Autor Téma: Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA  (Přečteno 2209 krát)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« kdy: Červenec 24, 2014, 09:12:00 odpoledne »
Mrazák? UPSku?
Jako že mrazák, který za své nepřítomnosti necháš napájet UPSkou? Fíííha. Nemaluješ si to trochu moc?

Původně jsme diskutovali o březovém soku a kvasu, zvrhnulo se to v debatu o mrazácích a jejich napájení. Původní téma rozděleno, přejmenováno a přesunuto (Saladin)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #1 kdy: Červenec 24, 2014, 09:32:35 odpoledne »
A proč ne? Musím to vyzkoušet. Přece jen na venkově bývají krátkodobé výpadky elektriky.

Jinak plánuji zbouchat úpravu elektroinstalace mrazáku, který bude v případě výpadku elektřiny spínat střídač, aby měnič UPS-ky neběžel furt a nevysával akumulátor i v době, kdy je mrazák namražený.

Takový sinus na prázdno žere zbytečně moc na to, aby zálohoval většínu času jen svit zelené LED-ky. Zelenou ledku umíme rozsvítit i hospodárnějším způsobem. Takže se sepne jen v době, kdy bude potřeba, aby kompresor kompresoroval. Pultové mrazáky jsou energeticky dost hospodárné a nenáročné.

Když už si dám tu práci s dojením stáda bříz, tak to přece nenechám zkazit jen proto, že se rozvoďákům zamotaly při vichřici větve do drátů distribučního vedení 22kV VN a nechtělo se jim tam jet v noci..

Oni totiž slušné mrazáky, když rozmrznou a vytečou (skoro vytečou) se záměrně  nesepnou, aby lidi věděli, že jedí nesprávně skladované a tedy možná zkažené jídlo.

Ochrana zdraví a života (zdravotní nezávadnost jídla) má vždy přednost před ochranou majetku (zkažené jídlo, které bylo půl dne při teplotách kolem -4° až 0° C a pak zapnuli po dvou dnech proud) Je to mrzuté, ale pokud z obligátních -18°C vystoupá teplota k 0 a výše, už to není zdravé..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #2 kdy: Červenec 26, 2014, 03:35:43 odpoledne »
Ahoj, jsem tu úplně nový ale mám dům včetně asi 5000m2 a snažím se stát samostatným, čili svobodným na systému. I když jsem tu nový a fórum mě velice zaujalo, chtěl bych se dotázat na smysl dělat UPS k mrazáku, když třeba já mám napojený, samozřejmě na černo mrazák na noční proud, který mi spínají jen na 8h denně. Funguje to skvěle, jen do mrazáku nesmíte čumět jako do televize, tak jsem se chtěl jen podělit jak výrazně snížit spotřebu el. a že to opravdu funguje:o)


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #3 kdy: Červenec 26, 2014, 03:55:26 odpoledne »
Mým cílem je postupně mrazák pohánět z akumulátorů.

Já tam (na chalupu) nepojedu celý týden, třeba i měsíc, a chci mít jistotu, že v mé nepřítomnosti se neznehodnotí obsah mrazáků. Máte pravdu s tím, že pultový mrazák může jet třeba i jen na noční proud, hlavně v chladnější polovině roku, ale já nechci riskovat, a za druhé, rád si hraju. Za třetí, řešíme dobu, kdy nebude proud dlouhodobě.

