Autor Téma: Brambory na zimní uskladnění  (Přečteno 3065 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Brambory na zimní uskladnění
« kdy: Srpen 07, 2014, 11:11:16 odpoledne »
Jak se vlastně dají skladovat brambory tak, aby vydržely až do jara?

Kde se dají sehnat brambory na zimní uskladnění?

Mám k dispozici vlhký sklep a asi bych zvládnul i krecht. Brambory ale letos nemám a skoro nic o nich nevím. Umím je jen škrábat, vařit a umím moc dobré bramboráky. :(
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #1 kdy: Srpen 08, 2014, 06:32:45 dopoledne »
Brambory potřebují chlad, přiměřenou vlhkost a tmu. Krecht je ideální, sklep je nutností. Takže půl na půl. Pěstuju rosany a mají skvělou skladovatelnost. Ranné brambory baštíme již víc než měsíc....

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #2 kdy: Srpen 08, 2014, 07:59:30 dopoledne »
Saladine, až přijedeš, ukžu ti jak má vypadat vlhký sklep  ;)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #3 kdy: Srpen 08, 2014, 10:37:24 dopoledne »
Můj vlhký sklep má často vodu na prvním schodě.. Takže je spíše mokrý, než vlhký..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #4 kdy: Srpen 08, 2014, 10:41:51 dopoledne »
Tady jeden zemědělec na kolečkové židli od klávesnice píše: "Vyvarujte se choulostivým odrůdám typu Rosany. Zajímavou odrůdou je například Karera, která je schopna přežít i déle trvající období sucha."

zdroj: http://www.inzahrada.cz/pestovani-ovoce-a-zeleniny/sadba-brambor-je-jednim-z-predpokladu-kvalitni-urody.html

Votroubku, udělej nám prosím přednášku o bramborách, já třeba znám jen varné typy A,B, a C a i ty si pletu :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #5 kdy: Srpen 08, 2014, 11:21:19 dopoledne »
Já mám dobrou zkušenost s brambory odrůdy red anna...jsou chuťově moc dobré, nerozvařují se, mají krásnou barvu.
V domě máme sklep moc teplý, proto nám brambory brzy klíčí. Na chalupě by se nám do nich dali myši. Tak budeme muset také něco vymyslet.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #6 kdy: Srpen 08, 2014, 01:00:26 odpoledne »
Ba jo, rosana jsou myslím ty ranné a red anna jsou ty pozdní. 
Nejsem opravdu bramborář, vyzkoušeli jsme mnoho odrůd a máme ranné, sázené co nejdřív  v březnu a red anny, který jsou pěkné, tuhé, dobře skladovatelné . Nemůžu si stěžovat na špatné vý¨sledky, ani na neúrodu, a co je nejdůležitější, že by byly nechutné. Jsou výborné a když jedu na jaře kolem havlbrodu, zastavím se za chlapama ve VŮB a zavezu jin na košt šlivovice, oni zase poradí, co je pro moje podmínky třeba ozkoušet. Třebas modré brambory, nebo ty staré, valašské, odolné, co se sice rozvaří na prach, ale vyrostou vždy, varný typ h....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #7 kdy: Srpen 08, 2014, 01:57:51 odpoledne »
Co je to varný typ "h...." ?

Vím, že jsou brambory, které se nedají uvařit, neb popraskají, ale to jsou brambory na průmyslové zpracování, které obsahují mnoho škrobu. Takže zase úplný laik nejsem, sázet, okopavat a sklízet v malém je umím, neb si to pamatuji z dětství, ale odrůdy mi nic konkrétního zatím neříkají.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #8 kdy: Srpen 08, 2014, 01:59:08 odpoledne »
Ještě je D ty jsou do škrobárenskýho průmyslu, o těch píše Saladin, ale H to teda neznám.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #9 kdy: Srpen 08, 2014, 02:35:03 odpoledne »
Sumo, já se domnívám, že to "h..." je nějaká poťouchlost fekálního charakteru, napsaná s tečkami s ohledem na naše vážené dámy :D

Asi to bude nějaká variace toho varného typu "D"

Je nějaké uplatnění pro brambory "D" v PA době? Jako zdroj škrobu? Výroba kaší, krmení pro zvířata, pálení lihu?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #10 kdy: Srpen 08, 2014, 03:18:32 odpoledne »
Hej, máte pravdu, varný typ h je h... lejno*. Jsou  to strašně rozvařitelné brambory, naprostý opak lojovitých. Tento brambor se po uvaření praskne a vnitřek je moučnatě zrnitý až sypký.Není to bůhvíco, ale na valachách a vůbec horní lid si do těch erteplí namíchal uškvařený špek či slaninu, nějaké kysané zelé a voalá... vzniklo z toho nutričně kvalitní, sytící jídlo s kvalitními nutrienty, jako vitaminy i enzymy, draslík, organický i ten druhý sodík, cukry, tuky. V zelí vláknina podporující peristaltiku střev a bacha, těma bramborama se i prásko vykrmilo.
Já je jedl, proti těm red annám to je šílená bezchutná erteple, ale tehdy byli lidé vděčni, že nemusejí ožírat kůru ze stromů.O varných typech nikdy nikdo neslyšel. Ovšem, v kontextu přežití se situace mění a spolehlivá sklizeň odolné brambory, tedy odolné vůči plísni bramborové bude jednou důležitější, než cokoli jiného.
Jo, ale, když se do těch naštouchaných brambor přidalo trochu mouky, byly škubánky, halušky, bramboráky, i placky na plotně, prostě se s tím dalo žít. A vo tom to je.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #11 kdy: Srpen 09, 2014, 02:02:49 odpoledne »
Třebas modré brambory, nebo ty staré, valašské, odolné, co se sice rozvaří na prach...
Zmiňuješ se o "modrých bramborách" - máš s nimi nějaké zkušenosti?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #12 kdy: Leden 22, 2016, 08:36:23 dopoledne »
Škoda že tu po presťahovaní nemáme pivnicu na skladovanie. Zemiaky skladujem v garáži a prekvapivo vydržia až do jara. Časť si už tretím rokom dopestujeme - ranné a časť kupujeme od miestneho hospodára -neskoré. S vrecom zemiakov sa v kuchyni dajú vykúzliť zázraky a vydrží na dlhú dobu.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #13 kdy: Leden 22, 2016, 10:06:42 dopoledne »
Ježíš, ormien... závěje...modré brambory se mi velice líbí,  a tak jsme je pořídili z výzkumáku z havlbrodu, Rostly pěkně a jak přišly deště, okamžitě je sežraly plísně. Jsou to mnohem náchylnější rostliny, než rajče, nebo baklažány. Sice obsahují prospěšné látky podobného charachteru, jako červená řepa nebo rajčata, ale to pěstování bez chemie je tragedie, už kvůli tomu, že mám prostorový izolát na plísně.....
Skladování v garáži je většinou lepší, než ve sklepě, bývá tam nižší teplota, to mají erteple rády.

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #14 kdy: Leden 28, 2016, 11:28:02 odpoledne »
Rohlíček ti vyroste i bez chemie je-li na otevřeném poli bez stínu a mokra a na uskladnění taky není náročný.Hlavně mačkat brouky  >:(

SoňaR

  • Host
Re: Brambory na zimní uskladnění
« Odpověď #15 kdy: Září 25, 2016, 10:32:14 dopoledne »
Máte někdo zkušenost s bramborami Milva? Místní zemědělec je prodává na uskladnění za slušnou cenu, tak o nich uvažuju...