Autor Téma: Ma cenu pestovat obili?  (Přečteno 4294 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Ma cenu pestovat obili?
« kdy: Červen 09, 2012, 08:42:08 odpoledne »
Nejakou dobu premyslim jestli ma obili cenu pestovat ohledne prace,vynostnost a rizika.

Neresim cenu,protoze ohledne ceny jsou obilniny nejlevnejsi plodina ze vsech.

Pripada mi oproti ostatnim plodinam dost casove narocna prace.
Vynosnost je taky dost nejista.
Rizika,ktera hrozi treba mrznuti,skudci a nebo necim jinym jsou taky vysoka.

V tuto chvili vidim jako obilniny oproti jinym plodinam dost negativne.

Mate jiny nazor?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #1 kdy: Červen 09, 2012, 08:54:35 odpoledne »
Pokud nemáš možnost sklízet kombajnem, tak je to dřina nepřinášející odpovídající užitek. Z obilí v malém má smysl - dle mého názoru - jen kukuřice.

Justy

  • Host
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #2 kdy: Červenec 04, 2012, 05:59:40 odpoledne »
To je zvláštní. Co jsem přečetl, tak z jednoho zrna pomocí zahradničení(jamky,ryhováni) jde získat až 50 -150 zrn. Při setbě do široka jen 4-10 zrn.

Taky velice zaleží do jaké hloubky se to seje a dalších faktorech.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #3 kdy: Červenec 04, 2012, 10:50:45 odpoledne »
To jde - ale je to šílená otrava - zkusil jsem to - dostal jsem kdysi z výzkumáku polévkovou lžici pšenice a než jsem ji namnožil tak aby toho bylo dost tak jsem to málem vzdal. Pšenice sklízím okolo 2,5 t- a kdybych to měl dělat ručně...............

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #4 kdy: Červenec 07, 2012, 07:35:22 odpoledne »
Z jak velkeho pozemku?

A sejes ozimou. A co na jař?

V knizkach se uvadi 1,1tun na hektar. Byla to ale psenice dvouzrnka. Asi kvuli odnozim.
Musime odecist pluhy,tak to da asi 0,75tun na hektar. Museli neco nechat na pristi osev. Tak meli na svou potrebu 0,6tun. To je 600kg ciste z hektaru.

V jinych lokalitach to bylo od 25-8q na hektar.

Sklizeli 1m2 za cca 7-12 minut.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #5 kdy: Červenec 07, 2012, 07:39:43 odpoledne »
Chci jen podoknout, ze zaci stroj byl uz vymyslen rimany v 1 stoleti n. l. :)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #6 kdy: Červenec 07, 2012, 10:07:12 odpoledne »
Z jak velkeho pozemku?
Letos mám zaseto: pšenici jarní - ozim mi vymrzl -  asi na 4500 m2, oves na stejné výměře a ječmen na 3500m2

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #7 kdy: Červenec 11, 2012, 08:06:56 odpoledne »
Na malem kousku jsem vysadil bud zito a nebo oves. Uvidim pozdeji. Zatim roste.:)


Locker

  • Host
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #8 kdy: Červenec 21, 2012, 03:50:50 odpoledne »
Obiloviny byly po dlouhá tisíciletí základem lidské potravy. Po krátkém období kultu masa ve vyspělých zemích zahajují v poslednich letech vítězný návrat na naše stoly. Skládají se převážně z tzv. sacharidů. Obiloviny obsahují také bílkoviny,vitamíny,minerální látky a stopové prvky. Důležité je i vysoký podíl vlákniny neboli balastní látek.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #9 kdy: Červenec 21, 2012, 05:24:03 odpoledne »
Viz Fórum PREPPERS.CZ » Všeobecná kategorie » Strava a tekutiny » Obilí od sedláka

http://preppers.cz/forum/index.php?topic=882.0

NUTNÉ!!!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

dabo

  • Host
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #10 kdy: Červenec 31, 2012, 09:35:59 odpoledne »
Způsoby skladování obilnin

