pro obsluhu (síla netřeba) neskutečný.
                                                                                                             - pokud by se nezastavil vývoj toho strojku, tak dnes by to s ohledem na komfort obsluhy a bezpečnost vypadalo nějak takhle. Stále hydraulické, válce a čerpadlo beze změn (nebo s malými změnami), ale rozvaděč ovládaný joystickem(zbytečnost, ale zákazník si toho žádá a když to má konkurence, tak my to musíme nabídnout taky). To vyžaduje např. nemožnost nastartování motoru (nebo aspoň blokování dané funkce), pokud by některý z potenciometrů (dnes už bezkontaktních snímačů) v joysticku nebyl po zapnutí klíčku v neutrálu - protože by mohlo dojít k vysunutí podpěry (nastartuju motor-roztočím čerpadlo-joystick dá nezávisle na mě povel-vysunuj!) a tím destrukci rámu vozidla nebo tak něco. Navíc tam musí být něco - mozek co bude napájet joysticky a vyhodnocovat to, co z joysticků půjde a dnes se frčí v milivoltech. A podle toho dává přes dvě elektromagnetické cívky pokyn dvěma malým (opradu titěrným) šoupátkům v rozvaděči, které ovládají tlak, který hýbe tím velkým, které teprve ovládá samotnou podpěru. Co se s tím stane, když do toho vletí smítko - stačí stržený kousek gumy z těsnění...mám nejmíň na den zábavu P:-/ nedej bože kdyby se něka zakutálela ta titěrná kalená kalibrovaná tyčinka co mi z toho teď vypadla...
Diagnostika mi řekne, že vidí v jednom místě nesoulad mezi potenciometry (ano, bezpečnost především, je tam hlavní a kontrolní, jejichž hodnoty...)  joysticku (třeba při vychýlení mezi 49-52%) jinde je to cajk...upozorní na vadnou cívku...bez diagnostiky jsem buďto v  ::! nebo musím alespoň tušit jak to funguje a čeká mě mnoho hodin s multimetrem...samozřejmě to může být jen dvoustavové (buď úplně otevřeno nebo úplně zavřeno a nic mezi tím), nikoli proporcionální (od 0 do 100% plynule), tím by se to dost zjednodušilo...odpadl by třeba ten "mozek" ale zase by v tom nebyl vůbec žádný cit a naopak by narostly rázy do celé soustavy - což není při spouštění lišty kombajnu žádoucí. 

Tedy, pokud bych se dostal k funkční dnešní špičce, využil bych ji - na přechodnou dobu. A okamžitě bych slídil a sháněl starý vergly - a vyvažoval je zlatem (a ano, mám přehled kde se právě takový kolem mě, v kančích horách nacházejí). Cokoli, co pro život potřebuje víc než 3 dráty k motoru by mě moc nevzrušovalo. U benzinu je žádoucí mechanický rozdělovač a karburátor.   

                                                                                                 

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #288 kdy: Leden 09, 2017, 06:54:49 odpoledne »
To si budeš se Stepanem notovat, shodnuli jsme se na levelu 50-tá léta + polovodiče že je to pravé, co se dá v PA době udržet v chodu.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #289 kdy: Leden 09, 2017, 06:59:22 odpoledne »
O polovodičích nic nevím, uznávám pouze celé vodiče  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #290 kdy: Leden 09, 2017, 07:17:53 odpoledne »
To víš já jsem elektromechanik, takže o elektřině vím více než strojaři. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #291 kdy: Leden 10, 2017, 06:04:56 dopoledne »
Podle mě by reálné vzbouření proti komukoli na základě velké bídy. No a pokud by se v oblasti "nakumuovalo" dost "přivandrovalců" a měli by hlad dost dlouho (k čemuž by zřejmě došlo postupem času i samovolně) neměli by co ztratit.

Rozumný člověk by ve svém okolí nechal maximálně desetinu vandráků než má normálních lidí. Nebo raději vůbec žádné.

.samozřejmě o Černomlejnovu ví houbeles a tím je to pro něj snazší.

Ale rizikovější. Jakmile dorazí do vsi, kde o Černomlejnovu něco vědí a nedají to rovnou najevo (což na rovinu... nemusím někomu, kdo červstvě přišel, vykecávat vše co vím), tak skončil.

