Autor Téma: Zásoby preppera  (Přečteno 37269 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #100 kdy: Květen 26, 2016, 04:15:16 odpoledne »
Raději bych si zkusil nějaké keksy vymyslet a upéci doma a vymyslet jejich uložení. Tyhle obsahují glukózo-fruktózový sirup, palmový olej a další hnusy..   :"no":   :"no":   :"no":

To bych se divil, kdyby třeba takový Miki nebo Votroubek neměli vymyšleno, jak je zabalit, aby dlouho vydržely..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #101 kdy: Květen 26, 2016, 05:03:30 odpoledne »
Proč ne, pokud někdo s něčím takovým přijde, ráda vyzkouším. Nicméně i tak si myslím, že to některé preppery osloví  :)
Ne každý má možnosti speciálně balit vlastní potraviny, či vyrábět vlastní konzervy. A určitě lepší něco než nic  ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #102 kdy: Květen 26, 2016, 05:46:39 odpoledne »
Ano, dobré zabalení je fakt bezpodmínečné k dlouhodobému skladování....třebas knedke brot je vynikající k dlouhodobému uskladnění, i když obsahuje hodně cereálií. Jinak obecně raději používat máslo přepuštěné, než obyčejné, kvůli znehodnocením oxidací, tedy žluknutím. zatavit do vakuové folie je zcela nejlepší, to je jasné.
CHLAD A TEMNO....
Sucho je dáno folií, které to vakuově uzavře.Vakuum tam není, ale když je dobrá, tak ani vzduch ne.
Samozřejmě, že se dají sušenky napráskat do zásoby, strategičtější jsou i suroviny. Třebas přepouštěné máslo má téměř neomezenou životnost a může být ideálním zdrojem nejen energie, ale i dobrot.
Každej prepper by měl vědět, že vakuování je pramáti dobrého ukládání potravin, i když já osobně bytostně umělé hmoty nesnáším......

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #103 kdy: Květen 26, 2016, 06:30:53 odpoledne »
Copak sušenky, ale docela bych byl zvědavej, co vlastně byly námořnický - nebo lodní suchary ?
Čítal jsem o nich v dobrodružných knížkách, někdy v minulým století  :P
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #104 kdy: Květen 26, 2016, 06:49:58 odpoledne »
hej, neříkej, žes je nezkoušel.... to já musel všechno zkusit, od lodních sucharů kapitána cooka až po nitroglycerin od tajuplného ostrova, vlastně i střerlnou bavlnu. Ta tam byla taky.....
vezme se hrubá mouka, tehdy byly i celozrnné, říkalo se jim černé, ale jinak.... hrubá mouka, voda, sůl a klidně kmín, nebo cokoli.
tuk ne, ten žlukne. Zabalily se do voskovaného papíru a po balíkách do voskovaného plátna, aby to nezvlhlo.
Jo, peče se to do růžova, když to není na uskladnění, potřeme máslem, nebo sádlem,můžeme kousat.
Do lázenských sucharů se přidala soda bikarbona, někdy pekařské kvasnice.
Je to tvrdý , jako štolverk, bezzubí námořníci to máčeli ve vodě, nebo víně.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #105 kdy: Květen 26, 2016, 08:06:26 odpoledne »
Suchý, a bez kvasnic to může mít fakt velkou výdrž !

Když jsem byl ještě svobodnej (to už je ale hóódně dávno) byl jsem závislej na knekebrótu. Protože jak jsem si koupil chleba, tak mi buďto ztvrdnul, nebo zplesnivěl, alebrž jsem se někde "pozapoměl", a pár dní jsem nebyl doma  ;)
Ale upéct něco takovýho mě nějak nenapadlo ::)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #106 kdy: Květen 26, 2016, 08:38:31 odpoledne »
Já knedke brot miluju, už od komunistických let, byl běžně v prodeji.
Nejde mi však péct, je to nějak lisovaný, zkoušel jsem přidat otruby i klíčky, ale nikdy to nebylo ono.
něco podobnýho jo, ale....bílá mouka je paradoxně trvanlivější, než celozrnné, nebo klíčky, protože v otrubách a klíčkách je víc tuku, kterej má tendenci stárnout, oxidovat, žluknout.
Lodní suchary však pekly v dobách, kdy se dělaly z jednomleté mouky, tedy celozrnné, protože vymílání , tedy obrušování otrub se zavádělo od 1800 u nás, takže kapitán cook určitě žral lodní suchary celozrnné.I když, v anglii nevím.
Aby byly lepší, před pečením se propíchaly vidličkou, mnohokrát.
chleba..... jednou to bude vzácnost nad vzácnosti...
http://www.chleboradce.cz/chleb-vypravi-/z-valasska/

