Autor Téma: Drcení sušených bylinek na prášek  (Přečteno 2952 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Drcení sušených bylinek na prášek
« kdy: Květen 23, 2014, 02:44:49 odpoledne »
Mám dotaz na zdejší praktiky a kreativce:
potřebovala bych pomlet na prášek větší množství sušeného březového listí a marně přemýšlím, jak to co nejefektivněji udělat. Mlýnek na kafe je mrňavý a neustále je od kávy.
Další varianta (už vyzkoušená) je nacpat sušené listí do pytlíku z hustého plátna a pomačkat v něm. Výsledkem je velmi nesourodá směs kousků, frakce opravdu prášková je ale výrazně v menšině. Značná část prášku i kousků listů ulpí v látce a nedá se odtud rozumně dostat jinak než vytřepáním venku, čímž přijde vniveč.
Má někdo odzkoušené jiné postupy?
Díky:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #1 kdy: Květen 23, 2014, 02:49:29 odpoledne »
Ormien, dovez to na sraz a já se to pokusím na mém mlýnku pomlet. Zatím jsem tam pomlela vše.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #2 kdy: Květen 23, 2014, 02:54:07 odpoledne »
Mlynek na mak. Nesmi byt tam zadna tuha cast. Tak vznikne z casti prasek. Lepsi je pry mlynek na obili.

Ta tuzsi cast nekdy u neceho staci sparit nebo pokud je tam hodne vlakniny, tak chvili povarit. Pak ususit a mlyt v mlynku. Tohle jsem netestoval.

O prasek jsem se zajimal kvuli nahrazkam v chlebe.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #3 kdy: Květen 23, 2014, 02:58:42 odpoledne »
Co si dvě prkna zdrsnit a "pomlejt" to mezi nima? Sice to bude těžší, ale o to větší radost z toho bude. Pak jen na prkna natlouct látku aby ti to bokem nevypadávalo a jedu stranu budeš mít rozepínací na plnění a vyprazďování. Na to listí by měly prkna stačit. velká síla asi nebude na drcení potřeba.

Nebo si ty prkna vyřež do kruhu a udělaj si prkenej mlejnek na listí:) Víc jak prkno a nějekej šroub potřeba nebude.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #4 kdy: Květen 23, 2014, 03:02:39 odpoledne »
Díky, přátelé, nejprve zkusím mlýnek na mák, pak zvážím prkna (opět látka - v této aplikaci je to poněkud problematický materiál...) a pak asi dovezu zbytek experimentálního materiálu na sraz, jak to tak vidím časově:)
Pořád mám pocit, že mi uniká nějaký záchytný bod, který by mě dovedl k schůdnému řešení - proč mi pořád prolítává hlavou obrázek paličky na maso???
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #5 kdy: Květen 23, 2014, 03:05:04 odpoledne »
Zmraz to dusíkem a pak paličkuj:)

Jinak mlejnek na hulení taky není špatný, jen to chce menší rozestupy mezi těma "drátama".

Koukni na výrobu čaje Matcha. Lépe už to asi nepůjde.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

