Autor Téma: Téměř 100% soběstačnost  (Přečteno 18419 krát)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #150 kdy: Září 03, 2016, 07:35:59 odpoledne »
Samozřejmně koupit generátor

chpslst

  • Host
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #151 kdy: Září 04, 2016, 08:07:45 dopoledne »
a štiko nezabudni do generatora prikúpiť aj benzin.  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #152 kdy: Září 04, 2016, 09:06:43 dopoledne »
A co po púl roce? Umřem hladem? Aneb se to pak zlepší?  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #153 kdy: Září 04, 2016, 05:28:17 odpoledne »
Ono sa to poddá  :pa:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #154 kdy: Září 04, 2016, 11:00:15 odpoledne »
Po půl roce vyroste čerstvé..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #155 kdy: Září 04, 2016, 11:12:14 odpoledne »
Jo, zejména od září do února...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #156 kdy: Září 04, 2016, 11:19:08 odpoledne »
Přesně :D

To je ten půlrok, na který musí být zásoby.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #157 kdy: Září 04, 2016, 11:20:03 odpoledne »
Když někoho bijí, tak se ho zastávám, i Štiky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #158 kdy: Září 05, 2016, 11:10:25 dopoledne »
Si myslím, že to je o tom, že zásoby na půl roku jsou fajn, ba nezbytnost, ale pak musíš mít i čím na ně navázat. Půdu, zásoby osiva, atd.... prostě možnosti, jak budeš ty svoje stávající zásoby ze svých zdrojů neustále doplňovat. A to je dle mého názoru soběstačnost.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #159 kdy: Září 05, 2016, 11:55:04 dopoledne »
Až sežeru poslední kuře z mražáku, co pak? Nejsem z těch, kteří by chtěli přežívat jen na rostlinkách (i když si to umím představit) takže zkouším, co vychází nejlíp vstupy/výstupy a zatím je to drůbež, konkrétněji slepice a vůbec špatně se nejeví husy (ale husy zatím nechci hodnotit, mám je prvním rokem). Letos si troufnu tvrdit, že "jsem soběstačný v produkci drůbežího masa", nicméně rozhodně nejsem soběstačný v produkci krmiva pro drůbež (proto je to v uvozovkách).
Vzhledem k tomu, že nosnice z rozvozu už dnes stojí 180,- KČ nebo možná ještě víc, snadno se může stát, že když něco chrupne, bude skokově stát třeba 3x tolik. A teď komplikace - když už je nakoupím, mám kurník? A taky bych měl vědět, že kuna dokáže vybílit kurník velice rychle i jak se bránit. Čím je nakrmím? Svými zásobami na půl roku? Nebo už mám ve výběhu zasázené keře a stromy jen pro slepice? Tzn. pár peněz/energie ušetřím na krmení, aspoň pře sezónu?
Stejně tak s hlínou...vím, že můj kus země je prachmizernej úhor, kde nevzejde ani cibule? Tak bych s tím měl něco udělat, protože až to chrupne, budu vědět, že mám slušnou šanci něco vypěstovat (i kdyby jen brambory a pohanku) a pokud budu i vědět co, jak, kdy a kam zaset/zasadit, a co vzejde a zaplodí i bez chemie, budu mít obrovskou výhodu...dnes můžu navozit hnůj a zaorat ho téměř bez práce a poměrně lacino. Zítra se může stát, že budu muset každej kousek hnoje odnést na zádech a zarýt ho ručně...
Prostě spoléhat na to, že si to potom (až vyprší můj půlrok) "koupím od souseda" je dost krátkozraké. A to platí i v případě, že mám kus země, ale co s ní tuším jen matně, teoreticky...pokud totiž některý můj předpoklad/experiment selže v době nedostatku, může mi tím v zásobování vzniknout taková díra, že...
Prostě pokud se chystám začít něco produkovat až ve chvíli, kdy to bude životní nutnost, měl bych mít zásoby aspoň na půldruhého roku, ideálně ale na pět let... ;D       
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #160 kdy: Září 05, 2016, 12:49:59 odpoledne »
Hej, práve to je ten problém. Zásoby sú fajn, ale maximálne nám len oddialia hlad.

Dnes je u nás tak cca 99% ludí, čo si už vôbec neprodukujú žiadne potraviny. A 90% ludí sa k tomu už ani nedokáže vrátiť.
Hej, dá sa pestovať po kochlíkoch, na balkónoch, v parkoch, v anglických trávnikoch v tieni tujok. Hlavne na spestrenie prídelových dávok. Ale čo pozorujem ludí, tak väčšina neurobí tento krok. A bude sa snažiť brať tým, čo ešte majú. Alebo čo sa snažia dochovať a dopestovať.
Aj dnes v časoch sociálnych istôt / volebný Ficov dríst/ si niektoré komunity vybehnú ukradnúť vlčáka, či jazdeckú kobylu, aby im v brušku neškŕkalo. Si viete predstaviť, ako to dopadne, keď štát prestane cálovať, a družstvá prestanú produkovať?

/percentá si cucám z prsta. A je jedno, či 99, alebo 97  8) /

http://www.tvnoviny.sk/domace/1808953_otrasny-pohlad-zlodeji-zabili-rozsekali-a-ukradli-mladu-kobylu
http://spis.korzar.sme.sk/c/4576483/traja-mladici-ukradli-a-zabili-kobylu-maso-rozpredali.html
https://www.youtube.com/watch?v=JPyfHidf8gg
http://korzar.sme.sk/c/4709461/ukradnuteho-kona-zabili-a-zjedli.html
http://www.noviny.sk/slovensko/75347-styria-muzi-utyrali-a-zabili-kona
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/301645/zabili-a-rozrezali-jezdeckeho-kone-kvuli-masu.html

http://spis.korzar.sme.sk/c/6843325/dvoch-psov-ukradli-zabili-sekerou-a-zjedli.html
https://www.google.sk/search?q=zabili+kobylu&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=4kvNV6T7Nsak8wecwLKoDA#q=zabili+a+zjedli+psa
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #161 kdy: Září 05, 2016, 12:55:07 odpoledne »
PooMe, pravdu díš.

Musím vědět co mám, musím to umět obsluhovat a musím být schopný to případně rozšířit podle potřeby.

Takže, i když dneska "obhospodařuju" jen cca 20 arů, dávám tomu, co to potřebuje, až půjde letos ven zbytek úrody, půjde tam štráfka hnoje a pěkně to zaorám. Živin není nikdy dost. Spolu s tím, jaké mám zásoby si troufnu tvrdit, že na případnou dobu nouze to stačí - alespoň na začátek.

V případě, že bude tak zle, že budu muset aktivovat krizový plán, tedy obhospodařovat i to, na čem dneska hospodaří družstvo, tak prostě podobné postupy jako dnes použiju na větší plochu. Zní to daleko jednodušeji, než se to pak jednou udělá, ale je to řešení. Ten základ pro rodinu v zelenině, bramborách, fazolích, tykvích a podobně dokáže dát i těch 20 arů. Je to sice o to pracnější, ale bolavá záda za plný žaludek stojí.

Mám mezery, značné mezery, v živočišné výrobě. Teorie je sice hezká, to mám zmáknutou snad celkem obstojně, ale po praktické stránce je to úplná nula, bohužel (když nepočítám kočku, zakrslého králíka a andulku  f-). Předpokládám, že pád nebude tak rychlý, ale spíš pozvolný, takže se pak to hejno slípek a nějací ti králíci a další zvířectvo dá pořídit v přechodné době, kdy to sice už nebude hitparáda, ale ještě to, i když s určitým dřením, půjde. Kde je, zásoby jsou, jen jaksi není osazenstvo...

A propos, to mě přivádí k myšlence ... jasně, chleba je chleba, ale jasně lepší než obilí mi vychází brambory nebo tykve (od cuket až po dýně, prostě všechen tenhle sajrajt), řepa a podobně. Dá se kompletně pečivo nahradit těmahle věcma (myslím teď z pohledu výživového)?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #162 kdy: Září 05, 2016, 03:02:28 odpoledne »

. . . . A propos, to mě přivádí k myšlence ... jasně, chleba je chleba, ale jasně lepší než obilí mi vychází brambory nebo tykve (od cuket až po dýně, prostě všechen tenhle sajrajt), řepa a podobně. Dá se kompletně pečivo nahradit těmahle věcma (myslím teď z pohledu výživového)?
Ono je taky potřeba zvážit trvanlivost.
Skladovat rok brambory - - - to je docela ztrátovej podnik, skoro nemožno.
Po půlroce už je v kuchyni z brambor spousta odpadu, i při sebelepším skladování. No, a mrazit či sušit, tam je velikánská spotřeba energie.
Podobně řepa, tuřín a dýně. Nějakej čas to skladovat jde, ale jenom omezenej čas.

Daleko líp vychází skladování obilí, fazolí anebo hrachu. To je možný i několik let.
Tady sice při hodně dlouhým skladování klesá klíčivost, ale pomlet a uvařit to pořád je možný.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #163 kdy: Září 05, 2016, 03:44:53 odpoledne »
Tady donedávna (tzn. do druhé poloviny 19. století) frčela pohanka. Brambory se tu pěstují údajně až těch posledních cca. 150 let. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #164 kdy: Září 05, 2016, 07:28:42 odpoledne »
Ano, i mým nepřítelem je stát se svými nohsledy a úřady.
Užitečnost pěstovaných plodin nelze zjednodušit, protože vše chce svoje. Brambory do nového roku sklep, do nových krecht. Obilí chce mlat, tedy stodolu, bez stodoly to půjde těžko. Pohanka chce totéž, jenže, kdo pěstoval pohanku, jako já, dobře ví, že pohanka dozrává postupně, odspoda nahoru.Takže, posekat v určitém stupni zralosti a nechat den dva doschnout a potom opatrně převést do stodoly a tam po dosušení vymlátit na plachtě, ovšem potom musíte mít čím to odslupkovat, páč pohanka má nepojídatelné slupky.
Obilí bez stodoly či mlatu taky těžko vymlátíte...Takže boží dar budeme všichni sklonovat s mnohem větší úctou , než si umíme představit.
Ergo, zelenina a ovoce.Ovoce vydrží do prvního května, to už se budem dva měsíce ládovat kopřivama, takže nutričně a chronologicky v pohodě,...
Dýně, mrkev, tuřín, celer, porek, k tomu cibule, česnek, koření, brambory a fazole.
Sušené ovoce a zelenina bude jádrem dobře uložených potravin.
Nepočítám saláty a rajčata, marihuanu a léčivky.
Ostatní bude okrajová záležitost.
Sám si na tyto účely připravuju žernov, žrnu s přesným vedením v ložiscích, axiálně přesně seřiditelným na 0.Bude na kliku nebo šlapání a bude umět odslupkovat pohanku, proso na jáhly, ječmen na kroupy, a tak vůbec, zrní na mouku.
Základem přežití v malém budou fazole, jako významný a jediný spolehlivý zdroj bílkovin.
Takže, návod....
Po sklizni většinu zeleniny nasuším na nudličky, prosolené solí. V suchém stavu použiju jako kořenitý základ polévky, tedy mrkev, celer, porek, petržel, česnek i cibule. S vodou uvařím, šoupnu do toho brambor a fazole, zahustím rozvařenou dýní. Nutričně korektně bude, když do toho kápnu olej, nebo přepouštěné máslo, které vydrží věky. Varianty jsou s bylinkama, řepama, houbama,vajíčkem, obilím masem s bůhvíčeho....
Takhle se dá žít věky, bez ztráty kytičky a zdravotního stavu. Je to perfektně uložitelné, na několik let.
Průběžně budeme přidávat sušený, v soli naložený medvědí česnej, hadí kořen, nebo cokoli, co nás napadne. Vitaminy a minerály nám pomohou vybalancovat bylinkové čaje a sušené ovoce,marmelády, povidla.
Samostatnou kapitolu bude tvořit mysterium, KVAŠENÁ ZELENINA.
kysané zelí a směsi budou naprosto jedinečný zdroj potravy kypící zdravím. Nic na tom není.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #165 kdy: Září 05, 2016, 07:44:36 odpoledne »
a štiko nezabudni do generatora prikúpiť aj benzin.  ;)

chlaste, nezabudnu, kromě benzínu mám i 50 litrů petroleje do petrolejek  :D :D :D :D

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #166 kdy: Září 05, 2016, 07:57:46 odpoledne »
Si myslím, že to je o tom, že zásoby na půl roku jsou fajn, ba nezbytnost, ale pak musíš mít i čím na ně navázat. Půdu, zásoby osiva, atd.... prostě možnosti, jak budeš ty svoje stávající zásoby ze svých zdrojů neustále doplňovat. A to je dle mého názoru soběstačnost.

Samozřejmě jsou zásoby na půlrok jen začátek. ale pak u nás na samotách je pak situace jiná. Pastvin tu na horách máme spoustu. Maso z ovcí je zajištěno. Stejně tak mléko a vejce. To já nemám , ale můžu měnit za moje zásoby, které oni nemají.
No a pastviny, i když to dnes ochranáři nedovolí, se mohou orat.
Mají různé stroje a traktory, ale hlavně i koně.
Takže asi nemám tak velký strach z krize, jako když jsem žila ve městě.

A hlavně lesy a tím dřevo na topení. Což ve městě je nemožné-.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #167 kdy: Září 05, 2016, 08:15:08 odpoledne »
Teď jsou trnky, opět bude slivovice  :D :D :D :D :D
Jaderničky na kalvados.  Trhají sousedi, já od nich dostanu pak tekuté.
Špendlíky letos bohužel nejsou.
Zítra začnu dělat bezinkovou marmeládu. Je jich hodně, takže i pro sousedy. Zato dostanu zabíjačku a králíka.
Sousedské vztahy jsou nejdůležitější.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #168 kdy: Září 05, 2016, 08:39:57 odpoledne »
U nás se sbírají mirabelky, ryngle žluté i fialové, švestky začínají...na slivovici ... a hrušky na hruškovici.

Ještě bych doplnila med....jako sladidlo i výměnnou komoditu... :bee: :bee:

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #169 kdy: Září 05, 2016, 08:54:09 odpoledne »
Mirabelky také nejsou, malé hruštičky mají na sušení na frgále.
Pár let jsem nakupovala od včelaře med, takže do zásoby mám asi 50 litrů.
Sice roky cukernatí, ale to problém není. :bee:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #170 kdy: Září 05, 2016, 09:22:38 odpoledne »
My máme sklizeny vagenheimovy švestky, úžasně vonavé, sklízíme top taste, sušíme a právě vařím povidla a bude sklízet domácí švestku a jojo.
Z hrušek mám povidla z wiliamsovy čáslavky, tu sušíme, zavařujeme. Budeme sklízet jablka seleny a lisovat mošt z panenských českých a z jaderniček moravských.Sklízet a zpracovávat budem do konce roku. Med je vynikající komodita....Ale to povidla taky, ba dokonce i sušené hrušky jsou velmi žádány.A syrové hrušky nám lidi vykoupili jako uragán....

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #171 kdy: Září 05, 2016, 09:38:44 odpoledne »
Tak to ty jsi byl vždycky super zemědělec. Já bohužel zemědělec nejsem, ale dělám co můžu. :) :) :) :) :)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #172 kdy: Září 05, 2016, 09:57:07 odpoledne »
Sice roky cukernatí, ale to problém není. :bee:

MED NECUKERNATÍ  ALE KRYSTALIZUJE !

Skryštalizovaný med sa dá jednoducho uviesť do tekutého stavu, napr. v teplovzdušnej rúre na pečenie kde otvoríme pohár, položíme do rúry a nastavíme teplotu na 40°C.  Preperka použije zavárací hrniec s teplomerom, dá podložku pod fľašu, naleje letnú vodu do výšky 3/4 pohára a pomaly zohreje na 40°C, zoberie zo sporáka a zabalí do deky. Za niekoľko hodín je med v tekutom stave  :)

Skryštalizovaný med môžeš aj "napastovať"  miešaním mierne zohriateho skryštalizovaného medu napr.  kuchynským šľahačom čo má takú špirálu na miesenie cesta. Takto mechanicky upravený med už neskryštalizuje a bude sa furt ľahko naberať .
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #173 kdy: Září 05, 2016, 11:37:36 odpoledne »
A propos, to mě přivádí k myšlence ... jasně, chleba je chleba, ale jasně lepší než obilí mi vychází brambory nebo tykve (od cuket až po dýně, prostě všechen tenhle sajrajt), řepa a podobně. Dá se kompletně pečivo nahradit těmahle věcma (myslím teď z pohledu výživového)?
Z hlediska obsahu živin dá (a zelenina ze srovnání vychází v drtivé většině parametrů líp než zrní), až na energetickou hodnotu - tu mají brambory oproti obilí nižší a cukety/dýně/řepy apod. mizivou. Prostě sacharidy jsou sacharidy...
Taky mi pořád neleze do hlavy, jak mohlo kdysi kohosi napadnout, že ho ta mrňavá semínka trav uživí, když se to bez vhodných nástrojů blbě sklízí, mlátí, čistí, mele i zpracovává... To ještě trávy nebyly vyšlechtěné a semínka byla supermaličká, ve spoustě plev a osinek, udržet čistou kulturu na poli bylo nemožné a vůbec... Pochopím pěstování prosa, čiroku, kukuřice (i když ty začátky taky musely být jen pro silné povahy nebo hodně velký hlad...), ale obilí nikdy. Mám problém i s pohankou. Bez značně pokročilého zázemí obiloviny prostě nejsou vhodná plodina. A přesto to ve výživě lidí dotáhly prakticky na stupně vítězů a pomalu vytlačují všechny ty podstatně výživově cennější plodiny...:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #174 kdy: Září 06, 2016, 07:10:37 dopoledne »
Plenty, děkuji za opravu a za radu. některé sklenky medu už mám koupené jako pastované.
Ale ta teplota je pro mne důležitá. Díky :bee:

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #175 kdy: Září 06, 2016, 08:46:58 dopoledne »
Já mám taky zkrystalizovanej luční med.
Nemám s tím problém, jde líp nabírat, protože se netáhne.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Ovčí sýr, bryndza
« Odpověď #176 kdy: Září 06, 2016, 01:50:28 odpoledne »
Tak ze zbytku ovčího sýra dle rady jsem se naučila dělat brynzu.
 Dnes byly halušky s brynzou a osmaženou anglickou,. Mňam. :) :D ;)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #177 kdy: Září 25, 2016, 12:08:06 odpoledne »
zajimavy dokument. osobne clovicka znam..
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/416235100161006-jak-
najit-nulu/
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #178 kdy: Září 25, 2016, 02:51:38 odpoledne »
Je to taková ironie. Má velmi malou ekologickou stopu, protože žije ve světě s velkou ekologickou stopou. :))
Jeho asi jediný problém, aby svět nežačal snižovat ekologickou stopu.:) V Afganistánu by tak nemohl žít podle jeho slov.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #179 kdy: Září 25, 2016, 03:56:24 odpoledne »
ja ho znam osobne. mne prijde byt prinosni v tom ze to nehraje, on tak proste zije uz leta a nic s tim nenarois a bere to spise duchovne nez rozumove. libi se mi ze nevnucuje lidem nejake nabozenstvi. Zase s tima nahacema je to blbost, ale to je na kazdem z nas at si urobi sam svoj obrazok.
ale nektere veci ktere rika tak sou uzitecne..
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #180 kdy: Září 25, 2016, 03:57:34 odpoledne »
k tematu...

- Kdybys měl na hromádky rozdělit svůj majetek, co bys měl?
- Jamku.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline PreppersMoravia

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 305
  • I přetavíme pluhy v meče
    • PreppersMoravia
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #181 kdy: Září 25, 2016, 09:04:33 odpoledne »
milo1944 Kamarád má rakytníkovej med chceš něco dovést?

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #182 kdy: Duben 04, 2020, 09:15:49 odpoledne »
Tak jelikož předpokládám, že současná krize kolem korona virus se přetaví do nedostatku, respektive do značné vysokých cen zeleniny a ovoce, tak jsem rád, ze jsem nepromajal tu zahradu. Aktivovali jsme ji opět a teď se děje a sází...

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2379
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #183 kdy: Duben 05, 2020, 10:08:27 dopoledne »
Vančuro, sadiš pre bezďákov?...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #184 kdy: Duben 05, 2020, 11:23:15 dopoledne »
Som rád, že som stihol zaobstarať minulý rok kozy a skleník. Pre potravinovú sebestačnost úplne nevyhnutné. Ešte snáď stihnem opraviť bager, a vykopať rybník. A budem spokojnučký... 8)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2379
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #185 kdy: Duben 05, 2020, 12:33:51 odpoledne »
Potravinovo byť sebestační je obtiažne. Miesto kozy som radšej nakupil pre deťúchy mlieko. Ked sme ešte pestovali kozy, tak mlieko nikdo nechcel piť a mäso z nich ani jesť. Furt mi likvidovali nejake tie jabloňky, a ešte som im musel na zimu chystať... takto to vyjde lacnejšie a bez encefalitidy, či čo to možu prenašať...
Bager je super. Si mal aj v3s nie?

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #186 kdy: Duben 05, 2020, 02:59:42 odpoledne »
Vančuro, sadiš pre bezďákov?...

Ale kdepak, je to na dobrý dostřel...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #187 kdy: Duben 06, 2020, 10:26:11 odpoledne »
Mám tu hektáre lúk, a seno mi moc nechutí. Ale syry zbožnujeme a plnohodnotne vedia nahradiť na mojom jedálnom lístku aj mäso. A pečená kozlacinka je taktiež delikatesa. Ak ju teda vie niekto urobiť. Podstatné ale je, že ich mám spolu zo susedmi, a máme striedavú starostlivosť, takže každý druhý týždeň mám úplné volno ... ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Thor

  • ***
  • Příspěvků: 47
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #188 kdy: Květen 03, 2020, 09:14:40 odpoledne »
pravda soběstačnost jde ruku v ruce ze skromností a pílí tyto ctnosti jsou v době chamtivosti nestřídmosti lenosti o to vzácnější

konec

  • Host
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #189 kdy: Listopad 28, 2020, 08:33:04 odpoledne »
Kolik vyrobí ta solární elektrárna v létě a kolik v zimě, prosím?

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #190 kdy: Duben 12, 2021, 12:06:04 odpoledne »
Po nezdarech, nebo řekněme neuspokojivých výsledcích s klasickými záhony, s fólií a podobně (jako, ne že by to nerostlo, ale prostě ...) ... Rozhodl jsem se vyzkoušet vyvýšené záhony. A uvidím, jak to půjde. Jedním z důvodu je výměna půdy za výrazně lepsi substrát, a jednak výhledově zlikvidovat závislost na technice a samozřejmě je to výš, tak nebudou tolik bolet záda. Prostě uvidim

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #191 kdy: Květen 13, 2021, 06:47:15 odpoledne »
Tak první sklizeň špenátu...cca z metru čtverečného.

Edit: tak po umytí, vytrizeni a zvážení je toho bez 33g rovná 2 kila.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #192 kdy: Prosinec 16, 2021, 07:58:48 dopoledne »
Neměl jsem čas sem dávat fotky. Nějak nezvládám.
Co se týče spokojenosti s vyvýšenými záhony,snad jako celkové shrnutí bude stačit že k současným 4 jsem dokoupil dalších 6...takže absolutní spokojenost.

A teď mám otázku. Jsme cca 400 m.n.m. a je tady docela někdy v zimě mráz/holomráz. Takže třeba ostružiny mi rok co rok vymrzli, než jsem je zlikvidoval.

Chtěl bych vysázet sad, malý, něco přes 1000 metrů. Co tam dát odolnějšího, aby to tak do 15 let zacalo dávat ekonomicky smysl. Je mi přes 40 a když mi to v 55-60 začne dávat slušnou úrodu na přilepšení (na vlastní spotrebu vysazeno už mám a začíná i plodit).

Přemýšlel jsem se o vlašských oresich, ale ty za 15 let teprve budou zvolna začínat trochu plodit. Nebo o švestkách, nechat vypálit a prodávat slivovici. Třešně/višně jsou moc náročné na česání (počítám s tím jako přilepšením k důchodu...takže fyzicka nebude tak dobrá lézt po stromech. Hrušky u nás všeobecně nejdou.
Nebo ještě alternativa rybíz ve velkým...

Poraďte prosím někdo fundovaný.

Samotář

  • Host
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #193 kdy: Prosinec 16, 2021, 09:45:14 dopoledne »
Nejsem fundovaný.

Podle mých zkušeností bych šel do vlašských ořechů. Za patnáct let je z něj už pěkný strom a ořechy dává. Hlavně si nic neudělat se zády, sbírání ořechů vyžaduje ohýbání. Jedině snad klátit do velkých plachet, ale s tím nemám zkušenosti. Jen nevím, co budeš dělat s ořechovým listím, tleje to hrozně pomalu.

A potom do rybízu. Stačí si vzít stoličku a jde to pohodlně trhat. Rybízy mám vedle ořešáků a nedělá to problémy, snášejí se dobře.

Co vidím kolem sebe, o ořechy i neloupané je stále zájem a za docela slušné ceny. Rybíz snad berou i ve výkupu, ale tady mi přijde lepší je doma zpracovat na marmelády a pod. a až to potom prodávat.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #194 kdy: Prosinec 16, 2021, 12:30:43 odpoledne »
Pokud chceš něco co hodně plodí a nezabírá moc místa, doporučuji aktinidii (mini kiwi) nebo kanadské borůvky. Oboje plodí jako splašené.
Pro zimní úrodu bych zvolila mišpuli německou - v lednu a prosinci budeš mít spoustu čerstvých plodů, a navíc ti je nikdo neukradne-většina lidí je totiž nezná.

Přemýšlel jsi o jedlém kaštanu? Ten má velkou úrodu, ale zabere hodně místa.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #195 kdy: Prosinec 16, 2021, 01:57:54 odpoledne »
Kaštan trvá dlouho, než začne plodit. Doporučuji mišpuli německou a výborný je muchovník.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #196 kdy: Prosinec 16, 2021, 02:51:18 odpoledne »
Gaštany sú do teplejších krajov. 400 metrov už je vcelku dosať, ale hodne záleží, či je to juh, alebo sever. A taktiež aj orientácia.

Orech je super, ale dnes sa hrozne rýchlo šíri nový škodca-vrtielka orechová, a boj s ňou je dosť problematický. Takže nevsádzať na jednu kartu... https://eshop.ekoclovek.sk/vrtivka-orechova/

S najrýchlejšou úrodou-v podstate už druhým rokom sa dá počítať s velkým výberom kríčkovín: rýbezle, egreše, muchovníky, čučoriedky, rakytník, velkoplodé nepichlavé maliny, goji, arónia...
Taktiež nie sú náročné na ošetrovanie a ani zber. A vcelku lahko sa dajú doma namnožiť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #197 kdy: Prosinec 16, 2021, 04:40:10 odpoledne »
Pokud chceš úrodu prodávat, tak dneska spolehlivě udáš za rozumný peníze asi jen ořechy, meruňky a zdestilovaný švestky.
Vše se hodí spíš do nížin a je citlivé na jarní mráz.
Nejlepší asi bude kombinace různých stromů a keřů. Určitě bych nevynechal ořešáky, jabloně, švestky a rybíz. Třešně bych taky nezatracoval, jejich cena je vysoká a když neprodáš, tak zavaříš, zbytek vypálíš.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #198 kdy: Prosinec 16, 2021, 04:52:45 odpoledne »
Děkuju přátelé.
Sedláků, nejedná se o ten nabízeny pozemek, tohle je jiný, blíž k domu, s příjezdovou častou, studnou atd...
Co potřebuju z ovoce pro sebe mám zase na jiné zahrade 😁
Tohle vlastně nevyužívám. Mám tam složené dřevo a zbytek si soused seká králíkům za 2 králíky ročně. Ale je to škoda pozemku. Část je vedena jako zahrada a dřív tam byl jablečný sad. Chtěl jsem ho obnovit již dřív, ale nakonec na to nedošlo.
Prodávat to je škoda, připadne jen za hodně penez, ale ty teď nepotřebuju.
Tak tam chci dát něco, co třeba bude stát víc na začátku, nebude to klidně plodit brzo, ale až za dejme tomu 20 let půjdu do důchodu, tak mi to přihodí třeba 13 a 14 důchod za rok😁
Proto se mi zdá ty ořechy dobrý nápad. Poptávka je stabilně vysoká, ceny vysoké, údržba minimální a nechá se to louskat za dlouhých zimních večerů.
Kaštan jsem zkoušel, jeden mám pro sebe, ale byly dva a jeden zmrznul, je tam na něj studeno.
Drobné ovoce je celkem dost práce vzhledem k tomu, co za to můžu dostat. Zase, pro sebe mám nějakých 20 keříků, pořád se bavím o tom,že tohle bude v podstatě investice na přilepšenou při důchodu.
Myslel jsem, že by mohli být zajimave ty švestky, respektive slivovice z nich. Ale to je zase ten ořešák němé pracný

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Téměř 100% soběstačnost
« Odpověď #199 kdy: Prosinec 16, 2021, 05:16:01 odpoledne »

...Kaštan jsem zkoušel, jeden mám pro sebe, ale byly dva a jeden zmrznul, je tam na něj studeno....

Pri globálnom oteplovaní by sa mu časom mohlo dariť lepšie.  ;D

Okrem toho, že Gaštan potrebuje kyselú pôdu, tak potrebuje minimálne ešte jeden strom, pre lepšie opelenie.

Citace
...Je nutné mať v blízkosti minimálne 2 stromy. Na každom strome sú kvety samčie i samičie. Samčie kvety sú peľové, tých je na strome omnoho viac a sú dobre viditeľné. Na tom istom strome kvet samčí a samičí má iný čas pripravenosti k oplodneniu, preto je nutný ďalší strom. Je výhodou , keď je v blízkosti viac stromov gaštana jedlého. Opeľuje sa včelami i vetrom. Väčším počtom stromov sa oplodnenie zvyšuje. Každý strom je opeľovačom a každý je i rodivý....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.