Autor Téma: Chov slepic - všeobecně  (Přečteno 53962 krát)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #350 kdy: Duben 06, 2016, 03:57:10 odpoledne »
Rovnez nam slepice trajdaji venku a krmime tim samym co pise vetsina. Zaklad je psenice, srot z obilnin, pecivo a zbytky z kuchyne. Jsou to kyseliny sezerou vse. Nevim, jestli je to standart, ale ty  nase krvelacne sezerou i zivou mys. Uz nekolikrat jsem videl jak dopadla nejaka, co chudak vlezla kam nemela.
Praktikující cynik

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #351 kdy: Duben 06, 2016, 08:25:07 odpoledne »
Kdyby jen myš...klidně zpracují i zmiji. Viděl jsem to jednou na vlastní oči. O slepýších a ještěrkách nemluvě...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #352 kdy: Duben 06, 2016, 08:34:48 odpoledne »
U nás na zahradě jsem začal vídat pořádné slepýše až tak 3 roky poté, co dala máma slepice pryč..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #353 kdy: Duben 06, 2016, 10:16:04 odpoledne »
Slepejs je jen zizala s Jackpotem.
Praktikující cynik

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #354 kdy: Říjen 03, 2016, 02:16:53 odpoledne »
Trošku mě inspirovalo tohle: http://www.potravinovezahrady.cz/slepici-les-aneb-nizkonakladovy-chov-slepic/

Co si o tom myslím (proč to takhle nebude fungovat) jsem popsal v diskuzi pod článkem, ale chci pro ty bestie osadit výběh vším, co mají rády. Na přilepšenou pro ně.

V keřích se dokáží schovat před sluncem, před dravci...a když plody keřů dozrají a začnou opadávat, slepice se budou mít dobře. Zatím tam mám švestky (sice je jich pro ně škoda, ale co spadne, to je jejich), muchovník...plánuju černou jeřabinu, lísku a rakytník. Tu lísku ani ne proto, že by slepice louskaly oříšky, ale protože se postarají o to, aby byly oříšky málo červivé. Stejně jako jablka.

Dál je pouštím do sadu k lesu. Ale na podzim a na jaře jen když "je mám pod kontrolou", kvůli škodné a dravcům.

Ještě nějaký nápad na keř, který slepice ocení?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #355 kdy: Červen 17, 2017, 07:17:44 odpoledne »
unikátní zabezpečení kurníku proti predátorům
tot neznam, davam do diskuse. jako nevyhodu beru ze v zime tam bude foukat.....
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/76149287/unikatni-zabezpeceni-kurniku-proti-predatorum.php
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #356 kdy: Červen 17, 2017, 08:34:10 odpoledne »

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #357 kdy: Červen 17, 2017, 09:08:04 odpoledne »
ale funguje to a to je zaklad
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #358 kdy: Červen 17, 2017, 09:18:38 odpoledne »
Fak to funguje?

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #359 kdy: Červen 17, 2017, 09:25:27 odpoledne »
ja bych to zkusil.
soused ma neco se zrcadlem a sklenenim tunelem, ale este mi to neukazal ale ma slepice leta a to jich ma asi 40kousku....
podle mne to s tema retazama funguje.....
ale j to voprouz. kdyz se ti narodi male musis je naucit znovu.
kdyz pridas slepky nove tak zase je to naucit,
v zime jim tam tem otvorem fouka....
Jako napadlo mne pouzit legendarne "C"ecka.....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #360 kdy: Duben 01, 2018, 11:05:15 odpoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce

Když má slepice dost prostoru a jídla, je to znát i na vejcích. Že taková produkce nemusí pocházet jen z malého domácího chovu, dokazuje Josef Dvořák ze Zlatník u Prahy. Jako jediný velkochovatel v Česku i na Slovensku má své nosnice takřka celoročně na trávě díky mobilnímu kurníku. Jak to celé funguje, uvidíte v reportáži Novinek.


