Autor Téma: Raději bez rafinovaných cukrů  (Přečteno 3109 krát)

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

Samotář

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2018, 03:06:49 odpoledne »
Článek o alternativách k rafinovanému cukru.
https://rungo.idnes.cz/sladit-zdraveji-0jk-/behani.aspx?c=A180126_151052_behani_sehn

Z článku mám dojem, že když používám cukr jen na oslazení čaje, není žádná alternativa vhodná.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2018, 03:46:50 odpoledne »
Cukor človek k životu potrebuje. Akurát ho treba konzumovať z rozumom, lebo to je v dnešnej sladkej dobe najväčší problém-prežieranie.
A med je určite najlepšia náhrada za rafinovaný cukor. Nech si tam tá rafinovaná rafinéria píše čo chce... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2018, 04:57:15 odpoledne »
Jasně že med,to je jasné, jenže....
pokud potřebujete hlídat energie, nebo metabolismus plísní,kvasinky  či rakoviny, nebo glykemický index, pak těch alternativ moc není. Teda vlastně jenom jedna , a to březový cukr.Na rozdíl od umělých či syntetických sladidel je úplně v pohodě.
Pokud jste naprosto zdraví, může vám být buřt, čím sladíte, pokud ne, je to o zodpovědnosti.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2018, 05:50:21 odpoledne »
Samotáři, med klidně můžeš dát i do horkého čaje.. Teplo ho samozřejmě nutričně ochuzuje, ale čaj zchladne dříve, než by se med nutričně výrazně znehodnotil.. Medu nejvíce škodí skladování ve zvýšené teplotě a rychlé ztekucování teplotou hodně nad 42°C.. Když si na to dáš pozor, tak se brzo naučíš míchat med do čaje až před prvním douškem.. to je ještě dostatečně teplý na rozpuštění i hodně zkrystalizovaného medu, a zároveň už ho lze labužnicky usrkávat.. Čaj s medem si zkrátka vychutnej, je to pokrm bohů..

Jinak platí, že teplota 42°C je ultimátní pro vše, co žije a je založeno na kyslíku a uhlíku.

Já si například v případě chřipajzny uvařím vodu, zaleju šípkový čaj v 0,7 litrovém hrnku vzor "eto ně čáška a vedró".. Nechám ho 15 minut louhovat. Během té doby umyju nádobí, které se mi tak nějak mimoděk a samo záhadně množí ve dřezu a vymačkám si citron ve skleněném mačkadle. Po těch 15-ti minutách (čas potřebný k umytí nádobí, vynešení koše na jednoho kompost nebo druhého do popelnice či drobnému úklidu kuchyně) už mohu vyhodit šípek a čistou polévkovou lžící naberu (většinou spíše udloubnu) med, vložím ho do čaje (med na slazení kávy a čaje zásadně předem neztekucuji), když se med ze lžíce rozpustí, tak do čaje přidám vymačkanou šťávu z citronu, druhým koncem polévkové lžíce odpreparuji citronová semínka a vyhodím, pak polévkovou lžící a čajem opláchnu mačkadlo od citronové dužiny (spláchlu ji do čaje) opláchnu lžíci i mačkadlo pod horkou vodou a uložím na příští použití. Zásadně se nehrabu v medu lžící, kterou jsem už měl v puse..

Kafe sladím stylem turka zalít a nechat trochu místa v hrnku, počkat minutu - dvě, dolít buď mléko, nebo trošku šuňgitové vody z karafy a šup tam s vrchovatou lžičkou medu..

Když ztekucuji med, zpravidla pro děti na chleba s máslem a medem, či na mlsání, tak jen do kastrolu natočím horkou vodu z kohoutku, postavím do toho sklenici s medem a vše zabalím do chlupoatého velikého ručníku (spíše osušky), do křesla dám vespod polštář, hrnec zabalený v osušce, navrch přeloženou peřinu a vše překryju ještě dekou.. Za pár hodin (zpravidla druhý den ráno) je med krásně ztekucený a lahodný. Stejně nechávám dojít po vaření rýži nebo pohanku, akorát že ty tam nenechávám tak dlouho :D

Bílý cukr jsem nepožil už dlouho, asi jen v TerraNově, když si u Sahawa uvařím kafe.. Ten tam má sudy a balíky cukru pro naše včeličky, ale med zatím žádný :(
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #5 kdy: Únor 08, 2018, 10:26:38 odpoledne »
Nemáte někdo zkušenosti se získáváním javorové či březové mízy? V Kanadě javory roní celoročně, ale je s tím pěkná práce. Jednu takovou plantáž jsem viděl, z každého stromu jedna hadička a jejich svazky pak ústily do sběrného tanku ze kterého to šlo na odparku. Ale není to zas tak jednoduché, nesmí se to přehřát. Z deseti litrů mízy musíte odpařit asi 9,7l vody, aby jste získali klasickou sirupovou konzistenci javorového sirupu.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #6 kdy: Únor 08, 2018, 11:05:37 odpoledne »
Březová voda.

Měděná trubička je špatně.
lepší je platová, ze starý propisky. Ta jde (občas) za tepla ohnout, a nasadit PETku.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #7 kdy: Únor 08, 2018, 11:21:01 odpoledne »
Tiež bych rád na jar skúsil...<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jpESfjJDxG4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jpESfjJDxG4</a>
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #8 kdy: Únor 08, 2018, 11:36:39 odpoledne »
je třeba vzít na vědomí, že v březové vodě ze zapojených stromů je přesně polovička cukrů, než v soliterním stromu.To je moje osobní zjištění. A že bez míchání se syrup přiblíží javorovému, což ne každému vyhovuje. Navíc je bez míchání barva mnohem tmavší, než s mícháním.
My jsme zakotvili u hruškového a jablečného syrupu hustototy medu, který je gurmánskou delikatesou se skvělým odbytem.....Z jedenácti litrů moštu vznikne litr medu a na to je třeba dvacet kilo hrušek.
Bříza obsahuje mnohem méně cukrů a žádné aromatické látky, takže je ta chuť  fádnější a javorovitější. Javory se nehodí všechny, ty co mám na pozemcích se nehodí.
Doba sběru březové vody je čtrnáct dní, max tři týdny.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #9 kdy: Únor 08, 2018, 11:55:18 odpoledne »
Kanaďané využívají cukerný, černý a červený javor a ty určitě roní delší období. Myslel jsem, že celoročně, protože ty stromy měli stále zapojené i po několika měsících. Břízu nařezávají Finové. Dokonce to nechávají kvasit a pijí to častečně zakvašené, ale už si nevzpomínám, jak tomu říkají.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #10 kdy: Únor 09, 2018, 12:08:00 dopoledne »
Tak brezová miazga na sirup je hovadina. Ale odporúča sa ako jarná detoxikácia...  :bee:

Citace
BREZOVÁ ŠŤAVA BIO
Už v staroveku sa miazga z brezy užívala ako chutný nápoj, ktorý uhasil smäd, ale aj ako cenná infúzia živín.

Z hľadiska nutričnej hodnoty ide o veľmi užitočný produkt, ktorý obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok, vrátane prírodných cukrov, draslíka, sodíka, horčíka, vápnika, železa, organických kyselín, saponínov, vitamínov A, B, C a biologicky aktívnych látok.

Zberá sa iba na jar, kedy obsahuje najvyššiu koncentráciu živín. Neobsahuje pridaný cukor! Ide o 100% čistý, ekologický produkt ochutený iba citrónovou šťavou, ktorá jej pomáha predĺžiť trvanlivosť.

BREZOVÁ ŠŤAVA BIO
Osoby bez zdravotných problémov sa po užívaní Brezovej šťavy BIO cítia lepšie a po jej dlhodobom užívaní pocítili aj mnoho ďalších pozitív.

