Autor Téma: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2  (Přečteno 3290 krát)

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« kdy: Leden 15, 2014, 09:27:42 odpoledne »
http://www.potravinovezahrady.cz/potravinova-sobestacnost-na-465-m2/


Zní to skoro neuvěřitelně. Malá zahrádka o výměře 465 m2, která zajistí jedné osobě veškeré jídlo na celý rok. Bez ropy, bez traktoru, poháněná solární energií, udržovaná a obdělávaná činností lidského těla s jednoduchými ručními nástroji.
Takových výsledků dosahuje biointenzivní zahradničení. Metoda pěstování navazující na čtyři tisíce let starou tradici čínského zemědělství a francouzské intenzivní techniky pěstování na koňském hnoji z 18. století. Metoda, kterou od 70. let minulého století rozvíjí a zdokonaluje americký zahradník John Jeavons v rámci své neziskové organizace Ecology Action.
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #1 kdy: Listopad 21, 2019, 08:09:00 odpoledne »
Již delší dobu se zabývám, co nejvyššími výnosy na co nejmenší ploše. Důvod je jasný, rýčem a motykou běžný člověk nezvládne obdělávat hektary.
Čistě teoreticky v našich podmínkách (cca 250 m nad mořem) by mi stačilo jen necelých 300 m. Pokud by šlo pouze o energii potravin, měl bych osivo, sadbu a trochu štěstí, uživil bych se.
Začnu postupně přidávat některé konkrétní výsledky v pěstování a pokud má někdo další naměřené hodnoty, nebo nápady na zvýšení produkce, či jen zájem přidejte se.
Začnu vyvýšeným záhonem na cukety. Letos jsem na 3 m2 sklidil 60 kg cuket na konzum + cca 10 kg pro slepičky. Sklízím je v maximální velikosti, tmavozelenou odrůdu (název si nepamatuju). Vysel jsem 8 semínek, 2 mi při vzcházení sežrali slimáci. Na jedné rostlině tedy asi 10 kg.
Použil jsem na pěstování bývalé pařeniště 2x1,3 m. Vybral jsem ho asi 30 cm a dolů použil asi 20 cm králičího hnoje a zasypal zeminou ze skrývky. Po slehnutí přes zimu jsem opět dosypal zeminou. Pak už jen občas zalil.
Při 20% ztrátě oloupáním a odjadřincováním mi zbylo cca 40.000 KJ ze tří metrů (necelých). To je spotřeba asi na 4 dny.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #2 kdy: Listopad 23, 2019, 07:10:37 odpoledne »
Další letošní Mičurinský výkon.
Na 15 m2 záhonu vyhnojeném ovčím hnojem z vysoké podestýlky, jsem sklidil 60 kg raných brambor (a to mi ještě u nich pomrzla nať).
Protože jsem je sklidil koncem června, pro pokus jsem po nich vysel jeden pytlík semen karotky (raná mrkev). To zabralo cca polovinu záhonu a sklizeň byla 10kg mrkve k jídlu + košík ušákům. Karotku jsem vysel na navršené hrůbky a nijak nepřihnojoval. Jen jsem záhon po bramborách očistil a zrotavátoroval.
Výsledek je asi 13 000 kj na jeden m2. To znamená, že  15 metrový záhon vydal energetickou potřebu na 20 dní.

SoňaR

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #3 kdy: Listopad 24, 2019, 01:11:40 odpoledne »
 "hold"
Musím přiznat, že obdivuju takovou téměř vědeckou práci. Já se tak nějak nikdy nedokopu k tomu, abych změřila záhony a pak z nich zvážila úrodu.

Mám dotaz - o dýni typu goliáš neuvažuješ? Já jsem si začala zúrodňovat takový zanedbaný kousek pozemku, vykopala jsem tam (zatím jen asi z 2 m2) mizernou zeminu  asi do půl metru hloubky a v průběhu roku jsem tam házela to samé, jako na kompost. Na jaře bych tam chtěla zasadit goliáše... a jsem zvědavá na ten výnos :D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2019, 04:13:47 odpoledne »
Troufnu si říc, že mám trochu praktické zkušenosti kolik toho sním. A díky tomu se odvíjí moje přemýšlení a plánování.

