Autor Téma: Mlýnek na mouku  (Přečteno 17063 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Re:Mlýnek na mouku
« Odpověď #50 kdy: Leden 13, 2014, 12:33:52 odpoledne »
Kdyz jsem to videl, tak jsem to musel vyfotit.:)

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #51 kdy: Leden 13, 2014, 04:49:47 odpoledne »
sahaw kde sa da taky mlyncek kupit a za kolko?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline plenty

• Moderátor
« Odpověď #52 kdy: Leden 13, 2014, 05:25:45 odpoledne »
TNT1973  http://www.stranskyapetrzik.cz/potr-sk/km/

Len som tam nikde nenašiel cenu.

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #53 kdy: Leden 13, 2014, 06:10:23 odpoledne »
Nový stojí i 20.000 ale dá se koupit na aukcích v rozmezí 500 - 2.500 Kč a  viděl jsem ho na slovenském inzerátě za 98 eur.
Zkuste v Googlu "mlýnek OZAP" nebo KM7, KM8, KM9A

Offline Týna

« Odpověď #54 kdy: Leden 13, 2014, 08:16:19 odpoledne »
Mlýnky mám 2 jeden na jemno na mouku a druhý na hrubo na šrot pro zvířata. Tyhle mlýnky měla každá i malá prodejnička co dříve byly v každé vesnici ale hlavně je měli všechny horské chalupy a každá hospoda než začali používat presa ty si melou kafe sami. Pevně věřím, že se ty mlejnky po horách ještě povalujou a za drobnej peníz by se jich asi zbavili.      Je  pravda že už ho mám  17let  a původní určení byl ten šrot no a pak jsem si namlela mouku a honem sehnala ještě jeden. Takže to chce trochu se poptat, třeba se zadaří.                   

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #55 kdy: Leden 14, 2014, 02:06:17 odpoledne »
plenty
podla tvojho linku som nasiel cenu 14.400 kč.to sa mi zda velmi vela.
ale podla oznaceni co mi napisal Gloch som nejake pouzite nasiel.obvolam to a uvidim ci su este aktualne.vdaka
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #56 kdy: Únor 03, 2014, 06:00:22 odpoledne »
tak dnes som si kupil svoj mlyncek.rok vyroby 1981 ale melie ako divy :D
ako sa na nom da nastavit hrubka mletia?

nacelnik Seattle 1854

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #57 kdy: Únor 03, 2014, 06:14:37 odpoledne »
Až se tu objeví Miki, určitě ti poradí. Používá to samé. Vydrž, už tu brzo bude.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #58 kdy: Únor 03, 2014, 07:40:58 odpoledne »
(Seřizování jemnosti mletí:Při seřizování jemnosti mletí se nejdřív demontuje a odejme víčko předního tělesa mlecího mechanismu (7), které je upevněno 2 ššrouby. Tím se odkryje vlastní čelo mlecího mechanismu se seřizovacím středovým ššroubem, zakončeným váhovou částí s otvorem pro nasazení trnu. Otáčením ššroubu ve směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny oddalují (- hrubšší mletí, otáčením proti směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny přibližžují –- jemnější mletí). Mele to super a rychle na hrubost od mouky až velmi hrubý šrot, slad i pšenici. Po mixerech a ručních mlýncích konečně úleva. Výkon kávomlýnku (při mletí kávy) 50g za 12 sekund, při mletí na hrubo ještě rychlejší!

http://www.homebrewing.cz/komentare/clanek/3691/Hroch-vari-domaci-pivo-I-zarizeni.htm

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #59 kdy: Únor 03, 2014, 07:48:56 odpoledne »
vdaka Gloch,uz som ten navod nasiel a precital.zajtra zacnem experimentovat s kukuricnou mukou :D

nacelnik Seattle 1854

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #60 kdy: Únor 03, 2014, 07:51:44 odpoledne »
Já jsem našel ještě jeden návod - od pivařů - tak jsem to sem dal

Offline Patras

Re: Mlýnek na mouku
« Odpověď #61 kdy: Srpen 01, 2015, 08:55:30 odpoledne »
Ruční mlýnek na obilí s možností pripojení zprevodované vrtačky.
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/mlynek-na-obili-predator-bx-09a/RA1/

