Autor Téma: Domácí kompostování  (Přečteno 12614 krát)

Offline Mobile

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 5
    • http://minimalisti.tym.cz/
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #50 kdy: Srpen 01, 2012, 08:38:57 odpoledne »
K čemu jsou dobré fosfáty z pracích prášků? Proč bychom je měli získávat?

Aby bylo jasné, neposmívám se, zajímá mne, k čemu by se fosfáty daly využít.. Jsem elektrikář, ne chemik..
Fosfor je důležitý prvek pro hnojení.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #51 kdy: Srpen 01, 2012, 11:29:47 odpoledne »
Zdravím.
Pánové tak to bych chtěl vidět těch fosfátů tam je tak akorát na změkčení vody a v pytli pracího prášku jich je odhadem tak 10 dkg. Pytel prášku je 9 kg tak nevím to by se půda asi poděkovala za tu nadílku. Čistička si s tím neporadí a půda jo ? ? A jak je dostat ze směsi se saponátem mě jaksi uniká.
Fosfáty jsou základní prvek potřebný pro rostliny společně s dusíkem (nitrátová forma a nebo čpavková) a draslíkem (chloridová a nebo síranová forma).
Fosforečnany (fosfáty) jsou v přírodě dolovány v nerozpustné formě a na rozpustnou se převádějí působením kyselin. Ještě existuje tzv. Guano což je trus mořských ptáků. V tropech jsou oblasti hnízdění kde jsou jich metrové vrstvy.
Miki.

petka

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #52 kdy: Srpen 04, 2012, 07:55:58 odpoledne »
Používáte mletý vápenec?

Moucha

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #53 kdy: Srpen 10, 2012, 11:25:23 dopoledne »
Kde si můžu nechat udělat rozbor půdy?

Klouzek

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #54 kdy: Srpen 10, 2012, 11:38:38 dopoledne »
Jak je to s dusíkem? Je dobré ho mít v půdě dost?

Locker

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #55 kdy: Srpen 11, 2012, 08:49:31 dopoledne »
Kde si můžu nechat udělat rozbor půdy?
Rozbor půdy můžeme zadat Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému v Brně, který má půdní laboratoře v Brně, Plané nad Lužnicí, Plzni, Praze a Opavě. V Praze má rovněž půdní laboratoř Český zahrádkářský svaz.

Kolovrátek

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #56 kdy: Srpen 23, 2012, 04:15:02 odpoledne »
Zkoušeli jste vyhřívat skleník přes zimu pomocí jen hnojem?

Marad

  • Host

come

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #58 kdy: Listopad 19, 2012, 09:42:37 odpoledne »
Bioodpad tvoří až 40% odpadu z domácností, tento materiál lze dále zpracovávat a efektivně využívat.Vermikompostování využívá ke zpracování bioodpadu žížaly, tento proces nezapáchá, žížaly z kompostéru neutíkají.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #59 kdy: Listopad 21, 2012, 02:52:53 dopoledne »
Zdravím.
Kompostovatelný a druhotně využitelný odpad tvoří až 90 %. Těch 10 zbývajících je odpad zpracovatelný průmyslově.
Miki.

dave

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #60 kdy: Únor 27, 2013, 03:28:54 odpoledne »
Myslíte, že má smysl doma kompostovat v kompostéru?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #61 kdy: Únor 27, 2013, 03:39:03 odpoledne »
Myslíte, že má smysl doma kompostovat v kompostéru?
Kupodivu to ma smysl. I male kroky maji smysl. A z nich se pak udelaji vetsi. Je potreba nekde zacit.

Ja bych osobne nasel jine reseni. V okoli bych se seznamil s nekym, kdo na zahrade kompostuje a daval bych mu ho. A mozna i domluvit vymeny obchod. On da zeminu a ty zbytky.:)

Karolik

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #62 kdy: Duben 29, 2013, 08:19:49 dopoledne »
pro inspiraci:


Karolik

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #63 kdy: Květen 12, 2013, 09:07:12 dopoledne »
pro inspiraci:

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #64 kdy: Listopad 07, 2013, 05:15:36 odpoledne »
Ráda bych odvedla tuto diskusi následujícím směrem:
http://www.resilientcommunities.com/compost-water-heaters-from-jean-pain/
Stručně obsah:
Kompostové ohříváky vody od Jean Paina
Jean Pain byl francouzský inovátor, který žil v jižní Francii v letech 1930 – 1981. Vytvořil systém generování energie z kompostu schopný pokrýt 100% jeho spotřeby energie. Dokázal ohřát vodu na 60°C a využít ji na mytí, vaření a vytápění, rychlost ohřevu 4 litry/min. Kromě toho odebíral metan k provozu generátoru, sporáku a paliva pro své vozidlo. Viz kniha „Another Kind of Garden“ (Jiný typ zahrady) špatně přeložený z francouzského originálu do angličtiny, takže se poněkud špatně čte, nicméně je údajně velmi zajímavá:
http://library.uniteddiversity.coop/Permaculture/Another_Kind_of_Garden-The_Methods_of_Jean_Pain.pdf
K metodě kompostování lze najít řadu videí na YouTube. J. Pain používal i 60 tun kompostu na jedné hromadě k pokrytí svých energetických potřeb, je však ověřeno, že fungují i malé hromady 6 x 6 stop (1,85 x 1,85 m), tj. lze v nich dosáhnout teplot okolo 60°C.
Princip: vrstva materiálu ke zkompostování dostatečně udusaná (kyslík je nežádoucí, čili je třeba udusáním eliminovat co nejvíc vzduch), na to vrstva polyetylénových hadic (průměr 1 palec, délka 300 stop = 100 m), opět udusaná vrstva materiálu, atd. Vnitřní objem polyetylénových hadic vytváří zásobník teplé vody, teplo se uvolňuje činností anaerobních bakterií při rozkladu kompostu (bakterie schopné existence bez kyslíku, výsledkem jejich činnosti je rozklad organických látek - nejjednodušší plynné sloučeniny neobsahující kyslík, čili amoniak NH3, metan CH4, etan C2H6 lze odebírat jako bioplyn, protože jsou všechny spalitelné, ostatní zůstávají jako kompost). Původní provedení kompostů J. Paina nezahrnovalo nádrž na horkou vodu, vodu předehřátou v kompostu lze použít i jako vstupní vodu do domácích kotlů na ohřev teplé vody. Takový kompost zajistí spolehlivé generování tepla po několik týdnů až měsíců. Kompost nejlépe umístit blízko místa spotřeby vody (např. externí sprcha). Kompost lze kombinovat s využitím solární energie.
Důležité faktory: kompostovatelný materiál, dostatečná délka hadic, dostatečné udusání

Proč sem zavádím toto téma?
Ve formě nádrže v zemi (izolace) může takový kompost plnit následující funkce:
- zdroj bioplynu (bude zajímat Saladina, nutno dořešit plynotěsnost, tj. konstrukci víka a příslušenství - výstup bioplynu, odběr teplé vody, vodní pojistný ventil ? ? ?, polštář bioplynu nahoře brání přístupu kyslíku)
- suché WC (konstrukční řešení? ? ?)
- zásobník teplé vody
- zásobník zkompostovaného materiálu (dva, jeden generuje energii, druhý je otevřený, vybere se a naplní se)
- spolehlivé kompostování ve smyslu eliminace choroboplodných zárodku a semen plevele
- ? ? ?

K dořešení:
- konstrukce víka (nemrznoucí vodní uzávěr – glycerin, roztok rozp. polysacharidu – inulin? ? ?)
- konstrukční řešení WC
- zajištění manipulace s těžkým víkem - 2 zabudované sloupky k použití k instalaci kladkostroje
- zajištění manipulace s kompostovaným materiálem - korečkový výtah z hliníkového žebříku? ? ?
- příprava materiálu ke kompostování, aby během plnění nezačal proces tlení v době, kdy vzniklé teplo nelze využít – sušit a naládovat naráz? ? ?
- ? ? ?

Možné otázky:
- kde vzít dost kompostovatelného materiálu - drcené větve, spadané listí, hrabanka z lesa, veškerý odpad organického původu, rákos (např. po použití ve formě nadrceného materiálu jako podestýlka pro zvířata)

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #65 kdy: Duben 25, 2014, 09:53:40 dopoledne »
Mam technickou otazku.

Pokud necham list od stromu jen tak a on se rozlozi, tak co se dostane do pudy? Ziska puda nejaky mineral,dusik,uhlik,.. Nebo to vse utece do vzduchu? A co steblo od travy?




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #66 kdy: Říjen 30, 2014, 04:58:37 odpoledne »
Stale bez odpovedi?
Citace
Pokud necham list od stromu jen tak a on se rozlozi, tak co se dostane do pudy? Ziska puda nejaky mineral,dusik,uhlik,.. Nebo to vse utece do vzduchu? A co steblo od travy?

CyPro

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #67 kdy: Říjen 30, 2014, 05:15:57 odpoledne »
Na biomu svého času vyšlo skvělé 15 dílné pojednání o půdě a humusu. Je to dost dlouhé, ale myslím, že odpověď tam najdeš (určitě v některém z prvních dílů, už si nepamatuji). Odkaz na 1. díl: http://biom.cz/cz/odborne-clanky/humus-puda-rostlina-1-funkce-humusu-v-ekosystemu.

PS: Tím jsi mi připoměl, že bych si to měl znovu projít.

Fiona

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #68 kdy: Leden 08, 2015, 09:32:14 dopoledne »
O kompostování lidských hov..
http://preppers.cz/forum/index.php?topic=7566.0

chpslst

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #69 kdy: Leden 08, 2015, 12:30:19 odpoledne »
ormien, v prípade že ten kompost dokonale/ vzduchotesne/ uzavrem a následne sa začnú tvoriť plyny, ako to bude s nimi?
budú stúpať hore? nádoba sa začne chovať ako tlaková? prípadné použitie na spalovanie /varenie/ je bezpečné /možné/?
ideálne by bolo keby nádoba sa stala tlakovou a plyny stúpali cez regulačný ventil, potrubím do plynového variča/ohrievača...
otázka je ako dlho by to fungovalo /tlak by ak by bol, tak by zrejme rýchlo klesal.../ a aké množstvo minimálne kompostu by bolo potrebné. s využitím polyethylénovej 100m hadice by to mohlo byť /pri prvotných nákladoch/ zaujímavé riešenie "do budúcna"... hadica by mohla samoťahom vykurovať cez výmenník dom či bojler. jednoduché a dokonalé...

chpslst

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #70 kdy: Leden 08, 2015, 01:01:56 odpoledne »
kúrenie pod tým by bolo pre mňa neekonomické. čo však znamená " umiestniť do tepla"? pri akej teplote okolia sa proces rozkladu zastavuje /rapidne spomaluje/? v dielni mám v tých najchladnejších dňoch okolo nuly...
údaj pri jednom 200L sude, že bude plyn tvorený po dobu niekolko dní až týždňov, je na mňa velmi nepresný. od čoho to závisí? je rozdiel či to vydrží napr.4dni a je rozdiel či tri týždne...
inak skvelééé.
kedy po naprešovaní sa asi ten plyn začína tvoriť /pri nejakej danej teplote okolitého prostredia/?
ono teoreticky by asi taký "zablombovaný" sud sa dal aj dlhodobejšie skladovať, nie? predsa keď tam tie plyny raz vzniknú, tak sú tam...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #71 kdy: Leden 08, 2015, 01:19:58 odpoledne »
Návodů je na YouTube hned několik
https://www.youtube.com/watch?v=eVEZfxGdV5A
https://www.youtube.com/watch?v=yiWYF92YKZE
https://www.youtube.com/watch?v=mWefbc1spd0

Odpovědi: anaerobním (bezevzdušným) rozkladem organické hmoty vznikají plynné hořlavé organické látky. Analogicky jako u zavřeniny: když se produkty této reakce z reakčního prostředí neodebírají, reakce se zpomaluje, takže se rozumně odolný zásobník nebude tlakovat do nekonečna. Jakmile se bioplyn odebere, reakce sama zase pokračuje. Výtěžnost organického materiálu se liší podle složení, mikrobiálního osídlení, teploty, provzdušnění apod., takže Ti nikdo přesně neřekne, jak dlouho to vydrží. Lze akorát nějak spočítat, kolik bioplynu se teoreticky může z organické hmoty vytvořit, ale účinnost (tj. z kolika procent tato teoreticky možná přeměna v reálu proběhne) fakt neznám.

