Autor Téma: Babské rady  (Přečteno 6977 krát)

štika

  • Host
Babské rady
« kdy: Květen 01, 2014, 07:08:03 odpoledne »

Offline romans001

  • ***
  • Příspěvků: 171
Re:Babské rady
« Odpověď #1 kdy: Květen 01, 2014, 09:43:41 odpoledne »
dik :)

Offline beruna

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re:Babské rady
« Odpověď #2 kdy: Květen 11, 2014, 02:10:14 odpoledne »
Jako skvělý prostředek pro zahřátí používám již několik let pecky z třešní. Nasbírané pecky nechám ve vodě asi týden /odloučí se zbytky dužniny/, pak je promnu a pokud na nich už nic není, nechám je vysušit na sluníčku a zašiju je do látky jako polštářek - osvědčila se ustříhnutá nohavice o jeans. Ohřívají se v mikrovlné troubě. Dlouho drží teplo. Protože třešeň má kulaté pecky nepíchají když  s nimi usnu. Jen se musí dávat pozor aby se v mikrovlnce při ohřívání nepřipálily. To si musí každý vyzkoušet sám. Beruna

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #3 kdy: Květen 11, 2014, 02:22:42 odpoledne »
No, to je skvělý nápad! Díky. ;)

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #4 kdy: Květen 13, 2014, 10:53:25 dopoledne »
Dočetla jsem se dalších pár babských rad, tak je budu postupně popisovat. Upozoňuji, že jsem se je nestačila zatím vyzkoušet.
Takže dnes: JITROCEL-pomoc na kopřivy.
Popálení kopřivami zmírníme, když postižené místo ihned potřeme listem jitrocele nebo šťovíku.
Bolest bude rázem pryč.
Vyzkoušejte a napište vaše zážitky. ;) :)

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #5 kdy: Květen 13, 2014, 10:57:24 dopoledne »
Další dobrá rada.
Použití DEODORANTU.
Předměty z plastu,keramiky,porcelánu a skla, které jsou popsané fixem, vyčistíte, když místo postříkáte deodorantem.
Počkejte, až se skvrna s roztokem rozpustí a pak otřete povrch vlhkým ubrouskem. :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Babské rady
« Odpověď #6 kdy: Květen 13, 2014, 11:36:08 dopoledne »
Dočetla jsem se dalších pár babských rad, tak je budu postupně popisovat. Upozoňuji, že jsem se je nestačila zatím vyzkoušet.
Takže dnes: JITROCEL-pomoc na kopřivy.
Popálení kopřivami zmírníme, když postižené místo ihned potřeme listem jitrocele nebo šťovíku.
Bolest bude rázem pryč.
Vyzkoušejte a napište vaše zážitky. ;) :)
Tak to musím zkusit, jestli se mi v zápalu boje podaří si vůbec všimnout, že jsem se popálila od kopřivy. Většinou už to nevnímám....
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Babské rady
« Odpověď #7 kdy: Květen 13, 2014, 01:08:13 odpoledne »
Tak pokud jitrocel funguje, tak by to bylo super. Planuji si udelat vetsi zasobu kopriv(certve utrhnout listy a dat susit) a pouzivani rukavic je opruz. Nevadi mi to postipani, ale pak to nutkani to skrabat. Pak vypadam jako fetak na rukach, protoze to poskraban vypada jako, kdybych si pichal.:)

Dnes vecer to vyzkousim.

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #8 kdy: Květen 13, 2014, 04:35:46 odpoledne »
Tak jedna rada, kterou nemám vyzkoušenou a dobrovolně zkoušet nebudu. ;D
ŽROUT VLHKOSTI
Vím, že ve Středomoří dávají do solniček rýži, aby zůstala sypká.
Takže rada na "utopený mobil nebo ovládač".
Vyjměte baterky a zahrabejte jej do rýže. Na půl dne je pohřbíte a on vám ožije. :) :) :)

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #9 kdy: Květen 13, 2014, 04:39:32 odpoledne »
Dámy, něco pro nás- a to mám vyzkoušeno. :)
Také se vám stává, že vám halenky a svetříky sklouzávají z ramínek???
Jednoduchá rada. Konce plastových ramínek omotejte tenkými gumičkami. :D :D :D

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #10 kdy: Květen 13, 2014, 04:44:01 odpoledne »
HNOJIVO Z KOPŘIV
Kvalitní hnojivo připravíte tak, že do dvou třetin pětilitrové láhve dáte čerstvé kopřivy.Zalijete vodou a necháte několik dní kvasit.
Když se přestane dělat pěna,slijte výluh a zřeďte s vodou v poměru 1:10.

Tak na to se už těším.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Babské rady
« Odpověď #11 kdy: Květen 13, 2014, 04:53:54 odpoledne »
Také se na kopřivovou jíchu chystám...a i jitrocelová je prý prospěšná...

Naši používají kuřince a vše roste jak divé...ty já tady bohužel nemám...

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #12 kdy: Květen 13, 2014, 04:55:13 odpoledne »
Také něco pro milovníky pečení koláčů.
Pokud jste zapomněli koláč o trochu déle v troubě a máte obavy, aby si na něm vaši blízcí nevylámali zuby,je tu jedna rada.
Potřete povrch koláče troškou mléka a dejte na pár minut (max.10) zapéct do trouby.

Nechápu jak je to možné, asi budu muset upéci tvrdý koláč, abych se o tom přesvědčila.

Nebojte se, na našem setkání to zkoušet nebudu. :D :D :D :D :D

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #13 kdy: Květen 13, 2014, 04:57:16 odpoledne »
Maminka měla kuřince úplně nejraději. Jen nevím, v jakém poměru to ředila, protože tenkrát mě zahrada byla šumafuk. :)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Babské rady
« Odpověď #14 kdy: Květen 14, 2014, 01:37:49 dopoledne »
Mama dáva do vody na pár dní vylúhovať banánové šupky a tým potom polieva kvety - namiesto umelých hnojív.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Babské rady
« Odpověď #15 kdy: Květen 14, 2014, 08:52:30 dopoledne »
Maminka měla kuřince úplně nejraději. Jen nevím, v jakém poměru to ředila, protože tenkrát mě zahrada byla šumafuk. :)

Myslím, že slepičince se musí ředit zrovna docela hodně. Vzpomínám si, jak mi slepičinec dokázal odbarvit kus tepláků za cca pět minut než jsem to umyl. Myslím, že je to agresivní až běda.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #16 kdy: Květen 14, 2014, 03:30:00 odpoledne »
Jako skvělý prostředek pro zahřátí používám již několik let pecky z třešní. Nasbírané pecky nechám ve vodě asi týden /odloučí se zbytky dužniny/, pak je promnu a pokud na nich už nic není, nechám je vysušit na sluníčku a zašiju je do látky jako polštářek - osvědčila se ustříhnutá nohavice o jeans. Ohřívají se v mikrovlné troubě. Dlouho drží teplo. Protože třešeň má kulaté pecky nepíchají když  s nimi usnu. Jen se musí dávat pozor aby se v mikrovlnce při ohřívání nepřipálily. To si musí každý vyzkoušet sám. Beruna

 Při jaké teplotě a asi jak dlouho nechat pecky nahřát v kachlácích ????

Offline mbia

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re:Babské rady
« Odpověď #17 kdy: Květen 15, 2014, 02:24:53 odpoledne »
Mama dáva do vody na pár dní vylúhovať banánové šupky a tým potom polieva kvety - namiesto umelých hnojív.

Má to nějaký měřitelný efekt nebo to je jen ze zkušenosti?

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Babské rady
« Odpověď #18 kdy: Květen 18, 2014, 06:49:44 dopoledne »
Skúsenosť. Neviem o tom, že by to niekedy niekto meral...
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #19 kdy: Květen 18, 2014, 07:55:58 dopoledne »
Maminka měla kuřince úplně nejraději. Jen nevím, v jakém poměru to ředila, protože tenkrát mě zahrada byla šumafuk. :)
Na prvotní zkvašení (slepičí trus obsahuje mnoho cukru), je vhodné ředit vodou v poměru 1:1. Minimálně měsíc za občasného zamíchání nechat v sudu prokvasit. Vezměte, prosím, v úvahu, že během kvašení to poněkud nabude díky unikajícímu plynu na objemu a taky to není úplně bez zápachu! :)
Hnojení se provádí po zředění zákvasu 1:10 na list a 1:3-4 na běžnou zálivku. Neředěný zákvas dokáže rostliny okamžitě spálit.
Hnojivo patří k velmi účinným.
(Zdroj: Děda)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Babské rady
« Odpověď #20 kdy: Květen 18, 2014, 11:49:42 dopoledne »
Možná by se dalo tuto věc rozvinout, protože se léta zabývám rostklinnými výluhy, jíchami a odvary a je to opravdu velmi rozsáhlá problematika. Banánové šlupky obsahují draslík a dalších 6 stopových prvků, super pro kvetoucí rostliny. chybí dusík a fosfor.
Kuřince zase obrahují mnoho dusíku v koncentrované formě, ale i vzácný fosfor, draslík, málo vápna, je třeba kuřincové půdy vápnit.
Nedodává humus,.....

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #21 kdy: Květen 18, 2014, 01:01:12 odpoledne »
Taky mě to velmi zajímá. Obecně se dá říci (berte, prosím, jako můj subjektivní pohled), že jakékoli zákvasy, jsou z podstaty vzniku kyselé. Prokvašené cukry prostě okyselí výsledný produkt. Takže ten vápník je jistě na místě.
Obsah živin, resp. minerálních látek, je zajímavé téma. Půdu je možné velmi dobře kultivovat a soustavnou péčí měnit dle potřeby.  Četl jsem o zkultivované, jinak zcela jalové půdě v jihoamerických pralesech. Dílo Inků, myslím. Dodnes se na těchto plochách pěstuje zelenina. Vrstva ornice byla asi 1,5 m!!!
Add humus: otázka huminových kyselin, je taky téma.....kompost?? žížaly??? co myslíš?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Babské rady
« Odpověď #22 kdy: Květen 18, 2014, 02:45:43 odpoledne »
PH zákvasů jistě hraje roli, nicméně  nejsem organický chemik, ábrž uživatel s konkretními zkušenostmi. Nemusím všemu rozumět, stačí mi to přijmout.
Zákvas ze slepičinců totiž nedodává jen látky, ale i kopce bakterií, které dokážou povzbudit život v půdě.
Ohledně kultivace půdy dřu jak mezek, teda nedřu, ale vytvářím z běžné hlíny standartně bez humusu humozní, hlubokou prst, do které i po slehnutí strčím ruku 30cm hluboko. Nemyslím si, že záleží na jakosti humusu, který přidáme do půdy, protože to stejně zpracují bakterie k potřebě rostlin. Jasně, dusík pomůže, ale sláma, kompost, hnůj nebo jeno či nasecená tráva či spadané listí, klidně i vermikompost.
Vermikompost už je však zpracovaná látka, v které sice poroste cosi, ale nenabízí žádné benefity pro ostatní život.
Bude třeba dodat, že jsem s půdou existenčně i bytostně svázán a je to pro mne velké téma.
Proto si myslím, že není dokonalé předkládat rostlinám předžvýkanou potravu, ale hmotu, která bude žít a rozkládat se přímo u rostlin. Nemám pro to žádnou oporu u vzorů, hlásám to já, ze své hlavy.Žížaly totiž zaujmou svoje místo v půdě, nikoli v kompostu.


.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #23 kdy: Květen 18, 2014, 02:57:37 odpoledne »
Díky za sdílený názor.
Stan

Offline beruna

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re:Babské rady
« Odpověď #24 kdy: Květen 18, 2014, 09:32:51 odpoledne »
Jako skvělý prostředek pro zahřátí používám již několik let pecky z třešní. Nasbírané pecky nechám ve vodě asi týden /odloučí se zbytky dužniny/, pak je promnu a pokud na nich už nic není, nechám je vysušit na sluníčku a zašiju je do látky jako polštářek - osvědčila se ustříhnutá nohavice o jeans. Ohřívají se v mikrovlné troubě. Dlouho drží teplo. Protože třešeň má kulaté pecky nepíchají když  s nimi usnu. Jen se musí dávat pozor aby se v mikrovlnce při ohřívání nepřipálily. To si musí každý vyzkoušet sám. Beruna

 Při jaké teplotě a asi jak dlouho nechat pecky nahřát v kachlácích ????   


Pecky ohřívám pouze v mikrovlnce -  nic jiného k ohřevu nemám. Při plném výkonu 2x po minutě, mezi tím   protřepat. To ale asi závisí na množství pecek. Teď jsem to vážila a mám jich  asi 800 gramů. beruna

Oddelil som príspevok od citátu. -cajgalamo

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #25 kdy: Červenec 14, 2014, 12:16:23 odpoledne »
Prý vhozené do kamen oloupané slupky z brambor čistí komín.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Babské rady
« Odpověď #26 kdy: Červenec 14, 2014, 02:08:18 odpoledne »
Asi ano, jinak by to můj táta nedělal :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Babské rady
« Odpověď #27 kdy: Červenec 14, 2014, 02:14:09 odpoledne »
A co z těch brambor ten komín čistí? Napečenej bordel musíš stejně protáhnout štětkou, někdy se používala slepice co se hodila vrškem komínu a jak padala dolu drápala stěny komínu a peřím ne otírala, ale kdo by dneska házel slepici do komínu, že:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #28 kdy: Červenec 14, 2014, 02:37:55 odpoledne »
Já nevím, jak ty slupky komín čistí. Ale vím , že spousta babských rad je účinná i bez přemýšlení. :) :) :)

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #29 kdy: Červenec 15, 2014, 11:27:58 dopoledne »
Jistě. Na štětku a kouli je spoleh. Ale proč nevyzkoušet staré, ba i prastaré metody. :)
Kdyby to nemělo smysl, tak by se to nepředávalo z generace na genaraci. :) :) ;)

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #30 kdy: Červenec 15, 2014, 12:34:04 odpoledne »
Jistou dobu už platí povinnost každoročně provádět odbornou revizi komína. A není to legrace. Sousedovi mých rodičů kdysi hořel komín, tedy lépe řečeno saze v něm. Hořelo to tři dny!
Vůbec ty slupky nepodceňuji, ikdyž taky nevím, jak by to alespoň přibližně mohlo fungovat. Nicméně štětka, koule a hlavně kominík(jelikož mám za to, že každý má dělat to co umí), je pro mě záruka. Ale až tu v září Mistr Ondrák zase bude, neopomenu se ho na to čištění slupkami zeptat. Kdo jiný by mohl vědět, jak to pracuje. ;)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Babské rady
« Odpověď #31 kdy: Červenec 15, 2014, 05:13:52 odpoledne »
Některé babské rady se dědí z generace na generaci i když jsou to naprosté kraviny. Rozhodně to nezafunguje když hodíme šlupky do kotle na dřevo a uhlí. To si myslím já.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #32 kdy: Červenec 15, 2014, 05:44:23 odpoledne »
Citace:.......Některé babské rady se dědí z generace na generaci i když jsou to naprosté kraviny......
Které třeba, například?

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Babské rady
« Odpověď #33 kdy: Červenec 16, 2014, 06:50:06 odpoledne »
Citace: Stan
Které třeba, například?

Dostal jsi mě, o dalších nevím  ;D ;D ::)
Ale šlupky do kamen mi přijde nesmysl :-)

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Babské rady
« Odpověď #34 kdy: Červenec 16, 2014, 08:14:09 odpoledne »
 :)
Já si vzpomenu vždycky na ten návod na likvidaci bradavic rozkrojeným jablkem, co se potom zahrabe a ony zmizí! To jsem měl dlouho za ukázkový blud. No a vida, nedávno mi jeden člověk, jemuž naprosto důvěřuji popisoval vlastní kladnou zkušenost s touhle léčbou.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Babské rady
« Odpověď #35 kdy: Červenec 16, 2014, 09:10:44 odpoledne »
Ir ůzné druhy antikoncepce stály za to:) Ptačí lejna na bolavé zuby a podobné medicínské skvosty. Makové nápoje pro děti, taky supr věc. Přecejenom už máme více informací a ne vše co se dělalo před 100 lety bylo vhodné. Na toto je výborný dokument Vikrotiánská lékárna. http://uloz.to/hledej?q=viktori%C3%A1nsk%C3%A1+l%C3%A9k%C3%A1rna
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

štika

  • Host
Re:Babské rady
« Odpověď #36 kdy: Červenec 17, 2014, 07:31:05 dopoledne »
Není to úplně babská rada, ale rada odborníka.
Doporučuje na mšice použít mléko. Mléčná bílkovina zalepí mšicím vzdušnice a ony se zadusí.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Babské rady
« Odpověď #37 kdy: Červenec 17, 2014, 12:56:51 odpoledne »
Tak to určitě zkusím:) Jen jestli jsou mšice patřičně informované, potvory žravý...

PS. Na bílé mušky to funguje taky???
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Babské rady
« Odpověď #38 kdy: Červenec 19, 2014, 01:19:53 odpoledne »
:)
Já si vzpomenu vždycky na ten návod na likvidaci bradavic rozkrojeným jablkem, co se potom zahrabe a ony zmizí! To jsem měl dlouho za ukázkový blud. No a vida, nedávno mi jeden člověk, jemuž naprosto důvěřuji popisoval vlastní kladnou zkušenost s touhle léčbou.
To je snadno vysvětlitelné - síla autosugesce. Za sebe konstatuju, že to funguje - jak se objeví bradavice, důkladně jí vysvětlím, že ji nechci. Pak na to obvykle zapomenu a, když si za pár týdnů vzpomenu, je pryč.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Neon

  • ***
  • Příspěvků: 98
Re:Babské rady
« Odpověď #39 kdy: Červenec 19, 2014, 05:45:46 odpoledne »
To mléko se používá asi nejen na mšice, aspoň to tak dělá jeden biozemědělec u nás, co má vlastní kozy. Mám pocit ale, že říkal, že to pasterizované nefunguje.

Ty malé bílé mušky se jmenují molice. Mléko na ně psané v bioeko radách není. Spíš kopřiva, česnek. Ale všechno je potřeba dělat preventivně, když už jich je namnožených plno, tak podle mě nebudou tyto babské rady fungovat.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Babské rady
« Odpověď #40 kdy: Květen 22, 2015, 10:53:06 dopoledne »
Zdravím, jdu pro radu @-->
Když u nás byli sousedi otrhat si třešeň do sudu ( na třešňovici), tak brali třešně po hrstích bez stopek. Škodí takové očesání stromu nebo je to jedno ?

