Autor Téma: Chov slepic - všeobecně  (Přečteno 43230 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Re:Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #350 kdy: Duben 29, 2015, 05:31:32 odpoledne »
Můžou slepice jíst syrové těsto(mouka s vodou)?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #351 kdy: Duben 29, 2015, 07:23:52 odpoledne »
Velký objemy bych se bál jim dát, ale pokud jde o zbytky, tak proč ne. (Pokud to je smíchané s kypřícím práškem, tak adekvátně méně a spíše formou házení kousků jednotlivým pipkám, aby to celé nesebrala a následně nesežrala jedna pipka. Mám pocit, že by jí to mohlo neudělat dobře.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #352 kdy: Duben 29, 2015, 07:53:40 odpoledne »
Když jsem byla malá, nechávala mi babička vždycky trochu těsta. Sedla jsem si s ním na schody a podělila jsem se o ně se psem a svou oblíbenou slepicí, které jsem házela tak malé kousky, aby psovi nestálo za to zvednout zadek a hledat to v prachu. Nikdy z toho žádné viditelné zažívací potíže neměla, ovšem její hromádky jsem nezkoumala:) To nejhorší, co z toho mohou mít, je průjem. Když vidím, co všechno jsou ochotné slepice sežrat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #353 kdy: Červen 09, 2015, 03:04:47 odpoledne »
Když se podíváte na tyhle fotky, tak budete mít názor, že to je kvočna.:) Slepice už nesnesla 4 dny.:(

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #354 kdy: Červen 09, 2015, 08:55:30 odpoledne »
Je načepýřená jak kvočna.....Vypadá to tak.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Magnity

Re:Chov slepic
« Odpověď #355 kdy: Září 11, 2015, 11:28:02 dopoledne »
Můžou se ucpat - pak jim to ve voleti kvasí a musí se to rozříznout a vyndat. po vyndání zašít, nechat slepici tak týden o hladu a pak je v pořádku. Probatum est.

Prišla som o jednu sliepočku :( Nedopatrením som nechala sušiareň otvorenu a k vrecu s cistymi ovsenymi vločkami sa dostala najvacsia zo sliepok... kym som ju objavila nazobala si plny hrvol ovsenych vlociek, nabobtnalo jej to v hrvoli a ja som ju uz našla ležať polopridusenú na boku. Skúšala som ju postavit na nohy,hrvol bol totalne zatvrdnutý, sliepka pomaly v agonii, tak som ju musela odprevadiť na onen svet. Takže bacha i na vacsie množstvo ovsenych vlociek, nepodavat naraz... Budem už dávať oveľa väčší pozor na to, ale do buducna ten hrvol narezať a vybrat zmes? Je niekde podrobnejsi postup ako narezať ? Lebo veterinara na zašitie do hodiny dvoch niekde splaším, ale dusiacu sa sliepku tak dlho pri živote neudržím. Prípadne čo iné ešte môžem urobiť ?
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #356 kdy: Září 11, 2015, 11:35:04 dopoledne »
U nás v dědině se slépky léčí sekerou..

Jako malý hajzlík jsem dal sousedovým slépkám pšenici namočenou v rumu, ležely opilé na mol, chuděry, a soused je vyléčil tím, že je všechny chuděrky přestěhoval do mrazáku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Magnity

« Odpověď #357 kdy: Září 11, 2015, 11:39:24 dopoledne »
Každopádne, niekedy je výhodnejsie udržať zviera nažive, preto ma zaujíma forma pomoci, zabiť sa dá hocikedy. Napríklad aj v dobe PA je vyhodnejsie sliepku vyliecit a získavat na vajícka/kuriatka dalej, ako ju zabit a jednorazovo sa zasýtiť.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #358 kdy: Září 11, 2015, 06:43:09 odpoledne »
Minimálně u u chovných kusů.. Počítám s PA slepičárnou, kde bude vše pod zemí, včetně kompostu na recyklaci hovínek prostřednictvím hub a množírny červů..

