Autor Téma: Mlýnek na mouku  (Přečteno 21791 krát)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #50 kdy: Leden 13, 2014, 04:49:47 odpoledne »
sahaw kde sa da taky mlyncek kupit a za kolko?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #51 kdy: Leden 13, 2014, 05:25:45 odpoledne »
TNT1973  http://www.stranskyapetrzik.cz/potr-sk/km/

Len som tam nikde nenašiel cenu.

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #52 kdy: Leden 13, 2014, 06:10:23 odpoledne »
Nový stojí i 20.000 ale dá se koupit na aukcích v rozmezí 500 - 2.500 Kč a  viděl jsem ho na slovenském inzerátě za 98 eur.
Zkuste v Googlu "mlýnek OZAP" nebo KM7, KM8, KM9A

Offline Týna

  • ***
  • Příspěvků: 38
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #53 kdy: Leden 13, 2014, 08:16:19 odpoledne »
Mlýnky mám 2 jeden na jemno na mouku a druhý na hrubo na šrot pro zvířata. Tyhle mlýnky měla každá i malá prodejnička co dříve byly v každé vesnici ale hlavně je měli všechny horské chalupy a každá hospoda než začali používat presa ty si melou kafe sami. Pevně věřím, že se ty mlejnky po horách ještě povalujou a za drobnej peníz by se jich asi zbavili.      Je  pravda že už ho mám  17let  a původní určení byl ten šrot no a pak jsem si namlela mouku a honem sehnala ještě jeden. Takže to chce trochu se poptat, třeba se zadaří.                   

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #54 kdy: Leden 14, 2014, 02:06:17 odpoledne »
plenty
podla tvojho linku som nasiel cenu 14.400 kč.to sa mi zda velmi vela.
ale podla oznaceni co mi napisal Gloch som nejake pouzite nasiel.obvolam to a uvidim ci su este aktualne.vdaka
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #55 kdy: Únor 03, 2014, 06:00:22 odpoledne »
tak dnes som si kupil svoj mlyncek.rok vyroby 1981 ale melie ako divy :D
ako sa na nom da nastavit hrubka mletia?

az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #56 kdy: Únor 03, 2014, 06:14:37 odpoledne »
Až se tu objeví Miki, určitě ti poradí. Používá to samé. Vydrž, už tu brzo bude.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #57 kdy: Únor 03, 2014, 07:40:58 odpoledne »
(Seřizování jemnosti mletí:Při seřizování jemnosti mletí se nejdřív demontuje a odejme víčko předního tělesa mlecího mechanismu (7), které je upevněno 2 ššrouby. Tím se odkryje vlastní čelo mlecího mechanismu se seřizovacím středovým ššroubem, zakončeným váhovou částí s otvorem pro nasazení trnu. Otáčením ššroubu ve směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny oddalují (- hrubšší mletí, otáčením proti směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny přibližžují –- jemnější mletí). Mele to super a rychle na hrubost od mouky až velmi hrubý šrot, slad i pšenici. Po mixerech a ručních mlýncích konečně úleva. Výkon kávomlýnku (při mletí kávy) 50g za 12 sekund, při mletí na hrubo ještě rychlejší!

http://www.homebrewing.cz/komentare/clanek/3691/Hroch-vari-domaci-pivo-I-zarizeni.htm

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #58 kdy: Únor 03, 2014, 07:48:56 odpoledne »
vdaka Gloch,uz som ten navod nasiel a precital.zajtra zacnem experimentovat s kukuricnou mukou :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #59 kdy: Únor 03, 2014, 07:51:44 odpoledne »
Já jsem našel ještě jeden návod - od pivařů - tak jsem to sem dal

Offline Patras

  • ***
  • Příspěvků: 2
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #60 kdy: Srpen 01, 2015, 08:55:30 odpoledne »
Ruční mlýnek na obilí s možností pripojení zprevodované vrtačky.
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/mlynek-na-obili-predator-bx-09a/RA1/