S přílišným přiblížením k Černomlejnovu jsem to přehnal - blíž než 80-100km by si zřejmě troufnout nemohl. Ale pokud by byl příchozích dostatek nevstřebalo by je prostě nic. Ani Tábor. A pokud ano, zase: donutilo by je to spotřebovávat zdroje, bylo by třeba je nakrmit...posílání pryč by nemuselo zabrat, zvlášť kdyby viděli že v Černomlejnově jídlo je, zvlášť kdyby nebylo kam ani proč se vracet.

No to je diskutabilní. Třeba před frontou za druhé světové války zdrhali lidé běžně, ale ti měli perspektivu, že se o ně postará stát. Jenže stát je rozpadlý. Za středověku byla migrace vzácná. Buď se jedbalo o náboženské důvody (když nějaké náboženství bylo pronásledováno) a nebo o stěhování národů. Ale jedna ves na vyvolání stěhování národů dle mne nestačí.

V případě vypsání odměny by nemusela být plastika nutná...stačila by historka o tom, jak ho černomlejnští vyhnali protože chtěl otevřít brány a dát jídlo lidem. Tomu by pochopitelně musel přizpůsobit i další rétoriku a historky.
Jídlo je vzácné. A povídání jak ho chtěl rozdávat.... myslím bude vypadat nedůvěryhodně z principu. Navíc by měl lhát konzistentně, protože vsi kolem sebe se znají a pokud by v jedné vsi tvrdil jedno a ve druhé něco jiného, tak si na něj asi za lesem počkají a důrazně se ho zeptají jak to vlastně myslel.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #292 kdy: Leden 10, 2017, 01:29:10 odpoledne »
Rozumný člověk by ve svém okolí nechal maximálně desetinu vandráků než má normálních lidí. Nebo raději vůbec žádné.

Jak by to udělal? Pokud je někde bída a jinde relativní hojnost...všichni se budou chtít dostat co nejblíž ke zdroji. 10% z nich budou ti, kteří se nejraději živí loupeží a vraždou, nic jiného je nebaví a nic jiného neuznávají (ty bude třeba soudit a likvidovat jako škodnou). Pokud ty ostatní vyženu, tak nejmíň 30% z nich nas..u a vytvořím si tak potencionální nepřátele - opět třeba proto, že nebudou mít naději.

Jediná cesta, která mě napadla je mít dostatečně silné sousedy a dostatek materiálu na to, abych si kolem vytvořil dostatečně silné "předpolí", které by bylo schopno co největší část příchozích vstřebat. Vždyť to, že já nepotřebuju svářeče neznamená, že svářeče nepotřebují "u sousedů". Buďto "někoho za něco občas odstřihnu" nebo budu téměř za každou cenu spolupracovat - do jisté míry i na úkor vlastních lidí.
Když v mé dílně moji lidé opraví další kombajn/traktor/pluh, který přímo nepotřebuju dám ho k dispozici spolehlivému sousedovi za podíl ze sklizně - a uvědomuju si, co všechno tím můžu ztratit. A pokud soused zčásti i díky mě bude časem expandovat, budu z toho mít jen radost i za tu cenu, že nás časem pohltí. Bude to důkaz toho, že jejich strategie je úspěšnější. A kdo by nechtěl být součástí úspěšného ceku?
Zbavit se verbeže jistě, ale to samotná málopočetná osada nedokáže. A proto musí hned od začátku budovat a tužit vztahy se sousedy. Koneckonců ono dost hloupé napadení osady (jak ze strany útočníka, tak ze strany Černomlejnských) kvůli obilí bylo jen důsledkem podcenění situace někdy v minulosti.

Aby Černomlejnov přežil víc než jen pár let, musel by podle mého názoru být nejen centrem technologickým, ale i obchodním, zdravotnickým (kam asi šla ta doktorka, co jí sežrali morčata?), kutrurním a civilizačním (a to obnáší i soud). Jinak by byla dříve či později odsouzena k zániku (opět podle mého názoru). Politika a diplomacie funguje, fungovala a fungovat nepřestane...
A sehnat kvalitní lidi znamená neudělat chybu - v každé době. A s kvalitním člověkěm musím umět zacházet. Ti méně kvalitní si pochopitelně nemohou dovolit tolik, co ti nejkvalitnější, přesto nejsou jen maso na porážku.

Vystřílet všechny podle toho, co komu padne na kostce je masakr. Potrestat vrahy a účastníky přepadu je záležitostí civilizované společnosti.