Obilí skladujeme volně ložené nebo v obalech.
Skladování zrna v suchém stavu je založen na poznatku, že v obilí s nízkým obsahem vody probíhají všechny fyziologické procesy pomalu, omezuje se do značné míry rozmnožování a škodlivá činnost mikroorganismů a skladištních škůdců. Využívá se metody zchlazování a aktivního větrání.
Technologie skladováním zrna ve zchlazeném stavu vychází z poznatku, že při nízké teplotě se životní činnost všech živých složek snižuje nebo zcela zastavuje. Chlazení chrání zrniny před samozahříváním a za vhodných podmínek vnějšího prostředí je spojeno i se sušícím účinkem. Takovéhoto ošetření se využívá u obilí vlhkého a mokrého, kde je často jediným z možných způsobů jeho ošetření. Ke zchlazování dochází převrstvováním, nebo aktivním větráním.
Skladování zrna za použití aktivního větrání (AV) slouží k ošetřování obilí proudem vháněného vzduchu. Je kombinací způsobů (technologií) skladování zrna v suchém a zchlazeném stavu. Je založeno na propustnosti vzduchu obilnou hmotou. Zrno v násypu zaujímá asi 50 - 60 % objemu a zbytek objemu tvoří vzduch v mezizrnových prostorách. V 1 m3 násypu obilí činí hmotnost zrna cca 700 kg a hmotnost vzduchu v mezizrnových prostorách cca 0,5 kg. Úbytek tlaku na jeden metr výšky sloupce zrnin je cca 80 Pa. Při správně prováděném aktivním větrání je vzduch plynule vyměňován a s ohledem na konečnou hodnotu objemu mezizrnového vzduchu dochází k jeho mnohonásobně opakovaným výměnám. Užitím aktivního větrání je možno dosáhnout snížení teploty (zchlazení), snížení vlhkosti (sušení) a obnovení normálního fyzikálně-chemického stavu a složení vzduchu v mezizrnových prostorách obilního násypu (aerace) k uchování životaschopnosti obilí.
K provozování AV je třeba ventilační soustava sestávající v základním provedení z výkonných ventilátorů, vzduchorozvodné soustavy a ovládacích prvků.
Ventilátory musí splňovat následující požadavky:
- dodávat potřebné množství vzduchu,
- zabezpečit potřebný tlak vzduchu k průchodu obilní hmotou (vrstvou násypu),
- zajistit optimální rychlost průchodu vzduchu obilní hmotou vzhledem k jímavosti vzduchu,
- ve vztahu k ekonomičnosti provozu dosahovat co nejvyšší celkové účinnosti při minimálním příkonu.
Vzduchorozvodné systémy aktivního větrání jsou užívány 3 základní typy v různých variantách konstrukčně-technického provedení:
- Sací systém je výhodný při dochlazování obilí, určeného k dlouhodobému skladování a odsátý vzduch je možno čistit, takže prostory nad obilním násypem jsou současně aspirovány.
- Tlačný systém je vhodný při současném dosoušení a dochlazování zrna, zvláště při větším přetlaku a zvýšení tlaku dochází k poklesu vlhkosti vzduchu a vlivem kompresní práce ventilátorů ke zvýšení teploty vzduchu, což zvyšuje jeho sušící schopnost.
- Kombinovaný systém je vhodný při AV zrna ve vysokých násypných vrstvách, kde teplota vzduchu vstupujícího do obilí je blízká teplotě venkovního vzduchu.

http://www.uroda.cz/@AGRO/informacni-servis/DOPORUCENI-PRO-OSETROVANI-A-SKLADOVANI-ZRNA-OBILNIN__s457x9470.html

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #11 kdy: Srpen 18, 2012, 11:18:09 odpoledne »
Sklizeň obilí v malém - v obrazech


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #13 kdy: Listopad 11, 2014, 08:07:36 odpoledne »
Trochu oživím tému.
Našiel som zaujímavý bezorebný spôsob pestovania obilia, predovšetkým treba staršiu nešlachtenú odrodu oziminy.
http://www.kruhzivota.sk/node/225

.... Podľa skúseností Bonfilsa pri pestovaní touto metódou jedna rastlina vytvorí až 100 klasov a pri pôvodných odrodách, ktoré nemajú šľachtením obmedzenú schopnosť odnožovania, až 400 klasov. Pritom oproti tradičnej metóde má klas dvojnásobný počet zŕn a zrná sú väčšie. Takúto bohatú úrodu umožní dosiahnuť mohutný koreňový systém, ktorý sa vytvoril v 1. fáze. Hmota koreňového systému rastliny pestovanej tradičným spôsobom tvorí 1/12 hmoty nadzemnej časti rastliny, zatiaľ čo hmota koreňového systému rastliny pestovanej touto metódou tvorí 2-násobok hmoty nadzemnej časti.

Postup pestovania obilia touto metódou sa líši od tradičného pestovania predovšetkým v štyroch bodoch:

A) Bezorebný systém - pôda sa neorie ani inak nekultivuje, najprv sa na pôde vypestuje koberec plazivej ďateliny (trifolium repens) a do toho sa seje obilie. Ďatelina zostáva na pôde trvalo a tento systém umožňuje na tom istom poli pestovať rovnaké obilie viac rokov za sebou.

B) Doba siatia - obilie sa seje v druhej polovici júna (okolo 21.6.) na rozdiel od septembra - októbra pri tradičnom spôsobe.

C) Hustota siatia
(presnejšie riedkosť siatia) - obilie sa seje v množstve 0,7-2 kg/ha oproti cca 200 kg/ha pri tradičnom spôsobe. Pri pôvodných odrodách doporučuje autor nižšiu hustotu s cieľom dosiahnuť 1,5 rastliny na m2(spon 80 cm) a pri novších odrodách vyššiu hustotu s cieľom dosiahnuť 4 rastliny na m2(spon 50 cm).

D) Žiadne agrochemikálie - obilie sa pestuje bez hnojenia a bez chemických prostriedkov na ochranu pred chorobami a škodcami.

Pri prechode na túto metódu pestovania je potrebné najprv vypestovať ďatelinový koberec. Preto je potrebné na jar (marec - apríl) vysiať plazivú ďatelinu v množstve 5 kg/ha. (Na základe prvých skúseností doporučujeme, ak je to technicky možné, siať ďatelinu už koncom leta, začiatkom jesene.) Do ďateliny sa seje 15.-30. júna obilie. O rok v júni sa do dozrievajúceho obilia zaseje osivo pre ďalšiu úrodu. Po dozretí prvého obilia (júl - august) sa obilie zberá.

Táto metóda je zvlášť vhodná predovšetkým pre pestovanie starších, pôvodných odrôd obilia, ktoré sa vyznačujú dlhou slamou, silným steblom, dobrou schopnosťou odnožovania (nezníženou šľachtením), neskorším dozrievaním, silným koreňovým systémom a odolnosťou voči poľahnutiu.

Prínosy.

Prínosy tejto metódy môžeme rozdeliť na ekonomické, ekologické a zdravotné.

Z ekonomického hľadiska sa oproti tradičnému spôsobu pestovania znížia náklady viac ako o polovicu a výnosy môžu byť dvojnásobné. Podľa skúseností Marca Bonfilsa sa dajú dosiahnuť výnosy nad 100 q/ha.....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #14 kdy: Listopad 11, 2014, 09:17:05 odpoledne »
A tu sú aj praktické skúsenosti tohoto "preperského" pestovania obilia: http://farma-fukuoka.webnode.sk/nase-skusenosti/moje-experimenty/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #15 kdy: Listopad 12, 2014, 07:45:08 odpoledne »
Jo pěkně.
Já myslel že sis pročetl tú knihu a že jdeš přesně podle ní, ale kouám už máš experimenty za sebou. Ja o ohledne permakultury tvrdím jednu dúležitou věc a tou je že sa neda generalizovat. to čo jednomu funguje nemusí inému.
Já sem pěstoval tento rok oves  předtím tritikale, a pšenici, každou různým stylem.Z mulčem mám problém, moc slimáků, nemulčuji.Běžců mám 10 kousků ale na ty moje haciendy je i to málo, nestiíham oplocovat a a ni vydelávat na to oplocení.bez oplocení zase lišky a srnky....
Každopádně moje stádium je zatím to že nejlepší obilí an pěstování v malém je kukuřice, nebot se to dá jednoduše spracovat. Ani oves o kterem sem si myslel ze bude uroda a i vynos tak nic moc. tak kukurici beru jako zakladni.....
Jinak potrebujes kombain a nebo minikombain
debata  na dýl to je.
Jinak fnadím a pěkné stránky
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re:Ma cenu pestovat obili?
« Odpověď #16 kdy: Listopad 12, 2014, 09:29:33 odpoledne »
Nepísal som, že sú to moje skúsenosti alebo stránky. Ja len že dnes je na nete vela zaručených senzácií, permakultúra je dnes obchodný artikel, kde sa učia ludia hospodáriť a pestovať za poplatok dakde v telocvični. Preto sa snažím skôr než dačo vypustím, skúsiť pozrieť dáke iné zdroje a iné skúsenosti a iné pohlady na vec.

Ja mám dobrých učitelov susedov od vedla. Majú okolo 75 rokov, a odjakživa hospodária na svojom statku. Ešte dobre vedia, čo je to orať s volmi, kosiť a mlátiť ručne, dojiť a robiť syry....proste všetko, čo treba na hospodárstve urobiť. Či novým, alebo starým spôsobom.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.