Autor Téma: Destilace alkoholu  (Přečteno 7102 krát)

Grifin

  • Host
Destilace alkoholu
« kdy: Duben 25, 2012, 04:45:19 odpoledne »
Můžete mi poradit jak destilovat alkohol?

Iridium

  • Host
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2012, 09:16:49 odpoledne »
Přidávám dotaz. Jde udělat přístroj s věcmi z kuchyně?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #2 kdy: Červen 13, 2012, 10:38:56 odpoledne »
Tady jsem to poměrně podrobně popsal v diskuzi http://forum.postapo.cz/subdom/forum/post2999.html?hilit=chladi%C4%8D#p2853

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #3 kdy: Červen 14, 2012, 04:25:17 odpoledne »
Zdravím.
Poslal: Iridium
Přidávám dotaz. Jde udělat přístroj s věcmi z kuchyně?
Poslal: Grifin
Můžete mi poradit jak destilovat?

Tak to můžu. Vezměte papiňák (nejlépe aspoň 5 litrů obsah, nebo konev na mléko s kovovým víkem) na vývod z tlakového ventilu namontujte hadičku ze silikonu. Lepší je přetlakový ventil vymontovat a zašroubovat do otvoru fitinku buď z mědi nebo alespoň z masazi a na ni připevnit přes závit a nebo holendr měděnou tubku tak o průměru 8 mm. Pokud bude otvor po tl. ventilu malý tak se převrtá na potřebný průměr.  Do víka se navrtájí ještě dvě díry pro zátky jedna jako pojištění proti ucpání vývodu z papíňáku (ta by měla být většího průměru tak 2 cm) a druhá pro teploměr. Zátky jsou do otvorů vloženy velmi malým tlakem ne na fest ale s citem (musejí sice těsnit ale nesmí být zatlačené silou). Trubičku ohněte směrem ke chladičí ale pozor měla by mít asi tak v délce 50 cm sklon vzhůru, ten kus trubky působí jako deflegmátor, chlazením vzduchem se v něm sráží méně těkavé páry a stékají směrem do papiňáku. Teprve po tom se trubka ohýbá směrem dolů ke chladiči. Chladič se dá stočit z kusu měděného plechu do tvaru trubky tak o průměru 10 cm a délky 25 cm. Může být i z pozinku na střechy. Každý klempíř vám to zhotoví bez problémů. V té trubce je svinutá měděná trubička vnitřní pr. 8 mm (spirála musí být z mědi)) tak aby se nedotýkala stěn. Konce jsou vyvedeny z větší trubky ven nejlépe v ose. Může se také udělat spojená přímo s papiňákem potom se při smontování a demontáži šroubuje pouze jeden holendr na papiňáku. Do větší trubky se musejí ještě zaletovat vývody pro přívod chladící vody z vodovodu  a dna na obou koncích.
Trubička může mít délku tak 3 - 3,5m.... 20 cm směrem vzhůru nad papiňák 0,5 m na deflegmátor, dalších 20-50 cm na sestupnou část ke chladiči a 2 m ve spirále chladiče Všechny spoje musejí být sletovány pájkou aby byly vodotěsné. No a teď stačí papiňák naplnit vykvašenou máčí. Spojím s chladičem, napojím trubky na vodu z vodovodu a začít zahřívat. Sledujeme teplotu a celý proces velmi pečlivě, nelze odejít od toho na cigaretu.
Materiály :
-Varná nádoba (papiňák nebo konev) hliník, může být i nerez.
-Spojky mezi papiňákem a chladičem nejlepší jsou šroubované spoje ale může být i hadička ze silikonu, nepoužívat pryž (gumu). Ta se vyluhuje do par a líh potom příšerně smrdí.
-Ostatní jako třeba chladič ( chladící spirála) musí být z mědi.
-Obal chladiče stačí i z pozinkovaného plechu.
-Teploměr může být i ten na zavařování nejlepší je rtuťový ale pozor při rozbití vyhodíte vše co máte v kotli, proto preferuji lihový.
-Zátky (pojištovací a ta ve které je teploměr) pouze korkové ne gumové, vyvařit ve vosku.
- deflegmátor se také dělá z měděné trubky podstatně silnější než jsou ostatní, tak 3-5 cm průměr je to ale složitější, musí tam být redukce a je to další práce a pájení,
-Těsnění v holendru a spojky musí být buď z klingeritu a nebo silikonu.

