Autor Téma: Kukuřice - Zea L.  (Přečteno 9061 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #50 kdy: Září 02, 2015, 12:14:39 odpoledne »
Proč se kukuřice nestala hlavni plodinou v ČR. Kvůli tradici nebo je nějak neefektivni?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Kukuřice - Zea mays L.
« Odpověď #51 kdy: Září 02, 2015, 12:16:08 odpoledne »
Řekla bych, že ve studenějších oblastech a vyšších nadmořských výškách nerostla. Teď se pomalu šlechtí tak, aby to zvládla.
Na jižní Moravě a na Hané ale už převládá...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #52 kdy: Září 21, 2015, 09:04:00 dopoledne »
Zkusil jsem kukuřici naklíčit na klasu. Bohužel odendat výhonky z klasu není jen tak.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #53 kdy: Říjen 19, 2015, 08:34:22 odpoledne »
Když budu mít kukuřici celý rok pověšenou pod stříškou  tak nezplesniví? Až budu mít pár přepravek, tak některé je dám do nich a ke kamnům, aby určitě zcela proschly. Minulý rok mi dost zplesnivělo.:(

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #54 kdy: Září 12, 2017, 07:49:47 odpoledne »
Stále si lámu hlavu s jednou věcí. Proč semínka kukuřice  jsou tak drahé? U některých semen to chápu jako červená řepa,mrkev,... U dýní trochu pochybuji. Ale nechápu u Kukuřice a rajčata i měsíček.

Rajčata a měsíček jsou kapitola sama o sobě.

U kukuřice zkouším to pochopit. Setí neni nic těžkého. Myslím, že plečka by to zvádla. Zkoušel jsem odstranit drn a sázel jsem tedy do půdy bez humusu a bez zalévání. A stejně mi něco vyrostlo. Nevýhoda, že musí být daleko alepson 500m od jiné odrudy kukuřice. Ale to neni problém. Problém můžou být počáteční náklady za osivo. K tomu práce očištění zrn a nasáčkování. I za 100 Kč/kg by člověk na tom vydělal. Trochu chápu vysokou cenu u autorizovaných prodejců, kteří si dávaji hodně záležet. Ale u malopěstitelů, kteří ani nepěstuji 200m2 a nemůže mít čisté svědomí za kvalitu siva chce 50halírů nebo 1Kč za semínko. snad musí pěstovat jen pár rostlinek.

Je to jen zamyšlení, že nechápu cenovou tvorbu u některých semen, které nejsou náročné.

Mám vysázeno jen asi 25 rostlinek malované hory, protože jsem získal jen trochu semen. Větší množství za normalní cenu jsem nesehnal. zůstali mi semínka malované hory a kukuřice na chleba od Glocha a MDobromili. Nebudu je příští rok sázet, tak pokudn někdo je chce, tak může je Saladin předat na nějakém srazu. Je to jen asi 30 semínek odk každého a staršího data. Já se soustředím na pěstování jen jedné odrůdy, kterou jsem sehnal minulý rok od jednoho preppera za 50Kč/kg. Koupil jsem si 4 kg. Odrůda neznámá a je to žlutá kukuřice. Nic negarantováno, ale pěstuje ji asi 9 let. A to jep ro mně nejdůležitejší.

Považuji trochu zvláštní, že je problém sehnat větší množství semen kukuřice, když tolik lidí chce být soběstačný potravinově. Je to jen zajimavé.:)




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #55 kdy: Září 13, 2017, 09:58:19 dopoledne »
Citace
Možná to bude také v tom, že ne každý např. kukuřici pěstuje.

Kukuřice podle mně je jedna nejdůležitejší plodin pro lidi, kteří chtějí jíst vlastní potraviny. Tak jsem očekával, že se bude pěstovat ve velkém u těch lidí.


Přemýšlím jakou odrudu. Protože třeba cukrová kukuřice se dá dobře prodat 1klas za 10-20 Kč. A na 1m2 může být i 15 klasů. Ale je otázka jestli i suché zrno je dobré na jídlo a na mouku. Preppera bude zajimat asi kukuřice na mouku, protože do chleba se dá dát hodně náhražek, tak se mouka z kukuřice ušetří.

Já kukuřici pěstuji jako v PA. Tak jen zasadím a už se nestarám. Proto taky chci mít hodně semínek, protože občas to nevyjde. A je super, že se dá sázet kukuřice až do července. Tedy uvidim jak to dopadne.

Mám záhon kukuřice+fazole keřík.  A příští rok chci zkusit kukuřice a hrách, ale jak sleduji, tak hrách roste fakt rychle, tak nevim nevím.

Zkoušel jsem obiloviny a rozhodl jsem, že je nebudu pěstovat. Vyplatí se mi mít zásoby v sudech na hodně let. Výnos byl 3krát víc než jsem zasadil. Jen proso mi nevyšlo. Zaměřuji se na kukuřici, kdy stačí dokonce udělat do země, kde je louka rýha a tam vysázet kukuřici. A vyroste. Nic moc výnos, ale co

Dokud nebudu mít plečku nebo jinou tecniku, tak obiloviny nebudu vůbec pěstovat. Časová náročnost je velká oproti kukuřici. Budu mít zásoby obilovin.

O cukrové kukuřici přemýšlím, protože před PA se dá slušně na to vydělat tudíž ho pozemek živí. Bohužel při hospodářské krizi je k ničemu. A nechci pěstovat více odrud, protože je to složité zajistit čistotu. Proto půjdu do jedné odrudy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Kukuřice - Zea L.
« Odpověď #56 kdy: Září 13, 2017, 03:05:11 odpoledne »
Naučil jsem se výraz HTS. Kolik váží 1000 semen něčeho. Tak pokud někdo prodává 1kg kukuřice, tak je to cca 3000 semen.