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #359 kdy: Duben 06, 2016, 02:06:01 odpoledne »
Můžete prosím Vy všichni, kdo chováte slepice, sepsat, čím vším to krmíte KROMĚ komerčních směsí?
Jde mi o sestavení tabulky dostupnosti, pracnosti získání, energetické náročnosti, prostorové náročnosti (plocha pole) a pracnosti zpracování různých materiálů.
Mé slepice nikdy komerční směs neviděly a asi by ji nežraly. Krmím je kukuřicí, slunečnicí, jablky, dýněmi, topinamburami, jakony, bramborami, mrkvemi, řepami (vše vlastní), dostávají pšeničný šrot, plevel vybraný ze záhonů a žížaly a samozřejmě nadrcené skořápky, příp. po troškách rozemleté tvrdé pečivo, zbytky potravin napadené moly a zbytky máku, semínek (slunečnice, ořechy, ...), sýra a tvarohu, které se mi už nejeví jako vhodné ke konzumaci pro lidi. Kromě toho fasují všechny kosti, které zbývají z kuchyně. Na zimu jim suším a drtím kopřivy a letninu.
Pustit volně je zatím nemohu, protože jsem ještě nestihla oplotit zahradu...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #360 kdy: Duben 06, 2016, 02:34:14 odpoledne »
No, vlastně jen zrním, skořápky, a odpadky z kuchyně.Je to dáno tím, že mají nadpozemský výběh, téměř půl hektaru v sadu s ovocnými stromy, velikejma , takže na každou slepici je veliká, prastará jabloň a 50 metrů čtverečných.

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #361 kdy: Duben 06, 2016, 03:02:59 odpoledne »
Pšenice nebo šrot z pšenice, sušené řezané kopřivy, skořápky, zbytky z kuchyně, občas namočené pečivo. K tomu mají hromadu staré omítky (jen písek + vápno) a neomezený výběh - sad + les. Postarají se.

Edit: Záleží i na náročnosti plemene a na požadované snůšce.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Cynik

« Odpověď #362 kdy: Duben 06, 2016, 03:57:10 odpoledne »
Rovnez nam slepice trajdaji venku a krmime tim samym co pise vetsina. Zaklad je psenice, srot z obilnin, pecivo a zbytky z kuchyne. Jsou to kyseliny sezerou vse. Nevim, jestli je to standart, ale ty  nase krvelacne sezerou i zivou mys. Uz nekolikrat jsem videl jak dopadla nejaka, co chudak vlezla kam nemela.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #363 kdy: Duben 06, 2016, 08:25:07 odpoledne »
Kdyby jen myš...klidně zpracují i zmiji. Viděl jsem to jednou na vlastní oči. O slepýších a ještěrkách nemluvě...

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #364 kdy: Duben 06, 2016, 08:34:48 odpoledne »
U nás na zahradě jsem začal vídat pořádné slepýše až tak 3 roky poté, co dala máma slepice pryč..

Offline Cynik

« Odpověď #365 kdy: Duben 06, 2016, 10:16:04 odpoledne »
Slepejs je jen zizala s Jackpotem.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #366 kdy: Říjen 03, 2016, 02:16:53 odpoledne »
Trošku mě inspirovalo tohle: http://www.potravinovezahrady.cz/slepici-les-aneb-nizkonakladovy-chov-slepic/

Co si o tom myslím (proč to takhle nebude fungovat) jsem popsal v diskuzi pod článkem, ale chci pro ty bestie osadit výběh vším, co mají rády. Na přilepšenou pro ně.

V keřích se dokáží schovat před sluncem, před dravci...a když plody keřů dozrají a začnou opadávat, slepice se budou mít dobře. Zatím tam mám švestky (sice je jich pro ně škoda, ale co spadne, to je jejich), muchovník...plánuju černou jeřabinu, lísku a rakytník. Tu lísku ani ne proto, že by slepice louskaly oříšky, ale protože se postarají o to, aby byly oříšky málo červivé. Stejně jako jablka.

Dál je pouštím do sadu k lesu. Ale na podzim a na jaře jen když "je mám pod kontrolou", kvůli škodné a dravcům.