Proč by, když je vyženu do zimy jen s holým  ::! je měla přijmout jakákoli osada, zvlášť spřátelená? Prostě když o ně nestojí oni, proč bychom o ně měli stát my? Logičtější i humánnější by bylo je rovnou vystřílet všechny - humánnější proto, že by to měli za sebou hned. A nechcípali by hladem a zimou nepoměrně delší dobu.

Ohledně psychopatovy rétoriky a chování - byl to vážně jen hrubý nástřel a určitě je na tom co ladit, nicméně stále trvám, že "Bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad." A respektuju, že se vám to nemusí líbit, přesto jsem přesvědčený o tom, že právě takhle nějak by se to provést dalo - i když by to chtělo vyladit. Znova opakuju že je to váš svět a vaše postavy - a vy máte právo veta. Tohle je diskuze, tady prezentuju svůj názor...zatím jsme zjistili pouze, že se v tomhle neshodneme  :rose: a přijde mi, že se už nějakou dobu trochu točíme v kruhu. Vy mi vymýšlíte komplikace a já se snažím ony komplikace komplikovat - upřímně už mi to nepřijde tak zábavné jako zpočátku :rose:

Já zcela nesouhlasím s vaším názorem - vy zase s mým. A přesto že jsme ve při své názory respektujeme, přestože respekt nerovná se souhlas (z mé strany to platí a z vaší myslím také, aspoň nic na mě nepůsobí, že by to mělo být jinak).  Toho si vážím.
Děkuji
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #293 kdy: Leden 10, 2017, 10:29:01 odpoledne »
Napadla mě ještě jedna cesta, která nám (teda mě určitě) unikla.

Likvidace lupičů po cestě. Tomu bych se nebránil. Teoreticky by to možné bylo. Zřejmě jim byli v patách, soudě podle toho, jak rychle se u lupičů v osadě objevili. Kdyby se jim povedlo zlikvidovat škůdce, vzít si zpátky co bylo ukradeno a ideálně zamést stopy (nebo je rozvěšet po stromech kolem s cedulí na krku: "tito muži byli popraveni za útok a loupež", dalo by se předpokládat že osadu zbavili toho nejhoršího a ostatním dáli šanci "přilízt po kolenou" a nechat je si to vyžrat - přesto nabídnout alternativu, kterou do té doby třeba neměli nebo o ní nevěděli.

A ano, uvědomuju si že by to s největší pravděpodobností znamenalo smrt olovem pro více lidí, než v nejpůvodnější verzi. Ale působilo by to dojmem odvracení útoku na životně důležitý majetek, tedy na život. To, co se stalo v osadě byl masakr.
   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #294 kdy: Leden 10, 2017, 10:42:41 odpoledne »
Ano opravdu se v mnoha věcech neshodneme.

Například:
Pro pět vesnic musí být soud? Zajímavé. Ale myslím, že je spousta jiných věcí, které mají vyšší prioritu.
Neříkám, že trestání je zcela závislé na libovůli jendoho člověka, ale jsou nějaká pravidla....v Černomlejnově nikoho nedrží. Chceš být buď ... nechceš být... dáme ti věci na cestu i do začátku, ale případný návrat už nemusí být jednoduchý. Samozřejmě do začátku dostane věci ten, kdo už tam nějakou dobu je a něco si tam odpracoval.

Mne by opravdu zajímalo jak by jsi ty pokládal za správnou reakci. Sice už jsi to několikrát popisoval, ale ty by jsi do té vesnice co vás okradla přišel a začal s nimi z dálky jednat.... kolik obilí by ti asi tak vrátili.
Další věc. ty by jsi potrestal jen přímo viníka a ty, kdo byli ve skupině co šla k Černomlejnovu. Někteří z nich vůbec nevěděli co se děje. Přesto by jsi je za to potrestal. To je dělení tím jestli šli nebo nešli. A přitom toho šéfa k téhle akci mohl ponouknout někod jiný z vesnice, kdo by v případě potrestání dle tebe byl zcela vysmátý a mohl by zkusit ukecávat někoho dalšího komu by poradil nějaká vylepšení, aby dopadl lépe a poňoukač by si od něj mohl vzít nějaké to obilí za nápad.
Kolektivní vina je svinstvo. Ale to, co popisuješ ty, by k některým rodinám bez živitele vedlo. A ty na nucených pracích by jsi buď nutil nechat děti někde v háji a tudíž by tě nenavíděli. (A to jsi navrhoval je po odpykání trestu přijmou do přidružené osady.... nechápu přiznám se) A nebo by se jejich potomci vzali k Černomlejnovu a živil bys je neboli by na tom vydělali a tebe by to stálo další potraviny.

Podcenění situace v minulosti? S někým se prostě vyjít nedá. A to pak, když pro tebe začne být nepříjemný, tak vezmeš kulomet a půjdeš ho vyhnat z osady, protože se s ním začalo blbě spolupracovat a je příliš blízko tvé osadě?

Expandovat? No Černomlejnovská osada je omezená smlouvou s Táborem na pět vesnic. Pokud by to bylo více, musí se smlouva upravovat a bude muset odvádět větší tribut pacem. Což nechce. Takže expandovat nechce. Když se někdo okolo někdo usadí, tak s ním třeba bude obchodně spolupracovat, nabídne mu školní vzdělání za poplatek a nechá si od něj za úplatu dovážet věci. Rozdávat nebude. Pokud by rozdával, tak má kolem spoustu vesnic, které by se dívaly na jeho dary jako na sociální dávky. A nedej bože, aby sociální dávky přestaly chodit.
To by bylo čóro móro.
Chápu, že ty by jsi se snažil k sobě nalákat další lidi, aby kolem tebe bylo více vesnic a ty jsi s nimi mohl spolupracovat a ty vesnice by od tebe něco dostaly/dostávaly. A nebál by jsi se toho, že si na dary zvyknou. Nebral by jis jako výhodu, že opuštěná vesnice nedaleko se dá vytěžit na spoustu užitečných věcí... okna, dveře, tašky, pumpy, kohoutky, trámy, cihly....
Proč bych se musel snažit obsadit každou ves v okolí. Že by bylo ideální více lidí.... nemyslím, že za každou cenu.


Všichni se budou snažit dostat se co nejblíže ke zdroji..... a je to zdroj? Ano zpočátku bude Černomlejnov některé osady krmit s tím, že mu budou věci vozit. Ale pozvolna se snižováním ceny za dovážené věci budou ty osady nuceny se o sebe snažit postarat samy. Ale nikdy nedává za nic. Technika za podíl na výnosu vypadá zajímavě, ale nemyslím si, že je to zajímavé z dlohodobého hlediska. Tvoje prohlášení, že klidně někomu pomůžeš i když tě pak spolkne... No úspěšná byla třeba i Mongolská strategie a taktika a úspěšná je i islámská infiltrační technika, ale přesto bych já pokud bych nebyloražen s takovýmito subjekty nespolupracoval natož abych jim něco dával. Takže pokud soused zavede otrokářství, tak ty budeš rád, že, po obsazení vaší osady, se staneš otrokem a on bude moci expandovat i ze tvýc svalů. Otrokářství je totiž poměrně dost úspěšná strategie. Ale asi ji otroci spíše nebudou mít rádi. Ty bude výjimka, tak to mezi otroky určitě dotáhneš na předáka. Gratuluji.
Omlouvám se za sarkasmus. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #295 kdy: Leden 10, 2017, 10:49:54 odpoledne »
Likvidace lupičů po cestě. Tomu bych se nebránil. Teoreticky by to možné bylo. Zřejmě jim byli v patách, soudě podle toho, jak rychle se u lupičů v osadě objevili. Kdyby se jim povedlo zlikvidovat škůdce, vzít si zpátky co bylo ukradeno a ideálně zamést stopy (nebo je rozvěšet po stromech kolem s cedulí na krku: "tito muži byli popraveni za útok a loupež", dalo by se předpokládat že osadu zbavili toho nejhoršího a ostatním dáli šanci "přilízt po kolenou" a nechat je si to vyžrat - přesto nabídnout alternativu, kterou do té doby třeba neměli nebo o ní nevěděli.

Tohle mne napadlo také, ale to dle mne není správná možnost. Protože opět by byli jediní svědci z Černomlejnova. A pak by se jednou stalo, že by někdo někde pověsil nějaké lidi z Černomlejnova a na krk by jim dal ceduli: "Tito muži byli zabiti za znásilnění mé dcery a krádež v naší vsi." Předpokládám, že dokážeš zbytek domyslet dále sám.
Hercule Poirot by dodal: N'est-ce pas?          (Není liž to pravda?)

