Autor Téma: Zdravá strava  (Přečteno 2457 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Zdravá strava
« kdy: Duben 02, 2014, 11:44:27 dopoledne »
Dala by se tahle "přídělová kuchařka" někde vyštrachat a přeložit?

Už několik let pasu po rozhovoru (v češtině) s jednou starou dámou, která pro W. Churchilla vypracovala dietní doporučení pro přežití blokády Britských ostrovů. Vyšlo to v českém tisku a asi v nějaké víkendové příloze. Bohu žel jsem to četl asi tak před 8-10 ti léty, kdy jsem o nějakém prepperství neměl ani ánung. Určitě to nevyšlo v Mladé Frontě Dnes a ve spřátelených periodikách, v tamním archivu to hledal Milan Vodička..

http://www.novinky.cz/koktejl/332225-zacala-dodrzovat-jidelnicek-z-druhe-svetove-valky-zhubla-36-kilogramu-a-usetrila-sto-tisic.html
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Zdravá strava
« Odpověď #1 kdy: Duben 02, 2014, 12:07:55 odpoledne »
Stačí si opsat přídělovou stravu na týden a jídelníček si snad každý udělá dle sebe.

Za týden, za měsíc  1840.  Ale nepíší tam, v kterém roce. Možná je dnes všechno dražší.

250 g tuku a 225 g týdně cukru je ŠÍLENOST. Možná za války se tím museli nadopovat.

Já dokážu při zdravé stravě utratit 1 500 za měsíc- a to jím 5x denně a každou neděli čerstvého grilovaného lososa(jedna porce mi vyjde na 35,-Kč.)
To jsem se jednou přinutila počítat. :D :D :D

Nepočítám jen domácí marmeládu do jogurtů a svoje jablka. Ale zase někteří mají své brambory, vajíčka apod.

 Když jsem chodila do kurzu zdravé výživy, museli jsme si dělat svůj jídelníček. Museli jsme také počítat kalorie. Divila jsem se, kolik se toho dá sníst.
Dodnes mám svoji vytvořenou kuchařku schovanou. :) :) :)
V létě při setkání mohu předložit.  ;) :) :) Včetně s počítanými KJ.  ;) :D :D

štika

  • Host
Re:Zdravá strava
« Odpověď #2 kdy: Duben 02, 2014, 12:39:05 odpoledne »
Prosím admina hodit předchozí příspěvek do tohoto tématu. Děkuji

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Zdravá strava
« Odpověď #3 kdy: Duben 02, 2014, 12:56:30 odpoledne »
Válečné recepty jsou na více místech:
http://www.historickykaleidoskop.cz/4-2010/valecne-recepty-z-velke-britanie.html

Velikost potravinových přídělů také nalezneš na více místech.
Já bych si dovolil doporučit anglickou wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rationing_in_the_United_Kingdom#Standard_rationing_during_World_War_II

Té paní o které se píše v Saladinem odkazovaném článku dle mne pomohlo, že přešla z pološuntů.... ehm chtěl jsem říci polotovarů na jídlo vyráběné ze základních surovin.

A ještě bych navrhl toto téma roztříštit na více témat, aby se tu neplevelilo.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:Zdravá strava
« Odpověď #4 kdy: Duben 02, 2014, 01:03:09 odpoledne »
Jen bych upozornila, že margaríny obecně patří k těm nezdravým "sajrajtům". Ale za války to asi jinak nešlo.

štika

  • Host
Re:Zdravá strava
« Odpověď #5 kdy: Duben 02, 2014, 01:13:20 odpoledne »
Moje maminka za války v lágru jedla" dnešní zdravou stravu". Ale tenkrát to nevěděli.
Povařené slupky z bramor a zeleniny s otrubami.
Možná se proto dožila 89 let. :)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Zdravá strava
« Odpověď #6 kdy: Duben 02, 2014, 06:34:10 odpoledne »
Na Viasat History dávali seriál " Farma za války"  kde sa venovali poľnohospodárstvu na britských ostrovoch počas druhej svetovej vojny.  Odznelo tam aj niekoľko receptov na jedlo....

http://www.csfd.cz/film/331414-farma-za-valky/

http://www.ulozto.cz/xCiF5n4/farma-za-valky-01-avi
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Zdravá strava
« Odpověď #7 kdy: Duben 02, 2014, 09:02:30 odpoledne »
Jen bych upozornila, že margaríny obecně patří k těm nezdravým "sajrajtům". Ale za války to asi jinak nešlo.

Margaríny se vyráběly proto, aby máslo zbylo pro vojáky. Oni věděli, že vojáky v poli nesmí krmit svinskými nahrážkami, pochcípali by jim na banální nemoci v poli.. Vojáci byli nejlépe krmenou vrstvou obyvatelstva.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Zdravá strava
« Odpověď #8 kdy: Duben 04, 2014, 08:14:39 dopoledne »
Na jaře je zdravé stravy dostatek...stačí oběhnout zahradu...:)

štika

  • Host
Re:Zdravá strava
« Odpověď #9 kdy: Duben 04, 2014, 08:18:51 dopoledne »
Tak to se máš Retti, a ještě si zasportuješ  :).
Já jsem počítala, že už budu mít dům prodaný a tak jsem se zahradě už nevěnovala.
A na chalupě budu teprve tvořit. :(

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Zdravá strava
« Odpověď #10 kdy: Duben 04, 2014, 08:24:26 dopoledne »
Kopřivy, pampelišky a sedmikrásky rostou všude... ;) Štiko, nesmutni, čeká tě tolik překrásné práce...budování zahrady je opravdu smysluplný koníček...udělej si alespon malý záhonek...špenát a ředkvičky můžeš otočit několikrát za rok...i pár salátů, strčila bych tam 3 sazenice rajčete, popř. 2 keříky fazolek, 1 cuketua pár gigantů...a máš na léto vystaráno... ;)


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Zdravá strava
« Odpověď #11 kdy: Duben 04, 2014, 08:29:33 dopoledne »
Margaríny jsou opravdu nevhodné pro stravu...bohužel ani máslo není to, co bývalo...
Občas, když mám více mléka, tak si máslo ze smetany udělám...ale objevila jsem znovu přednosti přepuštěného másla neboli ghí...to je lahoda, krásně voní a pokrmu dodá výbornou chuť...
Chvála naším předkům...kdo bude mít možnost v budoucnu máslo mít, tak přepuštěné doporučuji, vydrží bez lednice a chutná opravdu skvěle...


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zdravá strava
« Odpověď #12 kdy: Červenec 10, 2015, 07:01:51 odpoledne »
Snad si i v PA budu moci dovolit tuhle dobrotu...OŘECHY V MEDU

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Zdravá strava
« Odpověď #13 kdy: Červenec 10, 2015, 07:23:08 odpoledne »
vyzera to dobre.asi to tento rok vyskusam s lieskovymi orechmi
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854