Autor Téma: Klika na mlýnek  (Přečteno 1047 krát)

Leon

• Host
Klika na mlýnek
« kdy: Listopad 25, 2013, 10:21:08 odpoledne »
Kolik by stálo vyrobit takovou kliku na mlýnek?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
Re:Klika na mlýnek
« Odpověď #1 kdy: Listopad 26, 2013, 05:52:56 dopoledne »
Řekl bych, že takováto klika se vyplatí jen na věci, které se melou rychle (strouhanka, oříšky ...) na věci kde je potřeba větší síla (maso ...) se to dle mne nevyplatí. (To kolečko má podle mne menší páku než klasická klika)

A ohledně ceny...
1) prolez nějaké šrotiště a zaplať dvacku za takové kolečko.
2) Dej to do galvanovny (kde z tebe budou mít radost s jedním kolečkem) nebo to natři nějakou barvou (to zase není zrovna hygiena) a nebo si ho svépomocí pocínuj (bez pořádné letlampy to asi nepůjde). 5 - 50 kč (v případě koupení nové barvy ještě více.)
3) Provrtej to v místě připevnění dřevěného držadla. (Pokud nezlomíš vrták, tak řádově halíře.)
4) Sežeň tu dřevěnou rukojeť. (buď 15-50 korun za novou nebo si pohraj se dřevem a budeš to mít za pár halířů nebo sežeň někde z vyhazovaných věcí a máš to zadara.)
5) Přišroubuj to šroubkem nebo vrutem, aby to nebylo dotažené a mohlo se to otáčet. (Šroubek nebo vrut ze zásob nebo koupíš za dvě tři kačky. Možná bych doporučil požít šroub a kontramaticí zajistit, aby se šroubek nevyšroubovával z té páky. Pokud použiješ šroub s dříkem, tak ten dřík bude volněji klouzat v kolečku než závit.)

Celkově shrnuto: Pokud nevyrábíš strouhanku ve velkém, tak se ti to asi nevyplatí. ;-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #2 kdy: Listopad 26, 2013, 08:06:13 dopoledne »
Proč by mělo mít kolečko menší páku? Dyť je ta páka=síla x rameno .

Jde to i udělat ze dřeva, vydržet by to mělo. Když to bude nějaké plné kolo třeba z OSB desky. Jen to chce nějakou redukci na tu hřídel.

Ale stále nevidím výhodu kolečka oproti Klice, leda že by si to chtěl zpřevodovat.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #3 kdy: Listopad 26, 2013, 04:35:34 odpoledne »
Výhodou dle mne může být to, že setrvačný moment toho kolečka bude částečně při mletí stabilizovat mlýnek a budou tak menší otřesy způsobené tvým lomcováním pákou. (Samozřejmě tenhle efekt nebude pokud bude kolečko mít deset deka.)

Ohledně kratší páky, tak mi to z obrázku připadalo kratší než to co máme doma my. Možná už mám oko z kašparovy krávy. :)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #4 kdy: Listopad 26, 2013, 04:48:56 odpoledne »
Normalni klika nevydrzi mleti obilnin v mlynku na maso dlouho. Tedy zalezti na stestim. Mozna tahle klika by to vydrzela.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5 kdy: Listopad 26, 2013, 04:59:02 odpoledne »
Je to kratsi nez bezne osazovane paky, staci se podivat na rozmer mlynku. Ale velikost paky nema co delat s tim jestli je na kolecku nebo na klice...
Setrvacnost? Pri otackach ktere rukou udelas? Zanedbatelne.

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #6 kdy: Listopad 26, 2013, 06:31:31 odpoledne »
Zdravím.
Pánové sice nevím proč bych měl tu kliku dělat, pro zobrazené příslušenství je víc než dobrá. Ale otázka byla položena :
Tak pokud budete tu kliku dělat tak si hlavně nejdříve zjistěte zda vám někdo zhotoví středovou díru. Ona je totiž nejen kónická ale má ještě plošku aby se hřídel neprotáčela. Takže nedříve musíte protahovacím trnem vyrobit tu plošku v díře a potom ten kónus (tu kuželovou díru). Já pokud bych ten mlýnek měl tak bych spíše uvažoval o tom zda by se na obvodu kliky nedal vysoustružit žlábek pro klínový řemen a přidělat tam motorek. Taková desítka by se tam měla vejít. To by se mě líbilo víc.
Miki.