Autor Téma: Jak začít pěstovat zeleninu na prodej  (Přečteno 3526 krát)

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« kdy: Červen 23, 2014, 09:01:15 dopoledne »
Nevím kam to psát, hodil by se mi zdě něco jako osobní blog, tak si zakládám toto vlákno.
Budu se tu vypisovat jako to třeba dělá Sahaw, aspoň si utřídím myšlenky a kdo poradí, tak předem moc děkuju.

Zjistil jsem, že ten pozemek co v rodině mám k dispozici má nakonec 3,3 ha.
Ale taky začínám chápat, že plocha ani není tak důležitá, při pěstování zeleniny. Ono nejde ani sám zvládnout pomalu hektar.
Radši intenzivně kultivovat třeba 2000 m2.

Hodně mě teď pomohlo, že jsem si prošel tímto procesem ohledně zkoumání pozemků:

Vyhledat parcelu a její BPEJ na:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/

BPEJ zadat do http://gaia.comuv.com/bpej/ a vyhodí to nějaké základní info o půdě - to se dá dále vygooglovat, ale je to na mě zbytečně technické, teoretické.

Spíš mě fascinuje, jak v dnešní době internetu není problém na fotomapách sledovat "konkurenci". Vyhledat jejich parcely, plochy, BPEJ, jako u svého pozemku a nemusím nikam chodit.

Takže jsem si projel místní bio zemědělce a podle fotomap hospodaří na 1 - 1,3 ha a to jsou ti větší. Takže pozemek není opravdu potřeba velký.

A BPEJ je nakonec asi taky celkem jedno, je určitě fajn tam mít hnědozem, ale v moment, kdy tam dodám vrstvy kompostu každý rok, tak to bude rodit skoro všude.

Spíš teda začínám chápat, že základ je mít pozemek dobře dostupný osobním autem, a to já právě nemám a to je asi ještě větší průser jako voda.
Musel bych to svážet dále k cestě, což by mě velice rychle přestalo bavit (zvlášť kdybych neměl traktor).

Teoreticky mi vychází, že by traktor ani nebyl potřeba, stačil by nějaký ruční kypřič, rotavátor, protože bych to jednou nechal poorat (zaorat plno hnoje) někomu z vesnice a pak bych už jen rotavátorem ten kompost zapravoval.

No a pak taky ta voda, doteď nemám jasno, jestli lze odhadnout výdatnost studny na pozemku, ještě předtím, než se vyvrtá studna.

Naruto

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #1 kdy: Červen 23, 2014, 09:13:51 dopoledne »
K pozemku není polnačka?

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #2 kdy: Červen 23, 2014, 09:47:38 dopoledne »
Taková horší polňačka do prudšího kopce tam je, na traktor, na jeep.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #3 kdy: Červen 23, 2014, 09:52:05 dopoledne »
To se da zpevnit pomoci sterku, stavebni sute, sutru z pozemku atd.?

Spis jestli je tam pristupova cesta, kde budes moc jezdit aniz by ti soused nezablokoval pristup.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #4 kdy: Červen 23, 2014, 09:52:59 dopoledne »
Jinak je tam jedno místo, kde je takový mokřad. Vykopal jsem tam pár jam a byly naplněné vodou. Ale to místo je právě v tom vyšším bodě pozemku. Nevím co to znamená z hlediska podzemní vody. Jako laik jsem si myslel, že na tom místě je ideální mít studnu. Pak jsem pochopil, že tam právě může být (a asi teda je) vysoko skalnaté podloží, po kterém ta voda vyvěrá na povrch, ale člověk by prostě narazil na skálu.

Našel jsem v nějaké příručce ke studnám, že se dělá vodorovná studna (studánka) zapuštěná do svahu, ale vůbec nevím jak to posoudit, kolik je tam vody.

Je to tak na 2x3 metrech podmáčené. Vykopal jsem tam 0,5m jámy a i v největším vedru je v nich nějaká voda.