1. První věc je dosáhnutí velkého výnosu.
Zatím jsem se nesetkal s tím, že někdo přijde a vysází na záhony něco a pak sklidí a jen dodá stejné množství co odebral. Většinou, kdo se chlubí vysokým výnosem na záhonech, tak tam dodá živiny třeba z 10m2. Tak ve skutečnosti tam má třeba 30m2 záhonů, ale čerpal živiny a organiku z 300m2. Tak ve skutečnosti potřebuje 330m2 plochy. Pokud někdo potřebuje třeba 465m2, tak kolik skutečně potřebuje plochy, aby získal jídlo? 4000m2? Pak taky faktor hraje voda. Víme, že bez vody(nebo humusu) to roste špatně. Pak je tu hydroponie, kdy se o ní mluví jako u budoucnosti. Tak je i potřeba energie.
Čím vyšší výnos, tak je potřeba více pečovat, více zalívat nebo více organiky.

2. Kukuřice
Nejsem sám, kdo si myslí, že budoucnost je v kukuřici. Neni potřeba technika a klasy maji 100-200g. Každá rostlina má 2 klasy. K tomu 9 rostlin na 1m2. Někdo tvrdí, že výnos je 5kg/m2, ale já mohu ze zkušenosti potvrdit jen 2-3kg/m2. Háček podle mně má ten, že pokud máte jen malé políčko, tak se na to vrhnou myši a ptáci. Tak jsem nemohl zjístit jaký jsem měl výnos, protože to sežrali. Odhaduji, že by mělo stačít 100m2 plochy na osobu, aby vypěstoval dost sacharidů na rok.Já jsem si hraní s kukuřicí zastavil, protože pokud chci dosáhnout výnos 2-3kg/m2, tak jsem musel mít výběh na tom záhonu. Tedy jsem měl voliéru 2x4m a choval jsem tam rok kachny. Tak půda byla dokonale pohnojena nansil jsem tam drny. Další háček je ten, že proti myším a ptákům bych musel teď to řešit pomocí voliéry asi 2m vysoké. A do země bych zakopal pletivo 1m. A na dno bych asi taky dal pletivo. Vyšlo by mi to asi na 500Kč/m2. Tak 100m2 by vyšlo na 50 000Kč. A 50 tisic je zásoba zrní na 50 let, tak nemá teď smysl mít voliéru, když se vyplatí mít zásoby.

3. Nic vic než sacharidy
Podle mně nic důležitější než sacharidy nejsou. Jen sacharidy neboli složité cukry by měl prepper řešit. Vitamíny a minerály neni potřeba pokud jí co mu dá zahrada. Ty dvě hrsti plevele to řeší.  Bílkovin je všude dost. A tuky se taky najdou. Ale bez sacharidů to nejde. Nenapadá mně, kde se dá najíst dost sacharidů(nemyslím jednoduché jako ovoce).





Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #5 kdy: Listopad 25, 2019, 04:24:59 odpoledne »
4. Jak velký pozemek?
Ono záleží jak člověk vnímá PA. Někdo kdo si myslí, že nebude moc opustit svůj pozemek. Tak tyhle investují do nákupu co největší pozemku. A pak jsou tu socky, které maji jen těch 50-500m2 a doufaji, že lesy a louky budou přístupné.

Já si hraji na pozemku 3500m2 + pole 1,5ha. A na 3500m2 bych se uživil jako sběrač. Získal bych ročně jídlo na celý rok. 10m2 je jídlo na jeden den. Je to cca 100g jídla. Je to těch 200kcal x 10 m2. Cca 5 hodin práce denně.

U pole je to 20m2, abych získal jídlo na den. A je to 10 hodin.

Kdybyste přijeli a vyděli zahradu 3500m2 a pak pole, tak byste pochopili, proč na poli je to více práce. Hold to neni džungle.

Je hodně zajimavé právě, že i jako sběrač člověk získá dost jídla.


SoňaR

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #6 kdy: Listopad 25, 2019, 04:33:23 odpoledne »
No, jelikož si celkem pravidelně testuju svůj jídelníček... a neustále zjišťuju, že mám nedostatek bílkovin, tak mám otázku - co znamená, že "bílkovin je všude dost?" S jakými zdroji bílkovin počítáš?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #7 kdy: Listopad 25, 2019, 04:50:21 odpoledne »
"hold"
Musím přiznat, že obdivuju takovou téměř vědeckou práci. Já se tak nějak nikdy nedokopu k tomu, abych změřila záhony a pak z nich zvážila úrodu.