Dělat precedensy, že situace, ke které na konci zbydou svědci jen z jedné strany, je v pořádku, mi přijde krajně nesprávné.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #296 kdy: Leden 10, 2017, 11:31:05 odpoledne »
Tak znova. Pro ty na nucených pracích (a jejich rodiny) jsem navrhnul "resocializační" program - někde hodně dřív.

Soud by měl za úkol mimo jiné posoudit vinu - a nemuselo by to nutně trvat dlouho. Soud klidně pro jednu vesnici - i dřív existovaly obecní šatlavy. A taky někdo musel rozhodnout o tom, koho a za co tam strčí. A je jedno jestli to nazveme radou starých, moudrých, obecní radou, rychtářem nebo jak, Já tomu říkám soud.

Citace
Expandovat? No Černomlejnovská osada je omezená smlouvou s Táborem na pět vesnic...Takže expandovat nechce.
Pokud nechci expandovat a přitom se nemohu plně spolehnout na nadřízenou instanci (Tábor) jsem odsouzen k postupnému zániku, protože Táborští nezabránili vraždě a loupeži - to nahrává spíše mé teorii.
Citace
Sice už jsi to několikrát popisoval, ale ty by jsi do té vesnice co vás okradla přišel a začal s nimi z dálky jednat.... kolik obilí by ti asi tak vrátili.
Kdyby na ně mířily všechny ty zbraně tak asi tak úplně všechno, protože vím, kolik ho sebrali, ne? Napsal jsem někde něco o tom, že bych tam nakráčel s bílou vlajkou, sám a neozbrojený? Nepsal jsem snad někde i něco o tom, že krev za krev? Tady mi trochu přijde, že překrucujete...bez rážky, ale vážně to tak vypadá.
Citace
ty vesnice by od tebe něco dostaly/dostávaly. A nebál by jsi se toho, že si na dary zvyknou
Nepsal jsem o každém sousedovi, ale o spolehlivém sousedovi. Nemůžu-li věřit ani nejbližším sousedům jsem odsouzen k zániku - časem se stejně obrátí proti mě. Takže to spíš opět nahrává mé teorii.
EDIT: Navíc to není dar, ale investice. Do dobrých vztahů a do podílu ze sklizně, vlastně ho mají na splátky.Edit konec.
Citace
Všichni se budou snažit dostat se co nejblíže ke zdroji..... a je to zdroj?
Samozřejmě. Pokud tam je jídlo, byť je ho málo ale my už nemáme žádné, pak ano, je to zdroj. Pokud je tam elektrika aniž bychom ji měli my, ano je to zdroj...
Citace
Podcenění situace v minulosti? S někým se prostě vyjít nedá. A to pak, když pro tebe začne být nepříjemný, tak vezmeš kulomet a půjdeš ho vyhnat z osady, protože se s ním začalo blbě spolupracovat a je příliš blízko tvé osadě?
Kdyby byl na konci vykřičník nebo tečka, přesně to vystihuje to, co udělali černomlýnští. I důvody sedí.
Citace
Tohle mne napadlo také, ale to dle mne není správná možnost. Protože opět by byli jediní svědci z Černomlejnova. A pak by se jednou stalo, že by někdo někde pověsil nějaké lidi z Černomlejnova a na krk by jim dal ceduli: "Tito muži byli zabiti za znásilnění mé dcery a krádež v naší vsi." Předpokládám, že dokážeš zbytek domyslet dále sám.
Tak teda ale sakra počkat...nedávno jste se oháněl tím, že v "loupežnické" osadě určitě všichni vědí, že obilí bylo ukradeno, protože se nikdo na nic neptal a trochu zcestně jste předpokládal, že se k tomu postaví čelem a přiznají to (o čemž jsem já pochyboval) a najednou o tom co se stalo nemusí vědět ani nosiči obilí, kteří byli zřejmě i na místě zločinu?  :"no":  To přeci neeee...
Ale měl jsem napsat, že bych likvidaci v lese překousnul, to co jsem napsal skoro zní jako bych ji uvítal, nevhodně jsem se vyjádřil.
Řečnická otázka: proč by měl někdo modrovat někoho z Černomlejnova, když byli v okolí tak oblíbení, respetováni a žádáni? Nebo že by to přeci jen nebyla taková selanka? Zase se skoro domnívám, že to hraje pro mou teorii - "bezdůvodná" (resp. s falešným důvodem) provedená vražda nevinných čistě ze závisti. Protože vy jste tvrdil, že vyhnance z osady vstřebají okolní obce. Já tvrdil, že to bude jinak a minimálně pár lidí zkusí "srovnat skore". Jinak mi to opravdu nedává smysl.
EDIT II: Odstřelili je a nevyslýchali. U soudu by měli možnost se hájit, takže by se možná přišlo na toho, kdo eventuelně tahal za nitky - v případě že by to nebyl přímo ten, co vydal rozkaz. Oni všiváci se navzájem klidně obětují, jen aby zachránili sebe.

