Autor Téma: Břečťan jako cizopasník  (Přečteno 2017 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Břečťan jako cizopasník
« kdy: Červen 19, 2013, 08:57:08 odpoledne »
Potřebuju poradit - v sousedčině zahradě, kterou se pokouším přivést zpět do použitelného stavu, je jabloň hustě obrostlá břečťanem. Ještě vloni měla spoustu jablek, letos prakticky nic. Břečťanové kmeny jsou některé i 5 cm tlusté a ovíjejí ji až po vrcholek.
Některé jsem přeřezala, ale mám obavy, že ta část břečťanu, která se ocitne bez zásobování z půdy, začne o to intenzivněji vysávat jabloň, protože všude, kde břečťan přiléhá k jabloni, mu hustou síť kořínku až do jejího lýka.
K důkladnému obrání odshora se asi dostanu až v polovině července.
Otrávit břečťan natřením řezných ploch si netroufám, aby to nepředal i té jabloni.
Napadá někoho, jak by se dala jabloň zachránit?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #1 kdy: Červen 19, 2013, 11:03:15 odpoledne »
Není to cizopasník, z jabloně nic nebere

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #2 kdy: Červen 19, 2013, 11:22:19 odpoledne »
Ať je to jakkoliv, když strhnu kus břečťanového kmínku, strhnu s ním i kůru jabloně a je jasně vidět, že kořínky končí v lýku. Buď ho jabloň sama dál nepustí nebo nemá zájem jít hlouběji. Kromě toho ji zřetelně škrtí, láme jí svou vahou větve a bere jí slunko tam, kde se po ní vyšplhal až nahoru. To možná nenaplňuje skutkovou podstatu příživnictví, ale mně je milejší jabloň než břečťan na uhynulém stromě.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #3 kdy: Červen 20, 2013, 01:50:03 dopoledne »
Zdravím.
Ormien ten kdo to tam zasadil by měl dostat pohlavek.
Tobě bych teď doporučil aby jsi břečťanu uřízla u země všechny kmínky a nechala to tak pár dnů týden. Pokud bude břečťan schopen dál růst (myslím tu část v koruně jabloně) tak se jistě přiživuje na jabloni a vysává ji. Pokud zvadne tak jsi vyhrála.

Bohužel, tento dotaz jsem konzultoval a nenašel jsem odpovídající reakci buď se neozvali a nebo nevěděli.
Jeden PAN zahradník z mého okolí prohlásil, že to vrůstání do kůry je klasika to mají být přídržné kořínky nebo šlahouny (jak chcete), které se dokážou zavrtat i do omítky, fasády.
Nevěděl ale zda se jedná zároveň o parazitování, že by vysával živiny a nebo mízu z jabloně. Zároveň doporučil namáznout řezné rány na kmínkách břečťanu Rundopem.

Okolo jabloně a již vůbec ne na plevel ho nedoporučuje dávat je to silné svinstvo. Ten Rundop se sice deaktivuje po styku s půdou (jak tvrdí Monsato) ale vzniká prý Glyosan (a to je jed který přímo napadá člověka). Četl jsem to na internetu pro mě dost závažná informace v minulosti jsem Rundop párkrát použil na plevel a teď mám špatné svědomí. Takže velmi opatrně a pouze štětečkem na řezné rány. To je prý nutné protože by mohl obrazit znova z kořenů.
No a po uschnutí by břešťan postupně odřezal nožem, ze strany ty kořínky v kůře a pilkou po částech na kmeni. V koruně by ho nechal až do sklizně. A při sklizni by ty větve odstříhal nůžkami.
Miki. 

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #4 kdy: Červen 20, 2013, 06:55:04 dopoledne »
U Roundupu je největší sviňstvo ne ta účinná látka, ale nakonec se zjistilo, že to je to smáčedlo.  Něco na způsob Jaru. Navíc se ten sajrajt přidává do šampónu proti lupům (glykosan)
K břečťanu - http://www.garten.cz/a/cz/7288-skodi-brectan-stromum/

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #5 kdy: Červen 20, 2013, 09:00:41 dopoledne »
Děkuji za rady, RoundUp používám výhradně neředěný štětečkem na řez tam, kde potřebuju zamezit výmladkům - k postřiku plevele už ne, taky tomu nedůvěřuju.
Možná jsem břečťan neprávem osočila z cizopasnictví a možná má své ekologické přednosti, ale pro mě bude mít vždycky vyšší hodnotu živý zdravý strom nesoucí jedlé plody než břečťan, jakkoliv může být léčivý. Až budu potřebovat ozelenit kmen starého stromu a zachovat ho pro hmyz a ptactvo, použiju břečťan ke zpevnění (jednu starou švestku mám na chatě, tam se může realizovat) - i když mám obavy, že svou vahou nakonec stromu oláme větve a půjdou do kytek oba...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #6 kdy: Červen 20, 2013, 09:10:11 odpoledne »
Na zahradce byl obrovsky brectan zapusteny do zdi. Jak psal miki, tak korinky jsou jen pridrzovaci. Tedy myslim, protoze umrel, kdyz spodni cast uhynula.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #7 kdy: Červen 23, 2013, 08:52:59 odpoledne »
Můj břečťan neumřel, když jsem ho minulé pondělí odřízla od kořenů. Je i nadále stejně fit a zelený jako dřív. Vylezla jsem nahoru, abych si ověřila, že to není jen zdání - není, listy mají stejný turgor jako list břečťanu prokazatelně spojeného se zemí. Listy odstřižených a stržených větví břečťanu, které prokazatelně nemají žádný kontakt s jabloní ani zemí, jsou za ten týden šedozelené, suché a některé začínají hnědnout.
Ať si literatura praví, co chce, tenhle prevít se buď živí z vesmírné energie nebo vysává tu jabloň. Vesmírnou energii bych právě kvůli těm odstřiženým větvím, které evidentně svébytný život nezvládají, vyloučila.
Sahawe, zeď Tvého břečťanu evidentně neměla ty správné kvality místní jabloně... Neboli kde nic není, ani břečťan nebere...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline korda

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 32
Re:Břečťan jako cizopasník
« Odpověď #8 kdy: Srpen 06, 2013, 12:30:30 odpoledne »
Já jsem před cca dvěma týdny odříznul břečťan co rostl na zdi. některé výhony jsou pořád zelené a na zdi nemá jak cizopasit. Domnívám se, že pokud příčaplivé kořínky budou mít přístup k vlhkosti tak nebude moc vadnout, nakonec dojede asi na nedostatek dusíku, ale může to trvat.