Mám dotaz - o dýni typu goliáš neuvažuješ? Já jsem si začala zúrodňovat takový zanedbaný kousek pozemku, vykopala jsem tam (zatím jen asi z 2 m2) mizernou zeminu  asi do půl metru hloubky a v průběhu roku jsem tam házela to samé, jako na kompost. Na jaře bych tam chtěla zasadit goliáše... a jsem zvědavá na ten výnos :D
Goliáše jsem letos měl a jsou v pořadí. Asi o víkendu, ať se tohle vlákno trochu natáhne :D.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #8 kdy: Listopad 25, 2019, 05:08:53 odpoledne »
Sahaw
1. Mám zvířata a hnůj.
2. Kukuřici jsem zkoušel zatím jednou a nenadchla mě. Stará odrůda z Gengelu tedy zdaleka nesplňovala Tvoje předpoklady o výnosu. Asi 10x méně.
F1, nebo GMO asi roste lépe, ale i když se jí nebráním, vlastně ani nevím, kde vzít osivo. Tedy tu první generaci.
3. Souhlasím, že energie je pro přežití nejdůležitější, ale pro dlohodobé žití jsou důležité i bílkoviny a tuky. Vitamíny a minerály asi opravdu jdou doplňovat sběrem, ale kdo to má znát, co jaká rostlina obsahuje ???.
4. Motiv pro svoje pokusy jsem už napsal. Těžko by jsi ryl hektary ručně. Tobě vyhovuje pěstovat na velkých plochách o které se nestaráš a já jdu opačnou cestou.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #9 kdy: Listopad 25, 2019, 05:49:10 odpoledne »
Sahaw
zatiaľ len v skratke, neskôr sa možno rozpíšem ak bude záujem.
3. ani nevieš ako sa mýliš, práve že bielkoviny a tuky sú tie najpodstatnejšie, bez nich sa nezaobídeš.
Ja poznám esenciálne tuky, esenciálne bielkoviny, ale žiadne esenciálne sacharidu neexistujú.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #10 kdy: Listopad 25, 2019, 07:12:18 odpoledne »
Vitamíny a minerály asi opravdu jdou doplňovat sběrem, ale kdo to má znát, co jaká rostlina obsahuje ???.
Myslim si, že tahle databáze je nejlepší, ki když je anglicky https://fdc.nal.usda.gov/.
Když se zamyslíte, tak listová zelenina a i jiné rostliny jsou složené z buněk. A ty potřebuji jako u lidí, kteří jsou taky složeni z buňěk  fungování některé minerály a vitamíny. A jsou složeny i z minerálů. Pochopiělně rostlinné a živočišné buňky nejsou  identické. Jen podobné. ohledně fungování. Tak vitamíny a minerály jsou pro tu rostlinu dost důležité.

Je to anglické a podle mně je tohle vařený jitrocel podle translátoru
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342000/nutrients

Tady pampeliška čerstvá
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342097/nutrients

hlávkový salát
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342618/nutrients

Neumím anglicky am ožná pampliška neni pampeliška, ale v té databázi je to dost podrobně rozepsané a myslim, že kromě vitamínu D a B12 si moc člověk nemusí lámat hlavu pokud bude jíst zeleninu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #11 kdy: Listopad 25, 2019, 11:58:45 odpoledne »
4. Jak velký pozemek?
Ono záleží jak člověk vnímá PA. Někdo kdo si myslí, že nebude moc opustit svůj pozemek. Tak tyhle investují do nákupu co největší pozemku. A pak jsou tu socky, které maji jen těch 50-500m2 a doufaji, že lesy a louky budou přístupné.

Já si hraji na pozemku 3500m2 + pole 1,5ha. A na 3500m2 bych se uživil jako sběrač. Získal bych ročně jídlo na celý rok. 10m2 je jídlo na jeden den. Je to cca 100g jídla. Je to těch 200kcal x 10 m2. Cca 5 hodin práce denně.

U pole je to 20m2, abych získal jídlo na den. A je to 10 hodin.

Kdybyste přijeli a vyděli zahradu 3500m2 a pak pole, tak byste pochopili, proč na poli je to více práce. Hold to neni džungle.

Je hodně zajimavé právě, že i jako sběrač člověk získá dost jídla.