štika

  • Host
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #6 kdy: Květen 23, 2014, 03:13:13 odpoledne »
Ormien, mě se zase honí hlavou, na co to listí je dobré.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #7 kdy: Květen 23, 2014, 03:15:53 odpoledne »
Palicka neboli hmozdyr.Taky jsem to zkousel a pokud clovek nema cvik v rukach a cas, tak to je fuska.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #8 kdy: Květen 23, 2014, 05:25:45 odpoledne »
Je třeba materiál zbavit veškeré vody. Nepomůže prosté usušení, protože ve vzorku zbude cca 15-20% vody. Jsou v podstatě dvě cesty buď šetrně suchým teplem, nebo zmrazováním.  S teplem se musí opatrně, aby nedošlo k degradaci materiálu, ale jde to. Vzhledem k malé dostupnosti a nebezpečnosti zmrazovacích medií to bude jistě pro mnoho z nás jediná varianta. Následně se rozmělní v podstatě na konzistenci pudru ve třecí misce, resp. kamenném hmoždýři.
Dělám to tak často. Hlavně byliny, chilli, atd.. Dosušuji na pánvičce. Hmoždýř ze žuly, mramoru (pozor na kyseliny, např. ocet), břidlice, jsem koupil v Makro. Třecí misky různých objemů jsem koupil ve specializované drogerii s lékařským sortimentem v Brně na Orlí (každý Brňák zná)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #9 kdy: Květen 23, 2014, 05:38:02 odpoledne »
Stan: Tak to ususit na panvicce? To mne nenapadlo. Mel jsem obavy, ze dojde vysokou teplotou znehodnoceni.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #10 kdy: Květen 23, 2014, 05:42:29 odpoledne »
Musíš opatrně, ale je to možné. Je to vyloučeno u terpenických a olejnatých obsahových látek.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #11 kdy: Květen 23, 2014, 05:44:40 odpoledne »
Není snaší to dosušit v troubě, kde máš regulaci teploty?
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #12 kdy: Květen 23, 2014, 05:50:49 odpoledne »
No jasně, pokud to má odtah vlhkosti.
Dost taky záleží na tom, kolik toho dosušuješ.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #13 kdy: Květen 23, 2014, 06:30:40 odpoledne »
Za zlomovou je třeba považovat teplotu do 40 stupnů. Samozřejmě že nelze paušalizovat, pak je třeba postupovat nově, tedy lyofylizovat, nebo postaru, použít kulový mlýn.
Pokud však stačí malé množství, pak v třecí misce.  Jsou vyloučeny olejnaté a pryskyřičné hmoty.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #14 kdy: Květen 23, 2014, 06:32:20 odpoledne »
Ja si pestuji trochu jecmene, protoze chci vyzkouset :

Citace
Listy jsou sklizeny, opláchnuty, vylisovány a získaný extrakt se necelé 2 minuty suší pouze při teplotě 31 ° C. Tím vznikne 100% čistý a nepasterizovaný prášek pro přípravu živé šťávy jemné chuti. Zpracovatelský proces Davida Sandovala umožňuje získat „živou“ zelenou šťávu. Skutečnou rostlinnou mízu. Účinné složky nejsou poškozeny a je to dosud nejšetrnější způsob zpracování. Od okamžiku sklizně přes vylisování, vysušení do vakuového zabalení suroviny neuplyne víc jak dvě hodiny! Prášek je sám o sobě světle zelený, ale po rozpuštění ve vodě získá sytě zelenou barvu. Světlá zeleň prášku je dána lomem světelných paprsků dopadajících na jemné částečky prášku. Prášek udržujte v naprostém suchu, při pokojové teplotě a v temnu. Jeho záruční doba je dva roky.
http://www.pensionbella.com/zelene-potraviny/stava-z-mladeho-jecmene/jak-se-mlady-jecmen-vyrabi.php


Lis nemam, ale odstavnovac, tak nejakou kapku ziskam. Pak to musim nejak ususit na desce. Z desky to seskrabnu a udelam prasek. A mel bych mit tedy zeleny jecmen v prasku.  Co zbylo z jecmene dam slepicim.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #15 kdy: Květen 23, 2014, 08:42:14 odpoledne »
dobře, ale k čemu mladý ječmen? Je to skvělý byznys, to jo, ale jsi nemocný, nebo ti něco chybí?
Je to moderní, to jo, ale štáva z kvašeného zelí strčí do kapsy i sušený extrakt z lisovaných tykadel mimozemštanů.
Jakékoli naklíčené zrní či semínka předčí sušený ječmen násobně. čerstvé, nebo mléčně kvašené totiž nemá konkurenci. Proto jsou doplňky stravy ekonomicky zajímavější, než zbraně či drogy.

