Autor Téma: Ropa - ceny, dodávky  (Přečteno 1766 krát)

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #50 kdy: Září 17, 2019, 06:49:57 odpoledne »
Tak trochu nechápu? Jako aby přestali okupovat Jemen?
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #51 kdy: Září 17, 2019, 08:29:15 odpoledne »
Spíš aby přestali s tím škorpením a přetahovanou - "a beztak za to může Írán, je potřeba tam vlítnout!" (USA) ... "a my šoupnem SA systém protiraketové obrany!" (Rusko)... "a my máme nabito, stačí říct!" (USA)... tož to situaci moc neuklidňuje.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #52 kdy: Září 17, 2019, 10:04:36 odpoledne »
Nebezpečí není jen v tom, že by poklesla celosvětová těžba ropy a vznikl na 3 týdny výpadek....Saudská Arábie je praktický jediný světový vývozce, který je schopen operativně regulovat těžbu cca v rozmezí 30% své produkce a může tak pružně regulovat cenu ropy nebo pokrývat výkyvy v poptávce, což nikdo jiný nedovede. Je tu výpadek Venezuele, nyní SA....Rusům třeba růst cen bude vyhovovat, ale využijí příležitosti a klidně tam ten protivzdušný systém nasadí....A svým způsobem je vyšší cena výhodná i pro USA, jejíž těžba musela být dlouho dotovaná, protože ceny byly příliš nízko....Hlavně aby se do konfliktu nezapojil Izrael, protože to by pak snadno přerostlo z lokální potyčky do boje Islámistů proti němu....a to by byla velká mela s nedozírnými důsledky.

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #53 kdy: Září 18, 2019, 09:01:30 dopoledne »
Jo, tak přesně taková zpráva ještě chyběla...:

Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabským ropným zařízením. Oznámila to americká televize CBS s odvoláním na informované vládní úředníky. Víc než dvacet bezpilotních aparátů s křídlatými raketami startovalo z míst v jižním Íránu na severním konci Perského zálivu, uvedla televize (ČTK)

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #54 kdy: Září 18, 2019, 03:26:49 odpoledne »
To je blábol.

 zdá se, že Trump dál odmítá útok na Írán a upřednostňuje pokračovat v politice co nejmenšího zabředávání do mezinárodních problémů… může se přitom opírat o názor řady senátorů, kteří připomínají, že jemenské drony způsobily na saúdských ropných zařízeních relativně malé škody, které nejsou nic ve srovnání s tím, jaké zásadní ekonomické problémy by pro svět vyvstaly v případě „velké války“ proti Íránu… jestřábi v čele se senátorem Grahamem funí vzteky s tím, že svět bude takový postup považovat za důkaz „americké slabosti“, na což mu Trump vrací, že někdy je neútočení projevem síly, ale „někteří lidé to prostě nikdy nepochopí“… Trump do Rijádu vyslal ministra zahraničí Pompea, aby ukázal svou podporu Saúdům (a dokud bude Pompeo na „dostřel“ ať už z Jemenu, nebo z Íránu nebo odkudkoli odjinud, tak válka nepropukne zcela jistě), ale podle všeho dává přednost variantě, že by zodpovědnost za reakci na útok na svá ropná zařízení převzali sami Saúdové… na jedné straně to dává smysl, neboť Saúdové byli loni světovou trojkou z hlediska výdajů na zbrojení, takže kapacity formálně mají, na stranu druhou ale už jen jejich neschopnost porazit za skoro pět let chudý Jemen dává tušit, že nic nebude tak snadné… i když se saúdský král Salmán už kasá, že Saúdové si to vyřeší sami, což je ale třeba brát s rezervou, neboť už roky se traduje, že král trpí demencí a právě proto vládu svěřil svému synovi, korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi… nicméně, americký „deep state“ dál kuje železo a argumentačně „jistí“ válku, nejnověji „nejmenované zdroje“ (klasicky bez důkazů) tvrdí, že rakety na saúdské rafinérie byly „s vysokou mírou pravděpodobnosti“ odpáleny ze základny na jihozápadě Íránu, poblíž hranic s Irákem… hajly lajkly… důkazy prý USA předloží na půdě OSN, kde ovšem podle očekávání narazí na veto (přinejmenším) Ruska a Číny, což jim poskytne argument typu „zkoušeli jsme to, ale ti Rusové…“ na druhou stranu je ovšem jasné, že se aktuálně hraje o pozice USA (nejen) na Blízkém východě, neboť všichni američtí spojenci pozorně sledují, jak se Washington v praxi staví k těm, komu sliboval vojenskou ochranu a pomoc… k americké válce proti Íránu je tedy stále poměrně daleko, ale nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí za současné situace fakticky zakázal jakékoli kontakty s USA na jakékoli úrovni, načež i Trump konstatoval, že by se s prezidentem Róháním aktuálně „raději nesetkával“, takže napětí zůstává… mezitím prudce klesají vystřelené ceny za ropu, neboť Saúdové tvrdí, že škody nejsou vůbec tak zásadní a produkce ropy bude plně obnovena už do konce září… mimochodem, Írán tvrdí, že jej Saúdové akutně požádali o dodávky benzínu a prý jim může dodávat 20 milionů litrů denně… trolling?


Ozdrojovaný zdroj:

https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/18-9-2019-svet-pri-stredecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #55 kdy: Září 18, 2019, 04:17:34 odpoledne »
A co tím chceš vlastně říct?

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #56 kdy: Září 18, 2019, 04:44:28 odpoledne »
Že Spojené státy zatím nic nenašli
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #57 kdy: Září 18, 2019, 05:50:26 odpoledne »
To nevíme a zcela jistě to neví ani Tereza Spencerová a ani na tom nezáleží. Tady přece vůbec nejde o to, jestli je pravda, že ty drony z Íránu odletěly. Jde o to, že to USA (nebo jiní) veřejně prohlašují. O to škádlení a přetahovanou, které situaci neuklidňují, ba naopak. Historie se opakuje...

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #58 kdy: Září 18, 2019, 06:09:53 odpoledne »
A jen tak mimochodem - Trump pověřil ministerstvo financí, aby podstatně rozšířilo sankce vůči Íránu a díky USA je zatím ohrožena i účast íránské delegace na Valném shromáždění OSN, protože jim nedali víza. Pokud ta víza neobdrží do několika hodin, tak íránský prezident zruší svoji účast na jednáních.... to jsou jen takové drobnosti do skládačky.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #59 kdy: Září 18, 2019, 07:04:09 odpoledne »
No a právě proto jsou to kecy. Nikdo nic neví, jen ČTK  ;D

Jinak pravda.


Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #60 kdy: Září 18, 2019, 08:00:08 odpoledne »
ČTK (a řada dalších zahraničních médií) jen oznámila, že americká televize oznámila ..., nic víc. Neboli ani ČTK netvrdí, že něco ví  ;)

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #61 kdy: Září 18, 2019, 09:52:16 odpoledne »
Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabským ropným zařízením. Oznámila to americká televize CBS s odvoláním na informované vládní úředníky.


Jedna paní povídala

Napětí může mít vliv na cenu v očekávání dalších kroků v oblasti. A to se hodí prodejcům v US.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #62 kdy: Září 19, 2019, 09:03:51 dopoledne »
Na celé situaci je velice dobře patrné, jak zranitelná je současná civilizace. Někdo odkudsi vypustí 10 dronů, jejichž cena je v porovnání se způsobenou škodou nepatrná a způsobí 6% výpadek těžby....a už vypukají obavy a panika a stoupá cena ropy. USA tlačí na pilu a zpřísňují sankce....ale položil si někdo otázku, zda má vláda Iránu situaci pod kontrolou? Protože popravdě je úplně fuk, kdo a odkud ty drony příště vypustí a může to být klidně i příznivec IS uprostřed EU....Možná US technologie dovedou vyhrát regulerní válku a dovedou dronem či raketou odpravit spícího teroristu uprostřed domu...ale nedovedou ochránit plošně elektrárny, rafinérie a distribuční soustavu. I malá kumulativní hlavice dokáže rozpárat břicho zásobníku, zlikvidovat trafostanici, poškodit plynovod....a unese ji celkem malý a relativně levný dron, jehož vypuštění zvládne i jedinec....nedávno jsem se na toto téma bavil s leteckým modelářem a když mi řekl, co by byl schopen jako amatér sestavit za pouhopouhých 250t....což je cca 10t $....docela ve mě hrklo. Takové zařízení už váží klidně 5-10 kg, unese v pohodě třeba 1kg zátěž po dobu okolo 1/2 h má 8 motorů a je s ní schopno letět rychlostí kolem 70 km/h i za silného větru, dokonce i v noci a má dosah okolo 4-8 km....Prostředem, který by byl schopen takový dron zničit při letu v noci stojí řádově více.....Pro mne z toho jasně plyne, že pokud se nějaký odhodlaný jedinec nebo hůře organizovaná skupina rozhodne k útoku podobnými prostředky může způsobit při investici pár milionů škody za desítky miliard....a státy na obranu budou muset vynaložit obrovské prostředky a zdroje s velice nejistým výsledkem.....prostě to co představuje dronový útok na ropná zařízení je názorná ukázka moderní gerilové války....ten dron může rozprášit bakteriologickou zbraň nad jakýmkoliv městem uprostřed noci, odpálit nebo upustit velice přesně zacílenou nálož na místě, kam by se člověk třeba nedostal, provádět levně sofistikovanou špionáž....komponenty jsou dostupné i pro radioamatéra a ceny jdou dolů....a technologie ještě zdaleka nedosáhla hranice možností.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #63 kdy: Září 19, 2019, 09:57:43 dopoledne »
Někdy ani ty výdaje nestačí. SA má třetí největší vojenský rozpočet a nedokázala za tolik let obsadit Jemen...
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #64 kdy: Září 19, 2019, 10:20:10 dopoledne »
Barthe, zkus se prosím vyvarovat komentářů ve stylu "to je blábol, kecy a jedna paní povídala". To nejsou žádné argumenty a diskuzi to neprospívá. Je to jenom nesmyslné shazování celého předchozího příspěvku.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2491
 • a
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #65 kdy: Září 19, 2019, 12:08:14 odpoledne »
Nepotřebuješ likvidovat trafostanici, stačí na pár vhodných místech najednou zlikvidovat sloup VVN a máš postaráno o několikadenní blackout.
A nebo to můžeš pojmout sofistikovaně jako v Německu, zablokovat výstavbu neekologických zdrojů, ukončit povolení provozu jaderným elektrárnám a nové, ekologické zdroje nestavět protože je obyvatelé "překvapivě" nechtějí za barákem ... jen to je dlouhodobější a dražší způsob :-)

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #66 kdy: Září 19, 2019, 03:51:31 odpoledne »
Sloupy VVN respektive jejich prefabrikáty se skladují. To znamená, že pokud bys to neprovedl na velice nepřístupném místě (a přes ty se kvůli údržbě VVN zpravidla nevede), jsou technici schopni velice rychle jednu poškozenou přenosovou trasu odklonit a sloup rychle opravit. Zato rezervní trafostanice se běžně neskladuje....takže výroba nové znamená výpaděk na týdny až měsíce.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2491
 • a
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #67 kdy: Září 19, 2019, 04:22:44 odpoledne »
Psal jsem _pár_ vhodných místech. Což znamná několik sloupů vybraných tak aby došlo k narušení záložních přenosových tras. Ono jich není zase tolik.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #68 kdy: Září 19, 2019, 09:34:39 odpoledne »
Tento postup je jistě lákavý z pohledu nižšího rizika pro potenciálního útočníka a neklade tak vysoké nároky na přípravu....nejde o hlídaný objekt.

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1092
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #69 kdy: Září 20, 2019, 09:34:19 dopoledne »
Barthe, zkus se prosím vyvarovat komentářů ve stylu "to je blábol, kecy a jedna paní povídala". To nejsou žádné argumenty a diskuzi to neprospívá. Je to jenom nesmyslné shazování celého předchozího příspěvku.

Pokud je zdroj "informovaný vládní úředník", tak ten článek nemá žádnou hodnotu. nemůžu shodit něco co se shodí samo  :)

Ale OK. budu používat hezčí výrazy.
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

SoňaR

 • Host
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #70 kdy: Září 20, 2019, 06:28:17 odpoledne »
Americký prezident Donald Trump uvedl, že USA právě uvalily sankce na íránskou národní banku a že jde o nejvyšší sankce uvalené na stát. Ministr financí Mnuchin dodal, že poslední americké sankce proti Íránu jsou "velmi velké" (Reuters)
https://www.patria.cz

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #71 kdy: Září 20, 2019, 07:57:51 odpoledne »
Teď je otázkou, zda prezident Trump vzal v úvahu, že tlačí do kouta 80 milionový multikulturní stát s bohatou válečnou historií a tradicí, převážně muslimského vyznání, který má více než 0,5milionovou armádu a dalších skoro 0,5 mil. záloh z nichž mnozí mají za sebou 8let bojů s Irákem. Navíc tento stát má kromě Venezueli největší zásoby ropy, významné zásoby mědi, chromu a olova, což jej činí velice atraktivním pro Čínu. Irán je navíc pod embargem již mnoho let a stačil si vytvořit obchodní spolupráci s čínou a Ruskem a usiluje o vlastní jaderný program....což se mu může nyní za přispění 2 jaderných velmocí podařit. Nějak mě napadá historická paraela, kdy si Athény ve válce se Spartou řekli o pomoc Peršanům, kterým za to slíbili svou půdu, neuvědomujíc si, že to Peršané berou příslib své nadvlády, kdy budou Athény brát jako svou kolonii....byl z toho vleklý konflit....zde se může snadno stát, že Peršané se spojí podle poučky nepřítel mého nepřítele je můj spojenec, jak s Ruskem, tak i Čínou a nastane zněna rovnováhy sil na Blízkém východě.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2938
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ropa - ceny, dodávky
« Odpověď #72 kdy: Březen 09, 2020, 07:03:34 odpoledne »
Díval jsem se na cenu komodit a ropy....a ta padá a padá, protože Saudové se přetahují s Rusi o to, kdo rychleji zaplaví trh levnou ropou....Je čas, aby stát doplnit strategické zásoby až po vrch, cena je nejníž snad za 10 let....Jsem zvědav, zda za 1-2 tádny spadne Naturál 95 k 28Kč....dnes je na 29,90 Kč.