Ale i jako sběrač potřebuješ překonat pár zimních měsíců na zásobách a opravdu mi není jasné, jak jen sběrem pokryješ ty bílkoviny....musem by si sbírat a konzumovat i hmyz nebo doplňovat lovém-chovem. Vždyť i dnes ti podle tebou uvedeného jídelníčku chybí 1/2 bílkovin....jak je chceš nahradit? Esenciální aminokyseliny si tělo prostě nevyrobí. Potřebuješ luštěniny (čočku, hrách, cizrnu), fazole, soju, ořechy, špenát a lněné seminko...rýži. Tohle lze naskladnit, vhodně kombinovat a zajistit si pár let relativně vyvážené stravy....Pak se ale domnívám bude třeba začít doplňovat i živočišnými proteiny....méko a sýry (kozy, ovce, krávy) a to již potřebuješ vetší pozemek - pastvinu....ale dnes ji nutně nemusím vlastnit. Jako sběrač se mohu i potulovat krajinou a koza či 2-3 ovce mě mohou následovat....Můžeš chovat drůběž, či příležitostně lovit....v PA se nabízí i sběr hmyzu a rybolov do sítí. Ale domnívám se, že ta uvedená plocha je ideál, kterého nelze dlouhodobě dosáhnout a udržet. Reálně bych to viděl alespoň na 1000m2/osoba když budu více méně vegetarián....jinak 1800-2000m2 pokud si chci dopřát občas i maso. A to musím být velice zručný pěstitel. Obecně platí, že největší teritorium potřebují dravci - lovci, menší býložravci-sběrači a nejmenší intenzivní zemědělci.....ti ale potřebují dobytek pro produkci ústrojných nhojiv a nebo musí půdu obměňovat (trojpolní systém, výpal lesů....to není v našich podmínkách podle mého soudu realizovatelné).

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #12 kdy: Listopad 26, 2019, 08:28:51 dopoledne »
3. ani nevieš ako sa mýliš, práve že bielkoviny a tuky sú tie najpodstatnejšie, bez nich sa nezaobídeš.
Já jsem jen papoušek, který opakuje tvrzení někoho u které mám pocit, že ví víc než já. Přišli s tvrzením, že člověk potřebuje hlavně polosacharidy, které se do těla postupně dodávaji cukr a pocit sytosti se drží dlouho. To zrní splňuje.

Kaše a chleba je médium do které se dá narvat skoro všechno a tím zvýšit obsah živin, tuku, bílkovin a i sacharidů.

U obilovin, kde je lepek to na 100 procent funguje. U kukuřice se chleba drolil, ale PA mně by to netrápilo.

Prostě vidim problém s polosacharidech. Je potřeba energii.

Tuky jsou něco čeho je všude dost. Třeba v žaludech je toho prý 45 procent. Ale nejvíc je v peckách asi 50 procent. K tomu asi 20 procent bílkovin. A když jsem vážil pecky třeba špendlíků, které jsou všude. A to je asi 10kg jader z jednoho stromu. To je asi 5l oleje.

Spotřeba bílkovinje asi 0,8-1,2g na 1kg váhy.  U bílkovin nejde o energii, ale o bílkoviny. Tak třeba stačí sníst 300g králíka
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/174347/nutrients

Nebo 2 litry kozího mléka
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/517019/nutrients

Ve skutečnosti míň, protože i ta kukuřice a ten plevel má nějaké neplnohodnotné bílkoviny.

To je i důvod proč se starám o cizí králíky, protože oni chtěji mít králíky na trávě, které jsou bílkoviny. A možná se budu starat i o cizí kozu, protože kdo má 1 kozu, tak má bílkoviny pro 3 lidi. Pochopitelně se jedná o kozu nepřešlechtěnou, tak má menší výnos mléka, ale stačí jí jen tráva.

Další bílkoviny jsou larvy mravenců nebo žížaly. Vytvářím postup a chov mravenců a žížal, abych získal asi 300g bílkovin z 1m2. Několik kyblíků zajísti dost bílkovin.Ale neni to moje priorita, protože pokud někdo jako já připravuje, tak je snažší si koupit pár sudů a na naplnit je hrachem.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #13 kdy: Listopad 26, 2019, 08:54:27 dopoledne »
sahaw
ja som narážal na tvoje tvrdenie "BEZ SACHARIDOV TO NEJDE" a ak si to doštuduješ tak zistíš, že bez sacharidov TO IDE.
Akurát minulý týždeň som dočítal knihu Vteřinu poté (William R. Forstchen) a dosť som sa zamýšľal nad tým ako predĺžiť život cukrovkárovi. 
Už som tu viackrát písal, že zníženie sacharidov v strave (až ich vynechanie) je cesta ako cukrovkárovi (a nie len jemu) predĺžiť život. Samozrejme asi nie tak rýchlo ako by to vyžadovala situácia v dobe po, ale postupnou prípravou možno aj s pôstami, ktoré zvýšia citlivosť tela na inzulín.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #14 kdy: Listopad 26, 2019, 09:10:11 dopoledne »
Já se věnuji mravencům, žížalám, hmyzu, myším, ptákům jako zdroji bílkovin. Tedy neni cílem z nich získat energii, ale bílkoviny. Z jednoho 1m2 věřim, že získám minimálně 100g, ale jak to vypadá, že dostanu 0,5kg-1kg. Dokonce i včely jsou zdrojem bílkovin ve formě larev trubců. Podle sledování jsem schopen získat 1kg z jednoho úlu.

A neni to můj plán A. Můj plán A je už realizovaný a to mít zásoby. Je to nejlehčí plán a snadno realizovaný. A neni to i drahý. To, že sleduji mravence a žížaly je jen už můj koníček. Fakt si nezakládám přežtí v PA na jedení mravenců.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #15 kdy: Listopad 26, 2019, 10:57:23 dopoledne »
ja som narážal na tvoje tvrdenie "BEZ SACHARIDOV TO NEJDE" a ak si to doštuduješ tak zistíš, že bez sacharidov TO IDE.
Jo jde to bez sacharidů. Je teď myslím i moderní držet dietu nízkosacharidová.

Já jsem jen myšlenkami v PA. A jaký jídelníček je pro tu dobu nejlepší. A fakt mám vymytý mozek, že sacharidy jsou nejdůležitejší, protože jich potřebuješ hodně. Jsou snadno stavitelné a daji se do toho dát něco co moc nechutná. Doslova sacharidy tím obalit.

Spíš pro člověka, který bude muset řešit to, že se v PA době objeví příbuzní a přátele pro které nemá zásoby.

Mám vymytý mozek. A v tuto chvíli fakt mně nenapadá jak by se dal můj mozek přeprogramovat. Já věřim co jsem četl knížkách a třeba v článkách jako http://www.faktorplus.cz/rs/vyziva-a-doplnky-stravy/kolik-mam-denne-prijmout-bilkovin-tuku-sacharidu-obecne-energie.html  Když pak jsem debatoval s lidmi, kteří mi řekli, že sacharidy jsou nejdůležitejší v jídelníčku, tak jsem uvěřil.

Asi by stálo za to, abych rozepsal do podrobna důležitost každé složky jako bílkoviny,sacharidy, minerály. Ale to je fakt na dlouho. A hlavně je to moje přesvěčení založeno na víře.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #16 kdy: Listopad 26, 2019, 11:40:52 dopoledne »
Já se věnuji cuketám. Většina prepperů plánuje pěstovat dýně a myslí si, že je to základ.
Zase moje vymytí mozku způsobilo, že všechno směřuju na cukety a patizony.

Jsem o tom tak přesvěčen, že šířím semínka cuket http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14338.0.html

Jsem zaměřen na cukety. Hlavní můj cíl je kvantita  před kvalitou.

Snad všichni napíšou, že nejlepší na olej je dýně olejná, kde nemá slupky. To jsem si taky myslel a pěstoval jsem ji. Ale já chci kvantitu.

A nejlepší na olej je cuketa. Je to moje tvrzení a pozorování, protože bych měl dokázat vypěstovat 15kg/m2 a 0,5l/m2 oleje. A prý se dá dosáhnout 30Kg/m2 a 1l/m2 oleje.  Je to jen moje tvrzení a bude mně trva nějaký rok než to dokážu.

Zatim mohu potvrdit, že se dá vypěstovat 15kg/m2 a získat cca 1kg semen. Z 1kg odhaduji, že udělám těch 0,5l oleje. Výhoda oproti dýním je ta, že rostou hned cukety. Nemusí se plazit a záhon je ohraničen. Moje pokusy ukázali, že mladé cukety vyrostou, i když zasadíte třeba až v srpnu sazenice. A sazenice se daji pěstovat v maltovníku třeba 200 kusů.

Tohle nemá smysl, protože žijeme v bohaté společnosti a pokud se někdo věnuje PA, tak si prostě nakoupí zásoby. Tak fakt nemá smysl si plánovat ten nejhorší scénář, že bude loupat cuketová semínka, která jsou menší a maji slupku oproti dýnovím.