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #62 kdy: Únor 07, 2016, 10:32:08 odpoledne »
Otázka do pléna zkušených....od začátečníka teoretika.....máte někdo praktickou zkušenost s mlýnkem na obilí predátor BXO9 - je k mání ve variantě mokrého či suchého mletí, liší se zřejmě geometrií šneku. Mlecí kameny jsou z rýhované ocelolitiny, kluzná (pro ruční mletí) či třecí ložiska ...no a vypadá vcelku bytelně, jsou k dispozici náhradní díly, je možnost ručního i motorového pohonu a cena 2700kč je ve srovnání s tím, co jsem dosud viděl na jiných webech lákavá. Ale praktická zkušenost je k nezaplacení....výše uvedené je stručný výcuc z webovek prodejce (nechci být obviněn z  toho že někomu či sobě dělám reklamu, pro vyhledání stačí dát do vyhledávače typ mlýnku). Mě k tomu přivedla chuť pokusit se o domácí pečení klíčeného kváskového chleba - je tam na něj předpis. Klíčení máčeného obílí a následné kynutí a pečení totiž zbaví tento chléb lepku a to může být pro dost lidí důvod se o to pokusit.  Díky všem za případné zkušenosti.

Offline Cynik

« Odpověď #63 kdy: Únor 08, 2016, 03:34:50 odpoledne »
(Seřizování jemnosti mletí:Při seřizování jemnosti mletí se nejdřív demontuje a odejme víčko předního tělesa mlecího mechanismu (7), které je upevněno 2 ššrouby. Tím se odkryje vlastní čelo mlecího mechanismu se seřizovacím středovým ššroubem, zakončeným váhovou částí s otvorem pro nasazení trnu. Otáčením ššroubu ve směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny oddalují (- hrubšší mletí, otáčením proti směru pohybu hodinových ruček se mlecí kameny přibližžují –- jemnější mletí). Mele to super a rychle na hrubost od mouky až velmi hrubý šrot, slad i pšenici. Po mixerech a ručních mlýncích konečně úleva. Výkon kávomlýnku (při mletí kávy) 50g za 12 sekund, při mletí na hrubo ještě rychlejší!

http://www.homebrewing.cz/komentare/clanek/3691/Hroch-vari-domaci-pivo-I-zarizeni.htm

To je nejaky specialni Šroub ten s temi dvemi Š?

Mate nekdo nejaky mlynek od Predatora (jakykoliv)? Ty se mi tuze libi a cena je, rekl bych, az nebezpecne nizka.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #64 kdy: Únor 09, 2016, 12:41:13 odpoledne »
Tak jsem zkontaktoval prodejce-výrobce: Dobrý den, zaujal mě Vámi nabízený mlýnek Predátor BX09. Můžete mi prosím poskytnout doplňující informace, které potřebuji k rozhodnutí, zda si tento mlýnek pořídit a případně, jaké k němu přidat příslušenství? Předně bych potřeboval vědět, jaká je kapacita jednotlivých typů mlýnků. Kolik lze namlet na BX 09 poháněném ručně, kolik poháněném motorem a jak silný motor a otáčky doporučujete volit – těch až 900 mi připadne mnoho, když ruční mletí je max 120 ot/min. Jakou lze očekávat životnost mlýnku (mokré – suché mletí) a pokud jde o import, lze se spoléhat na dostupnost náhradních dílů – poskytuje tady v republice někdo servis, či se s reklamací a servisem mohu obracet pouze na Vás jako na prodejce? Mlýnek plánuji pro mletí obilí pro 2-3 rodiny a váhám mezi typem 09 a 11. Pokud bych chtěl využít jak mokré, tak i suché mletí je možno pracovat pouze s jedním mlýnkem a vyměnit pouze podávací šnek nebo je potřeba i jiný mlecí kámen, či odlišné seřízení mlýnku. Děkuji za doplňující informace.