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #107 kdy: Květen 26, 2016, 08:56:07 odpoledne »
To mi připomíná, že bych chtěl s nějakýma elektricky smýšlejícíma lidma vymyslet automatickou líheň na chlebovej kvásek. Totiž, je potřeba udělat  neb vymyslet vytápěnou koji na třílitrovou sklenici.Od 30 do 40 stupnů s přesnou regulací.Byl by to ideální pomocník pro ty, kteří dělají kváskovej chleba, sýry, maceráty, výluhy, kefíry....
nastavíš teplotu , strčíš tam třílitrovku, nebo pětilitrovku a ten přístroj, zřejmě topnej kabel by udržoval teplotu přesně zvolenou. Zapojil bych to na solár a byl bych vychechtanej. A kdyby to bylo dobře izolované, stačilo by pár watíků.....

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #108 kdy: Květen 26, 2016, 09:11:49 odpoledne »
No to bych ani nepotřebovala. Kvásek mi frčí při běžné pokojové teplotě a pokud by se podmínky zhoršily (chalupa, zima, vytápění jedné místnosti), tak samozřejmě půjde kvásek ke kamnům, nebo pod peřinu  :)

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #109 kdy: Květen 27, 2016, 09:19:08 dopoledne »
Tak jsem koumala nad těmi suchary a pečivem obecně a udělám pokus - upeču lodní suchary dle níže uvedeného receptu, nasuším na plátky nakrájený chleba, bílé pečivo, koupím nějaký knackebrot, zabalím to různými způsoby a uvidíme, jak dlouho co z toho vydrží. Teta měla vždycky v kuchyni dózy s kostičkami sušeného chleba a nic se s tím nedělo. A asi k tomu přihodím ještě moje oblíbené preclíky  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #110 kdy: Květen 27, 2016, 09:20:44 dopoledne »
soňo, v tvém případě máš určitě pravdu. Tak teda širší souvislosti.....
udržování 30 až 40 stupnů má opravdu hlubší význam, než ten kvásek. Je to šetrný ohřev medu při rozlévání do konzumních sklinek, je to výroba syrupů, třebas jitrocelový dává mnohem více užitku, tak, jako z výhonků smrků, zrání syrečků, sýrů, udržování sýřeniny, zrychlení výroby tinktur, jejich kvalitnější složení díky kratší expiraci na slunci díky teplejšímu prostředí, líhnutí pár vajec ve sklenici, což činí kámoš, a kopec dalších činností.
Jen udržovat od 30 do 40 supňů.....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #111 kdy: Květen 27, 2016, 10:47:22 dopoledne »
Teplota 42°C je ultimátní pro vše živé (jasně, bakterie, viry, spóry a pod vydrží více, proto je tu var a pasterace). Takže když máš zkrystalizovaný med, tak ho musíš rozehřívat ve vodní lázni a dlooooouho. Stejně to neohlídáš.. Takže taková kombinovaná líheň, odchovna, klíčírna, kváskárna a já nevím co ještě -árna se fakt hodí. Třeba odchovna musí být ventilovaná, líheň také, ale méně. Základ by měl být topný kabel a regulace, zbytek by se měnil podle určení - přidat ventilátor na rovnoměrný ohřev vajec v líhni, větrací otvor pro kuřátka a naopak ucpat všechny škvíry na ohřev krystalovaného medu, protože tam opravdu stačí pár sranda wattů na udržování stálé teploty..  Všechno rozebiratelné, omyvatelné, opravitelné, zaměnitelné..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #112 kdy: Květen 27, 2016, 11:18:12 dopoledne »