štika

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #5 kdy: Červen 23, 2014, 09:53:07 dopoledne »
Neone, v létě ke mne přijedeš také normálním autem (pozor na poslední  45 stup. zatáčku doleva-jezdím ji na jedničku).
Jinak v zimě pouze jeepem. :D :D :D

Ale i v létě do kopce na štěrku můžete dostat smyk. Už se mi to jednou stalo.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #6 kdy: Červen 23, 2014, 09:58:21 dopoledne »
Štiko, no jsem zvědav (mám zadek felcky sednutý, kvůli lpg), ale ty nepřemýšlíš nad prodejem zeleniny, u tebe je to výhoda, že je to nedostupné :)

Sahaw: jo, přístup je v pohodě, ten mi nezablokují.

Jeden příjezd by šel vysypat i pro ten osobák, ale je to uplně druhá strana pozemku, tzn. 300m to svážet z produkční části. Druhý příjezd u té produkční je to čistě na traktor, jeep.

No, ještě bych mohl zvolit jako produkční tu spodní stranu, ale je to mírný svah, tak nevím jak velký je to problém, že by se mírně splavovala voda. V té horní části je hezky rovinka, ale je nejdál od cesty.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #7 kdy: Červen 23, 2014, 10:16:40 dopoledne »
Fakt ti doporucuji ti to zajistit.

Vim, ze nejsi fanda organizovani nejakych akci atd. Ale jsem si jisty, ze v budoucnosti zmenis nazor jak se otrkas a pochopis, ze ti utikaji zbytecne penize skrz prsty.  Treba prijede na tvuj pozemek 20 aut, tak u soussdu to muze nastast problem.

Ono udelat treba 12 akci behem roku cloveku zajistit prijem na cely rok. Staci udelat akci v obodbi, kdy se sklizi treba rybiz a udelat zavarovani pro lidi, kdy nejen zavaruji, ale diskutuji, vymenuji si nazory atd. to je stejny s dynemi atd. Lidi tam pres vikend i vyspi. A vykoupi zeleninu. To nebude hned, ale treba za par let.

štika

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #8 kdy: Červen 23, 2014, 10:39:00 dopoledne »
Sahawe, nevím ,jak myslíš ty. ale já, pokud dělám akci, nedělám to za účelem vydělávání peněz. ;D ;D
Jde jen o přátelské setkání prepperů, za které jsem ráda. :) :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #9 kdy: Červen 23, 2014, 10:46:21 dopoledne »
Je akce a pak akce. Pokud clovek se tesi a pozve lidi, tak urcite jim nebude nic uctovat, ale pokud prijdou cizi lidi, kteri jsou esoteristi turisti, kteri jen radi cestuji na akce a uz je nikdy neuvidis, tak to udelas pro prachy. Nedaji ti tu energii jako znamy lidi.

Pokud planujes prijem z prodeje zeleniny, tak ji prece nemuzes rozdat. Musis ji prodat, abys jsi mel na vydaje.:)

Prodavat na trhu je v dnesni dobe docela dost ztratove.

štika

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #10 kdy: Červen 23, 2014, 11:00:27 dopoledne »
Ach Sahave. Asi jsem podle tebe naivní člověk. Nepřijedou všichni známí . Přijedou i neznámí.
Ale doufám, že energii dostanu ode všech. I od těch neznámých. :) :)

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #11 kdy: Červen 23, 2014, 11:06:01 dopoledne »
Sahaw to myslí jinak. Jde vyloženě o kurzy. Na tom přece nic není. Je to jedna z hlavních forem vydělávání mnoha alternativců.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #12 kdy: Červen 23, 2014, 11:18:44 dopoledne »
Neon bude muset resit moralni problem. Bud bude mit zname, kteri chapou, ze ho puda zivi a dava do vypestovane zeleniny energii a cas a chce byt za to ohodocen, aby mel na novou zeleninu zas energii a cas nebo to muze zabalit a mit pidi zahradku a jezdit nekam do prace.

Vetsina rozumnych lidi chape, ze vypestovat treba 1kg zelenin zabere priblizne 3 hodiny prace.

Pro mnoho lidi je vyhodnejsi si koupit zeleninu od znameho nez, aby u znameho si pronajmulo kousek pudy a tam pestovali.


Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #13 kdy: Červen 23, 2014, 11:24:31 dopoledne »
vvitty: netuším, jsem uplný začátečník a vím, že bych se to učil klidně 3-10 let, ale v podstatě mě poslední roky nic jiného nedává smysl, tak toto přemýšlení beru jako první kroky

Ale postupně se mi rýsuje tento nápad. Bydlím v lázních, nemovitosti jsou tu drahé jak v Praze, plno hotelů. Takže by nebylo marné dodávat přímo do hotelů.

Tím pádem mám hned plno nezodpovězených otázek. Řeší oni, jestli je to bio? Připlatí za to? Pokud ne, tak se asi nic neděje, protože dostat oficiální bio nálepku je zřejmě dost složité a je tam nějaké přechodné období?
Mám vůbec chtít bio? Nestačilo by dělat kvalitu a jen to prostě s tím vědomím prodávat, bez oficiální známky. Možná právě do těch hotelů by to takhle prošlo a mohl bych mít ideální odběratele.
Možná i bez dokladu?

No a další věc co mě dochází. Nebylo by lepší pronajmout nějaký vhodnější pozemek? Když většina lidí ma pole v pronájmu nějakému družstvu a ty jim stěží platí jen daň z nemovitosti, tak hektar za 2000 - 5000 za rok by neměl být problém pronajmout (nebo kldině něco menšího, ale v mnohem lepší lokalitě než je můj pozemek na vesnici, ideálně u rodinného domu, kde bydlím). Pokud mi jde vyloženě o tu zeleninu a měl bych odběratele v hotelích, tak by tato cesta pronájmu byla možná ideální?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #14 kdy: Červen 23, 2014, 11:25:41 dopoledne »
teoreticky:
Ja jsem resil moralni problem s vajickami. Davat je znamym nebo prodavat? Lidi chapou, ze je to muj prijem a prodavam je za beznou cenu(3kc). Nesnazim se na nich nic vydelavat na vic. Ja nemusim jezdit nekam je prodavat a schanet cizi kupce. A tak i usetrim cas a energii, tak se mi vyplati prodavat za 3kc.

Pokud Neon udela rybizobrani, jahodobrani a takove akce a postupne se seznami s lidmi, tak jim to bude davat se slevou, ale pro nej to bude vyhodne, protoze usetri cas.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #15 kdy: Červen 23, 2014, 12:11:26 odpoledne »
Dodavani do restauraci jedine pres znameho. Vsude se setri.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #16 kdy: Červen 23, 2014, 03:41:07 odpoledne »
Mimochodem zrovna se divam po nejakem pozemku v rozumne vzdalenosti od bytu, aby mely deti cerstve ovoce a zeleninu  :D
Jaky okres? Asi to bude zahradka v zahradkarske kolonii?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #17 kdy: Červen 23, 2014, 04:54:12 odpoledne »
Tak jak chces resit zabezpeceni, aby ti ji nevyplundrovali. Tak mne napada jen sousedni zahrady, kde by byli vsimavy sousede.

Karolik

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #18 kdy: Červen 24, 2014, 10:21:23 dopoledne »

Leon

  • Host
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #19 kdy: Červen 25, 2014, 08:22:15 odpoledne »
Pokud Neon udela rybizobrani, jahodobrani a takove akce a postupne se seznami s lidmi, tak jim to bude davat se slevou, ale pro nej to bude vyhodne, protoze usetri cas.
Pořádání akci jsou a vždy budou ztrátové.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #20 kdy: Červen 25, 2014, 08:26:54 odpoledne »
pro inspiraci: http://www.pavelchodil.cz/search/label/BIOZEM%C4%9AD%C4%9ALSTV%C3%8D

Jsou tam velice zajimave podmety a i autor se venuje pestovani zeleniny. Parkrat jsem si s nim pokecal na ftb.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #21 kdy: Červen 25, 2014, 08:31:21 odpoledne »
Nemohu s tebou souhlasit. Co je to akce? Jen se sejde par lidi, kteri budou treba ve ftb skupine a udelaji si kecup. Tak tisice rajcat bude prodano. A pokud clovek ma hnuj, vodu a nejakou folii, tak vypestuje tisce rajcat za par korun. A hodne jich si odveze domu i hotove kecupy.