Obvykle se biogenerátory zanořují aspoň zčásti do země, aby se nemusely zahřívat. Rozklad sám uvolňuje teplo, takže po nastartování se systém zanořený z větší části do země a zvenčí dobře zakrytý udržuje už sám. Když obsah generátoru "vyhoří", nalije se do nádrže voda a vyčerpá se kalovým čerpadlem na kompost (lze použít i jako hnojivo na zalívání) a může se použít znovu. Dokážu si představit i tu verzi, že se generátor prostě doplňuje a doplňuje a doplňuje, dokud se nezaplní nerozložitelným odpadem (minerální složka organických zbytků, zbytky hlíny apod.), a pak se vybere. To se pozná na poklesu účinnosti.

Topení bych na tom zpočátku nestavěla, ale věřím, že to realizovatelné je - ze začátku jeden takový biogenerátor a podle něj uvidíš, jestli máš dost odpadu na jeho plnění a jak dlouho to vydrží. Nemám vůbec žádné zkušenosti, jen si tu tak teoretizuju...
 
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

chpslst

  • Host
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #72 kdy: Leden 08, 2015, 01:20:37 odpoledne »
Podkuruje sa pod tým samozrejme tiež bioplynom, takže ekonomika sa moc nerieši....  ;)
tažko mi biomasa naložená pod sud bude pracovať lepšie ako v sude.
ale cháááápem že nejaká mestská supermoderná kotolňa má zrejme horáky na bioplyn, čo to nahrievajú.
súhlas že praktický test je nevyhnutný. na jar sa do toho pustím a napíšem zistenia.
ormien: presne to som potreboval vedieť, prečo ma nenapadajú také veci?...
zanorenie do zeme... ďakujem.
skúsim to s burinami a lístím, toho bude všade dosť... na to by bolo možno najlepšie využiť 1000L nádobu na chemikálie /taká plastová v trubkovej klietke/.  ;) kalové čerpadlo by to následne "odpad" dokázalo po zriedení odčerpať preč...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #73 kdy: Únor 19, 2015, 07:28:08 odpoledne »
Pastička na žížaly. Četl jsem , že pokud člověk zakope nařezaný karton a zakope ho, tak se do něj pustí žížaly a po nějakém čse si může vyzbírat do kbelíku.

Kartony jako lapace slimáků mám vyzkoušené a fakt fungují. tak vyzkouším i jako lapač žížal.

Nepovažuji žížaly za škodnou, ale chci zkusit kompostér a jako krmivo pro drobotinu, aby nemuseli jíst zrní.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #74 kdy: Únor 20, 2015, 01:04:55 odpoledne »
Dnes byla zmrzla půda. Naštěstí jen 1-2cm, tak se dostat pod ní bylo trochu těžké. Radši to nebud oddalovat. Teoretie, že človek vykope hodně jám po okolí a nahází tam krabice. Po čase to bude stálý přijem žížal. Je to jen teorie. Ono vykopat díru 50x50x30 není jen tak do půdy, která nebyla dlouho opracovaná. Taky dělát jámy na cizím pozemku bude divné. Tak jdu na to. Jinak žižaly jsou aktivní v tuto dobu a docela blízko na povrchu. Slepice dnes budou mít hody.  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #75 kdy: Únor 20, 2015, 06:28:32 odpoledne »
Tak jsem to udělal. Odstranil jsem lepící pásku z krabic. Vykopal jámu a naházel jsem tam kusy krabic. A pak zasypal jámu. Uvidím za čas jestli z toho něco bude.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #76 kdy: Březen 08, 2015, 07:43:33 odpoledne »
Zlatej poklad pro zahrádkáře.  ;D

Jak byste tuhle hromadu využili na zahrádce?