Přiznám se, že netuším jak je to přesně s kváskem (teda tuším, ale praxe chybí). Kdybych takovou kváskolíheň chtěl, použiju coby elektronik-analfabet asi: termostat z líhně drůbeže (třeba Cleo5, nebo spíš zajdu za kámošem a objednáme z GM něco podobného za pár peněz), k tomu topný kabel - odporový drát (třeba na ohřev napáječek) nebo žárovku (ta má ale nevýhodu, praskne v ten nejnevhodnější, nejneočekávanější okamžik) nebo odpor a izolační polystyrenový obal na jídlonosič (používá Charita), možno strčit do kýblu a dopřát mu ještě jednu izolační vrstvu pomocí montážní pěny.
Na podobném principu mi funguje vytápění odchovny na drůbež (zatím beta verze, ale ne a ne se pokazit, tak mě nic nenutí to ladit). Vypínač-termostat-"topný květináč". Jde o to, zda kváskolíheň potřebuje mít možnost měnit teplotu v rozsahu 30-40C,nebo stačí stabilní (třeba 35C stále) a jaká je možná tolerance (0, nebo třeba 3C?) kvůli volbě termostatu. A taky jak moc to potřebuje vzduchu, jak moc to musí luftovat? Přiznám se, že netuším, jak se spotřebou. Pokud tomu dám (třeba) 20W topnou rohož/spirálu/žárovku, bude potřeba 20W i když krátkodobě (teda než se to nahřeje). Nebo můžu použít několik 12V/4W žárovek (třeba z parkovaček auta) a spínat je postupně, podle potřeby. Zmáknout kontrolku: "Bacha, shořela žárovka - jedeš na záložní" bych asi taky zvládnul. Ale pohybuju se jen v mě známých a mnou pochopených mezích. Teda drát, žárovka, relé, spínač...kámoš se mýma konstrukcema vždycky dobře pobaví (většinou jsou větší, dražší, těžší a z jeho pohledu komplikovanější, než jak se "to dělá dneska") pro mě mají tu výhodu, že rozumím tomu jak to funguje a jsem schopen to udržet při životě - opravit (což v mém případě třeba u mikročipu nehrozí).

Nebo metoda "kladivo". (Inspirace makrolíhní drůbeže). Změřit/vypočítat (já volím změřit) tepelnou ztrátu izolované nádoby a topení spínat v intervalech tak, aby vykrývalo tepelnou ztrátu. Přesně takhle funguje líheň z makra. Termostat nemá. A líhne úspěšně. Nevýhoda je závislost na stabilní teplotě okolí.

A nebo bych spíš zašel do Rádio-Brož Šumperk a zeptal se přímo pana Brože. Jsem si na 95% jistý, že by potřebné součástky na skladě měl a na 100% jistý, že i kdyby neměl, objedná.
Takže Votroubku, pokud máte zájem, poptám se, popř. nakontaktuju na moc šikovnýho elektronika - kamaráda (digitální technologie jsou pro něj brnkačka - pro mě je to něco mezi magií a alchymií).         

P.S. už jsem to psal jinam: do něčeho, v čem líhnu kuřata, bych potraviny prostě nedával.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #113 kdy: Květen 27, 2016, 11:38:43 dopoledne »
"správně" vedený kvásek by měl projít třemi stupni kvašení o různých teplotách, přičemž min. teplota je 20 stupňů a max. 35 (ale i 30 stačí)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #114 kdy: Květen 27, 2016, 11:54:34 dopoledne »
Tak jsem koumala nad těmi suchary a pečivem obecně a udělám pokus - upeču lodní suchary dle níže uvedeného receptu, nasuším na plátky nakrájený chleba, bílé pečivo, koupím nějaký knackebrot, zabalím to různými způsoby a uvidíme, jak dlouho co z toho vydrží. Teta měla vždycky v kuchyni dózy s kostičkami sušeného chleba a nic se s tím nedělo. A asi k tomu přihodím ještě moje oblíbené preclíky  :)   
Jak dlouho chceš zkusit to skladování ?
Rok vydrží všechno, pokud to bude suchý.
Rok - žádná míra, a 3roky taky.
A po 5ti letech -- no nevím, jestli o výsledek budeš ještě stát  ;)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #115 kdy: Květen 27, 2016, 12:28:23 odpoledne »
Asi takhle - jak dlouho se mi bude chtít  ;)

