Autor Téma: Ekonomický kolaps / hospodářská krize  (Přečteno 9367 krát)

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3052
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #350 kdy: Prosinec 16, 2019, 11:55:10 dopoledne »
Nebezpečné je právě to rozvírání nůžek v přijmech lidí. Je to očividné i dohledatelmé....údajně 26 nejbohatších jedinců vlastní tolik jako 1/2 nejchudších obyvatel planety....takže i u nás bohatí skoupí byty a chudí se hypotékami zadlužují do důchodu. Pokud se ale hospodářská situace zhorší respektive pokud nová generace uvidí, že dostupnost bydlení je v ČR prachbídná bude to mít nepochybně nějaký dopad na další vývoj v zemi a to dopad dlouhodobý. Je tu obrovský prostor pro politické strany a je nevyužitý...je tu prostor pro odchod lidí, kteří budou schopni se o sebe někde postarat snáze, je to i demotivace se o něco poctivě snažit, když vidina dosažení cíle se reálně vzdaluje a naopak se otevírá prostor pro spekulace, překupničení a obchod s chudobou...to ale ke stabilitě společnosti nepřispívá.

SoňaR

 • Host
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #351 kdy: Únor 14, 2020, 09:24:54 odpoledne »
Meziroční růst inflace v lednu zrychlil na 3,6 %, ceny rostou nejrychleji za posledních 8 let. Očekává se v prvním čtvrtlení nárůst ještě o jednu desetinu procenta, na což bude mít vliv růst spotřebitelských daní.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #352 kdy: Únor 19, 2020, 10:43:15 dopoledne »

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1236
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #353 kdy: Říjen 23, 2020, 09:06:04 dopoledne »
Krizovou situaci s reálnou zkušeností tady máme teď všichni. Je to Covid-19, ale to není to co chci psát. Na to je tu vlastní vlákno. Že zmírají lidi je špatný, ale až přestanou, přijde něco horšího. Až lidi přestanou myslet na Covid, uvědomí si ekonomickou krizi, kterou ta epidemie už vyvolala a s každým dnem, kdy tady bude epidemie bude ta následná ekonomická krize horší. Už teď máme propad (přiznaný) kolem 8-9% (pokud se nepletu) po jarní krizi a predikce byla v létě, pokud bude další vlna (jako že je) kolem 13% a to nikdo netušil, že to bude takhle velké. Dovolím si odhadnout, že se budeme pohybovat kolem 20% propadu.

20% zjednodušeně znamená, že vyrobíme o 20% méně (v hodnotě) a pokud nastane to, před čím varují někteří ekonomové, tak se může roztočit nejprve spirála inflace těsně následovaná deflací. A to by tu krizi prohloubilo ještě daleko víc. O kolik si nedovolím ani odhadovat. Ve spojitosti s tím, že většinu světa řídí postarší pánové s ekonomickým vzděláním pocházejícím od ještě starších pánů, tak se dá předpokládat, že se nastartují obchodní války a cla a kvóty a další ochranářské opatření, což ve svém důsledku bude mít za následek další zpomalení a propad. A jelikož EU poněkud hlavně technologicky zaspala, tak nám sice v rámci EU bude lépe než samotným, ale celkově EU bude úzko. Budeme (míněno EU) rádi, pokud budeme soběstační v potravinách.

Takže se dá reálně předpokládat, že do dejme tomu 2 let (předpoklad, může to být méně i více) můžeme klesnout proti dnešnímu stavu o dejme tomu 25%-30%. Jedním z důvodů proč tolik je to, že v posledních X letech se tady minimálně investovalo do budoucnosti. Chybí infrastruktura, podfinancované školství (bez ohledu na to zda základní, učňovské nebo vysokoškolské a všechno mezi tím), zdravotnictví (to vidíme teď v přímém přenosu), výzkum a vývoj všeho druhu...prostě co se tady zcela správně za minulé krize zastavilo, aby se ta krize přečkala, tak se po jejím odeznění neobnovilo a zisky z celkem obrovské ekonomické konjunktury se prožraly a rozházely. Takže se nevytvořil polštář pro krizi novou.