Já poslední dobou kvasím buď staré zavařeniny a povidla. Když manželka určí, že se to má vyhodit. Rozvařím ve vodě s přídavkem cukru na obsah těch 15-20 dkg na litr a používám kvasinky od Simansky.

www.schimansky.cz/navody/cl.kvasinky.htm
Dodává ty co zkvasí i na 15-16 %.

Zároveň dávám i živnou sůl (fosforečnan amonný a trochu dusičnanu draselného).
Směs:
Fosforečnam amonný 100 g + 20g dusičnanu draselného ne sodného. Této směsi dávám tak 2 gramy na 10 litrů kvasu.
Nebo kvasím cukrový roztok 10 litrů vody 2 kg cukru (kupuji vždy v akci co nejlevnější). Roztok svařím a nechám vychladnout. 0,5 litru rozkvasu, kvasících kvasinek Simansky a živnou sůl. U čistého cukrového roztoku jsem ještě zapoměl na kyselinku, kvasinkám se daří v mírně kyselém prostředí stačí půlka citrónu na těch 10 l. V ovocné břečce to nejni potřeba ovoce má kyselin dost.
Rozkvas : Rozřeďte štávu z jablek a nebo koupeného džusu (nesmí mít konzervační látky) 1 : 1 s převařenou vodou, přidejte lžíci cukru,  dejte kvasinky, přidejte živnou sůl (špetku, ne ty dva gramy) přikrýt igelitem, stáhněte okolo hrdla gumičkou a dejte na teplé místo, můžete také použít Twist-off sklenici, tady pozor víčko neutahujte ale nechte volně. Po dvou dnech již bouřlivě kvasí. Do čistého cukrového roztoku (10 l) dávám té živné soli 4 gramy.
Nepoužívám pekařské kvasnice ten odér co z nich v lihu zůstane mě vadí.
Tak za 14 dní až měsíc, záleží na teplotě, destiluji. Vrstvu kvasnic nedávám destilovat, je z nich též cítit odér (ty destiluji zvlášť a líh dávám k předku se zadkem). Destiluji na dvakrát  až třikrát, poprvé destiluji vše včetně předku středu i dokapu (získám tzv. lutr). Podruhé již odděluji střed a po třetí to dolaďuji. Předek a zadek (dokap) dávám zvlášť a po destilaci na 80 % ho používám k pálení
Když si žádám velmi kvalitní a čisťounký líh tak ho ještě přeženu přes aktivní uhlí. Potom je to již k nerozeznání od lékařského lihu. Dělám tak koncentraci okolo 60-70 %.
Je to sice velmi stručné ale když tak se ptejte.
Miki.
P.S.
Stejně si myslím, že by se to mělo probrat podrobně a napsat o tom článek. 

Axel

  • Host
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #4 kdy: Březen 20, 2013, 04:10:36 odpoledne »
Chtěl bych  tento rok zkusit výrobu vína a octu. Dám vám pak vědět. ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #5 kdy: Srpen 21, 2013, 05:54:06 odpoledne »

Tak prvni faze splnena. - Nasbirana jablka. ;)


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #6 kdy: Srpen 25, 2013, 09:46:04 dopoledne »
Priprava kvasu. ;)





Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Destilace alkoholu
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 06, 2013, 10:52:41 odpoledne »
Na čo je dobrý keg súdok od piva

http://www.youtube.com/watch?v=LzU5DrfFDFo
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline haekys

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #8 kdy: Srpen 03, 2016, 07:40:31 odpoledne »
http://deslik.blogspot.cz
Myslím si že tyto stránky jsou plné informací, které se v tomto vláku užijí :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #9 kdy: Listopad 08, 2020, 04:13:20 odpoledne »
Když doma vypálím kvas třeba v tomhle https://www.mall.cz/kuchyne-tlakove-hrnce/browin-destilacni-pristroj-a-tlakovy-hrnec-2-v-1-12l-100021255342, tak nehrozí, že pokusný králík umře na metanol? Etanol je prý dobrý.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 191
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #10 kdy: Listopad 08, 2020, 05:38:49 odpoledne »
Naši dědové si uměli poradit s daleko primitivnějším vercajkem.. QE  "hold"

Pokud nechceš pálit pálenku , ale léčivé QuintEsecce ,
nelej do to sprostý plebský kvas , ale čisté průzračné víno s duší a jiskrou proti slunci
byť švestkové ::)
nespěchej, zahřívej pomalu neb velké dílo alchymistovo vyžaduje čas.....



P.S. ale garantuji , že pokud svůj čas zúčtuješ byť jen 10 korunou na hodinu, půlitr od Jelínka tě vyjde levnějš


P.P.S. : Znáš princip hrnce na mléko ?

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #11 kdy: Listopad 08, 2020, 08:09:21 odpoledne »
Další problém s tlakovým (destilačním) hrncem kromě výše zmíněného, je i chladič, ten je malý a připojuje se na kohoutek s protékající vodou, což pro placenou vodu ve městě je nesmysl (cena za vodu bude značně znevýhodňovat finanční bilanci projektu).

Dále manipulace s celým aparátem vidím jako strašně složitou, většina bude teplá kolem 70°C.

Objem 12l je strašně málo, plnit to musíš cca do 3/4 tedy 9l kvasu na jednu dávku je hodně málo. Ohřev + pálení bude min. cca 1 až 1,5 hodiny a to na 200l sud ti bude trvat klidně 30 hodin práce, jen pálení. 

No a na konec ohřev bys musel realizovat přes vodní lázeň, aby se kvas nepřipaloval, teda zase ještě k tomu sehnat starý brutar, nebo nějaký další větší hrnec a v něm to ohřívat.

Zkus někde na vesnici sehnat radši někoho kdo destiluje a nech si kvas u něj vypálit (tak to dělám já s přebytky ze zahrádky), sice si vezme desátek z produktu, ale zase nic neplatím.

Popřípadě než tento kotel je výhodnější to dovést do palírny a něco málo zaplatit. V palírně berou radši ovoce než kvas a pak ti zavolají a dojedeš si už pro hotovou pálenku :-)
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #12 kdy: Listopad 09, 2020, 08:06:29 dopoledne »
Je listopad a v tuhle dobu si plánuji co chci dělat příští rok. A rozhodl jsem si hrát s kvasem na pálení alkoholu. A jak jde vitět, tak i macerátem.
https://www.lihovarek.cz/bezinkovy-destilat/zubri-bezovice-42/

Nejen jablka,hrušky, ale i jeřabiny, rakytník, žaludy, trnka, šípek, houby atd. Z toho se dá dělat kvas nebo macerát.

Má to jeden velký háček.  Na určitém místě nikdy neni dost toho ovoce, aby se zaplnilo třeba 50l sud. Je toho vždy jen 2-10l. Nebo sbírání postupně, tak zas je to jen 2-5l.

Proto se chci příští rok zaměřit na kvašení ovoce ve 4ltrkovkách nebo v 10l kbelících. Hlavní problém vidím v kyslíku. Mám uvaženinu(sklenici s trnkou, kterou jsem jen uzavřel) a díky nedostatku kyslíku je tam zakonzervováno. Když jsem zkoušel kvasit ovoce v kbelících a postupně přidával a bylo i uzavřeno, tak začalo plestivět a i nějaká muška.
Proto začnu asi se 4l a víčkami
https://www.vpjested.cz/0430-vicko-na-lahev-4-l-plne/
a na to dám kvasnou zátku
https://www.vinarskyraj.cz/sklad/28/kvasna-zatka

Proto přemýšlím jak pálit, protože jablka a hrušky jsou jasné, že se daji do palírny, ale u kvasu s malém množství mi ho nepřijmou. Nádrže maji myslím na 300l, tak možná švestky přijmou, ale ostatní je moc už extra a to ne.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #13 kdy: Listopad 10, 2020, 11:48:03 dopoledne »
Ahoj,

dokáže mě vždycky úplně nakopnout, když na otázku, jestli je něco dobrý nebo ne tady člověk dostane odpověď úplně jinou a mnohdy od lidí, kteří s danou problematikou nemají žádnou zkušenost. Poradit Sahawovi na otázku na destilační přístroj, aby si dojel do pálenice na prepperském fóru je asi z ranku mám si koupit Škodovku nebo Dacii a někdo s Mercedesem mi poradí, abych jezdil vlakem. Sám jsem se s tím setkal před nějakou dobou, kdy jsem se tu ptal na katr. Úžasná rada "nech si to pořezat". Poradit pálenici je super někde na fóru o zahradě (OK, jsme zahrádkáři a drobní pěstitelé) ale v případě PA určitě budou všechny pálenice fungovat a nebude nejmenší problém tam ovoce dovézt. To je jasné.

Osobně odborník nejsem. Pálil kdysi děda, pálil v hliníkové konvi na mléko na kamnech a měl skleněný chladič. Přestal když mi bylo asi 6-7 let, takže osobně tomu nerozumím a neumím to. Ale když jsem o tom osobně přemýšlel, díval jsem se taky na to co ty a nebo na tohle (nebo jsou i jiné podobné záležitosti):

https://www.hotair.cz/detail/ostatni/destilacni-pristroje/domaci-destilator-palirna-50l-s-elektrickym-ohrevem.html

má to termostat, uzavřený okruh vody a přijde mi to dostatečně velké a není to nezaplatilené. Osobně jsem se tím zabýval zatím pouze v teoretické rovině, ale má to (pokud je pravda všechno co píšou) všechno, co bych od toho asi očekával, že mít bude. Ale neber to jako odzkoušené řešení, nemám ŽÁDNOU praxi. Ale určitě tě nebudu posílat do pálenice, když se ptáš na domácí destilaci.

Když si projdeš internet, najdeš tam takovýhle udělátek celkem dost. Já bych od toho chtěl prostě v zásadě regulaci teploty, dostatečnou velikost a uzavřený okruh chlazení.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #14 kdy: Listopad 10, 2020, 01:27:43 odpoledne »
Nechtěl jsem nějak odrazovat Sahawa od jeho projektu, jen jsem napsal kritiku na produkt který si vybral.

Pro velké množství kvasu z objemných plodin (jablko, hruška i švestka) je potřeba velkou pálenici a tu kupovat se ekonomicky nevyplatí, hlavně pro minimalistu.

Postavit palírnu, není nic složitého a zvládne to každý trochu šikovný kutil, dříve se pálilo na vesnici pomalu v každém baráku. Dokonce co mi povídal otec tak chodily v období kdy se pálilo hlídky obecní policie a "očuchávali" kde se pálí a nebo vylívá kvas. Kdo někdy pálil vý jak to smrdí :-)
Mlékarenská hliníková baňka, brutar na teplou vodu, nádrž s vodou a trubkovým chladičem (vhodná je spirála z chlazení na pivo), kus hadice, teploměr a je hotovo. Díly se nechají sehnat na vesnici (nebo šrotišti) celkem snadno i za pár korun.
 
V dalším příspěvku upřesnil i množství kvasu a pokud bude destilovat jen menší množství sám cca do 10l a velké množství radši odveze někomu, ať palírně, nebo sousedovi, tak by bylo možné řešení viz odkaz:

https://www.hotair.cz/detail/ostatni/destilacni-pristroje/domaci-destilator-palirna-10l.html

Konstrukčně se mi líbí více a odpovídala by jistě jeho potřebám. Cenově je na tom podobně a v ceně je i "čerpadlo", které má obstarat oběh např. ze sudu s vodou, což je určitě výhodnější než z vodovodu, jako u minulé sahawovi varianty.