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #61 kdy: Únor 07, 2016, 10:32:08 odpoledne »
Otázka do pléna zkušených....od začátečníka teoretika.....máte někdo praktickou zkušenost s mlýnkem na obilí predátor BXO9 - je k mání ve variantě mokrého či suchého mletí, liší se zřejmě geometrií šneku. Mlecí kameny jsou z rýhované ocelolitiny, kluzná (pro ruční mletí) či třecí ložiska ...no a vypadá vcelku bytelně, jsou k dispozici náhradní díly, je možnost ručního i motorového pohonu a cena 2700kč je ve srovnání s tím, co jsem dosud viděl na jiných webech lákavá. Ale praktická zkušenost je k nezaplacení....výše uvedené je stručný výcuc z webovek prodejce (nechci být obviněn z  toho že někomu či sobě dělám reklamu, pro vyhledání stačí dát do vyhledávače typ mlýnku). Mě k tomu přivedla chuť pokusit se o domácí pečení klíčeného kváskového chleba - je tam na něj předpis. Klíčení máčeného obílí a následné kynutí a pečení totiž zbaví tento chléb lepku a to může být pro dost lidí důvod se o to pokusit.  Díky všem za případné zkušenosti.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #62 kdy: Únor 08, 2016, 03:34:50 odpoledne »
(Seřizování jemnosti mletí:Při seřizování jemnosti mletí se nejdřív demontuje a odejme víčko předního tělesa mlecího mechanismu (7), které je upevněno 2 ššrouby. Tím se odkryje vlastní čelo mlecího mechanismu se seřizovacím středovým ššroubem, zakončeným váhovou částí s otvorem pro nasazení trnu. Otáčením ššroubu ve směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny oddalují (- hrubšší mletí, otáčením proti směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny přibližžují –- jemnější mletí). Mele to super a rychle na hrubost od mouky až velmi hrubý šrot, slad i pšenici. Po mixerech a ručních mlýncích konečně úleva. Výkon kávomlýnku (při mletí kávy) 50g za 12 sekund, při mletí na hrubo ještě rychlejší!

http://www.homebrewing.cz/komentare/clanek/3691/Hroch-vari-domaci-pivo-I-zarizeni.htm

To je nejaky specialni Šroub ten s temi dvemi Š?


Mate nekdo nejaky mlynek od Predatora (jakykoliv)? Ty se mi tuze libi a cena je, rekl bych, az nebezpecne nizka.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #63 kdy: Únor 09, 2016, 12:41:13 odpoledne »
Tak jsem zkontaktoval prodejce-výrobce: Dobrý den, zaujal mě Vámi nabízený mlýnek Predátor BX09. Můžete mi prosím poskytnout doplňující informace, které potřebuji k rozhodnutí, zda si tento mlýnek pořídit a případně, jaké k němu přidat příslušenství? Předně bych potřeboval vědět, jaká je kapacita jednotlivých typů mlýnků. Kolik lze namlet na BX 09 poháněném ručně, kolik poháněném motorem a jak silný motor a otáčky doporučujete volit – těch až 900 mi připadne mnoho, když ruční mletí je max 120 ot/min. Jakou lze očekávat životnost mlýnku (mokré – suché mletí) a pokud jde o import, lze se spoléhat na dostupnost náhradních dílů – poskytuje tady v republice někdo servis, či se s reklamací a servisem mohu obracet pouze na Vás jako na prodejce? Mlýnek plánuji pro mletí obilí pro 2-3 rodiny a váhám mezi typem 09 a 11. Pokud bych chtěl využít jak mokré, tak i suché mletí je možno pracovat pouze s jedním mlýnkem a vyměnit pouze podávací šnek nebo je potřeba i jiný mlecí kámen, či odlišné seřízení mlýnku. Děkuji za doplňující informace.

A dozvěděl se toto:

Dobrý den,

Ruční mletí je fyzicky náročné, pro 3 rodiny doporučuje rozhodně el.variantu.
Ručně namelete na BX 09 - 3kg/hod, BX11 - 6kg/hod. (při velmi dobré fyzické kondici).
S el. pohonem na BX 09 - 8kg/hod, BX 11 - 15kg/hod.
Motor doporučujeme min. 1000W, mokré mletí 800-1000 ot./min, suché mletí 200-800 ot/min.
Pro běžné mletí není třeba žádné další příslušenství, možná bychom doporučili pouze plastovou násypku s větším objemem.
Mlýnky vyrábíme v Čechách, odlitky jsou lité v zahraniční slévárně. Náhradní díly  jsou k dispozici.
Na mlýnky jsou použity nejkvalitnější materiály, např. kameny - tvrdost 55 HRC, proto je životnost mlýnku při rozumném používání několik desítek let. Servis proto není téměř třeba, ale provádíme jej my.
Ano, jedním mlýnkem můžete mlít mokré i suché materiály, mlecí kameny zůstávají stejné, je třeba vyměnit pouze mlecí šroub. Mlýnek na suché mletí zvládá s určitými komplikacemi umlít i mokrý materiál, zrnu musíte pomoci "šťoucháním" ze shora do násypky. Mlýnek na mokré mletí zvládá s komplikacemi umlít i suché zrno, kameny nesmí být dotažené a mouka se musí umlít min. na 2x až 3x.
Pro mletí mouky 3 rodinám doporučuji BX 11 s klasickým motorem, ale samozřejmě tuto práci zvládne i BX 09 s adaptérem.

S pozdravem
Petra Štěpničková

www.mlynkypredator.cz
www.klicenychleba.cz
mob: 604 534242


Nemám sice osobní zkušenost, ale je mi sympatické, že je to česká firma. Umí i průmyslové mlýnky na obilí umožňující nepřetržitý chod s kapacitou do cca 50kg/h. Ty už mají kuličková ložiska a korundové mlecí kameny.....asi vhodné pro velké komunity nebo malá pekařství. Domnívám se, že i ten nejmenší model s motorem uspokojí potřebu 10-15 lidí, cena je velice sympatická (může si jej dovolit i většina jednotlivců nebo 1 rodina) a dá se to i lehce přenášet, převážet či ukrýt (cca 4kg). A při blackoutu nasadím kliku a nouzově umelu 3kg/h = na 3 pecny... Vážně o něm uvažuji.

Jen taková úvaha: Jedna natankovaná dodávka + sud nafty (třeba s karavanem nebo obytný vůz, jeden mlýnek, pořádný vařič nebo nejmenší polní vojenská kuchyně, zásoba jídla a vody (nebo mikrofiltrační membránový filtr) a parta 5-8 lidí se může přesunout o cca 2500km.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #64 kdy: Únor 09, 2016, 01:09:53 odpoledne »
Me je taky sympaticke, ze se jedna o cesky vyrobek i ceskou firmu. Nicmene jsem v minulosti na svuj patriotismus uz nekolikrat doplatil, proto bych rad nejakou nezavislou recenzi od uzivatele. Pokud nekdo planujete koupi, tak rad pockam na hodnoceni. Az najdu chvilku casu zkusim najit nejake recenze na netu.
Praktikující cynik

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #65 kdy: Únor 14, 2016, 02:17:34 odpoledne »
Dnes jsem u kamaráda při vyklízení půdy narazil na tohle (příloha). Jednodušeji už to nejde. Výsledky bez seřizování. Pokud se to osvědčí, tak ten velký kamenný asi bude k mání.

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #67 kdy: Říjen 14, 2016, 12:02:42 odpoledne »
Já ho nemám, ale znám tři lidi(popravdě jsem 2lidem to doporučil tenhle já :D ), kteří ano a doporučují ho. Je to mobilní a levné řešení jak mlýt mouku a šrot.