A jak se bude rozsirovat zakladna fandu, tak se daji udelat stranky s ehopem, kde si budou moc objednat pochopitelne pokud to uz bude delat oficialne. Priklad: http://zaplotem.ekosik.cz/chutney-kecupy-a-horcice/

Neni to jen horcice, kterou si dokaze kazdy vypestovat velmi snadno. Zkousel jsem a fakt mi vyrostla pekne bez hnojeni, ale rajcata, rybiz, jahody atd.


Pořádání akci jsou a vždy budou ztrátové.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #22 kdy: Červen 25, 2014, 09:00:54 odpoledne »
Zážitkové akce a preperství jde ruku v ruce. Využít své znalosti k získání více prostředků je dle mého základ.

sahaw, ten rok a kus co tě porozuji se na tobě dosti podepsal v pozitivním slova smyslu:) Každý by chtěl mít na pozemku takového sahawa:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #23 kdy: Červen 30, 2014, 09:59:54 odpoledne »
Tak dost jsem se posunul díky hodinovému rozhovoru na trzích s jedním velice ochotným biozemědělcem.

Vřele mi prej doporučuje začít a ničeho se nebát.

On začal absolutně s ničím, před 20ti lety. Vše dělal ručně, vodu si dokonce vozil na vozíku autem v sudech a zaléval konví.
Prodával po restauracích, každé ráno zavážel, dokonce na kole.

Ale žil prej z ruky do huby, prostě tak akorát. Celé se to prej změnilo v moment, kdy začal prodávat na trzích. Takže podle něj, trhy jsou ta cesta. Ale rostl mu zisk až postupně, během let, jak si na něj lidi zvykli, naučili se.

Prej stačí 1 týdně, ale pravidelně na nějakém trhu být, ať si lidi zvykají. Jednou týdně v jednom městě, třeba pátek, sobota v jiném apod. Ale problém tohoto systému je, že to nejde pomalu dělat sám. V moment, kdy se jde cestou trhů, tak je potřeba dva lidi. Ale celkově to uživí jeho ženu a syna, plus má 2 brigádníky.

Já to vidím na ten rozjezd přes ty restaurace. Plus mi vzali už saláty na pokus ve zdravé výživě. Dovezl jsem 6, prodalo se 6.

Pán mi doporučil se zaměřit letos klidně jen na salát. Vyvedl mě z iluze, že třeba hokkaido jsou ta cesta. Vše je prej potřeba počítat na zisk za metr čtvereční. Hokkaido roste celý rok. Zatímco jiné plodiny můžu protočit 2x - 4x za rok. Výnos na metr rapidně roste. Hokkaido se sází, když je hodně místa a času. Saláty můžu mít neustále předpěstované v sadbovačích a intenzivně je mít neustále na záhoně. A hlavně, obrovská výhoda salátu je - nemají žádné velké škůdce (slimáci je žerou, ale i když jsou v nich zalezení, tak salát není nějak extra prožraný, odlomí se pár listů a pohoda) a nepotřebují nijak extra výživnou půdu - nám rostou i v té jílovici každý rok moc hezké.

To samé platí například o kadeřávku, petrželce, rukole, kopru, špenátu - dělat zagumičkované svazky po 10 Kč.

Salát v obchodě je většinou ledový, z dovozu, a pokud je tam hlávkový, tak vedle něj ten můj domácí je nebe a dudy.

Teď mám akutní , pro mě nejdůležitější otázku, pokud byste někdo prosím znal odpovědi:

Co všechno bych měl zařídit z hlediska legislativy, když bych to dodával do zdravé výživy, nebo s tím sednul na trh? Musím řešit nějaké normy pěstování? A z hlediska daní - stačí mi živnosťák a pokud nevydělám víc jak 15 tis. tak to ani nemusím danit? A pokud vydělám víc, tak si udělám výdaje přes paušál a hotovo? Nebo je tam něco složitější?
Nejvíc mě děsí, jestli u té zeleniny musím splnit něco jako v tom příběhu u koz? Nějaké hygieny, postupy? Díky moc za rady.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #24 kdy: Červen 30, 2014, 10:03:46 odpoledne »
A jak se zhruba vlastně pohybuje marže na zeleninu? Za kolik jim prodávat salát do zdravé výživy, když já bych ho na trzích prodával za 10 Kč? :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #25 kdy: Červen 30, 2014, 10:39:23 odpoledne »
Od Pavel Chodil jsem ziskal kontakty na http://­
biozelenina.eu/biozelenina/O_nas.html  Meli by byt blizko tebe. http://www.bio-vymetal.cz/kontakt

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #26 kdy: Červenec 01, 2014, 09:06:08 dopoledne »
Ziskal jsi nebo ziskas nejaky rozpocet jake jsou naklady a zisk? Vyuziva k praci internet?

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #27 kdy: Červenec 01, 2014, 12:31:59 odpoledne »
Neodradil jsi mě vůbec, spíš ti moc děkuju za takovou obsáhlou odpověď. Měl bych asi plno věcí znát, podnikám 13 let. Ale nikdy jsem do těch čísel moc nepronikl. Mě moc dalo i to, jak jsi to celé shrnul, popsal, zase mi docvakly další věci.

Socku,zdravku teda platím, poněvadž podnikám. Takže bych to měl asi pořešené. A vlastně mě zajímalo to, jaká tam je ta sazba na paušál - píšeš tedy 80%, v tomto směru je to teda luxus, že aspoň takto jsou zemědělci podporováni.

Pak třeba ještě nevím, když prodám něco na trhu, nebo do restaurace a budou chtít doklad, tak co mám vystavit? Nějaký paragon stačí? Na trhu to ale nikdo neřeší. Je to povinnost prodejce to těm lidem vystavit, kdyby došla kontrola?

Pak mi bylo razeno, že mám prej 20 tis. obrat psát na sebe, dalších 20 tis. na mamku, pak taťku, a můžu mít teoreticky 60 tis. zisk bez danění. Je to utopie?

Taky vlastně tápu v tom, když mám jednu živnost, tak zisky z této druhé se mi sčítají? Daním tedy souhrn všech živností, nebo je každá uplně zvlášť? Daňové přiznání na každou jiné? Ale socka, zdravka jde pak ze součtu?

Moc Ti děkuju vvitty, fakt jsi mi pomohl!

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #28 kdy: Červenec 01, 2014, 12:33:08 odpoledne »
A pak ještě kdyby někdo věděl, ohledně té druhé stránky - nějaké normy na pěstování jsou? Musím něco řešit ohledně nahlášení něčeho někam? Nějaká hygiena, kontroly postupů, co do té země sypu apod.? Nedělám zatím bio, prostě jen domácí.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #29 kdy: Červenec 02, 2014, 03:10:51 odpoledne »
Vvity: díky moc! Ano, měl bych to znát. Ale já to dělám roky paušálem, nic moc neřeším. Vyplní mi to počítač, ty online formuláře. Dost to flákám, no :) Děkuju ti.

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #30 kdy: Červenec 02, 2014, 03:12:49 odpoledne »
Nevím kam na to dát odkaz, ale asi nejspíš sem. Pokládám to tady stejně za nějaký svůj osobní deníček. A ono to souvísí i s tímto tématem, je to vlastně mé pokračování zemědělské praxe.

Dokumentuju teď proces vytváření rychlokompostu - dá se používat teoreticky i na vyhřívání skleníku, sprchy, ve velkém i domu.
Protože jsem majitel makrobiotika.info tak zveřejňuju celý proces s fotkama tam:

http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,3831.0.html

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #31 kdy: Červenec 02, 2014, 05:34:58 odpoledne »
Asi se inspiruji. Mam hodne sena.:)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Jak začít pěstovat zeleninu na prodej
« Odpověď #32 kdy: Červenec 10, 2014, 09:27:11 dopoledne »
Možná bude tohle nějak užitečné, bohužel nemám čas se tím proposlouchat...
http://vergepermaculture.ca/blog/2014/07/09/are-you-hesitating-at-the-doorway-to-a-permaculture-career-2/
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman