Autor Téma: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...  (Přečteno 31254 krát)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #200 kdy: Březen 23, 2018, 04:05:20 odpoledne »
Nevím zda to tu je, ale toto je znění platné vyhlášky 254/2004 Sb, kde jsou uvedeny i limity pro pitnou vodu. V obecním vodovodu je to pravidelně kontrolováno, ale často lidi používající vodu ze soukromých studní roky pijí něco, co tomu ani zdaleka neodpovídá. Už jsem ve studni našel 280 mg Cl- (průsak posypové soli ze silnice), 120 mg NO3- a to se pak majitelé vrtu divili...
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-252

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #201 kdy: Březen 26, 2018, 09:24:55 odpoledne »
Radon běžně neděláme. Není v základních parametrech. Ale pokud by bylo podezření, pak je dobré se podívat na mapy české geologické služby, radonové mapy jsou volně dostupné. Jinak každá vodohospodářská akreditovaná laborka to udělá. Ale kdyby se zjistilo, že tam je, je nejjednodušší metoda jak se ho zbavit intenzivní vzduchování.

SoňaR

  • Host
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #202 kdy: Říjen 16, 2018, 06:58:46 odpoledne »
Už jsme tu někde zmínili generátory pitné vody ze vzduchu? Zrovna byl v EU na několika místech instalován asi nejnovější zástupce těchto generátorů SkyWell, ještě se prý ani neprodává. Měl by zvládnout "vyrábět" kontrolovanou pitnou vodu už při 30% vlhkosti vzduchu.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #203 kdy: Říjen 16, 2018, 08:08:25 odpoledne »
Nějakej rakouskej startup představil láhev na sběr vlhkosti ze vzduchu pro cyklisty a do batohu.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

SoňaR

  • Host
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #204 kdy: Říjen 16, 2018, 08:14:24 odpoledne »
Tak to by bylo super... zkusím najít.


Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #206 kdy: Říjen 16, 2018, 08:22:43 odpoledne »
Jj. Četl jsem to myslím na vybaven.cz
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #207 kdy: Květen 01, 2019, 02:29:13 odpoledne »
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #208 kdy: Červenec 01, 2019, 04:53:26 odpoledne »
Já mám s používáním banánových slupek a podobných materiálů promněnlivou zkušenost a tak bych byl s jejich doporučováním opatrný....Problém vidím především v používání chemických přípravků pro přepravu a skladování, kdy právě slupka je nejvíce vystavena jejich působení. Většina těchto látek se aplikuje jako vodní aerosol (pokud to není ethylén urychlující zrání) a tedy zase přejde do čištěné vody. Pro záchyt těžkých kovů se ale osvědčilo i běžné bentonitové kočičí stelivo, jehož cena okolo 6-10 kč/kg je přijatelná. Účinnou složkou je hlavně minerál Montmorillonit, což je produkt loužení bazických a neutrálních jílů - smektitů....viz. medicinálně používaná smekta při střevních potížích....Pokud bych měl ještě zvýšit účinek, přidal bych k tomu cca 10% síranu hlinitého, jako čeřidla....i ten je poměrně dostupný a levný. Vodu stačí rozmíchat s cca 50-100 g bentonitu na litr (2-4 polévkové lžíce) a cca 30 minut počkat a pak opatrně slít nebo přecedit přes plátno nebo smotek vaty.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #209 kdy: Květen 06, 2020, 10:00:41 dopoledne »
Neviete prosím ako odstrániť z vody mangán? Mám prekročené normy 20 násobne. Inak voda je studničná na záhrade a dosť tvrdá. Ďakujem

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2314
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #210 kdy: Květen 07, 2020, 05:54:06 odpoledne »
Mangan je tažky. Asi bi som po nabratí vody do pohára chvilku počkal kym sa usadi na dne a pil pomaly len z vrchu. Pre istotu by som tak 1cm na dne nechal...
Mauno suhlasiš so mnou?

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #211 kdy: Září 25, 2020, 07:54:30 odpoledne »
Tak si tak projizdim tohle vlákno a koukám, že se tu řešil ohledně desinfekce vody i šungit. Také jsem ho před pár týdny zkoušel, do 5 litrové lahve přišlo 200g šungitu, natočil jsem vodu ze studny, nechal aktivovat - ale výsledek rozboru z hygienické laboratoře - bakterie Escherichia coli překročeny o 21KTJ/100 ml nad limit (limit je 0) a koliformní bakterie o více než 100 KTJ/100 ml (povoleno opět  0 KTJ/100 ml.