Takže mrazák inteligentně zkřížený s měničem UPS-ky, doplněný o nějakou elektrocentrálu (v zimě) nebo fotovoltaiku (v létě) napájený záložním zdrojem z akumulátorů může být docela šikovná věc.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #4 kdy: Červenec 26, 2014, 04:31:46 odpoledne »
Samozřejmě, mrazák při totálním výpadku bude jaksi k ničemu i proto mě ta zmínka o mrazáku zaujala:o) Já se třeba snažím sušit nebo používat sklep. Sklep jsem si ale minulý rok zastavěl novým vzlínavým topením(samotíž), které jsem si i sám navrhl a z 80% sestavil(v mědi). Neumím svářet autogenem, takže ty nejsilnější trubky(od kotle 2" kov) mi svařil topenář, který mi celou dobu nadával, že po něm chci věci, které dělal naposledy před 20lety. Předtím jsem měl nucený oběh a ten mi byl třebas o povodních 2010 úplně k ničemu. Takže nyní je sklep teplejší a já nemám kde skladovat ovoce a zeleninu, tudíž je pro mě mrazák nyní jedinou možností jak uchovat domácí prasátko ale se zeleninou je to už horší a přemýšlím, že bych vykopal jakousi díru, která by mi sklep nahradila.
Jak hluboká by musela být díra v zemi, aby jste nepotřebovali ledničku? To by mne třeba zajímalo ale možná je o tom jiné vlákno.
Jinak k těm akumulátorům....není to věčné zařízení, jen u nás na kraji se jich válí z UPS tuna, prostě to odchází,takže jak poté řešit cokoliv na proud, když skončí životnost takového aku? Není tedy lepší vše vyudit, naložit a usušit?:o)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #5 kdy: Červenec 26, 2014, 04:41:20 odpoledne »
Ano, zásadní otázka, potřeba ledničky.... A k čemu by byla, když nebude zboží z obchodu? Mléko nadojíš každý den, máslo dáš na první schod u dsklepa a maso, ...... jen o svátkách a v zimě, jako živé konzervy.V metrové hloubce už je teplota příznivá.Zeleninu taky sklidíš syrovou a hned ji baštíš.
Mrazák ano, lednice je k prdu. Voda ve studni má standart 5 stupňů.
Dosttek sk1lenic a víček na zavařování bude taky další prvek potřebný k přežití. Na rodinu , tj 4 lidé 400 sklenic 0,7 litru. Se zdrojem elektřiny to půjde s mrazákem přečkat. Mě se osvědčil liebherr 600 litrů, 2x.

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #6 kdy: Červenec 26, 2014, 04:55:14 odpoledne »
Ale co když máš výraznou nadprodukci a skladovat potřebuješ. Já mám třeba nadprodukci vajec, takže je už i zavařuji ale většinou je spíš raději prodám,když se mi už nevejdou do lednice.(zavaření vajec bez vodního skla by bylo poté otázkou) Jinak pokud něco vyudíš, musí to být skladováno v určité teplotě né? A právě třeba i na ty vyuzené lahůdky musíš mít nějaké dobře větrané a chladné místo. Já mám třeba dosti teplou spíž, je na západní stranu a oknem se mi ohřívá tak, že jsem přišel třeba o česnek, který to tam chudák nepřečkal, na novou sadbu ale něco přežilo. Nemám to kde skladovat no, právě proto mudrluji o té díře. Jinak určitě souhlasím, že většina věcí se dá spotřebovat ihned a zvíře se dá zabít také až nebude maso. Co se týče sklenic, těch mám asi 150 standartně a jsme jen 2,případně matka důchodce jako 3 ale velmi dobrá připomínka, obzvláště když mi je všichni kolem cpou zadarmo a já je vytrvale odmítám kvůli skladovacímu místu, takže příště neodmítnu:o)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #7 kdy: Červenec 26, 2014, 04:59:33 odpoledne »
Pánové, souhlasím s Vámi, ve skutečné PA době budeme všechno řešit jinak, bude na to čas a dost lidí. Budeme jíst sezónní stravu a vrátíme se k mléčnému kvašení, uzení, sterilizaci..

Mrazák je jeden ze způsobů, jak šetrně a s minimem práce uchovat velké množství potravin. To je důležité nyní a bude dvojnásobně důležité v době bezprostředně po PA. Dá nám to čas na obranu v prvních letech a umožní nám to uchránit co největší množství lidí. Jak budou tyto technologie odcházet, budeme je nahrazovat méně sofistikovanými, tradičnějšími. Takže já už několik let nevyhodím jedinou větší sklenici či láhev, schovávám víčka, sháním kameninové sudy a podobně..

A abych na to měl čas, používám mrazák..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #8 kdy: Červenec 28, 2014, 08:46:14 odpoledne »
Ohledně té lednice mě napadl starý ale léty osvědčený princip založený na ledu. Kdysi jsem viděl dokument, kde ukazovali jakýsi sklad na led někde v Praze. V dokumentu bylo vysvětleno, že každou zimu nařezali led myslím z Vltavy a ten po celé léto uchovávali v tomto skladu, takže něco jako termoska. Veškeré lednice v Praze byli zásobovány ledem právě z tohoto skladu, kam se navozil přírodní led.
Takže pokud by jsme mohli uchovat v nějaké díře led, mohli by jsme provozovat lednice na led po celý rok a navíc  zadarmo;)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #9 kdy: Červenec 28, 2014, 09:02:29 odpoledne »
http://cs.wikipedia.org/wiki/Branick%C3%A9_led%C3%A1rny o tom byl asi ten dokument.