Sarkasmus beru ale přijde mi tak ehm nevhodný a překroucený, že mě nechává naprosto chladným.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #297 kdy: Leden 10, 2017, 11:48:06 odpoledne »
Technika za podíl na výnosu vypadá zajímavě, ale nemyslím si, že je to zajímavé z dlohodobého hlediska.

Je to investice, která se s trochou štěstí zhodnotí a s lety bude mít stále vyšší výnos. "Prodám" za procenta ze sklizně kombajn. Co to znamená? V "kupující" osadě vzroste efektivita práce. EDIT (kurzíva) možná začnou mít i tak výrazné přebytky, že budou moct začít kšeftovat a zlepší obranu atd - koneckonců, raději budu mít silného schopného souseda, než souseda zoufalého - každý řetěz je jen tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. A coby schopný vůdce si pohlídám, aby mi nepřerostli přes hlavu, ne?Lidé se tam začnou mít lépe. Budou mi zavázáni.EDIT II:A pokud zkusí zavést otroctví nebo mogolskou nebo libovolnou jinou svinskou taktiku, je věcí silného vůdce zavčas je klepnout přes prsty A to tím víc, že nejspíš nebudou schopni ho opravovat sami, nebo ne dlouhodobě EDIT III logický tah by byl držet si zásoby potřebných dílů pěkně u sebe a "prodávat" tak šikovně, aby z toho bylo dost pro mě, a aby sousedovi zůstalo dost tzn. nemusel krást nebo neměl vztek a nenapadlo ho/nevyplatilo se mu shánět jinde nebo jinak . Až se pokazí, přijdou za mnou. No a já jim rád pomůžu, protože se tím o rok prodlouží odvádění podílu ze sklizně - zadarmo nemakám. Takže: neseju, neskladuju osivo, prostě se s ničím takovým netrápím (samozřejmě, pěstuju svoje, ale jen pro osadu, nic navíc) a od souseda mi na podzim přistane metrák/tuna zrní. A mám artikl na výměnu, rezervu, kterým můžu živit svoje "účastníky převýchovného programu" řekněme. Nebo vysídlence do pohraničí. Rozdat to. Spálit v kamnech. Bude to prostě moje a můžu s tím naložit jak se mi bude líbit.
A když nenavalí zrní, zabavuju kombajn. Když ho nedají, nebo si netroufnu (co kdyby byli líp vyzbrojení), počkám si a spočítám jim to, jen co se pokazí.   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline stepan-hawk

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4908
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #298 kdy: Leden 11, 2017, 05:51:07 dopoledne »
Naše názory jsou různé. Už jsi si názor udělal a mé argumenty už to zjevně nijak nezmění.

Sarkasmus překroucený? Nevhodný?

Jen tak mimochodem tvoje teorie, že když je v okolí nevhodné vedení, tak ho musím změnit.... To znamená, že každou chvíli jezdím do okolních osad a i osad vzdálenějších (jako byla tato vyděračská) a zjišťuji jaké je tam vedení a pokud není optimální, tak se ho aktivně snažím změnit. Myslím, že to je strašná spousta času, která bude někde chybět. Navíc mě někde mohou zastavit za hranicemi vesnice. A kdo jsem, abych hodnotil kroky místního vedení? Přivandrovalec bude za dvě hodiny týdně, které někde stráví, hodnotit jestli je místní šéf kanón nebo blbec a pokud usoudí, že blbec, tak ho přece vymění... no to je normální néééé? Dle mne ne. I kdybych měl proti vedení osady, kde bych byl, lehké výhrady, tak pokud by přišel nějakej cizák a snažil se ho vyměnit nebo mě nutil používat pro místní delikty svůj soud, který si založil ve své vesnici, tak by mne to proti němu docela nastartovalo. Přišlo by mi to jako metoda jak si mne chce nacpat pod svoji kuratelu a byla by dle mne jen otázka času než by mi napařil nějaké daně o sebou dosazeném šéfovi ani nemluvě.