Jinak k.vancura našel velice pěknou stránku s přístrojema. Určitě bych si vybral i já, ale tuto část produkce mám vyřešenou, vzhledem k nelegálnosti nebudu popisovat jak :D .
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #15 kdy: Listopad 10, 2020, 05:00:32 odpoledne »
Nechtěl jsem se do nikoho strefovat ... Mělo to být konstruktivní připomínka.

Osobně to řeším kromě pálenice tak, že udržují velice dobré vztahy s jedním sousedem, který to prostě umí. To je nejlepší možné reseni, pokud to člověk mermo.moci nechce dělat sám. A návaznost na ten katr z motorovky...no, potřeboval z nějakých klád udělat fosinky, já zase nějaké kapky...

Ale pokud bych zařízení jako nezkušený pořizoval, tak cosi co je na to dělané a má to alespoň Jakeš Tales řízení teplot. Jako paličák děda si to neumím představit

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #16 kdy: Listopad 11, 2020, 01:44:59 odpoledne »
Ja sa vcelku vyznám. Aj v destilacii aj v Sahawovi. :D U nás je to zakázané, ale na nete je rád a návodov ohromne vela. :D

Sedláku: domáce destiláty práveže moc ludí na svedomí nemajú. Boli dva prípady za 100 rokov kde boli obete. Jeden je ten váš prípad "Drak" a predtým niekde ukradli roboši z cisternového vagóna metyl a vypili ho... a potom rôzne nehody, kde niekto omylom vypil....
Domáca pálenka z ovocia, či obilia obsahuje velmi malé množstvo metylu. Ale obsahuje obrovské množstvo protilátky-ethylu. Takže ak niekto nevydrúzga prve natečený "odskočok", tak sa mu nemôže nič stať. /Metyl sa odparuje pri nižšej teplote, takže ide z kvasu ako prvý./

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #17 kdy: Listopad 11, 2020, 02:34:54 odpoledne »
Metyl obsahuje jakýkoli alkohol. ( to je ta složka ze které bolí hlava) kvalitní alkohol má malé množství metylu.
Správná konstrukce palírny minimalizuje množství metylu ve výsledném nápoji.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #18 kdy: Listopad 12, 2020, 04:38:21 odpoledne »
Malá poznámečka: To po čem bolí hlavy není methylalkohol (ten je dokonce "chutný" ) a některé whisky ho obsahují i několik procent.....zjemňuje chuť. Bolest hlavy způsobují naopak vyšší alkoholy tvořící přiboudlinu....hlavně amylalkohol, butanol a propanol...a pak i ethylestery mastných kyselin....běžně ji vzniká při kvašení cca 0,5%. Na druhou stranu ty estery dávají destilátu typickou chuť, takže rektifikací přes kolonu se sice odstraní, ale výsledkem je velejemný líh prakticky bez vůně....vodka.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #19 kdy: Listopad 12, 2020, 11:51:23 odpoledne »
Tak jsem v rychlosti prošel vlákno a ještě pár poznámek přidám.....
Mikiho návod je naprosto upotřebitelný.....jen k materiálům.....obyčejná guma se opravdu na těsnění nehodí, silikonová pryž nebo teflonová instalatérská páska, viton....naprosto OK. Pozor na styk trubice chladiče s pláštěm...Miki říká, že plášť stačí i z pozinku...to sice ano, ale pokud je trubka chladiče z mědi, která má značnou teplotní roztažnost, může spoj s pláštěm chladiče zlobit....je dobré na oboje použít stejný materiál. Ideální je nerez a meď na vařák a chladič....pokud jen nerez, pak je dobré z obyčejného měděného drátu natočit spirálky ty rozstříhat vložit do síťky a nechat ve vařáku.....meď má schopnost na sebe vázat sirné zapáchající sloučeniny.

K těm termoregulovaným palírničkám.....pokud to nemá duplikátorový plášť s lázní z topného oleje nebo se to nevytápí na vodní či olejové lázni, pak pozor na připékání kousků ovoce z kvasu na topné těleso....ta spálenina dokáže produkt znehodnotit. Raději bych zvažoval duplikátor nebo míchání kotle.....pokud ani to ne, před pálením filtrovat. Pokud pálím "zkvašenou cukrovou vodu" a jde mi jen o líh, pak toto neřeším. Ten brutar tvořící lázeň pro "mlékařskou konev" se nepoužíval samoúčelně.....jinak lze použít i nerezovou várnici.....má izolované stěny a ztráty tepla nejsou tak velké.