Je to jen teoretická otázka. Přepravit takovou kopu by mi trvalo rok na kárce, protože je to daleko. A pak zakopání by nebylo možné, protože už mám hodně věcí zakopáno. Ale bylo by to skvělé. Vyvýšené záhony?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #77 kdy: Březen 08, 2015, 09:55:12 odpoledne »
Skvělej mulč, nic zakopávat netřeba. Žížaly si to přeberou samy, stačí navrstvit kolem rostlin - je-li to dost odleželé.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #78 kdy: Březen 19, 2015, 11:50:13 dopoledne »
Včera jsem zjistil, ze moje tvrzeni, ze slepice do měsíce rozloží všechen zelený odpad(i seno) moc neplatí. Místo kam jim dávám denně zelené a stařešinu měl menší nánosy, které nestačili sníst a zníčit, ale bylo zakryto zeminou. Pravidelně nosím i drny, ale je tam málo zeminy a drny jsou hned zpracovány. Nemyslím si, že to je důvod. Když jsem měl jiný výběh, kde půda byla tvrdá jako beton, tak tam skutečně mizelo vše. Dovolím si tvrdit, že část odpadu do měkké půdy zapracují. Tak po celý rok kypří, hnoji a nakonec i zapracovávaji odpad do půdy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #79 kdy: Březen 19, 2015, 07:42:33 odpoledne »
Chtěl jsem udělat pokus na 1m2, ale nemám prostor, tak musi stači menši format.
Chci nastrouhat plesnivou řepu a vytvořit z toho vyvýšený záhon. Pak sledovat o kolik cm klesne a jestli rostliny přežijí.

Dá se očekávat, že pokud se bude paběrkovat na poli, aby byla řepa pro zvířata a i na kvašení, tak zůstane hodně zbytku. Ta se pak nastrouhá a využije do vývyšených záhonů. Proto jsem chtěl udělat pokus, kterým zjstím jak to dopadne.

Nechal jsem přes měsíc na zemi povalovat řepu. Ve sklepe mám řepu, která je chycená z venku plísni.  Zpracuji ji pomoci krouhačky a dám do přepravky, kde na dne bude malá díra, kde bude unikat voda. Pak asi 5 cm dám zeminu. A budu sledovat o kolik propadne. Ještě nevím, co tam vysadim.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Domácí kompostování
« Odpověď #80 kdy: Březen 20, 2015, 08:16:54 odpoledne »
Narezal jsem řepu a dal jsem ji do přepravky. Na to jsem dal zeminu. Budu sledovat o kolik poklesne hladina  a jestli v tom něco vyroste.
Chci zkusit i s listím a senem.

SoňaR

  • Host

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #82 kdy: Březen 20, 2016, 10:17:49 dopoledne »
Přiznám se, že s vermikompostérem zkušenost nemám, ale jakmile někde něco hnije (jakože hnít to bude, žížaly to tak rychle sežrat nestihnou, navíc si myslím, že spousta bioodpadu jim "syrová" nepojede) bude vznikat krom jiného metan. V jakém množství bude záležet na vstupní surovině (salám bude cítit víc, než salát ;D).
Kompost na zahradě taky nijak výrazně nesmrdí.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #83 kdy: Březen 20, 2016, 11:31:24 dopoledne »
A hele, kalifornská žížala bude zřejmě něco pro preppery  ;) - prý nejen dokonale kompostuje, ale navíc se rychle množí a může sloužit i jako zdravé krmivo :
"Kalifornské žížaly  jsou nejen bohaté na lehce stravitelné proteiny, ale i na minerální látky a to především na  vápník."

http://www.vermikompostovani.cz/

SoňaR

  • Host
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #84 kdy: Březen 20, 2016, 11:38:36 dopoledne »
Ještě malý doplněk ke kalifornským žížalám... jelikož nemám moc ráda zanášení životního prostředí nepůvodními druhy, tak jsem pátrala a našla jsem celkem příznivé informace, které přikládám:

"Je pravdou, že kalifornské žížaly (eisenia andrei) jsou speciálně vyšlechtěné žížaly, jsou ale vyšlechtěny z obyčejné žížaly hnojní (eisenia foetida), takže to opravdu není žádné geneticky modifikované monstrum. Tento kalifornský hybrid má (jelikož je původem z Kalifornie) celkem vysoký teplotní komfort, tedy nepřežije teplotu pod cca 4°C a nad 42°C a hlavně je striktně pojídač pouze organické odumřelé hmoty. Pokud se dostane do volného prostředí v půdě, musí vyhledat stanoviště, kde je dostatek organické hmoty, jakmile ji nemá tak umírá - což je rozdíl oproti žížale hnojní, která je schopná pojídat i různé jílovité částice a písek."

