Autor Téma: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.  (Přečteno 10339 krát)

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #50 kdy: Leden 26, 2016, 11:17:14 odpoledne »
A čo je to ten gebrit?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7593
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #51 kdy: Leden 26, 2016, 11:44:21 odpoledne »
Jozef, hoď do googla gebereit
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Muf

  • ***
  • Příspěvků: 248
  • Survival
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #52 kdy: Leden 29, 2016, 04:56:51 odpoledne »
Jj, je to na zvyku, já se naučil to brát vždy a všude a pravdou je, že se mi to už několikrát hodilo....
No třeba přijde čas kdy to poznáš, ale raději bych ti to nepřál....není o co stát. :(

Prosím, necitovat předchozí příspěvek.... Prof

Nikoho jsem necitoval....to bude pouze shoda.

Edit. vymazal jsem z příspěvku původní citaci. (příště ji nechám pro názornost) Prof.
Carpe diem quam minimum credula postero. (Horatius)
Nondum omnium dierum sol occidit.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #53 kdy: Únor 18, 2017, 11:35:43 dopoledne »
Zkusme se vrátit k tématu EDC a oživit vlákno. Já právě přehodnocuji své EDC. Zjistil jsem, že nosím po kapsách spoustu "nezbytných" krámů, ale občas mi chybí třeba kapesníky ;D. Takže jsem se rozhodl dát vše do nějakého organizéru a ten nosit třeba na opasku u kalhot. No a aby se mi to opět nevymklo kontrole, dal jsem si své omezující podmínky:

1. hmotnost i s případným pouzdrem do 1000 g. Víc stále u sebe nosit nehodlám, ale toto chci mít u sebe vždy, když vyjdu z domu.

2. Měl bych s tím vystačit po dobu 24-48h i z zapeklitých situacích, pokud nebudu těžce zraněn nebo jinak výrazně hendicapován...

3. Cokoliv přihodím si musím odůvodnit, tedy nepřihazuji další nožík či sirky jen proto, že mají být v KPZ....z dob Foglara. Proto také omezení váhy...on i půlkilový svazek klíčů člověka omezuje a trhá kapsy.

4. Chci to nosit na těle-oblečení (tedy žádné batůžky co odložím a zapomenu) a chci mít pouze jedno EDC, které budu aktivně používat v prostředí, kde se běžně pohybuji.

5. Jsem smířen s tím, že část bude spotřební materiál a budu jej průběžně měnit a doplňovat.

6. Není to KPZ, kterou bych používal jen v případu nouze. Své EDC budu používat každý den, ale něco z něj bych za svůj život ani použít nechtěl...ale chci to mít u sebe.

Jelikož toto zavazadlo teprve promýšlím a mám jasno jen v něčem, beru každou zkušenost, co mi poradíte. Až budu mít jasno, zveřejním zsvou volbu i s odůvodněním.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #54 kdy: Únor 18, 2017, 01:31:12 odpoledne »
Já si užívám svého taktického batohu. Už dávno jsem z něj sundal oba desetilitrové komíny z boku. Vejde se mi do něj naprosto všechno. Momentálně si piluji lékárničku, už jsem se naučil ji mít vždycky navrchu. Ale nějaké EDC zavazadlo také plánuji, zatím uvažiji o černé taktické vestě a na ní pár kapes. Mobil, Tablet, klíče a kličky od elektrických rozvaděčů, šroubovák, vadaska, baterka, izolačka.. Přemýšlel jsem i o tom, že bych to buď měl v ruksaku, a pak bych zase musel mít míst více, protože něco zkrátka chci mít po ruce.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #55 kdy: Únor 18, 2017, 07:01:53 odpoledne »
Tak tohle téma mne ponouklo k tomu, abych se podívala do svého každodenního zavazadla, co tam sebou vlastně vláčím. Upozorňuju, že obsah vznikl běžným používáním, nikoli plánováním krizové situace:

doklady
mobil
flashka
klíče
kapesník
pytlíček čaje
rezervních 2000Kč
náplast
bavlněný polštářek na rány
jehla a niť
sichrhajska to znamená zavírací špendlík, pro ty, co by, stejně jako já, museli googlit (Sal)
zapalovač
lžička
rezervní naušnice (to je taky zbraň!)
2 autíčka
1 dinosaurus
1 čtvercová látková plínka
1 rozjedená čokoláda (ta se stabilně obnovuje)
a pozor...    ...je tady dokonce izotermická fólie :)

O nůž jsem přišla a ještě nestihla koupit nový, takže ten tam není.

Když koukám na vaše seznamy, vidím spoustu skvělých nápadů, díky za ně! A ještě díky MaunaKea za obnovení tématu, díky němu jsem našla dvoutisícovku, o které jsem nevěděla, že jí mám "hold"

Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #56 kdy: Únor 18, 2017, 09:00:45 odpoledne »
A ještě díky MaunaKea za obnovení tématu, díky němu jsem našla dvoutisícovku, o které jsem nevěděla, že jí mám "hold"

Já nosím doklady a peněženku v levé kapse kalhot, v ní mám dvě náplasti a blistr s náhradními bateriemi do naslouchátek.
Na krku mám telefon a v něm pero Parker a vizitky. Na zadku nosím sešítek na poznámky.
Na zádech mám poloprázdný 75-ti litrový ruksak, liknavostí dodavatele, který mi není schopen poslat fakturu na futrál pro počítač a nějaká molle carga stále nedovybavený.
Nicméně, v "čepci" ruksaku nosím ve vnitřní kapse diář ADK formátu A6 a ve venkovní kapse mám kudlu, moderní ekvivalent rybičky, krabičku na naslouchátka, Led baterku a tři svazky klíčů, (ty které zrovna potřebuji si vždy dám do kapsy na zadku).

V hlavním oddílu ruksaku nosím kromě aktuálních potřeb (měřáky, notebook) krabičku s razítky a náhradními vizitkami, krabičku s kličkami od rozvaděčů a základními zkoušečkami. Zatím mi vždy navrchu vždy leží krabička s lékárničkou. Už teď je malá, čekám na cargo kapsu s Molle - přikšíruju si ji asi na čepec ruksaku, možná i přes suchý zip.  Ve spodním odílu ruksaku mám montérky vzor Krteček, pracovní rukavice, výstražnou  vestu na stavbu, náhradní ponožky, trenýrky a toaleťák. Teď, v zimě i pracovní svetr..

V oddílu na papíry mám vždy tablet a krabičku s náhradními psacími potřebami, kde je i flash disk, USB kabely pro nabíjení a stahování dat, busolu, tuhy do mikrotužky, gumu, zelenou a červenou propisku, mikrotužku, pravítko 10 cm, a náhradní bombičky do Parkera. Samozřejmě, mám tam aktuální papíry..

V kapse na spodku ruksaku, kam přijde normálně popruh na přílbu (také ho používám, když jdu na stavbu) nosím pytlík karamelovýc bombónů a hroznový cukr pro hypoglykemické diabetiky a své děti. Dosáhnou tam totiž děti ze země, je to "jejich" kapsa :D.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #57 kdy: Únor 19, 2017, 11:39:21 dopoledne »
Dva noze, oba zaviraci. jeden delsi CRKT, druhy nastrojak Lethermann.
Tablet, mobil, flesku, akumulator. radiostanice
Baterka
Teleskop
Zbran + 2 zasobniky
Lekarna se zakladnimi leky, izraelakem, turniketem, hemostatiky, termofolii, naplastmi, jehlou, atd.
Svinovaci metr, propiska, grafitova tuzka, blok
Parakord
Minizapalovac
Penezenku s doklady a penezi (skryta financni rezerva v Kc a Eur)
Klice
Slunecni bryle
Voda + mini MRN

Pokud mam u sebe batoh tak je + k vyse uvedenemu:
Notebook s adapterem + vodeodelny hdd, Naglan lahev s vodou, nebo camelbag, vetsi lekarna, kde jsou i hygienicke potreby a cestovni siti, Bundeswehr pribor, jidelni hulky, kafe+caj, vterinove lepidlo, pinzeta atd, rezervni spodni pradlo, triko a ponozky, parkord, termofolie, vodotesne pouzdro na elektroniku, A4 sesit s kostkovanym papirem, zapalovac, buzola, lightstick. Zpravidla nosim nejakou lehkou svacinu. Mozna jsem na neco zapomnel...

Praktikující cynik

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #58 kdy: Únor 19, 2017, 06:10:08 odpoledne »
Malinko se stydim to sem psát :D
Ale normálně nosím do města:
peněženku s doklady
Mobil
Švýcarský nůž
benzínový zapalovač soldier I
A víc toho netahám, akorát na doma kde i pracuju mám ještě v jedný kapse igelitku a v jedný nosim přez zimu kuklu (nouzově se dá použit i jako čepice a jinak, se poměrně hodí na ranních procházkách se psem)  o nějaké kpz přemýšlím akorát ji stále nemohu vymyslet tak aby mi vyhovovala :D
                     

Prepper Nemo

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #59 kdy: Únor 19, 2017, 07:28:10 odpoledne »
Řádně nabitý mobil, nůž (Victorinox Swisschamp), baterka, malá KPZ v krabičce od Energitu (v ní kromě základního obsahu i špunty do uší a drobná hotovost), doklady v peněžence (v ní ještě žiletka), klíče, pepřový sprej se svítilnou, zapalovač (jako zdroj ohně), obyčejná tužka, propiska, několik igelitových tašek (složených), cca 2 až 3 balíčky papírových kapesníků (x možných využití), termofólie ...

Na delší cesty (hlavně mimo kraj) malou KPZ nahradím větší verzí KPZ - k základnímu obsahu KPZ je navíc termofólie, křesadlo, sirky, zapalovač, obyčejný provázek, chemické světlo, obvaz, chirurgické rukavice, náplasti, rouška pro dýchání z úst do úst, plastové svorky, asi 3 m univerzální pásky, 5 m paracordu, píšťalku, základní léky, fleška s naskenovanými nejdůležitějšími dokumenty a doklady.

Větší verze KPZ je možná pro někoho předimenzovaná, já ji beru i do lesa, takže pro mne je ok   :)

Punishere, zkoušej a časem to odladíš  ;)

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #60 kdy: Únor 19, 2017, 08:51:06 odpoledne »
Laptop s nabíječkou a sluchátky
Flash disky a externí plotny
Smartfon (nainstalovaná Záchranka a Survival Manual)
MikroUSB nabíječku
Švýcarák Victorinox
Zavírák RAT-1
Lékárničku se základními léky, náplastmy, desinfekcí, vitamíny a homeopatiky
Žiletky
Náhradní ponožky
Čepici
Čelovku Petzl
Stahovací pásky
Šroubovák s doutnavkou
Propisku a notes
Metr
Redbull
Čaj Gunpowder
Brýle
Vlhčené ubrousky
Papírové kapesníky

1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #61 kdy: Únor 19, 2017, 09:36:34 odpoledne »
Celý život nosím na krku mošničku z kůže, v ní peníze, doklady, a od té doby, co jsem u havárky nemohl ženské rozepnout pás, tak i multifunkční kleště s nožem a ostatním harampádím.Sem tam mobil, ale ten mám v autě, pěšky moc nechodím.....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #62 kdy: Únor 19, 2017, 09:41:28 odpoledne »
Jasne, máš EDCV (Every Day Carry Vehicle)
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #63 kdy: Srpen 07, 2019, 09:33:45 dopoledne »
Snažím se o nějakou ultra jednoduchou/levnou verzi EDC. Takovou, která by se vešla do větší kapsy, nestála ranec a obsahovala by jen věci, které dokáže použít průměrně inteligentní šimpans (tak, aby posloužila i někomu, kdo "se v tom moc nevyzná", ale chce mít u sebe něco, co by mohlo pomoct...). Má to být něco, na co se nesahá rozhodně denně, protože když v tom budu neustále hrabat, brzo to poztrácím, opotřebuju a až to budu OPRAVDU POTŘEBOVAT, nebude to fungovat...(njn., jsem bordelář).

Vycházím z toho, že to MÁ nahradit "Foglarovskou KPZ" a fungovat v součinnosti s evakuačním zavazadlem, výbavou vozidla ap. (tzn. - v autě mám vařič i klasický plynový zapalovač. Plynové zapalovače ale neoplývají nijak zásadní spolehlivostí - jako kuřák o tom vím svoje. A bez zapalovače vařič vařit nebude...).

Jak jsem s tím daleko? Nic moc...

Na čem trvám:
- ulamovací nůž (včetně náhradních čepelí - co se do něj vejde) - náklady asi 100KČ když koupím nůž s kovovým tělem
  - výhody: je to pořád ostré, nemusí se to brousit, čepel snadno vyměním
  - nevýhody: čepelí nejde ani trošku zapáčit, jak je tenká, dost se vlní
                   blbě se tím krájí chleba (i když to je možná výhoda, nestane se mi, že bych to vytáhnul k přípravě svačiny                                 
                   a zapomněl to na místě, ztratil to).

- zapalovač (sirky konzervované parafinem se mi neosvědčily) - zapalovač by měl být benzinový (škoda, že se už                   
   nevyrábí klasický "rakušáky"  - rozhodně bych k němu měl mít náhradní kamínky a ampulku s palivem)
   - výhody: kvalitní "koksák" je spolehlivý
                 když je nejhůř, naplním ho benzinem z auta/motorky
   - nevýhody: cena - za Zippo dám litr, rakušáky se nevyrábí (a jiný spolehlivý nemám vytipovaný)

- kvalitní elektrikářská izolačka (používám ji jako běžnou náplast) - max. 20KČ
  - výhody: stojí pár korun
                jde použít na spoustu věcí
  - nevýhody: některé po roce skladování nejdou rozmotat nebo nelepí

- pružné obinadlo (to používám místo obvazu), nahradí obvaz, když se ho kousek uřízne, přiloží na ránu a stáhne
  elektrikářskou páskou, nahradí náplast - max. 50KČ
 
Co byste ještě doplnili?
                 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #64 kdy: Srpen 07, 2019, 09:59:30 dopoledne »
K tomu obinadlu. Viděl jsem pro použití ve stresu s něčím jako suchý zip. Samo se nerozmotá když se člověku třesou ruce. Není potřeba fixace izolepou ani ničím jiným. Cena cca 100 Kč.

Jinak k ulamovacímu noži jsem skeptický. Já raději kvalitní zavírák. Ale proti gustu  :)

Náplast nahradí i vteřinové lepidlo. V lidlu mají občas balení 3x 2ml tuším?
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #65 kdy: Srpen 07, 2019, 10:47:09 dopoledne »
Pár postřehů:
ZIPPo lze sehnat již od cca 400Kč pokud nelpíš na gravírování a obalu.
Ulamovací nůž je fajn. Jako alternativu bych možná zvolil kombinaci skalpelu s náhradními čepelkami (kovové držadlo a výměnné čepele různého tvaru) a uhlíkovou nebo nerezovou moru která mi umožní pevný uchop a stabilní lehce brousitelnou čepel zatímco tím skalpelem se mohu pustit i do velice jemné práce...

V EDC potřebuji tyto věci: zdroj světla miniaturní svítilna a 1 malé chemické)
                                      zdroj ohně (sirky a benziňák)
                                      SIM kartu s kontakty a dají se tam uložit naskenované doklady
                                      peníze (asi CZ a Euro) abych měl na vlak nebo na večeři...
                                      obyčejná tužka co se ve vodě nerozmaže (versatilka...dá se tím psát, tahat klíšťata a třeba to lze použít i jako brčko) a kus papíru.
kapesní šití a zavírací špendlíky.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #66 kdy: Srpen 07, 2019, 10:49:19 dopoledne »
Přátelé, možná to bude vypadat že reju a hledám hnidy, ale není to tak, sumíruju si seznam "EDC" pro naprosté amatéry, levného, malého, s co nejširšími možnostmi využití ale ne pro každodenní použití...snažím se přiblížit jak přemýšlím:
Za všechny připomínky jsem rád a děkuju za ně.

Vitty, děkuju za tip, jaký je rozdíl mezi normálními a velmi ostrými čepelemi? U tohohle nože (ulamovacího obecně) si nedělám iluze o nějaké životnosti ostří - jakmile je tupý, čepel se mění.
Žiletkovou pilu - přiznávám se - vidím poprvé v životě. Co to zvládne? Nebyla by vhodnější lanková pilka? A k čemu takovou věc využít? Neumím si to představit, ale že si něco neumím představit, neznamená, že to neexistuje...

BartH8 - taky mám raději zavírák, jenže ten používám poměrně často. A v případě, že budu potřebovat řezat třeba bezpečnostní pás v autě...může být zavírák zrovna ne-úplně ostrý. A to může být problém. Ulamovací nůž neplánuju používat denně ale jen v "nouzi", takže nepředpokládám, že by měl být tupý díky častému používání...
Další nevýhoda zavíráku jsou: váha, rozměry, cena.   

Vteřinové lepidlo bylo k lepení zranění vymyšlené (pokud se nemýlím tak na "ošetření" velkých ran ve válce), jenže...pokud bych si mohl vybrat, raději bych na ránu obinadlo (obvaz), než si nalít do rány jakýsi chemický sráč...když si představím, jaké rány ošetřuju náplastí...
Navíc takové lepidlo po otevření celkem spolehlivě zaschne (a po roce je nepoužitelné i když otevřené není) a i ty tuby ve kterých je jsou poměrně nepevné, když si představím, že bych to prorazil a vyteklo mi to do EDC... :o

Tampón by nebyl špatný, jednak je původně vymyšlený na ošetřování střelných zranění, dá se rozcupovat a když se na něj stříkne trocha benzinu do zapalovače, hodně usnadní rozdělání ohně...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #67 kdy: Srpen 07, 2019, 10:55:38 dopoledne »
Nože s vyměnitelními čepelemi jsou i bezpečnostní, samozasouvací, ale ta cena: https://cz.farnell.com/stanley/0-10-810/quickslide-sliding-pocket-knife/dp/2503856?gclid=EAIaIQobChMIpsa7t7Dw4wIVA853Ch1ytAidEAQYAiABEgJYCfD_BwE&gross_price=true&mckv=U9YPI7K4_dc|pcrid|203336298612|&CAWELAID=120185800000550930&CAGPSPN=pla&CAAGID=43489259893&CMP=KNC-GCZ-GEN-SHOPPING-ALL_PRODUCTS&CATCI=pla-756231347181

Zavírací špendlíky! Super.
Šití - resp. jehla a nit...k čemu to? Klidně dojdu domů s roztrženou košilí  ;) ale na druhou stranu, když mi cestou na jednání upadne knoflík, je lepší mít možnost ho přišít...
Tužka a papír je taky dobrý nápad...kdyby nic jiného, můžu tím nechat vzkaz (třeba: "Teď už víme, že Yetti existuje").
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #68 kdy: Srpen 07, 2019, 11:24:16 dopoledne »
Jo, asi to mělo zaznít hned v úvodu, nejde o něco, co mi pomůže přežít v divočině, jde o věci, které mi umožní pohodlněji řešit celkem běžné krizové situace - auto v protisměru mi rozbilo levé zrcátko na autě (izolačkou k troskám zrcátka přilepím největší střep, popř. zrcátko z manikůry, něco, protože bez levého zrcátka se nedá jet). Zmínil jsem řezání bezpečnostního pásu - na to mají být nůžky v autolékárničce, jenže zkoušeli jste to někdy někdo? Moc to nejde...
Proto jsem tam třeba nezařadil svíčku, ale kvalitní koksák - ten může hořet dokud nedojde palivo a hoří a svítí. Plynový zapalovač se po chvíli přehřeje, plast povolí a rozpadne se to. Takže na to, abych si tím posvítil na chodbě paneláku když vypadne světlo to stačí. Prostě kompromis cena/výkon/užitek/hmotnost...

Je jasný, že každý si to přizpůsobuje podle svého (a každý máme jiné potřeby)...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #69 kdy: Srpen 07, 2019, 11:33:01 dopoledne »
K tomu zapalovači - využívám obyčejný jednorázový Bic, je to lehoučké, stojí do dvacky, taky je dost spolehlivý... dokonce jsme ho omylem vyprali v pračce, vyschnul a zapaluje dál. Možná místo zipáka bych pro takové "lehké, malé, levné" edc volila nějaký takový zapalovač a dortovou svíčku, když už by sis s tím chtěl svítit. Ale já třeba na klíčích nosím baterku trvale, takže bych asi o využití zapalovače na svícení ani neuvažovala.

Na druhou stranu - zipák je zipák a když si seženeš starší, levnější, tak ti ho zadarmo zrepasují (teda jestli ta služba ještě funguje). Nevím jak teď, ale na aukru jich bývaly mraky. Zipáky z novějších a méně sběratelsky zajímavých sérií lze sehnat za pakatel..

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #70 kdy: Srpen 07, 2019, 11:49:41 dopoledne »
Rakušáky se zase asi dělají: https://www.bestarmy.cz/zapalovace-a-prislusenstvi/benzinovy-zapalovac-rakusak--classic/?gclid=EAIaIQobChMI3rfhqbzw4wIVT6maCh2Aqw_1EAQYBSABEgIu4PD_BwE  "hold"
Zippo se na ně nechytá  8)
jen mám strach, aby to nebyl nějakej zmetek...pořídím, rozeberu, vyzkouším...

Baterka by byla fajn, ale jak to udělat, aby vydržela nabitá? Mít baterie zvlášť, nebo tam mít takovej ten izolační pásek, jako bývá v hračkách na baterie (musí se před prvním zapnutím vytáhnout)? Jak dlouho vydrží fungl nové baterie (tužkové řekněme) použitelné?

EDIT:Alkalické (nenabíjecí) by měly vydržet 5-7 let...to není zlý...

EDIT: jednorázový zapalovač je fajn (cena), když na něj moc nespoléháš. Spolehlivý prostě není. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #71 kdy: Srpen 07, 2019, 12:17:54 odpoledne »
No já mám baterku dobíjecí a jelikož ji aktivně využívám, tak ji i průběžně dobíjím... ale na to jedno nabití vydrží fakt dlouho.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #72 kdy: Srpen 07, 2019, 12:21:07 odpoledne »
Nabíjecí baterka (z usb předpokládám) je super věc, jenže je to právě o pravidelném používání. Když to rok nepoužiješ, bude to fungovat, když to potom vytáhneš?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #73 kdy: Srpen 07, 2019, 12:51:25 odpoledne »
Snad nic nezapomenu.  :D

Vezmu to od konce. Baterku mám z Číny. Na AAA. Je jen o málo větší než samotný článek. Stála kolem 50 Kč. Používám ke spokojenosti. Ten oddělující proužek se dá vyrobit z pet láhve.

Dobíjecí článek má už z principu menší kapacitu než jednorázový. Jestli se nepletu, u kvalitních baterií 15 let životnost? Zdroj bohužel nedodám...

Zapalovačů nosím po kapsách několik. Ke každému kartonu 1 dostanu  8) víc je neřeším. Vařič mám s piezo a zatím drží. Umím s křesadlem ( fire Steel) víc neřeším.
Zippo je kvalitní výrobek. Ale musí se plnit. Benzín z něj prostě uniká. Mnohem méně než z napodobenin, ale stejně. Viděl jsem benzíňák s tyčinkou ve které byl knot. Tyčinka se vyšroubuje a jiskru zapálí. Tím že je to utěsněno, nedochází tak moc k odparu benzínu. Můžu dodat Link. Je snad poloviční jako zippo.

Zavírák EDC mám několik málo gramů. Od czub. +-300 Kč. Prodávají se i nože Rescue přímo s řezačkou pásů + hrot na rozbití skla.

Tampon a oheň. Zbytečné do něj lít hořlavinu. Kosmetický tampon (takové to kulaté, placaté) trochu rozdělej a vyzkoušej do toho hodit jiskru. Klasický tampon má stejné použití. Ale ten kosmetický je skladnější.

Vteřinové lepidlo o kterém jsem psal je velikostí cca menší článek malíčku. Na jedno použití.

Izolepa. Volil bych textilní kobercovku. Dá se namotat na cokoli. Třeba zrovna na tu tužku. Životnost bych řekl o dost větší než rok. S elektrikářskou mám, hlavně co se trvanlivosti týče, špatné zkušenosti.

Určitě jsem na něco zapomněl. Ale holt píšu z telefonu.

Edit : foto baterky
Doporučuji mít v EDC píšťalku. Viz. foto.
Pak mám cca za 20 Kč takovou kartičku s pár blbostma. Kopie Švýcarské karty. Kupodivu vše tam funguje  ;D snad půjdou všechny 3 fotky.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #74 kdy: Srpen 07, 2019, 01:03:26 odpoledne »
Tu kopii švýcarské karty má syn a já s ní teda moc spokojená nejsem - potřebovala jsem ustřihnout ulomený nehet a ty nůžky to prostě nezvládly  :D

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #75 kdy: Srpen 07, 2019, 01:06:11 odpoledne »
Já si s ní stíhal nehty už několikrát. Je prevda že je k tomu potřeba určitý grif. Tak možná bude chyba někde jinde  ;D
Nebo máš vadný kousek  :)
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #76 kdy: Srpen 07, 2019, 01:09:59 odpoledne »
Tady je Link na ten benzínový podpalovač.

CZK 22.87  35%OFF | 3PCS Steel Fire Starter Flint Match Lighter Keychain On For Outdoor Camping Hiking Instant Emergency Survival Gear Tools
https://s.click.aliexpress.com/e/crXBkD9e
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #77 kdy: Srpen 07, 2019, 01:14:29 odpoledne »
Já si s ní stíhal nehty už několikrát. Je prevda že je k tomu potřeba určitý grif. Tak možná bude chyba někde jinde  ;D
Nebo máš vadný kousek  :)

Spíš si myslím, že je chyba "někde jinde"  ;D ... neboli jsou to pravoruké nůžky a já stříhala levou rukou. A to mi jde vždycky špatně, pokud ty nůžky nejsou perfektní  :)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #78 kdy: Srpen 07, 2019, 01:33:20 odpoledne »
Taky je potřeba to vnímat pouze jako nouzové. Já jinak mám EDC nůžky na nehty solingen  ;D
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #79 kdy: Srpen 07, 2019, 02:45:58 odpoledne »
Pokud tam budu mít ampuli s benzinem, ideálně průhlednou, kdykoli okem zkontroluju, kolik tam toho ještě je. To mi sebelepší monočlánek neumožní, navíc o garantovaných 15 letech životnosti upřímně řečeno pochybuju...to nikdo nedá. Jasně, že by šlo po roce baterie strčit do ovladače televize a do EDC dát nové, ale řeším něco co možno bezúdržbového a blbuvzdorného.

Tím benzinovým podpalovačem si po skončení akce rozhodně elegantně nezapálím  ;D

Švýcarská karta je ta manikůra??? K čemu něco takovýho s sebou taháte denně? Možná kvůli pinzetě...?

Jakýkoli zavírák je těžký a drahý. Dnes jsem viděl tohle za 53KČ https://www.paketo.cz/nuz-obalarsky-vysunovaci-k-220-celokovovy/?gclid=EAIaIQobChMIk42S9-Tw4wIVDc53Ch3YmQuNEAQYAyABEgLpy_D_BwE a usoudil jsem že to je to, co hledám.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #80 kdy: Srpen 07, 2019, 03:48:13 odpoledne »

Švýcarská karta je ta manikůra??? K čemu něco takovýho s sebou taháte denně? Možná kvůli pinzetě...?

Švýcarská karta je toto:
nožík – otvírač dopisů
dokonale funkční ostré malé nůžky  ;D
špendlík z nerezové oceli
pilník na nehty
čtyři odlišné druhy a velikost šroubováků
pinzetu
párátko
kuličkové pero
pravítko v centimetrech
pravítko se značením v palcích
lupu

Mimochodem ta lupa je super na identifikaci klíšťat.

Jo a ještě to má světlo. Ta imitace z Číny určitě, některé originály od Victorinoxu taky, ale nevím, jestli všechny, mají víc druhů.

SoňaR

  • Host

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #82 kdy: Srpen 07, 2019, 05:54:03 odpoledne »
Soni, neříkej že u sebe denně nosíš takovej těžkej krám  ;D
Jsou i menší a lehčí. Někteří si poradí i bez. Já osobně nenosím otvírák na konzervy.
To bych raději ocenil powerbanku.