Nevím.... tvůj přístup k zahraniční politice mi přijde natolik agresivní, že myslím, že by netrvalo ani příliš dlouho, než by narazil.

Tábor není nadřízená instance. ... Víš co, s další diskuzí počkáme až to dočteš. Nebo prohlásíme, že se bavíme obecně a přesuneme diskuzi jinam. To už nebude patřit ke KK.


Ad tvá řečnická otázka: Nádherná ukázka překrucování. Myslel jsem, že si to domyslíš, ale zjevně se tak nestalo, tak polopaticky:
Pokud bych já sám začal s tím, že někde někoho pobiji do poslední přítomné osoby, tak je to nebezpečné (dle mne hlavně) proto, že se to kolem může začít pokládat za normální. A pak libovolný lupič (člověk, anarchista, aktivista, fašista, otrokář....) může přepadnout libovolnou osobu (skupinu), pokud jí pak pověsí na nejbližším stromě s libovolnou dehonestující cedulí. Takže kdokoliv by mohl přepadnout kohokoliv a nebyla by následně tendence to řešit. To je proboha cesta do pekel.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Diskusia ku Kalejdoskopu Krachu
« Odpověď #299 kdy: Leden 11, 2017, 07:57:26 dopoledne »
Shrňme si to:
vámi navržené řešení - za vraždu a loupež zastřelíte každého z mužů v osadě, komu padne 0 ať s přepadem měl nebo neměl cosi společného. Nic nevysvětlujete, střílíte a dost naivně předpokládáte že přeživší, které posíláte na mnohem horší smrt se k tomu postaví čelem a všude, kam zcela bez prostředků přijdou budou přesně vyprávět jak to bylo.
mnou navržené řešení - místo házení kostkou a střílení soud. U soudu se všichni dovědí "jak to bylo" od obžaloby a někteří mohou být osvobozeni - na základě toho že prokáží, že třeba opravdu nevěděli o co jde a do čeho jdou (to by asi nosiči nemohli). Celému tomu bude zachován punc oficiality, vzhledem k tomu, že soud bude veřejný může přijít kdokoli (vyslanci okolních obcí) a následné pomluvy uvést na pravou míru. To že by nucené práce byly dovolená a každý by se tak pokoušel dostat do osady je jen váš konstrukt.
V případě přepadu ještě cestou by se to i podle dnešního práva dalo klasifikovat jako trvající útok na majetek. Stále měli v drápech co jim nepatřilo. Zdali by někdo dokázal střelit někoho, kdo by stačil zvednout ruce a vzdát se je jiná věc - nutné by to nebylo.

Citace
Jen tak mimochodem tvoje teorie, že když je v okolí nevhodné vedení, tak ho musím změnit