"Kalifornské žížaly (Eisenia andrei) jsou opravdu speciálně vyšlechtěné z volně žijícího druhu žížaly hnojní (Eisenia foetida) a mohou se i s tímto druhem křížit. Jsou také řazeny mezi "invazní" druhy a podle zákona 114/1992 Sb. se nesmí vědomně šířit do české přírody. Na druhou stranu ale není zakázáno jejich používání pro zpracování organického materiálu, proto byly nakonec i vyšlechtěny. Tento druh je specifický několika vlastnostmi oproti žížale hnojní a sice že zpracovává organický materiál mnohem rychleji, množí se mnohem rychleji, dožívá se výrazně vyššího věku (až 16 let), neprokazuje migrační chování a je víceméně závislý na velkém množství potravy. Proto je možné kalifornské žížaly chovat na zpevněné ploše nebo v izolovaném vermikompostéru, kde má pro život ideální podmínky a rozhodně se nerozuteče do volné přírody."

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #85 kdy: Březen 20, 2016, 12:20:30 odpoledne »
Kompostování jsem se trochu věnoval a věnuji a sice v rozsahu malé zahrádky a domácnosti, což představuje cca 3-4 metráky kompostu ročně. Takže Votroubek a sedláci s poli se zasmějí, ale pro majitele truhlíku na balkoně nebo malé záhumentky to třeba bude přínosné. Zjistil jsem že většina kompostérů, co se prodává je více méně na jedno brdo a je to většinou přeražený plastový výlisek....Kvalitní kompost potřebuje pokud možno "zelenou" i "černou" organickou hmotu, co nejvíce vzduchu (pokud někdo uvádí prodikci methanu, zvrhnul se mu pravděpodobně proces na anaerobní - došlo k bezkyslíkovému rozkladu a pomohlo by kompost promýchat, přerýt), trvalou vlhkost (ale ne že vám z plastového komposteru otkéká kapalný podíl a vyluhuje rozpustnou složku)a pokud možno stabilní teplotu venkovní okolo 15-25 oC(pak je možno udržet teplotu uvnitř kompostu nad 45oC v druhé a třetí fázi kompostování a kompostování je efektivnější. Přítomnost žížal proces samozřejmě urychluje, ale není nezbytná.

Pokud kompostuji v malém (třeba v paneláku na balkoně) potřebuji rychlý proces (nemám místo, nesmí to zapáchat). V tomto případě bych asi doporučil tepelně izolovaný proděravělý širokohrdlý soudek umístěný na horizontální ose a každý den jim pootočit a tento minikompostér umístit ke stěně domu, kde je tepleji a prasidelně vlhčit - má tendenci rychle vysychat. Výhodou je velice snadné provzdušňování, nevýhodou je malý objem a v důsledku toho rychlá ztráta tepla a snadné vysychání - izolovat stěny a kropit. Za těchto podmínek to při běžných kuchyňských zbytcích nezapáchá.

Ve větším kompostéru bych asi doporučil obyčejný komposter typu ohrádka. Snadno se dá překopat přerýt, když je sucho tak pokropit hadicí a asi bych doporučil dva na střídačku - jedem spotřebovávám, druhý mi zraje.....Nevýhodou komerčních komposterů vidím v tom, že je to relativně drahé, po pár zimách plast vykřehne a tlakem kompostu a manipulací to snadno popraská, špatně se to překopává a pak to nestejmoměrně zraje. Tepelně se to špatně izoluje (pokud se nezapustí alespoň částečně do terénu), ale zase díky většímu objemu si lépe udrží rozkladné teplo a vlhkost, ovšem přístup kyslíku je horší - pouze povrchem a překopávání je nutností.

