Autor Téma: Co se zahrádkou ještě v tomto roce?  (Přečteno 1544 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« kdy: Duben 13, 2014, 12:31:58 odpoledne »
Dnes jsem se stal šťastným uživatelem maličké zahrádky v zahrádkářské kolonii.

Chatka, voda, elektrika, všechno tam je, i nějaké nejzákladnější nářadí.
Co nemám, si přivezu z chalupy nebo koupím.

Majitel si tam letos zasadí již předpěstovaná rajčata a okurky, ale na zbytku zahrádky mohu řádit jak uznám za vhodné.

Pozemek je ve svahu, natočený na jihovýchod.

Rajčata si koupím v zahradnictví, sazeničky jahod pro děti snad také.

Snad i brambory v pytlích by nějaké mohly narůst, pokud je nechám na sluníčku vyklíčit a povyrůst před zasazením do země, vím, že to táta takhle dělával a vždy vykoukly hodně brzo po zasazení.
V okolí mám spoustu zelené hmoty a náletu, drny a já nevím co ještě, takže kompostovat mohu do aleluja, jen trochu uklidit na pozemku a okolo něj.

Poraďte mi prosím, co by se tam dalo ještě zasadit aby to stihnulo do podzima vyrůst..

Přemýšlel jsem o cibuli, alespoň na nať a mrkvi, nějaké kořenové zelenině. Vyrostla by do podzima i nějaká ta dýně? Co okurky a cukety? Tuřín? salát, zelí, cokoliv..

Co by si s takovou zahrádkou počali místní zahrádkáři?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #1 kdy: Duben 13, 2014, 12:38:45 odpoledne »
Všechno se ještě dá...je dost času...
Dýně i cukety vyrostou...doporučuji i fazole...mrkev, tuřín, červenou řepu, pastinák můžeš nechat i přes zimu na záhonu...
Ředkvičky i špenát otočíš i několikrát...

Nevím, jak je zahrádka velká...ale dala bych i keře s drobným ovocem - rybíz, angrešt, zimolez...příští rok ti už zaplodí...

CyPro

  • Host
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #2 kdy: Duben 13, 2014, 12:47:00 odpoledne »
Saladin: Jak říká MDobromila, je toho dost, co můžeš dát ještě letos. Prakticky vše, co jsi jmenoval a mnoho dalšího. Stačí, když si prohlédneš termíny výsadeb na pytlících se semeny a zjistíš, že jsi nic nezmeškal. Z běžně pěstovaných druhů nestihneš už udělat sazenice paprik, paprik a celerů. Srstky bych volil spíše stromkové, lépe se udržují (jsou obvykle dost ostnité).

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #3 kdy: Duben 13, 2014, 01:01:07 odpoledne »
Zahrádka je maličká, příměstská klasika. Navíc asi dočasná, město to prý chce prodat v horizontu 2-6 let. Myslím, že snadno dokáži vytvořit tak silnou zahrádkářskou lobby, která jim v tom zabrání, šmejdům prodejným..

Já počítám, že tou dobou (za 3-4 roky) už budu zahrádkařit někde jinde a na svém, chci jen překlepat nadcházenících pár, získat zkušenosti, osvěžit to, co mi zbylo z dětství, a hlavně, naučit své malé děti zahrádkařit. Chci si hrát a zkoušet, abych měl o čem psát a byl připraven na skutečnou, velikou zahradu.

Jsem připraven investovat i do truhlíků a dalších potřebných prkotin, které si pak budu moci vzít s sebou, rád ale udělám na zahradě něco, co pak poslouží majiteli, kdyby se mu povedlo pozemek od města vykoupit.

Mám tu zahrádku za dobré slovo a sekání trávy, takže je mou morální povinností ji vrátit v lepším stavu, než v jakém jsem ji převzal.

Děkuji za optimistické rady, už mne svrbí ruce..

Neočekávám od té zahrádky zisk, ale zdravou zeleninu a relaxaci.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #4 kdy: Duben 13, 2014, 01:14:55 odpoledne »
Mohu li, přimlouvám se za bylinky a léčivky. :)
Nejvíce mě těší  na zahradě cukety a dýně Hokaido (což nikomu nenutím).

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #5 kdy: Duben 13, 2014, 01:16:48 odpoledne »
I ty keříky nebo stromečky bobulovitého ovoce si pak můžeš vykopat a odvézt...přesazovala jsem již několikrát...a dokonce rybíz starý 35 let...:)

A nezapomeň na bylinky, ty jsou vděčné...od libečku, petržele, pažitky přes mátu meduňku, saturejku, levanduli, šalvěj až po mateřídoušku a tymián...a plno dalších...stačí k tomu rožek zahrádky, pár kamenů (pozor máta, meduňka, dobromysl se rozrůstají moc) a vznikne ti krásná voňavá oáza...:)


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #6 kdy: Duben 13, 2014, 01:17:32 odpoledne »
Stane, než jsem to dopsala, už jsi na bylinky upozornil...:)

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #7 kdy: Duben 13, 2014, 07:16:05 odpoledne »
:-)
Jsem prostě ukrutně rychlej!
Zrovna dneska jsem přesazoval kostival. Bylinky už pěkně rostou a zrovna jsou k dostání i čerstvé sazenice v zahradnictvích. Jen je to všechno pořád dražší.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #8 kdy: Květen 10, 2014, 07:30:09 dopoledne »
:-)
Jsem prostě ukrutně rychlej!
Zrovna dneska jsem přesazoval kostival. Bylinky už pěkně rostou a zrovna jsou k dostání i čerstvé sazenice v zahradnictvích. Jen je to všechno pořád dražší.
Zdravím.
Stane: to ti nejni líto peněz vždyť u každého potoka máš  tolik kostivalu, že ho nevykopeš do vánoc a navíc na zasazení stačí i kousek kořene a máš jistotu vzejití. Vzejdou i nakrájené kousky (2-3 cm) nožem. Ale abych ho pěstoval ? Tak to ne já si prostě vezmu rýč na kolo a jedu k Labi a nakopu kolik hrdlo ráčí.
Miki

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #9 kdy: Květen 10, 2014, 08:11:06 dopoledne »
Ahoj.  :)
No jasně. Jen jsem se vyjádřil poněkud nepřesně. Ten kostival přesazuji od potoka.  Ono ho tu zas tolik kolem mě není. Jsme dost vysoko, cca 550 m. n. m. Chtěl jsem to zkusit zkoncentrovat. . Ale nakonec budu letos stejně chodit po okolí s rýčem, až budu dělat kostivalovou mast.  >:(
S tím nákupem jsem měl na mysli oregano, tymián, saturejku, levanduli..............a tak podobně.
Naposledy jsem kupoval sazenice pelyňků. Ani při nejlepší vůli jsem nebyl schopen tu kolem pelyněk někde najít( snad kromě černobýlu). A za jeden stonek 30,- Kč.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #10 kdy: Květen 11, 2014, 11:22:02 dopoledne »
:-)
Jsem prostě ukrutně rychlej!
Zrovna dneska jsem přesazoval kostival. Bylinky už pěkně rostou a zrovna jsou k dostání i čerstvé sazenice v zahradnictvích. Jen je to všechno pořád dražší.
Zdravím.
Stane: to ti nejni líto peněz vždyť u každého potoka máš  tolik kostivalu, že ho nevykopeš do vánoc a navíc na zasazení stačí i kousek kořene a máš jistotu vzejití. Vzejdou i nakrájené kousky (2-3 cm) nožem. Ale abych ho pěstoval ? Tak to ne já si prostě vezmu rýč na kolo a jedu k Labi a nakopu kolik hrdlo ráčí.
Miki

MIKI, VÍTEJ!!! CHYBĚL JSI NÁM!!!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re:Co se zahrádkou ještě v tomto roce?
« Odpověď #11 kdy: Květen 13, 2014, 11:38:05 dopoledne »
tebe svrbi ruce mne boli zada...
skus este amngold je hodne vdecnej a nizkoudrzbovej.
kdo chce kam, pomožme mu tam