A dozvěděl se toto:

Dobrý den,

Ruční mletí je fyzicky náročné, pro 3 rodiny doporučuje rozhodně el.variantu.
Ručně namelete na BX 09 - 3kg/hod, BX11 - 6kg/hod. (při velmi dobré fyzické kondici).
S el. pohonem na BX 09 - 8kg/hod, BX 11 - 15kg/hod.
Motor doporučujeme min. 1000W, mokré mletí 800-1000 ot./min, suché mletí 200-800 ot/min.
Pro běžné mletí není třeba žádné další příslušenství, možná bychom doporučili pouze plastovou násypku s větším objemem.
Mlýnky vyrábíme v Čechách, odlitky jsou lité v zahraniční slévárně. Náhradní díly  jsou k dispozici.
Na mlýnky jsou použity nejkvalitnější materiály, např. kameny - tvrdost 55 HRC, proto je životnost mlýnku při rozumném používání několik desítek let. Servis proto není téměř třeba, ale provádíme jej my.
Ano, jedním mlýnkem můžete mlít mokré i suché materiály, mlecí kameny zůstávají stejné, je třeba vyměnit pouze mlecí šroub. Mlýnek na suché mletí zvládá s určitými komplikacemi umlít i mokrý materiál, zrnu musíte pomoci "šťoucháním" ze shora do násypky. Mlýnek na mokré mletí zvládá s komplikacemi umlít i suché zrno, kameny nesmí být dotažené a mouka se musí umlít min. na 2x až 3x.
Pro mletí mouky 3 rodinám doporučuji BX 11 s klasickým motorem, ale samozřejmě tuto práci zvládne i BX 09 s adaptérem.

S pozdravem
Petra Štěpničková

www.mlynkypredator.cz
www.klicenychleba.cz
mob: 604 534242

Nemám sice osobní zkušenost, ale je mi sympatické, že je to česká firma. Umí i průmyslové mlýnky na obilí umožňující nepřetržitý chod s kapacitou do cca 50kg/h. Ty už mají kuličková ložiska a korundové mlecí kameny.....asi vhodné pro velké komunity nebo malá pekařství. Domnívám se, že i ten nejmenší model s motorem uspokojí potřebu 10-15 lidí, cena je velice sympatická (může si jej dovolit i většina jednotlivců nebo 1 rodina) a dá se to i lehce přenášet, převážet či ukrýt (cca 4kg). A při blackoutu nasadím kliku a nouzově umelu 3kg/h = na 3 pecny... Vážně o něm uvažuji.

Jen taková úvaha: Jedna natankovaná dodávka + sud nafty (třeba s karavanem nebo obytný vůz, jeden mlýnek, pořádný vařič nebo nejmenší polní vojenská kuchyně, zásoba jídla a vody (nebo mikrofiltrační membránový filtr) a parta 5-8 lidí se může přesunout o cca 2500km.

Offline Cynik

« Odpověď #65 kdy: Únor 09, 2016, 01:09:53 odpoledne »
Me je taky sympaticke, ze se jedna o cesky vyrobek i ceskou firmu. Nicmene jsem v minulosti na svuj patriotismus uz nekolikrat doplatil, proto bych rad nejakou nezavislou recenzi od uzivatele. Pokud nekdo planujete koupi, tak rad pockam na hodnoceni. Az najdu chvilku casu zkusim najit nejake recenze na netu.
Praktikující cynik

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #66 kdy: Únor 14, 2016, 02:17:34 odpoledne »
Dnes jsem u kamaráda při vyklízení půdy narazil na tohle (příloha). Jednodušeji už to nejde. Výsledky bez seřizování. Pokud se to osvědčí, tak ten velký kamenný asi bude k mání.

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #68 kdy: Říjen 14, 2016, 12:02:42 odpoledne »
Já ho nemám, ale znám tři lidi(popravdě jsem 2lidem to doporučil tenhle já :D ), kteří ano a doporučují ho. Je to mobilní a levné řešení jak mlýt mouku a šrot.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #69 kdy: Říjen 14, 2016, 12:08:16 odpoledne »
Díky. No ta cena na něm mě fakt zaujala. Stejně tak ta kovová konstrukce, která připomíná tradiční mlýnky na maso, a uchycení ke stolu.

