Autor Téma: Líheň kuřat a dalších ptáků  (Přečteno 2855 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Líheň kuřat a dalších ptáků
« kdy: Červenec 10, 2012, 08:36:07 odpoledne »
Jak vlastně vypadá malá líheň na kuřata?

Položil jsem si otázku, zda by se dala by se vytvořit její PA varianta, nezávislá na elektřině? Elektronicky maximálně hlídání stálé teploty, regulace otevíráním nějaké štěrbiny, kterou by kolem vajíček proudil teplý vzduch.

Po prostudování dokumentace a praktických zkušeností na internetu jsem dospěl k názoru, že se bez elektřiny neobejdeme. Alespoň 12V je nezbytnou nutností. Dají se využít žárovky do auta jako zdroj tepla, motorek na stěrače na otáčení vajíček, ventilátor na proudění vzduchu. Termostat, teploměr a elektronika mohou být také napájeny z 12V. Zajistit dobíjení akumulátoru.

Bez ventilátoru mohou být vejce jen v jedné vrstvě, jinak spodní vejce uhynou a horní se uvaří. S vejci je třeba manipulovat, obracet je, občas i chladit, je zapotřebí udržovat stálou teplotu, předepsanou vlhkost, která se v průběhu líhnutí mění.

Bez elektřiny je jedinou alternativou je kvočna.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #1 kdy: Červenec 10, 2012, 11:21:23 odpoledne »
Jak vlastně vypadá malá líheň na kuřata?
Bez elektřiny je jedinou alternativou je kvočna.
Nejen bez elektřiny - kvočna je téměř ideální alternativou i v současné době, pokud vám stačí jen obměna hejna a nechcete líhnout kuřata na prodej. Slepice sedí na vejcích 21 dní. Po tu dobu zajišťuje termoregulaci, změny teploty podle vývojového stadia zárodku i větrání. Pokud líhnete v líhni musíte vejce 2x a později 3x denně obrátit. Pokud náhodou vypnou proud tak jste v háji. Po vylíhnutí potřebují kuřata teplotu 35 - 38 C. To jim kvočna zajistí také. Navíc ta kuřata vodí, hledá jim potravu a varuje před nebezpečím. Pokud jsou vylíhnutá v líhni tak jim tohle musíte zajistit vy. Takže zase topit - aspoň 3 týdny. Pod jednu kvočnu se vleze do +-15 vajec. Stejně se líhnou i vodní ptáci - akorát sedí o týden déle.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #2 kdy: Červenec 10, 2012, 11:34:13 odpoledne »
Vzpomínám, jak máma dávala kvokající slepice do houpajícího se pytle, aby jim to kvokání vyhnala z hlavy..

Kupovala kuřátka..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #3 kdy: Červenec 10, 2012, 11:50:37 odpoledne »
Ale pokud jim nebude moct přihřívat...............
Já to dřív dělal taky, ale nakonec jsem přešel na líhnutí - dřív se mohla kuřata posílat poštou, dnes je tolik omezení, že je jednodušší si to vylíhnout sám. Jen se toho nebát. Jen letos jsem to "naučil" :D další 3 lidi

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #4 kdy: Červenec 11, 2012, 09:57:16 dopoledne »
Ale pokud jim nebude moct přihřívat...............
Já to dřív dělal taky, ale nakonec jsem přešel na líhnutí - dřív se mohla kuřata posílat poštou, dnes je tolik omezení, že je jednodušší si to vylíhnout sám. Jen se toho nebát. Jen letos jsem to "naučil" :D další 3 lidi
Tady je quočna i kuřaty - blíž mě k nim nepustila, ale snad to je vidět.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #5 kdy: Červenec 11, 2012, 10:05:37 dopoledne »
ot>
Jednou mi jeden pan(zijici jako zalesak) rekl,ze se nejedle rostliny poznaji, ze je zvirata nejedi.

V tom rohu jsou koprivy a nebo mata?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #6 kdy: Červenec 11, 2012, 03:06:50 odpoledne »
Kopřivy, ale dlouho tam nebudou - včera jsme vypustili vem malé krocany a ti jak zjistí kopřivy tak je sežerou. Slepice je žerou jen nakrájené.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Líheň kuřat a dalších ptáků
« Odpověď #7 kdy: Únor 19, 2014, 12:47:40 odpoledne »
Egypťané zvládali líhnutí i bez elektřiny jak patrno z článku na wikipedii
http://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A9_l%C3%ADhnut%C3%AD_dr%C5%AFbe%C5%BEe