A pokud by si někdo komposter vytvářel ze zbytků - dejte pozor, z čeho jsou stěny. Už jsem viděl výsledky rozboru z výluhu kompostu, kde zinek překonával všechny rekordy a normy (cca o 2 řády). Nedalo mi to a zeptal jsem se "šťastného majitele" tohoto substrátu, jak to dokázal...a on na to s klidem, že stěny kompostu má z pozinkovaného vlnitého plechu, co mu zbyl ze rekonstrukce střechy, podobně neuvěřitelné je použití starých dubových železničních pražců, které dráha kdysi prodávala a někteří zahrádkáři si z toho dělali kompostéry a palisády či terasovité zíďky na zahrádkách s tím, že je to tak napuštěné térem, že to neztrouchnivý ani za 20 let Inu dal jsem jim zapravdu, opravdu to zeztrouchnivý ani za 50 let, ale dnes už dráhy tyto pražce označují jako nebezpečný odpad (nedá se to koupit ani jakopalivové dříví) a dělají dobře - množství kancerogenních látek jde v tomto naimpregnovaném dřevě do desítek.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #86 kdy: Březen 20, 2016, 12:37:45 odpoledne »
Tak jsem si to předešlé po sobě pčečetl a omlouvám se za hrubky...Jinak kompostovat větve se moc nedoporučuje, protože to vyžaduje důkladné rozdrcení a trvá to dlouho. A třeba tlející kořeny vylučují polyfenoly, které jsou inhybitory kořenového růstu - tak mi to kdysi vtloukali za mé zemědělské praxi do hlavy - třeba v sadech by se měli pařezy vytrhávat (odfrézovat), protože pokud na stejné místo zasadím nový strom, hnijící kořeny starého pařezu brání jeho růstu. Jinak teplo k ohřevu vody se při kompostování běžně využívá v projektech "přírodních" domů archytekta Reynoldce. Doporučuji sestudovat, stojí to za to. I v ČR je volně přístupný vzorový dům.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #87 kdy: Březen 20, 2016, 01:03:22 odpoledne »
Taky dělám pokus.
 Navršil jsem hromadu zbytků sena velikosti domku a do úpatí jsem něžně nasypal kubík žížal. Nu a tak budu vůkol pozorovati, co a jak se vyvíjí.
O kousek dál jsem navršil podobnou, možná větší hromadu a tu jsem naočkoval uhnilým konským hnojem, asi tak dvaceti tunama.
A o kousek dál jsem podobnou hromadu nechal jen tak, pánubohu na povětří, co to udělá bez zásahu lidské ruky.
A poslední hromadu, tu největší jsem smíchal s hlínou, jedna ku dvaceti, tedy jeden díl hlíny na hmotnostní díl biomasy, a pilně, tedy třikrát za rok to nakladačem přehrnu.
je to vlastně výběrové řízení na kompostovací postup.
Dřevní hmotu bych v kompostu nezatracoval, rozhodně z toho mají radost bakterie a houby, mykorhizní bakterie a armáda podivnejch tvorečků, které vůbec neznáme.
Totiž, chce to pokus... navršíme hromadu štěpků a necháme ji na kupě dva roky. Pak do toho hrábneme a pomašírujem k nejbližšímu chiropraktikovi, páč nám z kroucení hlavou přeskočí obratel.....
Ten vesmír tvorů, hub a plísní, neuvěřitelná záležitost.
štěpka z listnatých, to je jasný.....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #88 kdy: Březen 20, 2016, 02:12:36 odpoledne »
Manuo, kompost a vermikompost je rozdíl...z webu: "Při vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Dnes se o vermikompostu mluví v superlativech a je považovaný za nejúčinnější organické hnojivo, které má 50 – 70 x vyšší účinnost oproti statkovému – chlévskému hnoji. Do spodního kbelíku pak odkapává tekutá část žížalího produktu, slangově se jí říká žížalí čaj."

Navíc žížaly teploty přes 40 dost dobře nedají, z kompostu mají kam zdrhnout, z kbelíku ne, tam byste je při takových teplotách ugriloval.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Domácí kompostování
« Odpověď #89 kdy: Březen 20, 2016, 02:31:42 odpoledne »
To Poom: Ohledně vermikompostu a žížal budu muset své znalosti doplnit. Když jsem se pokoušel experimentovat s kompostéry, vycházel jsem z technologií kompostáren. Tam se snaží o teplotu min. 40 oC a měří se to unitř hromady cca 1m pod povrchem. Je to dané tím, že chtějí mít zkompostovíno za 2-3 měsíce a to se bez vyšší teploty neobejde. A je běžné, že pod hromadama kompostovaného BRO jsou provzdušňovací hadice zajišťující nucený oběh vzduchu a zeshora se pravidelně zavlažuje postřikem.

Jinak dřevní hmota se mi osvědčila v podobě kompostování čerstvého koňského hnoje vzniklého z pilinové podestýlky  (piliny převážně z měkkého dřeva). Je to měkké dřevo a má to velkou plochu, ale větvičky i z drtiče tlely několik let :(. Do těžké jílovité půdy je to super materiál - hnojí i vylehčuje tuto hladovou půdu.