Autor Téma: Chov slepic - všeobecně  (Přečteno 42920 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Re:Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #350 kdy: Duben 29, 2015, 05:31:32 odpoledne »
Můžou slepice jíst syrové těsto(mouka s vodou)?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #351 kdy: Duben 29, 2015, 07:23:52 odpoledne »
Velký objemy bych se bál jim dát, ale pokud jde o zbytky, tak proč ne. (Pokud to je smíchané s kypřícím práškem, tak adekvátně méně a spíše formou házení kousků jednotlivým pipkám, aby to celé nesebrala a následně nesežrala jedna pipka. Mám pocit, že by jí to mohlo neudělat dobře.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
Re: Chov slepic - všeobecně
« Odpověď #352 kdy: Duben 29, 2015, 07:53:40 odpoledne »
Když jsem byla malá, nechávala mi babička vždycky trochu těsta. Sedla jsem si s ním na schody a podělila jsem se o ně se psem a svou oblíbenou slepicí, které jsem házela tak malé kousky, aby psovi nestálo za to zvednout zadek a hledat to v prachu. Nikdy z toho žádné viditelné zažívací potíže neměla, ovšem její hromádky jsem nezkoumala:) To nejhorší, co z toho mohou mít, je průjem. Když vidím, co všechno jsou ochotné slepice sežrat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #353 kdy: Červen 09, 2015, 03:04:47 odpoledne »
Když se podíváte na tyhle fotky, tak budete mít názor, že to je kvočna.:) Slepice už nesnesla 4 dny.:(

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #354 kdy: Červen 09, 2015, 08:55:30 odpoledne »
Je načepýřená jak kvočna.....Vypadá to tak.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Magnity

Re:Chov slepic
« Odpověď #355 kdy: Září 11, 2015, 11:28:02 dopoledne »
Můžou se ucpat - pak jim to ve voleti kvasí a musí se to rozříznout a vyndat. po vyndání zašít, nechat slepici tak týden o hladu a pak je v pořádku. Probatum est.

Prišla som o jednu sliepočku :( Nedopatrením som nechala sušiareň otvorenu a k vrecu s cistymi ovsenymi vločkami sa dostala najvacsia zo sliepok... kym som ju objavila nazobala si plny hrvol ovsenych vlociek, nabobtnalo jej to v hrvoli a ja som ju uz našla ležať polopridusenú na boku. Skúšala som ju postavit na nohy,hrvol bol totalne zatvrdnutý, sliepka pomaly v agonii, tak som ju musela odprevadiť na onen svet. Takže bacha i na vacsie množstvo ovsenych vlociek, nepodavat naraz... Budem už dávať oveľa väčší pozor na to, ale do buducna ten hrvol narezať a vybrat zmes? Je niekde podrobnejsi postup ako narezať ? Lebo veterinara na zašitie do hodiny dvoch niekde splaším, ale dusiacu sa sliepku tak dlho pri živote neudržím. Prípadne čo iné ešte môžem urobiť ?
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #356 kdy: Září 11, 2015, 11:35:04 dopoledne »
U nás v dědině se slépky léčí sekerou..

Jako malý hajzlík jsem dal sousedovým slépkám pšenici namočenou v rumu, ležely opilé na mol, chuděry, a soused je vyléčil tím, že je všechny chuděrky přestěhoval do mrazáku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Magnity

« Odpověď #357 kdy: Září 11, 2015, 11:39:24 dopoledne »
Každopádne, niekedy je výhodnejsie udržať zviera nažive, preto ma zaujíma forma pomoci, zabiť sa dá hocikedy. Napríklad aj v dobe PA je vyhodnejsie sliepku vyliecit a získavat na vajícka/kuriatka dalej, ako ju zabit a jednorazovo sa zasýtiť.
Ak zlyhá plán A, je tu stále plán B, ak zlyhá B, je tu možnosť C, ak padne C... abeceda má stále dosť písmen. ;)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #358 kdy: Září 11, 2015, 06:43:09 odpoledne »
Minimálně u u chovných kusů.. Počítám s PA slepičárnou, kde bude vše pod zemí, včetně kompostu na recyklaci hovínek prostřednictvím hub a množírny červů..

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #359 kdy: Duben 06, 2016, 02:06:01 odpoledne »
Můžete prosím Vy všichni, kdo chováte slepice, sepsat, čím vším to krmíte KROMĚ komerčních směsí?
Jde mi o sestavení tabulky dostupnosti, pracnosti získání, energetické náročnosti, prostorové náročnosti (plocha pole) a pracnosti zpracování různých materiálů.
Mé slepice nikdy komerční směs neviděly a asi by ji nežraly. Krmím je kukuřicí, slunečnicí, jablky, dýněmi, topinamburami, jakony, bramborami, mrkvemi, řepami (vše vlastní), dostávají pšeničný šrot, plevel vybraný ze záhonů a žížaly a samozřejmě nadrcené skořápky, příp. po troškách rozemleté tvrdé pečivo, zbytky potravin napadené moly a zbytky máku, semínek (slunečnice, ořechy, ...), sýra a tvarohu, které se mi už nejeví jako vhodné ke konzumaci pro lidi. Kromě toho fasují všechny kosti, které zbývají z kuchyně. Na zimu jim suším a drtím kopřivy a letninu.
Pustit volně je zatím nemohu, protože jsem ještě nestihla oplotit zahradu...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #360 kdy: Duben 06, 2016, 02:34:14 odpoledne »
No, vlastně jen zrním, skořápky, a odpadky z kuchyně.Je to dáno tím, že mají nadpozemský výběh, téměř půl hektaru v sadu s ovocnými stromy, velikejma , takže na každou slepici je veliká, prastará jabloň a 50 metrů čtverečných.