štika

  • Host
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #16 kdy: Květen 23, 2014, 08:48:06 odpoledne »
Votroubku, souhlasím. Hlavně s tím zelím.
Někdo ho (spíš většina) proplachuje a tím si do výlevky vyleje většinu vitamínu C.
Já zelí vymačkám a šťávu, i když je kyselá vypiji. :) :D
Když je nás po ruce více, tak si aspoň každý cucne.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #17 kdy: Květen 23, 2014, 08:51:23 odpoledne »
http://www.gw-int.net/cs/jecmen asi chce začít podnikat:) Posoudit ty hodnoty nedokáži, nejsem expert na výživu.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #18 kdy: Květen 23, 2014, 09:05:47 odpoledne »
Jen jsem zkousel do jake velikosti je nakliceny jecmen chutove dobry. A rovnou udelam i pokus s praskem zeleneho jecmene. Jestli to pujde.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #19 kdy: Květen 23, 2014, 10:17:26 odpoledne »
Velice účinná metoda, kteräk se udržet při životě kousek déle, než nám bylo souzeno.....
Ostatně to je záklAdem gersonovy terapie, což považuju za zázrak.
A taky štáva z uskladněných brambor na jaře, i v létě. Cosi se v nich odehraje a mají snad magickou moc. Kamarád biochemik mi o tom vyprávěl.
Jsou to živé a zdravé věci.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #20 kdy: Květen 23, 2014, 10:33:55 odpoledne »
To Votroubek.
Můžeš prosím trošku víc rozepsat to o těch bramborách ?
Nikdy jsem o tom neslyšel a děsně by mě to zajímalo.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #21 kdy: Květen 23, 2014, 11:10:13 odpoledne »
Ormien, mě se zase honí hlavou, na co to listí je dobré.
Na odcházející ledviny.

Profe, jakmile se rostlinné semeno nebo hlíza dostane do podmínek, které jí vyhovují pro rašení - světlo, teplo, vlhko - dojde v ní k něčemu, co se dá přirovnat jen k mobilizaci pevnosti. Do této chvíle spala, všechno zabedněné, jen se stráží na věži. Ve chvíli, kdy dá stráž signál, že se jde do boje (a pro tu rostlinu vyklíčení opravdu znamená, že se jde do boje, na život a na smrt - skoro mi to připomíná bitvu o Helmův žleb v 2. díle Pána prstenů), přetaví se řádově v hodinách mříže na brnění a zbraně, otevřou se střílny (průduchy v povrchové membráně, protože je třeba začít přijímat vodu a živiny zvenčí, aby rostlina vyklíčení ustála) a výsadek (klíček a kořen) dostane na cestu to nejlepší, čeho je rostlina schopná.

Musí čelit hnilobným bakteriím, plísním, houbám, hmyzu, hlodavcům, ostatním klíčícím rostlinám - na každého musí mít něco, čím je odradí, nemůže se spoléhat na náhodu. Nikdy neví, do čeho jde - louže, vrstva hnijícího listí nebo mršina zvířete, které ji zalehlo? Probouzející se mraveniště, sucho, konkurence ostatních rostlin??? Nikdy neví, kdy jí přijde pomoc ve formě vzduchu (zbraň proti anaerobním bakteriím) a slunečního světla, které jí umožní přejít ze zásob na vytváření potravy a ochranných látek ze vzduchu a z živin přijatých z půdy - a současně zažene část nepřátel.

A protože v živých organismech jsou akčním prvkem enzymy (= bílkoviny), je celá tato mobilizace spojená s mnohonásobným nárůstem aktivity nejrůznějších enzymů. Při požití takové enzymatické bomby se část enzymů vstřebá do krevního oběhu dřív, než žaludek stačí vytvořit dostatečně kyselé prostředí, aby enzymy inaktivoval. A ty, které v krevním oběhu najdou vhodné substráty (= látky, které umí zpracovat), zpracují je. Přitom vzniká mj. řada velmi zajímavých látek s antibiotickým, protirakovinným, protikvasinkovým aj. účinkem, látky spouštějící regeneraci tkání apod. Přitom akorát bacha na to, že ani náš zažívací trakt není pro rostlinu vysněnou destinací, takže leckterý z jejích produktů pro nás může být toxický. To platí mj. i pro syrové brambory, kterých člověk nesmí konzumovat moc.