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #68 kdy: Říjen 14, 2016, 12:08:16 odpoledne »
Díky. No ta cena na něm mě fakt zaujala. Stejně tak ta kovová konstrukce, která připomíná tradiční mlýnky na maso, a uchycení ke stolu.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #69 kdy: Říjen 15, 2016, 07:28:56 odpoledne »
Budes si ho kupovat? Uvital bych nejakou recenzi.
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #70 kdy: Říjen 15, 2016, 07:43:06 odpoledne »
Asi ne hned, ale výhledově ano. Asi tak do půl roku, počítám.
Tak pak vyzkouším a dám vědět.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #71 kdy: Říjen 15, 2016, 07:49:03 odpoledne »
No ja uz to planuju dlouho a stale odkladam, tak si mysim, ze uz se to do jara nezblazni.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #72 kdy: Červen 29, 2017, 11:32:38 dopoledne »
Soňo. Cyniku a jiní členové, pokročili jste s uvedenými mlýnky = nějaký jste si pořídili a udělali praktickou zkušenost? Dosud se mé experimentování s pečením chleba omezilo na výrobky z kupované mouky, ale začínám pokukovat po další technologii :D. Ten predátor se mi líbí tím, že výměnou šneku namele jak suchý, tak mokrý materiál a jsou na něj díly a navíc je koncipován podle prodejce i na motorový pohon, což je dnes přijemné a v PA řešitelné nasazením ruční kliky. Soňa se Sahawem našli zase levnější řešení...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #73 kdy: Červenec 11, 2017, 07:00:00 odpoledne »
Já nic moc. Nemám pekárnu a moc se mi jíst kaše nechce.

Pokud plánuješ teď si péc chleba a dělat kaše a vločky, tak se vyplatí koupit si pořádný mlýnek.

Pokud se chceš jen připravit na PA, tak ti stačí šrotovník. Něco jako tohle
https://www.driml-napajecky.cz/cz/staj-farma/struhadla-rezacky/mlynek-na-obili-rucni-14356.html?gclid=CLq20qTggNUCFQmeGwodMDIIog

Umeleš tam hlavně kukuřici a hrách, které budeš určitě pěstovat.

Moc si se šrotovníkem nehraji. Jen si melu šrot pro slepice. Chybí mi síťka na mouku, tak nemůžu napsat kolik procent ze šrotovníku je mouka.

Ze šrotovníku vznikne:
-mouka, která se hodí na pečení
-větší části, které se hodí na kaše
- otruby a špatně umleté častí taky do koše nebo dát slepicím.



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #74 kdy: Březen 15, 2018, 07:35:53 dopoledne »
Dlouho jsem se k tomu nemohl dostat a mezitím mi vzorek pohanky pěkně vyschnul a slupka ztvrdla na kost. Pak jsem zkusil mlecí kámen polepit gumou (suchý zip podobně jako se mění brusná plátna na vibrační brusce). Ta chvíli vydržela, ale je to na ni dost abrazivní. Pak jsem sehnal zdroj levné vyloupané pohanky a trošku se předzásobil, takže motivace poklesla, jak jsem věnoval čas něčemu jinému. Navíc prodejce mlýnku predátor je schopen dodat na objednávku i menší mechanickou loupačku pohanky, ale to se mě již nevyplatí pořizovat. Ale třeba tvému kamarádovi, který ji pěstuje a chtěl by si pro sebe naloupat pár metráků by se to mohlo líbit. http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/loupacka-pohanky-al-35/ALP35/

Já vyzkouším až si zase budu chtít hrát jiný způsob uchycení a jiný povrch. Možná si to nechám ukázat přímo od paní Štěpničkové, oni se tím taky zybývali a jsou v tom dál.

Offline konec1

  • ***
  • Příspěvků: 5
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #75 kdy: Duben 09, 2021, 12:38:07 odpoledne »
Pokud nebude elektrika, tak by byl lepší ruční. Máte někdo ruční mlýnek na obilí? Nedá to hodně práce?
Kolik práce vám dá umlýt ručně kilogram mouky?

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #76 kdy: Duben 09, 2021, 12:57:58 odpoledne »
Dá to hodně práce :) . A ještě víc práce to dá na žernovu a nejvíc pomocí "obyčejných" kamenů :) ... A proto si lidi v této době pro běžné použití pořizují mlýnek elektrický.

Offline Peta

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #77 kdy: Duben 09, 2021, 02:45:27 odpoledne »
Mám "Predátor BX 09" :
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/mlynek-na-obili-predator-bx-09/KR1/

Funguje to, mouku melu na 2x - nejdřív nahrubo, pak znovu jemněji.
Dá to zabrat, ale aspoň si pak člověk chleba víc váží.
Vyzkoušeno na pšenici i máku (není to nejlepší řešení, ale když se zláme mlýnek na mák...)

Dokuď bude proud, je dobré pořídit si k tomu nástavec na připojení vrtačky anebo míchadla. To je pak fukot. Pozor ale na otáčky a výkon "vrtidla". Při slabém výkonu spálíš motor, při špatné regulaci otáček (bez pomalejšího startu) to nebude ono.
I v tomto případě je vhodné mlít mouku nadvakrát.

Ať už budeš mlít čímkoliv, kup si k mlýnku větší nerezové síto - podle možnosti aspoň dvě, jemné a hrubší na prosetí mouky na hladkou, hrubou a plevy či "bulgur". Stačí obyčejné ze supermarketu.
 
edit:
Násypka je docela malá, zvětšil jsem ji vložením ořezané plastové láhve (oceníš když tě budou bolet ruce a připojíš elektrický pohon).

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #78 kdy: Duben 10, 2021, 09:14:05 odpoledne »
Dá to hodně práce :) . A ještě víc práce to dá na žernovu a nejvíc pomocí "obyčejných" kamenů :) ... A proto si lidi v této době pro běžné použití pořizují mlýnek elektrický.
Já si pro běžné použití pořizuji mouku. Pokud to rupne, bode elektrický mlýnek pravděpodobně k ničemu.
Ruční je fakt pakárna, chtělo by to něco na vodu, nebo vítr.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #79 kdy: Duben 10, 2021, 09:17:09 odpoledne »
Dá to hodně práce :) . A ještě víc práce to dá na žernovu a nejvíc pomocí "obyčejných" kamenů :) ... A proto si lidi v této době pro běžné použití pořizují mlýnek elektrický.
Já si pro běžné použití pořizuji mouku. Pokud to rupne, bode elektrický mlýnek pravděpodobně k ničemu.
Ruční je fakt pakárna, chtělo by to něco na vodu, nebo vítr.
Co to hodit na rotoped/cyklo trenažér?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #80 kdy: Duben 10, 2021, 09:20:28 odpoledne »
To není špatný.

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #81 kdy: Duben 10, 2021, 09:48:08 odpoledne »
Dá to hodně práce :) . A ještě víc práce to dá na žernovu a nejvíc pomocí "obyčejných" kamenů :) ... A proto si lidi v této době pro běžné použití pořizují mlýnek elektrický.
Já si pro běžné použití pořizuji mouku. Pokud to rupne, bode elektrický mlýnek pravděpodobně k ničemu.
Ruční je fakt pakárna, chtělo by to něco na vodu, nebo vítr.

Tak jasně, někdo si koupí rovnou mouku, ale v tomto vlákně se probíraly mlýnky a Konec se podivoval nad pořizováním těch elektrických. Jsou zde lidi, co v dnešní době rádi pečou z čerstvě namleté mouky, tak si koupí elektrický mlýnek, aby se nenadřeli. Řada výrobců kuchyňských robotů nabízí mlýnky na obilí i jako příslušenství k robotům. Zkoušela jsem mlet všemi způsoby, které jsem uveda, plus ještě na takovém velkém krumplu (už ani nevím z jakého období, ale kdybych si mohla vybrat neelektrický mlýnek na obilí, tak by to byl tento). Takže romantiku staré doby ráda přenechám jiným a také sáhnu po elektrickém, nebo rovnou koupím mouku :) . Ale když by to dopado nejhůř a nešla elektřina, tak se doma taky něco najde, na čem bych namlela.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #82 kdy: Duben 10, 2021, 09:50:44 odpoledne »
Soňo, teď mi udělej radost a řekni čím se dá improvizovaně namlet mouka. Děkuju předem.