Pokud mrzne a máš dost vody plus tu lednici tak by to šlo. Díra v zemi by byla za chvíli plná vody a potraviny by ti shnily. Zima, ale SUCHO potřeba jest.

Někde se používá "sklep" s dlažbou z neglazovaných páleních cihel. Dva větrací otvory. Poleješ podlahu vodu, cihly se nasáknou a voda se z nich pomalu odpařuje a ochlazuje místnost. Vlhkost odvádí větrací otvory, ale musí jimi proudit vzduch.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #10 kdy: Červenec 28, 2014, 10:04:23 odpoledne »
Ty neglazované cihly jsou docela dobrý nápad, to se jedná o klasickou pálenou cihlu, třeba tzv němku?

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #11 kdy: Červenec 28, 2014, 10:16:30 odpoledne »




Opět podobný systém a led tam vydržel prý celý rok, hloubka cca 12m, na dně sláma, vypadá to skoro jako má studna:)
Jáma byla určená na uchovávání ulovené zvěře, lednice z 18století byla zpřístupněna na hradě Modrý Kameň.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #12 kdy: Červenec 28, 2014, 10:30:37 odpoledne »
Možná by stačil i pískovec, jde o to aby ta cihla po našlápnutí nebyla mokrá a ty se nezabil, ale dostatečně vlhká aby se z ní odpařovala voda po delší dobu. Musel bych se na to kouknout znova, ale v dokumentu Eduardovská farma či Tudorovská farma  tyto technologie popisují pěkně. Je to z Anglie, ale použít se dají i v Evropě. Na inspiraci je to ideál a na uloz.to se to dá najít.

Ta 12 m jáma je dobrá, ale nechtěl bych ji plnit. To je pár tun ledu:) Dole pod slámou bude tutovka nějaká drenáž. Možná by šla ta "odpadní" voda používat k dalšímu chlazení, třeba jako klíma v létě či na limošku. Nebo si po sauně dát studenou koupel.

Vltava nezamrzá díky Vltavské kaskádě, vypouští se teplá voda u dna, voda o teplotě cca 4% má největší hustotu proto u dna nezamrzne.

Ostatní vodní plochy nezasažené podobným stavebním dílem zamrzají stejně.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #13 kdy: Červenec 28, 2014, 10:41:17 odpoledne »
Albert Einstein vlastnil patent na lednici, která nevyžadovala elektrický zdroj – byla betonová a založená na vypařování alkoholu. Ale toho alkoholu by byla škoda:)
Mám na pozemku 2 potoky a oba alespoň částečně zamrzají, tak led by byl ale ten by se při dobré teplotě dal vyrobit i zmrazením vody v nějaké nádobě, takže k tomu ani řeka zapotřebí nebude. Izolace? Jako izolace se může použít třeba jehličí, sám jsem jej měl ve všech podlahách v domě a dobrý, nyní tam samozřejmě mám už kamennou vatu ale nepoznal jsem rozdíl od jehličí, takže na izolaci dobrý...

Jinak většina lednic je založena samo na vzlínání, třeba zrovna toho alkoholu v betonové lednici nebo vody z cihel ve sklepě, která se rovněž odpařuje. Měl jsem němky ve sklepě na zemi, proto mě to docela zajímalo, jestli kdysi pra pra majitel to tak nedělal, mám totiž dům skoro 200let starý a tak kolikrát bádám na co byl ten nebo onen výklenek, či trubka.

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #14 kdy: Červenec 28, 2014, 11:00:24 odpoledne »
http://oko.yin.cz/31/lednice-na-skladovani-prirodniho-ledu-ve-smidarech/

Tak jsem přece jen vygooglil nějakou nadzemní, tato je v Sedmihradech. Fakt to kopíruje princip termosky, 2 budovy, z nichž menší je uvnitř té první a mezi nimi obyčejný vzduch, takže by vytvoření podobného chladícího zařízení neměl být problém ani v domácích poměrech. Ale ono nebude třeba poté co skladovat, člověk nikdy neví.
Jinak s tím dalším použitím odtávající vody... Pokud by se jako v té jámě nevsakovala, musela by se drenáží někam odvést a to použití je široké, asi bych ji využil na zelévání nebo bych musel postavit saunu s bazénkem a stáčet ji rovnou do bazénku jak zde psal Sumo :D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #15 kdy: Červenec 29, 2014, 08:06:00 dopoledne »
Možná by bylo dobré řešit konkretní případy skladování, protože se na venkově kle1dnice začaly používat s příchodem industriální potravy.
Skladování vajec do vodního skla sice dobrý, dá se i do vápna, pokud ho máš nahašenou díru v zemi...
Na přebytek vajec zapomeňmež, zrní s radostí sežereme sami a nebudem ho cpát slepicím, které ho využijí pouze špatně. S ledem se nikdo dřít nebude, nebude příčina.,.. Naši předkové bez toho také přežili, a jak dlouho. Ledovalo se, ale pro pivovary, hospody, pro města, řezníky, cukrárny.
Je dobré, když je studánka ve sklepě, dobrý je krecht, uzený patří pověsit na trám, klobásy i salám na půdě 2 roky.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #16 kdy: Srpen 05, 2014, 11:42:59 dopoledne »
Proč je mrazák ve stravě a ne v technice? :)
Zmátlo mě to, tak jsem si toho ani nevšiml. :)

Je pravda, že ledovat se bude v PA obci asi jenom pro hospodu a případně pro pivovar. I když jsem viděl lednici z roku cca 1880, která byla pro jednu chalupu. Možná by to šlo udělat. Ale je fakt, že se asi nebude používat často a navíc to bude pořád lednice. Mrazák je na tomto principu blbost.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #17 kdy: Srpen 05, 2014, 12:29:58 odpoledne »
Mrazák je však k udržitelnosti docela dobrý, pokud má člověk pár solárních panelů a  baterie, pak se to dá urejdovat i bez elektřiny ze zásuvky. 600 L liebherr sežere za den 0,8 kwh, počítám se dvěma.
Jejich životnost je bezkonkurenční, stejně jako efektivita. Jsou trošku dražší, ale tak to je.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #18 kdy: Srpen 05, 2014, 03:01:35 odpoledne »
Má někdo fundovaný, této problematiky znalý zpracováno kolik a jakých panelů, baterií  a dalšího příslušenství by bylo potřeba na provoz takového mrazáku?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #19 kdy: Srpen 05, 2014, 03:08:42 odpoledne »
Vydrž, spočítám ti to, zrovna se o FV panely maličko zajímám.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #20 kdy: Srpen 05, 2014, 03:09:53 odpoledne »
Pokud neudáš kde budeš ty panely mít tak to bude dost nepřesné
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Marco

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Mrazák a jeho provoz dnes a v době okolo PA
« Odpověď #21 kdy: Srpen 06, 2014, 07:24:57 odpoledne »
No nevím, aby na takové solární panely pak někdo nehodil kámen a bylo by ihned po mražení  ;D Je mi jasné, že takový panel jede i s pavoukem na skle ale jeho výkon by asi značně oslabil. Kdyby člověk ale takto přemýšlel, závistivý sousedi vám mohou poté zničit cokoliv. Souhlasím s Votroubkem, vše určitě sušit a udit,  jen bych si dovolil oponovat se zrním pro slepice. Když jsem byl dlouhodobě nemocen a tudíž důkladně švorc, zrní mi tehdy došlo. Tak strmý pád ve snášenlivosti vajec nechcete zažít, prakticky o 80% vajec příjdete. Myslím, pokud bude mít člověk doma mlýn s třídičkou mouky jako je třeba tento http://www.getreidemuehlen.com/en/grain-mills/combi-mills/combi-mills.php. Tento je můj zamilovaný a s výrobcem jsem již komunikoval a je ochotný mlýn zaslat přepravní firmou. Tento mlýn vám umele zrní a zároveň roztřídí mouku na hladkou, hrubou a krupici, samozřejmě dle jednotlivého typu mlýnu nebo použitého síta na mouku. Vedlejším produktem je poté šrot, který bych teprve použil na krmivo pro hospodářská zvířata, včetně zmíněných slepic. U nás se zatím používá asi jen na statku Hare Krišna http://www.krisnuvdvur.cz/farma-mlyn.html, je to Německý výrobek s cenou začínající na cca 2000EU. Nicméně pokud si naleznete různé typy větrných mlýnů http://www.povetrnik.cz/rs/view.php?cisloclanku=2005122906, jejich el. mlýn vychází z konstrukce běžných typů mlýnů v ČR, nějací inovátoři to tedy nejsou, spíš kopírují prověřenou technologii. Uvažoval jsem i o vlastní výrobě, konstrukce je to velmi jednoduchá, ani ta prosévačka na mouku není složitá ale nesehnal jsem mlýnské kameny. Celé zařízení jsem chtěl pohánět Halladayovou turbínou vlastní konstrukce a prostě bych mlel jen když by foukalo  :) Kdysi byl každý mlynář min tesař, takže si stejně většinou své mlýny stavěli sami.