Nalim

  • Host
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #212 kdy: Září 25, 2020, 08:06:40 odpoledne »
Pokud vím, šungit umí vodu "pouze" energeticky potencovat, ale ne dezinfikovat.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #213 kdy: Září 25, 2020, 08:09:10 odpoledne »
... Unikátní jsou baktericidní vlastnosti šungitu. Je dokázaná jeho efektivita v boji proti široké škále bakterií a virů. Procento jejich vyhubení ve vodě činí 85-98% oproti jejich prvopočátečnímu stavu...
https://www.gaiacrystal.cz/drahe-kameny/sungit-drt-na-pripravu-harmonizacni-vody/?gclid=Cj0KCQjwqrb7BRDlARIsACwGad5-nmciieBiU8j7ZmSj3GULAj6i_o4a9xkzAfs43JZATTONkaT6etYaApdwEALw_wcB

Offline jovokys

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #214 kdy: Září 26, 2020, 10:10:40 dopoledne »
Zkoušel někdo použít nanofiltr, který se vkládá do plátěných roušek, na úpravu vody? Vyrobit si takový samo domo filtr Sawyer.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #215 kdy: Únor 07, 2021, 09:33:24 odpoledne »
S nanofiltrem jsem experimentoval, bohužel je hydrofobní, nepropustí vodu, tvoří se na něm kuličky vody a nevsakuje se. Takže na filtr na vodu asi k ničemu.

Filtr mám Sawyer, tu menší verzi se závity na pet láhve a filtruje dobře (odzkoušeno), ale nečekejte, že s tím za chvilku přefiltrujete 20l, ta petka cca 1l trvá tak 20 minut. Jde to po kapkách. Nechá se to uspíšit tím že petku stlačíte a vodu procpete přes filtr, ale to bych spíš dělal u "čisté" vody. Pokud je špinavá, lepší nechat kapat.

Při ceně filtru se ani nevyplatí nic samodoma vyrábět, možná v PA době, ale teď lepší koupit.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #216 kdy: Únor 07, 2021, 09:46:38 odpoledne »
Oplatí neoplatí  :) filtre v prírode máme zadara: https://blog.ecoprodukt.sk/zaujimavosti/jednoduchy-filter-z-borovicovych-konarov-odstrani-az-99-bakterii-ostane-cista-voda.html

Citace
Ak by ste na výlete pri jazere dostali chuť napiť sa čerstvej vody, no nedôverujete jej čistote, je tu riešenie. Použite konár z najbližšej borovice. Olúpte ho z kôry a vložte do dutej tyče. Do nej pomaly vlejte vodu. Bez akéhokoľvek ďalšieho zdroja energie vám za chvíľu tento improvizovaný filter dodá pitnú a nekontaminovanú vodu. Nemusíte sa obávať ani nebezpečných baktérií Ecoli.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #217 kdy: Únor 08, 2021, 12:56:18 dopoledne »
V nouzi si můžete mikrofiltrční membránu vyrobit např. z neglazované kameniny....stačí ji vlepit např. do plastové trubky nebo hadice a tu spustit vertikálně....10m vám udělá bar přetlaku a to už by mohlo stačit.....já ten sawyer používám také a psal jsem tu že se mi osvědčil. Ale já prostě zavěsím vak s čištěnou vodou na větev do 2-2,5m a nechám působit hydrostatický tlak 0,2-0,25 baru....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #218 kdy: Srpen 15, 2021, 03:23:25 odpoledne »
Řešil tu někdo dešťovou vodu? Fakt jí řešil?

SoňaR

  • Host
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #219 kdy: Srpen 15, 2021, 05:02:05 odpoledne »
Jak to myslíš? Spousta z nás dešťovou vodu zachytává a používá.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #220 kdy: Srpen 15, 2021, 05:50:58 odpoledne »
Keďže je dažďová voda demiralizovaná, obohatená akurát o všetky škodliviny z ovzdušia, tak k pitiu nie je z dlhodobého hladiska vhodná. Ale taký lad, sneh, či rampouch...kto by si nedal?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #221 kdy: Srpen 16, 2021, 08:09:37 dopoledne »
Dagu sníh a rampouchy jsou také měkká voda....a narozsím od děštovky stojí získání kapalné vody z ledu cca více energie .....když si budu chtít uvařit kafe z ledu při -15oc nejprve budu ohřívat led....měrná tepelná kapacita je cca 2,1 KJ/kgK.....až se dostanu na 0oC budu překonávat skupenské teplo tání, coz je u ledu 334 kJ/kg a pak ještě musím ohřát vodu k varu s měrnou tepelnou kapacitou 4,186kJ/kgK.....A stačí si změřit měrnou vodivost dešťovky a člověk zjistí, že to zdaleka destilka není. Ostatně pití měkčí vody odlehčuje i vnitřním orgánům a pokud by chtěl někdo doplnit minerály, stačí už jen uvařit čaj, nebo nechat vodu prokapat přes vstvičku popela z dřeva....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #222 kdy: Srpen 16, 2021, 08:17:28 dopoledne »
Před týdnem jsem cca týden nedobrovolně vařil a pil s rodinou dešťovou vodu....ve sklepě mi odešl tlakový spínač a současně mi do elektrické zásuvky umístěné pod úrovní země ve skruži slepýši natahaly vlhkou hlínu a prodový chránič celý obvod vypnul kvůli svodovému proudu....takže jsem si pohledal a pohrál a než jsem to našel, objednal spínač uplynul týden a jeli jsme ze zásobní nádrže na dešťovku....chuťově byla kvalita vody horší, ale za týden nikdo neměl průjem ani jiné problémy....a u oblíbeného druhu čaje se změnila chuť a to k lepšímu :).

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #223 kdy: Srpen 16, 2021, 10:09:35 dopoledne »
Ano voda prošla většinou rychlovarkou. A než jsem ji připojil k rozvodu, celou 5m3 nádrž jsem přes noc pro jistotu desinfikoval průtokovou 30W UV lampou, kterou jsem improvizovaně přicvakl rychlospojkamu do uzavřeného okruhu....Ale jsou prázdniny a tak jsme otestovali i mikrofoltrační fitr sayer....místo petky posloužil vak pro zahradní sprchu...zavěsil jsem to na trám a zapoměl na to....no a cca po 2-2,5h jsem měl 10l vody.....tahle voda neprošla ani rychlovarkou ani UV a byla pitná. I když dětel jsem to pro sichr vylepšil kapkou chloridu stříbrného... :), spíš kvůli virům....ale já to pil přímo 2 dny a bez problémů. Ale blahořečil jsem si, že jsem si připravil rozvody ve sklepě pro připojení podzemní nádrže s dešťovkou k napojení na okruh ze studně. V případě poruchy čerpadla nebo nedostatku elektřiny jsem schopen z podzemního zásobníku v nouzi jet na druhé málo výkonné čerpadlo a v nouzi nejvyšší se dá okruh natlakovat i ručním čerpadlem...to dosud není zapojeno, ale 3 bary také udělá.....a 80l expanzka pár litrů zadrží....takže se dá jen občas zapumpovat a voda poteče i lázeňkého válce....je tlakový a připojený na střešní kolektor....To řešení nabízí i levnou teplou vodu....oběhové čerpadlo utáhne v létě i malý fotovoltaický systém a v zimě to ohřeje 7kw topeniště.....čím jsem starší, tim více se vyhýbám elektronice....je poruchová a vlastními silami neopravitelná....Ten tlakový spínač odešel kvůli zkorodované pružině a ta se dá možná vyměnit....je to ještě spíše mechanika a stijí cca 200Kč....elektronická řídící jednotka už stojí cca 2t a sám ji neopravím.....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #224 kdy: Srpen 16, 2021, 12:03:12 odpoledne »
Mauno, vím že sneh a cencúle sú daždofka. Som si spomenul, ako sme to ako decká mali ako pochúťku. Hlavne nejedz žltý sneh. :D

Na zimných vandroch sme bežne varili zo snehu. Po roztopení tam plávalo hodne bordelu, ale žijem.

Keď sledujem, kolko majú ludia problémov s vodou, som velmo vďačný za ten náš storočný samospádový vodovod z horských pramenú.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #225 kdy: Srpen 17, 2021, 06:42:03 dopoledne »
Mám střešní krytiny , tak budu zachytávat na jednom pozemku deštovou vodu a budu mít dost vody. Na zalevání a praní nebude problém s kvalitou. Ale zrní namáčím a pak "myju nádobí". Mám strach z bakterí, které bych mohl přijmout. Tak přemýšlím, že bych je filtroval přes sawyer filtr přenosný. Prý 38kubíků vydrží filtr za cca 2000Kč.

Na pití a vaření mi stačí denně i 5-10 litrů a to si budu vozit. Přemýšlím o babetě, ale to je jiný téma.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #226 kdy: Srpen 17, 2021, 08:10:43 dopoledne »
Sahawe rozumím dobře že na pití a vaření si budeš vodu vozit? A ten filtr budeš používat na vodu pro mytí nádobí, kterou stejně ohřeješ? Pokud budeš vodu filtrovat a nesou v ní rozpuštěné toxické chemické látky a viry, kde mikrofilrace není účinná, je ta voda pitná. Viry zničíš varem, takže uvařit si z takové vody čaj nebo ji použít na vaření či mytí nádobí je v pohodě.....Pokud je vaření problém, dej na dno nádoby do které budeš vodu filtrovat a skladovat dobře vyčištěný, odmaštěný stříbrný řetízek a do každé dávky přefiltrované vody přidej pár kapek peroxidu vodíku  (klidně z lékárničky) a dej tomu pár hodin(přes noc) koncentrace virů klesne už po filtraci a kombinace peroxid stříbro se postará o zbytek.....ušetříš si kupu km a benzínu do babety  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #227 kdy: Leden 11, 2023, 10:47:08 dopoledne »
Tak som si konečne kupil cestovny filtrik na vodu. Prešiel kopu recenzi a nakoniec padla volba na Sawyer Micro Squeeze.
 A zatial oproti cenam z pred 5 rokov- 1200kč to o moc nestuplo. Ale buď su dnes veci nedostupne, alebo ceny stupajú násobne... tak ak niekto nevie, čo ako darček, alebo na čo zabudol...   ::)

https://www.youtube.com/watch?v=debrNN0fQmk

.............................

Filter vychází technologicky z celosvětově nejpopulárnějších vodních filtrů Sawyer MINI a SQUEEZE a využívá nejlepších vlastností obou těchto typů filtrů.

maximální velikostí pórů 0,1 mikronu použitá ve filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999 % všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium)

Garance životnosti - 378 000 litrů vody!


   -Velikost - 11,5 x 3,5 cm – menší rozměr o cca 2 cm než SP128 MINI, hmotnost cca 45 g.
    -Variabilita – nabízí stejný systém náustku jako SP129 – možnost uzavření náustku nebo jeho odšroubování pro snazší čištění a možnost výměny z hygienických důvodů. Pomocí redukce lze snadno plnit láhve se závitem typu standardní PET.
   - Čištění – součástí balení je redukce pro "zpětný proplach" pomocí PET láhve – bez nutnosti použití a nošení stříkačky.
    -Kapacita / životnost – stejně jako SP128, i tento model nabízí díky své technologii nadstandardní garanci životnosti na 378 000 l vody.
    -Rychlost filtrace – oproti SP128 výrazně vyšší rychlost filtrace na úrovni cca 1,5 l/min (rychlost je orientační).
    -Skládací láhev – součástí balení je NOVÁ 1l skládací láhev z nového materiálu, který je pružnější a podstatně odolnější než kdykoli předtím. Navíc je přepracována konstrukce láhve tak, aby bylo usnadněno její plnění a láhev šla nově také postavit!
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2353
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #228 kdy: Leden 11, 2023, 11:51:12 dopoledne »
Sawyer je dobrá volba. Taky ho mám 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #229 kdy: Listopad 29, 2023, 01:19:06 odpoledne »
Minulý týždeň som mal 2 dni k dispozícii analytické laboratórium- podarilo sa mi naciachovať moje outdoorové elektrolytické dezinfekčné perá (vyrábajú chlórnan z roztoku kuchynskej soli na dezinfekciu pitnej vody), napájané z Lion baterie, alebo USB powerbanky- mám 2ks rozličného výkonu- maličké (4,5g) vyrobí množstvo dez. roztoku na 1l vody za 23 sek., stredné (32g) za 5 sek. Niečo podobné vyrábala kanadská firma, ale nejako to upadlo do zabudnutia, asi problémy s koróziou.
Zároveň som dokončil "projekt" remineralizácie zrážkovej, prípadne destilovanej, alebo inak demineralizovanej vody na pitie. Zistil som, že hlavným zdrojom dobrej chuti vody je hydrogénuhličitan a síran vápenatý, potom ešte niečo horčík. Preto musí byť remineralizácia robená v dvoch krokoch, aby nedošlo k predčasnému vyzrážaniu zložiek. Namiešal som 2x 5kg zmesi (to je na 20-40m3 vody-podľa požadovanej mineralizácie), a napísal návod pre potomkov- zas jedna vec poriešená.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #230 kdy: Listopad 29, 2023, 05:50:15 odpoledne »
A ko funguju tie pera?Z coho mas elektrody? Ake su rozdiely,ked pouzijem na dezinfekciu vody chlornan vapenaty v prasku a tvojim chlornanom(sodnym?)?

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #231 kdy: Listopad 30, 2023, 02:22:30 odpoledne »
Pero je úzka valcová (priemer 1cm, dlžka 7cm) priehľadná nádobka, do nej sa zasúva keramická tyčka, ktorá má z jednej strany  platinové elektródy, z druhej uzáver nádobky s prípojným konektorom. Do nádobky sa dá po rysku (1,5ml) vody, nasype odmerka soli (objem asi tak štvrť hrachu), uzavrie viečkom s elektródou, potrepe 10sek., a pripojí sa zdroj prúdu na čas 1-5x 23 sek., podľa toho koľko litrov vody potrebujem dezifikovať, vizuálne sa skontroluje vývoj bubliniek na elektródach. Potom sa ešte chvíľu potrepe, očuchá, vyleje a zamieša do vody, ktorú chcem dezinfikovať. Po pol hodine je vodu možno piť (pri 20°C- pri 5°C po hodine). Elektrolýzou sa vyrobí presné množstvo čerstvého roztoku chlórnanu sodného s plným obsahom aktívneho chlóru- ten má dezinfekčné účinky. Výhodou tohto systému je dostupnosť a cena soli, neobmedzená skladovateľnosť a presné spoľahlivé dávkovanie.
Chemikálie s aktívnym chlórom časom podliehajú rozkladu (preto smrdia uvoľnujúcim sa chlórom :))), a ich dezinfekčný účinok postupne klesá- v ideálne suchu a chlade po 10 rokoch na cca 50%!. Potom je problematické určiť dostatočne účinnú  dávku na dezinfekciu.
Chlórnan vápenatý (čisté granulky) je dobrá, účinná a v pravidelnom výpredaji pomerne lacná vec- aké používaš dávkovanie na 1l vody?
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #232 kdy: Listopad 30, 2023, 08:49:29 odpoledne »
Od oka.....asi pol kavovej lyzicky,ci skor trocha menej,ale je dolezite tam zmyknut citron.To sa chlor robi hned a hned aj farbi tu vodu.Funguje to aj s kys. solnou a aspon ten chlornan neberie kyselinu zo zaludka,ked mu ju dam dopredu.A negrga sa kyselinou ako po opici ;).
Som prave nepomyslel na tu platinu...az sa hanbim sam pred sebou.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #233 kdy: Prosinec 01, 2023, 01:12:16 odpoledne »
Tak kvôli takýmto "expertom", čo s ničím nemajú problém (nič v zlom ;)) som prestal poskytovať podrobnejšie informácie v oblastiach, ktoré môžu nejako ovplyvniť život a zdravie. Štvrť lyžičky je tak na 50l, na liter stačia 2-3 granulky (4-6mg), a nedáva sa žiadna! kyselina- aktívny chlór v chlórnane zoxiduje všetko organické (aj živé), a premení sa na bežne sa vo vode vyskytujúci neškodný chlorid. Keby sa to, čo popisuje bludicka dalo do litra vody, a dalo sa to vypiť 3-ročnému dieťaťu, tak má spoľahlivo zarobené na doživotné problémy (v prípade PA by to ani netrvalo dlho).
Nie všetko je brnkačka...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #234 kdy: Prosinec 01, 2023, 01:35:24 odpoledne »
Tak kvôli takýmto "expertom", čo s ničím nemajú problém (nič v zlom ;)) som prestal poskytovať podrobnejšie informácie ...

Ty sa naopak priam vyžívaš v podávaní neúplných informácí a naznačovania. Práve že podrobnejšie informácie by zabránili úrazom. Maximálne by sme prišli o dáke slabšie kusy. Hold, evolúcia...  8)

Citace
...nepodelil-investoval som do toho veľa času, práce a peňazí...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #235 kdy: Prosinec 01, 2023, 02:36:08 odpoledne »
Je normálne, že ak sa mi podarí objaviť niečo nové, komerčne využiteľné, tak si to skapitalizujem sám ;). Už sa mi stalo, že som sa "podelil", a niekto sa na mojej myšlienke napakoval- toto je verejné fórum, čítajú aj tí, čo sa nepýtali. Ak sa ma niekto konkrétne k veci niečo opýta, tak odpoviem- všeobecné a závadné veci si hľadá každý sám...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #236 kdy: Prosinec 01, 2023, 02:46:25 odpoledne »
A to pero si ty teraz vymyslel a vyrobil? Lebo nevidím v tom kontext, prečo to sem píšeš, keď to nikomu nepomôže.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #237 kdy: Prosinec 01, 2023, 02:58:45 odpoledne »
Tak ja budem asi silnejsi kus,ked som este nepodlahol tej evolucii ;).Zato,ked tento ekrazit nasypem do vody,tak sa mozem napit aj zo zumpy ked by to bolo nutne.Kyselina tam prave musi byt,inak by to reagovalo az s kyselinou v zaludku.
Niektori ludia chlastaju chlornan bez kyseliny  len rozpusteny vo vode zo zdravotnych dovodov,ale na to nemam odvahu.
3 rocnemu dietatu by som to nedal vypit ;).....pre deti mame filtre a priemyselne vyrabane tabletky na cistenie vody.A toto je nudzovka,preto som sa pytal,cim sa ten chlor lisi.Len som si nevedel predstavit,ze z coho mas tie elektrody,aby ich nezralo.Ci zerie aj tie,ale ten chlorid platinicity,ci co sa z platiny stane,neskodi ?
Mojmu zaludku trocha chloru neuskodi.....ked som stravil svinstva robene politikmi poslednych 32 rokov....tak ten chlor ani nevnima.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #238 kdy: Prosinec 01, 2023, 03:18:50 odpoledne »
Chlór ti "len" zlikviduje črevnú mikroflóru.  ::)
A podla niektorých jeho zvýšený príjem spôsobuje usádzanie tukov a zapchávanie ciev.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #239 kdy: Prosinec 01, 2023, 05:02:06 odpoledne »
Takze crevna mikroflora vie,ze chlor bol vyrobeny z chlornanu a nie elektrolyzou? ;)
Kua,ja premyslam od coho priberam  ::)....a ono je to z kohutkovice.Takze pesnicka /nepi Jano,nepi vodu/ je vlastne recept   na zdravy styl zivota ;)....mal by som sa dat na pivo.
Teraz vazne.Tak,ako vyprcha chlor z kohutkovice,presne tak isto vyprcha z elektrolyzovanej solanky a presne rovnako vyprcha aj chlor vyrobeny reakciou chlornanu s kyselinou.Akurat po elektrolyze aj po  reakcii chlornanu s kyselinou vznikaju soli a ja som zvedavy,ako sa lisia posobenim na organizmus.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #240 kdy: Prosinec 01, 2023, 05:29:10 odpoledne »
Hej, dačo vyprchá, ak to bude mať čas. Ja pijem horský vodu bez chlóru. A mám pre istotu dva mikrofiltre, kdyby něco. Jeden na prívode vody do chalupy a druhý v zálohe na cestovanie.

https://diva.aktuality.sk/clanok/40230/voda-z-vodovodu-vobec-nie-je-dobra-chlor-v-nej-nas-pomaly-zabija-tvrdi-cesky-spisovatel/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #241 kdy: Prosinec 01, 2023, 06:26:25 odpoledne »
Odpovede:
- Dag, pero- princíp je všeobecne známy a jednoduchý, nápad vyrábať to ako outdorový dezinfektor mali kanaďania, ja som to len ešte prepočítal, odskúšal, a vyrobil z toho, čo sa doma našlo- nič tajného, nakoniec som to aj bludicke popísal, a nikto sa ďalej nič detailnejšie nepýtal...
Tá druhá citácia je asi z nejakého staršieho príspevku, kde som sa asi nechcel z vyššie uvedených dôvodov "podeliť".
Už si ma tretíkrát zdrbal, že prečo to tu píšem, pritom to boli prepérske príspevky na prepérskom fóre- ja nemôžem za to ste tu poniektorí schopní len plano drístať, a zašvejkovať tému, ktorej zle rozumiete- viď napr. pár posledných príspevkov v tejto téme...
Zjavne si tu pletiete pojmy aktívny chlór, voľný chlór, chloridový chlór+ princípy dezinfekcie chlórom- doštudovať na domácu úlohu.
- bludicka- čistú platinu to nekoroduje.
               - chlór nevyprchá, len sa zredukuje na chlorid, ktorý už nesmrdí. Tak napríklad chlórnan sodný sa redukuje na chlorid sodný (kuchynská soľ) a kyslík- to s črevnou mikroflórou sú "odborné" internetové drísty- tiež doštudovať!
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #242 kdy: Prosinec 01, 2023, 06:51:10 odpoledne »
Vyborne!Myslel som,ze chlor ako chlor....ze je aktivny,chloridovy,volny....to som ani netusil.
A aka sol vznikne z chlornanu vapenateho a kys. citronovej?Chlorid,alebo daky citran?Stale sa mi dezinfekcia vody s tym clornanom vapenatym vidi jednoduhsia ako elektrolyza pomocou nie moc dostupnych(pre sedliaka z dediny ;)) platinovych elektrod,plus potrebna baterka....
Aj ked v PA dobe sa take vychytavky najskor nahradia prostym prevarenim vody.
Dagu a ten chlor co sa vytvara v zaludku z kyseliny solnej ktoru tam kazdy mame uz nevadi?Ci to zaludok pozna,ze zly chlor je z kohutkovice a dobry (sice sviniar,ale nas ;)) je ten,co sa vytvara v pajsli?
Kamos si vyliecil zaludocne problemy a vysoky tlak tym,ze chlasta vodu cistenu prave chlornanom a kys. solnou a ta voda je az zltohneda,takze toho chloru tam musi byt tolko,zeby ho to muselo uz davno zabit a nie liecit.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7550
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #243 kdy: Prosinec 02, 2023, 09:44:33 dopoledne »
Lučo: Hej, máš dobrý postreh, že v chémii sme tu zvyčajne vcelku negramotný. A práve preto riešime veci po svojom. A keďže v niektorých veciach nie je vhodné pokúšať štastie, tak nie je vhodné sem písať veci len na púl.
Len aby si nám ostatným ukázal, že máš navrch.
A preto som ti už viac krát písal, že ak sa nechceš podeliť o podrobnejśí návod, tak by bolo lepšie, keby si si nechal radšej všetko pre seba a svojich potomkov.
Ono si vieme pomôcť aj bez tvojho chlóru...
Pointa tohto fóra je deliť sa o vedomosti a prípadné hrozby. Bohužel je dnes málo ludí, čo by vedeli, alebo chceli prispieť.
Na druhej strane by si vedel dať podrobnejši návod na výrobu a dávkovanie. A k si to nechceš dať náhodou patentovať. A po čase to trebárz vymazať.
A o švejkovaní radšej nič nevrav. Fórum je o debate. Nemá to byť encyklopédia. A s tvojimi polovičnými inoškami v podstate tiež len švejkuješ.  ;)

Bludo: Hej, dačo som počítal o prirodzenom chlóre v tele. Ale ide v podstate o stopové prvky, ktoré si telo vyrobí samo. Ak ich ale dostane umelo a nazvyš, tak je to len samý problém. Infarkt a iné šmakulády.  ;D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #244 kdy: Prosinec 02, 2023, 01:15:39 odpoledne »
Nuz,neviem,ci stopove.Tej kyseliny mame v pajsloch dost(nie tolko ako mesozrave selmy,ale aj tak),takze aj chloru musi byt dost.V tomto niesu odbornici jednotni.Rovnako ako v ucinnosti ''vakciny'' na kovid,proti chripke.....
Vies ako to medzi odbornikmi chodi.Jeden povie,/je to takto/.Pride dalsi a povie,/to je chuj,lebo je to takto/.A treti povie,/ti dvaja su chuji,lebo je to tak,ako vravim ja/. ;D A vsetci traja maju argumentov pochuja.No a ja ked vidim,ako sa z uplneho zdochliaka stal normalny chlap po 2rocnej kure tou hnedou vodou.....
Tvoju reakciu na lucobnika podpisujem.Ak nechcem pomoct,nemusim ostatnym ukazovat aky som frajer.Jednoducho nereagujem.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #245 kdy: Prosinec 02, 2023, 01:27:32 odpoledne »
Dag- odborna diskusia je o tom, že niekto nahodí odbornú tému vo vhodnom vlákne, a ostatní prispievajú svojimi poznatkami, prípadne sa pýtajú. Tu sa skoro nikto nepýta, a príspevky sú väčšinou nie vlastné, ale linky na nejaké populisticko-hoaxové weby, prípadne švejkovanie a zdrbávanie. Poniektorí sa tu správajú, ako keby im to patrilo :)).

A preto som ti už viac krát písal, že ak sa nechceš podeliť o podrobnejśí návod, tak by bolo lepšie, keby si si nechal radšej všetko pre seba a svojich potomkov.
Ono si vieme pomôcť aj bez tvojho chlóru...

Neviem, komu patrí toto fórum, a akú funkciu tu zastávaš, ale reaguješ zbrklo, neadekvátne a arogantne- o pravopise ani nehovorím ;).

bludicka- nemusíš chlórnan vyrábať, to bolo len v tom mojom prvom príspevku, z ktorého vznikla táto diskusia. Môže sa použiť akýkoľvek chlórnan(sodný je napr. Savo orginál, vápenatý), dôležité je, že chlórnan sa reakciou s oxidovateľnou látkou mení na konečný neškodný chlorid (sodný, vápenatý) a kyslík , a pri tom zoxiduje (spáli, vybieli, zničí všetko živé, a tým dezinfikuje). Kyselinu je nevhodné, a nežiadúce pridávať, to je potom iná reakcia, a znižuje sa tým účinnosť dezinfekcie. Dôležité je primerané dávkovanie, aby sa spotreboval skoro všetok chlórnan, komu vadí ten zbytkový "chlórový" zápach, môže po prebehnutej dezinfekcii pridať trochu nejakého antioxidantu, napr. vitamín C, pár kvapiek ovocnej, prípadne inej rastlinnej šťavy. Stačí?, ak nie pýtajte sa k veci.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #246 kdy: Prosinec 02, 2023, 09:01:02 odpoledne »
Nie,ja som nechcel chlornan vyrabat.Mam ho dost.Ale tu sa prave potvrdzuje to,co som spominal.Ty si odbornik chemik a vravis,ze kyselinu ku chlornanu nepridavat.Iny odbornik chemik a ludovy liecitel zas kamosovi poradil tu kyselinu pridat a tu vodu hned vychlastat.Ocividne mu to pomohlo,lebo urobil len to.Nemenil nic na zivotosprave,akurat mu prestala chutit borovicka a tak presiel na rum.On to zasa musi vychlastat hned ako to pomiesa.Necaka hodku - dve,kym vyprcha to svinstvo,ako musim cakat ja.Ale fakt to funguje.Zatial mi este nikdy nebolo zle a to som uz chlastal vodu z hociakej kaluze.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #247 kdy: Prosinec 03, 2023, 12:46:22 odpoledne »
 V chémii neexistujú nejaké názory, tam platia prírodné zákony, a to všade vo vesmíre ;).
Bavíme sa tu o rôznych veciach- ja hovorím o dezinfekcii vody na pitie aktívnym chlórom z chlórnanu, ty do toho stále miešaš liečenie žalúdka jedovatým voľným chlórom (to je to žlté až hnedé), ktorý vzniká reakciou chlórnanu a kyseliny. To je rozdiel, ako v obsahu alkoholu medzi rumovými pralinkami a rumom.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 655
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #248 kdy: Prosinec 03, 2023, 06:42:49 odpoledne »
Dobre,tak inak.Dezinfikuje ten volny chlor vodu,alebo nie?Zabija vsetko zive co je v nej?Vyprcha po case z tej vody?
3 jednoduche otazky.Liecenie zaludka bola len vedlajsia reakcia na to,ze to ma cloveka zabit.Ja som sa tym neotravil a chlap co to cerstve chlasta pravidelne si tym bohove zlepsil zdravotny stav.A mohol vysadit lieky na tlak,aj ked by vlastne mal mat vyssi,kedze podla jednych odbornikov by mu to malo zanasat cievy.Tak vcul bud mudry.....
Co si ja pracne musim pripravovat liehovobylinny ekrazit na cistenie ciev,tak jemu staci vychlastat trocha vody....a vysledok  porovnatelny.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 200
  • Starý prepper a survivalista
Re: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #249 kdy: Prosinec 03, 2023, 09:49:36 odpoledne »
Odpovede- áno, áno, áno.
Asi sa aj ja stanem chemikom- liečiteľom, viem, že koncentrovaná kyselina sírová spoľahlivo zlikviduje rakovinu (a to vážne), ešte musím poriešiť, aby nelikvidovala aj zdravé telo.
Ale už to nechajme tak, akosi sa tie moje snahy míňajú účinkom, asi vysielam na inom kanáli...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.