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re:Babské rady
« Odpověď #41 kdy: Květen 22, 2015, 11:03:05 dopoledne »
To Mája.
Nepozoroval jsem problém u stromu, pokud višeň nazobnou či sezobnou  ptáci, nebo pokud stáhnu plod a na stromě zůstane dokonce i pecka. Možná mu to vysloveně neprospívá, ale škodit ? Podle mě je horší, když při česání , byť nechtě, poulamují větve a poškodí kůru... asi bych to neřešil. Stopky časem spadnou...
P.S. nejsem sadařská kapacita, a zkušenosti nejsou nijak zásadní... jen názor.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Babské rady
« Odpověď #42 kdy: Květen 22, 2015, 12:42:20 odpoledne »
Prof, jde mi vyložene o takovou hrr akci, kdy je strom během 2 hodin takto očesaný .. si tak dumám :)


Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Babské rady
« Odpověď #43 kdy: Květen 22, 2015, 12:47:50 odpoledne »
No já bych podle starých zážitků zastával spíše opačný názor než proof, ale nejsem si vůůůbec jistý. Nicméěn si pamatuji, že nám babička říkala, ať višně trháme i se stopkami. (Jinak že na té konkrétní větvi toho příští rok moc nevyroste. Ale setkal jsem se i s opačým názorem. tak nevím co si myslet. Pokud už je to otrhané, tak následně to asi už nemá cenu řešit.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Babské rady
« Odpověď #44 kdy: Květen 22, 2015, 01:16:31 odpoledne »
Stepan-hawk, takhle nás sousedi očesali asi před 5 roky, nějaké reakce stromů jsem si nevšimla, ale jde mi o to, že by se tak sklízelo třeba každý rok. Letos jim chci třešně zase dát, ale radši to očešu sama šetrně než strom nějak vysilovat, tedy jestli nezjistím, jak to vlastně je...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Babské rady
« Odpověď #45 kdy: Květen 22, 2015, 02:13:09 odpoledne »
Rozhodně stopky ponechané nevadí.Opadají s listím. Se stopkou se trhají třešně višně proto, aby vydržely transport a nevytékala z nich štáva a místo stopky bývá někdy kontaminováno a kazí se.
Dúkazem je i strojní sklizeň, kdy se strom poštříká nějakým chemickým postřikem, mezi plodem a stopkou se vytvoří korková vrstvička a za pár dní se sklidí setřásáním.Stopky tehdy zůstávají všechny a nic to neznamená.
Horší je rvaní plnými hrstmi i se stopkami, kdy se poškodí pupeny na plodonoších a tím se maří příští sklizeň......

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Babské rady
« Odpověď #46 kdy: Květen 22, 2015, 02:24:23 odpoledne »
Zásadně trhat se stopkami. Je to lepší pro třešně i pro strom.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Babské rady
« Odpověď #47 kdy: Květen 22, 2015, 02:26:19 odpoledne »
To jo, ale proč to je lepší pro strom?

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Babské rady
« Odpověď #48 kdy: Květen 22, 2015, 02:32:34 odpoledne »
 Napsala jsem do Holovous :pa:

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Babské rady
« Odpověď #49 kdy: Květen 22, 2015, 03:31:35 odpoledne »
Odpověď z Holovous :

...."Dobrý den,
Odpovídám na Váš dotaz ohledně možného poškození stromu česáním třešní bez stopek. Domnívám se, že takto stromu nemůžete nijak ublížit. Pokud by tam zůstaly celé plody a ty zaschly a strom je neshodil, pak je tam možné riziko infekce moniliové hniloby plodů nově dozrálých po roce. Ale samotné stopky s největší pravděpodobností strom sám shodí a nebo opadnou po vyrůstání nových květů a plodů. A nebojte se ani, že by to strom nějak vysílilo. Naopak se tak v komerčních sadech višně a i některé třešně sklízejí na šťávy a koncentráty, speciální technologií setřásání plodů a stopky na stromech ve větší míře také zůstávají. Není čeho se bát.

S pozdravem,

Adéla Skřivanová
 
Ing. Adéla Skřivanová
junior researcher
oddělení genetiky a šlechtění
Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy
www.vsuo.cz
tel.: 493 692 821-3, linka 21
skrivanova@vsuo.cz
----------------------------------------------------------------------------
A zase měl pravdu Votroubek  ::)