Chci zkusit různé druhy pečiva (protože to by byl v případě nouze problém) skladovat v různých obalech. Nemám na to žádný vědecký projekt, ani grant, čistě jen moje zvědavost, ze které může vzejít i něco užitečného. A nebo třeba taky ne ... ale nebyl to právě Cimrman, kdo řekl "tudy ne, přátelé"?  ;)

A to se mě od toho snažíš odradit nebo co?  ???

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #116 kdy: Květen 27, 2016, 12:55:40 odpoledne »
Tři roky..... ha ha ha, loni jsem jedl knedke brot vyrobenej za komančů v NDR.Měl pachutě ze skřínky, kde byl mák, kmín a bobkovej list, ale jinak v nouzi, proč ne....A to byl balenej v papírovým obalu, sice povoskovaným, ale běžným.Babičky mají obdivuhodnou schopnost nic nevyhodit.
S kámošem jsme si uvařili špagety z pětaosmdesátýho, al olio s feferonkou. A zasel jsem fazole , dvacet let starý.
Ničeho se nebojte, některý potraviny mají schopnost nás přežít, jen my si to neradi připouštíme.....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #117 kdy: Květen 27, 2016, 01:58:02 odpoledne »
Buď jak buď, v nejhorším případě z toho budou vejce...prostě když z toho vznikne něco, o co nebudu stát, přefiltruju to přes slepici a... ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #118 kdy: Květen 29, 2016, 07:33:18 odpoledne »
Dnes jsem (na základě doporučení jiného preppera) vyzkoušela tuto konzervu tuňáka z Lidlu (viz fotografie). A můžu jen doporučit! Zatím nejlepší konzerva tuňáka, jakou jsem ochutnala. Krásně voní, výborná chuť, žádná pachuť, konzerva narvaná parádním masem - no však se koukněte na fotku. Cena 39,90. Tuňák je prý ulovený v oceánu způsobem lovu, který neubližuje delfínům, pokud by to pro někoho mělo význam.



Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #119 kdy: Květen 29, 2016, 08:58:16 odpoledne »
Hamé landšmít má za stejný peníze dvojnásobnou porci a trojnásobnou nálož kalorií.
Ale tunák je dobrota, takže určitě ano, ..... pro mne určitě, jen v oleji.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #120 kdy: Květen 29, 2016, 09:30:55 odpoledne »
Hamé je od Babišky, takže děkuji, nechci.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #121 kdy: Květen 29, 2016, 09:44:52 odpoledne »
Hame je "shit"...čili humus...raději budu senojed... @-->

Ale ten tuňák z lidlu je opravdu výborný...