Samozřejmě, předejdu tím svým ztrátám. Druhá možnost je počkat si, až mi někoho zastřelí a pak ... varianta, že by oni chodili (mohli přijít) k vám vás nenapadla, protože příchozí nemáte rád, Černomlejnov nenabírá a hotovo. Proč masakr vlastně vznikl? Protože někdo nejspíš ani netušil co to GMO je. Kdyby aspoň pokus o osvětu proběhl zavčas...mohl můj kněz být ještě naživu. Lepší udělat něco než nic. Nebo to aspoň zkusit.
Citace
Přivandrovalec bude za dvě hodiny týdně, které někde stráví, hodnotit jestli je místní šéf kanón nebo blbec a pokud usoudí, že blbec, tak ho přece vymění
Pokud se někdo jednou vysměje mé podané ruce (nabídka zvířat a výsměch za to, že se jich jen chce někdo zbavit), podruhé mě podrazí při kšeftu se železem, je všechno zcela jistě v pořádku a je úúúúplně v cajku mít někoho takového za souseda (byť vzdálenějšího). Jsou to vlastně jen takové nepodstatné,
Citace
lehké výhrady
.
Citace
tak pokud by přišel nějakej cizák a snažil se ho vyměnit nebo mě nutil používat pro místní delikty svůj soud
Pokud by tě v té době měla na mušce poměrně slušně sehraná a vyzbrojená jednotka (která by si mimochodem šla jen pro to, cos jim ukradl) bys dělal asi tak co? Umění politiky a diplomacie jsem zmiňoval asi jen jednou, přesto připomínám, že převrat jde udělat i nenásilně. Podle mě je cesta mít "to pod kontrolou" (tzn. mít přehled co se kolem děje) a tím pádem moci předcházet excesům jako byl ten s krádeží obilí. Podle vás je lepší počkat, až se něco semele (ztratit tak chlapa) a pak zmasakrovat celou osadu (mnoho z těch co museli odejít s holou řití by chcípalo o dost dýl a horším způsobem, než kdyby byli přímo zastřeleni. Přežilo by jich max. 10% a to jsem optimista). A ano, raději budu "úpět" pod cizí kuratelou, když mi to umožní (sice bídně) přežít zimu, než bych zdechnul hlady. No a když mi ta cizí kuratela umožní na jaře zasít a na podzim sklidit, bude to dost win-win a ani mě nenapadne hryzat ruku, která mě tak dobře nakrmila. Win-win protože já budu mít jídlo a nebudu muset krást a kuratela nebude muset další zimu plýtvat obilím a formou daně jí bude obilí vložené v počátku vráceno.
Citace
tvůj přístup k zahraniční politice mi přijde natolik agresivní
To jako vážně? Na základě čeho přesně?
Citace
Nádherná ukázka překrucování
Ale. Ale. Ale. Tak jednou Černomlejnov znají široko daleko (a jsou ochotni ho hájit a zajímat lidi jen na základě informace z Černomlejnova, někteří hned vědí, jak to zorvna v Černomlejnově je), pak zase se může hned za hranicemi osady střílet a věšet...a ostatní to brát jako běžný standart. Tak jak to teda je?
Znova: útok cestou - odvracím stále trvající útok na můj majetek je dost pravděpodobné, že i nosiči vědí, co se stalo, nebo aspoň tuší), tedy likviduju přímo škůdce. Nutně nemusím vybít všechny.
Přepad osady - tady už likviduju paušálně všechny. Připustil jste, že ani nosiči nemuseli vědět. Pokud nemuseli vědět, pak ti, co zůstali v osadě nemusei ani tušit. Přesto, pokud některému z mužů padla nula, měl to hotový. To je podle mne před "veřejným míněním" hůř obhájitelné, než masakr loupežníků na cestě. (dost mě překvapuje, že nevidíte/nechcete vidět ten rozdíl).
Soud by byl ideální, proč jsem popisoval už vícekrát. PR a veřejné mínění udělají svoje.
Citace
Takže kdokoliv by mohl přepadnout kohokoliv a nebyla by následně tendence to řešit.
To jste vydedukoval z čeho? Pokud má Černomlejnov už své renomé (jednou tvrdíte že ano, podruhé to tak moc nevypadá) a své příznivce, ti jistě nebudou pochybovat o spravedlivém trestu a jediném možném řešení ze strany Černomlejnských, resp. masakr v osadě by prošel a masakr v lese ne? Absenci svědků vidím spíše jako výhodu pro mě - možná by zbyly pochyby, ale nezbyla by protistrana, která by tvrdila něco jiného než já a poochyby přikrmovala. Osobně si sice myslím, že masakry se moc pozitivní renomé získat nedá, ale dá se tak vynutit respekt. Tak nějak jsem předpokládal, že jde o dost obecnou debatu a není třeba zabíhat do detailů - kdy a kolik lidí zmasakrovat a proč - a pak na tom hledat hnidy. 
Vy si opravdu myslíte, že když zbytek lidí z osady vyženete a necháte je jít, že vám budou všude kam přijdou "zvedat karmu"? Vážně se nebojíte toho, že aby přežili pokusí se dostat do libovolné osady pod jakoukoli záminkou? Ti chytřejší vymyslí nějakou jinou historku (taky aby vůbec nevypadalo, že o Černomlejnovu kdy slyšeli), ti hloupější prostě budou brojit proti Černomlejnovu a určitě všude kam přijdou budou vykládat, že oni jsou ti zloději - a proto je všude budou brát do osad...

Ale jak říkám, točíme se v kruhu - a nebýt některých trochu až osobních invektiv, nejspíš jsem ani nereagoval...nemyslím, že bych k tomu mohl přispět něčím novým. Na druhou stranu řešení dané situace - krádež obilí a vražda (obecně) by si vlastní vlákno možná i zasloužio?
 
 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.