A to samé černá ředkev atd. Prostě to nemá logiku se věnovat nejhrošímu scénaři. Pro mně je to logické, protože očekávám, že se objeví u mých dveří socky, kterým bylo líto utratit za roční zásoby 2000Kč. Tak budou muset loupat ty cuketová semínka.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #17 kdy: Listopad 26, 2019, 11:45:51 dopoledne »
1. Mám zvířata a hnůj.
A to je co naznačuji. K tomu záhonu se musí připočítat i pastvina na které jsou ty zvířata. Je to jen štourání, ale pokud někdo bude mluvit jak velkou plochu pro soběstačnost potřebuje, tak by měl udávat reálnou plochu. Tedy i plochu odkud bere organický materiál jako hnojivo.

Vždyť i dnes ti podle tebou uvedeného jídelníčku chybí 1/2 bílkovin...
To je hold můj jídelníček. O dokonalost se nesnažím.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #18 kdy: Listopad 26, 2019, 11:53:46 dopoledne »
Asi by stálo za to, abych rozepsal do podrobna důležitost každé složky jako bílkoviny,sacharidy, minerály. Ale to je fakt na dlouho. A hlavně je to moje přesvěčení založeno na víře.

Tak proti víře asi nič nezmôžem. Samozrejme že sacharidy nie sú úplne nanič, ZDRAVÍ ČLOVEK na nich môže dobre fungovať, s tým čo si napísal vyššie že "člověk potřebuje hlavně polosacharidy, které do těla postupně dodávaji cukr a pocit sytosti se drží dlouho a to zrní splňuje" súhlasím, za predpokladu, že sa zbavíš všetkých antinutrientov v nich obsiahnutých (čohož docieliš napr. namáčaním, kvasením,...). A budeš mať vyvážený pomer bielkovín, tukov. A dostatočný príjem minerálov, vitamínov a iných nutrientov. Ale u chorého človeka si imunitu s prevahou sacharidov asi len ťažko vybuduješ. Toť môj názor, založený na rokoch čítania a skúmania alternatívnych pohľadov na zdravie človeka.

SoňaR

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #19 kdy: Listopad 26, 2019, 12:57:26 odpoledne »
Jsem o tom tak přesvěčen, že šířím semínka cuket http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14338.0.html

Jsem zaměřen na cukety. Hlavní můj cíl je kvantita  před kvalitou.


No tak bacha na kukurbitacin  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #20 kdy: Listopad 26, 2019, 01:23:15 odpoledne »
Ale u chorého človeka si imunitu s prevahou sacharidov asi len ťažko vybuduješ.
Prosím mluvme tu jen o lidech, kteří jsou zdraví. Pak by tu diskuze mohla spadnou do debat, kdy budeme tvrdit, že obiloviny jsou špatné, protože malé procento lidí maji problém s lepkem. Pak tvrdit, že zelenina je špatná, protože zas malé procento má alergii na zeleninu.  Nemocní lidi maji hold smůlu. Kdybych byl alergiciký na lepek, tak bych pochopitelně měl jiný jídelníček. Ale nemám a většina nemá taky, tak proč se dobrovolně omezovat a zavrhovat něco co je pro zdravého člověka asi nejlepší řešení.  Tedy nejlepší asi těžko, ale asi nejsnadněji realizovaný jídelníček.

No tak bacha na kukurbitacin  ;)
To vím. Ale netuším jestli je to v oleji. vím, že více dýní způsobuje průjem. A toho mám obavy.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #21 kdy: Listopad 26, 2019, 07:52:39 odpoledne »
Kukurbitaciny jsou odvozeny od tetracyklínových triterpenů, takže předpokládám omezenou rozpustnost ve vodě a docela slušnou rozpustnost v alkoholech či oleji. Dosud jsem v odborné literatuře nehledal rozložitelnost za vyšších teplot, ale obávám se, že běžné teploty při vaření či zapékání to přežije docela v pohodě....řekněme že 120oC nepovažuji za teplotu dostatečnou. Je to podobné jako solanin v bramborových hlízách...ve vodě se syce rozpouští, ale nijak moc a trvá to déle. Takže pokud jde cukety, vyplatí se konzumovat mladší plody, a údajně se snažit zabránit opylení s okrasnými dýněmi a dodávat cuketám dostatek vody...to by mělo tvorbu hořčin omezovat. A pokud je cuketa hořká - NEKONZUMOVAT ANI PO TEPELNÉ ÚPRAVĚ. A předpokládám, že část hořčin přejde i do oleje z vylisovaných semen...nikde jsem ovšem nenašel reálnoé koncentrace.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #22 kdy: Listopad 26, 2019, 08:45:02 odpoledne »
Vždyť i dnes ti podle tebou uvedeného jídelníčku chybí 1/2 bílkovin...
To je hold můj jídelníček. O dokonalost se nesnažím.
[/quote]

