Autor Téma: Chov hus - všeobecně  (Přečteno 4932 krát)

peltrin

  • Host
Chov hus - všeobecně
« kdy: Srpen 15, 2012, 09:09:38 dopoledne »
Chováte někdo z Vás husy?
My vlastníme malé stádečko. :P

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov hus
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2012, 11:24:11 odpoledne »
Chováte někdo z Vás husy?
My vlastníme malé stádečko. :P
My máme taky pár husí, kačen a krocanů - tady je kousek hejna :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov hus
« Odpověď #2 kdy: Září 09, 2012, 07:23:16 odpoledne »
Skoro vsude jsou bezci.  ;D

tepetla

  • Host
Re:Chov hus
« Odpověď #3 kdy: Červen 10, 2013, 10:28:29 odpoledne »
Husy mi moc k srdci nepřirostly, i přesto, že nejsou nijak náročné. Kačeny a husy jsme zrušili, máme králíky a slepice na vajíčka, každý rok kupuji z drůbežárny pár kuřat( 2–3 denní po 5kč přes známého), trvá to déle vykrmit, ale když si na to domácí maso zvykneš, Tesco kuře v akci se ti bude zdát hrozné:-) A už asi 10 let si vykrmujeme svoje krůty, cena krůtěte je opravdu vyšší(kupuji kolem 200,–/kus), ale samci dorostou i přes 25 kg, prsa mají víc než 10 kilo, takže stačí 2 krůty a máš plný mrazák.:-) Já jich beru víc, něco prodám ( i králíky, vajíčka…), tak aby se mi zaplatilo krmivo a maso pro nás máme „zadarmo“. Práce se do toho počítat nedá, protože zemědělství je hodně nedoceněné… Dcera už od roku chodí mezi zvířata se mnou, baví ji to tak jako kdysi mne a doufám, že jí ten vztah k hospodářství vydrží…

aminka

  • Host
Re:Chov hus
« Odpověď #4 kdy: Červen 10, 2013, 10:37:21 odpoledne »
V extenzivních chovech začínají husy snášet ve věku 240-320 dní. Růst a vývoj husí líhnutých na jaře se ukončuje na podzim, jejich pohlavní aktivita se v zimě zastavuje a vlastní reprodukční období nastává až na jaře v příštím roce. V tradičních podmínkách chovu začínají husy snášet s prodlužujícím se světelným dnem a snáška trvá maximálně 4-5 měsíců. Zbývajících 7-8 měsíců husy nesnášejí. Husy jsou nejplodnější ve věku 2-6 let, plodnost pak postupně klesá (může trvat 10-15 roků). Houseři jsou nejplodnější mezi 2.-4. rokem věku.


hurnik

  • Host
Re:Chov hus
« Odpověď #5 kdy: Říjen 29, 2013, 10:48:43 dopoledne »
Chovám roky husy. Jsou velice nenáročné.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov hus
« Odpověď #6 kdy: Říjen 31, 2013, 10:46:27 odpoledne »
Chovám roky husy. Jsou velice nenáročné.
Jsi si jistý, že na obrázku jsou husy?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov hus
« Odpověď #7 kdy: Říjen 12, 2014, 09:56:36 odpoledne »
Také mi to připadá jako kachny :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Chov hus
« Odpověď #8 kdy: Říjen 28, 2014, 11:50:21 dopoledne »
Husi sú moje najmilšia hydina. Minulý rok mi tu úradovala líška a tak som o 4ks prišiel, toho roku som zohnal husy dosť neskoro. Až začiatkom augusta. Neustále dažde, vlhkosť a zima bol neustáli boj o ich prežitie. Pozväčša začali krívať, potom si sadli a nechceli behať. Prišiel som o tri kúsky. Zatial mi ostalo 15 a tie si veselo gagocú, a keď chcú dačo pod zub, tak zagágajú, potiahnu ma za nohavicu "daj dačo pod zub"

Kvôli sebestačnosti som sa teraz pustil aj do chovu pižmoviek a kačky čiarkovanej. Husi zatial kupujem už vyliahnuté. Kurence a kačky si liahnem predovšetkým v liahni...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #9 kdy: Srpen 24, 2015, 08:34:30 dopoledne »
Tak jo, včera sa mi splnil jeden z mojich malých hospodárskych snov, mám svoje prvé húsky, mali skončit v polievke, nakoľko jedna ma zlomene krídlo a druha poškodenú nohu, ale dá sa to vyliečiť,tak poriešime ..a ja som získala biokosačky na zaplevelenú časť záhrady, ktoré sa za 24 hodín naučili, kde sa majú večer uložiť k spánku. Sú úžasné. Predtým žili v dosť zlých blatistých podmienkach, takže sa zeleného nevedia dojesť a veľmi pomáhajú aj s padanými jablkami,ktoré by inak začali hniť, nestíham všetky spotrebovať.  Dita von Hus a Dona von Pe-kač  ;)
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #10 kdy: Srpen 24, 2015, 01:36:45 odpoledne »
Magnity
chyba cislo jedna:buducemu jedlu sa mena nedavaju.potom sa ti budu tazsie podrezavat ich krky :)
dalej pozor na ich pažravost.vyberaju si najlepsie kusky.minuli rok som tie moje neustriehol a zožrali mi nielen urodu hrozna ale aj samotny vinič.stiahli mi kôru s dvojrocnych jabloni az do vysky do ktorej dociahli,na figovniku ohryzli vsetky konce konarov.na kosačke sa mi pohrali so strunou od regulatora otačok,takze teraz idem stale na plny plyn pretoze taka strunka sa uz neda kupit.to su iba niektore veci ktore ma napadli a ktore maju na svedomi tieto "užasne" zvierata :)
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #11 kdy: Srpen 24, 2015, 02:09:58 odpoledne »
Tieto husy pôjdu na porážku až vtedy, ked bude PA niekde v druhej polovici diania a minú sa všetci nepríjemní susedia na jedenie.  :P  Zeleninovú časť mám ohradenú, takže o to sa nebojím, najviac mi pomáhajú s likvidaciou padaných jablk a tých hnusnych ťahavých beštii aka pupenec roľný :D Takze za mňa spokojnosť. Konvalinkám a ružiam zatiaľ dajú pokoj, ak splnia svoju misiu, pôjdu do výbehu so zatepleným kurínohusincom, ktorý sa práve renovuje.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #12 kdy: Srpen 24, 2015, 09:32:55 odpoledne »
Husi sú fajn domáce zvieratká a dobre strážia. Ale keď sa nudia, fakt vedia všetko naokolo zlikvidovať. Mne zo svetiel na prívesnom vozíku ostali visieť len ožužlané káble, susedom rožužlali pripojenie na internet, hadicu na PB som musel vymeniť, no čokolvek nájdu zničia.  :)
Mám ich rád. Aj živé, aj na pekáči. Toho roku si chcem nechať jeden pár, nech mi nie je smutno.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #13 kdy: Září 09, 2015, 05:55:55 odpoledne »
Kedze sa uz ochladilo, chcem cez vikend dat do poriadku byvaly murovany chlievik a zmenit ho na husin. Je potrebne ho zateplit aj po stranach, alebo staci hrubsia vrstva podstielky? Aky je zimny rezim, vypustanie, kupanie v bazeniku, tak ako v lete, alebo je tam rozdiel? Samozrejme, viem, ze sa skor stmieva :)
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #14 kdy: Září 09, 2015, 06:16:45 odpoledne »
podstielka nieje na škodu a inak husy nepotrebuju nic iba kusok sucheho miesta a zavetrie.ja mavam husy v zime normalne na zemi bez podstielky,schovat sa mozu do plechoveho 200L sudu kde maju slamu a vecsinou maju vodu v bazeniku zamrznutu.tak raz do tyzdna zvycajne cez vikend ked mam cas im rozbijem lad a nalejem cerstvu vodu.inak dokazu imitovat parenie aj umyvanie sa aj nad plnym kiblom vody :)
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #15 kdy: Září 09, 2015, 06:24:25 odpoledne »
Já zbouchal husník z prken, , 2x3 metry a letos k dvěma husám a jednomu houserovi přibylo 24 housátek, dnes už jsou hotové veliké husy, akorát na pekáč, k nim pribyla emdenská husa a labutí.
Zima jim nevadí, jsou v pohodě.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #16 kdy: Září 10, 2015, 08:37:37 dopoledne »
Ďakujem za rady   :rose:
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #17 kdy: Září 10, 2015, 08:52:50 dopoledne »
Votroubku, tie husata si husky vysedeli? Tiez si toho roku uz nechavam chovny....harem  :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #18 kdy: Září 10, 2015, 09:39:26 dopoledne »
Vyseděly, a samy, já jim nepomáhal.... Husy na rozdíl od slepic nebo kačen svoje mladý uchrání i před malým psem.Jsou to bojovnice, jak se patří a mají nádherné rodinné vazby.
Jinak jsem zásadní přiznivce přirozeného množení, housata i kuřata jsou bez problémů zdravá a lacino vychovatelná.


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #19 kdy: Září 10, 2015, 10:15:58 dopoledne »
Kamarat dva roky choval, a nic. Tak ma to odradzalo. Plus tie lisky. Ale teraz uz sa to lepsi. Po dvore beha kvocka s kuriatkami, kacka s kaciatkami, a prave sa mi oprasila aj prasnica. Tolko radosti si ani nezasluzim.
Este by som rad mal paru moriek brondzovych, no a tie husky uz mam. Landerske.  :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #20 kdy: Září 10, 2015, 10:25:20 dopoledne »
Tak to musí byt krasny pohlad :) Landeske husy sú majestátne, aj tie raz budem mat, nasadim si čiapku a budem sa hrat na Nilsa Holgersona :D Ale to až ked budem vo svojom, teraz som chovatel minimalista, ale aj tak dobre. Dnes mi maju príst dalsie nechcene sliepky, jedna ma vraj okolo 13 rokov, taku staru sliepku som este asi ani nevidela..ked nadide jej cas, psiska budu musiet asi poriadne žuvať.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #21 kdy: Září 10, 2015, 11:23:30 dopoledne »
 Husky su najkrajsie domace zviera. Vedia byt aj vcelku inteligentne. Hlavne musia by zvyknute na gazdu. Inak sa plasia a robia blbosti.

 Kedze som mal z jara trosku problem a liska a poziar mi zlikvidovali chov slepic, tak som prave doplnil nosnice o 8 ks klietkovych emigrantov.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #22 kdy: Září 10, 2015, 12:15:58 odpoledne »
Tak tie sa musia cítit ako v raji, uz akokolvek kratky/dlhý bude ich osud.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #23 kdy: Září 10, 2015, 12:48:39 odpoledne »
No, landenské nejsou tak spolehlivé na sezení, a snášku, já mám české husy, navíc je problém, že se pojímají pouze na vodě a to je v únoru....Takže jim v mrjazek hadicí napustíme vodu, i když mrzne a napustíme jezírko, nebo nádobu z umělé hmoty, a oni si tam dovádějí....a pojímají.
pojímají,... to je v přek
ladu do spisovné slovenštiny..... trtkajů, bohajeho.Myslím si, že obrázek pečené husy  s knedlíčkem a se zelím by měl viset hned vedle ježíše krista a panenky marie.

Offline Magnity

  • ***
  • Příspěvků: 169
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #24 kdy: Září 10, 2015, 01:24:54 odpoledne »
:D :D :D ano češtine rozumiem, moj dedko bol Moravák a rodinu máme na Morave a vzdialenu aj pri Prahe :D ale ďakujem za dôkladné informácie, pochopila som z toho, nie je bazén/jazierko - nebudú húsatká :D
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #25 kdy: Září 10, 2015, 02:21:27 odpoledne »
''pojimaju'' akoze vtaciky sa trtkaju, sa vravi aj u nas.

Moja predstava je, ze prve vajcia ukradnem a strcim do liahne. Potom im skusim daco aj nechat na sedenie.

