Autor Téma: Rozcestník odkazů soběstačnost  (Přečteno 6486 krát)


homan

  • Host
Rozcestník o soběstačnosti a jiných příbuzných tématech
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2013, 09:59:01 dopoledne »
Rozcestník o soběstačnosti a jiných příbuzných tématech

Fórum o soběstačnosti
http://www.sobestacnost.cz/

Fórum o soběstačnosti a permakultuře
http://www.permaweb.cz/

Stránky o potravinové soběstačnosti
http://www.potravinovezahrady.cz

Fórum o soběstačnosti a připravenosti
http://preppers.cz/

Fórum o soběstačnosti a rozpadu společnosti
http://www.rozpad.cz/

Fórum o bushcraftu a survivalu
http://www.bushcraft-portal.sk/

Knížka Jednoduchý průvodce životem minimalisty od Leo Babauta
http://www.minimaliste.cz/ebooky/

Alternativní způsob života
http://wwwold.ekovesnicky.cz/

Facebooková skupina o přežití
http://www.facebook.com/prezijeme

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 24, 2015, 06:42:32 odpoledne »
vskutku ano, dříve k tomu stačila kupka hnoje a dnes se musí našinec zabývat bláboly z ameriky a gradienty živin.
Těch 10 hodin denně je příšernej blábol a utrpení.
příšernost.
I s blbého zelinaření děláme dnes nějakou divotvornou ¨důležitost a přitom to dříve zvládal každej pepek vyskoč.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #3 kdy: Říjen 24, 2015, 11:30:55 odpoledne »
Pepci vyskočové dávno vymřeli a dnes již josefové vyskočilovi hledají zázrak tam, kde jejich předkové ctili dobytčí exkrementy.
Žádná  věda tam není, jen hromádka hnoje, jenže ta je nad zklato a tak se vymýšlejí nové a lepší teorie, čím složitější, tím líbeznější, zejména ty z ameriky mají zvláštní půvab, páč odtam pochází všechny zázraky.
A i když to bude sebesložitěji a sofistikovaněji popsáno pěti jazyky, pořád má ten pepek vyskoč s tou hromádkou zvířecích exkrementů navrch.
Bez toho pak nezbývá, než se věnovat vědeckému fekalismu.
Nic na tom není... půda se pohnojí, zpracuje a oseje, sklidí.Není tam nic nepochopitelného, divotvorného, záhadného..... Naši předkové v tom uměli chodit v pohodě dlouhá léta, , bez angličtiny a sebe¨spasných teorií.
Současný stav přírody a půdy mají na svědomí chytří a vzdělaní lidé, protože právě ti rozhodovali o způsobu využití půdy, nikoli pepek vyskoč.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #4 kdy: Říjen 26, 2015, 05:56:55 odpoledne »
Jevonsovu metodu jsem doporučoval Sahawovi, bohužel na to nijak nereagoval.

Myslíš uspořádání cestiček? Plánuji zapojit aktivně slepice do prace se záhony, tak záhonky musím mit čtverce a obdélníky.

Myslíš mulčování. To nechám na pozdější fázi až v dalších letech.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #5 kdy: Únor 20, 2018, 01:26:14 odpoledne »
Dnes jsem na netu brknul o tento slovenský počin k samostatnosti - mobilní energeticky soběstačné bydlení pro 2 osoby s vlastní úpravnou dešťové vody.
https://magazin.aktualne.cz/bydleni/sobestacny-domek-ecocapsule-zvany-vajicko/r~780205a80d9511e894960cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=recombee1&utm_term=position-0

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2018, 05:33:53 odpoledne »
No hej, za dva melóny si kúpim radšej zánovný autokaravan, dovybavím ho podla potreby a ešte mi ostane na naftu okolo zemegule a kus sadu na kempovanie ...  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #7 kdy: Únor 20, 2018, 07:00:31 odpoledne »
Dagu já myslel jaký jsi vlastenec, když to vymysleli u Vás na Slovensku a ty to takhle sepsuješ  ;D. Ale něco podobného má i armáda. Jsou to moduly, které se dají propojovat a dá se z toho postavit soběstačná ubikace. A tohle třeba může sloužit polárníkům jako pracovní stanice přenositelná helikoptrérou z lodi...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #8 kdy: Únor 20, 2018, 07:40:09 odpoledne »
No, myslím, že pokud se někdo spolehne na soběstačnost tohohle, tak brzo umře.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #9 kdy: Únor 20, 2018, 08:10:09 odpoledne »
Umí to vyrobit energii, umí to upravit vodu a může to být izolované. Nic víc a nic méně. Samozřejmě si můžeš sám zbastlit za menší cenu něco z mrazírenského lodního kontejneru, ten už je trochu izolovaný. Ale pak zainvestuješ do fotovoltaiky, větrné turbíny, akumulátorů, filtrační stanice...a taky ti půl mega nebude stačit.

SoňaR

  • Host
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #10 kdy: Říjen 21, 2019, 09:11:55 dopoledne »
Tento článek je tak dobrý, že si zaslouží pozornost. Zejména pozornost všech, kteří chtějí být potravinově soběstační. Obsahuje přehledný výpočet kolik a jakých plodin pěstovat na zajištění základní potravinové soběstačnosti, a čím je doplnit, abychom si přilepšili.

https://winepunk.cz/2018/07/12/potravinova-sobestacnost-v-cislech/

Je to něco, co už jsem dlouho hledala. Díky tomu si může každý snadno vypočítat, dle svých možností, kolik čeho může / je schopen pěstovat a co bude muset řešit formou zásob. Já zcela určitě nebudu pěstovat pšenici, a fazole jen v omezené míře.  A díky tomuto článku už vím, kolik tím ušetřím plochy. Fazole a pšenici naskladním, při pěstování se jako základ budu věnovat zbývajícím třem plodinám - brambory, zelí, dýně. K tomu se mi snadno vejde další zelenina na doplnění jídelníčku, bylinkový záhon. Víno, další ovocné keře i stromy mám (a budou přibývat)... tak už zbývají jen ta olejnatá semena a včely  :) ... na druhou stranu, kdybych se nepustila do včelaření, tak tu v článku zmiňovanou "chuť na sladké" můžou zahnat i marmelády či povidla, sušené ovoce, nebo třeba sušená mrkev, kterou se dřív sladily třeba i buchty.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #11 kdy: Říjen 21, 2019, 06:36:05 odpoledne »
Moc hezký článek. S malými odchylkami se snažím o něco podobného. Také jako Soňa pšenici kupuji, ale zbytek se snažím učit pěstovat, abych dosahoval spíše těch maximálních hodnot na metr.
K tomu ještě cibuli a mrkev.

Nalim

  • Host
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #12 kdy: Říjen 21, 2019, 07:10:23 odpoledne »
v článku zmiňovanou "chuť na sladké" můžou zahnat i marmelády či povidla, sušené ovoce, nebo třeba sušená mrkev, kterou se dřív sladily třeba i buchty.
Docela často pečeme moučník z mrkve, kdyby náhodou byl zájem, recept není tajný, ánžto jsme jej nevymysleli my, alebrž u nás se předává z generace na generaci.

SoňaR

  • Host
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #13 kdy: Říjen 21, 2019, 07:23:36 odpoledne »
Zájem určitě je  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #14 kdy: Říjen 23, 2019, 12:46:52 dopoledne »
Člověk nemůže pěstovat vše. Za mě bych naskladnil obiloviny (pšenici, žito), luštěniny (hlavně fazole a čočku) a oleje (řepkový a slunečnicový), které mi v temnu při teplotě do 20oC vydrží minimálně 2 roky....je lepší skladovat 1l lahve protoře jsou plněné inertní dusíkovou atmosferou kvůli oxidaci. Takže po otevření je třeba spotřebovat do cca 2 měsíců. Slunečnici sice pěstovat mohu, ale lisování olejů je hodně pracná záležitost.

Takže pro mé pěstování s mými schopnostmi se hodí brambory, zelí, cukety (jsou dolnější vůči plísni a jsme na ně zvyklí), mrkev, cibule a česnek (bez cibule a česneku si nedovedu vaření představit) a nějaké byliny (majoránka, petržel, pažitka, máta, kopr, libeček). Lískové ořechy sklízí hlavně veverky, ale vysadili jsme i 2 ořešáky, pár jabloní....no včelařit nestíhám, ale kdoví....třeba v důchodu ;).Každopádně Soňa dala tip na dobrý článek. Ovšem pěstování obilovin vyžaduje techniku, kterou většina prepperů nedisponuje. Takže v současnosti se hodí spíše naskladnit a při nutnosti samovýroby se spojit se sedláky a pěstovat specializovaně na větší ploše. Jinak je dobré si uvědomit, že pokud nevlastním dost půdy k uživení rodiny, musím tuto nevýhodu nějak kompenzovat. Při cenách půdy, nutnosti obhospodařovat větší plochu a tedy řešit otázku mechanizace, její údržby, využití...jeto zásadní otázka. Pro mne je dosud výhodnější držet nějaké zásoby než obdělávat větší plochu půdy. V dnešní době je sice půda dobrou investicí, ale je třeba si uvědomut, že ta pole musíte mít na dohled vašeho obydlí, pokud vás mají v obtížných dobách živit.....A to má málokdo. Takže než kupovat pole 50 km od obydlí je asi lepší mít v tom obydlí nějaké ty zásoby navíc a mít tak čas na adaptaci....Hektar pole stojí dnes okolo 300-350t a uřiví podle článku cca 10 lidí bez rezervy, takže řekněme že rodinu s nějakou bezpečnostní rezervou.....ale na to už potřebujete nějakou mechanizaci a tedy další investice....pokud stejnou částku investujete do zásob obilovin máte podle Sahawa :D se 60t vystaráno na pro 4člennou rodinu na 50 let ;D, pluhu ani cepu se nedotknete, chleba mít budete a můžete se věnovat včelaření, nakládat si kyselé zelí a trhat si ze stromů ovoce z 10 arové zahrádky ;).

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #15 kdy: Říjen 23, 2019, 06:48:36 odpoledne »
Mauna Kea to shrnuje dost dobře.
Pěstování obilí v prepperském podání dost reálně nevidím, drtivé většině z nás chybí jak technika i znalost.

Reálněji bych viděla pěstování luštěnin- jsou o dost jednodušší na pěstování a zpracování (myslím že spousta z nás si pamatuje na babiččin hrášek) a zároveň jsou hodně výživné. Navíc luštěniny tvoří základní složku potravy  v mnoha zemích, např. v Indii.

Za zvážení by stálo pěstování jedlých kaštanů (Kaštanovník Setý/Castanea Sativa) Jeden (vzrostlý) strom vám vyplodí dost potravy na jednoho člověka na celou zimu (plodů má opravdu hodně), navíc kaštany mají víc kalorií než brambory. Kromě pečených kaštanů z nich můžete mlít sladkou mouku, jíst je naslano se zeleninou nebo z nich připravovat sladkou pěnu či "nutelu".
A pokud vám nechutnají, dají se dobře prodat anebo je můžete hodit prasatům- můžou se po nich utlouct a ještě budou mít chutnější maso.

Mauna Kea, plány máš dobré, jenom mi tam chybí dvě věci : 1) Bílkoviny- Přemýšlel jsi o slepicích? Vajíčka jsou kvalitní zdroj bílkovin a železa.
2) Léčivé bylinky

Pak už mě napadá, jestli jsi zkusil pěstovat dýně hokkaido, je z nich velká úroda a při správném skladování vydrží až do jara.



SoňaR

  • Host
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #16 kdy: Říjen 23, 2019, 08:11:23 odpoledne »
Kaštanovník roste velmi pomalu, to je tak výsadba ideálně pro další generaci. Navíc spotřebuje hodně prostoru a pro kvalitní úrodu to chce kaštanovníky aspoň dva. I na kvalitu půdy je poměrně náročný. Lepší je zmapovat si okolí, kde se vyskytují ve volné přírodě a chodit tam na sběr.

Zdrojem bílkovin jsou luštěniny. V tomto ohledu jsou velmi důležité právě i ty obilniny, protože směs luštěnin a obilnin dodá bílkovinu rovnocennou s živočišnou bílkovinou.

Mimochodem - já jsem hokkaido zkoušela několikrát a už to dál zkoušet nebudu - úroda špatná, akorát to vyprodukovalo spoustu zelené hmoty. To taková dýně jako je Goliáš, ta jde u nás mnohem líp. Jo, moje spřátelená "selka" už dva roky prodává hokkaida jako malé okrasné dýně a taky říkala, že už to letos bylo naposled  :D

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Rozcestník odkazů soběstačnost
« Odpověď #17 kdy: Říjen 23, 2019, 08:39:19 odpoledne »
Tady dýně Hokkaido jdou celkem dobře, většina lidí co znám má dobrou úrodu.

Kaštany nejsou klasická zahradní rostlina, jsou spíš pro situace "chalupa v lese" nebo pro majitele větších pozemků.   A pro dobrou úrodu jich opravdu musí být několik (minimum jsou tři, ideál 4+). Ale když se do nich pustíte a počkáte si (10-15 let, některé odrůdy dřív),  tak máte spolehlivý zdroj jídla na několik desítek a možná i stovek let.
Kaštanovník byl dřív oblíbenou užitkovou rostlinou, protože od určité doby se jedná o prakticky bezúdržbový zdroj potravy, který navíc láká zvířata.

Paradoxně ony "volně rostoucí kaštany" byly dříve schválně vysazovány v lese jako záložní zdroj potravy. Často se jedná až několik století staré stromy, za které můžeme poděkovat předchozím generacím prepperů. ;D