Má antioxidačné, diuretické a antikarcinogénne vlastnosti.
Podporuje prirodzenú detoxikáciu organizmu.
Pomáha zmierniť únavu a priaznivo vplýva na duševný nepokoj.
Podporuje zdravie močového ústrojenstva a obličiek.
Pomáha očistiť krv.
Je to jeden z najlepších prírodných prostriedkov na podporu metabolizmu.
Pomáha zvýšiť odolnosť organizmu.
Pozitívne vplýva na žalúdočné problémy.
Podporuje zdravie pokožky a vlasov.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #11 kdy: Únor 09, 2018, 12:26:47 dopoledne »
jako dítě si pamatuju, jak jsme tatínka na chatě otravovali, aby nám udělal do břízy díru a my mohli chytat březovou vodu. Tatínek vylezl z chaty, v ruce zkr v ráži 38sp, přišel k bříze, ozvala se rána a tatínek šel zase hrát ferbla.....nic rychlejšího jej nenapadlo.
Březový  syrup je jistě energeticky náročný, přesto se vyrábí na mnoha místech světa.
Kvašený mi nechutná a kvasí velmi záhy, aniž bychom chtěli.Už to je pár let, co jsem sosal vodu z břízy a naposledy si pamatuju padesát litrů vody ze statné soliterní břízy.Nejvíc to teče, kdyýž se nalívají pupeny.jednou  jsem musel uříznout břízu, kterou zničil vítr a z pařezu tekla voda jako ze zahradní hadice.

Samotář

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #12 kdy: Únor 09, 2018, 11:13:12 dopoledne »
Med do čaje mi nechutná.

A proběhlá diskuze na mě dělá dojem, že podstatně zdravější alternativa, která by byla podobně časově a nákladově náročná, jako si dát lžíci rafinovaného cukru do čaje, zřejmě není. Asi mám tuto věc vyřešenou. Díky.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #13 kdy: Únor 09, 2018, 11:34:58 dopoledne »
Tak můžeš si ještě čaj osladit fruktozou, která je smyslově asi 2x sladší a tedy pro docílení stejného efektu ji spotřebuješ méně. Ale je o něco dražší a v čistém stavu bez vlákniny (třeba z ovoce) to pro organismus nic fantastického není.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #14 kdy: Únor 09, 2018, 12:39:39 odpoledne »
Med do čaje mi nechutná.

A proběhlá diskuze na mě dělá dojem, že podstatně zdravější alternativa, která by byla podobně časově a nákladově náročná, jako si dát lžíci rafinovaného cukru do čaje, zřejmě není. Asi mám tuto věc vyřešenou. Díky.

Ještě můžeš zkusit tu lípii sladkou (aztécký cukr), o té jsem tu už někde psala ...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #15 kdy: Únor 09, 2018, 07:04:42 odpoledne »
Letos taky plánuji vyzkoušet mízu z břízy. Vyhlédnu nějakou náletovou, uříznu vrch, ohnu do nádoby a celou vypustím. Efektivní je pouze doba kdy míza putuje z kořenů do větví. A taky tímhle způsobem bříza uhyne.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #16 kdy: Únor 09, 2018, 09:36:38 odpoledne »
teda doufám, že víte, že se březovej cukr prodává pod názvem xilitol.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #17 kdy: Únor 09, 2018, 11:41:58 odpoledne »
Xylitol je takový napůl alkohol a napůl cukr. Ale dobrá zpráva pro diabetiky je, že má nízký glykemický index a tak příliš rychle nerozhodí hladinu glukozy v krevním oběhu. Jednu dobu jsem tím přislazoval přírodní limonády, protože mi náš zubař řekl, že likviduje plak a potlačuje tvorbu zubního kazu. A on se taky přidává do dětských zubních past...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #18 kdy: Únor 10, 2018, 08:51:17 odpoledne »
xilitol funguje bezvadně, naši kluci sežrali metrák cukroví s březovým cukrem a o podělání ani vidu. Možná, kdyby si to sypali do krku rovnou, ale to by se podělali po čemkoli.My teda používáme ruskej, pašovanej a z české distribuce.
Faktem zůstává, že netuším, jak se to vyrábí. Z březovýho dřeva nadrcenýho na kaši, to vím, to mi řekli v rusku, ale jak, to nevím.....

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #19 kdy: Listopad 12, 2018, 09:59:45 dopoledne »
Tak jsme debatovali s Maunou o cukru a o tom, že naši předci ho používali naprosto minimálně. Z jedné knížky mám informaci, že koupili půl kila cukru na Vánoce a ještě jim zbylo na Velikonoce. Cukr nepoužívali ani do buchet a koláčů či sladkých kaší. Sladili sušenou roztlučenou mrkví, sušeným ovocem, povidly, perníkem, vzácně medem. U toho perníku by leckdo mohl namítnout, že tam cukr je. Dnes ano, dřív se tam žádný cukr nepřidával. Původní perník byl jen mouka, med, koření a kypřidlo.

Mauna mi jednou svojí poznámkou připomněl jeden důležitý fakt - vnímání sladkosti je subjektivní a je to do značné míry návyk. Čím víc budete sladit, tím méně budete sladkost vnímat. Čili cesta k "raději bez rafinovaných cukrů" není podle mě v hledání jiných cukrů, ale celkově v omezení používání sladidel, postupné snižování dávky cukru / medu /..., které si přidáváte do čaje či kávy, do moučníků apod. Zkouším to a potřeba sladidel rychle klesá. A když na to přistoupíte, tak vám nakonec i ta buchta "pocukrovaná" tlučenou mrkví, či maková nádivka oslazená trochou povidel, budou připadat sladké dost.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #20 kdy: Listopad 12, 2018, 11:32:45 dopoledne »
Jo, kedysi som kávu hodne sladil, asi dve lyžičky, potom som prešiel na med. A teraz už pár rokov kávu nesladím, a zdá sa mi sladká...

Napadá ma ale iná vec. Vraví sa, že cukor je palivo pre mozog. Teraz nad tým dumám, a ano, človek bez cukru dokáže žiť. Ale bude napríklad 10 000 rokov na tej istej úrovni. Behať s klackom po lese... a zrazu "objaví" koncentrovaný cukor, a behom cca 300 rokov sa vyberie osídliť mars...?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #21 kdy: Listopad 12, 2018, 11:43:53 dopoledne »
Já bych to upřesnila - palivem pro mozek je glukóza, kterou tělo dokáže vyrábět i ze "zdravých" sacharidů z ovoce, celozrnných produktů a zeleniny. Rafinovaný cukr a jeho hojné používání tu na druhou stranu zas tak dlouho není (oproti tomu jak dlouho se vyvíjí člověk). A velkou část toho období se člověk živil poměrně špatně, trpěl nedostatkem. Takže bych řekla - určitě líp maká mozek dobře vyživovaný, ale to jde i bez takových dávek rafinovaného cukru, jaké v současné době lidé konzumují.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #22 kdy: Listopad 12, 2018, 01:57:26 odpoledne »
No obávám se, že se člověk bez sacharidů dodávaných potravou dlouhodobě neobejde.

Mimochodem - i smetana obsahuje sacharidy a vejce taky.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #23 kdy: Listopad 12, 2018, 02:07:17 odpoledne »
Pokud je někdo na sladké, částečně řešení je přejit na smetanové výrobky, které jsou sladké, ale sacharidy nemají žádné, a smetana je společně s vejci jeden z nejčistších živočišných produktů....


Promiň, tak to ses asi ve svém příspěvku "přepsal"  :)

A co jsem tím chtěla říct - někteří lidé ani pořádně nevědí, co které potraviny obsahují. A tak sice mohou tvrdit (jako třeba ti lidé z tvého příspěvku), že sacharidy zcela vyloučili ze své stravy, ale ve skutečnosti to tak není. Ono by to ani dlouhodobě nešlo.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #24 kdy: Listopad 12, 2018, 02:20:03 odpoledne »
Pokud udržíš množství sacharidů do 30-40g denně, je možné tělo udržovat v ketóze, resp ve stavu, kdy tělo běží "na tuk" - bere energii z tuků. Jakmile se překročí zhruba 50g, tělo začne brát z cukrů..... Ale to se bavíme úplně o něčem jiným.... Bez sacharidů je možné žít, nevím jak dlouhodobě, ale krátkodobě to může být velmi zdravé....

Ano, ketodieta je už nějakou dobu moderní dietou, protože skutečně spotřebovává tuk. Trochu problém je, že to není přirozený stav organismu (dlouhodobý) a tudíž to není ani příliš zdravé. Hrozí úbytek svalové hmoty, poškození ledvin, psychické potíže, bolesti hlavy atd. atd.... a jojo efekt. Prostě zdravá vyvážená strava s dostatkem pohybu je stále tou nejlepší variantou.

A ke zdravé vyvážené stravě určitě nepatří velké množství rafinovaného cukru, abychom se vrátili k tématu  :)

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #25 kdy: Listopad 12, 2018, 02:24:55 odpoledne »
Epiktetosi, za prvé si dávej pozor na výrazy, které v diskuzi používáš, balancuješ na hraně. A za druhé si dávej pozor, co píšeš. Když napíšeš, že "smetana neobsahuje ŽÁDNÉ sacharidy", tak se potom nediv, že se ozve někdo, kdo ví, že to tak není. Kdybys napsal, že obsahuje sacharidů minimum, byla by situace zcela jiná. A nazývat "to" tak, jak jsi to nazval ty, je skutečně přes čáru, takže opatrně s tím.

SoňaR

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #26 kdy: Listopad 12, 2018, 02:42:42 odpoledne »
Pointa sdělení byla vysvětlena 2x, dál ti k tomu nemám co říct.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #27 kdy: Listopad 12, 2018, 04:36:00 odpoledne »
Cukr je sacharid,.........Spíš by se dalo říct, že člověk potřebuje k životu sacharidy, ale určitě nepotřebuje cukr...

Dík, že si nám to objasnil.  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #28 kdy: Listopad 12, 2018, 09:26:32 odpoledne »
Pohled na problematiku cukru rafinovaného ve výživě lidí je tvořewn místem, kam kdo patří. Mladý zdravý člověk má jiný úhel pohledu, než starý a nemocný.
Cukr tedy abychom neslovíčkařili, pak tedy CUKR je jed, záleží jen, kdy se ta jedovatost projeví....,Ženské dostanou kvasinky, potom nějakého raka, svádí se to na kdeco , šak jsou hubené a aktivní. Jeden ital  na to přišel, kvasinky jsou podhoubí a rakovina plodnice. A živí se cukrem, cuktem z mouky  A CUKREM Z CUKRU..Proto italové žerou pastu ze semoliny al dente, páč má úplně jinej gl index.A my secpeme celozrnným pečivem z lídlu, protože je čerstvé.Podle mne je cesta přirozenou potravou, jak to dělali naši  předkové, tedy samožitné pečivo, a nemocní by měli respektovat gl index.A bílej cukr nasypat tchýni do kafé.
Na druhou stranu bych to nehrotil, protože, když je člověk neštastnej, tak mu nepomůže vůbec nic a veselej člověk přežije všechno.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #29 kdy: Listopad 13, 2018, 09:04:07 odpoledne »
Současný problém vidím hlavně v tom, že se cukr přidává skrytě jako levný konzervant a ochucovadlo do mnoha potravin...je v uzeninách, pečivu, pomazánkách, nápojích, kečupu, obrovská kvanta jsou v nápojích....a pokud to není sacharoza, je to fruktozový sirup. My jsme otázku vyřešili křížalami a medem a bílý cukr se doma prakticky nepoužívá (snad jen když se pocukruje buchta nebo bábovka). Cukr v ovoci i když je to monosacharid je vázán na vlákninu a uvolňuje se tedy pomaleji. A v tom je jádro pudla. Pokud chci výkon, cukr potřebuji, ale potřebuji jeho postupné uvolňování v čase a tedy kombinaci monosacharidu, vlákniny a polysacharidu. Na tuto kombinaci je lidský metabolismus uzpůsoben a dlouhodobě mu neškodí. Takže banán či jablko s krajícem chleba proč ne....Ale cukr v salámu???? Obecně nám chybí vláknina. Chce to více zeleniny, méně pečiva a více luštěnin. A klidně v průměru o polovinu méně masa.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #30 kdy: Listopad 15, 2018, 12:01:38 dopoledne »
Jo, máš pravdu, že vďaka tvojim múdrostiam som veru moc nepostúpil.  ;D

Na budúce môžeš radšej dačo odbornejšie, napríklad o Amyláze alebo Ptyalíne. Bude to znieť odbornejšie, nie ako z reklamného článku...  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #31 kdy: Leden 26, 2021, 10:55:50 odpoledne »
Jak funguje rafinovaný cukr v těle? Je to asi dotaz na Chinalady.

150g má cca 2000kcal a to by mělo stačít jako energii na den, ale z praxe vím, že mám hlad a klidně sním 1kg denně. A nepřiberu.

Jak tedy funguje v těle a jak nejlépe využít tu složku kalorii. Třeba dát to do chleba při pečení? Tedy rozmočit cukr ve vodě a pak udělat těsto s moukou?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #32 kdy: Leden 27, 2021, 02:46:10 odpoledne »
To by ti dost odrovnalo slinivku a kardiovaskulární systém.
Velké dávky cukru mají špatný vliv na slinivku, kdy způsobují cukrovku 2 typu. Také jsou záhul na játra, které je spotřebovávají.
 Velké dávky cukru se metabolizují na tuky, jež se usazují v cévách a u orgánů. infarkt, vysoký tlak, obezita, záněty v kardiovaskulární  soustavě. S tím souvisejí ztučnělá játra aproblémy s ledvinami. O estetice pivního mozulu ani nemluve ;D
Dále způsobuje akné a kožní problémy.

Energii z cukru silně kolísá, může pomoct krátce před sportovním výkonem, ale pak rychle klesne a dostaví se silná únava a pocit hladu.
Navíc s těmito výkyvy se váže i deprese :(

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #33 kdy: Leden 27, 2021, 02:51:12 odpoledne »
Suma sumárum: v dávce o které píšeš cukr nejez.

Ale malé dávky (sladký čaj, marmeláda na chlebu, sem tam zákusek) nejsou škodlivé, játra si s tím poradí.
Paradoxně, škodlivější než rafinovaný cukr je jedno sladidlo - Čekankový sirup.  :bee: :bee:
V rámci ochrany zdraví a peněženky ho radši nekupujte ;D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #34 kdy: Leden 27, 2021, 03:58:16 odpoledne »
Jako, je to smutný, že se lidé cpou vším možným se spoustou rafinovaného cukru...
Přijde mi že někteří uvažují stylem, chuť je chuť a pak buď jak buď...
Rafinovaný cukr také ve finále zakyseluje (což obvykle zhoršuje imunitu - tělo se snaží redukovat zakyselení), akceleruje řídnutí kostí.

OT: dnes byla v nejmenovaném řetězci asi sleva na cukr, ve vozíku měl jeden zákazník kilovky cukru asi ve dvou-třech vrstvách  P:-/
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #35 kdy: Leden 27, 2021, 04:30:14 odpoledne »
Možno ščelár. Je úplne bežné, že včelári nakupujú cukor na prikrmovanie v obchodných reťazcoch. A vtedy, keď je za dobrú cenu. Dokonca si dávajú na fórach tipy na výhodný nákup. Ale možno to bol Sahaw. :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #36 kdy: Leden 27, 2021, 04:36:33 odpoledne »
Tady taky padlo několik kilo na zavařeniny, marmelády a kandování  <3

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #37 kdy: Leden 27, 2021, 04:43:00 odpoledne »
Velké dávky cukru se metabolizují na tuky
Tak všechen cukr co sním je využit?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #38 kdy: Leden 27, 2021, 04:45:10 odpoledne »
Ano, ale ne tak jak by jsi chtěl. ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #39 kdy: Leden 27, 2021, 04:49:34 odpoledne »
Ano, ale ne tak jak by jsi chtěl. ;)
A to jsem hejtil Chlíbka https://youtu.be/TAV-1YgQZa0?t=195 , že radí kraviny. Jdu si sehnat tunu cukru. Stojí asi 10tisíc  a dá mi to energii na 6000 dní. To je 1,5Kč na den. Možná umřu na cukrovku, ale budu mít energii na 6000 dní.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #40 kdy: Leden 27, 2021, 04:54:30 odpoledne »
Sahawe, ty mě děsíš.

Budeš mít šílený hlad, skrytou podvýživu (cukr neobsahuje žádné další látky potřebné k životu) a ještě umřeš na cukrovku a na infarkt.

Radši zůstaň u zrní.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #41 kdy: Leden 27, 2021, 05:22:15 odpoledne »
A čo tak si urobiť nerafinový cukor /glukózu a fruktózu/ z obilia? Ako plnohodnotnú stravu?

-Zoberieme zrní, a necháme dva dni nakličovať. Tým v zrne vyvoláme enzymatickú zmenu, a klíčok, kde je štartovací balíček, zobudí celé zrno.

-Potom môžme naklíčené zrno buď usušiť, upražiť, pomlieť, posekať... alebo aj nič. No hlavne máme v naklíčenom zrne potrebné enzýmy, ktoré pomocou teploty premenia škroby na jednoduché cukry.

-Začneme matroš /klíčky, múku/ tepelne spracovávať. Vhodné je najprv zohriať vodu na 55 C stupnov, a tam vhodiť klíčky. Tomuto sa vraví stekutenie škrobov. Necháme asi 40 minút.
Fajn by mohol byť pomer  2 litre vody a 1 kg klíčkov-šrotu, múky.


-Potom zahrievame na 62 C stupnov a necháme asi 20-30 minút. Tu už pôsobí prvá časť enzýmov a prebieha prvé scukornatenie škrobov.

-Potom zahrievame na 72 C stupnov a zase necháme 20-30 minút. Tu prebieha druhé scukornatenie. Teplota nesmie však prekročiť 78 C stupňov lebo sa enzýmy natrvalo vypnú.

- A teraz máme uvarenú mladinu-glukózofruktózový sirup, ktorú keby sme precedili, môžme pridať chmel a uvariť pivo. :D

-Alebo to celé dovaríme na kašu. Ktorá bude sladká a výživná bomba... ;) 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #42 kdy: Leden 27, 2021, 05:22:29 odpoledne »
Jako, je to smutný, že se lidé cpou vším možným se spoustou rafinovaného cukru...
Přijde mi že někteří uvažují stylem, chuť je chuť a pak buď jak buď...
Rafinovaný cukr také ve finále zakyseluje (což obvykle zhoršuje imunitu - tělo se snaží redukovat zakyselení), akceleruje řídnutí kostí.

OT: dnes byla v nejmenovaném řetězci asi sleva na cukr, ve vozíku měl jeden zákazník kilovky cukru asi ve dvou-třech vrstvách  P:-/

dovolím si doplnit, byl to mladík, tak kolem 18 let, asi tak necelé dva metry výšky a 2 metráky (nad)váhy, ale účel toho nákupu netuším :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

konec

  • Host
Re: Raději bez rafinovaných cukrů
« Odpověď #43 kdy: Leden 27, 2021, 05:28:39 odpoledne »
Cukor človek k životu potrebuje. Akurát ho treba konzumovať z rozumom, lebo to je v dnešnej sladkej dobe najväčší problém-prežieranie.
A med je určite najlepšia náhrada za rafinovaný cukor. Nech si tam tá rafinovaná rafinéria píše čo chce... :D

Já tvrdím, že člověk cukr k životu nepotřebuje. Technicky vzato člověk nemůže mít nedostatek cukru, protože jednoduché cukry vznikají rozkladem škrobů. Není tedy třeba jíst cukr, aby měl člověk v krvi cukr.

Finančně je cukr velmi levný a má neomezenou trvanlivost, takže to trochu navádí k tomu, aby si člověk udělal ohromné zásoby právě cukru. Ale cukr člověk biologicky opravdu nepotřebuje.