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #83 kdy: Duben 10, 2021, 09:57:26 odpoledne »
Tak jestli jsi mě pochopil tak, že budu mouku mlet improvizovaně, tak to se omlouvám, to jsem se asi špatně vyjádřila  :) . Mně se podařilo sehnat dva malé ruční mlýnky na obilí. Ale improvizovaně bys to "namlel" pomocí těch kamenů. Ale to se fakt nadřeš. To bych se na to mletí spíš vykašlala a vařila rovnou ze zrní. No a pokud máš ruční kávomlýnek, tak ten taky něco zvládne (teda jak který).

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #84 kdy: Duben 10, 2021, 10:17:19 odpoledne »
Děkuju, někdy vyzkouším jak jde obilí mlet tím, co mám doma. Napadá mě mlýnek na maso, na mák, na kafe, hmoždíř aj. Kombinace těchto přístrojů by něco mohla dokázat.
Až to zkusím dám vědět.

SoňaR

  • Host
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #85 kdy: Duben 10, 2021, 10:29:37 odpoledne »
Dřív lidi na mletí obilí používali mlýnky na kávu, ale některé ty dnešní ruční mlýnky na kávu jsou spíš jako dekorace. Rozsypou se po pár použitích. S tím mlýnkem na maso to podle mě nepůjde vůbec, ten v podstatě jen krájí a silou protlačuje přes otvory. Mlýnek na mák je zase spíš drtící a na menší velikost zrnek... Hmoždíř je skvělá volba na alternativní namletí toho maku, dřív se mák nemlel, ale třel. Obilí bude asi na hmoždíř moc tvrdé, povrch hmoždíře bývá velmi hladký, to bude lítat ven. Ale zkus, třeba tě napadne ještě něco dalšího.

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #86 kdy: Březen 11, 2022, 10:05:57 odpoledne »
Zdar vespolek.
Nemá či dokonce nezkoušel někdo tenhle mlýnek?
https://aukro.cz/mlynek-na-obili-na-zrni-rucni-6998893208

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 204
  • Starý prepper a survivalista
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #87 kdy: Duben 29, 2023, 12:54:49 odpoledne »
Pre vlastníkov robota ETA Gratus doporučujem prídavný mlynček na obilie (ryžu, strukoviny). Melie kameňmi s výkonom 2-4kg/h podľa jemnosti a opakovaniu mletia. Pre prípad PA  možno robot, bez problémov s rozbehom, napájať meničom čistý sínus 220V/ 1000W z akumulátora. Chuť chleba z čerstvo namletej múky sa s kupovanou nedá porovnať. Na sklade dlhšie držím dostatok pšenice (+ možnosť dopestovania), sporák na drevo mám dávno, ale s vlastnou produkciou múky (a teda chleba) som sa dostal na úplne iný level v potravinách.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #88 kdy: Duben 29, 2023, 01:00:10 odpoledne »
Díky za tip. Toho robota jsem dal ženě pod stromeček dva roky zpátky a tom mlýnku jsem netušil. Teda vím, že je tam něco na mák, ale že to umí i mouku mě nenapadlo 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 197
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #89 kdy: Duben 29, 2023, 01:49:24 odpoledne »
že by toto ?
https://www.eta.cz/shop/mlynek-na-obiloviny-lusteniny-ryzi-eta-0028-96020-bile-eta002896020/p451075/

proč tam výrobce píše:
Melte domácí mouku pomocí dvou velkých pravých mlýnských kamenů mlýnku o průměru 85 milimetrů, které jsou díky hrubozrnné směsi korundu a keramiky opravdu tvrdé a pevné.
Mlecí kameny se vzduchovými kapsami vzniklými při tavení za vysoké teploty ve vypalovací peci a mají povrch stále hrubý bez opotřebení i při náročném a dlouhodobém používání. Zabraňte jejich kontaktu s vodou, čistěte je jen přiloženým kartáčkem a zachovejte jejich perfektní funkčnost a hrubost.

To jako že voda ty kameny tupí ? asi rozpouští ? Korund keramika?
nerozumím tomu

Offline neilz

  • ***
  • Příspěvků: 64
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #90 kdy: Duben 29, 2023, 01:53:08 odpoledne »
a co budes delat kdyz nebudes mit elektrinu ? ja mam robota kterej umi vpodstate vsechno, mleti masa, mouky, slehani atd a vsechno prislusenstvi mohu pripojit i na rucni jednotku a pripadne tocit klickou :-D

Offline Valmidir

  • Hospoda
  • *
  • Příspěvků: 23
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #91 kdy: Duben 29, 2023, 01:57:42 odpoledne »
Zabraňte jejich kontaktu s vodou, čistěte je jen přiloženým kartáčkem a zachovejte jejich perfektní funkčnost a hrubost.

Nie je to preto, z akej ocele/železa sú? Raz som umyl jeden mlynček na obilie normálne vodou a ihneď kamene "chytili" hrdzavú patinu. Dala si síce potom vyčistiť, ale aj tak.
Valmidir

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 197
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #92 kdy: Duben 29, 2023, 02:27:32 odpoledne »


nic železného na nich nevidím

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #93 kdy: Duben 29, 2023, 02:48:21 odpoledne »
Hmm, těžko říct, ale pokud se nepletu, tak i takový kámen má jistou nasákavost a kdyby to někdo nenechal pořádně vyschnout, mohl by být problém. Jinak nevím 🤔
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Tom82

  • Chlastovy chlapy
  • *
  • Příspěvků: 976
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #94 kdy: Duben 29, 2023, 03:38:47 odpoledne »
Tak ono se může jednat taky jen o chybu v manuálu, nebylo by to poprvé co v manuálu zůstalo defaultně něco, co neplatí pro daný model ale výrobce tam tu poznámku nějak pozapomněl upravit. Na webech kolem mletí kávy se píše:
" Ideální na čistění jsou mlýnky s keramickými kameny, které lze vyjmout a umýt ve vodě. Např. japonské mlýnky Hario". A teď babo raď.  :D

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #95 kdy: Duben 29, 2023, 03:40:14 odpoledne »
Pokud jsou tvoje mlýnské kameny ze žuly jako ty na obrázku nebo z korundu a keramiky jako v popisu tak budou lehce porézní.
Když se namočí  a pořádně neuschnou tak hrozí, že ti do mouky pustí vlhkost a ta pak rychle zplesniví.
Druhá, horší možnost je že ti se ti miniaturní zrníčka hladké mouky přilepí do pórů na kamenech, shnijí tam a pustí ti do mouky toxickou směs bakterií a plísní.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 204
  • Starý prepper a survivalista
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #96 kdy: Duben 29, 2023, 04:38:09 odpoledne »
Kamene su vyrobené zmiešaním hrubozrnného korundu (oxid hlinitý, tvrdosť 9) s ílovitým pojivom za mokra. Zo zmesi sa vylisujú kamene, nechajú sa pomaly vysušiť a potom sa vypália pri teplote, keď sa už íl začne taviť (korund nie), a spojí to pevne dokopy. V pojive ostanú po vypálení mikropóry, do ktorých keď sa nasiakne voda, tak je problém ju odtiaľ dostať, lebo čiastočne reaguje s pojivom- pojivo stráca pevnosť (ako navlhnutý betón), a pri zmenách teploty (pri mletí) sa začnú vydroľovať častice korundu. Samozrejme sa to nerozsype hneď, ale znižuje to životnosť.
Inak tie kamene majú slušnú životnosť- už som pomlel tak 120kg pšenice, a sú ako nové- môžem porovnať, mám náhradné+ náhradný mlynček. A mlynček nekupujte hneď- bývajú v akcii po cca 75 eur.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 197
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #97 kdy: Duben 29, 2023, 07:14:08 odpoledne »
dík tomu rozumím
Osobně bych dal asi přednost něčemu co se dá pod teplou vodou pořádně vydrbat.
Moc dobře si pamatuju jak odporně je cítit žluklá pohanka nebo proso a při představě že do těch mikropórů zaleze ta olejnatá složka....

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 204
  • Starý prepper a survivalista
Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #98 kdy: Duben 29, 2023, 09:05:43 odpoledne »
Nezaleze, olej je hustý pre také malé póry, a tá múka ho berie do seba- keby sa mlela slnečnica to už by bolo iné.
Ale vždy sa to dá vyčistiť zomletím trošky bielej ryže...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.