Autor Téma: Látkové pleny  (Přečteno 3737 krát)

aduska

  • Host
Látkové pleny
« kdy: Prosinec 07, 2013, 11:36:20 odpoledne »
Diskuze o plenách z látky.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Látkové pleny
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2013, 11:46:41 dopoledne »
Hodně práce, málo ekologického zatížení a také méně peněz.
Po PA dříve či později jediná alternativa. Spíše dříve než později.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

aduska

  • Host
Re:Látkové pleny
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 08, 2013, 12:07:54 odpoledne »
Podrobněji by se měla k tomu vyjádřit  alhena, která se tomu věnuje.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Látkové pleny
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 08, 2013, 09:50:45 odpoledne »
Jinak, alhena je manželka našeho webmastera Michala, má malou holčičku, takže to, o čem píše je z praxe. Před časem jsem jí poprosil, aby si udělala trochu času a rozvířila tu debatu o látkových plenách a dalších PA použitelných výrobcích pro malé děti a pokud možno tak i pro ženy.

Takže pokud tu uvidíte nějaké linky, tak to není komerce reklama :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Látkové pleny
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 09, 2013, 07:52:11 dopoledne »
Výhodou je, ak máte v skupine zdravoťáka.
Jeden z mojich zdravoťákov pracuje na detskom internom, takže vytváranie zásob detského vybavenia (nielen pleny, aj podložky, lieky, mastičky, rôzne kvapky, dezinfekcia) nie až tak finančne náročné.  :)

"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Látkové pleny
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 09, 2013, 12:44:44 odpoledne »
Co si neukradnu sám to za mě nikdo cizí neukradne? :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline alhena

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 25
  • průvodkyně pro nošení dětí a moderní látkové pleny
Re:Látkové pleny
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 09, 2013, 11:54:41 odpoledne »
Hodně práce, málo ekologického zatížení a také méně peněz.
Po PA dříve či později jediná alternativa. Spíše dříve než později.
Hodně práce? To je právě mýtus. Látkovky jsou v dnešní době už poměrně snadné na používání i údržbu.

Jinak Vás zdravím :) Jen na úvod: Jsem poradkyně zdravého přebalování Látkování O. S. (Více informací: http://www.latkovani.cz/latkovani/1-Latkovani-o-s ) a provozuji web www.plenkynazkousku.cz Dělám též prezentace pro budoucí maminky v předporodních kurzech i ukázky pro čerstvé maminky přímo u nich doma. Mám roční dcerku Klárku, od příchodu z porodnice používáme skoro bez výjimek jen látkové plenky.

Během následujících několika dnů sem vložím po částech souhrn základních informací a vy se můžete kdykoliv na cokoliv ptát.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Látkové pleny
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 10, 2013, 05:16:47 dopoledne »
Hodně práce jsem myslel ve srovnání s jednorázovou plenkou u které je jen rozbalení a vyhození. U látkové se navíc odmáčí nahrubo, dává vyprat, věší se na šňůru, sbírá se ze šňůry a žehlí se. Tak pardon.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Látkové pleny
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 10, 2013, 06:24:20 dopoledne »
Co si neukradnu sám to za mě nikdo cizí neukradne? :)
Stephan-hawk: Běž do prdele. Toto hovor doma, nie mne.

Pre ostatných:
Nejedná sa o krádež. Nie som debil, aby som kradol. Nie som žobrák, aby som kradol. A už vôbec nie materiálne vybavenie z detskej kliniky!
Ide iba o využitie neschopného a neefektívneho hospodárenia zdravotníctve.
Predpokladal som, že niektorí chytrí ľudia, ktorí majú v skupine zdravotníka, to robia podobne.
Kto by mal záujem, môžem mu systém popísať, je to ohromne jednoduché a nie je to žiadna "černota".
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Látkové pleny
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 10, 2013, 08:55:12 dopoledne »
Obě mé děti vyrostly na látkových plenkách a žena mého synovce je teď používá taky (ty staré, některé slouží už u sedmého či osmého dítěte). Jediný problém, který s nimi je, je v zimním období sušení, ale jinak si myslím, že uhlíková stopa (spotřeba neobnovitelné energie spojená s uvolněním uhlíku vázaného ve fosilních palivech) jednorázových plínek je podstatně větší.
Při používání látkových plínek je větší spotřeba vody (odmáčení, praní, vyvařování, máchání) a energie (vyvařování, žehlení), ale obojí dohromady nedosahuje ceny jednorázových plínek. Vodu z vyvařování lze použít na odmáčení, vodu z máchání na vyvařování a voda z odmáčení i z praní se dá vrátit na zahradu, používáte-li obyčejné jádrové mýdlo.
Kromě toho je pravda, že praní a "obnova" jsou pracnější na straně spotřebitele, ale ne nadarmo kdosi kdysi řekl, že je lepší se opotřebovat prací než zrezivět nečinností...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline alhena

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 25
  • průvodkyně pro nošení dětí a moderní látkové pleny
Re:Látkové pleny
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 10, 2013, 12:04:02 odpoledne »
Hodně práce jsem myslel ve srovnání s jednorázovou plenkou u které je jen rozbalení a vyhození. U látkové se navíc odmáčí nahrubo, dává vyprat, věší se na šňůru, sbírá se ze šňůry a žehlí se. Tak pardon.
Neodmáčí se na hrubo, existují separační vložky, které jsou z viskózy, celulózy nebo polymeru z kukuřičného škrobu, případně z bambusu. Separační vložky od stolice se spláchnou do WC (dle stavu odpadů, někde je možné je pouze vyhazovat), pouze počůrané se perou (některé lze až 10x) v síťce se zipem spolu s plenkami. Separační vložky usnadňují údržbu plenek, protože není třeba plenku nahrubo omývat, omezují vznik velkých fleků a také částečně zamezují průniku vlhkosti z plenky zpět k pokožce, takže je zadeček lépe v suchu než bez separačky. Pokud chcete docílit efektu suchého zadečku zcela stejně s jednorázovými plenkami, lze použít flísové separačky nebo tzv. StayDry (v překladu zůstane na povrchu suchá) vložky, které jsou vždy pratelné, tady je tedy potřeba vložku oprat pod proudem vody. Jedná se o umělý materiál, pouští to z něj velmi snadno. Stačí je používat na noc, případně odpolední spánek.

Naplnit pračku jednou za 2-3 dny (plenky se skladují v kýbli s víkem, do kterého si můžete dát velkou síťku, tu pak jednoduše přendáte do pračky) a zapnout ji nezabere více času než vyhodit odpadkový koš. Jediné, co může zabrat čas, je věšení a sundávání ze šňůry, což je asi 10 minut. V domácnostech se sušičkou tento problém úplně odpadá (v PA době však sušičky budou spíš nadbytečné). Srovnat tento čas můžete s hlídáním slevových akcí na plenky, abyste za ně neutratili majlant, trávením času v supermarketech, apod. Jelikož toto bytostně nesnáším, vnímám to spíše jako ulehčení práce, že jsem soběstačná a plenky mám doma stále k dispozici.

Plenky se dnes už obvykle nežehlí, protože z hygienického hlediska stačí prát na 60°C (E-coli se ničí přibližně při 53°C) a cca jednou za měsíc, případně při problémech, můžete použít pro jistotu desinfekci na prádlo (doporučuje se třeba Sanytol, poradí si s případnými zárodky písní). Dále se doporučuje přidat přídavné máchání, aby se eliminovaly zbytky pracího prostedku. Aviváž se nepoužívá, protože obaluje vlákna a plenky by pak špatně sály. Žehlení kvůli jemnosti také není potřeba, protože je možné vybrat si plenky s přídavkem polyesteru, který plenkám zajistí větší jemnost a rychlejší schnutí. I některé čistě přírodní materiály zůstávají stále jemné, např. bambusový velur. Někdo dnes žehlí jen v šestinedělí, někdo 3 měsíce, většina však vůbec a není to žádný problém.

Offline alhena

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 25
  • průvodkyně pro nošení dětí a moderní látkové pleny
Re:Látkové pleny
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 12, 2013, 12:22:36 odpoledne »
Slíbila jsem Vám několik souhrnů základních informací o moderních látkových plenkách. Začala bych tedy důvody, proč si dnes vybrat látkové plenky, základním rozdělením materiálů, potom přehledem typů plen a plenkových systémů, radami na sestavení výbavičky, údržbou plenek, vhodnými doplňky a také rozebráním několika nejčastějších chyb, kterých se rodiče při používání látkových plenek dopouští.
Pokud Vám tento koncept nějak nevyhovuje, chcete něco doplnit, případně ubrat, ozvěte se dnes, zítra přinesu první souhrn :-)

Offline alhena

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 25
  • průvodkyně pro nošení dětí a moderní látkové pleny
Re:Látkové pleny
« Odpověď #12 kdy: Březen 02, 2015, 01:30:59 odpoledne »
Ano, chystám se přidat příspěvky... měla jsem náročnější období a delší dobu jsem tu nebyla... za poslední dny jsem přidala příspěvek o nošení dětí a o přirozené antikoncepci, tady to taky obnovím...

Co aktuálně mohu napsat k tématu, tak aktuálně látkujeme pomalu se odplenkovávající dvouleťačku. Má plenky hlavně na ven a na noc, doma už celkem na nočník chodí, sem tam nehoda... Stále nám většina plenek a svrchních kalhotek v délce sedu stačí (má 90 cm a přes 12 kg). Co se týče práce, tak opravdu s pračkou není žádný problém... Co se týče nepračkového řešení, tak už to některé látkující maminky řešily například při táboření či na odlehlých staveních. Super článek: http://www.latkovky.info/latkovky-v-terenu/ v těchto podmínkách se nejlépe hodily plenky z bavlny, čtvercové, zavazovací a vícevrstvé, které jsou rovné a rychleji schnou...

Budu průběžně psát kratší příspěvky, každopádně budu ráda, když se budete ptát a psát své zkušenosti.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Látkové pleny
« Odpověď #13 kdy: Červenec 04, 2016, 09:58:01 dopoledne »
Diskuze pod článkem ohledně efektivity látkových plen.
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tridite-odpady-a-vite-ze-jsou-na-svete-mnohem-dulezitejsi-veci

Asi něco sem dám pak citovat. ;D

SoňaR

  • Host
Re: Látkové pleny
« Odpověď #14 kdy: Červenec 04, 2016, 10:53:44 dopoledne »
Ta diskuze je skvělá... a dost by mě zajímalo, jestli pan redaktor pral podělané plíny na 40  ::)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Látkové pleny
« Odpověď #15 kdy: Červenec 04, 2016, 11:26:37 dopoledne »
Když byla má, dnes 27-mi letá dcera roztomilé robátko, tak jsme pleny, látkové, třídili na počůrané a pokakané.

Pokakané pleny byly ve kbelíku s víkem a trpělivě čekaly na tatínka, až přijde z práce, aby z nich vyklepal hovínka (v první vodě) a pak je ve druhé vodě přepláchnul v troše pracího prášku, nejznečištěnější místa i rukama pomnul. Takto, řekněme, biologických frakcí částečně zbavené a "předeprané" pokakané pleny se spolu s počůranými hodily do pračky a NA PŘEDEPÍRKU S VYVÁŘKOU,  tedy na 95°C vypraly. Přes to zkrátka nejel vlak, a pak se ještě žehlily. Nejprve všechny, později jen spodní plena, která přišla přímo na zadeček.

Na chalupě, kde nebyla automatická pračka, se Počůrané pleny spolu s předepranými Pokakanými plenami hodily do hodně velkého hrnce a s práškem vařily. Vývar se nechal odstát, částečně se slil, přidala se trocha prášku a pomocí instalatérského gumového zvonu se to vypralo.

Pak následovalo ruční máchání a ždímání, postupně ve čtvero čisté vodě, na konci kterého byly čisté ruce, namožené svaly a čistoskvoucí pleny na šňůře.

Byl jsem jako čínský kuli z prádelny, každá sobota bylo velké prádlo a vědro s hovínkovými plenami bylo vrchovaté a krutopřísně smrduté. Holky byly na chalupě od konce dubna do začátku října..

Takže pleny na 40°C, jsou naprostá zhovadilost, moderní enzymy nemoderní enzymy. Plenu, která by nebyla vyvařená bych miminku na zadeček rozhodně nedal.

Pravda, moje druhá žena byla schopna dát nevymáchané pokaděné pleny do pračky spolu s oblečením miminka a mou bílou košilí, a to vše vyprat na 60°C, či snad i na 40°C, ale to jsem zakročil včas.. Pod hrozbou výprasku se naučila třídit prádlo na bílé a barevné a prát ho relativně správně, nebo s tím raději počkat na mne.

Později přiznala, že u prvních dvou dětí prádlo prala babička nebo bývalý manžel.. Inu, měla jiné přednosti, kterých jsem si, jako 30-ti letý mladík cenil více než dobře vyprané košile.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Látkové pleny
« Odpověď #16 kdy: Červenec 04, 2016, 11:41:06 dopoledne »
Úplně jsem si vspomenul na rok 1971, když se narodila  má první dcera.
Taky dva kýble  ::)
A ještě maminka pokřikovala : "máchej to ve studený, ať se to nezapere !"
Na druhou dceru už jsme měli automatku  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Látkové pleny
« Odpověď #17 kdy: Červenec 04, 2016, 12:03:35 odpoledne »
Saladine - no přesně! Jestli to pere na 40, tak je prostě magor  :D

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Látkové pleny
« Odpověď #18 kdy: Červenec 04, 2016, 03:40:38 odpoledne »
Máš pravdu, opravdu v tom článku nic takového není. Jen hromada kazišuků v diskusi pod článkem si dělá z autora srandu a snaží se z něj udělat hlupáka. Neúspěšně.. Jeden z diskutérů tam nadhodil těch 40°C.

Ach jo, občas si to přečíst..

Ten článek je docela zajímavý a diskuse, oproštěná o jízlivosti, také..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Látkové pleny
« Odpověď #19 kdy: Červenec 04, 2016, 04:24:13 odpoledne »
Ne, přesně takto to nepíše, ale v diskuzi pod článkem píše toto:

Látkové pleny v základním scénáři mají GWI 570 kg CO2ekv. A uživatelé mohou výsledek svým chováním ještě výrazně zhoršit (praním pračky na vysoké teploty, sušením plen výhradně v sušičce), a to skoro jednou tolik.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Látkové pleny
« Odpověď #20 kdy: Červenec 04, 2016, 05:08:35 odpoledne »
Já jsem používala látkové pleny pro syna,, neřídila jsem se GWI 570 CO2 a dnes je kvalitní používá i moje dcera pro vnuka. Asi jsme se k plenám uměli dobře chovat.

SoňaR

  • Host
Re: Látkové pleny
« Odpověď #21 kdy: Červenec 04, 2016, 06:12:02 odpoledne »
Ale já taky nikde netvrdím, že to autor řekl. Jen by mě zajímalo, na kolik pere plíny, a užila jsem, pravda poněkud nadsazeně, 40 stupňů. Mimochodem i 60 je málo a hazard se zdravím, plíny se musí vyvářet.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Látkové pleny
« Odpověď #22 kdy: Červenec 04, 2016, 09:53:29 odpoledne »
Vyvářet a pak ještě žehlit... ;)

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Látkové pleny
« Odpověď #23 kdy: Červenec 26, 2016, 01:33:22 dopoledne »
Souhlas s látkovými plínami, nicméně věříte že můžou být bez ironie láskyplné skvělé matky, které perou posrané neočištěné bodíčka do pračky?  :o :-X :'( pak jsem za jednorázovky vděčný. Kéž by pomohla Seladinova metoda pohrůžky násilím.

SoňaR

  • Host
Re: Látkové pleny
« Odpověď #24 kdy: Leden 14, 2020, 01:31:08 odpoledne »
Je teda ale velká škoda, že současné látkové plíny se kvalitou těm dřívějším zdaleka nevyrovnají. To, co jsem dostala od mámy ještě po nás, jsou hutné, silné, pevné, měkké kvalitní čtverce. To, co jsem si musela dokoupit, jsou takové průsvitné lehké "šátečky"... a navíc ta tkanina je taková "ostrá". Ale věřím, že určitě se dá sehnat nějaká lepší, kvalitnější verze  :)

Mimochodem - moje kamarádka se na kupování plín vykašlala, koupila balík  "zbytků" froté za pár korun a nastříhala a našila si z toho spoooustu plín  :)

Offline Bob2016

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: Látkové pleny
« Odpověď #25 kdy: Duben 12, 2022, 11:56:30 odpoledne »
Zdravím všetkých,
prešiel som si tému látkové pleny, a zarazil ma tu jeden nespomenutý fakt, alebo nespravny pohľad podľa mńa... 
Látkové plienky, bavlnené, sme používali u oboch našich dcér aj z dôvodu že ak je dieťa v počúranej plienke, tak mu je to nepríjemné a ozve sa, malé dieťa plačom. Ak som ako rodič schopný obetovať svoje pohodlie a vždy keď sa dieťa rozplače sa pokúsim zistit prečo plače, tak mu mokrú plienku vymením veľmi rýchlo. Takže za normálnych okolností nejde o to aby malo batoľa pocit suchúčka!

Dieťa dostane vypestovaný reflex že počúraná plienka je zlá.

A efekt sa dostaví niekedy okolo siedmeho až deviateho mesiaca veku, dieťa sa začne pýtať na nočník!
Staršie dcéra, narodená v máji, sa ako 11. mesačné dieťa dokázala v bdelom stave plne kontrolovať a bola bez plienky celé leto. Koncom leta chodila už aj spávať bez plienky.
Na jeseň keď sa ochladilo sme zase nosilili plienky ale niekedy okolo roku a pol bola bez plienok už trvale.

Mladšia sa narodila v septembri, u nej to bolo posunuté ale tiež niekedy okolo roku a pol bola bez plienok.

Je ale pravda že sme kupovali "pampersky" dostávali ich na noc a keď sme išli s kočíkom von.
S bavlnenými bol "problém" že prebaliť dieťa v kočíku je síce možné, ale v neskorú jeseň bola už taká zima že keď sme dcéru vyzliekli tak sa zo zimy rozplakala ešte hlasnejšie.
tu sme teda ustúpili v prospech "pocitu" sucha.