Ještě k těm bílkovinám....Je třeba si uvědomit, že člověk nejprve metabolizuje jednoduché cukry....glykogen (svalový...cca 60% a nakonec i jaterní 30-40%). Sportovci jej mohou mít více, ale průměrný člověk jej má cca 300-500g a spálí se cca za 30-45 min. Pokud spálíte i jaterní glykogen klesá hladina krevního cukru a může se dostavit třes a pocit slabosti (tedy při výkonu je dobré začít po cca 30 min doplňovat jednoduché cukry). Pak následují složitější di a polysacharidy....nakonec se začínají štěpit tuky....a teprve po spotřebování tuků (včetně orgánového) přejde matabolismus na katabolický režim a dojde k získávání energie z bílkovin....není to nijak energeticky výhodné, ale je to již nouzový režim....jenže zatímco energii z bílkovin v nouzi získáš, esenciální aminokyseliny si z ničeho nenasyntetizuješ - tělo to prostě neumí. A pokud máš trvalý nedostatek proteinů a přespříliš sacharidů, uloží si tělo přebytek energie do tuků, ale aminokyseliny ti chybí dál....a nedostatek aminokyselin ti zhoršuje funkci orgánů, začnou ti atrofovat svaly, zhorší se ti regenerace tkání včetně pojivových...ztráta chrupavek, bolesti kloubů, zhorší se ti vlasy a nehty a můžeš začít otékat a začne ti oslabovat imunitní systém. Po delší době se ti rozhodí i minerální rovnováha, protože i když minerály přijímáš, bez bílkovin je neudržíš....teď bych potřeboval biologa a biochemika, aby to doplnil a rozvedl, protože mé znalosti zde končí. Ale chronický nedostatek bílkovin opravdu nepodceňuj. Stačí, když si uvědomíš že naprostá většina hormonů snad s vyjímkou steroidních je složena z aminokyselin - peptidů.....a z čeho se mají tvořit, když ti ty aminokyseliny chybí a ze špeku ani cukru je nevyrobíš???

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #23 kdy: Listopad 26, 2019, 10:06:06 odpoledne »
Sahawe, ty jsi s tou výživou hodně na štíru.
Já bych Sahawovi doporučil, ať si jednou týdně zajde do hospody na oběd a dá si gulášovou polívku a vepřo knedlo zelo. Bude mít dost bílkovin i B 12. No a jako hořčinu samozřejmě pivo.
Souhlasím se sedlákem :) A přihoď k tomu tvarohové knedlíky a makové koláče, ať máš i vápník.

SoňaR

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #24 kdy: Listopad 27, 2019, 07:35:42 dopoledne »
Sahaw je experimentující ultraminimalista, má svoji cestu, kterou si vybral a po které jde. Myslím, že na knedlo - vepřo - zelo ho do hospody nedostanete  :) ... já bych si takový oběd teda dala hned a i s tím pivem  :D (no to dneska teda nedopadne, dnes mám doma vařené "trenčianske párky s fazulou", ale na ty buchty bych zadělat mohla  :D )

A taky myslím, že  to s tou jeho výživou nebude až tak hrozné. Jeho skromná polívka je třeba super pokrm - má tam kompletní bílkovinu, tuky, vlákninu, určitě i nějaké vitamíny a minerály (např. železo, hořčík, ba i ten vápník tam může být v poměrně vysokém množství, podle toho, jaký druh luštěnin používá)... no a jestliže pravděpodobně ty své skromné polévky střídá a doplňuje to dalšími potravinami, tak to ve výsledku asi docela půjde. Neříkám, že to je ideál, ale katastrofa to nebude  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #25 kdy: Listopad 30, 2019, 06:34:38 odpoledne »
Tak přišel čas pro slíbené Goliáše. Letos poprvé jsem zkusil techniku pěstování na kopečku.
Na zrušené pískoviště jsem dal asi dvě kolečka králičího hnoje, a zavezl hlínou ze skrývky. Vznikl tak pahorek asi 3 m v průměru a 50 cm vysoký. Vršek jsem zarovnal a vysadil tam 4 sazenice ze semen ze Sema.
Musel jsem fakt hodně zalévat a přihnojil jsem 2x kopřivovou jíchou. Zastřihoval jsem rostliny a tvaroval, aby moc nepřerostly přes základnu kopečku.
Výsledek nebyl nejlepší, 4 velké cca 15 kg těžké dýně. Nějak se jim nevedlo, snad 10 dýní, když dorostli do velikosti míče a začaly oranžovět, tak najednou zhnědly a měkly. Tak jsem je odstraňoval.
I tak sem ale dýně Goliáš patří. Na 7 m2 vyrostlo asi 60 kg dýní, což je asi 8kg na jeden metr a to odpovídá 9000 kj.
Rozhodně mají větší potenciál, než kolik se podařilo vypěstovat mě.