Jinak mám ještě pár konzerv z Dovastu....končí jim letos záruka....jsou výborné...drahé, ale samé kvalitní maso...z té kilovky se dá při troše dobré vůle udělat 2-3 obědy pro rodinu....jednou pár kousků masa do zelí jako segedýn, pak do omáčky na špagety a zbytek do rizota...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #122 kdy: Květen 29, 2016, 10:39:13 odpoledne »
Kámoš si objednal hamé lanšmít, určitě to bude šílenej xindl, já bych to nikdy nekoupil, Jde jen o počet kalorií, dobrotu bych tam asi nehledal, rybu mám rád, tunák je dobrej.
Já osobně mám krizovej plán jinak nastavenej, bez cizích konzerv, pouze se svýma. Ty začnu produkovat, až to praskne. Kapacity na to mám, sklenic i obalů  konzerv pěknou zásobičku, takže se v případě potřeby rozjede maraton, nějaký maso na zpracování, další do zrárny, do chladničky, mrazáku, do sklenic, konzerv, na sušení.
Zbytek do opevněných stájí a chlévů.
Každá komunita by měla mít abonované množství zvířat u sedláka, jako jedni z čech, co mají u jednoho prasečkáře nakoupeno asi 2 tuny vepřového v živém, neustále turnusově přeskakující z termínu na termín, jako gramofonová deska.Sedlákovi to nevadí, chápe  to a všichni jsou spokojeni.
Ty zvířata mají nekonečnou expiraci.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #123 kdy: Červen 03, 2016, 12:35:30 odpoledne »
Dnešní test - Krůtí šunka z Lidlu, 96 % masa, kusy čistého masa, žádná drť, příjemná vůně, chuť na mě trochu slanější, ale docela dobrá, lepší je studená než teplá, za tepla se tam rozvine ve vůni i v chuti mírnej "ocas", jaký mívá konzervované maso.

Ve výsledku - na běžném trhu určitě patří k těm lepším, cenu už si nepamatuju, ale nebyla astronomická,... přesto si umím představit lepší konzervu  ;)


SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #124 kdy: Červen 27, 2016, 11:05:26 odpoledne »
Tak tentokrát docela jedlá hotovka z Lidlu - lentilková (čočková) polévka s párečky, chuť i vůně příjemná, hustá polévka, chuťově něco mezi čočkovkou a zelňačkou, s chlebem jsme se z jedné konzervy najedli 2 dospělí a dvě děti. A bacha - tento týden na to mají v Lidlu akci!  ;)




Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #125 kdy: Červenec 03, 2016, 07:40:27 odpoledne »
Tak som tento týždeň otestoval požívateľnosť konzervy, ktorej min trvanlivosť skončila cca 1 a 1/2 roka dozadu. Občas to robím, aby som si overil teóriu, že pri správnom skladovaní sa konzerva nepokazí dlhé roky.

Je to 360 g kurací lunch meat.
Konzerva bola skladovaná v hermeticky uzavretom súdku a v ustálenej teplote (pohyb +/- 10 stupňov leto/zima).


Výsledok:
Obsah na pohľad bez rozdielu oproti čerstvej konzerve
Voňala ako nová, išla pekne vyklopiť z konzervy, v priereze ani po celom povrchu žiadne známky nejakej skazy.
Chuť úplne v poriadku, ako nová konzerva.
Šupol som to naplátky na panvicu + horčica. Mám to rád ako sekanú. Nabaštil som sa  :bee:



"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #126 kdy: Červenec 05, 2016, 11:02:18 odpoledne »
Tak jsem upekla ty lodní suchary a nechávám je jen tak v misce, co to s nima udělá. První dva dny se to dalo jíst, pak to ztvrdlo na kámen. Pochybuju, že toto skutečně námořníci jedli  ??? . Nedá se to ani ulomit, natož ukousnout. Imitovala jsem máčení v polévce a zalila to vroucí vodou. Chvíli to plavalo, pak se odmočila vrchní vrstva, zbytek šutr. Suchar je ochotný změknout až po min. desetiminutovém vaření. Pak je sice mokrý, ale stále kompaktní a poživatelný. Jinak to jde taky nastrouhat (ztuha) a něco tím třeba zahustit. No ale trvanlivý to bude nejspíš neomezeně, ani škůdci na to nejdou  :D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #127 kdy: Červenec 06, 2016, 08:48:57 dopoledne »
Zřejmě staří námořníci byli bezzubí nejen kvůli kurdějím :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #128 kdy: Červenec 06, 2016, 11:14:23 dopoledne »
Tak jsem upekla ty lodní suchary a nechávám je jen tak v misce, co to s nima udělá. První dva dny se to dalo jíst, pak to ztvrdlo na kámen. Pochybuju, že toto skutečně námořníci jedli  ??? . Nedá se to ani ulomit, natož ukousnout. Imitovala jsem máčení v polévce a zalila to vroucí vodou. Chvíli to plavalo, pak se odmočila vrchní vrstva, zbytek šutr. Suchar je ochotný změknout až po min. desetiminutovém vaření. Pak je sice mokrý, ale stále kompaktní a poživatelný. Jinak to jde taky nastrouhat (ztuha) a něco tím třeba zahustit. No ale trvanlivý to bude nejspíš neomezeně, ani škůdci na to nejdou  :D