Pizmova kacka vie zniest aj 60 vajec. Tiez je im dobre prve vajcia zobrat, nech sa nezdrzuje sedenim.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #26 kdy: Leden 22, 2016, 09:55:13 dopoledne »
Chováme hejno husí českých. Prvý rok z húsatok. Druhý rok zostal pár a vyviedol si mladé. Uvidíme či sa podarí aj tento rok. Je to velmi extenzívny chov.Sú velmi odolné. V lete len na pastve s občasným prídatkom zrna. Nie sú s nimi starosti len keď na dlhšie odíjdem tak im musí sused napustiť vodu raz za niekoľko dní.Na vodu používam dve plastové "pieskoviská" . Na jeseň ich nútene nedokrmujem, preto úžitok asi ako z diviny nie ako tučná klasická hus. A ešte perie, to nepočítam. Je výbornej kvality ale zatiaľ  relativne málo.V zime pomaly drápem. Vhodné aj pre zamestnaných ľudí ktorí im nemôžu venovať vela času. Len treba mať plochu na kterej sa môžu pásť. (aj neoplotenú, tie moje majú absolutnú slobodu, zatiaľ sa vždy vrátili domov, so škodnou problém nemám, to viac so psami) Je to potecha pre oko, niečo málo úžitku a strážny systém svojim krikom upozornia na všetko.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #27 kdy: Leden 22, 2016, 10:32:44 dopoledne »
No, peřího máme dost a spíme raději pod ovčí vlnou....
Navíc jsem ženě postavil škubačku drůbeže, takže má husu oškubanou asi za 30 vteřin, po slovensky sekund....
A mám klid, peří je sice k ničemu, ale nikdo ho nechce.... A na podzim dokrmujeme, páč husí škvarky a sádlíčko je v pořadí hnedle za manou nebeskou.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #28 kdy: Leden 22, 2016, 10:47:18 dopoledne »
No, husu a kačku tá škubačka moc dobre neoškube. Brojlerové kurence, to je ako z ochpodu, to jo.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #29 kdy: Leden 22, 2016, 10:48:26 dopoledne »
Sádlíčko a škvarky vozím zo Slovenska. Tam ich chovajú intenzivne. Teda na miešaniciach a obilí. Ale nie sú to české "extenzívné husy" , ktoré žijú prakticky len z pastvy. Veď čo nám tu už zostáva na podhorí. Veľa sa toho neurodí. Tak len chovateľstvo.
S tými husami to bol len taký pokus. Možno sa budú raz hodiť ako barter. ;)
A čo je vteřina viem, v ČR žijem už 12 rok. Len píšem po slovensky, je mi to jednoduchšie. Inak som sa narodil v ČSR takže som čechoslovák.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #30 kdy: Leden 22, 2016, 10:58:29 dopoledne »
Keď na to nie je čas a potrebuješ mať tu nekrmenú hus očistenú zachvilku tak možno využiť to čo sa robí s husami divokými, teda narezať kožu na hrudi zvliecť ju z kože vyrezať prsia a stehná. Trup dať psovi. Aj ten musí niečo žrať.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #31 kdy: Leden 22, 2016, 11:04:17 dopoledne »
A čo si sa zbláznil? To najlepšie zahodiť?

Inak na dočistovanie sa používa vosk: http://www.123nakup.eu/Vosk-na-docistenie-sklbanie-vodnej-hydiny-cena-za-1-kg-d3421.htm?tab=description
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #32 kdy: Leden 22, 2016, 11:09:08 dopoledne »
Písal že to potrebuje mať hotové za 30 vteřin. Skoro na všetko sa dá nájsť riešenie...

Môže sa stať, že tú hus strhne pes v dobe, keď nemá odrastené perie aj nato vtedy stačí vosk?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #33 kdy: Leden 23, 2016, 07:40:10 odpoledne »
Pěkné video k chovu Českých hus....pro začátečníky...

https://www.youtube.com/watch?v=pdAi0mXDPt0

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #34 kdy: Říjen 02, 2020, 06:25:13 odpoledne »
K těm landeskym husam - na chovatelských webech se dočtete, že landesky jsou mírné, tolerantní vůči jiné drůbeži a celkově bezproblémové. K tomu bych rád podotknul, že mi tyhle bestie zabily už tři slepice a celkově vládla v jejich výběhu tak velká nervozita, že jsem husy musel od zbytku drůbeže oddělit. A to měly k dispozici na osm kusů 2.000m2 plus jezírko 120m2. Časem už se na slepice cíleně zaměřily s úmyslem likvidace.

Offline Mar

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Chov hus - všeobecně
« Odpověď #35 kdy: Listopad 12, 2020, 09:40:20 odpoledne »
Chováte husy a líhnete z vajíček. Jakou líheň na husy používáte. Já zvažuji od https://www.bioska.cz/cze/index.
Pokud máte lepši tip tak doporučte. :)