Co to znamená v praxi? Padneme na hubu. Pokud o čtvrtinu klesne HDP, tak se budeme mít zjednodušeně o čtvrtinu hůř (je to hodně zjednodušené, ale v podstatě ano). O čtvrtku budou nižší daně, tedy nebude tolik na provoz státu, nebude na ty už umiňované investice, ale ani na školství a pod, kde to dopadne hodně budou sociální služby, domovy důchodců a podobně. Sociální dávky a podpory se budou muset osekat a podobně. Nebo drasticky zvýšit daňovou zátěž. A nebo dál brutálně zadlužit stát. Pravděpodobně to bude kombinace všeho.

Samozřejmě ty dopady nebudou na všechny skupiny obyvatel rovnoměrné. Miliardáři sice absolutně ztratí alespoň v první fázi nejvíc, ale většinou to historicky je tak, že bohatí a schopní umí krize využít ve svůj prospěch a ve finále z krize vyjdou bohatí lidé v průměru bez výraznějších ztrát, někteří dokonce bohatší a silnější. To je dáno tím, že mají zkušenosti, rozhled a finanční sílu. To většinou nemá střední a "chudá" vrstva společnosti. O tu "nejzranitelnější a nejchudší" se nějak postará stát, i když samozřejmě ty podpory půjdou dramaticky dolů, ale něco dostanou. Ale pravděpodobně nejhůře to odnese střední třída, tedy pokud připustíme, že ještě vůbec existuje. Ta přijde o své pozice a  majetek a nebude mít žádnou nebo pouze minimální podporu.

Horní vrstva většinou nebývá závislá na práci. Míněno svojí práci pro někoho. Má kapitálové příjmy, příjmy pasivní třeba z nemovitostí, z podnikání (bavíme se o vlastnictví továrny se stovkami zaměstnanců, nikoli dílny s deseti lidmi) a podobně. Sociálně slabá vrstva je sice závislá na práci, ale do znační míry se jedná o práci chráněnou, dotovanou nebo jinak podporovanou (např. minimální mzda) a mnohdy je příjem dorovnáván dávkami z rozpočtu. Takže lidé z této vrstvy jsou na tom sice blbě, ale jsou a budou na tom do značné míry stále stejně blbě. Prostě kdo je teď na minimální mzdě nebo kousek nad ní, asi těžko přestane zvládat splácet hypotéku, protože stejně mu nikdo žádnou nedá. Prostě do značné míry na tom budou tito lidé stejně blbě jako nyní.

Nejhůř dopadne krize na to, co velkoryse považujeme za střední vrstvu. Ona u nás vlastně v pravém slova smyslu žádná střední vrstva není, ale dejme tomu. Do střední vrstvy se u nás počítá i dělník (operátor), ale i mistr, úředník (třeba já), zdravotníci všeho druhu, učitelé..., který se živí prací, má někde kolem průměrného příjmu a bydlí buď v domku nebo bytě na hypotéku, případně v něčem starším co už buď splatil nebo zdědil, jezdí starší Fábií nebo Oktávkou, případně Dácií (a mnohdy to auto je na leasing nebo úvěr) a myslí si, jak se nemá dobře. Na investice a zajištění většinou finance nezbývají. Špičku této třídy tvoří lepší právníci, někteří špičkoví lékaři a top manažeři. Ti jsou na horní hranici střední třídy, ale stále se jich dotýkají její rizika (možná o to palčivěji). Protože čím víc vyděláváš, tím víc musíš investovat do toho, aby sis to dobře placené zaměstnání udržel…nemůžeš mít oblek od Vietnamců, ale kvalitní značkový, starou Felicií nemůžeš přijet na jednání, v starém 3+1 v paneláku na předměstí v levné čtvrti nemůžeš bydlet a podobně. To si pak to zaměstnání a výplatu prostě neudržíš…nebe svoje více méně one man show podnikání.

Má se dobře pouze do té doby, dokud má zaměstnání. Pokud ho ztratí, málokdy má „střední třída“ takový polštář, aby výpadek třeba půl roku bez problémů překlenula. A pokud bude krize trvat dlouho, jako že nejspíš bude, tím bude propad horší a tvrdší. Hypotéka se splácet musí, jinak jdeš po nějakém čase pod most. Leasing na auto se platit musí, nebo budeš holt jezdit MHD (pokud jezdí) a nebo chodit pěšky. Prostě na střední třídu dopadne krize nejvíc ve smyslu % snížení příjmů, tedy i snížení životní úrovně. Na druhou stranu, střední třída jsou z pracujících ti, kteří do státní kasy odvádí nejvíc daní. Korporát umí využít daňové optimalizace, mít sídla firem v daňových rájích a další legální finty, jak minimalizovat daňovou zátěž. Nízkopříjmové skupiny obyvatel platí z příjmu minimální daně (při minimální mzdě 14.600 měsíčně a 1 dítěti na daních nezaplatí člověk nic, ještě dostane něco nazpátek). Takže to bude mít i nemalá dopad na státní kasu, takže zase bude míň na rozdávání až už investice, nebo sociální služby a podpory a nebo vzdělávání…Samozřejmě, že ta sociálně slabá vrstva na tom bude co do absolutních čísel nejhůře, ale faktický propad nejvíce postihne právě tu „střední“ vrstvu. A z ní hodně lidí spadne do té „sociálně slabé“ vrstvy.

To bude mít za následek další pád, a to na realitním trhu. Dnešní už tak předražené nemovitosti nebude mít kdo kupovat. Prostě na to nebudou peníze. Ceny klesnou a otázka je o kolik. Protože důvod nebude pouze výrazné snížení poptávky z důvodu nedostatku financí u lidí, kteří hledají nemovitosti na uspokojení vlastního bydlení, ale řada lidí nebude zvládat splácet své závazky, hlavně tedy hypotéky, což bude mít za následek další přetlak na straně nabídky na trhu nemovitostí. Samozřejmě bude zde řada kupujících z řad bohaté vrstvy, kde se budou nemovitosti skupovat za účelem investic, ale jednak si tito kupující budou vybírat pouze z lukrativních nabídek slibující do budoucna opětovná růst nebo zajímavé zhodnocení ve formě pronájmů a jednak se dle mého názoru na trhu objeví daleko víc nemovitostí, než budou tito lidé ochotní koupit. A to dále bude srážet ceny nemovitostí na jedná straně a na druhé to nažene další lidi do dluhové pasti. Pokud někdo dal za dům v satelitu 5 milionů, dejme tomu že si 4 půjčil na 20 let, splatil na hypotéce dejme tomu milion  (a umořil třeba jen 750 tisíc díky úrokům) a kvůli ztrátě práce není schopen splácet těch cca 20.000-22.000 měsíčně, tak o ten dům ve finále přijde. A reálně se ten dům prodá v dražbě třeba za dejme tomu 2,5 a to jsem ještě optimista, tak: zaplatil na začátku 1 milion v kupní ceně nad hypotéku. Pak 1 milion splátku bance. Bance dluží 3.25 milionu a za dům dostane 2,5 milionu, tak nemá nic, stálo ho to už 2 miliony a stále dluží 0,75 milionu, která ale díky tomu, že nemá práci nejspíš nezaplatí a bude muset do osobního bankrotu (bez práce to je asi dost nereálné) a nebo se na něj sesypou exekutoři a přijde o zbytek toho, co mu zůstalo a jde i s rodinou pod most (pokud tedy ty mosty už nebudou obsazené.

Samozřejmě v této situaci budou horší i vyhlídky do budoucna. Most byl samozřejmě trochu nadsázka, ale i to se může stát. Reálnější je nějaká ubytovna nebo azylový dům. Pro děti super prostředí pro budoucí vývoj, hlavně pro školu a celkově další vzdělávání, takže do budoucna snížená možnost dobrého uplatnění a hezkých výdělků i až odezní krize. Což zase dál roztáčí spirálu úpadku z makro-pohledu – do budoucna nižší útraty a nižší odvody státu ať už na přímých daních, nebo třeba DPH a zdravotní a sociální.

A to pak následně roztočí další spirálu. Protože lidi nebudou moct utrácet, bude se omezovat výroba, a bude bez práce ještě víc lidí. A to se vůbec nebavím o službách, které dneska tvoří víc než polovinu HDP. Cestovní ruch a na něj navázané služby restaurací, hotelů a dalších provázaných služeb, hlavně v zábavním průmyslu, ale i průmysl s módou budou trpět (a už trpí). Desetitisíce lidí možná už teď jsou bez práce a další desítky spíš stovky tisíc bez práce budou. Ne protože by něco, ale prostě úplně vymizí poptávka po jejich službách a práci. Úplně. Nebudou nahrazení někým nebo něčím jiným. A připojí se k těm, o kterých jsem psal nahoře. Ale tihle lidi nebudou utrácet. Nebudou kupovat nábytek, nebudou kupovat elektroniku, nebudou kupovat auta, sníží spotřebu potravin a drogerie, respektive budou nakupovat základní a levnější výrobky, mnohde z levného odvozu, protože na lepší nebudou mít. A to zase sníží poptávku po domácích produktech (jsou většinou dražší než brak k Číny). A zase další lidi budou bez práce, protože nebude pro koho vyrábět.

A ideální způsob jak se z toho dostat, tedy mýt technologicky a logisticky dál (prostě mít za sebou celkově vyspělou infrastrukturu) jsme už s prominutím prosrali, proinvestovat se z toho, což by byl taky možná směr, asi nemáme z čeho, protože zisky let minulých jsme rozfofrovali…
To je jen takové malé velké zamyšlení nad tím

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 829
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #354 kdy: Říjen 23, 2020, 09:47:55 dopoledne »
Velice pěkně napsané, díky.

Vidím to stejně. Snažil jsem se na to již upozornit, ale takto výstižně popsat jsem to nedokázal.

Offline Goof

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 486
  • Goofy's vintage workshop
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #355 kdy: Leden 08, 2021, 06:09:38 odpoledne »
Doporučuji, zajímavý pohled na dnešní situaci v ekonomice:

https://www.youtube.com/watch?v=CstQdoPmG6w&t=1446s

"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 906
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #356 kdy: Únor 23, 2021, 02:38:25 odpoledne »
"Evropské banky zatím pandemii ustály dobře, na rozdíl od finanční krize z roku 2008 mají teď silnější kapitálovou pozici. Přesto bankovní sektor čelí dvěma problémům, které jím mohou otřást. Pokud vlády přestanou podporovat firmy zasažené pandemií, mohlo by přibývat nesplácených úvěrů. Druhou komplikací může být výrazné zvyšování úrokových sazeb, napsal dnes server CNBC."
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613103/cnbc-evropske-banky-pandemii-zvladaji-ale-cekaji-je-tezke-ukoly.html

... jenom připomenu, že ČNB už avízovala plánované "svižné" navyšování úrokových sazeb, které by mělo začít v polovině roku a pokračovat i v roce příštím.

... celkově to je v podstatě scénář, který jsme tu už v minulosti (dávno před covidem) zmiňovali, jako možný počátek vážných problémů a hospodářské krize.

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 906
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #357 kdy: Březen 04, 2021, 01:39:15 odpoledne »
No a je to tady:

Národní rozpočtová rada: Kvůli růstu schodku narazí ČR na dluhovou brzdu už v roce 2024 (dříve, než byl původní odhad), daně se budou muset významně zvýšit.

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 906
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #358 kdy: Březen 09, 2021, 01:02:11 odpoledne »
Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 procenta a meziročně se snížila o 4,9 procenta. Oznámil to dnes unijní statistický úřad Eurostat. Zpřesnil tak svůj únorový odhad, podle kterého se hrubý domácí produkt (HDP) v zemích platících eurem v mezičtvrtletním vyjádření snížil o 0,6 procenta a meziročně o pět procent. Na vině byla především nižší spotřeba v důsledku protipandemických opatření.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4624177/ekonomika-eurozony-klesla-ve-ctvrtleti-vice-nez-se-odhadovalo.html

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 906
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #359 kdy: Březen 10, 2021, 11:29:40 odpoledne »
Držte si klobouky, jedeme z kopce!  ;D

Bidenův krizový balíček dostal definitivní zelenou v Kongresu

 Sadu opatření v celkovém objemu 1,9 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů korun) po úpravách v Senátu opět schválila Sněmovna reprezentantů...
...
Pro Bidenův "záchranný plán" v Kongresu nehlasoval jediný republikán. Senátem po úpravách prošel poměrem 50 hlasů ku 49, ve sněmovně jej dnes podpořilo 220 demokratů, zatímco proti bylo všech 210 republikánů a jediný demokrat. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že iniciativa má podporu velké většiny veřejnosti včetně značné části republikánských voličů.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bidenuv-krizovy-balicek-dostal-definitivni-zelenou-v-kongresu/2007200

...USA už mají dluh téměř 28 bilionů dolarů a díky řadě krizových pandemických balíčků se už tak strmý růst ještě zrychlil.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3052
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #360 kdy: Březen 11, 2021, 09:18:08 dopoledne »
Dlouho přemýšlím nad tím, proč velmoc jako USA systematicky oslabuje a doslova drolí dolar a chrlí další a další biliony dluhu....EU nemá moc na výběr, ale USA? A pak....proč stále vznikají nové kryptoměny a další a další algoritmy pro jejich tvorbu. A proč to vlády tolerují,když jim tak unikají daně a spekulace na krypto je mimo kontrolu centrální banky....mám z toho sílící pocit, že USA respektive nadnárodní oligarchie zamýšlé přechod na celoplanetární cryptoměnový systém,který nahradí klasické peníze a bude pouze virtuální....A pak jsem dostal toto video:

https://rumble.com/embed/v9thm2/?pub=4&fbclid=IwAR33Qb10Sw7QybnboqckX6eILkBg

Ono to opravdu do sebe zapadá.....když máte dluhy a jste malý...jste v háji jako Řecko. Ale když jste hegemon, zadlužený a Čína se vás chystá vystřídat....inu pak změníte pravidla hry. A kde budou vaše dluhy a úspory a pohledávky vašich věřitelů? A jak toho dosáhnete, aby se rozumný střadatel připravil o úspory a věřil, že to bylo nezbytné...no v globální ekonomice musíte vyvolat globální událost,která srazí globální ekonomiku na kolena....klasická válka je drahá,ale hlavně poničí infrastrukturu...za to ta virová...jak identifikujete agresora, jak se chcete proti tomu bránit, když jste vždy o krok pozadu....a kdo se odváží vás označit za původce a účinně zasáhnout? Ano jsou to z mé strany pouze doměnky, ale když se chcete udržet v sedle uděláte pro to cokoliv...a možná jsme právě svědky globální nevyhlášené změny ekonomického paradigmatu....kdybyste to vyhlásili veřejně před covidem,kdo by nato přistoupil? Ale ještě rok covidové masáže a budou se dít věci....už nyní nerezová ocel zdražila na 200kč asi ze 130kč, ropa letí nahoru, potraviny budou následovat.... ty biliony potištěného papíru začínají prosakovat z burzy do běžné ekonomiky....začíná průser jménem celosvětová inflace. Ale třeba přeháním a ty biliony eur a dolarů v kyberprostoru třeba jediným elektromagnetickýmpulzem zmizí....Mám o světovou ekonomikuobavy,protože experiment v takovém rozsahu ve mě tají dech.

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 906
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Ekonomický kolaps / hospodářská krize
« Odpověď #361 kdy: Březen 11, 2021, 10:13:36 dopoledne »
Dlouho přemýšlím nad tím, proč velmoc jako USA systematicky oslabuje a doslova drolí dolar a chrlí další a další biliony dluhu....EU nemá moc na výběr, ale USA? A pak....proč stále vznikají nové kryptoměny a další a další algoritmy pro jejich tvorbu. A proč to vlády tolerují,když jim tak unikají daně a spekulace na krypto je mimo kontrolu centrální banky

Myslím, že USA to dělají čistě proto, že peníze, ekonomika a prosperita jsou u nich na prvním místě. Přičemž "na prvním místě" je opravdu zatraceně a nepochybně na prvním místě. Mají i vyčíslenou hodnotu lidského života, podle které zvažují, zda se vyplatí investovat do záchrany člověka či nikoliv (myšleno ve zdravotnictví).  Takže vytváří iluzi prosperity a bohatství pro běžné lidi, pro které je mnohabilionový dluh něco tak vzdáleného, že je to vůbec nezajímá, a tím si zajišťují i to, že udržují lidi v klidu. Samozřejmě hrnutí peněz lidem může za určitých podmínek vést k navýšení spotřeby a podpoře ekonomiky a s tím zřejmě také USA tak trochu kalkulují. Problém je, že by měli ten dluh začít aspoň kontrolovat a zpomalovat jeho růst, což se ale už (tuším že) od 2009 neděje.

Kryptoměny jsou vůbec šílenost. Vůbec nechápu, že to lidi kupují a kšeftují s tím. Nicméně mimo daňový řád už nejsou a co se centrálních bank týče - tam je to různé. Naše ČNB to jako měnu neuznává, takže kryptoměny u nás mají formu nehmotného movitého majetku.