https://www.novinky.cz/domaci/467749-slepice-z-mobilniho-kurniku-jsou-stastnejsi-a-snaseji-lepsi-vejce.html
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #361 kdy: Duben 02, 2018, 07:10:31 dopoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce 

To je jasný, to ví každičkej malochovatel.
Sice nemá převoznej kurník se solárním panelem, ale u malochovatele mají slepičky dost prostoru, a (většinou) i dostatečně velkou zahradu.
No, a že jsou "domácí vajíčka" lepší, to ví přece každej   ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #362 kdy: Červenec 28, 2018, 04:13:23 odpoledne »
Kurnik, který je cca 70-100cm nad zemí má nějaký vliv v zimě? Je to tam tepleji než kurník 5 cm nad zemí?

Bral jsem, že ty malé kurníky se stavějí hlavně nad zemí, aby pod nimi mohli chodit slepice.

SoňaR

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #363 kdy: Červenec 28, 2018, 05:09:07 odpoledne »
Kurníky se stavějí nad zemí, např. proto, aby ti tam nelezl ježek / kuna / potkan... krást vejce, nebo taky proto, aby ti sníh nezasněžil vchod, nebo aby ti zespoda neprosakovala vlhkost. 70-100 cm je docela hodně, to je pro lehké slepice. Čím těžší slepice, tím menší výšku by měly překonávat. Když se slepice za letních veder můžou pod kurníkem schovat, je to fajn.

CyPro

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #364 kdy: Červenec 28, 2018, 09:38:04 odpoledne »
SoňaR: Kunu bych vynechal. Pro tu není 100 cm žádná míra.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #365 kdy: Červenec 28, 2018, 10:47:18 odpoledne »
No, m budem stavět zděný kurník, tedy, spodek bude zděný, tam budou husy a vršek bude dřevostavba a tam budou slépky.Zateplené , prosvětlené pro třicet slepic......Vajíčka lidi chtějí, jako by šlo o život......

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #366 kdy: Červenec 29, 2018, 07:39:14 dopoledne »
Kurnik, který je cca 70-100cm nad zemí má nějaký vliv v zimě? Je to tam tepleji než kurník 5 cm nad zemí?
Doporučuji prohlédnout si meteorologické údaje.
Přízemní teplota se odečítá právě 5 cm nad zemí, ostatní teploty 2 metry nad zemí.
Někdy se tyto dvě teploty hodně liší   :o

Termín "přízemní mrazíky" jsi snad na jaře v předpovědi zaslechl :D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #367 kdy: Říjen 27, 2018, 03:09:09 odpoledne »
Co by dokázalo udržet slepice při životě a v reprodukční schopnosti, kdyby pro ně nebyla možnost obilí? Ještě bych vyloučil brambory, ty bych taky raději snědl sám.
Než nějaké kulturní rostliny bych to viděl spíš na něco z volné přírody, nebo netradiční zdroje.
Má někdo zkušenost?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #368 kdy: Říjen 27, 2018, 04:10:20 odpoledne »
Při životě velký výběh. Vajička by byla jen v létě.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #369 kdy: Říjen 27, 2018, 07:40:51 odpoledne »
Prasečí chlívek pod kurníkem je proto, že lišky a další predátoři mají respekt před divokými prasaty.
To, že domácí prase už dávno není divoké ještě nevědí, tak jako ti Mládkovi "medvědi, co nevědí, že tůristi nemaj zbraně"..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Nalim

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #370 kdy: Říjen 27, 2018, 07:58:52 odpoledne »
a další důvod: v zimě je nad chlévy o něco tepleji. Zejména tam, kde mají pořádně velkou krávu - funguje trávení přes její 4 žaludky skoro jako radiátor. I proto bývala někdy vedle chléva místnost pro chasníka, protože v domě se topívalo jen v 1 místnosti, kde spávala pohromadě celá sedlákova rodina.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #371 kdy: Říjen 28, 2018, 11:44:07 dopoledne »
Co by dokázalo udržet slepice při životě a v reprodukční schopnosti, kdyby pro ně nebyla možnost obilí? Ještě bych vyloučil brambory, ty bych taky raději snědl sám.
Než nějaké kulturní rostliny bych to viděl spíš na něco z volné přírody, nebo netradiční zdroje.
Má někdo zkušenost?