PooM, nepsal jsem že 15 let někdo garantuje. Ale na jednom fóru se probírala reálná životnost baterií AA a AAA. Samozřejmě kvalitních.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #83 kdy: Srpen 07, 2019, 06:00:40 odpoledne »
Soni, neříkej že u sebe denně nosíš takovej těžkej krám  ;D

Neříkám, že nosím, jen že ho v tom edc postrádám  ;D
No ale na výpravy nesmí chybět a v autě taky jeden trvale je umístěný :)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #84 kdy: Srpen 07, 2019, 09:03:41 odpoledne »
O ano. Máš pravdu. Já při slově nabíjecí hned myslel na ty s portem micro USB k nabíjení přes USB. Tam je totiž součástí článku i nějaká řídící elektronika, o kterou je ta baterie menší. Nedávno jsem se o ně dost zajímal a vůbec mě nenapadlo že se mluví o klasické dobíjecí baterce.
Omlouvám se za zavádějící informaci.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #85 kdy: Srpen 07, 2019, 11:25:47 odpoledne »
Poom: Duracell nam garantuje u AAA baterii zivotnost skladovani 10 let.

To staví věc do úplně jiného světla, děkuju.
EDIT: Dá se odhadnout jak dlouho vydrží taková baterie ve svítilně připravená k použití? Tzn. bez toho blokovacího plastu?

Je otvírák v EDC tak důležitý? Proč?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #86 kdy: Srpen 08, 2019, 06:53:55 dopoledne »
Většinou stejně jako s plastem? U svítilny bych to asi neřešil. To je problém spíš vysílaček a telefonů. Zobou energii i ve vypnutém stavu. Aspoň podle zkušeností uživatelů na webu.

Otvírák nám snad Soňa vysvětlí  ;D
Já bych ho měl spíš v BOBu.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #87 kdy: Srpen 08, 2019, 11:30:27 dopoledne »
Otvírák nám snad Soňa vysvětlí  ;D
Já bych ho měl spíš v BOBu.

To asi nevysvětlím, protože to je otázka osobních preferencí, představ a způsobu života. Já si konzervu ani láhev s korunkovým uzávěrem bez otvíráku neotevřu. A nechce se mi někde v nějaké vísce řešit, že si nemůžu koupit zrovna tohle pivo nebo limonádu, nebo konzervu, protože zrovna nemám s sebou žádný otvírák.... atd. Tak to řeším buď zavírákem s tímto příslušenstvím, nebo tím černým armádním otvírákem. Možná by se dalo namítnout, že plechovky už často mají to očko, za které zatáhneš a ono se ti to víčko otevře. Jen za poslední měsíc se mi stalo 3x že se to očko urvalo / ulomilo a plechovka zůstala zavřená.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #88 kdy: Srpen 08, 2019, 12:36:11 odpoledne »
Asi by jsi potřebovala kurz otevírání korunkoveho uzávěru  ;D existuje milion a jedna možnost otevření. Hlavně naše země je ve způsobech otevírání piva vyhlášená.
Pak tady máme taky pet láhve...

Video 5tá minuta pro SoňaR  @-->


https://youtu.be/VpjM4rmKd-A
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #89 kdy: Srpen 08, 2019, 01:06:12 odpoledne »
Děkuji za rady  :rose:
Nicméně nezbývá než se smířit se skutečností, že SoňaR má ráda u sebe otvírák a hojně ho využívá  ;) ... tudíž SoněR ten otvírák ve zmíněném EDC chybí, ale vy si ho tam dávat nemusíte  :pa:


edit: No neříkala jsem to?  :D
Otvírák nám snad Soňa vysvětlí  ;D
Já bych ho měl spíš v BOBu.

To asi nevysvětlím, protože to je otázka osobních preferencí, představ a způsobu života.

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #90 kdy: Srpen 08, 2019, 02:26:33 odpoledne »
Já už dva roky používám Nicron B10 (viz odkaz) stále s původní baterkou a naprostá spokojenost. Jelikož ji stále nosím na klíčích, tak se dá říct, že je součástí mého EDC. Dobíjela jsem zatím 2x (nepočítám úvodní nabití) a to ve stavu, kdy se mi zdálo, že už nesvítí do dálky tak intenzivně, ale na běžné svícení byla stále dostačující. Používám ji často, zacházím s ní macešsky, a jedinou změnou, kterou jsem zaznamenala, je ošoupaný černý nátěr  :) . Ale určitě už se dá sehnat pro EDC i praktičtější menší baterka s nižším (a přesto postačujícím) výkonem. Manžel má na klíčích minibaterku o tloušťce tužky, ale nevím, co to je.

https://www.amazon.com/Flashlight-NICRON-Rechargeable-Waterproof-Keychain/dp/B076C72MR2/ref=cm_cr_arp_d_bdcrb_top?ie=UTF8