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #361 kdy: Duben 06, 2016, 03:02:59 odpoledne »
Pšenice nebo šrot z pšenice, sušené řezané kopřivy, skořápky, zbytky z kuchyně, občas namočené pečivo. K tomu mají hromadu staré omítky (jen písek + vápno) a neomezený výběh - sad + les. Postarají se.

Edit: Záleží i na náročnosti plemene a na požadované snůšce.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Cynik

« Odpověď #362 kdy: Duben 06, 2016, 03:57:10 odpoledne »
Rovnez nam slepice trajdaji venku a krmime tim samym co pise vetsina. Zaklad je psenice, srot z obilnin, pecivo a zbytky z kuchyne. Jsou to kyseliny sezerou vse. Nevim, jestli je to standart, ale ty  nase krvelacne sezerou i zivou mys. Uz nekolikrat jsem videl jak dopadla nejaka, co chudak vlezla kam nemela.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #363 kdy: Duben 06, 2016, 08:25:07 odpoledne »
Kdyby jen myš...klidně zpracují i zmiji. Viděl jsem to jednou na vlastní oči. O slepýších a ještěrkách nemluvě...

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #364 kdy: Duben 06, 2016, 08:34:48 odpoledne »
U nás na zahradě jsem začal vídat pořádné slepýše až tak 3 roky poté, co dala máma slepice pryč..

Offline Cynik

« Odpověď #365 kdy: Duben 06, 2016, 10:16:04 odpoledne »
Slepejs je jen zizala s Jackpotem.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #366 kdy: Říjen 03, 2016, 02:16:53 odpoledne »
Trošku mě inspirovalo tohle: http://www.potravinovezahrady.cz/slepici-les-aneb-nizkonakladovy-chov-slepic/

Co si o tom myslím (proč to takhle nebude fungovat) jsem popsal v diskuzi pod článkem, ale chci pro ty bestie osadit výběh vším, co mají rády. Na přilepšenou pro ně.

V keřích se dokáží schovat před sluncem, před dravci...a když plody keřů dozrají a začnou opadávat, slepice se budou mít dobře. Zatím tam mám švestky (sice je jich pro ně škoda, ale co spadne, to je jejich), muchovník...plánuju černou jeřabinu, lísku a rakytník. Tu lísku ani ne proto, že by slepice louskaly oříšky, ale protože se postarají o to, aby byly oříšky málo červivé. Stejně jako jablka.

Dál je pouštím do sadu k lesu. Ale na podzim a na jaře jen když "je mám pod kontrolou", kvůli škodné a dravcům.

Ještě nějaký nápad na keř, který slepice ocení?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #367 kdy: Červen 17, 2017, 07:17:44 odpoledne »
unikátní zabezpečení kurníku proti predátorům
tot neznam, davam do diskuse. jako nevyhodu beru ze v zime tam bude foukat.....
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/76149287/unikatni-zabezpeceni-kurniku-proti-predatorum.php
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #368 kdy: Červen 17, 2017, 08:34:10 odpoledne »

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #369 kdy: Červen 17, 2017, 09:08:04 odpoledne »
ale funguje to a to je zaklad

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #370 kdy: Červen 17, 2017, 09:18:38 odpoledne »
Fak to funguje?

Offline bartolomej

• Praktikující prepper
« Odpověď #371 kdy: Červen 17, 2017, 09:25:27 odpoledne »
ja bych to zkusil.
soused ma neco se zrcadlem a sklenenim tunelem, ale este mi to neukazal ale ma slepice leta a to jich ma asi 40kousku....
podle mne to s tema retazama funguje.....
ale j to voprouz. kdyz se ti narodi male musis je naucit znovu.
kdyz pridas slepky nove tak zase je to naucit,
v zime jim tam tem otvorem fouka....
Jako napadlo mne pouzit legendarne "C"ecka.....

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #372 kdy: Duben 01, 2018, 11:05:15 odpoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce

Když má slepice dost prostoru a jídla, je to znát i na vejcích. Že taková produkce nemusí pocházet jen z malého domácího chovu, dokazuje Josef Dvořák ze Zlatník u Prahy. Jako jediný velkochovatel v Česku i na Slovensku má své nosnice takřka celoročně na trávě díky mobilnímu kurníku. Jak to celé funguje, uvidíte v reportáži Novinek.

https://www.novinky.cz/domaci/467749-slepice-z-mobilniho-kurniku-jsou-stastnejsi-a-snaseji-lepsi-vejce.html
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline milo1944

« Odpověď #373 kdy: Duben 02, 2018, 07:10:31 dopoledne »
Slepice z mobilního kurníku jsou šťastnější a snášejí lepší vejce 

To je jasný, to ví každičkej malochovatel.
Sice nemá převoznej kurník se solárním panelem, ale u malochovatele mají slepičky dost prostoru, a (většinou) i dostatečně velkou zahradu.
No, a že jsou "domácí vajíčka" lepší, to ví přece každej   ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D