Tak týmto sa zapodievam už dlhší čas. /akurát nie je teraz moc času, a obilie je pohodlnejšia verzia.../
Velký výbeh v praxi znamená, že o slepice čoskoro prídeme. Osobne by som na zimu oddelil pár naj slepíc a tie prikrmoval v domácom klietkovom chove, aby niesli vajká.
Ostatné slepice spolu s kohútom sa vedia s časti napásť a priživiť pri ostatných hospodárskych zveroch.

Ako krmivo sa pre slepice dá použiť v podstate čokolvek. To je ich obrovská výhoda.
Bych rád urobil v letných mesiacoch lapačku na hmyz. Chcem skúsiť chovať hmyz a dážďovky.
Dalej je to zber a sušenie žihlavy, sušenie horšieho ovocia na skrmovanie, zber šípok na konci jesene, zber trávových klasov v letných mesiacoch.
Tiež je fajn pestovať dačo hlavne pre zvieratá. Topinabur a tekvice nevyžadujú nijak zvlášť starostlivosť.

Včelári môžu prikríť sem tam aj larvami trúdov. Ak si teda bez novodobých liečiv a lacného cukru budú vedieť poradiť...  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #372 kdy: Říjen 28, 2018, 02:34:05 odpoledne »
Paráda, hodně podnětů. Dýně i šípky (z čaje) dávám slípkám celkem běžně.
Zaujala mě ta travní semena, dokážou je slepice strávit? Pod senem semen každý rok zůstává mraky, takže to by byl významný zdroj.
Teď mě ještě napadlo co žaludy, nebo kaštany? Zítra jim pár kaštanů roztluču a uvidím. A ještě mě napadá rákos, ten má pěkně velké klasy.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #373 kdy: Říjen 28, 2018, 03:33:18 odpoledne »
dříve byly vajíčko jako zaručebně zpeněžitelná komodita, takže domkáři a chalupníci krmili bez jádra. Řešilo se to jednak zmíněnými sennými výdrolky, jednak sušenýma kopřivama  v míchanici s kuchynskými zbytky, zejména hmyzem, který se sbíral do sítí na loukách, usmrtil se ve smrtičkách , usušil na půdě a pak se dávkoval slepicím do míchanice,mnohdy drcené , často s drcenými kostma, vápenným gritem.Smrtičky se používaly dvě, jedna v pevné velké sklenici se v lahvi zapálil kahan, který spálil  kyslík a hmyz se udusil, jinde používali způlky žhnoucí čoudící uhlík, který nejlépe z kousku hnědého uhlí i doutnající hubka začoudila  obsah nádoby tak, že hmyz zemřel udušením.....Sušily se ještěrky, žáby, lapené myši, které se roztloukly ve stoupě na drobno a zamíchali do míchanice. Oblíbené byly i vyvařené kosti, které se daly zdarma získat od řezníka či sedláka.Reprodukční rok začínal v únoru, aby byly na jaře na velikonoční svátky na trhu mladé pěkné kuřata, takže v kuchyni bylo nezřídka kukaň s kvočnou, a právě v kuchyni se líhla kuřátka v největších mrazech.Tamtéž byly provizorní ohrádky s drobotinou.Líhnout do zeleného můžeme dnes, když o nic nejde.....

SoňaR

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #374 kdy: Říjen 28, 2018, 04:50:53 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #375 kdy: Říjen 30, 2018, 06:11:14 odpoledne »
Chtěl jsem udělat voliéry pro slepice. Myslel jsem, že bude stačit 2x1m, aby byli v suchu, ale vypadá to, že musím ze všech stran dát igelit, protože byli zmoklé jako slepice. :)  Budu muset udělat něco takvého jako je na fotce.

Nalim

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #376 kdy: Říjen 30, 2018, 07:23:47 odpoledne »
Je fajn, když se kurník i snášková hnízda posadí na aspoň půlmetrové nohy, tím slípky využijí i prostor pod ním, a taky se to lépe čistí. Když se pak to celé zastřeší např. fóliákem, je výběh celoročně suchý, chráněný před mrazivým větrem a i před přímým slunečním úpalem.
Např.: https://vyrobaprvozuj.webnode.cz/kurnik-slepice/

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #377 kdy: Říjen 31, 2018, 09:17:22 dopoledne »
Já jsem dělal pokusy se slepicemi na vajička asi v roce 2013. Moje zádání bylo, abych si pomocí 6 slepic hybridek vydělal 6000 Kč ročně, které mi stačí na rok života.

Tak jsem musel přejít na stravu, kterou získám z přírody neboli zadarmo. Ona zadarmo nebyla. Nasbírat zabere docela dost času a taky dojet na kole nebo jít pěšky. Tím dochází opotřebení věcí a tak potřeba nakoupit nové. Když vezmu, že maximálně spotřebuji 1,2kg zrní na 6 slepic a to je maximálně 6 Kč a nasbírám za 4 hodiny asi krmivo pro 6 slepic na celý den, tak ekonomicky je to dost nevýhodné.

Krmiva pro slepice je dost, ale je to časově náročné oproti zrní. Dokonce i brambory s kopřivami je ekonomicky nevýhodné oproti zrní.

Zkoušel jsem slimáky,žížaly,šneky,semena bodláků,semana trav, žaludy, kaštany, černé ředkve , jablka,šípek, bez černy a vše co jsem našel.  Taky jsem chtěl vyzkoušet produkci červů pomocí bobků a jíchy, ale to jsem zrušil, protože nejsme v PA. :)

Pokud bychom se bavili, že by člověk chtěl získat vajička pro jídlo, tak se mi zdá dost špatný nápad. Jedině velký výběh, kde si dokáže nasbírat dost krmiva sami.

Ale je tu jedno řešení. Křepelky. Zkoušel jsem na nich drobná semena a jedli je v pohodě. Takový štovík dá snad milion semen. Zajimavý jsou mastné křepelky. Kvůli tomu, že je potřeba chovat v klecích a je to nákladné pro založení chovu, tak jsem křepelky odložil na dobu neurčitě. Určitě nechovat křepelky v pojízdných klecích.



Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #378 kdy: Říjen 31, 2018, 09:50:30 dopoledne »
Nejekonomičtější je staré pečivo. Když hvízdneš na prsty, kámoši a známí ti nasbírají starého pečiva, že ti slepice puknou.A věř, že krom výbčhu nepotřebují nic jiného, teda s vápenným gritem do volátek a přístřeškem na popelení....,My jsme před lety pro mého kamaráda, minimalistu vyhlásili sbírku starého pečiva právě pro sllepice a sešlo se toho tolik, že vykrmil k tomu prase. Lidi strašně plýtvají.....,Já mu postavil drtič kostí, a bral z hospody kosti a krmil s tím i prase i slepice.Zadarmo. Tak zadarmo ne, ten elektromotor si u mne musel odpracovat.Myslím si, že se to dá....

SoňaR

  • Host
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #379 kdy: Říjen 31, 2018, 11:36:32 dopoledne »
no a místo kupovaného vápenného gritu nadrcené skořápky, jako to dělaly naše babičky (teda aspoň ty moje  :) )

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #380 kdy: Říjen 31, 2018, 12:28:19 odpoledne »
Nebo starou omítku (písek a vápno)...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #381 kdy: Říjen 31, 2018, 01:06:45 odpoledne »
Ano, pokud máme starší dům se zvětralou omítkou, máte po starosti.Dnes se do omítek dávají takové šity, že to nefunguje. Pokud tedy volíme cestu našich babiček, pak je nutné všechny skořápky tepelně upravit kvůli přenosu bsalmonely, vápenný grit však působí i mechanicky, což u písku není tak důkladné, protože písek jsou ohlazená zrna, kdežto grit je drcený vápenec, u nás dolomitický a má ostré hrany a mělní potravu ve voleti mnohem efektivněji, takže netřeba slépky překrmovat. Zváště, pokud jedete vyšší level a chováte třebas dlouhověké lohmanky, které vám budou snášet třista vajec celých deset let, takže se vyplatí korunu ročně na deset slepic. Za tolik kupuju v ACHP kilo dolomitického vápence. Takže jo, záleží jen, co po těch slepicích chcete.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #382 kdy: Prosinec 13, 2022, 06:58:30 odpoledne »
Na celom území Českej Republiky?
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #383 kdy: Prosinec 13, 2022, 09:42:39 odpoledne »
Ak sa dá tak daj ten zdroj nariadenia prípadne nejaký o výskyte tej vtáčej chrípky u vás. Ďakujem
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #385 kdy: Prosinec 19, 2022, 09:11:37 odpoledne »
Moje slepičky se genderově cítí být orlem, takže jsou svobodně venku... P:-/

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #386 kdy: Prosinec 19, 2022, 09:40:41 odpoledne »
U nas je minus 8 a sneh, tak čučia v kurníku.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline mart0

  • ***
  • Příspěvků: 50
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #387 kdy: Prosinec 19, 2022, 10:24:16 odpoledne »
Do druhého dne to nikdo normálně řešit nebude.

Tchán má z kurníku výlez ven do výběhu, který se z tohoto důvodu asi před 2 lety oplotil i ze shora. A druhý výlez je do skleníku, to ale má už 40 let a dělal to kvůli pobytu v zimě, takže se to nyní hodí dvojnásob. Ale využít se to dá samozřejmě jen mimo sezónu zeleniny, jinak by toho z ní moc nezůstalo.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #388 kdy: Leden 03, 2023, 07:36:02 odpoledne »
Ako vám teraz nesú sliepky? Ja strašná bieda.
Nesú iba dve, ostatné jebú na to.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #389 kdy: Leden 03, 2023, 07:53:33 odpoledne »
Vcelku fajn. Mám 3 staré a 6 jarných, čo som si vysedel.
2 až5 vajec. Dávam klíčený jačmeň, a kupujem pre psa a slepice po 50 centoch rebierka s chrupkami.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #390 kdy: Leden 03, 2023, 08:51:30 odpoledne »
Mě nesou tak 50%, ale teprve asi týden. Předtím cca 3 týdny 12 slepic dávalo 2 i 1 vejce denně.
Tak jsem koupil granule a po týdnu přikrmování začaly snášet lépe.
Budu se muset připravovat na zimní krmení slepiček lépe, je vidět, že pšenice a řepa jim nestačí.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #391 kdy: Leden 03, 2023, 09:10:33 odpoledne »
Drtené kosti, sušena žihlava, a klíčky takmer nahradia kupované zmesky. K tomu dačo z kuchyne. A ja robím šrot cca 5 až 7 dielov jačmen, 1 diel kukurice a jeden diel hrach. Do toho šrotujem kosti, škrupiny zlahka zapečené.
A sem tam pivovarské mlato a kvasnice. Keď varím pivo.

A doštudovať https://www.krez.sk/klicenie-navod/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #392 kdy: Leden 04, 2023, 05:51:49 dopoledne »
Mám 11 slepic a Rudolfa ( kohouta). Nesou 5-8 vajec denně.
Dávám pšenici, granule, sušené kopřivy, zbytky z kuchyně, syrovátku z výroby syrů. Občas jim přilepším tvarohem, těstovinami, strouhanku dýní atd.
A také si teď nahrabou na zahradé.

Offline pamelnik

  • ***
  • Příspěvků: 403
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #393 kdy: Leden 04, 2023, 06:22:43 dopoledne »
Nakličování zrní pro slepice podle pana Stehlíka.
http://wpacz-sk.com/wp-content/uploads/Naklicovani_zrni_m_stehlik_2021.pdf

Offline Valmidir

  • Hospoda
  • *
  • Příspěvků: 23
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #394 kdy: Březen 02, 2023, 08:00:09 odpoledne »
Idem sa pustiť do chovu sliepok, na začiatok tak 5-6 nosníc na vajíčka. Práve riešim kurín, kúpim už hotový, mám vyhliadnutý tento:
https://lacneliahne.sk/dreveny-maxi-kurnik-tirana-3000x1520x1210-mm/?mfp=18f-v-beh%5B56%5D&sort=p.price&order=ASC

Čo na to hovoríte? Chcem ho takto aj s výbehom, zdá sa mi ale ten výbeh dosť malý, bude to sliepočkám stačiť? Prípadne poraďte nejakú alternatívu.
Valmidir

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #395 kdy: Březen 02, 2023, 08:15:43 odpoledne »
A nezmrznou v tom v zimě? Babka měla slepice přes zimu ve zděném chlévě.
You cannot kill me as I am already dead!

Offline sacket

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #396 kdy: Březen 02, 2023, 08:53:05 odpoledne »
Na těch pár slepic mi to přijde ideální. Dřevo je slušný izolant, není to velké, takže si tam jakž takž teplo udrží. S manželkou jsme o pár slepičkách taky uvažovali a takhle nějak bych si to představoval (až na tu cenu).

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #397 kdy: Březen 02, 2023, 09:08:04 odpoledne »
Na to, že je to hotová stavebnice, je ta cena v dnešní době docela v pohodě. Pokud by to měl člověk celé vymýšlet a pak shánět samostatně jednotlivé části, které je potřeba ještě nakrátit atd., tak to radši tohle 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #398 kdy: Březen 02, 2023, 09:13:06 odpoledne »
Cena je teda brutal. To tie slepice si môžu aj kloaky potrhať a aj tak sa to nevráti. Ale veď zase každý má iný rozpočet a treba dať zarobiť aj iným. Podobné kurniky som videl aj za polovicu https://www.duvlan.sk/kurin-myanimal-mh-04-pre-4-sliepky/?variantId=55235&gclid=CjwKCAiAr4GgBhBFEiwAgwORraHFJ75vQyL8NA-qBU29ieNOGk4iqkXpwnjqSDuNLfp20jNms2cx2RoCSmsQAvD_BwE

Ak je pozemok velký, tak by bolo fajn ak by sa dal posúvať po pozemku a slepičky sa mohli pásť na čerstvej tráve. Vraví sa tomu slepiči traktor.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline mart0

  • ***
  • Příspěvků: 50
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #399 kdy: Březen 02, 2023, 09:49:52 odpoledne »
Záleží na reálných možnostech. Trávu tam žádnou mít nebudou, bude to samý kuřinec a bláto (to platí i pro o dost větší výběh). Různě se dočteš 3-10m2 výběhu na slepici. Já bych jako rozumné minimum bral asi 2m2, ale není to minimum na dostatek potravy (to by nestačilo ani násobně větší), ale na pohyb a jejich interakci. Tohle už je dost malé. Záleží i na tom kde bydlíš, ale ve větších mrazech je nebudeš pouštět ven a musíš pak více řešit i velikost kurníku samotného, jednak aby se alespoň trochu pohnuly, ale také není vhodné, aby se musely přímo dotýkat studené stěny. V létě by to mělo raději stát ve stínu. V zimě vadí hodně i průvan a tohle mi přijde dost děravé. Ale nic dobrého a levného se asi sehnat nedá.