Detaily nechci unavovat a ani je neznám, každá rostlina je jiná...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 900
  • člověk
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #22 kdy: Květen 23, 2014, 11:28:43 odpoledne »
děkuji

Edit
to Votroubek post níže.
Děkuji Ti též

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #23 kdy: Červenec 10, 2014, 07:15:42 dopoledne »
Ještě bych se rozepsal o fenomenu, který totiž začali špičkoví bylinkáři znovu používat. je to jemné mletí, drcení. Smozřejmě že ne v mlýnku na mák, kde vzniká kovový otěr, nebo v mlýnku na mouku, kde je vysoké zatížení teplotou, nebo i v mixéru, taky špatně. Šetrné drcení na kýžený jemný pudr je možné šetrně pouze v kulovém mlýně.Je to válec, který pomalu rotuje kodlem své delší osy a v něm jsou byliny a mlecí kameny, které bývají z trvrdého materiálu, jako je křemen či žula, někteří používají skleněné koule.Takto lze připravit prášek, pudr, který má obrovskou povrchovou plochu a účinnost se tím posouvá úplně jinam.Rostliny začínají fungovat mnohem intenzivněji a rychleji, dokonce předčí v mnohém i klasickou léčbu ortodoxní meducíny.Samozřejmě, že se v kulových mlýnech dá mlet  i mnoho jiných, třebas poživatiny, nebo střelný prach. V tu chvíli však musí být válec z jiného materiálu, než ze dřeva. Ověřený je polyetylen či polypropylen, silon, teflon jest vyloučen.
Slušný zámečník má kulový mlýn za den práce.I s hledáním v kovošrotu.
Tato technika slouží k šetrnosti i k navýšení účinku.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #24 kdy: Červenec 10, 2014, 08:05:42 dopoledne »
a nebo na těch pár bylinek si to udělat takhle:)

http://www.instructables.com/id/Make-a-Ball-Mill-in-5-Minutes/

Myslíš že by s tímto druhem mlýnu šlo mlejt i obilí na mouku? Při použití ložisek s velkou tvrdostí a relativně malé rychlosti tak by nemuselo docházet k poškození ložisek a následném znehodnocení mouky. Dát na výsypku magnety tak by se železný prach mohl zachytávat tam.

To že se tím drtí ruda i uhlí pro různé pece vím, ale na potraviny mě to použít nenapadlo.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #25 kdy: Červenec 10, 2014, 10:07:30 dopoledne »
Hodí se pro velké komunity. Majitele této rakouské firmy znám osobně.
Hodně těchto mlýnů se vyrábí pro Afriku. Díky této technologii a patentu se získá po semletí obilovin  kvalitní mouka, což se nedá u průmyslového mletí srovnat.

Zlepšení stability mouky

V semílacím systému CMS dojde k úplnému odstranění nečistot a ke stabilizaci obilného klíčku. Semletí v kolíčkovém mlýnu umožňuje prodloužení trvanlivosti mouky ve srovnání s konvenčními mlýny na 3-4.
Mouka tak vykazuje trvanlivost 9 měsíců!

Životnědůležité výživné látky zůstávají zachovány

Díky zachování klíčku v mouce je zaručeno zvýšení obsahu vitálních látek.
 


možno číst v češtině http://www.dyk-mill.com/jos/cs/historie

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #26 kdy: Červenec 10, 2014, 10:24:42 dopoledne »
To netuším, jestli kolíčkový malecí stroj je doma vyrobitelný, ale princip zůstává. Šetrné mletí za nízkých teplot a rychlostí zachovává vše živé, nezabíjí to enzymy, ani další bioaktivní látky.
To co poslal sumo je opravdu doma vytvořitelné a libovolně replikovatelné.

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #27 kdy: Červenec 10, 2014, 10:41:25 dopoledne »
Vrtačkou taky umeleš, nebo na kamenném mlýnku imperium-romanum. http://imperiumromanum.com/militaer/heer/ausruestung_trossgepaeck.htm

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #28 kdy: Červenec 10, 2014, 11:02:11 dopoledne »
Zrovna u tohohle kameného mlejnku bych potřeboval nové zuby dřív než bych chtěl.

Chce to najíst se na nepřijít o chrup.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline siedler

  • ***
  • Příspěvků: 519
Re:Drcení sušených bylinek na prášek
« Odpověď #29 kdy: Červenec 10, 2014, 11:09:44 dopoledne »
výtáhnout umělý chrup z huby před jídlem, kdo má zuby smůla ;D.