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #91 kdy: Srpen 08, 2019, 02:54:45 odpoledne »
Ty USB baterky mě taky právě nadchly. Ale čím víc jsem o nich přemýšlel, tím víc jsem nabyl dojmu že pro ně vlastně nemám využití.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #92 kdy: Srpen 09, 2019, 08:36:19 dopoledne »
Mě se nedávno dostalo do ruky tohle: https://www.noblegarden.sk/p/5132/berner-pen-light-premium-micro-usb-vykonna-led-baterka#
Svítí to pěkně (myslím že o dost déle, než 2,5 hodiny, které tady uvádějí, je to malý, lehký...) a nabíjí se to USB. Takže to mám na USB v autě připojený kdykoli to nepoužívám.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #93 kdy: Srpen 26, 2019, 11:52:43 dopoledne »
Co říkáte na takový nůž do "mého" konceptu EDC (tzn. EDC, které použiju opravdu jen v v průšvihu, ne EDC, které používám denodenně - jak jsem psal jsem bordelář a hrozí u mě reálné nebezpečí, že když jednou EDC rozbalím, nůž už tam nevrátím, strčím ho do kapsy a až ho budu potřebovat, nebudu ho v EDC mít): https://www.levior.cz/produkt/16023
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #94 kdy: Srpen 26, 2019, 01:01:57 odpoledne »
Říkám - zajímavý, ale chtělo by to otestovat  :)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #95 kdy: Srpen 26, 2019, 05:12:42 odpoledne »
Za ty peníze je to dobrý kompromis třeba do auta, ale tahat po kapsách bych to asi nechtěl. EDC pro mě znamená ale něco, co nosím a používám pravidelně, mám to osahané, vyzkoušené. Ale já takto u sebe nosím i maličkou lékarničku, takže velikost i hmotnost je pro mě důležitá. Už takle když odložím kalhoty jsem o 2kg lehčí.... ;) ;) ;)

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #96 kdy: Září 11, 2019, 06:53:23 odpoledne »
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline choze

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #97 kdy: Říjen 22, 2021, 09:02:08 dopoledne »
Zdravím všechny,
dovolím si lehce oživit toto téma svým příspěvkem do rodiny EDC. Na základě celoživotních zkušeností (a lehké paranoi  ;) ) jsem vyvinul vlastní variaci EDC s názvem LEVEL 3.3.

Rozdělení do tří úrovní sice trochu odporuje pojmenování Every Day Carry (tou pravou EDC je pouze úroveň 1), ale zase to umožnilo průměrně snížit nesené rozměry a váhu. V praxi to funguje tak, že sbalím do auta všechny tři úrovně a na místě rozhodnu, podle předpokládané délky výpravy, zda přidám dvojku nebo i trojku (plus jsou tam rezervy).

Primárně je tato moje EDC určena pro outdoor ve skupině (rodině), ale třeba se to tady bude taky někomu hodit  :).

Více zde: https://choze.webnode.cz/products/edc-level-3-3-system/.

Díky za případné názory, připomínky!
Choze

Offline Harley

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 10
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #98 kdy: Říjen 22, 2021, 12:21:30 odpoledne »
no ja osobne bez paralyzeru a slzneho plynu a moj priatel bez nožu nevyndeme . našli sme na nete nož survival, kde ked odšrobujete zadnu čast mate otvor a vnutri je maly kompas pištalka silon hačiky , nepremokave zapalky,ale nam sa tam zmestilo kresadlo a mame tam par naplasti a kus obvazu . ja mam v stehennej  kapsičke na paralyzer aj v bočnm vrecku 15krat 2eurovky, pre pripad telefonnej budky atd a kedže ja som vzičkarka vzadu na vozik som si dorobila male skryte vrecko kde mam malu lekarnčku a zakladnu sadu na opravu... v lekarničke mam okrem prvej pomoci acylpiryn ktory sa dava aj pri infarkte, lieky na horučku , žaludok ,...a nahradne respiratovi a rukavice  a v aute to už je iny level v nom mam zasoby na cca 2-5 dni pre vsetkych vratane tabliet na čistenie vody a aj nejaku tu vodu a jedlo , pilk,mačeta, sekerka a mala udica a varič maly plynovi ....

SoňaR

  • Host
Re: EDC (Every Day Carry) - Co u sebe nosíte každý den.
« Odpověď #99 kdy: Říjen 22, 2021, 03:04:07 odpoledne »
Dřív jsem toho sebou také nosila víc, ale postupem času jsem skutečné EDC očesala na naprosté minimum (mobil, platební karta, hotovost, klíče od bytu i druhé lokace s píšťalkou, papírové kapesníky, nožík a zapalovač), které podle potřeby rozšiřuju. Samozřejmě největší rozšíření je, když razíme do přírody na víc dní, ale to už nepovažuju za EDC.

Harley, u vás jsou ještě telefonní budky? Tady už není ani jedna.