Spravna cesta. Driv se placky, suchary vzdy macely. Pec podlouhle ploche, jde to pak lip nalamat. K snidani zalej vecer mlekem, k veceri rano vyvarem s kosti. Proste to chce cas.
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #129 kdy: Červenec 06, 2016, 11:39:20 dopoledne »
Tak to je dost možné. Nicméně četla jsem i článek, dle kterého prý najímaným námořníkům kontrolovali zuby, aby byli schopní ukousat suchary. A pak tu máme ještě další - prý se do sucharů v sudech brzy dostali červi, to pak asi byly suchary křehčí  ??? (chutovka, prý doporučovali námořníkům jíst ve tmě). A ještě mě napadlo - na lodi je určitě vysoká vlhkost, možná proto byly suchary poživatelné běžně i jako příloha. Zkusím to nasimulovat pomocí perníkářského fíglu  :)

Mimochodem perník je ultra trvanlivé pečivo, šup s ním do zásob! Ale musí to být ten pravý, neplněný, bez čokoládové polevy, max zdobený cukrovou polevou, ale lépe bez ní.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #130 kdy: Červenec 06, 2016, 11:55:22 dopoledne »
Já jen nechápu, proč bych si dělala tak tvrdé suchary. Rozum mě to nebere. To raději nechám uschnout zbytek domácího chleba. ;D ;D ;D ;D

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #131 kdy: Červenec 06, 2016, 12:00:31 odpoledne »
To je v pořádku, Štiko, nejsi cílová skupina. Pak se tím nemusíš zabývat  :pa:

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #132 kdy: Červenec 06, 2016, 12:04:04 odpoledne »
Soňo, nevím, co je podle tebe cílová skupina. Ráda se to dozvím.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #133 kdy: Červenec 06, 2016, 12:09:36 odpoledne »
No třeba já, v pátek odjíždím na "Pirátský tábor" - už se těším, jak moji svěřenci-miláčci ohrnou nad sucharem pysk...zato já hodlám něco takovýho celej tejden snídat ;D

A teď vážně: spousta z nás dělá věci z pohledu okolí/ostatních nesmyslné, nelogické. Ale hlavně, že nás baví, ne?  :rose:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #134 kdy: Červenec 06, 2016, 12:12:41 odpoledne »
Suchar mi nepríde, ako nič extra zaujímavé na skladovanie pre prepera.

Radšej uskladním obilie. Čo je v podstate bez námahy. Stačí nasypať do suda.
Keď ho naklíčim, viem s ním dalej pracovať, ako s velmi výživnou potravinou. Čo suchar určite nemá žiadne živiny.
Viem si ho vypestovať. Čo suchar určite nie.
Viem si ho pomlieť na múku, a urobiť dačo čerstvé a chutné, minimálne placky na kameni.
Keď ho neminiem ako čerstvé, dalej skrmím zvermi. Čo u sucharov sa mi moc vdaky nedostane...  asi tiež nie som cielová skupina....  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #135 kdy: Červenec 06, 2016, 12:17:02 odpoledne »
Tak bych ráda věděla něco o cílové skupině.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #136 kdy: Červenec 06, 2016, 12:19:48 odpoledne »
Dagu, asi do cílové skupině nepartříme, i když nevím, so to podle Soni znamená.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #137 kdy: Červenec 06, 2016, 12:22:27 odpoledne »
Nejspíš jsem úchyl, ale zajímá mě všechno, aspoň teoreticky. A čím víc praktických zkušeností na fóru tím líp pro všechny, ne? Nikdy nevím co, kdy a proč se mi může hodit...



Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #138 kdy: Červenec 06, 2016, 12:23:04 odpoledne »
Štiko, cílová skupina jsou ti, které to zajímá. O co ti jde, chceš si rejpnout? Ale tak si posluž, když tě to baví  :pa:

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #139 kdy: Červenec 06, 2016, 12:31:08 odpoledne »
Dagu, obilí je fajn, ale je to jiná kategorie zásob. Já se teď zabývám hledáním trvanlivého pečiva použitelného bez přípravy, max po namočení třeba do polévky.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #140 kdy: Červenec 06, 2016, 12:33:03 odpoledne »
Aha, tak patřím podle tebe do skupiny, která to nezajímá.
 Jsem tu mnohem déle než ty, a napsala jsem spoustu názorů a návodů v různých tématech. Určitě víc než ty.
A  že rejpu, většina starších to zná a asi to berou. Jinak bych to asi nebyla JÁ-

SoňaR

  • Host
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #141 kdy: Červenec 06, 2016, 12:39:27 odpoledne »
Sama ses zařadila do skupiny, kterou suchary nezajímají. V pořádku, máš už vybranou jinou cestu.

Tvoje zásluhy ti přece nikdo nebere, ani to rejpání  :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #142 kdy: Červenec 06, 2016, 12:42:45 odpoledne »
Smím zcela OT otázku? Tady existují nějaké kasty podle toho kdo je tu jak dlouho? Něco takovýho si pamatuju ze školky a možná i ze začátku základky. Já jsem tady byl první, já jsem starší...

Jak to je?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #143 kdy: Červenec 06, 2016, 12:48:26 odpoledne »
Nejde o to, jak jsme tu dlouho, ale jak jsme za tu dobu na sebe zvyklí a chápeme i narážky a štiplavé poznámky. Já vím, že mě už dávno berou jako rejpala a už se ani nezlobí
Na tu školku zapomeň.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #144 kdy: Červenec 06, 2016, 12:53:01 odpoledne »
Proč je teda nutné zdůrazňovat kdo je tu dýl a kdo napsal víc návodů? Proč není lepší druhého ve snaze podpořit, i když v tom smysl nevidím (podpořit se dá i mlčením) než shazovat?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #145 kdy: Červenec 06, 2016, 01:04:28 odpoledne »
pokud VÍM, NAPSALA JSEM TO V MINULÉM PŘÍSPĚVKU, POKUD UMÍŠ ČÍST.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #146 kdy: Červenec 06, 2016, 01:06:30 odpoledne »
Nasáno v minulém příspěvku. Asi nečtete.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #147 kdy: Červenec 06, 2016, 02:26:38 odpoledne »
Štiko, cílová skupina jsou ti, které to zajímá, není to složité  ;). O co ti jde, chceš si rejpnout? Ale tak si posluž, když tě to baví  :pa:
)

SOńo, podle toho jsem poznala, že nepatřím do cílové skupiny.Alespoň tvé.

 To znamená, že do skupiny nepatří nikdo, nebo všichni. Sned nám jde jen o jedno. O přežití a soběstačnost. Zajímá nás vše.

Na co chceš cílit?????

Suchary mě nezajímají a tak podle tebe patřím do jiné skupiny.
Tak nevím, kam patří všichni ostatní???




Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #148 kdy: Červenec 06, 2016, 02:47:58 odpoledne »
Tak, je zase pravdou, že štika už nenapsala dávno žádný prínosný príspevok, a ani žádný návod či recept. Naopak len podpichuje a kritizuje iných. Lepšie by bolo, keby si zase vysúkala rukávy, a trošku tu vytrela zrak "nováčikom" že ako sa to má dělat....

A šups decká späť k téme, bo vám naplácam na holú...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Zásoby preppera
« Odpověď #149 kdy: Červenec 06, 2016, 03:04:49 odpoledne »
Dagu, příspěvků, rad a receptů jsem už napsala heurekom. To by jsi musel najít.
Teď budu dělat vyvýšené záhony a dám další rady. A nepomlouvej.