Ještě nějaký nápad na keř, který slepice ocení?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #367 kdy: Červen 17, 2017, 07:17:44 odpoledne »
unikátní zabezpečení kurníku proti predátorům
tot neznam, davam do diskuse. jako nevyhodu beru ze v zime tam bude foukat.....
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/76149287/unikatni-zabezpeceni-kurniku-proti-predatorum.php
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #368 kdy: Červen 17, 2017, 08:34:10 odpoledne »

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #369 kdy: Červen 17, 2017, 09:08:04 odpoledne »
ale funguje to a to je zaklad

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #370 kdy: Červen 17, 2017, 09:18:38 odpoledne »
Fak to funguje?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #371 kdy: Červen 17, 2017, 09:25:27 odpoledne »
ja bych to zkusil.
soused ma neco se zrcadlem a sklenenim tunelem, ale este mi to neukazal ale ma slepice leta a to jich ma asi 40kousku....
podle mne to s tema retazama funguje.....
ale j to voprouz. kdyz se ti narodi male musis je naucit znovu.
kdyz pridas slepky nove tak zase je to naucit,
v zime jim tam tem otvorem fouka....
Jako napadlo mne pouzit legendarne "C"ecka.....

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #372 kdy: Duben 01, 2018, 11:05:15 odpoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce

Když má slepice dost prostoru a jídla, je to znát i na vejcích. Že taková produkce nemusí pocházet jen z malého domácího chovu, dokazuje Josef Dvořák ze Zlatník u Prahy. Jako jediný velkochovatel v Česku i na Slovensku má své nosnice takřka celoročně na trávě díky mobilnímu kurníku. Jak to celé funguje, uvidíte v reportáži Novinek.

https://www.novinky.cz/domaci/467749-slepice-z-mobilniho-kurniku-jsou-stastnejsi-a-snaseji-lepsi-vejce.html
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline milo1944

« Odpověď #373 kdy: Duben 02, 2018, 07:10:31 dopoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce 

To je jasný, to ví každičkej malochovatel.
Sice nemá převoznej kurník se solárním panelem, ale u malochovatele mají slepičky dost prostoru, a (většinou) i dostatečně velkou zahradu.
No, a že jsou "domácí vajíčka" lepší, to ví přece každej   ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #374 kdy: Červenec 28, 2018, 04:13:23 odpoledne »
Kurnik, který je cca 70-100cm nad zemí má nějaký vliv v zimě? Je to tam tepleji než kurník 5 cm nad zemí?

Bral jsem, že ty malé kurníky se stavějí hlavně nad zemí, aby pod nimi mohli chodit slepice.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #375 kdy: Červenec 28, 2018, 05:09:07 odpoledne »
Kurníky se stavějí nad zemí, např. proto, aby ti tam nelezl ježek / kuna / potkan... krást vejce, nebo taky proto, aby ti sníh nezasněžil vchod, nebo aby ti zespoda neprosakovala vlhkost. 70-100 cm je docela hodně, to je pro lehké slepice. Čím těžší slepice, tím menší výšku by měly překonávat. Když se slepice za letních veder můžou pod kurníkem schovat, je to fajn.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #376 kdy: Červenec 28, 2018, 09:18:29 odpoledne »
Kurnik je idealni udelat metr nad zemi a v prostoru pod nim ubytovat cunika  :)

Offline CyPro

« Odpověď #377 kdy: Červenec 28, 2018, 09:38:04 odpoledne »
SoňaR: Kunu bych vynechal. Pro tu není 100 cm žádná míra.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #378 kdy: Červenec 28, 2018, 10:47:18 odpoledne »
No, m budem stavět zděný kurník, tedy, spodek bude zděný, tam budou husy a vršek bude dřevostavba a tam budou slépky.Zateplené , prosvětlené pro třicet slepic......Vajíčka lidi chtějí, jako by šlo o život......

Offline milo1944

« Odpověď #379 kdy: Červenec 29, 2018, 07:39:14 dopoledne »
Kurnik, který je cca 70-100cm nad zemí má nějaký vliv v zimě? Je to tam tepleji než kurník 5 cm nad zemí?
Doporučuji prohlédnout si meteorologické údaje.
Přízemní teplota se odečítá právě 5 cm nad zemí, ostatní teploty 2 metry nad zemí.
Někdy se tyto dvě teploty hodně liší   :o

Termín "přízemní mrazíky" jsi snad na jaře v předpovědi zaslechl :D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D