Pro Sahawa: Čím menší použiješ nádobu na kvas, tím úzkostlivější musíš být na čistotu a zamezit přístupu kyslíku....velký sud kvasu si vyrobí sám "pokličku" z těžšího CO2 a ta ti to utěsní....navíc při kvašení vzniká větší množství tepla a tak ti tolik nekolísá teplota kvasu jako u malé nádoby.....výsledky jsou jistější. Pro experimentování bych ti doporučil alespoň 30 l soudek....má to obruč s víkem, kvasnou zátku do toho také umístíš a kvašení proběhne ve stabilnějším prostředí.....a ty zavařovačky dej alespoň do tmy, pokud si to nenecháš vymluvit.

A pokud někdo uvažuje nad komerčním řešením a zvažuje velikost, je dobré si uvědomit, že vařák se plní cca z 60% svého objemu......některé látky při destilaci pění a pokud vám přeběhne pěna do chladiče je dobré práci přerušit, vše vyčistit a začít znovu, lépe s méně plným vařákem ku větší radosti a požitku z dosaženého výsledku 8).

Mr.Builder

  • Host
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #20 kdy: Listopad 13, 2020, 10:53:47 dopoledne »
https://www.gastroeu.cz/destylex-destilacni-pristroj-termometr-varianta-ii-5-lt/


Stojí to 1700Kč Vyplatí se riskovat?

Jestli je to třeba pokus na dobu až nic nebude tak to chápu. Dají se koupit i větší a různé varianty.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #21 kdy: Listopad 14, 2020, 07:01:10 odpoledne »
To Mr. Architekt: Díval jsem se na odkaz z posledního příspěvku.....1. Kapacita je cca 3l na jednu operaci.....je to tak na to experimentování Sahawa se zavařovačkami.....3l kvasu, řekněme 15% alkoholu....výtěžek tedy okolo 0,5l cca 90% alkoholu....Výhoda je, že ten papiňák můžeš použít i na vaření guláše a kus aparatury ti tak může běžně ležet v kredenci  ;D. Nevýhody....je to jednoplášť a pokud budeš zahřívat kvas, může se ti to připalovat (není to míchané). Toto riziko je hlavně u plynového ohřevu, kde jsou teploty u dna vyšší. Pozor na ucpání přetlakového ventilu např. kouskem slupky z ovoce....asi bych vymontoval pojistnou membránu a dal tam "Mikiho špuntík". Pak je tam "odkalovač s výpustí" a některé "aparatury" jich mají i povícero. Jenže pokud už chci separovat vyšší méně těkavou frakci, pak volím kolonu-byť jen krátkou na 2-3 teoretická destilační patra, kde mi flegna kondenzuje a stéká zpět do vařáku....z těch prstů to těká dál do produktu. Aˇž se kolona parami prohřeje, nastavím si optimální refluxní poměr a produkt bude kvalitnější. A pokud budu odpouštět z toho chladícího odkalovače průběžně, budu mít veliké ztráty produktu....

Mr.Builder

  • Host
Re: Destilace alkoholu
« Odpověď #22 kdy: Listopad 14, 2020, 07:57:38 odpoledne »
MaunaKea
Jojo. Já to psal. Jsou tam varianty od 3 litrů až po 50 litrů myslím. A určitě se bude dát koupit možná i větší.
Já jen, že bych měl respekt s něčím takovým experimentovat. Obzvlášť pokud se zváží riziko výbuchu a následných problémů, tak bych zvažoval jestli to raději nekoupit už hotové. A to ještě pamatuju dobu samo domo vyráběných elektrických sekaček. :-)
A ještě by to možno chtělo možná zkontrolovat výsledný nápoj jestli není nijak závadný? Ať potom není potřeba bílá hůl.  ;D