Offline Cynik

« Odpověď #70 kdy: Říjen 15, 2016, 07:28:56 odpoledne »
Budes si ho kupovat? Uvital bych nejakou recenzi.
Praktikující cynik

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #71 kdy: Říjen 15, 2016, 07:43:06 odpoledne »
Asi ne hned, ale výhledově ano. Asi tak do půl roku, počítám.
Tak pak vyzkouším a dám vědět.

Offline Cynik

« Odpověď #72 kdy: Říjen 15, 2016, 07:49:03 odpoledne »
No ja uz to planuju dlouho a stale odkladam, tak si mysim, ze uz se to do jara nezblazni.
Praktikující cynik

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #73 kdy: Červen 29, 2017, 11:32:38 dopoledne »
Soňo. Cyniku a jiní členové, pokročili jste s uvedenými mlýnky = nějaký jste si pořídili a udělali praktickou zkušenost? Dosud se mé experimentování s pečením chleba omezilo na výrobky z kupované mouky, ale začínám pokukovat po další technologii :D. Ten predátor se mi líbí tím, že výměnou šneku namele jak suchý, tak mokrý materiál a jsou na něj díly a navíc je koncipován podle prodejce i na motorový pohon, což je dnes přijemné a v PA řešitelné nasazením ruční kliky. Soňa se Sahawem našli zase levnější řešení...

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #74 kdy: Červenec 11, 2017, 07:00:00 odpoledne »
Já nic moc. Nemám pekárnu a moc se mi jíst kaše nechce.

Pokud plánuješ teď si péc chleba a dělat kaše a vločky, tak se vyplatí koupit si pořádný mlýnek.

Pokud se chceš jen připravit na PA, tak ti stačí šrotovník. Něco jako tohle
https://www.driml-napajecky.cz/cz/staj-farma/struhadla-rezacky/mlynek-na-obili-rucni-14356.html?gclid=CLq20qTggNUCFQmeGwodMDIIog

Umeleš tam hlavně kukuřici a hrách, které budeš určitě pěstovat.

Moc si se šrotovníkem nehraji. Jen si melu šrot pro slepice. Chybí mi síťka na mouku, tak nemůžu napsat kolik procent ze šrotovníku je mouka.

Ze šrotovníku vznikne:
-mouka, která se hodí na pečení
-větší části, které se hodí na kaše
- otruby a špatně umleté častí taky do koše nebo dát slepicím.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #75 kdy: Březen 13, 2018, 11:04:08 odpoledne »
Ten predátor se mi líbí tím, že výměnou šneku namele jak suchý, tak mokrý materiál a jsou na něj díly a navíc je koncipován podle prodejce i na motorový pohon, což je dnes přijemné a v PA řešitelné nasazením ruční kliky.
Taky se mi líbí, je to hodně univerzální /na všechno/, dokonce s tím snad jde loupat i pohanka. Už jsi dělal nějaké pokusy s loupáním té pohanky?

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #76 kdy: Březen 15, 2018, 07:35:53 dopoledne »
Dlouho jsem se k tomu nemohl dostat a mezitím mi vzorek pohanky pěkně vyschnul a slupka ztvrdla na kost. Pak jsem zkusil mlecí kámen polepit gumou (suchý zip podobně jako se mění brusná plátna na vibrační brusce). Ta chvíli vydržela, ale je to na ni dost abrazivní. Pak jsem sehnal zdroj levné vyloupané pohanky a trošku se předzásobil, takže motivace poklesla, jak jsem věnoval čas něčemu jinému. Navíc prodejce mlýnku predátor je schopen dodat na objednávku i menší mechanickou loupačku pohanky, ale to se mě již nevyplatí pořizovat. Ale třeba tvému kamarádovi, který ji pěstuje a chtěl by si pro sebe naloupat pár metráků by se to mohlo líbit. http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/loupacka-pohanky-al-35/ALP35/

Já vyzkouším až si zase budu chtít hrát jiný způsob uchycení a jiný povrch. Možná si to nechám ukázat přímo od paní Štěpničkové, oni se tím taky zybývali a jsou v tom dál.