Autor Téma: Výsev naklíčených semen/ výsadba sazenic "na vodu"  (Přečteno 869 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Výsev naklíčených semen/ výsadba sazenic "na vodu"
« kdy: Březen 14, 2014, 07:18:03 dopoledne »
Nakličování semen nám umožní získat dřívější úrodu, ale jen o pár dní. Na druhou stranu – při setí naklíčených semen je zřejmé, že to co vyséváme je opravdu „živé". Platí zásada, že pro naklíčení mají být semena vlhká – nikoliv však mokrá. Nedoporučuji nakličovat na vatě – semena do ní vrostou a pak se těžko bez poškození dají vyjmout. Ideální podle mne byly tzv. „pijáky“ papíry vložené do sešitů. Může se použít i novinový papír. Já v poslední době začal používat kelímky s víčkem, ve kterých se prodávají různé saláty a pomazánky.
Semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody, (tu je dobré občas vyměnit), namočením se vyplaví inhibitory klíčení. Potom semena přecedíme na sítku, necháme okapat a dáme do nádobky (kelímku) a uzavřeme. Do vyklíčení je nutná občasná kontrola, na semenech mohou být zárodky různých mikroorganismů, které se ve vlhku a teple začnou s radostí množit. Jestliže vizuální kontrolou zjistíme něco takového, propláchneme semena slabým (růžovým) roztokem hypermanganu. V momentě, kdy semena začnou klíčit, vysazujeme naklíčená buď do volné půdy a nebo do květináčků.
Při setí naklíčených semen, hrozí nebezpečí, zvláště při dlouhotrvajícím suchu, že nám naklíčená semínka zaschnou. V takovém případě je lépe set tzv. “na vodu“. Uděláme rýhu/jamku (podle toho jak hustě vyséváme), nalejeme do ní vodu a nasejeme semínka. Až voda vsákne zasypeme vrstvou suché zeminy. Suchá zemina na povrchu má drobtovitou strukturu a poškozenou kapilaritu, takže vlhko zůstává pod ní ukryté a než to vyschne semeno má čas dostat se svými kořeny do spodní vrstvy zásobené zimní vláhou. jestliže se rozhodnete zalít takto vysazená semena, dojde k tomu, že se propojí kapilarita s povrchem a jestliže nezačne včas pršet a nebo nebudete zalévat pravidelně do vyklíčení mohou semena uschnout. Pochopitelně, že to neplatí paušálně, ale při suchu jaké panuje letos na jaře by se to stát mohlo.
Zde je to také popsáno od našeho předního šlechtitele okurek p Ing Holmana: http://prima-receptar.cz/vysevame-okurky/
Zásady setí na vodu jsou použitelné i při výsadbě sazenic. Zvláště jestliže musíme zasazené rostlinky na pár dní opustit a nemůžeme je zalévat pravidelně do zakořenění.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3551
Re: Výsev naklíčených semen/ výsadba sazenic "na vodu"
« Odpověď #1 kdy: Březen 14, 2014, 11:09:28 dopoledne »
Díky, hezky napsané a bude se to hodit - zdá se, že tu bude už jen buď sucho, nebo tropické deště, takže je třeba se včas přizpůsobit.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman