Autor Téma: Molice/dřepčíci a co s nimi  (Přečteno 3254 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Molice/dřepčíci a co s nimi
« kdy: Srpen 07, 2014, 01:28:29 odpoledne »
Votroubku, zcela konkrétně dotaz na Tebe - píšeš, že pěstuješ mj. brokolice. Máš taky problém s molicemi a dřepčíky a jestliže ano, co proti těm miloučkým stvořením podnikáš, aby Ti nekolonizovala zeleninu?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #1 kdy: Srpen 07, 2014, 01:33:57 odpoledne »
To by mě také zajímalo...mám molice všude...giganty, růžičková kapusta, kadeřávek, tuřín, brokolice...hrůza....letos už to nezachráním, ale do budoucna bych ráda nějaký nápad...pokud možno bez chemie...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #2 kdy: Srpen 07, 2014, 02:01:38 odpoledne »
Ano, škody letos jsou veselé....Mně žerou slimáci i červenou řepu, bulvy.,... Molice a veškerý žravý i ssavý hmyz vratičem udoláme. Právě kvete a funguje nejen na řešení problémů, ale i jako repelent, což je opravdu skvělé. Pokud chcete přímo recept, až večír, po šesté, musím do traktoru a řešit nedopasky. Knižní podpora RO1STLINNÉ INSEKTICIDY a BOTANICKÉ PESTICIDY od Romana Pavely.
Letos nám brokolice a květák dopadla exklusivně, rannou kapustu baštíme a o pozdní kapustu a zelí  budeme bojovat, právě vratičem s běláskem, tou ludrou nenažranou.

štika

  • Host
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #3 kdy: Srpen 07, 2014, 02:28:37 odpoledne »
Tak jsem zjistila, že u nás na horách se slimáci nevyskytují. :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #4 kdy: Srpen 07, 2014, 02:32:05 odpoledne »
U nás ve městě mi požrali kromě rajčat co se dalo...na chalupě jsem našla zatím celkem 2 ks...

Ale ty molice...to je hrůza...

Vratič jsem tam neviděla...ale porozhlédnu se kolem a přesadím...kéž by to pomohlo...

štika

  • Host
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #5 kdy: Srpen 07, 2014, 02:40:10 odpoledne »
Já letos ještě nemám zeleninovou zahrádku, jen pár bylin (Ormien, majoránka se má k světu).
Jen vím, že si sousedka stěžuje je na plevel. Žádní brablenci tu nejsou.   :) :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #6 kdy: Srpen 07, 2014, 02:43:38 odpoledne »
Šťastná to žena:)

Díky, Votroubku, za recept budeme vděčné (myslím, že mohu mluvit i za Retti, proto to množné číslo:)).
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #7 kdy: Srpen 07, 2014, 08:37:29 odpoledne »
Jeden biozemědělec u nás mi říkal, že na molice prej jen postřikuje vodou, i ze spodu listu (nevím jak přesně, z vrchu má puštěnou každý den postřikovou závlahu).

Mě molice totálně zahltily brokolice, ale i přesto ty rostliny rostly a vyháněly hlávky.

Na dřepčíky se používá netkaná textílie. Ideálně ji po vysetí ihned dát na záhon a perfektně utěsnit kolem dokola.
Mě to funguje. Do letoška jsem myslel, že nebudu schopný pěstovat nic, co dřepčíci žerou, ale díky textílii to nakonec v pohodě jde. Neměl jsem to ani dobře utěsněné a i když pod textílií pár bylo (na tuřínech), tak velké škody neudělali.

Mám pocit, že dřepčík ale již nyní v srpnu končí a mělo by se dát sadit v pohodě vodnice a ředkvičky, i bez zakrytí, které by jinak totálně zničil.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #8 kdy: Srpen 07, 2014, 09:02:06 odpoledne »
Takže svilušky a obecně žravý a savý hmyz. Natrháme vratič, co nejvíce květové hmoty a nejméně štopek, obšem odrhlé lístky taky fungují.Takže, půl kila vratiče, rozmixujeme postupně v horké vodě, přimícháme trošku draselného mýdla a necháme louhovat celý den, tedy 24 hodin. Pak přefiltrujeme a nebo přecedíme a stříkáme do skanutí z listů.
A cibule proti molicím, i proti houbovým chorobám.100gr cibule najemno nakrájíme,a spaříme litrem vody,celej den necháme svému osudu  pak naředíme dalším půllitrem vody, přimícháme dvě deci oleje rostlinného, emulgovaného s polévkovou lžičkou mazlavého mýdla a po smíchání naředíme na konzumní hustotu do deseti litrů postřiku vodou. Proti obzvláště zatraceným hmyzákům přihodím do každého postřiku lžičku čajovou pálivé papriky. Čím pálivější, tím lepší. Jako milovník pá¨livého mám zásoby jolokie, dovezené a poslané od příznivců na dlouhá léta, takže se nemusím žinýrovat.
Postřik by se měl opakovat každých 5 až 10 dní, až do vymizení problému. Používám 7 dní.


Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #9 kdy: Srpen 07, 2014, 09:49:55 odpoledne »
A to se pak ty rostliny dají v pohodě jíst? To mýdlo, vratič, to se dá lehce opláchnout? Já molice stříkal česnekem, pak kopřivou a nic si z toho nedělaly, ale listy jsou od té doby flekaté, hnusné, potáhlé tím postřikem. Já listy jinak normálně jím, ale po tom postřiku mě nelákají :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #10 kdy: Srpen 08, 2014, 08:02:24 odpoledne »
Díky, Votroubku, za citaci i rady - je sympatické, že se o své znalosti tak ochotně dělíš:)
Vratič byl oblíbeným prostředkem mé babičky prakticky proti všemu, takže se k němu ráda vrátím. A cibulky, které jsou moc malé a nevyplatí se je loupat, se uplatní na postřik...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Molice/dřepčíci a co s nimi
« Odpověď #11 kdy: Srpen 13, 2014, 11:07:21 odpoledne »
Chce to pěstovat co nejvíce rostlin po kraji záhonů, které prokazatelně odpozují hmyz. Mě se osvědčili kolem záhonů afrikány, virgin tabák a levandule. Díky tomu jsem molice letos zničil na 1 zátah a to vodou s olejem postřikem ze spodu listů. Jinak jsou na našem trhu i firmy, které mají třeba parazitické hlístice, které by po vysazení měli splynout s ekosystémem a dále se již množit sami viz nabídka zmíněné firmy....http://www.biocont.cz/cz/biologicka-ochrana-rostlin.htm
Ale pokud máte raději metody, které moc nestojí, zkusme se vrátit do doby po 2 svět. válce. V tu dobu i u nás museli pěstitelé občas se škůdci zabojovat a co vím, nejrozšířenější metodou likvidace savého hmyzu byl výluh z tabáku, měli by postačit na 1 postřik 3 listy a na netu je spousta receptů, jak si takový šikovný antiparazitní prostředek vyrobit  ;)
Ps: na konci sezóny, když připravujete záhony na jaro je dobré zapracovat do půdy i zbytky rostlin afrikánu. Nejen, že takovou půdu pohnojíte ale zároveň je to dobrá prevence na škůdce, kteří z jara útočí přímo ze země, osvědčilo se mi to u škůdců mrkve a póru. Na myši, hryzce a hraboše to samozřejmě nepůsobí  ;D