SoňaR

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #26 kdy: Listopad 30, 2019, 07:13:18 odpoledne »
Hm, tak to nezní moc povzbudivě. Nemohlo to být tím, že taky snesou na jedné rostlině jen omezený počet plodů, jako třeba hokkaido? Pak by se mohla rostlina sama těch přebytečných zbavovat.

No jsem zvědavá, jak dopadné můj pokus s goliášem  :) . Asi zkusím na jednu rostlinu nechat jen jeden plod.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #27 kdy: Leden 18, 2020, 07:29:58 odpoledne »
Fazol šarlatový. Před 5 lety jsem zakoupil v Semu balíček pnoucích fazolí šarlatových. K jedné dvoumetrové stěně voliéry pro psa z karysítí jsem dal 7 betonových půlměsícových tvárnic průměru 30 cm  a naplnil je zeminou. Do každé tvárnice umístil 3 fazole a mimo občasného zalévání jen nechal vyrůst a dozrát.
Od té doby to dělám každoročně. Jen vyměním hlínu a osivo používám svoje. Nikdy se mi nestalo, že bych sklidil z dvoumetrového pásu 30 cm širokého méně než 0,5 kg suchých fazolových semen.
To odpovídá cca 11 000 kj na 1m2. Keříkové fazole nemají zdaleka takový výnos na plochu. Pnoucí fazole jsou velkými producenty neprávem opomíjeny hlavně z důvodu složité agrotechniky pěstování. Ale pro nás jsou neskutečně efektivní. V ideálních podmínkách, které já na stanovišti nemám věřím, že 1,5 kg fazolí na 1 m2 se dá vypěstovat.
Další výhodou je snadné semenaření, bo se nekříží a možnost pěstovat prakticky kdekoliv, třeba na balkoně v paneláku. Hlína z květináčů je také obohacena o dusík.

CyPro

  • Host
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #28 kdy: Leden 26, 2020, 09:45:08 odpoledne »
K fazolu. Neměl jsi problémy s květilkou všežravou? Naše rostliny často dopadly zhruba takto. Řešil jsi to nějak? Netkanou textilií např.?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #29 kdy: Leden 27, 2020, 04:59:33 odpoledne »
Já jsem s žádným škůdcem u fazolu šarlatového neměl nikdy problém. Hlínu každý rok měním i když stanoviště zůstává stejné. Asi mám i štěstí, že se u nás té květilce nelíbí.
Zato jiným potvorám ano, brukvovitou zeleninu u nás přes léto nemá smysl pěstovat, jen rannou na jaře a na podzim.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #30 kdy: Prosinec 05, 2020, 09:25:35 odpoledne »
Tak jsem letos otestoval opět jeden 10m2 záhon a podělím se o výsledek.
Cibule ze sazečky 25 kg a po ní červená řepa také 25 kg. Když to hodím do kj, vyšlo mi na 1m2 energie na jeden den cca 9000 kj..
Další potenciál vidím v hrášku (ten se mi ale nepodaří asi nikdy zvážit) a nějaké následné plodině. Možná zkusím ranné brambory, nebo ranné zelí. Ještě uvidím.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Potravinova-sobestacnost-na-465-m2
« Odpověď #31 kdy: Říjen 02, 2021, 09:54:48 odpoledne »
Letos jsem na kousek záhonu po cibuli asi v polovině července zasadil 20 brambor do 3 cca dvoumetrových řádků. Včera jsem z toho vybral 10 kg krásných brambor.
Takže na 4 m2, mě vyrostlo asi 10 kg cibule a 10 kg brambor. Těch brambor jsem si od výsadby do sklizně ani nevšiml, žádné přihrnutí, žádné zalévání, prostě nic. A i tu výsadbu jsem odbyl, jen mělké brázdy a nízké hrůbky.
Teprve další pokusy ukážou, jestli to není náhoda, ale zkoušet to budu dál.
Použil jsem odrůdu Dali, která mi zbyla z loňské sklizně. Vybral jsem ty s hezkými klíčky, zbytek šel slepicím.