Autor Téma: Šíření starých odrůd ovocných stromů  (Přečteno 2088 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Šíření starých odrůd ovocných stromů
« kdy: Červenec 19, 2014, 09:33:58 dopoledne »
Tak jsem si rekl, ze se budu plest i do ovocnych stromu. Kdyz budu chtit mezi lidi sirit stare odolne stromky, tak co potrebuji? Pochopitelne neoficialne. Zadny masovy prodej. Jen napomoc je sirit.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #1 kdy: Červenec 19, 2014, 10:41:01 dopoledne »
Řekla bych, že:
- budeš potřebovat v prvé řadě ty staré odolné stromky, příp. zpočátku aspoň jejich zdroj a místo pro jejich pěstování (a schopnost rozeznat, co je co, příp. důslednost při označování).
- pak taky nezanedbatelný objem znalostí o tom, jak je pěstovat a co mají nejradši, příp. jaké podnože zvolit pro jaké rouby a jaké podmínky (v tom by Ti mohl pomoct Gloch, je chodící encyklopedie).
- no a pak moře času a trpělivosti - vypěstovat/najít/přesadit podnož; najít vhodný roub, včas ho odebrat a vhodně ho uložit, než se použije; naroubovat ho na vhodnou podnož; vypěstovat z toho strom, ze kterého bude možné brát vhodné rouby.
- spoustu znalostí o škůdcích, abys ty své stromky před nimi uchránil (dtto Gloch).
- a v neposlední řadě pak odběratele, čili se obecně musí vědět, že od Tebe lze něco takového získat. Bohužel, o staré odrůdy není mezi lidem moc zájem. Chtěla jsem vysadit náhradu za svoje Ontario, ale mám problém ho sehnat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #2 kdy: Červenec 19, 2014, 04:03:24 odpoledne »
Vím, že kdesi nedaleko Brandýsa nad Labem existuje v lese nějaká álej starých ovocných stromů, ještě ze starého mocnářství, zámek koupil arcivévoda Karel, později císař Karl I (nekorunovaný český král Karel III). Prý jsou ta stromy v celkem slušné kondici, jako zdroje štěpů. Kdysi jsme se o tom bavili v Mikim.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #3 kdy: Červenec 20, 2014, 04:04:18 dopoledne »
ano, není mezi sadaři a ovocnáři zájem o staré odrůdy. Analizoval bych důvody.
¨Staré odrůdy jůsou pojem, který vyvolává pocit ¨starých, dobrých časů.Není tomu tak. Můžu to jako jeden z mála posoudit, protože mám sady i z nových, i z starých odrůd. Že by by
ly staré odrůdy odolnější je samozřejmě nesmysl, jen ty stromy vyrostly a ztratil se o ně zájem.Protože se přešlo na lepší.Výkonnější, chutnější, odolnější, skůladovatelnější a vyrovnanější.
Neplatí to až tak dokonale, protože je třeba vzít v potaz konkretní případ. pokud chceme jablko na léto, máme jen dvě možnosti, pro pedanty tři. Průsvitné letní, julie a astrachán.
Sázel j¨sem obě, astrachán mám. Žádná odrůda nevznikne umědle, vždy se kříží dvě a více původních odrůd.
Třebas švestka domácí již dnes má málokdy budoucnost skrze výskyt šarky.To je fakt.
Nechci vychvalovat nové a hanit původní, původní nejsou žádné,Není divoké ovoce do sadů.
Sám ovšem vím, že jsou odrůdy, které nejsou špatné ke konkretnímu účelu. Třebas panenské české je nejlepší na mošty, jadernička moravská je vynikající na sušení a z boskopských je nejlepší štrůdl.
Strýmka je rekordmanem v uskladnění, ale není k jídlu. Až v dubnu.
Pokud si chcete pochutnat, a netrápit se strupovitostí a padlím, jsou skvělé, rezistentní odrůdy, které se výborně skladují a chutnají opravdu výborně. Sám jsem se účastnil  degustací a sám jsem jednu pořádal. Anonymní ochutnávka vždy dopadne ve prospěch novějších odrůd.  Takže , pokud někdo chcete starou odrůdu, jen kvůli tomu, že je STARÁ a dobrá, jsou běžně k dostání. Je desítka množitelů, školkařů, kteří původní odrůdy množí. Tržně jsou však neprodejná .
U peckovin je situace trochu odlišná, tam se kromě pravých švestek a pološvestek nic moc neudálo.
Dál je skvělá zelená renkloda, mirabelka nancyská nás uchvátí zpracovatelností a chutí, malvazinka chutí a velikosti plodů, já měl 140gr plody, Špendlik skvělou kořalkou a sedmihradka, nebo durancie sladkostí a skvělými povidly. Vše opravdu staré odrůdy.
Není stará, jako stará. Stará není vždy dobrá. A že je něco odolnější, když to je staré je blbost.



Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #4 kdy: Červenec 20, 2014, 07:01:30 dopoledne »
Dává to logiku, stromy se nepěstují v přecpaných halách a klecích na antibioticích, jako třeba slepice :D

Ale třeba jablka Golden Delicious se dnes prý nedají bez stříkání vůbec vypěstovat. Podle Wikipedie je to docela stará odrůda. Klesá její kondice?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #5 kdy: Červenec 20, 2014, 07:09:43 dopoledne »
no jaSně, i jonathan je prastará odrůda a bez chemického ošetření si ani neprdne. Je to globalizací, kdy se setkávají nejrůznější škůdci a třebas houby, sněti, strupovitost a fůra jiných, které zde nebyly. Tak dojela i domácí velkoplodá, švestka domácí. z jugoslávie se dovezly zázraky z čačaku, čačanská lepotica a najbolja a naše švestky zplundrovala šarka, i když po staletí bylo vše v pohodě.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #6 kdy: Červenec 28, 2014, 08:26:37 odpoledne »
Nevěřím, že jsou všechny staré odrůdy k ničemu. A tento článek to dokládá:
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/experti-po-letech-objevili-perlu-z-bezdezu-starobylou-odrudu-tresni-20140722.html

Problém je v tom, že stromy žijí dlouho - když člověku odejde strom a koupí další pod vlivem nabubřelé reklamy, trvá to pár let, než se ukáže, co je ta tolik vychvalovaná novinka vlastně zač. A když se ukáže, že to za moc nestojí, je to už tak velké, že je škoda to kácet. Jen málokdo se stromům věnuje důsledně a dnešní situace je toho důkazem. I stromy je třeba ošetřovat - a když jsou vystavené různým chemikáliím, nekvalitnímu ovzduší atd., trpí taky.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #7 kdy: Srpen 02, 2014, 05:51:45 odpoledne »
no jaSně, i jonathan je prastará odrůda a bez chemického ošetření si ani neprdne. Je to globalizací, kdy se setkávají nejrůznější škůdci a třebas houby, sněti, strupovitost a fůra jiných, které zde nebyly. Tak dojela i domácí velkoplodá, švestka domácí. z jugoslávie se dovezly zázraky z čačaku, čačanská lepotica a najbolja a naše švestky zplundrovala šarka, i když po staletí bylo vše v pohodě.
Jonathan je prastará odrůda, ale z doby, kdy už se začínalo stříkat. Ale jsou odrůdy - jadrnička, panenské, smiřické, které opravdu přežijí i bez postřiků a navíc, pokud odrostou tak odolají i srncům a hryzcům. Roubuji na semenáče, jistě pro velkovýrobu a nebo někoho kdo má pár arů ahrádky se to nehodí. Mě to vyhovuje, nemusím se o to starat a nemám to na tržní produkci. Ale mám jablka do léta a co je navíc zkrmím.  Pokud se švestek týká bylo podle mě chybou, že se šmahem všechno vykácelo. Čačanky mají v sobě šárku a přesto plodí. Kdyby se tomu nechal volný průběh tak i mezi našimi švestkami by se našlo pár rezistentů. Tak jako to udělali Jugoslávci. Našli rezistenty a ty začali množit. U nich byla totiž šarka daleko dříve než u nás. název je z bulharštiny - шарка jsou neštovice.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #8 kdy: Srpen 02, 2014, 06:30:37 odpoledne »
Glochu, obnovuji sad, mohl by jsi mi pár stromků naroubovat?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #9 kdy: Srpen 02, 2014, 06:53:10 odpoledne »
Jsi v pořadí, Saladine. Vzhledem k tomu, že Gloch nestihá zajet ani do Brna...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #10 kdy: Srpen 02, 2014, 06:58:37 odpoledne »
Asi mi to nebudeš věřit, ale já si určitě najdu čas na to, abych zajel.. No však víš kam :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #11 kdy: Srpen 02, 2014, 07:39:43 odpoledne »
Určitě je třeba hovořit o konkrétních odrůdách. Tak určitě je třeba zkusit všechno, nelze zatracovat nic,co nemáme vyzkoušeno.
Pokud se budeme bavit o starých odrůdách, sám mám celkem 16 starých orůd jabloní a 12 novějších, rezistentních, takže jsem rozhodně příznivce DOBRÝCH jablek.
Nezáleží jen na odrůdě, ale i na stanovišti, které dá hlavní ráz chuti. V tomto je veškeré paušalizování pošetilé. Neviditelná ruka trhu rozhoduje a tak se pěstují chutná jablka.
Určitě lze doporučit kopce odrůd, je třeba ochutnávat a nedržet se starého za každou cenu jen proto, že to je staré. Moderní rezistenty mají co nabídnout, ale to asi slyšet nechcete.....
Zázraky z čačaku potřebují k dobré, průměrné chuti teplé stanoviště, fajnšmekr však bude vyhledávat chutnější , pálitelnější, povidlovější odrůdy.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #12 kdy: Srpen 02, 2014, 09:17:55 odpoledne »
Čáslavská kotlina, tedy podhůří Železných hor, nadmořská výška cca 270 m, je to cukrovkářský kraj. Tedy, ne diabetici, ale pěstitelé cukrové řepy :D. Jílovitá, kamenitá půda, podzemní voda dost vysoko, ve sklepě, který je pod terénem 2m mám stabilně 10 cm vody, vysychá jen v opravdu suchém a parném létě.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Šíření starých odrůd ovocných stromů
« Odpověď #13 kdy: Srpen 03, 2014, 10:56:27 dopoledne »
Asi mi to nebudeš věřit, ale já si určitě najdu čas na to, abych zajel.. No však víš kam :D
Nepochybuju o tom, že když budeš něco potřebovat a někdo jiný bude ochotný ti to dá zadarmo, tak si najdeš čas zajet.
Ale má to i rubovou stranu. Jedinou variantou, jak získat naroubované stromky tak, že si pro ně přijedeš, je dostat je v kontejneru. U profesionála (např. stareodrudy.org jako nejlevnější) za takové stromky dáš 250 - 300 Kč. Neprofesionála bude vypěstování takových stromků stát min. 500 Kč za kus, protože to nedělá ve velkém. Budeš-li tohle od někoho chtít za dobré slovo, je to zneužívání laskavosti a ochoty hodného člověka.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman