Autor Téma: Pomocník ka štípání dřeva  (Přečteno 1658 krát)

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Pomocník ka štípání dřeva
« kdy: Srpen 11, 2014, 06:23:09 odpoledne »
fakt super .... jdu shánět motor a vřeteno: http://www.youtube.com/watch?v=MCkujBuLMg0
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #1 kdy: Srpen 11, 2014, 08:27:25 odpoledne »
pro zamyšlení.... Tohle dřevo se štípalo samo. Problém dřeva plného suků to na první pohled neřeší (nemám konkrétně s tímto osobní zkušenost.)  Osobně mi vyhovuje na tyto krátké špalky obyčejný kalač.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #2 kdy: Srpen 11, 2014, 08:53:13 odpoledne »
Toto video je zrovna pěkně blbá ukázka. Lepší jsou nějaké, kde to chlapovi odsýpá, kde to lítá jedno za druhým.

Kalač nepoužívám od doby Fiskars X27 :)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #3 kdy: Srpen 11, 2014, 09:03:13 odpoledne »
Asi bych mel strach makat s rakovyn strojem. Pri mem stesti by mi to chytlo rukavici a urvalo prsty.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #5 kdy: Únor 13, 2016, 09:21:19 odpoledne »
Což o to, funguje to, kdysi se to dokonce prodávalo jako příslušensktví k pilám HOP. Zvládá to i sukatý špalky, je to celkem rychlý, viděl jsem to i v provedení na vývodový hřídel traktoru (výkon + správně navržený kužel roztrhne i metrové sebesukatější poleno). Dokud se špička toho kužele nezahryzne do suku a neulomí se (což se stane zpravidla v tu nejnevhodnější chvíli). Pak se to buďto musí na soustruhu přetočit na menší průměr nebo zahodit...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #6 kdy: Únor 14, 2016, 09:12:54 dopoledne »
Štípací kužel se zavrtá do polena, a když je dost hluboko, poleno roztrhne.
Aby se ti poleno neroztočilo v ruce, je potřeba hodně dobrej stůl, o kterej se poleno může opřít. Na tom videu je kužel dost vysoko. Bezpečnější je kužel níž nad stolem, a poleno naležato. Ne každý poleno má dokonale rovnou základnu.
Dobře štípe i velký polena, suk nevadí. Pokud má poleno suk, musí se dávat pozor na packy. Kužel se musí zavrtat daleko hloub, a pak rupne naráz - a občas i přímo vystřelí   :-\ 
Jednou mi takový vošklivý sukatý poleno shodilo brejle. To bylo radosti !  (To bylo asi v roce 1980.) A úž jsem měl ke kuželu docela velkej respekt  ;)

Již pár let mám  malou hydraulickou štípačku, tuším štípe silou 4,5 tuny. A stačí   ::)
Pokud by si ji někdo chtěl pořídit, doporučuju na nožičkách, aby se nemusela dávat na stůl  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Johnny

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #7 kdy: Únor 14, 2016, 08:20:41 odpoledne »
tento pomocník na štípání dřeva je vážně super, sám ho doma používám při každém štípaní. Zvládne i opravdu velké špalky ikdyž je pravda že suky to občas dokáží zaseknout. proto je ale ve štípacím trnu skrz na skrz díra a pomocí tyče se to dá bez problému vytočit na druhou stranu. A dají se na tom velice dobře štípat i malé tříšky na zátop. A opravdu je hlavně potřeba kvalitní stůl doma to mám přidělané na kovové konstrukci s kovovou horní deskou a hrot není napojen přímo na motor ale ten je u země a s trnem je spojen řemenem. Podle mě jedna z nejlepších elektrických věcí na štípaní dřeva.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2016, 09:26:41 odpoledne »
Kuk sem  ;)
http://www.stipacikuzel.cz/

Ale bacha na pazoury   "hold"
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pomocník ka štípání dřeva
« Odpověď #9 kdy: Únor 15, 2016, 08:55:19 odpoledne »
Kuželovou štípačku jsem si stavěl a používám ji. Pokud bych měl shrnout mé nejdůležitější pokyny pro případné zájemce, řekl bych asi toto:
kroutivý moment na kuželi alespoň 30-35 Nm, otáčky 750-1400 min-1 (ideál asi 900), do 35 cm i tvrdého sukovatého dřeva stačí 3kW/900 ot.
Kužel raději koupit, pokud soustružit tak z oceli např z oceli 15142 a nekalit ji - je měkčí, ale houževnatá a nepraskne vám špička v suku....průměr 60mm, délka 280-300mm, úkos se šroubovicí tak 130-150mm a šroubovici raději jemnější...a nezapomenout na otvor pro reverz...tedy pro možnost tím otvorem prostrčit alespoň 12mm kulatinu a RUČNĚ vyprostit zaseklý kužel.

-Osa trnu by měla být cca 60-80mm nad stolem tedy 3-5 cm škvíra....a nezapomenout na bezpečnostní klín o který se pařez může při zaseknutí opřít. Jinak hrozí, že se pařez nebo jeho část dostane nezi stůl a kužel a to končí špatně....buď se ohne hřídel elektromotoru (převodovky) nebo to vystřelí dřevo do strany - můře to přerazit ruku....

- Důrazně doporučuji instalovat STOP tlačítko  a to tak, aby se stiskem, nalehnutím dal okamžitě vypnout motor, reverzní přepínač je vhodný, ale nikoliv nutný...dá se to vytočit bezpečněji ručně.

No a říkat, ře při práci na rotačních strojích jsou vlající vlasy, kravyty, rukavice, volné rukávy ku škodě věci a hrozí jejich zachycení a namotání je asi nošení dříví do lesa, ale pro jistotu.

Jinak za sebe naprostá spokojenost. Je to rychlejší než-li kupovaná hydraulika, dá se to zbastlit ze zbytků a vhodného motoru - jasně že tuhá konstrukce je ku prospěchu.